FRANSOL "Het is een dooie boel in het dorp "Ik wil dolgraag mijn karwei afmaken" 95 582215 IN BN FRANSOL ZONWERING GELEGGEN LEVERT GEGARANDEERT RENDEMENT OP Kemmelings (PvdA) veroordeelt actie Samenwerking ZONWERINGEN Venraynaar toegetakeld PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Verkiezingsbijeenkomst CDA Geen geld voor prostitutie- beleid Opening campagne VVD in Venray Venraynaar mishandeld VOLVO RUTTEN VENLO peel en maas donderdag 18 februari 1999 - Pagina 5 Jan Houben nummer 8 op CDA-lijst Provinciale Statenverkiezingen Naar verwachting zal de (opkomst bij de Provinciale Statenverkiezingen op woensdag I3 maart een historisch dieptepunt eiken. Er lijkt geen andere clusie gerechtvaardigd dan de Limburger zich lijkt niet te xesseren voor de provinciale tiek en daarom onvoldoende t wat in het gouvernementsge- w in Maastricht gebeurt. "Een ilijke constatering waarmee de vincie zelf behoorlijk in haar jg zit", zegt Jan Houben. De arige Ysselsteyner die de afge- >n vier jaar voor het CDA in de [enfractie zat, staat op 3 maart nummer acht op de lijst. "De dopen vier jaren waren voor een leerproces. Nu wil ik dol- ag mijn karwei afmaken, rken aan een goed woon- •k- en leefklimaat voor ieder- Ik hoop dat iedereen gaat temmen want er is nog ontzet end veel werk aan de winkel." Vier geleden brachten maar liefst ilOO mensen hun stem uit op Jan [ouben. De Ysselsteyner mocht ierdoor, vergezeld van 22 jmburgse CDA-collega's zitting lemen in de Provinciale Itatenfractie. Naar eigen zeggen loest de oud-ondernemer in de jinperiode erg wennen aan het Sitieke wereldje in Maastricht. Irie jaar geleden ben ik uit mijn lrijf Houbensteyn gestapt en heb ik het stokje overgedragen aan mijn ;wee zonen. Als je jarenlang actief de handen uit de mouwen hebt jestoken en een typische onderne- nersmentaliteit hebt ontwikkeld, is iet behoorlijk moeilijk als je ineens noet luisteren. Ja. luisteren...dat heb kecht moeten leren. Dat wil overi- ;ens niet zeggen dat ik me nooit neer erger aan dat eindeloos ■epraat. Integendeel, ik denk vaak tenoeg 'schiet nou toch eens op'." GEEN WOORDEN MAAR... Toen Houben vier jaar geleden tot le Statenfractie toetrad, had hij uit- iluitend ervaring in de lokale poli- iek. Hij zat jaren geleden in de lommissie Ruimtelijke Ordening. Jan Houben wil graag zijn karwei in Maastricht afmaken. (foto Hoedemaekers) was een tijd lang actief in het bestuur van het CDA Venray en zit inmiddels als mede-oprichter weer in de dorpsraad in Ysselsteyn. Vier jaar geleden, een jaar voordat hij met pensioen ging, besloot hij om het provinciale pad te gaan bewan delen. Een weloverwogen besluit, dat werd ingegeven door idealisme en verantwoordelijkheid voor een gezond woon-, werk- en leefklimaat voor iedereen. "Het is erg gemakke lijk om te klagen over alles waar je niet tevreden over bent. Je kunt ech ter ook meehelpen om wat te veran deren. Ik wil graag meewerken aan een verantwoorde ontwikkeling van het milieu. Ik voel me betrokken bij het totale peelgebied.en vindt dat daarbinnen veel zorg moet worden besteed aan het leefklimaat in de kleine kernen. Mijn blik richt zich echter niet alleen op de landbouw en natuur. Ik zit ook in de provinciale commissie Ruimtelijke Ordening. Op een breed terrein bezig zijn, dat bevalt me wel. Ik ben een man die de daad zo snel mogelijk bij het woord wil voegen, iemand die liever in hoofdlijnen denkt dan oeverloos over allerlei details praat. Zonder mezelf op de borst te willen kloppen kan ik zeggen dat ik een breed maat schappelijk inzicht heb. Voeg daar bij mijn ervaring als agrarisch ondernemer en je hebt iemand die goed in staat mag worden geacht om de lijnen richting gemeenten mee uit te zetten." 