FRANSOL "Geld wordt niet meer alleen binnen de eigen muren verdiend" Kg Kunstwerk Schouwburgplein niet bij eeuwwisseling onthuld Venray wijst kunstwerk op Schouwburgplein massaal af "Ouderen zijn voor gemeente geen blok aan het been" 582215 Proemij OOK ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? GEWOON FRANSOLIN HUIS HALEN! Jeugdige Carnavalsvierders opgelet! Kinder vakantiewerk in volle voorbereiding EItce Zondagmiddag ZONWERINGEN Inzameling Humana PEEL EN MAAS donderdag 4 februari 1999 - Pagina 5 LOZO Business to Businessclub Horst-Sevenum-Venray Onder de vlag van de LOZO (Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers) telt Limburg op dit moment acht business to businessclubs. Een jaar na de start heeft de afdeling Horst-Sevenum-Venray nu al 132 leden en is daarmee meteen een van de grootste businessclubs. Geen reden om hoog van de toren te blazen, wel kenmerkend voor de inzet en voortvarendheid waarmee de stuurgroep van de LOZO Business to Businessclub Horst-Sevenum-Venray de zaken aanpakt. Samen met de lokale onderne mersclub Business Vision Venray heeft de LOZO in het afgelopen jaar de nieuwe business to businessafde- ling Horst-Sevenum-Venray gestalte gegeven. Twee businessclubs die elkaar een eind op weg helpen. Een vreemde gang van zaken? "Absoluut niet", zegt stuurgroep voorzitter René van der Hulst, "Beide clubs bijten elkaar niet. Integendeel, met behulp van Business Vision Venray hebben wij onze businessclub in het eerste jaar gestalte kunnen geven. We komen ook absoluut niet in eikaars vaarwa ter." "Sterker nog", vult Sjors Janssen, afgevaardigde van de LOZO Venray in de stuurgroep, aan. "Voor de Venrayse leden van Business Vision kan het een perfec te aanvulling zijn omdat de LOZO- club een meer regionaal karakter 'gt" NETWERK De LOZO business to busines- iclub recruteert haar leden uit de setoren handel/industrie, ambach ten en commerciële dienstverlening. Evenals de meeste andere busines sclubs is het op informele wijze :ontacten leggen en (eventueel) aken doen de drijfveer van de indememers om zich aan te sluiten. ran der Hulst: "Steeds meer onder- lemers raken ervan overtuigd dat iet geld niet alleen meer binnen de eigen muren wordt verdiend. Beseffen dat een goede presentatie naar buiten toe minstens zo belang rijk is." De LOZO-club ziet haar doelstelling wel breder. Janssen: Uf ■ay voor auto gens en I seni I.' "Wij willen een netwerk van onder nemers creëren, waarbinnen ieder voor zich de gelegenheid heeft om met de voor hem of haar juiste men sen in contact te komen. Waar de architect zijn problemen kan bespre ken met collega's uit zijn eigen of andere branches. Maar waar hij ook ideeën kan opdoen en zijn eigen bedrijf kan profileren." MEERWAARDE Dat verhaal kunnen de leden kwijt op de bijeenkomsten die de LOZO Business to Businessclub Horst- Sevenum-Venray vier keer per jaar organiseert. Niet zomaar een avond in een achterafzaaltje, maar bijeen komsten met een kwalitatief vol waardig programma. "We hebben daarom ook bewust gekozen voor maar vier activiteiten per jaar", zegt Janssen. "De meeste ondernemers hebben een overvolle agenda en nemen meestal niet de moeite om tijd vrij te maken voor dergelijke avonden. Tenzij er iets wordt gebo den dat de moeite waard is. Vanuit die filosofie proberen we ook iedere keer opnieuw iets te brengen, waar de deelnemers graag op terugkijken. Dat kan variëren van een boeiende spreker en bedrijfsbezoeken tot een middag op de golfbaan. Dat alles aangekleed met een hapje en een drankje. Alle activiteiten moeten een meerwaarde hebben en zo boei end zijn dat de ondernemer ook de volgende keer weer graag erbij is." "Variatie is daarbij ontzettend belangrijk", meent preses Van der Hulst, "Want iedere keer een spre ker, hoe boeiend ook, slaat op den duur niet meer aan. Een kwalitatief programma dat goed in elkaar zit, nodigt telkens opnieuw uit." PROMOTEN De LOZO businessclub moet geen massale verzameling van ondernemers worden, kwaliteit dient te allen tijde de hoofdmoot te