PEEL EN MAAS We laten ons minder dan vroeger leiden door emotionele banden Zeven glas-in-lood panelen voor opleidingsinstituut 90.000 Kippen omgekomen bij stalbrand Regio neemt voortouw met groepshuisvesting varkenshouderij Afscheid van Addy. VOLVO RUTTEN VENLO Venrayse Vrouwenraad Boetes voor te hard rijden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Project Houtzager straat feestelijk herdacht Vrijwillige Thuishulp zoekt hulp! eren Venrayseweg 28, 5928 NZ Venlo Tel. 077-3821818 Fax: 077-3823910 A. Rooyakkers uitgebreid in het zonnetje gezet. Als oud-SV Venray- voorzitter was hij eind jaren zestig de stuwende kracht achter het pro ject Houtzagerstraat, een initiatief van tien leden van de voetbalvereni ging om in het toenmalige uitbrei dingsplan Veltum evenzoveel woningen te bouwen. De bouw kostte toendertijd veel bloed, zweet en tranen maar werd onder leiding van Rooyakkers uiteindelijk succes vol gerealiseerd. Een van de oud leden, die aan het initiatief om zijn eigen huis te bouwen deelnam, is Wiel van Els. Volgens hem is het project niet zo uniek als wordt beweerd. "SV Venray is niet alleen een sportclub maar ook een club vrienden die voor elkaar door het vuur ging. In 1967 werd het plan om eigen woningen te bouwen gelan ceerd. Nog geen jaar later werd met de bouw gestart." Het project Houtzagerstraat kwam niet zonder slag of stoot tot stand en de prijs '30.000 gulden per woning' was toendertijd een gigantisch kapitaal. De tien bouwers van toen leven op een na nog allemaal aan de Houtzagerstraat. Reden om weer eens gezellig bij elkaar te komen en... om de grote initiator A. Rooyakkers eens flink in het zonne tje te zetten. Op de feestelijke bij eenkomst met een ludiek tintje wer den oude herinneringen nog eens opgehaald. Op woensdag 10 februari presen teert de Venrayse Vrouwenraad de vierde film. De titel van deze film is 'Gebroken spiegels'. Dit is een Nederlandse film uit 1984 van Marleen Gorris. Deze film is een onontkoombare, pijnlijk-realistische aanklacht tegen de manier waarop mensen in deze wereld met elkaar omgaan. Vooral mannen met vrouwen, maar ook vrouwen met vrouwen. Het is een grote rotzooi lijkt de film te zeggen, maar toch is er ook wat onverwach te warmte en humor waar de mens zich aan vast kan klampen om te overleven. Iedereen is welkom om deze bij zondere film te zien. De film is te zien op het Raayland College Locatie Noord (v/h LTS), St. Jozefweg 2, Venray en begint om 20.00 uur met mogelijkheid tot napraten; vanaf 19.30 uur is de zaal open. De toegangsprijs bedraagt ƒ7,50. In de varkenshouderij staat groepshuisvesting sterk in de belangstelling. Sinds de Wet Herstructurering Varkenshouderij is groepshuisvesting verplicht bij nieuwbouw. Daarnaast komt er van de zijde van de consument en van het Nederlandse en Engelse groot winkelbedrijf (Ahold, Tesco) méér vraag naar een diervriendelijker houderijsysteem. Over de praktische en economische uitvoerbaarheid is echter nog weinig bekend. Reden genoeg voor Havens Voeders uit Maashees om samen met een aantal andere agrarische bedrijven hierover een thema-avond te organiseren voor zeugenhouders uit Noord-Limburg en Oost- Brabant. Diverse sprekers zullen ingaan op de technische en prakti sche mogelijkheden van groepshuis vesting, de veranderingen voor voer en manier van voeren en op de bedrijfs-economische haalbaarheid. Ook zullen de ervaringen van de Houbensteyn-groep uit Ysselsteyn worden toegelicht, waar sinds 1998 één van de zeugenbedrijven met dit veelbesproken systeem