"Ik heb mijn hele leven in een glazen huis gewoond" PEEL EN MAAS Elianne, Steffy, Lotte en Debbie vertegenwoordigen Venray Kom eens neuzen onze nieuwe collectie is reuze Hobby-creatiefbeurs Vlijtige Handen in Venray KOSTUUMS 9dq_ KOLBERTS PANTALONS JACKS TRUIEN VESTEN OVERHEMDEN OQ9! _Q3S Start inschrijving voor 16e Kennedymars Slachtoffer springlevend Vijf mille voor Sulawesi Onderzoek naar doodsoorzaak patiënt VvGI Overvaller vertrekt zonder buit Zuster Laetitiae vijftig jaar nauw verbonden met St. Anna DONDERDAG 25 MAART 1999 - NR. 12 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Regionale Voorleesdag in Bibliotheek Mook Vier kinderen van basisscholen in Venray en Castenray nemen op zaterdag 27 maart deel aan de Regionale Voorleesdag in het gemeenschapshuis in Mook. Dit zijn Elianne Rongen (Dr. Poelsschool), Steffy Clephas (Petrus Bandenschool), Lotte Koopal (De Landweert) en Debbie Wismans (De Stek). De voorleeskampioenen van veer tien basisscholen uit Noord- Limburg lezen een fragment voor uit een kinderboek wat zij zelf heb ben gekozen. Er wordt onder meer voorgelezen uit boeken van Roald Dahl. Joke van Leeuwen, Carry Slee, Lieneke Dijkzeul en Jan Terlouw. De kinderen zijn afkom stig uit de groepen 7 en 8. Bij de voorronden, die plaatsvonden op de scholen, kwamen zij als beste voor lezer uit de bus. Er gaan twee win naars van de regionale ronde door naar de provinciale ronde op dins dag 20 april in De Oranjerie in Roermond. Voorleeskampioenen van alle provincies treffen elkaar tenslotte op 19 mei in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht voor de landelijke finale. De Regionale Voorleesdag van de regio Noord-Limburg vindt plaats in de grote zaal van het gemeenschaps huis in Mook. Het programma begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Twee intermez zo's worden verzorgd door stern- kunstenaar Peter Freijsen uit Nijmegen. De organisatie is in han den van de Openbare Bibliotheek Mook. li is de laatste zuster van St. nna die vijftig jaar geleden in ent toetrad tot de congregatie lusters van Liefde van Jezus en aria'. Als verpleegkundige stel- n haar leven maar liefst 42 ar lang in dienst van de patiën- n. Daarnaast was ze nauw trokken bij het gehele culturele ven op het voormalige klooster- unplex. Zuster Laetitiae de neck. Een intelligente, vooruit- revende vrouw die midden in >1 leven staat, een uitgesproken ening heeft en tot op de dag van indaag een onuitputtelijke ener- eaan de dag legt. De extravert - eid van de 75-jarige Venrayse ringt alom respect af. "Ik heb ijn hele leven in een glazen huis woond. Van mijn hart nooit een oordkuil gemaakt. Dat maakt je iluurlijk ook kwetsbaar." Zuster Laetitiae de Boeck werd op december 1923 in Bergen op iom geboren. Na een traditionele Iholieke opvoeding, waarin voor ar duidelijk werd dat ze haar ren voorgoed in dienst van God 1de stellen, verhuisde ze op acht- njarige leeftijd naar Venray om St, Anna haar verpleegstersdiplo- te halen. Op haar 22e nam ze ar intrek in een klooster in Gent. iar haar een strenge proeftijd ivice) van twee en een half jaar te ichten stond. Na het afleggen van drie geloften, waarmee ze toetrad het 'congregaat van de Zusters n Liefde van Jezus en Maria' ird ze vanuit het moederhuis in int terug naar St. Anna gezonden, aar cijferde ze zichzelf ruim 42 irlang weg in het belang van de liënten. Eerst als subhoofd, vanaf 59als hoofd van een afdeling met bedden. iaast haar werk als verpleegster irtte zuster Laetitiae zich volledig het maatschappelijke