vormen. Desondanks is de drempel om lid te worden laag. Ondernemers betalen 250 gulden per jaar aan con tributie, daarvoor kunnen twee medewerkers van een bedrijf de bij eenkomsten bijwonen. Naast de regionale meerwaarde moeten de LOZO-businessclubs op langere ter mijn ook een bovenregionale func tie gaan vervullen. Sjors Janssen: "We denken dan bijvoorbeeld aan een Limburgse dag voor alle afde lingen en contactdagen met bedrij ven in de grensgebieden van België en Duitsland. Bijeenkomsten waar op alle afdelingen hun eigen regio kunnen promoten." Ondernemers die meer willen weten over de LOZO Business to Businessclub Horst-Sevenum-Venray kunnen contact opnemen met de LOZO Venlo, telefoon (077)3208080 (afdeling businessclub). Jaar van de Ouderen 'Naar een samenleving voor alle leeftijden' Het gemeentebestuur van Venray verdient alle waardering voor de medewerking verleend bij de forme le opening van het Jaar van de Ouderen. Dit gebeurde onder het belangstellend oor/oog van velen op donderdag 28 januari jl. De begeleiding door het Seniorenorkest zorgde voor een feestelijke stemming. De dirigent Jan Verstegen zwaait lofwaardig met zijn stokje. De muzikanten voe ren met veel genoegen hun repertoi re op. Openingswoorden door de voor zitter van het comité Jaar van de Ouderen en door de heer Charles de Vilder, voorzitter van de 'Seniorenraad zetten de toon voor een aangename middag. Wethouder Jan Driessen pareerde na een korte pauze, opgeluisterd door muziek, leuk en geestig de sneers die door beide eerdere spre kers aan het adres van de gemeente cq. zijn adres gericht waren. Hij vol trok de opening door op ludieke wijze het embleem van het door de Verenigde Naties uitgeroepen Jaar van de Ouderen te presenteren. Hiervoor kreeg hij hulp van de voorzitter van het Multiculturele Platform Venray, leerlingen van basis- en voorgezet onderwijs, en niet te vergeten de hulp van een actieve echt bejaarde, 90-plus. Bij vertrek overhandigde men aan de vele belangstellenden een exem plaar van het Activiteitenplan in het kader van het Jaar van de Ouderen te Venray. Als eerste activiteit stond de opening vermeld. Op de tweede plaats: 'Seniorservice stelt 's zon dags haar poorten open voor ont moeting van alle 50-plussers. Hiermee werd op zondag 31 januari een begin gemaakt en de opkomst was bijzonder hoopgevend te noe men. Van half elf tot half een kwa men ruim twintig mensen binnenlo pen voor een kop koffie en een gezellig praatje. A.s. zondag staat dit weer te gebeuren. Iedereen is welkom. Jan Beerens Gemeentebestuur, waar zijn jullie toch mee bezig! Ik denk, dat er maar weinig men sen behoefte hebben aan een kunst werk voor ƒ900.000,- op het Schouwburgplein. Er zijn genoeg dingen in onze gemeente, die veel belangrijker zijn en die absoluut voorrang hebben. Trouwen, bij ons in de wijk Landweert, in de Penningkruid staan acht schitteren de kunstwerken in de vorm van acht heipalen. Misschien is het een goed idee, deze naar het Schouwburgplein over te plaatsen, dan hoeven wij er tenminste niet meer tegen aan te kijken. Het Schouwburgplein heeft dan zijn kunstwerk en de gemeente Venray heeft een heleboel geld bespaard! Leuk idee toch! Het is wel opmerkelijk, dat de gemeente ƒ900.000,- ter beschik king heeft voor een kunstwerk, en er geen geld was, om iets aan het hon denpoepprobleem te doen. Men heeft eerst de hondenbelasting moe ten verhogen, om dan een honden penning uit te reiken (maar die natuurlijk het probleem ook niet oplost) en voor de rest is er rond om het thema hond niets meer gebeurd. Het is gek, dat daar geen geld voor is, ondanks dat de hondeneigenaren daar toch hondenbelasting voor betalen! Maar ƒ900.000,- voor een kunstwerk, dat is er wel. Ik dacht altijd, dat het gemeentebestuur er is, om voor de belangen van de burgers op te komen. Mocht dit kunstwerk er toch komen, dan is het een duidelijk bewijs daarvoor, dat problemen in deze gemeente niet serieus worden genomen, maar dat het geld hier wel In samenwerking met de Carnavalsverenigingen De Hazekeutcl en De