Diftar is één grote leugen" VERKOPEN? 20% kassakorting Amsterdamse studenten bezig met 'Venrayproject' 99 DRINGEND GEVRAAGD!!! Texcar Venray verhuisd naar Noordsingel ^L, LET OP! Laatste 10 dagen op de reeds afgeprijsde prijs r REGIOKALENDER N Dames Red Stars beginnen weer in mineur 30.000 gulden voor Debat ï0yiA< PEEL EN MAAS BEZORGEN? iSMr VVD Afd. Venray Venrayse beroofd en mishandeld Cursus boerenerven PEEL EN MAAS donderdag 4 februari 1999 - Pagina 7 Meer burgers bij tweede ruimtedebat Ruim 130 mensen waren vorige week in de Venrayse schouwburg aanwezig bij het tweede Debat over de Venrayse ruimte. Naast afgevaardigden uit de politiek, dorpsraden, het bedrijfsleven (met name de bouwwereld) en natuur- en cultuurhistorische instellingen hadden ook ruim 30 'gewone burgers' de moeite geno men om het debat bij te wonen. Het eerste debat in juni 1998 werd bijgewoond door een kleine mensen, waarvan hooguit tien burgers. Wethouder Bert Kersten zei in zijn openingswoord het hoopgevend te vinden dat met name ook de bur ger zich steeds meer betrokken voelt bij een van de belangrijkste opdrachten voor de gemeente Venray in de komende jaren: het op een verantwoorde wijze invullen van de openbare ruimte. Vervolgens werden inleidingen verzorgd door vijf sprekers: amateurhistoricus Gerard Lucassen, kunsthistoricus Harry Vriens, algemeen directeur Jan Worst van Verhoeven Bouwgroep BV, landschapsarchitect Frits Ruyten en architect Rein Geurtsen. Gerard Lucassen en Harry Vriens vertelden boeiend over de mooie stukjes van Venray die niet verloren mogen gaan. Vooral Vriens kreeg veel bijval voor zijn vurig pleidooi. Hij benadrukte dat Venray bij de toekomstige invulling van de ruimte respect moet hebben voor het verleden. Vriens pleitte ook voor het behoud van een eigen identiteit. "Venray moet zuinig zijn op haar typische baksteenarchitectuur. Die moet in de nieuwe architectuur niet gekopieerd worden, maar wel als inspiratiebron dienen. In Venray staat zoveel moois, zoveel markante huizen", aldus Vriens. OPKOMST Frits Ruyten van Stichting Stadspark Venray sprak over de waarde van informele ruimtes - zoals parkjes of groenstroken - voor het leefklimaat van de gemeente. Jan Worst, directeur van Verhoeven Bouwgroep, zei dat Venray als werk- en woongemeente veel moge lijkheden in zich heeft. Rein Geurtsen, stedenbouwkundige, gaf als 'buitenstaander' de opmerking mee dat de gemeente zelf verant woordelijk moet zijn voor de invul ling van de openbare ruimte. Gijs Frencken, hoofd Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente, kijkt teveden terug op het tweede debat dat onder leiding stond van Aart Oxenaar, directeur van de Academie van Bouwkunst in Amsterdam: Het debat was een suc cesvolle bijeenkomst. Met waarde volle uiteenzettingen van de inlei ders en een grote betrokkenheid van de deelnemers. Uit de grote opkomst blijkt dat er veel behoefte onder de inwoners van Venray bestaat om mee te praten over hoe Venray er de komende jaren uit zou moeten zien. Ik denk dat we als gemeente met het debat voorzien in een behoefte om - samen met de Venraynaren - het verhaal over Venray te kunnen schrijven." PROJECT Schokkend was het debat echter niet. Inhoudelijk leverde het ook weinig nieuws op. Kersten maakte wel bekend dat Venray 30.000 gul den projectsubsidie voor het debat over de Venrayse Ruimte heeft gekregen van het Stimuleringsfonds voor Architectuur. En dat zestien vierdejaars studenten van de Academie van Bouwkunst in Amsterdam bezig zijn met een pro ject 'de Venrayse ruimte'. Die leer lingen willen met hun studie een waardevolle bijdrage leveren aan Het Debat over de Venrayse Ruimte. Zij hebben als opdracht meegekre gen om op zoek te gaan naar een nieuwe, sterke identiteit en een aan trekkelijk ontwikkelingsperspectief voor Venray. Naast architectuur, landschapsar chitectuur en stedebouw wordt in de studie ook nadrukkelijk