Een optimale relatie tussen kunstwerken en schouwburg" c ^2ty PEEL EN MAAS Een biertje uit 'kunststof glazen' bekers -s&sgsc.-*" FEBRUARI BROEKENMAAND Een beetje rouwen maar toch trouwen Jubileumbridgedrive in Asteria 95 AdcUCuvch STOMERIJ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING NLW-medewerkers boos Oud Venray Amateurkunstenaars willen Venray zes gevelstenen schenken Vijf amateurkunstenaars uit t Venray en Overloon willen de leraeente Venray zes door hun j Vervaardigde gevelstenen aanhie ld den. De beeldhouwers hopen dat jiun kunstwerken in de zomer daar zijn en tezijnertijd een aatsje krijgen op of rond het Schouwburgplein. Een gratis wternatief voor het veelbesproken :n kostbare (water-)kunstwerk op iet prominente plein in hartje I Venray? e De amateurkunstenaars Eric van Jrootel, Petra Scheffers, Lenie Jartels en Jos Mertens (allen uit Venray) en Adriaan van Rossen Overloon) zijn leerlingen van de Venlose kunstenaar Hans Reijnders. - ïlke donderdagavond werken zij nkele uurtjes aan de gevelstenen uit Belgisch hardsteen die een ding met elkaar gemeen hebben: theater. )ocent Reijnders: "De opzet van de I eerlingen was om samen een edu- atief kunstwerk te maken. Daarbij v s gekozen om zes elementen die het ichouwburgleven tonen te vereeu wigen. Om de mensen op straat, die niet of nooit de schouwburg bezoe- I ten, te laten zien wat in de Venrayse ultuurtempel gebeurt. Een optimale elatie tussen kunstwerken en chouwburg." Na enkele avonden wainstormen en ideeën uitwisselen, I waren docent en kunstenaars eruit. )e bedoeling was om zes gevelste- ten te maken die de facetten van het Schouwburgleven' in beeld zouden irengen: muziek, ballet/dans, caba- et, circus, toneel en magie. Voor elk hema werd een bijpassend 'plaatje' gezocht en gevonden. PROJECT Dat was zo'n twee jaar geleden, nmiddels hebben de beeldhouwers er honderden uren in de werkplaats van de Vrije Academie in Venray ipzitten. Eerst een relief in klei wetseren dat als schaalmodel fun- eert, vervolgens aan de slag met en blok hardsteen van pakweg 80 |entimeter hoog, 45 centimeter reed en acht centimeter dik. lappen met de beitel, de hoekjes iet een rasp bijwerken, met schuur- lapier polijsten. Een vlakke steen erandert langzaam maar zeker in en clown of danseres. Met enkele raaie kleuraccenten is het kunst werk over enkele maanden af. ichter niet zonder slag of stoot en vele uren vol overgave. "Want", zegt Adriaan van Rossen, Beeldhouwen is vooral een kwestie an doorzettingsvermogen." "En", vult Jos Mertens aan, "Als we niets Is groep aan dit project hadden gewerkt, waren er beslist afvallers eweest." Leraar Hans Reijnders ril een misverstand meteen uit de [eg ruimen. Om een hardstenen evelsteen te maken, hoefje geen «ijrachtpatser te zijn: "Je hoeft inder- aad niet sterk te zijn. Wel handig. In slim. Je moet spelen met je chaam. Iedereen kan in principe eeldhouwen. De echt goede beeld- ouwers hebben echter de feeling, het talent om iets moois te maken." ets moois maken, samen met iets rezig zijn, is ook de drijfveer van de vijf cursisten. Eric van Grootel: "We villen met dit project de Venrayse emeenschap iets blijvends aanbie- 'en. En met z'n vijven naar buiten :eden. Want je doet het natuurlijk ik voor jezelf." Kunstenaar Hans Reijnders (2e van links) overlegt met cursist Eric van Grootel over zijn werk. SPOTJES De plannen van de amateurkun stenaars werden aanvankelijk scep tisch ontvangen door ambtenaren van de gemeente Venray. Nadat die zich echter hadden vergewist van de niet geringe capaciteiten van het vijftal, lijkt het erop dat hun idee kans van slagen heeft. Wethouder