FRANSOL Menselijke aandacht ondergesneeuwd in bedrijfsmatige ambities Hoezo is het tijd voor pensioen? Milieustation naar Smakterheide CONTACTLENZEN Subsidie Dingus voorlopig in de ijskast SAMEN MET EEN ZONNEBRIL OP DE BANK IS OOK NIET ALLES... Gemeente haalt glasbollen weg Proèmij Nieuw Spraeland wil ruim 2 miljoen van Rijk 'T VENROJS LARVE GETAEKEND ZONWERINGEN PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Wat mag een kunstwerk kosten? KURSTJENS ALLES op het gebied van contactlenzen aj Elke Zondagmiddag 582215 Man maakt brokken PEEL EN MAAS donderdag 28 januari 1999 - Pagina 5 De fracties in de Venrayse gemeenteraad hebben dinsdag in grote meerderheid besloten om het vertrouwen in Dingus - Open Jongerenwerk Venray (OJWV) op te zeggen en de stichting vanaf april geen subsidie meer te verle nen. Wethouder Driessen zegde de raadsleden wel toe dat het geld dat de gemeente hiermee uit spaart - 50.000 gulden per jaar - niet voor andere doeleinden zal worden gebruikt maar volledig beschikbaar blijft voor het boven- wijks jongerenwerk. De fracties Van de Vorle en Samenwerking Venray waren blij met deze toezegging. Eerder deze maand lieten zij in de commissie Welzijn weten dat het open jongen- werk in Venray niet de dupe mocht worden van het dichtdraaien van de subsidiekraan aan het Dingus- bestuur. Nu de gemeenteraad - alleen D66 kon zich niet in het voor stel vinden - het besluit heeft geno men om geen subsidie meer te vers trekken, denkt de gemeente sterk te staan in de rechtszaak, waarmee Dingus al enkele weken dreigt. Voorzitter Pieter Gijsbers benadruk te dit dinsdagavond nog maar eens voorafgaande aan de vergadering. Dingus is ontevreden over het uit blijven van subsidie om de verbou wing en renovatie van haar gebouw aan de Hoenderstraat mogelijk te maken. Verder is het jongerencen trum het meer dan beu dat de gemeente haar door middel van allerlei bestuurlijke maatregelen aan banden wil leggen. Volgens Gijsbers is Dingus het overlegstadium met de gemeente inmiddels al lang gepasseerd. "Het is duidelijk dat we het samen niet eens kunnen worden. Het is alleen triest dat we werkelijk overal de schuld van krijgen." Wethouder Driessen wilde niet spreken van 'het stopzetten van sub sidie' maar van 'het vasthouden van centen'. De 50.000 gulden zal net als in het verleden in het bovenwijks jongerenwerk worden ingezet. De vrees dat dit verloren zal gaan, is dus ongegrond." OH STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Medewerkers van de gemeente Venray zullen binnenkort twaalf glasbollen in Venray weghalen. Glasbollen zijn bovengrondse glas bakken. Deze glasbakken worden vervangen door ondergrondse con tainers. De gemeente plaatst naast ondergrondse containers voor glas, ook op diverse plaatsen ondergrond se containers voor blik en textiel. De twaalf glasbollen die worden weg gehaald staan in Brukske (Kiosk), Veltum (Cl 000), Castenray (Lollebeekweg) en Leunen (Vicarieweg en Vullingstraat). In Brukske en Veltum komt op de oude locatie een (ondergrondse) glascon tainer terug. In Castenray wordt de ondergrondse glascontainer op de Pastoor Verheggenstraat neergezet, in Leunen op de Kapelweg (achter de Rabobank). De gemeente heeft in juli 1998 over de locaties van de ondergrondse containers overleg gevoerd met vertegenwoordigers van dorps- en wijkraden en andere belangstellenden. Inbreker actief in Landweert Bij een inbraak in een woning aan de Kruidenlaan in Venray hebben onbekenden in de nacht van maan dag op dinsdag televisie- en video apparatuur, CD's en meubilair buit gemaakt. De waarde daarvan bedraagt enkele duizenden guldens. Toegang tot het pand werd verkre gen door het forceren van een raam. NLW-bedrijven betaalt prijs voor te snelle groei De directie en ondernemings raad (or) van de NLW-bedrijven in Helden, Horst, Overloon en Venray hebben een samenwer kingsovereenkomst gesloten om het klimaat op de