'WERKEN AAN WERK' Ondanks de stroeve beginperiode kijkt Houben met tevredenheid terug op de afgelopen vier jaar. "Ik merk dat ik nu pas de weg begin te kennen. Er zijn veel goede zaken in gang gezet maar er is nog veel te doen. Als CDA zullen we de ont wikkelingen in de landbouw positief kritisch blijven volgen. Waar het landschap in het verleden de primai re taak had om mensen van voedsel te voorzien, wordt nu steeds meer aandacht besteed aan de natuur als waarde op zich en dat is een prima zaak. Wat de problemen in de var kenssector betreft, volgen we de tot standkoming van de nieuwe Reconstructiewet op de voet. In tegenstelling tot de Herstructureringswet zien we de nieuwe wet met vertrouwen tege moet. We denken dat de problemen nu beter aangepakt kunnen worden omdat de landbouw en alle natuur- en milieuorganisaties nauw zijn betrokken bij de vorming van de Reconstructiewet. De Herstructureringswet is een fiasco geworden omdat deze van bovenaf aan de agrariërs is opgelegd. De basis om veranderingen door te kun nen voeren ontbrak simpelweg." Nu Houben zich naar eigen zeg gen goed thuis is gaan voelen in de provinciale politiek, wil hij zijn kar wei de komende vier jaar dolgraag afmaken. "Hoe kan ik stoppen als ik het gevoel heb dat ik pas ben begon nen. Er liggen nog meer dan genoeg uitdagingen op me te wachten. 'Werken aan werk', dat is mijn motto." OH STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Hardrijders bekeurd Dinsdagmiddag tussen 14.30 enm 16.00 uur heeft de politie op de foordsingel in Venray een snel- ïeidscontrole gehouden. Er passeer- len 375 voertuigen, waarvan 60 lestuurders te hard reden. Hoogst pmeten snelheid was 74 km per uur War slechts 50 km is toegestaan. Een 33-jarige man uit Venray is linsdag door twee mannen met een tuk hout toegetakeld. Het tweetal ireeg het met het slachtoffer aan de lurggraaf aan de stok over geld 'aama een van hen de Venraynaar net een stuk hout op het hoofd loeg. De man liep een hoofdwond ip. die gehecht moest worden, en en gekneusde elleboog. Jongerenavond initiatief drie Venrayse meiden Nancy v.d. Vegt, Marian Hendrix en Melanie Gorts, drie jonge meiden uit Venray, hebben het initiatief genomen om voorlo pig elke maand een activiteit te organiseren in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. Zaterdag 27 februari staat de eerste bijeen komst op het programma, een try- out die mede bepalend is of het initiatief van de drie jongeren slaagt. De avond duurt van 19.30 tot 22.30 uur en is met name bedoeld voor jeugdigen in de leef tijdsgroep van 13 tot en met 17 jaar. Het beeld van de doorsneejonge ren is tegenwoordig weinig vleiend. Met name veel ouderen hebben geen goede woorden over voor de activiteiten van de hedendaagse jeugd. Alcohol, drugs, disco, rond hangen, vandalisme, zo maar enkele kreten die worden gebruikt als ouderen wordt gevraagd een beeld te geven van jongeren. Een overdre ven statement, zeker, maar wel met een (kleine) kern van waarheid. Jongeren zijn mondig, zeer mondig, maar als het gaat om zelf iets te ondernemen, initiatieven te ont plooien, laten zij zich nog een hoop voorkauwen door de alleswetende volwassene. Fout, vinden Nancy (16 jaar), Marian (eveneens 16) en Melanie (15). Zij waren het beu dat in Venray, en met name in de wijk Brukske, voor hen en hun leeftijds genoten zo weinig te doen is. Het drietal trok de stoute schoenen aan en klopte aan bij de gemeente Venray die hen op haar beurt door verwees naar de Stichting Synthese. Daar was men erg ingenomen met het initiatief. Mart Willems van Synthese: "Ik zie het toch als een soort trendbreuk, jongeren die meer willen als alleen maar een disco. Het logenstraft ook de mening dat jon geren niet in staat zijn om zelf iets te ondernemen. We hebben er dan ook het volste vertrouwen in dat het ini tiatief slaagt." ALCOHOL "Het idee is eigenlijk in Finland ontstaan", legt Marian het initiatief van de drie meiden uit. "Op een schoolreis met het Raayland hebben we daar in een jeugdhuis ideeën I, Nancy, Marian en Melanie zijn er klaar