en culturele en op St. Anna. Als hoofd van de leling ontspanning organiseerde vele uitstapjes, schreef ze teksten orde jaarlijkse revue en was ze jw betrokken bij alle culturele iviteiten in de schouwburg, rderis ze samen met zuster Anne- (65) - haar beste vriendin met ze sinds 1973 samenwoont - al jaren dirigent van het gemengd or St. Anna, een gezelschap dat og- en begrafenismissen op leel eigen wijze opluistert. "Wij iberen de dienst zoveel mogelijk te stemmen op het individu", lus Laetitiae. "Bij de meeste lindstraat 12, tel. 581553 patis parkeren voor de deur begrafenissen mis ik tegenwoordig die persoonlijke aandacht voor de overledene. Ontzettend jammer, want de nabestaanden weten dat juist enorm te waarderen." VRIJWILLIGE INZET De Venrayse zuster zet zich ook actief in voor het museum van St. Anna. In deze ruimte, die volgens haar eigenlijk te klein is, zijn behal ve een maquette van het hoofdge bouw en een paard van een antieke caroussel ondermeer verschillende attributen van vroegere patiënten te bewonderen. Daarnaast zit Laetitiae in het bestuur van de 'oud-mede werkers St. Anna', een club die alle herinneringen aan het kloostercom plex levend houdt. Maar de meeste tijd van de zuster wordt opgeslokt door haar vrijwilli ge inzet voor de Maria Meynenstichting. Al zeventien jaar organiseert zij samen met negen andere vrijwilligers, waaronder ook Anne-José, vakanties voor ouders van aan drugs verslaafde kinderen. "Je kunt je niet voorstellen hoe fantastisch werk dat is. Lotgenoten krijgen de kans om helemaal zich zelf te zijn en eventjes van alle zor gen bevrijd te worden. Het is heer lijk om die mensen te zien opbloeien. Naast het organiseren van vakanties reizen Anne-José en ik het hele land door om de ouders een hart onder de riem te steken." Zuster Laetitiae slaat midden in het leven. Naar eigen zeggen weet ze meer over het huwelijk dan men sen die zelf zijn getrouwd. "In al die jaren dat ik op St. Anna heb gewerkt, hebben ze me zoveel zaken toevertrouwd. Vaders die met hun kinderen op ziekenbezoek kwamen, namen me in vertrouwen en vertel den me over hun problemen. Zelf heb ik het huwelijk nooit gemist omdat ik vrijwillig en weloverwo gen voor het celibaat heb gekozen. In mijn jeugd heb ik wel eens een vriendje gehad. Het was een hart stikke leuke knul maar ik voelde niks lichamelijks voor hem. Het ging mij puur om de vriendschap." TK:GEVOEL EN VERSTAND Vriendschap en eerbied voor de medemens staan centraal in het leven van zuster Laetitiafe. "Het gaat erom datje andere mensen respec teert. Het is prima als je een eigen mening hebt maar je moet die niet aan een ander opdringen. Begrip tonen voor de keuzes die iemand maakt, is erg belangrijk." Met dat laatste heeft de katholieke kerk het volgens de Venrayse ontzettend moeilijk. "De kerk gaat jammerge- noeg niet mee met de ontwikkelin gen in de maatschappij. De manier waarop het bisdom zich aan de bui tenwereld presenteert, is ronduit hypocriet te noemen. De paus heeft nu een cd gemaakt met psalmen, verpakt in een modern muzikaal jasje. Ik vind dat een een krampach tige poging om jongeren bij het geloof te betrekken, zeker als je bedenkt dat diezelfde paus in Afrika mensen verbiedt om condooms te gebruiken. De kerk moet leren inzien dat mensen hun geloof niet per definitie in de kerk willen belij den. Iedereen doel dat op zijn eigen manier en daar is niks mis mee. Het gaat erom dat je probeert leven om gevoel en verstand met elkaar in harmonie te brengen. GLAZEN HUIS Laetitiae