werkvloer te verbeteren. Een verbeterplan, dat nog nader moet worden geconcre tiseerd, moet hiervoor gaan zor gen. Een door de or gehouden enquête onder 250 medewerkers van het bedrijf, dat werk biedt aan ruim 1100 minder validen, deden bij directeur Jos Pleijers de ogen opengaan. "De aandacht voor het individu is de laatste vier jaar ondergesneeuwd in de eenzij dige ambitie om als bedrijf steeds maar groter te willen worden. Ik voel me hier terdege verantwoor delijk voor." Een van de zaken die de directeur van NLW-bedrijven zich persoonlijk mag aantrekken, is het verwijt van het personeel dat hij zich de afgelo pen vier jaar veel te weinig op de werkvloer heeft laten zien. "De medewerkers hebben die persoonlij ke aandacht van de directeur gemist", laat voorzitter Jan Philipsen van de or weten. "Laat duidelijk zijn: Pleijers heeft de laat ste vier jaar keihard gewerkt om het bedrijf te laten groeien. Maar even een praatje maken om te vragen hoe het gaat en eventuele problemen van Directie Jos Pleyers, links) en OR-voorzitter (Jan Philipsenzijn voornemens de problemen binnen NLW gezamenlijk aan te pakken. medewerkers signaleren en oplos sen was er helaas niet bij. De onvre de over het gevoerde sociale beleid speelde al langer. We hebben de directie daar meerdere malen op geattendeerd maar dat had tot op heden niet het gewenste effect." GESCHROKKEN De resultaten van een enquête onder 250 medewerkers drukten Pleijers echter met de neus op de feiten. Hij werd met zaken gecon fronteerd, waar hij niet omheen kon. "Ik moet toegeven dat ik behoorlijk ben geschrokken. De laatste vier jaar zijn veel nieuwe activiteiten ontplooid om minder valide mensen aan werk te helpen. We zijn in deze periode van 900 naar 1200 mede werkers gegroeid. Nu betalen we de prijs voor die snelle groei. Als direc tie zijn we te eenzijdig bezig geweest om veranderingen binnen ons bedrijf te bewerkstelligen en hebben we te weinig aandacht gehad voor het personeel. De men sen op de werkvloer hebben te wei nig tijd gekregen om aan de veran deringen te wennen en de Deze vraag wordt vaak aan ons gesteld. Vooral door jonge mensen. Het lijkt immers nog zo ver weg. Maar hoe gaat dat later, als u stopt met werken? Hebt u alles goed geregeld, of twijfelt u? Als u écht wilt weten hoe het zit met uw pensioen, maak dan een afspraak met een van onze financieel adviseurs. Vraag hem om een Rabobank Persoonlijk Financieel Advies®. Daarin brengt hij alle elementen van uw persoonlijke situatie in kaart. Samen met u wordt gekeken of het nodig is extra voorzieningen te treffen. U krijgt altijd een eerlijk en deskundig advies. Daar komt u verder mee. Zeker weten! verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530216 tel.(0478)530453 peelmaas@tref.nl rabobank. zevenrode@tref.nl organisatie te leren kennen. Het sig naal is overduidelijk: we zullen onze ambities moeten gaan verleg gen naar de mens binnen ons bedrijf." NIET GOED TE PRATEN Volgens de directeur is dit geen loze belofte. De nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening maakt het voor NLW-bedrijven bovendien niet meer mogelijk om verder te groeien. De ambitie om groter te worden, wordt dus door het Rijk aan banden gelegd. "De afgelopen vier jaar heb ben we veel tijd gestoken om ons bedrijf op deze nieuwe wet voor te bereiden. We hebben er steeds naar gestreefd om zoveel mogelijk men sen in dienst te nemen. Op onze wachtlijst staan gemiddeld 120 mensen, die ongeveer een jaar tot anderhalf jaar moeten wachten op een werkplek. Landelijk liggen deze aantallen veel hoger. Economisch gezien staan we er dus goed voor maar helaas is dat ten koste gegaan van het sociale aspect. Goed te pra ten valt dat absoluut niet, we kun nen het wel proberen goed te maken. Door middel van een goede communicatie en instructie moet het sociale werkklimaat worden verbe terd. We moeten hierbij niet verge ten dat we ook te