Karklingels organiseert Rabobank Venray-Oostrum een leuke actie. Kom tussen 1 en 12 februari naar de Rabobank om 10,- op je jongerenrekening te storten, dan hebben wi) een leuke verrassing voor je klaarliggen. Heb je nog geen jongerenrekening en open je die in deze periode, dan krijg je naast je normale cadeau ook nog deze carnavalsvcrrassing. Dus, ben je jonger dan 18 jaar, kom dan snel langs, want op is op! (Minimale inleg nieuwe jongerenrekening is 25,—) Rabobank Venray-Oostrum over de balk gaat! Kent u dat pro gramma ook? Misschien zien wij Venray dan ook binnenkort in dit programma! S. v.d. Broek Venrays verenigingsleven over het millennium heen... Nog 330 dagen en we stappen in het jaar 2000... Ook het verenigings leven van Venray en de kerkdorpen nemen die stap. Er zit zoveel cre atief talent in deze gemeente en dat moet aan zijn trekken kunnen komen. Veel jeugd maakt deel uit van het verenigingsleven en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Om ook in het jaar 2000 een gezonde basis te vinden voor repeti ties en uitvoeringen van dans-, zang-, toneel- en muziekconcoursen en een mogelijkheid scheppen tot verbroedering van de verenigingen, is het van groot belang dat deze jonge, creatieve mensen in deze gemeente een plaats vinden waar ze zich creatief kunnen voorbereiden op het doel van hun vereniging. De beste accommodatie voor dit gebeuren is: de schouwburg en het restaurant van het Vincent van Gogh Instituut op de Noordsingel (het vroegere St. Anna). Qua structuur en ligging biedt het de mogelijkheid om de cultuur van de gemeente, vooral in het jaar 2000 positief te stimuleren. Het is toch eeuwig zonde dat, als je als gemeente deze accommodatie tot je beschikking hebt, je er geen gebruik van maakt. Als 40 jaar lang, gebruikers en beheerders van deze gebouwen en dus kenners pur sang, zijn wij ervan overtuigd dat dit gebouw voor deze gemeente heel veel mogelijkheden in zich bergt en wij hopen daarom dat het voor de bevolking behouden blijft. Vandaar dat wij het idee: 'Muziekpaviljoen Euterpe'een grandioos uitgangspunt vinden voor deze accommodatie. Er zullen op het St. Annaterrein zeker een aantal gebouwen moeten verdwijnen. Maar de prachtige mul tifunctionele schouwburg met annex restaurant kunnen voor de hele gemeenschap een bestemming krij gen. De accommodatie leent zich voor het hele verenigingsleven van de gemeente en vooral voor de ama teuristische inzet van veel jongeren. Amateurs die zich allemaal inzetten om te komen tot het professionele, kunnen hier volledig aan hun trek ken komen. Alleen door een gezond verenigingsleven krijgt de gemeente allure. Wij vragen alle instanties die zich bezig houden met de vraag: 'wat moeten we met die gebouwen van St. Anna?' Denk aan deze creatieve groepen, jong en oud en geef hen een kans. Onder dit dak kan zoveel gehuis vest worden: repetities en uitvoerin gen van muziek, ballet, toneel en dit alles in het kader van culturele vor ming en educatie; vergaderruimte; archief- en bergruimte voor instru mentarium; grote kelderruimte - multifunctioneel; foyer voor ont vangst van vele gasten; bredere uit wisseling met verenigingen buiten Venray; parkeergelegenheid; de zaal heeft een capaciteit van 380 plaat sen; scholen kunnen repeteren en uitvoeringen geven (dit bestaat al jaren); zelfs op het terrein (in de buitenlucht) zijn repetities en uit voeringen mogelijk. Het moet toch mogelijk zijn dat hiervoor een stichting in het leven wordt geroepn. En wij weten zeker dat voor dit plan zich genoeg vrij willigers zullen melden om zodoen de de personele kosten zoveel mogelijk te drukken. Het park rond om de schouwburg zou kunnen die nen als expositiemogelijkheid voor beeldende kunstenaars, die Venray rijk is. Zo kan er een uniek stukje Venray voor de gemeente behouden blijven en functioneel zijn. Ook zouden de musea van Venray hier een plaats kunnen vinden, de geschiedenis tot leven brengen. Het heden is ontstaan uit het verleden. Daardoor wordt het ook aantrekke lijk voor de toeristen. Denk aan alle