voor: vanaf zaterdag 27 februari wordt het weer spannend voor de jeugd tot 17 jaar. opgedaan om ook in Venray iets te organiseren." Want als we de mei den mogen geloven is het in Venray een dooie boel. Althans, zeker voor de jeugd tot een jaar of zeventien. Nancy: "Er is nauwelijks iets voor ons te doen. De Steeg in Leunen (disco, red.) is niks. Bovendien zijn er daar de laatste tijd veel ruzies, omdat de jongeren als ze eenmaal binnen zijn niet meer even naar bui ten mogen. Ruzies vooral door het gebruik van alcohol." Alcohol, het hoge woord is eruit. De veroorzaker van veel ellende in café's, jeugdso- ciëteiten en disco's. De jongeren avond in wijkcentrum De Kiosk wordt dan ook een alcoholvrije hap pening. Melanie, die evenals Marian en Nancy geen alcohol drinkt, meent dat een biertje (of tien en meer) niet noodzakelijk is om ple zier te hebben: "Absoluut niet. We proberen door een goed programma aan te bieden de jeugd een leuke avond te bezorgen. Dan is alcohol volstrekt overbodig." TOEZICHT Plannen voor de avond zijn er volop. Biljarten, tv kijken, muziek luisteren, dansen, 'streethockey' in een van de zalen, internetten, tafel voetbal, darts, noem maar op. Thema-avonden, een spellenhoek, een zitje om te praten, toch ook disco. De volledige mogelijkheden van De Kiosk worden benut. Terug naar het vroegere soosidee. De sug gesties vliegen over tafel. Nancy: "We hebben op verzoek van Synthese onze ideeën over de invul ling van de avonden op papier gezet. Hoe we denken zo'n avond te willen aanpakken. Er wordt zeker ook muziek gedraaid, maar in ieder geval niet alleen een discoavond." Disco, tot vorig jaar mei stond dit ook op de activiteitenkalender van De Kiosk. Te weinig animo en ruzies tussen jongeren vormden de aanleiding om ermee te stoppen. Tot leedwezen van Michel Arts die als dj de avonden aan elkaar 'draaide'. Ook hij is, net als de Activiteiten vereniging Brukske, betrokken bij de nieuwe opzet: "We pakken het balletje graag weer op, vooral omdat deze avonden alcoholvrij zijn en dat er naast de disco ruimte wordt gebo den aan andere activiteiten. Bovendien gaan de avonden bege leid worden door leden van de acti- viteitenvereniging. Die tevens toe zicht houden." Zaterdag 27 februari wacht de drie meiden de vuurdoop. Vanaf 19.30 uur gaan de deuren van De Kiosk open. De drie willen niet vooruitlopen op hetgeen de jonge ren geboden krijgen: "Laat ze maar komen kijken. We zullen ze verras sen." nr. 6 Joost van de Vorle Eerlijk en aktief nr. 20 Victorine Derks Voor vrouwen in de politiek nr. 29 Ben Philipsen Voor uw belang: PNL Joost wil de politiek eerlijk houden. Het provinciaal beleid moet begrijpbaar iqj a en controleerbaar zijn in uw belang. LIUO I 4 KIES 3 MAART PNL LIJST 4 "Het is niet acceptabel dat een enquêteformulier van een politie ke partij ingevouwen in de gemeentekrant 'Burgers bij de tijd' wordt verspreid. Burgers denken nu dat de gemeente hen heeft gevraagd wat een kunstwerk mag kosten. En dat kan toch niet zo zijn." Commissielid Kemmelings- Verheyen (PvdA) had vorige week in de commissie Algemene Zaken weinig begrip voor de actie van de Fractie Samenwerking, die via een enquêteformulier de mening onder de Venrayse burgers heeft gepeild over het collegevoorstel om een kunstwerk van negen ton op het Schouwburgplein te realiseren. Burgemeester Waals kan zich volle dig vinden in de kritiek van Kemmelings-Verheyen. Hij wijst erop dat de gemeente al enkele malen telefonisch bij de verspreider. Periodiek Venray, om opheldering heeft gevraagd. De gemeente Venray en Periodiek zijn contractu eel overeengekomen dat 'Burgers bij de tijd' separaat wordt verspreid, dus zonder dat er andere vormen van (reclame-)uitingen bij de gemeentekrant worden gevoegd. Omdat de gemeente nog geen reac tie heeft gehad, is er een brief rich ting Periodiek gegaan waarin de gemeente nogmaals antwoord vraagt