maken hebben met zwakbegaafde medewerkers, die behoefte hebben aan een zeer zorg vuldige en heldere instructie." VERTROUWEN De directeur geeft toe dat hij per soonlijk heeft gefaald, daar waar het de aandacht van de mens binnen het bedrijf betreft. Zijn eigen positie staat echter niet ter discussie, wat nog eens wordt onderstreept door het vertrouwen dat de or in Pleijers heeft uitgesproken. Philipsen: "Ik ben erg blij dat we er samen zijn uitgekomen, we zijn het er met zijn allen over eens dat er wat moet gebeuren. We zullen onze blik op de toekomst gaan richten, waarbij de mens als inspiratiebron centraal moet komen te staan." Pleijers ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. "Het is een enor me uitdaging om te werken aan een klimaat waarin mensen zich lekker voelen en hun problemen niet hoe ven op te kroppen. Als ze weten dat er naar hen wordt geluisterd, zullen ze ook sneller met hun problemen naar buiten treden. In dit kader zul len we op zoek gaan naar een per soon die dit proces kan begeleiden." Volgens Pleijers en Philipsen is middels het convenant een belang rijke stap gezet. "Het toont aan dat zowel de or als de directie hetzelfde belang voor ogen heeft: een gezond bedrijf dat op een sociaal verant woorde wijze werkgelegenheid biedt aan haar medewerkers. - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De gemeente Venray is voorne mens om het regionaal milieusta tion niet op industrieterrein De Brier realiseren maar aan de Metaalweg op Smakterheide. Dat maakte wethouder Janssen van milieu vorige week donderdag bekend. Aanleiding voor dit besluit zijn diverse ontwikkelin gen binnen De Brier en de bezwa ren die tegen het milieustation zijn ingediend. Het besluit om het milieustation op De Brier te plaatsen, stamt uit 1994. Uit een locatie-onderzoek kwam De Brier, waar toen nog het gemeentelijk lager was gevestigd, als beste keus uit de bus. Industrieterrein Smakterheide was in dat onderzoek ook een van de opties. Tegen de uiteindelijke realisering van het milieustation werden zes bezwaren ingediend, die door de commissie bezwaar en beroep van de gemeente ongegrond werden ver klaard. Een van die bezwaren, van de actiegroep milieustation, ligt nu bij de Raad van State. Dat laatste feit leidt tot verdere vertraging. Verder zijn er binnen De Brier nog andere ontwikkelingen. Bedrijven, zoals Witron, willen daar uitbreiden. De Brandweerkazerne gaat verdwij nen evenals het lager van Buitenbeheer b.v. Buitenbeheer, onderdeel van NLW bedrijven, wil naar de Smakterweg verhuizen. Ook de verhuizing van Theuws is volop in beeld. "Die verplaatsingen bieden nieuwe kansen voor het bedrijven terrein." aldus Janssen. Hij denkt daarbij aan vestiging van kleinscha lige schone industrieën. METAALWEG Afval Verwijdering Limburg (AVL) die het milieustation gaat exploiteren, is eind vorig jaar in gesprek gegaan met de Waterzuivering Limburg, die een groot terrein aan de Metaalweg heeft. De Waterzuivering is bereid om ongeveer 8000 m2 grond te ver kopen aan AVL. AVL en de gemeen te willen nu de procedures in wer king zetten voor milieu- en bouwvergunning. "Als alles naar wens verloopt, kan in oktober met de aanleg van het station worden begonnen" stelt de wethouder. "In december is het dan operationeel". Tot die tijd kunnen de burgers uit Venray en Meerlo-Wanssum terecht op het tijdelijk milieustation aan de Acaciastraat. OPZET Bij de inrichting van het nieuwe milieustation is voor een andere opzet gekozen. De afvalcontainers liggen nu verlaagd in de grond en steken ongeveer 60 cm boven de grond uit. Voor de burgers is het daardoor gemakkelijk om hun afval vanuit auto of aanhangwagen, te deponeren. Verder bestaat er de mogelijkheid om gratis afval (KCA, textiel, papier, glas, blik) op het sta tion af te geven. Bovendien zal bekeken worden of het recyclebe- drijf De Cirkel een plek binnen het milieustation kan krijgen zodat