aandacht geschonken aan bijvoorbeeld de infrastructuur van Venray, milieu en maatschappelijke en politieke belangen. Op uitnodiging van de gemeente zijn de studenten komend weekeinde te gast in Venray. Zij maken kennis en praten met verant woordelijk wethouder Bert Kersten en Gijs Frencken, hoofd Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Venray, over de invulling van de Venrayse ruimte. Naar verwachting wordt het pro ject eind mei afgerond. In juni wor den de resultaten van de studies in een expositie getoond. Het Stimuleringsfonds voor Architectuur verstrekt een project subsidie van 30.000 gulden aan de gemeente Venray voor het Debat over de Venrayse Ruimte. Dit heeft wethouder Bert Kersten op donder dag 28 januari tijdens het (tweede) Debat over de Venrayse Ruimte in de schouwburg bekend gemaakt. De gemeente is zeer verheugd met de projectsubsidie en ziet het als stimu lans om door te gaan met de debat ten om met burgers ideeën uit te wisselen die de openbare ruimte in Venray aantrekkelijker, plezieriger en veiliger kunnen maken. Het Debat over de Venrayse Ruimte is een reeks van bijeenkom sten rond stedenbouwkundige the ma's die voor Venray van belang zijn. Zoals bijvoorbeeld 'de realisa tie tussen stad en platteland', 'her gebruik van bestaande bebouwing', het historisch waardevolle verster ken' en 'het groene karakter'. De eerste editie van het Debat werd op donderdag 18 juni 1998 gehouden. Het stimuleringsfonds voor Architectuur heeft tot doel hel bevorderen van de ontwikkeling van de architectuur in de ruimste zin van het woord. De adviescommissie van het fonds spreekt haar waardering uit voor de manier waarop Venray met de problematiek van de gemeentelijke ruimtelijke ordening omgaat en voor de diversiteit van het team van deskundigen dat voor de manifestatie is bijeengebracht. De commissie is van mening dat het project een verruimend en stimule ren effect kan hebben op het archi tectonische en stedenbouwkundig beleid van de gemeente Venray. Venrayse vindt houding gemeente volstrekt ongeloofwaardig 'Tk heb het lang voor me gehou den maar nu is de maat vol. Wat de gemeente Venray haar burgers verkoopt met betrekking tot dif tar is één grote leugen. En als ik ergens een hekel aan heb dan is het wel aan liegen." Doris Wijn uit Venray maakt van haar hart geen moordkuil. "Begrijp me goed. Ik ben echt niet het luid ruchtige type dat bij het minste of geringste probleem aan de bel trekt of een actiegroep opricht. Maar als ik vind dat mensen niet correct worden behandeld, kan ik niet anders dan mijn mond open doen." Waar het merendeel van de kritiek op diftar bestaat uit individuele, veelal praktische klachten van bur gers - te kleine containers, bakken die niet gechipt of geledigd zijn, welk afval in welke container, wat te doen met bladeren op de stoep, etcetera - is de kritiek van Doris Wijn met name gericht op de manier waarop de gemeente Venray het dif- tar-systeem bij haar burgers heeft geïntroduceerd. Volgens de Venrayse is dit leugenachtig en vol strekt ongeloofwaardig. "De gemeente schuift de verantwoorde lijkheid voor een schoon milieu af op haar burgers maar heeft in het verleden zelf nooit enig initiatief getoond om het leefklimaat te ver beteren. Hoe kun je dan zo'n sys teem in vredesnaam op een geloof waardige manier aan je burgers verkopen. Als straks blijkt dat diftar niet werkt, krijgen de burgers daar voor ook nog de rekening gepresen teerd. Dat is toch te gek voor woor den" voor een Grote groep woningzoekenden zijn wij op i zoek naar woningen in alle 1 prijsklassen! wij bieden u: een deskundig advies snel resultaat geen advertentiekosten altijd de voordeligste tarieven! landelijke uitwisseling via computernetwerk en internet persoonlijke begeleiding bel direct voor een vrijblijvend gesprek!! Zandakker 24 5801 DV Venray Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Wijn