Bert Kersten liet al eerder weten gecharmeerd te zijn van het project van de kunstenaars en ook schouw burgdirecteur Peter de Neef liet zich in enthousiaste bewoordingen uit na een bezoek aan de werkplaats. De eerste gedachte was om de zes gevelstenen op een theaterzuil te plaatsen en die een plekje te geven op het Schouwburgplein. Van dat voornemen werd al snel afgezien omdat een dergelijke theaterzuil in de massaliteit van het plein zou ondersneeuwen. De optie van de kunstenaars is nu om de zes reliefs aan de zijwand bij de ingang van de schouwburg (waar nu de Dommelsch lichtreclame is beves tigd) te plaatsen. Lenie Bartels ziet dat al helemaal voor zich: "Met enkele spotjes erop, een steeds wis selende lichtval door de zon, zie je dan steeds opnieuw andere accen ten." Of het zover komt is afwach ten. Navraag bij de gemeente Venray leert dat het eventueel plaat sen van de gevelstenen op of rond het Schouwburgplein wordt meege nomen in het totale Masterplan Beeldende Kunst, waarin wordt vastgelegd waar en welke kunstwer ken in Venray worden geplaatst. In de filosofie van de makers van dit ambitieuze Masterplan moet een kunstwerk nadrukkelijk passen bij de sfeer van de locatie. Tip aan die zelfde makers: ga eens op donder dagavond een kijkje nemen in de werkplaats van de Vrije Academie. En aanvaardt een schenking van talentvolle amateurkunstenaars in dank 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum Rabobank Venray-Oostrum organiseert op zondag 14 maart in hotel Asteria een jubileumdrive voor bridgeliefhebbers. Bridgers kunnen in een ongedwongen sfeer een kaartje leggen. En leren zo andere bridgers uit Venray en omgeving kennen. Rabobank Venray-Oostrum organiseert deze drive in het kader van haar hon derdjarig bestaan. Behulpzaam in Comfort Winkelcentrum De Bleek nr 68 5801 MD Venray Telefax 0478-584840 WARM DE WINTER DOOR? Rolstoel been- en winterkleding, standaard of op maat gemaakt of de echte thermosokjes en handschoenen. Zowel clubbridgers als thuis- bridgers zijn welkom. Clubbridgers hebben zich via hun vereniging in kunnen schrijven. Thuisbridgers kunnen zich via onderstaande con tactpersoon aanmelden. De indeling geschiedt op sterkte. De organisatie streeft naar 96 paren, bestaande uit 6 lijnen van 16 personen. De zaal zal opgedeeld zijn in een rokers- en niel-rokersgedeelte. PRIJZEN TE WINNEN Paren die zo dicht mogelijk in de buurt van 60%, 50% en 40% scoren, maken kans op een leuke prijs. De grootste pechvogels krijgen een poedelprijs. Het inschrijfgeld - ƒ5,- per paar - komt geheel ten goede aan Unicef. Unicef - een initiatief van de Verneigde Naties - maakt zich sterk voor de belangen van kin deren. De drive begint om 14.00 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard uur. Deelnemers zijn vanaf 13.30 uur welkom in hotel Asteria aan de Maasheseweg in Venray. Tot zaterdag 6 maart kunt u zich inschrijven bij de heer H. Verheijen, Pasodoblestraat 9, 5802 NJ Venray, tel. 0478-584292 Snel Betrouwbaar REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDING REPARATIES FOURNITUREN IMP-JI BSmi Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Boerenbruiloft verloopt dit jaar op rolletjes Een ding is zeker. Boerenbruid Nellie Thomassen van vastelao- resvereniging De Piëlhaas zal de latum 28 januari 1999 nooit meer jtergeten. De Venrayse zag die [Jjavond haar huwelijk met bruideg- >m Arno in rook opgaan, nadat ïaar achillespees tijdens een par- ijtje badminton afscheurde. Het Venrays Mannenkoor en Zangvereniging Venrode, die de toerenbruiloft dit jaar organise ren, hebben Nellie echter laten veten dat ze zich geen