werkt. Inleiders zijn ir. H. Vermeer (Proefstation Varkenshouderij Rosmalen), H. Kouwenberg en ir. B. Philipse (Havens Voeders), drs. R. Bergevoet (Nedap Agri/installatie- bedrijf Tecom Horst) en ing. M. Houben (Houbensteyn-groep Ysselsteyn). De thema-avond wordt gehouden op maandag 8 februari, aanvang 19.30 uur in hotel Asteria in Venray en is, na aanmelding bij Havens Voeders, vrij toegankelijk. Bij een snelheidscontrole op de Wanssumseweg in Oostrum heeft de politie maandag 39 bekeurin gen opgemaakt onder de 491 pas santen. De hoogst genieten snel heid bedroeg 112 kilometer per uur, waar slechts 80 is toegestaan. Bij een soortgelijke controle op de Deumeseweg in Heide heeft de politie maandag 30 bekeuringen opgemaakt onder de 482 passan ten. Hier bedroeg de hoogst geme ten snelheid 120 km per uur. Op de Peel weg in Ysselsteyn slingerde de politie maandag 23 bestuurders op de bon. In totaal passeerden 123 bestuurders het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid was 119 km per uur. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1999 - NR. 5 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Gilde Opleidingen officieel geopend Burgemeester Jos Waals heeft vorige week het verbouwde pand van Gilde Opleidingen aan de Westsingel officieel geopend. Waals deed dit door de symboli sche overhandiging van zeven panelen glas-in-lood aan het oplei dingsinstituut. De panelen (voorstellende de Heilige Maria, twee Fransiscanen en vier surrealistische afbeeldingen) komen uit het te slopen Intervengebouw, waar Gilde voor heen was gevestigd. De glas-in- loodramen worden, evenals het Heilig Hartbeeld uit het trappenhuis van het Intervengebouw, door de gemeente Venray in bruikleen gege ven aan Gilde-Opleidingen. De res tauratie ervan kost het opleidings centrum tussen 5000 en 10.000 gulden. Waals benadrukte tijdens de opening van Gilde Opleidingen het belang van het Middelbaar Beroepsonderwijs voor Venray. In het centrum worden opleidingen verzorgd op het gebied van verple ging en verzorging, welzijn en administratie. Hij zei verder dat het regionale opleidingscentrum Gilde Opleidingen Noord- en Midden- Limburg een volwaardige locatie in Venray heeft gerealiseerd. De bur gemeester haalde daarbij een min der rooskleurig beeld aan, dat in 1996 bestond aangaande concentra tie van MBO-opleidingen. Toendertijd vreesde men voor het behoud van middelbaar beroepson derwijs in Venray. Met de vestiging van Gilde Opleidingen in het geren oveerde pand aan de Westsingel is het MBO-aanbod in Venray verder versterkt. Waals noemde verder de toenemende regionale betekenis van het MBO in Venray. j Geen sprake van brandstichting Bij een uitslaande brand in een jstal van een bedrijf aan de Gunhoekweg in Oirlo zijn vorige iweek vrijdag 90.000 kippen om het leven gekomen. De schade voor de eigenaar, de familie I Peters, wordt geschat op minstens drie miljoen guldens. I De precieze oorzaak van de brand is nog niet bekend, er is in ieder geval geen sprake van brandstich ting aldus politiewoordvoerder Hans van Kruchten van de Politie Limburg Noord aan het begin van deze week. De politie zal dan ook geen verder technisch onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. Dat is volgens Van Kruchten nu een zaak van de verzekerings maatschappij. De brand brak rond een uur 's middags uit en al snel stond de hele stal in lichterlaaie. De rookwolken waren op ongeveer iwintig kilometer van Oirlo nog zichtbaar. Bij de brandweer bestond aanvankelijk de vrees dat drie nabij gelegen silo's