creatieve groepen die Venray bezit en geef hen een kans. Zuster Laetitiae en Anne-José Ook al is het pas februari en lijkt de zomer nog heel ver weg, de orga nisatie van het Kindervakantiewerk draait al weer op volle toeren. Dit jaar zal de Kindervakantiewerkweek gehouden worden van 12 tot en met 16 juli. Het thema dit jaar zal zijn: Vadertje Tijd. Kindervakantiewerk staat open voor alle in Venray schoolgaande kinderen van de groepen 3 tot en met 7. Natuurlijk zoeken we ook dit jaar weer leiding en andere vrijwilligers dus let op verdere publicaties die in de komende maanden zullen ver schijnen. (uf> aimieriiig) OH STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Stichting Humana komt op 24 februari kleding ophalen in de gemeente Venray. Mensen die geen 'nee-sticker' op de deur hebben, krijgen in de week voor de inzame ling een 'Humana-wereldzak' in de bus. Vanaf 09.00 uur 's ochtends kunt u de wereldzakken aan de stoeprand plaatsen. Woont u buiten de bebouwde kom en wilt u wel kle ding kwijt, dan wordt u verzocht de kledingzakken in een van de kernen neer te zetten. Wanneer u in een straat woont waar geen vrachtwa gens kunnen komen, dan verzoeken we u de kledingzakken in een wel bereikbare straat neer te zetten. Humana sorteert de kleding voor verkoop in de winkels van Humana en voor verzending naar Afrika. De kleding die overblijft wordt aan handelaren of recyclingbedrijven verkocht. De opbrengsten komen ten goede aan structurele ontwikke lingsprojecten in Angola en Zambia. De projecten bestrijken gebieden als kinderhulp, onderwijs, herbebos sing, bouw van scholen, Aids- bestrijding en herintegratie van vluchtelingen. In Maleisië, provin cie Sabah, steunt Humana kinder huizen, waarin de kinderen van ille gale immigranten worden opgevangen. Blikjes fris duur betaald Een 24-jarige inwoner van Venray werd maandagavond in een winkel aan de Bleek in Venray betrapt op diefstal van enkele blikjes frisdrank. De waarde van de buit bedroeg ongeveer 12 gulden. De man werd overgebracht naar het politiebureau en na overleg met justitie kreeg hij een boete van 240 gulden opgelegd. De gemeente wil met het kunst werk op het Schouwburgplein wachten totdat het Masterplan Beeldende Kunst gereed is. Het kunstwerk zou in eerste instantie ter gelegenheid van de eeuwwisse ling onthuld worden, waardoor een zeer krappe planning noodza kelijk was. Het college van Burgemeester en Wethouders geeft de voorkeur aan kwaliteit boven snelheid en wil nu wachten tot het Masterplan Beeldende Kunst door de gemeenteraad is vastgesteld. Het college voelt zich in dit besluit gesterkt door de signalen die zij krijgt vanuit de Venrayse samen leving. Na het raadsbesluit zal de uitvoering van het Masterplan ter hand worden genomen. Een kunst werk voor het schouwburgplein zal vervolgens als een van de eerste projecten worden opgepakt. Dit kunstwerk dient als kwaliteitsim puls voor het centrum; het schouw burgplein zal aantrekkelijker wor den voor zowel de horeca als de bezoeker. Er is jaren lang onvoldoende geld voor kunst en cultuurbeleid in Venray geweest. De gemeente is nu druk bezig met een inhaalslag. In het afgelopen heeft de gemeente veel aandacht besteed aan en geïn vesteerd in de culturele voorzienin gen in Venray. Zoals bijvoorbeeld de verbouwing van de schouwburg, de uitbreiding van het St. Odapark met het theehuis en de realisering van het Kunstencentrum. Kunst maakt een wezenlijk onder deel uit van de inrichting van de openbare ruimte. Een kunstwerk moet passen bij de sfeer van de locatie. Kunst, architectuur en ste denbouw gaan nauw samen. De gemeente heeft momenteel nog geen vastomlijnd plan over waar kunst in Venray zou moeten komen en evenmin over het soort beelden. In het Masterplan gaat de gemeente uit van het principe 'de juiste kunst op de juiste plaats'. In het Masterplan Beeldende Kunst zal ook veel aandacht aan communicatie worden besteed: wat wil de gemeente met beeldende kunst en wat zou de burger er mee kunnen. Wil je dat het plaatsen van kunst een succes