heeft haar hart aan Venray verpand. Toen de zusters van St. Anna in 1991 naar het bejaardenklooster Ter Haghe in Eindhoven vertrokken, bleef zij samen met de zusters Anne-José en Gerrlacha in Venray. "Ik wilde abso luut hier blijven. Mijn hart ligt bij St. Anna. Ik woon nu 57 jaar in Venray. Op de gemeentelijke begraafplaats Boschhuizen staat een monument, waar de overleden zus ters van St. Anna liggen begraven. Voor Anne-José en mij zijn ook twee plaatsen gereserveerd." Samen met haar vriendin Anne- José is Laetitiae bezig met het schrijven van een boek, waarin al haar herinneringen aan de klooster tijd op St. Anna de revue passeren. De titel van het boek, dat naar ver wachting over circa twee jaar zal uitkomen, luidt 'In een glazen huis'. "Ik heb mijn hele leven immers in een glazen huis gewoond. Iedereen mocht bin nenkijken, we hadden voor niemand geheimen." Een bestuurder van een personen auto raakte zaterdagnacht door onbekende oorzaak van de weg en belandde in een greppel langs de Beemdweg in Leunen. Agenten zagen de man langs de auto op de weg liggen. Toen ze op hem aflie pen. ging hij er echter als een speer vandoor. Hij rende een veld in en verdween spoorloos. De auto van de man bleek niet meer geregistreerd en verzekerd te zijn. Een onderzoek wordt ingesteld om de man op het spoor te komen. stijlvol en betaalbaar v.a. £*191 t/m 11 JUi modieuze dessins v.a. diverse kwaliteiten v.a. uitgewerkte modellen v.a. sportief gekleed v.a. gebreide en geweven stoffen v.a. uni en luxe materialen v.a. t/m 129 t/m 298.- 69-- t/m 129-- 98 - t/m229- 59 - t/m 159- 98 - t/m259- As. zondag koopzondag 'vakbekwaam personeel SKATE/SKEELERTOCHT In de aanloop naar de zestiende Kennedymars Venray heeft de orga nisatie van dit jaarlijkse evenement gekozen voor een nieuwe activiteit: een skate/skeelertocht over onge veer 22 kilometer. De tocht op zater dag 15 mei begint om 17.00 uur, eveneens vanaf het Schouwburgplein. Ook voor deze tocht bestaat de mogelijkheid om vooraf in te schrijven, eveneens in de periode van 28 maart tot en met 8 mei. De kosten bij voorinschrijving bedragen 15 gulden. Daginschrijving op 15 mei is moge lijk tussen 14.00 en 16.30 uur op het Schouwburgplein en kost 20 gulden. Ook voor informatie/inschrijving Rabobank/levenrode heelt zaterdag vijf mille beschikbaar gesteld voor de boeren van Suwalesi. Dat gebeurde tijdens de opening van de vernieuw de kantoren van de Rabobank in Wanssum en Meerlo en de première van de film 'De boeren van Sulawesi'. De film is gemaakt in opdracht van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum ter ondersteu ning van de acties voor enkele coöperatieve projecten op het Indonesische eiland Sulawesi. Op het eiland steunt de Meerlo-Wanssumse stichting gedurende enkele jaren onder andere een land- en tuinbouwproject, de start van de pluimveecoöperatie en de boerencoöperatie van het dorpje Woloan. Op Sulawesi worden deze projecten begeleid door de vrijwilligers Jan Camps uit Meerlo-Wanssum en Erik Boots uit Horst. VoorzitterlJouben van Rabobank Zevenrode overhandigde voor de première van de film de cheque ter waarde van vijf mille aan"voorzitter R. Poels van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. De Videofilm werd door lopend vertoond tijdens de open dag van de bankkantoren in Wanssum en Meerlo en trok opvallend veel belangstellenden. In sporthal De Wetteling in Venray vindt zondag 28 maart de hobby-creatiefbeurs Vlijtige Handen plaats. De beurs duurt van 10.30 tot 17.00 uur. Op de beurs zijn