door oververhitting zouden kunnen ontploffen. Dat gebeurde gelukkig niet. Er deden zich verder geen persoonlijke onge lukken voor. Eigenaar Peters heeft plannen om een nieuwe en grotere [ippenstal te bouwen. De vorige week afgebrande stal voldeed aan de richtlijnen van het project Het Zuivere Ei. Deelnemers aan dit pro ject mogen 75.000 extra kippen houden. Peters gaat met de gemeen te Venray overleggen of die uitbrei ding wordt toegestaan. Zo niet dan overweegt hij om zijn bedrijf te ver plaatsen naar het buitenland. In Duitsland heeft de pluimveehouder samen met een compagnon al een bedrijf met ruim 400.000 kippen. Vorige week vrijdag nam Addy den Brok afscheid van 'haar'kinde ren in wijkcentrum De Kiosk. Den Brok legde afgelopen woensdag haar functie als consultatiebureau arts van het Groene Kruis neer, omdat ze binnenkort de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Met pijn in hart nam ze afscheid: "Ik weet dat het niet anders gaat, maar als het aan mij had gelegen was ik nog jaren doorgegaan. Wie helpt de Praktische Thuishulp? Wij krijgen steeds meer aanvragen voor 'aanwezigheidsuren' bij hulpbehoevende ouderen, maar het ontbreekt ons aan voldoende vrijwilligers. De Praktische Thuishulp bemiddelt tussen vrijwilliger en hulpvrager. Vrijwilligers die wekelijks een aantal uurtjes met een hulpbehoevende oudere of zieke, kaarten, wandelen, boodschappen doen, voorlezen, etc., zijn via ons verzekerd en krijgen een kleine onkostenvergoeding. Vrijwilligers worden door de Praktische Thuishulp begeleid. Bent u geïnteresseerd of wilt u meer informatie? Belt u dan Lia Oostdam. maandag-, dinsdag- of woensdagmorgen tussen 09.00 en 12.00 uur, tel. 526240 of 526262. y Tijdens een feestelijke bijeen komst in wijkcentrum 't Schöpke in Veltum is afgelopen zaterdagavond Rabobank Venray-Oostrum 100 Jaar niet alleen voor financiering. Het agrarisch bedrijf vraagt ook veel aandacht voor verzekeringen. De beste aanbieder krijgt wat mij betreft de voorkeur. Ik zie mijn Rabobank, Venray-Oostrum dus, graag met een concurrerend voorstel komen." Voor Herman is het geleidelijk uit elkaar vallen van de boerenwereld een har de realiteit. Zeker nu die ontwikke ling nog versneld wordt door de her structureringsmaatregelen met alle sociale gevolgen van dien. "Maat;" zegt hij, "als ondernemer heeft het geen zin daar erg lang bij stil te blij ven staan. Als je stilstaat ben je bin nen de kortste keren gezien. De ontwikkelingen gaan snel. We moe ten doorgroeien en dat vraagt om een bedrijfsmatige aanpak. Kennis daarover heeft Rabobank Venray- Oostrum absoluut in huis. Die sluit prima aan bij onze belangen." Jammer Lei Pouwels: "De bank doet trou wens ook op andere manieren heel goed werk. Denk maar aan een initiatief als de Stichting Innovatief Platteland. De bank neemt hierin deel. Uiteindelijk heeft de Rabobank er natuurlijk ook geen baat bij de boer te laten zitten. Daarvoor zijn de financiële belangen te groot." Aan de oppervlakte lijkt de verwe venheid van boerenbelangen en een bank als Rabobank Venray- Oostrum dan misschien minder groot, nader beschouwd zijn ze dus nog onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Toch voelt Lei Pouwels een duidelijk verschil. Er is iets verloren gegaan en dat vindt hij jammer. "Vroeger wist je van elkaar precies wat er gaande was. Er was een echte band tussen de gemeenschap en de mensen van de bank. Er werd meer dan nu naar de mens gekeken. Nu is het zakelijker." Dit artikel is het zevende in een reeks van 12 over ontwikkelingen