betwijfelt dan ook of 'een schoon en beter milieu' wel de echte reden is waarom diftar is ingevoerd. "Als ik bijvoorbeeld hoor dat de Venrayse politiek heeft besloten dat etensresten bij warm weer bij wijze van uitzondering bij het restafval mogen worden gegooid, krijg ik sterk de indruk dat niet een gezond milieu maar de financiële dekking van de afvalverwerking doorslagge vend is geweest. Als je aan de ene kant als gemeente de oprechte pre tentie hebt om iets aan het milieu te doen en de burger in dit kader aan moedigt om zijn afval zo strict mogelijk te scheiden, kun je niet aan de andere kant in incidentele geval len toestaan dat rest- en GFT-afval in een en dezelfde bak worden gegooid. Dat is onduidelijk, tegen strijdig en uitermate ongeloofwaar dig" NEGATIEVE BENADERING Met name de negatieve wijze waarop de burger in de voorlich tingscampagne rondom diftar wordt benaderd, stoot Wijn tegen de borst. "Het motto 'De vervuiler betaalt' zegt in dit kader voldoende. De gemeente gaat niet uit van het posi tieve van de mens maar impliceert op voorhand al dat er vervuild zal worden. Als je eerlijk bent en een beroep doet op de medewerking van burgers, zullen de mensen ook posi tief reageren. Als je echter uitgaat van gemakzucht en kwaadwillend heid - wat de gemeente nu doet - doe je in feite een oproep om het milieu te vervuilen. Bovendien heeft het scheiden van GFT-afval naar mijn mening niets met vervuiling te maken. Groente- fruit- en tuinafval zijn natuurproducten, die absoluut niet schadelijk zijn voor het milieu. Bij vervuiling denk ik aan heel andere dingen, zoals schadelijke stoffen of producten die door che mische fabrieken worden gemaakt." Dat niet het college van B&W maar de gemeenteraad voor diftar heeft gekozen, beseft Wijn terdege. Zij kan dan ook tot geen andere con clusie komen dan dat de raad haar verantwoording jegens de burgers wel erg licht opvat. "Je gaat bijna denken dat de raadsleden een besluit hebben genomen enkel en alleen op basis van wat ze in de ambtelijke stukken hebben gelezen. De mening van de burgers over diftar is name lijk niet gevraagd en dat valt ernstig te betreuren." SUGGESTIES De bezorgde Venrayse weet hoe makkelijk het is omuitsluitend kri tiek te uiten. Om deze reden reikt ze een aantal suggesties aan, waardoor het diftarsysteem volgens haar beter kan werken. Zo stelt zij voor om het ophalen van GFT-afval goedkoper te maken dan restafval, zodat de twee afvalstromen beter gescheiden zullen worden. "De gemeente zou dan regelmatig moeten controleren of en zo ja hoe het werkt en de resultaten van haar bevindingen moeten publiceren. Op deze manier weten de burgers tenminste waaraan ze meewerken. Verder dient de gemeente positief te reageren op alle activiteiten van burgers die erop zijn gericht om het milieu te beschermen." Om de minima in de Venrayse samenleving niet nog zwaarder te belasten dan al het geval is, pleit Wijn tot slot voor een verlaging van het vastrecht, niet als een tegemoet koming maar als een eerlijk recht van de burger. "Alleen dan betaalt de vervuiler. Als je bedenkt dat de minder bedeelden noodgedwongen bewust moeten omgaan met het algemene goed - en dus ook minder afval produceren - is het niet eerlijk dat zij evenveel vastrecht moeten betalen dan de mensen die meer te besteden hebben. Feitelijk betalen zij op dit moment mee aan de ver spilling van de rijken." Texcar Venray is met ingang van 1 januari 1999 gevestigd aan de Noordsingel 24 in Venray. De verhuizing van de vestiging in Venray, die voorheen was gelegen aan de Bosweg, is een bewuste keuze Autoverhuurbedrijf Texcar, dat haar hoofdvestiging in Venlo heeft. Met de verhuizing naar de 'zicht- locatie' Noordsingel, in het hartje van Venray, staat Texcar venray nu nog meer in de picture en is het bedrijf beter bereikbaar voor haar klanten. Texcar Venray, sinds 1995 actief in Venray, is in betrekkelijke