op de gang van zaken rond de verspreiding van de folder van Samenwerking. De gemeente schrijft onder andere dat het 'samen bezorgen van gemeentekrant en enquêteformulier een ernstige aan tasting is van de geloofwaardigheid van ons informatiemedium'. PERTINENT NIET Verspreidingsburo Periodiek is niet erg blij met de opmerkingen in de commissievergadering. M. Verheyen van Periodiek: "Wij heb- ben pertinent niet het formulier met de gemeentekrant verspreid." In Oirlo is dat echter wel gebeurd. Daar werd het enquêteformulier gelijktijdig met de gemeentekrant en het dagblad bezorgd. Verheyen geeft dat ook ruiterlijk toe: "Onze bezorgster daar heeft rechtstreeks van Gerrit Verkoeyen van Samenwerking de formulieren gekregen om in Oirlo te versprei den. Daar hebben wij als Periodiek niets mee van doen gehad. Dat het tegelijk met de gemeentekrant op de deurmat is gevallen, wekt misschien een andere indruk. Ik vind de beschuldigingen aan ons adres niet terecht." Periodiek ontkent ook dat het formulier in Venray-Centrum met de gemeentekrant is verspreid. Verheyen: "We hebben de opdracht tot verspreiding van het enquêtefor mulier niet aangenomen, dus voe gen we hem ook niet bij de gemeen- tekrant. Dat enkele van onze bezorgers ook voor andere media werken en, misschien, het formulier tegelijk met de gemeentekrant in de bus doen, valt voor ons bijna niet te checken. Wij werken met meer dan 50 bezorgers." Verheyen zegt dit ook al aan de gemeente kenbaar te hebben gemaakt. De brief van de gemeente wekt dan ook enige bevreemding. "In ons contract met de gemeente staat dat we de gemeentekrant separaat verspreiden. Dat doen we dan ook." Per 1 maart a.s. maakt de heer Piërre Wientjes gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Piërre is als adjunct-direc teur verantwoordelijk voor leerjaar 1 van de afdelingen IVBO, VBO-B en VBO/MAVO op locatie Oost van het Raayland College. Daarnaast geeft hij nog enkele lessen Duits. Zijn werkzaamheden heeft hij verricht op de lagere scholen in Kaatsheuvel, Deurne en Venray, St. Franciscus. In 1969 maakte hij de overstap naar de technische school in Venray en was daar, op het laatst als waarnemend directeur tot aan de fusie in 1995, verantwoordelijk voor leerlingbegeleiding en daarnaast onder andere belast met het maken van roosters. Ook voor de Venrayse gemeen schap heeft Piërre zich met veel ple zier ingezet: 23 jaar voorzitter/pen ningmeester van de postzegel vereniging Philatelica Venray; voor zitter geweest van wijkcentrum 't Schöpke in Veltum; vele jaren jeugdleider geweest bij voetbalclub SVV en in het bestuur als voorzitter van de jeugdcommissie. Donderdagmiddag 25 februari wordt tijdens een interne viering, in het bijzijn van collega's, familie en vrienden, op gepaste wijze afscheid genomen van Piërre. In het kader van de campagne provinciale verkiezingen organise ren de afdelingen Venray en Meerlo-Wanssum op dinsdag 23 februari een bijeenkomst. Het programma is als volgt: 13.00 uur: Ontvangst genodigden in restaurant Verstraelen, Geysterse- weg 7 te Wanssum door Jac Derikx. wethouder van de gemeente Meerlo-Wanssum. 13.15 uur Bezichtiging van de haven te Wanssum o.l.v. Jan Rutten, oud-wethouder van de gemeente Marion Harold Michiels Meerlo-Wanssum. 13.45 uur: Einde rondleiding en ver trek naar hotel Asteria te Venray. 15.00 uur: Ontvangst in hotel Asteria. Maasheseweg 80a te Venray. 15.15 uur: Welkom door Jan Driessen, wethouder van de gemeente Venray. 15.30 uur: Inleidingen door Constant de Waal, gedeputeerde van de Provincie Limburg, en door Camiel Eurlings, lid 2e kamer; Uitbouw van de haven in Wanssum en van de spoorlijn Roermond- Nijmegen t.b.v. de regionale indus trie en ter verlichting van het weg transport; Ontwikkeling van het Platteland: maatwerk voor mens, dier en natuur; Knelpunten beroeps onderwijs in de regio: technisch, zorg en agrarisch; Versterking van de werkgelegenheid en de industrie, zorg en landbouw. 