urovisi€ Ziekenhuizen Venray en Boxmeer op één lijn over samenwerking binnen komer van de week E-mail adres Peel Maas Karakters en temperamenten fppï* Q Oude fot* Bloemenhulde voor vrijwillige reddingsbrigade Venraynaar toegetakeld De PEEL EN MAAS donderdag 18 februari 1999 - Paginal! Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740; kapelaan: P. Hoedemae- ckers. Whistlerstraat 1, tel. 582385. Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 9.00 Geen H. Mis. 19.00 H. Mis mevr. Josten-Swinkels; zwd. Nellie v. Vegchel; Johannes Bogaarts-Baken: Jean Clermonts; Joos v. Dijck (oude buurt); Toos Custers; Maria Jansen-Hendriks; mevr. Van Ophoven; Harry Martens; jrd. overl. ouders Van Daal- Konings; Karei v. Vegchel (coll); Jan Heyl (verj.); Frans Loeffen; zwd. Anny Comelissen-Heldens. Zondag: le Zondag van de Vasten. 9.30 Latijnse hoogmis voor Oscar v.d. Loo; Gerritje Pouwels en overl. fam. 11.00 H. Mis overl. fam. V.d. Sterren-Hendricx; jrd. Harrie Janssen; Lies en Herman Jeuken en zoon Martin; Drika en Jan Volleberg; jrd. Wim Fleurkens; jrd. Mia Schillings-Geenen; jrd. Frieda Driesen-Kersten; uit dankbaarheid en om Gods zegen voor mevr. Sanders bij haar 80e verjaardag en voor haar echtgenoot zal. Toon Sanders. Maandag: St. Petrus' Stoel. 9.00 H. Mis Dien Voermans-Heesen en Henny Voermans; Philip Voermans en Jacoba Versieyen. Dinsdag: 9.00 H. Mis voor Grada Broers. Woensdag: 9.00 H. Mis Gertruda en Arnoldina Poels en ouders; oud deken Berden; Dien Verstraaten en overl. fam. Donderdag: 9.00 H. Mis Harrie Messemaeckers; overl. ouders Jansen-v. Daal en broers Piet en Wim. Vrijdag: 9.00 H. Mis voor onze zie ken; om kracht en genezing. Dienbeurten: za 19.00: Ties T., Remco, Thorsten, Jasper; zo 9.30: heren Hoppenbrouwers en Mingels; Wilbert, Leon; 11.00: Sjoerd P., Cas, Sjoerd D., Arjan. Lectoren: za. 19.00: L. Truyen; zo 9.30: T. Verbeek; 11.00: A. Noyens. Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: W. den Hartog. Lect.: P. Wittenbols. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Lect.: L. Straetmans. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: W. den Hartog. Woensdag: 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Stiltecentrum: Maandag: 16.45-17.15 Yoga en meditatie. Donderdag: 16.45-17.15 Yoga en meditatie; 19.30-20.00 Stille medi tatie in de Vastentijd. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pas torie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: 16.30 Doop Jade Bruno, Polkastraat 11. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 Geen Kinderwoorddienst; volkszang; Piet v. Kessel; Harrie Cremers; jrg. Joost v.d. Bekerom en overl. fam. V.d. Bekerom-Lenssen; jrg. Wim Arts. Zondag: 8.30 Voor onze parochie Venray-Zuid. 10.30 M.m.v. Zangers v. St. Frans; Berry Hermsen (coll). 12.00 Doop Juliano en Favola Belloni, Luitstraat 39. 12.30 Doop Cas Henckers, Oploseweg 8, Overloon. Maandag: 18.30 Ties v.d. Wijst (coll); voor bijz. int.; Harrie Hendriks. Dinsdag: 18.30 Jrg. jan Euwals. Woensdag: 18.30 Antoon Lucassen en overl. fam. Donderdag: 18.30 Voor alle hulp behoevenden. Vrijdag: 18.30 Voor eenheid van alle Christenen. Vredeskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur, tel. 580202. Misintenties voor de hierna volgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: Kinderwoorddienst; 19.15 M.m.v. Herenkoor Vredeskerk; voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie Venray-Zuid; Nelly Seijkens- Bonants (coll); Huub Willemsen; overl. ouders Huisman-Paulus en overl. kinderen; jrd. Sjef Smals; Antoon Huijs en Dien Willems-v.d. Broek; Math en Mien v.d. Ven-v. Eijk (buurt); Jep Janssen (verjaar- dag) Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Jrd. Harrie Claessens; overl. fam. Jeucken- Niessen; Bert Daniels; Jan Verheijen; overl. ouders Houwen- Jacobs (Koor Harmony). Zondag: 8.30 Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. 