allerlei aardige handgemaakte spulletjes te zien zoals dit stoffen olifantje. De Officier van Justitie in Roermond heeft de politie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de manier waarop een 63-jarige patiënt van het Vincent van Gogh Instituut in Venray in de nacht van donderdag op vrijdag kort na mid dernacht om het leven is gekomen. Verplegend personeel trof de man. die met een zogeheten fixeerband in bed was gelegd, aan in een zeer slechte gezondheidstoestand. Onmiddellijke maatregelen moch ten niet baten; de man overleed zeer kort daarna. Omdat de arts geen natuurlijke doodsoorzaak kon vast stellen, heeft de officier van justitie een onderzoek gelast. Het Gerechtelijk Geneeskundig Laboratorium in Rijswijk verricht sectie om de precieze doodsoorzaak vast te stellen. Een 39-jarige man Venraynaar is in de nacht van zaterdag op zondag op de Oranjestraat in Venray door een gemaskerde man overvallen. De dader eiste zijn geld. vermoedelijk onder bedreiging van een mes. Toen het slachtoffer begon te schreeuw en, ging de overvaller er zonder buit vandoor in de richting van de Prins Bemhardstraat. De Venraynaar bleef ongedeerd. Zacht belegen kilo Maasdammer gatenkaas kilo Bleu d'Auvergne 100 gr ook bij u op de markt L 's maandags: 11.00-16 00 u markt voor Schouwburg, vrijdags: 09.30-18.00 u op hel Henseniuspleinï Ook voor skate/skeelertocht De 16e Kenneydmars Venray is in aantocht, de mars start op zaterdag 15 mei om 21.00 uur op het Schouwburgplein in Venray. De bedoeling is dat de deelnemers de tocht binnen 20 uren volbren gen om in aanmerking te komen voor een herinneringsmedaille. De voorinschrijving voor de Kennedymars start op zondag 28 maart en duurt tot en met 8 mei. De kosten bij voorinschrijving bedra gen 17.50 gulden. De formulieren zijn verkrijgbaar bij het VVV-kan- toor in Venray. De daginschrijving is op zaterdag 15 meimussen 14.00 en 20.30 uur op het Schouwburgplein De kosten bedra gen dan 27.50 gulden. Voor infor matie en inschrijfformulieren kunt u contact opnemen met het VVV-kan- toor. Grote Markt 23 (vanaf begin mei Henseniusplein 13) in Venray, telefoon (0478)510505. voor de skate/skeelertocht kunt u terecht bij het VVV-kantoor in Venray. Kledingdief gepakt De politie heeft zaterdagavond een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehou den. Hij wordt ervan verdacht aan de Schoolstraat in Venray een etala geruit te hebben vernield en een leren jas ter waarde van bijna 500 gulden te hebben gestolen. Getuigen konden een goed signalement van de man geven, waarna de politie de man korte tijd later kon aanhouden. Hij had de jas niet meer bij zich. De dader is voor verder onderzoek ingesloten. Vallende glasscherven beschadig den een deel van de kleding in de winkel. Tijdens de beurs laten creatieve hobbyisten zien wat ze allemaal in hun vrije tijd voor prachtige stukken maken. Vlijtige Handen is niet alleen bedoeld voor de verkoop van de handgemaakte spullen. De opzet is dat de koper ook direct kennis kan maken met de kunstenaar/hobbyist en er zodoende achteikomt hoe de werkstukken zijn gemaakt. Er zijn ook demonstraties van verschillende technieken. Een greep uit datgene de amateurkunstenaars vervaardi gen: droogkranzen, guilanders, inte rieurkastjes, zijden sjaals, betonfi- guren, kaarten, handgemaakte beren, gedecoreerde dakpannen en driedimensionale schilderijen. De entree bedraagt 6,50 gulden voor volwassenen, kinderen onder tien jaar gratis onder geleide

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13