korte tijd uitgegroeid tot een vaste waarde in deze regio. Texcar biedt een uitgebreid scala aan vervoer middelen te huur aan. Dit geldt zowel voor de particuliere als voor de bedrijfsmatige markt. Zo ver huurt Texcar onder andere perso- nenbussen en -auto's, bestelbussen, vrachtauto's (groot en klein rijbe wijs), rolstoelbussen, dubbelcabine- bussen, aanhangwagens en luxe bussen. Verder bestaat de mogelijk heid tot het nemen van een abonne ment op een personenauto. Voor het reserveren van een personenbus voor een langere termijn bestaan aantrekkelijke kortingen. Dit is met name interessant voor vakanties. Wil jij of andere bladen zoals Grens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray PEEL EN MAAS 'n abonnemart waard /(parte 3cAeetien £r latten dé gezelligste schoenwinkel van Venray Groteslraat 11, Venray Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Vrijdag 5 februari: In dienstencentrum De Molenbossen in Bleriek verzorgt De Wendel een knallende feestavond. Aanvang 19.30 uur Zondag 7 februari: De Vereniging van Boxtelse Verzamelaars houdt een verzamelbeurs in Zaal Bellevue. Bosschewcg 34 in Boxtel, De beurs duurt van 10.30 tot 13.00 uur. Maandag 8 februari: Gratis spreekuur Arbeidsongeschikten Platform Limburg in het gebouw van de Volksuniversiteit aan de Leutherweg 8 in Venlo. Aanvang 14.00 uur. Dinsdag 9 februari: In het Bevrijdingsmuseum in Gïoesbeek wordt de historische film Krieg am Niederrhein vertoond. De voorstelling begint om 14.00 uur en is tevens te zien op dinsdag 16 februari ea.de donderdagen 11 en 18 februari. Dinsdag 9 februari: Informatiebijeenkomst RLAGG voor jongeren (15-21 jaar) van wie een van de ouders ernstige psychisch of psychiatrische problemen heeft. Aanvang 19.30 in het Dagactiviteitencentrum, Jan van Venlostraat 1 te Venlo. Woensdag 10 februari: Harmonieorkest Noord-Limburg verzorgt het welbekende carnavalscon cert in Horst. Aanvang 20.11 uur. Optredende artiesten zijn onder andere The Amazing Trumpets. 2 VWii Balkers en Wooden Chain. Kaarten zijn te koop bij de Tot 1 maart: Germaine Limpens uit Grave exposeert haar schilderijen in de polikli nieken van het Maasziekenhuis in Boxmeer. Haar voorkeur gaat uit naar werken met acryl, al dan niet in combinatie met gemengde technieken. Tot en met 28 maart: Gildetentoonstelling Dionysos. Expositie van het Noordlimburg Wijnmakersgilde met als thema's wijn maken, bier brouwen, kaasmaken en likeur bereiden. Openingstijden dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur in Streekboerderij De Locht, Koppertweg 5, Horst- Melderslo. Februari en maart: Atelier Zijde en Zo van stichting De Wendel, thematentoonstelling gebouwen en architectuur in dorp. Adres: Kloosterstraat 76 in Grubbenvorst. Geopend maandag t.m. vrijdag 9.00-12.30 en 13.30-16.00 uur. Tijdens carnaval gesloten. Op vrijdag 19 februari zal de VVD haar campagne voor de ver kiezingen van Provinciale Staten van Limburg beginnen in Venray. Naast lijsttrekker Jos van Rey en de Venrayse kandidaat John Oosterbeek, zullen diverse promi nente VVD'ers, waaronder Hans Dijkstal, Jan Mulder en Gert-Jan Oplaat, aanwezig zijn. Gedurende deze avond, die begint om 20.00 uur in hotel Asteria, zullen met name de problemen in de agrarische sector aan de orde komen. Het bestuur van de VVD Afdeling Venray nodigt haar leden en belangstellenden van harte uit op deze avond aanwezig te zijn. Hardrijders op de bon Dinsdag werden in Venray drie snelheidscontroles gehouden. Tussen 09.15 uur en 12.15 uur werd er gecontroleerd op de Noordsingel. Hier kwamen 878 voertuigen voorbij waarvan er 137 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 88 km per uur terwijl ter plaatse een maximum snelheid van 50 km per uur geldt. Tussen 13.15 uur en 14.30 uur werd op de Langstraat gecontroleerd. Hier passeerden 330 voertuigen voorbij waarvan er 44 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 