10.00 Mevr. Dericks-v. Roy; Thei Hendrix (Gem.Koor). Maandag: 9.00 Tot bijz. int. Dinsdag: 9.00 T.e.v. O.L. Vrouw uit dankbaarheid. Woensdag: 9.00 Voor een overl. broer (met Rozenkransgebed). Donderdag: 9.00 Uit dankbaarheid voor alle verkregen gunsten. Vrijdag: 8.30 Uitstelling van het Allerheiligste om eerherstel te bren gen aan God, schepper van alle leven. 9.00 Voor een goede uit komst. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Elke Euwes, Marloes Derksen, Wanda v.d. Bussch, Anne Basten; zo 8.30: Job Euwes, Luuk Gielens, Lennart Peeters, Willem Verheijen; 10.00: Danielle Engels, Ireen Schlepers, Marloes Denissen, Geertje de Kleijn. Parochie Oirlo le Zondag van de Vasten. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jonge Garde Koor); overl. ouders De Rijck-Classens; overl. ouders Wim en To Vogelzangs-Jeurissen; overl. ouders Peeters-Wijnhoven- Achten-Sanders en zoon Jan; Maria Direks-Nelissen; Lei Bots (buurt Haalakker_; Henny Geurts. Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor); Sef Kunen (Gymclub); Miel Janssen; Gerardus Kemmelings en Petronella Ewals; Jos Versleijen en Maria Joosten. Woensdag: 9.00 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw (G). Vrijdag: 9.00 H. Mis voor de parochie. Parochie Leunen 1 e Zondag van de Veertigdagentijd. Kerkdeurcollecte voor Memisa. Zaterdag: 19.00 Lsm. Harrie Comelissen en Maria Comelissen- Vloet en kleinzoon Roel Cornelissen; Frans Fleurkens en overl. fam. Fleurkens-Peeters; Jan v. Cuyck, echtgen. en overl. kinderen, Frans Rongen en overl. fam.; Dien v.d. Berg-Vermeulen; jrd. Gon Martens-Smedts; jrd. Annij Willemssen-v. Staveren; gest. jrd. Sjeng Holtackers en Grada Holtackers-Vullings; gest. jrd. Truus Janssen; gest. jrd. Maria Janssen. Zondag: 10.00 Hgm. Wiel Keijsers; overl. ouders Direks-Derckx en overl. fam.; Willem Bal en Dénise Bal-Buray; Anita Loeffen-v. ooi en Jop v. Ooi; gest. jrd. Bertha Peeters- Martens en Handrie Peeters; gest. jrd. Willem Jenniskens en Wilhelmina Jenniskens-Martens. Maandag: 19.00 Lsm. overl. ouders Bouten-Verheijen, Anna, Gerrit, Wim en Piet Bouten. Dinsdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Hendrick-Jenniskens. Woensdag: 19.00 Lsm. Antoon Verheijen en overl. fam. Verheijen- Droessen. Donderdag: Geen avondmis. Vrijdag: 19.00 Lsm. Frans Baltussen, Willem Baltussen en overl. fam.Baltussen-Loonen. Misdienaars: za 19.00: Marieke v. Gorp en Diane v. Gorp; zo 10.00: Kim Vullings en Annelies Heidens; weekb.: Groep 3. Lectoren: za 19.00: Goen Reintjes; zo 10.00: Jan Reintjes. Rectoraat Heide Zondag: le Zondag van de Veertigdagentijd. 9.30 Hoogmis voor Jan Janssen. Misd.: Ivo, Elke, Frank, Manon, Joke en Loes. Rectoraat Veulen le Zondag van de Vastentijd. Zaterdag: 19.00 Hgm. Sef Janssen; Martin Hagens, dochter Truus en overl. fam.; 6e zwd. Grad Jenniskens; Jacobus Ewals en Maria Holtackers; Frans v. Staveren en dochter Nelly; jgt. Nelly Fleurkens- Janssen. Misdienaars: za: Moniek, Lianne, Katie, Karei. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (Kinderkoor); jrd. Dien Kleuskens-Wijnen; jrd. Frans Claessens en echtgen. Wilhelmina en Gertruda Michels; overl. fam. Arts-Barten; zwd. Harrie Michels en Nella Lamers; jrd. Feus Keijsers; Mat v. Dijck. Zondag: 10.00 (Vivace); Truus Swinkels-Claessens; jrd. Petronella Cox-de Lauw; jrd. Teng Pouwels en overl. fam.; Jan Kusters (kaartclub); rd. Petran Fleurkens. aandag: 19.00 Jac Claessens. Woensdag: 19.00 Louis Arts; jrd. Tom v. Lipzig; uit dankbaarheid. Vrijdag: 13.30 Uit dankbaarheid bij het gouden huw.feest echtp. Vergeldt-Custers. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Anneke en Ilaisa; zo 10.00: Rian, Niels O., Sandra en Marian; ma 19.00: Gijs en Ronnie P.; wo 19.00 Linda en Rinske; vr 13.30: Ronnie O. en Niels R. Rectoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 Jgt. Harrie Arts. Zondag: le Zondag van de Vasten. 10.00 Voor de parochie. Maandag: 19.00 M. Jansen. Donderdag: 19.30 Overweging 40- 'M: daagse Vastentijd. Misdienaars: za: Ella en Linda; zo: Karin v.d. H., Grard, Laura. Frank. Lezers: za: Lies v.d. Heuvel; zo: Maria Lenkens. Rectoraat Smakt Zondag: le Zondag van de Vasten. 10.00 Hoogmis voor Herman Janssen; M.M. Linsen; overl. fam. Van Hooft-Mattousch: Harrie Bekers; jgt. Tilla Lensen; vader en moeder Koopmans en Leo; uit dankbaarheid; Frans Verblakt. Lectrice: mevr. Van Kempen. Woensdag: In de St. Jozefkapel t.e.v. de H. Jozef; 6e woensdag voor het feest van St. Jozef. 9.30 H. Mis tot zekere intentie (B). Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw Rehoboth: Cuppen- pedje 2a, Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax: 077- 3987786. Diensten: D.Y zondag 21 februari om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: J.A.J. Bals, Horst, 's Morgens is er kinderoppas. Bijbelstudie/Catechisatie: De cate chisaties zijn: voor kinderen van 6- 12 jr. dinsdag 23 febr. om 16.30 uur; 12-16 jr. maandag 22 febr. om 19.00 uur; 16jr. en ouder maandag 22 febr. om 20.00 uur. Bijbel/Contacavond: Op donder dag 25 febr. om 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Zangavond: Op donderdag 18 febr. oefent het gemengd zangkoor. Aanvang 20.00 uur. Bijbelgemeente Venray Zondag 21 februari: Hartelijk welkom in de diensten (evangelisch, baptistisch) die gehouden worden in wijkgebouw 't Stekske, Kruidenlaan 161 te Venray. Kernwoorden gemeente: ontmoeting, vriendschap, aandacht en zorg! Voor de kinderen is er iedere zondag zondagschool en er is voor de allerkleinsten een crèche. De diensten beginnen om 10.00 uur. Na afloop is er de moge lijkheid om gezamenlijk koffie te drinken. Ook diverse gespreksgroe pen rondom de Bijbel door de week. Inlichtingen: R. Lammers, tel. 0478- 586001, R. Korver, tel. 077- 4641936. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 21 februari zal in het Zonnelied, Kiosk 6 te Venray, pater Fr. Meijer uit Venray voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en er wordt kindernevendienst gehouden. Na afloop is er koffie drinken. Gedenk de Venrayse orden met een teken Als dank voor de grote betekenis die de Venrayse Kloostergemeen schappen voor Venray en omgeving hebben, wil de Stichting 'Gedenk teken Kloosters' komen tot oprich ting van een monument. Door middel van een financiële bijdrage kunt u dit doel ondersteu nen. Men kan dit doen door een bedrag over te maken op Rabobank Venray, rek.nr. 17.39.67.760; giro- rek. van de bank 10.68.514 t.n.v. Gedenkteken Kloosters Venray. Nadere inlichtingen: tel. 0478- 582352 of 582948. peelenm@tref.nl Of u nu bedrijfsleider, verkoper, vader, moeder, kind, leraar of leer ling bent, mensenkennis is steeds noodzakelijk. Vraagt u zich wel eens af waarom uw collega nu juist het tegengestelde doet van wat u £ou doen? Hebt u wie eens het gevoel dat het een stuk makkelijker zou zijn wanneer uw partner nu maar eens deed wat u wilt? Waarom zijn wij zo verschillend? Waarom kies ik een partner die zich precies tegengesteld gedraagt? Deze vragen worden in deze cursus beantwoord. Sommige mensen zijn sterk en dynamisch, anderen zijn speels en levendig, een groep is gevoelig en perfect, anderen zijn rustig en preci- res. Welk persoonlijkheidsprofiel bij u past en wat de sterke en zwakke