zorgen loeft te maken en dat de huwe- ijksvoltrekking gewoon doorgaat, det haar been in het gips zal de loerenbruid nu op carnavalsdins- lag waarschijnlijk vanuit een rol- toel het 'ja-woord' geven. "Balen s het zeker maar ik ben toch blij lat alles gewoon door kan gaan." J "Ik ben 23 jaar getrouwd en heb f log nooit een blessure opgelopen. T )atdit nu wel is gebeurd, is op zich il erg vervelend maar het moment *aarop deze tegenslag komt, had gewoon niet slechter gekund." Als loerenbruid van De Piëlhaas wordt Nellie Thomassen op camavalsdins- lag in de 'onecht' verbonden met Vno Sanders. Hoewel haar zin om se 'trouwen' niet over is, had ze zich le huwelijksplechtigheid toch |gj inders voorgesteld. T "Het ongelukje gebeurde donder- lagavond rond kwart over negen tij- i lens een partijtje badminton met lijn vriendin en 'boerenbruiloft- Hoeder' Dora Garson", vertelt Nellie. Toen ik op een gegeven noment een shuttle wilde oprapen, •ing het mis. Aan het geluid te 'loren, was ik op een blikje gaan taan. Het geluid bleek echter het cheuren van mijn achillespees te ijn. Ik dacht meteen 'Nellie, die V oerenbruiloft kun je op je buik drijven'. Paniek? Ja, dat kun je (el zeggen ja. Dora en ik wisten liet hoe we het hadden." Het bestuurslid van zangvereni- ging Venrode werd diezelfde avond naar het ziekenhuis gebracht; vrij dagmorgen werd haar achillespees operatief gehecht en haar enkel in het gips gezet. Om in de boerenbrui loftsfeer te blijven, koos ze voor een zwart verband. 'Zes weken in het gips en daarna nog eens zes weken revalideren', zegt ze met een diepe zucht. "Het zal dus ook wel even duren voordat ik mijn parttimebaan bij Drukshop kan hervatten", voegt ze eraan toe. Aan belangstelling heeft Nellie, die sinds dinsdag weer thuis is, niet te klagen. "Iedereen leeft ontzettend mee. Gewoon hartverwarmend. De voorzitters van het Venray's Mannenkoor en Venrode stonden vrijdag al aan mijn ziekenhuisbed om me gerust te stellen. 'De boeren bruiloft gaat gewoon door. Wij rege len alles', zeiden ze." Ook prins Paul en zijn adjudanten zochten de boerenbruid op in het ziekenhuis. Het trio van 1999 liet zich notabene door een politie-agent naar het ziekenhuis brengen omdat de taxi die besteld was te lang op zich liet wachten. De agent bleek Rob \rson te zijn, de man van Nellie s badmintonvriendin Dora. Wie durft dan nog te zeggen dat toe val niet bestaat? Zoals het een echte bruidegom natuurlijk betaamt, kwam ook Arno zijn 'aanstaande' een hart onder de riem steken. "Ik heb een beetje het gevoel alsof ik twee families heb", geeft Nellie te kennen. "Naast mijn eigen familie, toont ook de boerenfamilie ontzet tend veel belangstelling. Dat is gewoon fantastisch. Ik denk dat het tijdens de carnaval wel druk zal worden. Een boerenbruid in een rol stoel, dat gelooft toch niemand! Ze zullen allemaal met eigen ogen wil len zien of het echt waar is." De onfortuinlijke boerin is weer thuis, maar voorlopig moet het voetje nog omhoog blijven. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1999 - NR. 5 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Tijdens de carnaval in Venray Tijdens de carnavalsdagen wordt in vijf Venrayse cafés en in de feesttent van De Piëlhaas bier en frisdrank geserveerd in onbreekbare 'kunststof glazen' bekers. Op deze wijze willen de horecaondernemers en de carna valsvereniging een bijdrage leve ren aan de bestrijding van het vandalisme en de overlast tijdens de drie dolle dagen. In Venray sneuvelden tijdens de vastelao- vend 1998 maar liefst 12.000 gla zen. "Die bekers zijn zo hard dat er zelfs een auto overheen kan rijden. En dat hebben