km per uur terwijl ter plaatse een maximum snelheid van 50 km per uur geldt. Tenslotte werd er tussen 15.30 uur en 16.30 uur gecontroleerd op de Maasheseweg. Van de 359 gecontroleerde voertuigen reden er 57 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 km per uur, 37 km harder dan is toegestaan. Een 18-jarige inwoonster van Venray is donderdagmiddag aan de Dril in Venray door een onbekend gebleven man overvallen; zij werd mishandeld en beroofd van haar portemonnaie met daarin enkele guldens. Het meisje moest zich onder doktersbehandeling moeten stellen. De 18-jarige fietste over Aan de Dril. vlak bij de Hoopweg, toen ze in het Engelse werd aange sproken door een circa 25 tot 35- jarige negroïde man. Hij vroeg haar naar de weg naar Leunen. Toen het meisje afstapte begon hij haar de slaan en te schoppen en eiste hij - plotseling in het Nederlands- geld. Het meisje, dat inmiddels op de grond lag, zag nog een fietser voor bijkomen, mogelijk een vrouw, die echter doorreed. Nadat het slacht offer haar portemonnaie had afge staan rende de dader weg in de rich ting van de Kempweg. De man droeg een fel gekleurde sjaal en een fel groen gekleurde muts. Tot op heden ontbreekt elk spoor van de overvaller. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het samenwerkingsverband Hetr Limburgse Erf organiseert in febru ari een korte cursus boerenerven. De cursus is bedoeld voor boeren en particulieren die onderhoud willen gaan plegen aan hun boerenerf of een erfbeplanting willen aanleggen. In de cursus wordt vooral inge gaan op het onderhoud en de aanleg van beplantingen die bestaan uit bomen en struiken, zoals houtsin gels, heggen, laanbomen e.d. Daarnaast leren cursisten hoe ze een eenvoudig beplantingsplan kun nen opstellen en hoe het onderhoud zo veilig mogelijk uitgevoerd wordt. De aanleg en het onderhoud van hoogstamboomgaarden of boeren- tuinen komt in de cursus niet aan de orde. De cursus vindt plaats op 18, 25 en 27 februari in Helden. Voor meer informatie: Stichting IKL, tel. 0475- 352000. De dames van Red Stars zijn ook de voorjaarscompetitie in mineur gestart. In Amsterdam verloren de dames met 4-3 van (weer) een pro movendus, Amsterdam '78. Daniëlle Poels won haar twee enkel spelen, maar Vanja Santic verloor onverwacht haar partij tegen Annemarie van der Kwast. Dit werkte ook door in het dubbelspel, waar Vanja aan de zijde van Daniëlle speelde en verloor. Vanja won evenwel van Judy Williams en haalde zo het derde puntje binnen. Susan Lenssen bleef zonder winst- partij, maar speelde vooral tegen Helen Hop een sterke partij. Volgens Daniëlle Poels is er echter nog niets verloren, hoewel ze wel baalde van de nederlaag: "We hadden hier gewoon met 2-5 moeten winnen, maar mogen achteraf de handen dichtknijpen dat het maar 4-3 is geworden. We stonden nar vier par tijen wel met 3-1 achter." Hoe anders vergaat het Heren 1Na een kort verblijf in de 1ste divisie lijken de heren vastbesloten in de 2e divisie weer voor het kampioen schap te gaan. Tegen Westa 2 bleek vooral Ronald Bogaard ongenaak baar. Hij had met drie overwinnin gen een groot aandeel in alweer een 8-2 zege. Vooral de manier waarop getuigde van veel klasse: de jonge talenten Michael Spiertz en Ken Gellekom bleken nog veel te moeten leren, bijvoorbeeld dat er meer is dan alleen hard slaan en veel lijmen. Patrick Zwiers en Gerbert Loeffen wonnen beiden tweemaal. Patrick oogste lof voor zijn knappe over winning op de onsportieve Rob van Lier. In de partij tussen Gerbert en Ken werd Van Lier daarop afgere kend. Doordat Gerbert een beetje kwaad werd op het onsportieve gedrag van de Wessemse kopman, sloeg hij Ken in de 3e game hele maal kaal. Boontje komt om z'n loontje, zullen we maar zeggen. Patrick Zwiers in actie in zijn partij tegen Rob van Lier die hij knap wist te winnen. PEET,EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7