binnen 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum. Ze verschijnen maandelijks tussen juli 1998 en september 1999. tekst: VoPR communicatie ontwerp, opmaak en jubileumlogo: Rieky van der Putten - Leo Creemers "De band tussen de LLTB en de Rabobank was vroeger héél nauw. Je kende elkaar ook allemaal zo goed. Ze zijn beide voortgekomen uit plattelandsgemeenschappen met een overwegend boerenbevolking. Voor dat belang kwamen beide op.Aan het woord is Lei Pouwels uit Heide en vele jaren bestuurslid van de Limburgse Land- en TuinbouwBond Heide, Leunen en Veulen. Inmiddels is de relatie tussen agrariër en Rabobank niet meer vanzelfsprekend. Ook niet in Venray. Herman Verheijen, agrariër in Oostrum: "Tegen woordig gaan we naar de bank die ons de aantrekkelijkste aanbieding doet. 'Samen staan we sterk," dat was vol gens Lei tot voor twintig, dertig jaar het credo van het platteland. De tand des tijds heeft daar flink aan geknaagd. Venray is op de golven van elkaar opvolgende en ingrijpen de maatschappelijke veranderingen sterk veranderd. De invloed van de agrarische gemeenschap is er -net als overal in Nederland- sterk afgeno men. Industrie en dienstverlening hebben er een minstens zo belangrij ke plaats opgeëist. Het 'samen' in 'samen staan we sterk' heeft daar door een andere invulling gekregen. Agrariërs zijn bovendien ten gevolge van de schaalvergroting meer dan vroeger gedwongen voor hun eigen bedrijf op te komen en onderling te concurreren. woordig dan ook met name een politieke functie." Vroeger kon je er als boer voor van alles en nog wat terecht. Voor advies, voor materia len en gereedschappen, voor verze keringen en onderwijs. Allemaal functies die van de LLTB zijn los gemaakt, de een na de ander. Verheijen: "Er is tegenwoordig meer concurrentie op de markt. Als ondernemer moet je daarvan profi teren. Ik wil kunnen kiezen voor de organisatie die mij een goed product voor een goede prijs levert. Veel minder dan vroeger laten we ons in het zakendoen leiden door emotio nele factoren. Zoals het gevoel bij een bepaalde groep te horen." Goed werk Herman Verheijen ziet de LLTB ver der als een organisatie die uitstekend kan adviseren. "Als ik een advies krijg van de LLTB dan ga ik met dat plaatje naar de Rabobank. En dan vraag ik of ze mij willen helpen dat financieel in te vullen. Ik moet zeggen dat ze dat dan heel serieus nemen. Maar, ik stel me uitdrukkelijk onaf hankelijk op. Ik ga ook bij andere banken langs om te zien wat die voor me kunnen doen. En dat geldt Betrokkenheid Eén van de manieren waarop de betrokkenheid van organisaties als de LLTB en Rabobank bij eikaars wel en wee gestalte kreeg, was de samenstelling van het bestuur van de bank. Lei Pouwels: "Het was gebrui kelijk dat het bestuur van de LLTB benaderd werd met de vraag of men nog een geschikte kandidaat voor het bestuur van de bank wist. En dat was dan wel het geval. In ieder geval zocht de bank altijd contact met de agrariërs. En eigenlijk is dat nog wel zo, al komt het steeds vaker voor dat ook anderen gevraagd worden." Dat laatste met name ook als gevolg van de sterke toename van klanten uit het midden- en kleinbedrijf. Lei Pouwels en Herman Verheijen Kunnen kiezen Herman Verheijen is een van de jon ge agrariërs die heeft geaccepteerd dat je allereerst naar je eigen belan gen moet kijken. Anderzijds ziet hij heel duidelijk het belang van een gezamenlijke vertegenwoordiging van de boerenbelangen. "Daar is de LLTB goed voor. Die heeft tegen-

Peel en Maas | 1999 | | pagina 17