we uitgeprobeerd. Ze zijn echt niet kapot te krijgen", aldus Elly Swinkels van Koffiehuijs Zowyzo. lid van Horeca Gemeente Venray (HGV). In totaal zeven Venrayse horecaondernemers heb ben de bekers ingevoerd: De Koets, De Bonte Koe, 't Podium, In den Engel, Hulsman, Heeren van Aemstel en Zowyzo, de laatste twee gelegenheden zijn tijdens de carna val overigens gesloten. De drie eerstgenoemde cafés hebben bij wijze van experiment de bekers al tijdens het Oud en Nieuwfeest gebruikt. "En dat is zeer goed beval len", zegt Swinkels. De bekers kos ten rond 65 cent per stuk. De hore caondernemers hebben er in totaal zo'n 40.000 ingekocht. "Ze zijn duurder dan gewone glazen voor bier of frisdrank. Maar omdat ze gewoon herbruikbaar en daarnaast onbreekbaar zijn, zijn ze op termijn wel goedkoper." Met de ingebruik- Wlager TOOS EN ROB WAGENAAR 's maandags 11.00-16 00 uur markt voor Schouwburg vrijdags 09.30-18.30 uur op het Henseniusplein Ook bij u op de markt Een aantal gekrenkte medewerkers van NLW-bedrijven in Venray heeft een reactie gestuurd naar Dagblad De Limburger naar aanleiding van een artikel dat vorige week in het dagblad verscheen en de eerdere berichtge ving over NLW-bedrijven. In het gewraakte artikel wordt gewag gemaakt van een sléchte verstand houding tussen bestuur. OR en personeel en wordt directeur Pleyers afge schilderd als een 'vorst met absolute macht'Het dagblad haalt hiermee conclusies aan uit het onderzoek; dat onderzoeksbureau CMC heeft uitge voerd. Jan Philipsen, voorzitter van de GR van NLW-bedrijven: "Ik kan tne voorstellen dat het personeel zo reageert, ik ben zelf ook niet blij niet die berichtgeving, We zitten gezamenlijk met de directie om de tafel en probe ren er snmen uit te komen. Zo'n berichtgeving ervaar ais een trap na. niet alleen naar dé directie maar ook naar de OR.' Voor de medewerkers was de maat in ieder geval vol. In de brief stellen ze met z'n allen achter het bestuur en de directie te staan. In een actie in dat kader zijn 300 handteke ningen verzameld, die ook bij de brief aan het dagblad zijn gevoegd. De brief is verstuurd namens de NLW-bedrijven Molenveld, IB Helden en - Venray, Groenvoorziening en Helden en de Biesplanken in Overloon. name van de kunststof bekers hopen de ondernemers de overlast (kapotte glazen op straat, vernielingen en erger verwondingen tijdens vecht partijen), grotendeels veroorzaakt door de jeugd, tijdens grote evene menten als de carnaval en de kermis te beperken. Op termijn hoopt Swinkels dat ook de overige ondernemers die zijn aangesloten bij de HGV (in totaal veertien) overgaan tot het gebruik van de bekers: "We kunnen niemand verplichten om ze aan te schaffen. Maar net als bij de invoering van de horecamunt wachten enkele colle ga's af hoe de reacties zijn. Dat is hun goed recht. Het is natuurlijk wel zo datje gezamenlijk sterker staat, dat heeft de horecamunt inmiddels wel bewezen." 'Tijd voor Toen' Op zondag 7 februari zal in de rubriek 'Tijd voor Toen' van Omroep Limburg TV aandacht wor den besteed aan oud Venray. Gedurende een half uur zullen er oude filmbeelden worden uitgezon den die Rien van Batenburg in het begin van de zestiger jaren op 8 en 16 mm heeft gemaakt in het kader van het Cinerooy-programma. In dit programma komen o.a. voor: de Jeugdvierdaagse, motor cross, opening van het sportpark en het zwembad, de brand van de brandweerkazerne aan de Kruis straat, inwijding van de Vredeskerk en het verblijf voor gastarbeiders bij de Blitta, het zomerkamp van de Levensschool, en nog vele andere onderwerpen. Div. kleuren

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9