wordt, dan vraagt dat ook een versterking van mooie en markante plekken in Venray en een betrokkenheid van een grote groep mensen. Ais het aan de Venrayse burger ligt komt er geen geldverslindend kunst werk op het Schouwburgplein. Dat blijkt onomstotelijk uit de door de frac tie Samenwerking Venray gehouden enquête. Samenwerking ontving tot 1 februari in totaal 1374 ingevulde enquêtes met reacties van evenzovele hoofdbewoners en 3124 huisgenoten. Tweederde van de Venraynaren (2999, 66.7 procent) die via de actiebon hebben gereageerd, vinden dat de gemeente geen geld moet uitgeven voor een kunstwerk op het plein voor de schouwburg. 11.8 Procent van die nee-stemmers vindt dat als er toch een kunstwerk moet komen dit niet duurder mag zijn dan 250.000 gulden. Eenderde van de bevolking (.33.3 procent, 1499 Venraynaren) ziet wel iets in een kunstwerk op het Schouwburgplein. De meesten (29.5 procent, _:iiSjsjÈi.dat het kunstwerk niet meer dan een Elf Venraynaren (0.3 procent) hebben er 1329) zijn echter ook van menin® dat het kunstwerk niet meer dan een kwart miljoen gulden raag kosten. Elf Venraynaren (0.3 procent) hebben er geen moeite mee als de gemeente Venray meer dan 750.000 gulden uit geeft voor een kunstwerk. en boete van 24Ugulden opgelegd. y g J j j y Marion Harold Mich iels "Senioren moeten evenals de gemeente gaan beseffen dat zij geen blok aan andermans been zijn maar dat zij een serieuze bij drage kunnen en moeten leveren om ouderenbeleid te maken." Deze woorden richtte voorzitter Chris de Vilder van de Centrale van Ouderenverenigingen (CvO) in Venray vorige week donderdag aan een honderdtal ouderen in het gemeentehuis tijdens de officiële start van het Jaar van de Ouderen. Het hele jaar door wor den er in de gemeente activiteiten georganiseerd, waaribij senioren centraal staan. "Mensen die ouder zijn dan 55 zijn niet lastig als ze een eigen mening hebben", stelde De Vilder. "Integendeel, over onderwerpen zoals bestrijding van armoede en eenzaamheid, het verkorten van wachtlijsten in de gezondheidszorg en het aanstellen van ouderenconsu- lenten is de stem van ouderen van wezenlijk belang." De Vilder liet verder weten dat de gemeente Venray de bezuinigings operatie Keerpunt' te vaak als excuus gebruikt om bepaalde plan nen voor ouderen niet te kunnen uit voeren en noemde de uitbreiding van de ontmoetingsruimte in de Kemphaan een teleurstelling, die doet vermoeden dat het hier voor de gemeente om een prestigeproject gaat. Wethouder Driessen, die oude renbeleid in zijn portefeuille Welzijn heeft, sprak deze woorden tegen. "De gemeente heeft vele ton nen beschikbaar gesteld voor de verbouwing van de Kemphaan. We zien de Kemphaan echt niet als een prestigeproject maar als een ont moetingspunt dat voor iedereen een voudig bereikbaar moet zijn." Verder benadrukte de wethouder dat Keerpunt veel meer is dan uitslui tend het dichtdraaien van de geld kraan. "Met Keerpunt bedoelen we dat de rol van de gemeente wordt verlegd van uitvoerder naar regis seur." EIGEN KRACHT Driessen, die volgend jaar zelf 55- plusser wordt, drukte de aanwezige ouderen op het hart dat ze vooral uit moeten gaan van hun eigen kracht. "Ouderen kunnen meer dan sommi gen denken. Oud zijn betekent wijs zijn, levenservaring opgebouwd hebben. Een groot goed dat ze prima aan andere generaties kunnen over dragen. Mensen van verschillende generaties - met ieder hun eigen charmes - moeten van eikaars eigen schappen en kwaliteiten profiteren. Het thema van het Jaar van de Ouderen luidt niet voor niets: 'Naar een samenleving voor alle leeftij den'." Het comité 'Jaar van de Ouderen' in Venray heeft dit jaar vele activi teiten in petto, die deze gedachte ondersteunen, zoals ontmoetingen met Marokkaanse en Turkse oude ren in Venray, een open dag op 15 mei bij Seniorservice, een opstel wedstrijd met als thema 'Als ik 80 ben...' voor basisschoolleerlingen en een uitwisselingsprogramma tussen basisschool De Kemp en zorgcen trum Het Schuttersveld.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5