punten in uw temperament zijn, ont dekt u in 3 avonden waarin karak terherkenning en omgaan met ver schillende temperamenten centraal staan. De cursus begint met een uitzen ding van de "Vier Temperamenten". Wat is een Sanguinisch karakter? Wanneer ben ik Cholerisch? Ben ik misschien Melancholisch? En hoe ziet het karakter van een Flegmaticus er uit? Deze cursus zal veel vragen beantwoorden en kan mensen leren beter om te gaan met collega's, klan ten, leerlingen, kinderen en partner. Er worden drie cursusavonden gehouden van 23 febr. bij de In voorjaar meer duidelijkheid over krachtenbundeling "Doordat de ziekenhuizen van Boxmeer en Venray qua afstand zo dicht bij elkaar liggen, zijn er goede aanknopingspunten voor een intenstieve samenwerking tus sen de twee zorginstellingen." Dat laat Ton van der Vet, medisch directeur van de Ziekenhuizen Noord-Limburg, deze maand weten in Maastij, een maandelijk se uitgave van het Maasziekenhuis Boxmeer. Uit een onderzoek waarin beide zieken huizen onder de loep zijn geno men en een conferentie eind vorig jaar is gebleken dat het Boxmeerse Maasziekenhuis en het Venrayse St. Elisabethziekenhuis in de toekomst veel voor elkaar kunnen betekenen. Algemeen directeur Ton Kessels van het Maasziekenhuis in Boxmeer windt er geen doekjes om. Een samenwerking met andere zieken huizen is op termijn noodzakelijk om de kwaliteit en voortgang van de patiëntenzorg ook in de toekomst te kunnen blijven garanderen. "Niet alleen de overheid stuurt hierop aan. ook de kwaliteitseisen vanuit de beroepsvereniging van de medisch specialistische vakgroepen vragen om een bundeling van krachten. Tot voor kort hebben we aansluiting gezocht bij de ziekenhuizen in onze eigen gezondheidsregio, met name Oss en Veghel. Maar door de geografische ligging kunnen wij weinig voor elkaar betekenen. Dat is anders wanneer het gaat om het Venrayse St. Elisabethziekenhuis. De afstand tot ons ziekenhuis in Boxmeer is maar twintig kilometer en de vakgroepen neurologie, anest hesiologie. kindergeneeskunde en oogheelkunde nemen al langer eikaars diensten waar. Toen ons werd gevraagd om de samenwer king in de richting van Noord- Limburg te zoeken gaf dat wel een goed gevoel. Dat je van nature al iets voor elkaar kunt betekenen, geeft aan dat een verdere samenwer king zeker kans van slagen heeft", aldus Kessels in Maastij. AFWACHTEND Tijdens een conferentie, eind vorig jaar, bleek dat een scenario, waarbij de samenwerking zich richt op het Maasziekenhuis en het St. Elisabethziekenhuis, waarbij de centrumfunctie van het St. Maartens Gasthuis wordt versterkt, de voor keur geniet. Zo valt er voor alle drie de partijen winst te behalen. Tijdens de bijeenkomst kwam ook naar voren dat de zorginstellingen willen aansturen op één ziekenhuisgroep, die zich verantwoordelijk voelt voor een toegankelijke en kwalitatief zo goed mogelijke zorg voor de patiën ten in de regio Noord-Limburg en het Land van Cuijck. "Als uitgangspunt voor de bunde ling van krachten staat de samen werking in de medisch specialisti sche zorg voorop", zegt Dries Bossers, voorzitter van de medische staf van het Maasziekenhuis in Boxmeer. "Wanneer bijvoorbeeld een specifieke ingreep te weinig voorkomt, kan dat betekenen dat een dergelijke operatie niet meer in jouw ziekenhuis mag worden uitge voerd." Bossers laat weten dat de medische staf in hel Maasziekenhuis nog afwachtend reageert op de samenwerkingsplan nen. Dit komt volgens hem doordat er op dit moment nog weinig zicht is op wat de samenwerking precies gaat inhouden. Er wordt nog geen druk gevoeld. Ook binnen de medische staf van de Ziekenhuizen Noord-Limburg is in eerste instantie met terughou dendheid gereageerd op de plannen om de krachten te bundelen. Volgens stafvoorzitter Cees de Rooy Venrayse broeder Valentijn weer op stap Traditiegetrouw ging broeder Valentijn (A. Jakobs van de vroegere bloem- sierkunsthandel Semperflorens) dit jaar in het kader van Valentijnsdag op bezoek bij een vereniging of instelling. Ditmaal was de Venraynaar te gast bij de Vrijwillige Reddingsbrigade in zwembad De Wisselslag in Blerick. Ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNMR) ontvingen alle 137 reddingstations in Nederland dit jaar op Valentijnsdag een bloemenhulde van Bloemenbureau Holland. Msrieleis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Een 33-jarige man uit Venray is dinsdag door twee mannen met een stuk hout toegetakeld. Het tweetal kreeg het met het slachtoffer aan de Burggraaf aan de stok over geld waarna een van hen de Venraynaar met een stuk hout op het hoofd sloeg. De man liep een hoofdwond op, die gehecht moest worden, en een gekneusde elleboog. is tijdens de conferentie nadrukke lijk afgesproken dat de samenwer kingsplannen geen aanleiding mochten zijn om de ontwikkelingen die binnen de stad reeds in gang waren gezet naar de toekomst te verschuiven. "Beide ziekenhuisor ganisaties zijn bezig met een veran deringstraject. zowel binnen de eigen organisaties als in de regio. Dat zal zeker doorgaan." In een zogeheten 'quick-scan rap portage', die voorafgaande aan de conferentie werd verricht, is nadruk kelijk vermeld dat de samenwerking absoluut niet mag leiden tot gedwongen ontslagen. Daarnaast is als voorwaarde gesteld dat de mede werkers van het ziekenhuis zoveel mogelijk op de eigen locatie kunnen blijven werken. Een grotere organi satie levert volgens de ziekenhuisdi recties het voordeel op dat het per soneel meer kansen heeft om van functie te veranderen. ONDERZOEK Volgens medisch directeur Ton van der Vet van de Ziekenhuizen Noord-Limburg ligt er op dit moment een intentie om de krachten met het Maasziekenhuis te bunde len. Hoe deze samenwerking er pre cies gaat uitzien, is op dit moment nog niet duidelijk. Ook de manier waarop de totale organisatie moet worden bestuurd, moet nog worden onderzocht. Een werkgroep zal met de directies van het Maasziekenhuis en de Ziekenhuizen Noord-Limburg een voorstel uitwerken. In juni van dit jaar wordt het onderzoek afge rond en zal duidelijk zijn of en zo ja hoe beide partijen de samenwerking conreet gestalte willen geven. Een mooi plaatje van het carna valsgebeuren in 1951. Het jaar da Cas I (Fonck) als prins Carnaval di scepter zwaaide over h? Piëlhazenrijk. Door de gezamenlijk Venrayse bakkers werd ook dit jaj weer meegedaan aan de groi optocht. Met gezamenlijke inspan ning kwam dit sprookjeshuis va peperkoek en andere zoetighede tot stand. Het was een goede zet vai de bakkers want hun inzending vit in de prijzen, ruim 250 pond pepet koek, marsepein e.d. was geïnves teerd in het huisje van Hans e Grietje. De heks was Sjef Beerkere Grietje was Gerrie Linders en Han was Mia Linders. Direct na afloop van de optocl werd het peperkoekhuisje grondii verbouwd en van alle zoelighedei ontdaan, zoals op deze foto te ziet is. De Venrayse jeugd had wel zin it deze gratis lekkernij. Links achter op de wagen ziei we: Willie Kateman, echts achter Sjeng Hoedemakers, rechts voor Sjef Beerkens, met naast hem onb kend. Verder herkennen we nog, in he midden vooraan Hans Thomassen Achter me jas over z'n hoofd Kare Beerkens. De man met hoed, in d lens kijkend is Miel Jansse (Veltumse Bekker). De foto is genomen bij bakki Hoedemakers aan de Langstraat. Jan v.d. Putte# Voor de Lionsveiling van 3 maart a.s., waarvan de opbreng ïs bestemd voor een vakantie vi een groep ernstig gehandicapt kinderen, stromen de goeden gestaag binnen. Ter ondersteunii van dit goede doel publiceert Pt en Maas wekelijks een foto v één van de interessante artikeli die via het telefoonnui 551640 worden ingebracht. 