goe deren voor hergebruik eveneens afgegeven kunnen worden. INFORMATIE Het gemeentebestuur heeft onlangs in een besloten raadsverga dering, de raadsleden geïnformeerd over de gang van zaken. De grond aankoop was op dat moment nog niet rond. Afgelopen donderdag zijn de bedrijven op Smakterheide, de begeleidingscommissie Smakter heide alsmede de wijkraad Brukske en het actiecomité Milieustation ingelicht over de plannen. dl PvoUi-l Marion Harold Michiels Forse buit bij inbraak Uit en horecabedrijf aan de Horsterweg is vorige week vrijdag nacht een geldbedrag, een video apparaat en een aantal pakjes siga retten gestolen. De daders hebben op verschillende plekken gepro beerd het pand binnen te komen, hetgeen uiteindelijk ook gelukt is. Ook de woning van de eigenaar werd doorzocht. Enkele gokkasten werden opengebroken en het erin aanwezige geld meegenomen. Ook de kassalade en enkele beurzen wer den geleegd. De buit wordt geschat op enkele honderden guldens. De politie is een onderzoek gestart naar de daders, die mogelijk enkele dagen geleden ook ingebroken heb ben in een pand in Oostrum, aan de Mgr. Hanssenstraat. Hier werd eveneens het gehele pand doorzocht en gokkasten opengebroken. De buit bestond in dit geval eveneens uit audio- en video-apparatuur, met een totale waarde van vele honderden guldens. Voor opknapbeurt paviljoen De Vellu Nieuw Spraeland in Oostrum wil extra geld van het ministerie van Volksgezondheid (VWS) voor het opknappen en verbouwen van paviljoen De Vellu. Dat bleek bij de Raad van State in Den Haag, waar de zorginstellling voor ver standelijk gehandicapten protes teerde tegen de weigering van het ministerie om de extra kosten te vergoeden. Het paviljoen is een erfenis van het voormalig psychiatrisch zieken huis en volgens directeur J. Nauts ernstig verwaarloosd en ongeschikt voor gebruik. Nieuw Spraeland wil al sinds 1991 het paviljoen gaan gebruiken voor de deeltijdbehande ling van sterk gedragsgestoorde gehandicapten. De verbouwing is tot nu toe uitgesteld omdat het ministerie de investeringen niet wil vergoeden. In totaal eist de instel ling ruim 2 miljoen gulden. Advocaat P. Jansema van Nieuw Spraeland houdt vol dat het ministe rie in 1994 heeft beloofd om de kos ten volledig te betalen, maar VWS- woordvoerster S. Boersma beweert dat dit een misverstand is. "Eerst stuurde de instelling een veel te dure offerte in en later zijn de regels ver anderd". verklaarde ze. "Renovaties moeten nu gewoon uit het vaste onderhoudsbudget worden betaald." Voor vergoeding van de extra kos ten voor deeltijdbehandeling blijkt het ministerie ook geen regeling te hebben. Boersma stelde dat die kos ten uit de vaste tarieven per behan deling betaald moeten worden, maar in de zwakzinnigenzorg bestaat dat tarief helemaal niet. "Dan moet de instelling het met de verzekeraars regelen", aldus Boersma. Nieuw Spraeland heeft dat ondertussen al gedaan en twaalf bedden ingeleverd voor 24 behandelingsplaatsen, Nauts vindt echter dat het ministerie niet alleen met de mond moet belij den dat deeltijdbehandeling een goede ontwikkeling is, maar daar ook wat voor moet regelen. De uitspraak van de Raad van State komt pas over enkele maan den. Tot die tijd blijven de laatste paar bewoners nog in De Vellu en wordt de deeltijdtherapie op ver schillende plaatsen gegeven. Een 26-jarige inwoner van Venray is afgelopen nacht om even na half drie met zijn personenauto tot stil stand gekomen tegen de gevel van een woonhuis aan de Paterslaan. De woning raakte niet beschadigd, de auto echter wel. De politie nam de man mee voor een blaasproef. die hij weigerde te ondergaan. Hij sabo- teerde de proef. De politie heeft het 1 rijbewijs van de man ingenomen en tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Hij kreeg een rijverbod van 12 uur en zal binnenkort voor de rechter moeten verschijnen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5