16.30 uur: Panel o.l.v. Jan Driessen, wethouder gemeente Venray; Constant de Waal, deputé Provincie Limburg; Camiel Eurlings, lid 2e kamer; Jan Houben, lid Provinciale Staten; Thon Puijn, directeur Kersten Wanssum bv; Jan Rutten, oud-wethouder gemeente Meerlo- Wanssum; Cees v.d. Ven, docent middelbaar beroepsonderwijs; Toine Wintels, directeur Kamer van Koophandel Venlo-Roermond. Een keer per jaar maar. Slechts een keer per jaar zeg ik thuis, dit is mijn avond en daar kan niemand tussenkomen. Hazinneavond is mijn avond en daar verheug ik me elk jaar weer op. Jammer is het dan ook om te moeten constateren dat het steeds minder Hazinneavond is. Al die prachtige carnavalsliedjes uit Venray, waar zijn die voor gemaakt? Waarom wordt er elkaar zoveel tijd en geld aan besteed? Om ze niet te laten horen met carnaval? Jammer toch!! Vooral als je maar een keer per jaar weer naar Venray teruggaat om daar je avondje uit te vieren. Dames en heren kasteleins en leden van de joekskapellen, laat ons weer genieten 'ien 't land van den haas' voor een keer per jaar van de Venrayse carnavalsliedjes. Drie echte Venrayse vrouwen, Dorothé (Horst), Ans (Maashees) en Corrie (Oirlo). De fractie Van de Vorle vindt het maar niks dat Venray mee moet betalen aan het gezamenlijk próstitutiebeieid in Noord- Limburg. Commissielid Lemmens zei dit in de commissie Algemene Zaken. "Venray moet 2000 gulden meebetalen aan iets waar het zelf niks mee van doen heeft. We beta len voor de bureaucratie van andere genieenten." Burgemeester Waals wees Lemmens er nadruk kelijk op dat het gaat om een regionaal beleid waaraan Venray dient deel te nemen. "Ondersteunen Wij het beleid niet dan betekent dat Venray een vrij plaats is voor de vestiging van prostitutie Waals zei dat het gaat om een kwaliteitsbeleid waarin de rechten van de vrouw en de kwali teit Van het 'product' regionaal worden afgekaderd. "Het is een verantwoording van de overheid, dus ook van Venray. om vrouwen in de prostitutie te beschermen." Op vrijdag 19 februari zal de VVD Limburg haar campagne voor de verkiezingen van Provinciale Staten van Limburg beginnen in Venray. Naast lijsttrekker Jos van Rey en de Venrayse kandidaat John Oosterbeek, zullen diverse promi nente VVD'ers, waaronder Hans Dijkstal en Nellie Verbugt, aanwe zig zijn. Deze avond vindt plaats op vrij dag 19 februari om 20.00 uur in hotel Asteria en heeft als belangrijk ste thema: Duurzame landbouw bevorderen door stimuleren van innovatieve processen en verbre ding van activiteiten. Aansluitend op werkbezoeken aan diverse agrarische bedrijven in de regio, zullen gedurende deze avond met name de problemen in de agra rische sector aan de orde komen. De VVD ziet de agrarische sector in Limburg als een economische en werkgelegenheidsfactor van beland. De VVD staat hierbij een gebieds gerichte integrale aanpak voor. waarbij de sector nadrukkelijk wordt betrokken. Op deze avond kunt u ook van gedachte wisselen met Jan Mulder, landbouwspecialist in het Europese Parlement en Gert-Jan Oplaat. Tweede Kamer lid die onder meer de landbouw in zijn pakket heeft. Het bestuur van de VVD Afdeling Venray nodigt belangstellenden van harte uit op deze avond aanwezig te zijn. Een 33-jarige vrouw is vorige week donderdagavond op de Stationsweg aangehouden nadat zij een 50-jarige inwoner van Venray met een mes had bedreigd. Toen de vrouw door politiemensen benaderd werd, bedreigde ze deze ook. Pas toen ze was gekalmeerd, was ze bereid het mes af te geven. Bij de voorgeleiding aan het bureau bleek dat de vrouw een valse identiteit had opgegeven. Zij werd ingesloten en naar de bedreiging wordt onderzoek gedaan, het Venrayse slachtoffer heeft aan gifte gedaan. Venrayseweg 28, 5928 NZ Venlo Tel. 077-3821818 Fax: 077-3823910

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5