1 ook u dit goede doel wilt ondi steunen en tevens iets bijzondei wilt verkopen via deveilini wordt u uitgenodigd dit numnti te bellen, want: u krijgt er we!li< meer voor dan u denkt! Deze week een antieke vaas Fiscus komt kleinbedrijf tegemoet bij invoeringskosten euro Omdat vooral het kleinbedrijf verhoudingsgewijs meer kosten moet maken dan de rest van het bedrijfsleven, wordt een tijdelijke tege moetkoming in het leven geroepen. De zelfstandigenaftrek wordt verhoogd, en de investeringsaftrek stijgt naar 27%, waarbij maxi maal 64.000 mag worden geïnvesteerd. De wijzigingen géiden tij delijk, ze zijn slechts drie jaar van toepassing. Bij de begrotingsvoorbereiding is er door de regering een reservering gemaakt van 3 maai 60 miljoen in de jaren 1999, 2000 en 2001 ten behoeve van een tijdelijke tegemoetkoming in de uitgaven in verband met de invoering van de euro. De werkgroep kosten invoering euro heeft over de invulling van dit bedrag 180 min) inmiddels gerapporteerd. De werk groep geeft aan dat met name het kleinbedrijf bij de introductie van de euro ten opzichte van de andere sectoren een relatief minder gunstige kosten/batenbalans kent. Een verklaring daarvoor kan zijn dat het klein bedrijf in het algemeen minder sterk gericht is op de Europese markt dan het midden- en grootbedrijf Hierdoor zijn de baten van het kleinbedrijf gemiddeld genomen minder groot. Staatssecretaris Vermeend en minis ter Zalm van Financiën zijn aan ook van mening dat de tijdelijke tege moetkoming zich zo veel mogelijk zal dienen te richten op het kleinbedrijf. Daarbij moet volgens de bewindslieden aansluiting worden gezocht bij het reeds bestaande algemene fiscale instrumentarium; dit met het oog op de tijdelijkheid van de maatregel en om te voorkomen dat er een verzwaring van de administratieve lasten optreedt. Op voorstel van MKB-Nederfand hebben de bewindslieden gekozen voor een mix van twee bestaande instrumenten te weten; Investeringsaftrek Een vefhoging van de eerste schijf van de investeringsaftrek met 3%- punt. Dit heeft voor het jaar 1999 tot gevolg dat voor de eerste schijf een percentage van 27 in plaats van 24 geldt. Het moet dan gaan om jaarin- vesteringen van minimaal 3.800 (was 3.700) maar niet meer dan 64.000 (was ƒ63.000). Zelfstandigenaftrek Een verhoging van de zelfstandigenaftrek met 200. De voorwaarden dat nog steeds minimaal 1.225 uren feitelijk aan werkzaamheden in de onder neming wordt besteed (of 875 uur en de meewerkende partner 525 uur) is ongewijzigd gebleven. Met ingang van 1 januari 1998 geldt, een aantaJ extra voorwaarden voor zelfstandigenaftrek. De ondernemer die tevens arbeidsinkomen uit anderen hoofde heeft (loon of een honorarium van wege freelance-werkzaamheden) moet meer dan 50% van zijn/haar tijd hebben besteed aan de echte öndernemerswerkzaamheden, het 'drijven van de onderneming'. Tijdelijk Beide maatregelen gelden overigens uitsluitend voor de jaren 1999, 2000 en 2001 en zijn in latere instantie (via een zgn. nota van wijziging) in het Belastingplan 1999 (wetsvoorstel 26245) opgenomen. Het Belastingplan 1999 is inmiddels per 1 januari 1999 in werking getreden. Door een mix van beide instrumenten te kiezen, wordt volgens de bewindslieden aan gesloten bij de onderdelen waaruit de 'eurokosten" bij het kleinbedrijf bestaan, te weten; investeringen (bijv. niéuwe kassa's) en gewone kos tenposten (bijv. omprijzen van produkten en externe advisering). Deze rubriek is samengesteld door de Rabobank, j i

Peel en Maas | 1999 | | pagina 12