PEEL EN MAAS Raayland wil structureel beleid voor hoogbegaafde leerlingen "De ontwikkeling van baby tot peuter is fascinerend" Diploma's voor technische jongeren uw CZ is er voor ziekenfonds èn particulier PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Milieuvereniging vernieuwd Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese Prijswinnaars kerstpuzzel en teken wedstrijd Enkele honderden reacties kreeg onze redactie op de kerst puzzel die wij in week 52 plaat sten. Uit de vele goede reacties hebben wij vijf prijswinnaars etrokken die een boekenbon van 5 gulden ontvangen. De win naars zijn H. Vousten, Spiekert 7 Heide, Mia Swinkels, Doormanstraat 78 Venray, Fam. Cox, Randenrade 79 Oostrum, C. Halkes, Knopkruid 26 Venray en A. v.d. Brand, Aubadestraat 6 uit Venray. De juiste oplossing was "Het kerstfeest door de eeuwen heen heeft licht gebracht voor iedereen, het geeft ook veel gezel ligheid en blij gevoel, saamhorig heid." Op de tekenwedstrijd kwamen enkele tientallen inzendingen bin nen. In de leeftijd 4-5 jaar gaat de prijs naar Joy Stevens, Puttenweg 67 uit Ysselsteyn. In de leeftijds groep 6 t.m. 8 jaar gaat de prijs naar Luc Sensever uit Oursbelille Frankrijk De prijs in de leef tijdscategorie 9+ gaat naar Eva Roos uit de van Beurdenstraat in Ysselsteyn. De prijzen worden binnenkort thuisgezonden. 65.- PER VENRAYS GEZIN VOOR EEN KUNSTWERK BURGERS VAN VENRAY! WORD WAKKER! Vul onderstaande bon in en lever deze BINNEN 1 WEEK in bij of stuur deze op naar Samenwerking Venray op een van onderstaande adressen; u kunt uw antwoorden ook via e-mail sturen. redactie Peel Maas. Grotestraat 68, Venray-Centrum Ysselsteynseweg 10, Venray-Heide Valkenkampstraat 4, Venray-Oostrum Hoenderstraat 24, Venray-Centrum Sanshofstraat 64, Venray-Veltum e-mail naar swvenray@tref.nl Grootdorp 53, Venray-Merselo Luzerne 5, Venray-Landweert Foxtrotstraat 3, Venray-Brukske Schutsboom 1Venray-Zuid polit-ike@feniks.demon.nl AAN SAMENWERKING VENRAY Ik vind dat het Schouwburgplein met een kunstwerk verfraaid moet worden 0 ja Ik vind dat een dergelijk kunstwerk in totaal mag kosten 0 nee 0 minder dan hfl. 250.000 0 tussen hfl. 250.000 en hfl. 500.000 0 tussen hfl. 500.000 en hfl. 750.000 0 meer dan hfl. 750.000 ik maak deze mening mede namens huisgenoten kenbaar DONDERDAG 21 JANUARI 1999 - NR. 3 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Addy den Brok: neemt afscheid als consultatiebureau-arts Groene Kruis De Milieuvereniging Vierlingsbeek is al jarenlang actief binnen de 'oude' gemeentegrenzen van Vierlingsbeek. Na een jaar van voorbereiding wil ze haar grenzen gaan verleggen: een milieuvereni ging voor de gehele gemeente Boxmeer. Dit betekent een nieuwe impuls met een nieuwe naam en een nieuw logo. De naam kunnen we hier vast prijsgeven: BoxMeer Milieu; het nieuwe logo zal onthuld worden op de algemene ledenverga dering die op maandag 25 januari in de Weyer in Boxmeer gaat plaats vinden. Niet alleen onze leden zijn wel kom maar ook andere belangstellen den. De vereniging is op zoek naar zowel passieve als actieve nieuwe leden. Naast de 'normale' agenda punten van de jaarvergadering zal Fons Reijerse van de IVN op de 25e januari een voordracht houden over natuurontwikkeling aan de Oeffeltse Raam. Het bestuur van de Milieuvereniging wil u daarom allen uitnodigen om aanwezig te zijn bij deze vergadering van de (ver)nieuw(de) vereniging BoxMeer Milieu. We beginnen om 20.00 uur, de koffie en thee staan klaar en we hopen op een goede opkomst en inbreng van eenieder. Dinsdag zijn door Antoine Wintels, directeur van de Kamer van Koophandel, 36 diploma's uitgereikt aan leerlingen die tech nische training en opleiding heb ben gevolgd bij de LCB bedrij- venscholen in Noord-Limburg. De leerlingen hebben twee jaar lang een opleiding gevolgd bij de LCB in Venlo, Weert of Venray. Het betreft veelal leerlingen met een lagere technische opleiding die door het bedrijfsleven in dienst zijn genomen en via het LCB een specifieke technische opleiding hebben gevolgd. Onder de 36 geslaagden, in de leeftijd van 16 tot 22 jaar, bevin den zich twee vrouwen en een man uit Angola, die drie jaar gele den naar Nederland is gekomen en nu geslaagd is voor machine bankwerker fijnmechanisch. Hij moest in die periode ondermeer nop de Nederlandse taal marhtio worden. De LCB bedrijvenscholen vor men een onderdeel van PITT, Partner in Training en Technologie. Pitt is een initaitief van werkgevers- en werknemers organisaties in Limburg, de pro vincie en de Arbeidsvoorziening. Binnen Pitt hebben ook diverse opleidingscentra hun technische vakkennis gebundeld. PEEL EN MAAS WEEKBLAD "Leerlingen vallen moeilijk op en worden te weinig geprikkeld" 'Jouw armpje is vandaag een beetje jarig en daarom krijgt ie een slokje priklimonade. Zo, en nu krijg je een pleister met wel honderd gaatjes.' Menige peuter uit Oostrum, Oirlo, Landweert, Brukske en sinds kort ook Antoniusveld zal zich deze woor den ongetwijfeld nog goed kun nen herinneren. Als vast onder deel van het inentingsritueel komen ze vrijwel dagelijks uit de mond van Addy den Brok, sinds mei 1976 de vaste consultatiebu reau-arts van het Groene Kruis in het Brukske. Op woensdag 27 januari legt zij haar functie neer. Noodgedwongen omdat ze bin nenkort de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Een afscheid met pijn in het hart. "Ik weet dat het niet anders is maar als het aan mij had gelegen was ik nog jaren doorgegaan." "Je moet gek zijn op kinderen, geduld hebben, goed kunnen luiste ren, je inleven in de vader en de moeder en de ontwikkelingen in de maatschappij op de voet volgen." Volgens Addy den Brok zijn dat de belangrijkste eigenschappen waar een consultatiebureau-arts aan moet voldoen. Dat de maatschappij in de loop der jaren drastisch is veranderd - kleinere gezinnen, mondigere ouders met minder pedagogische ervaring en als gevolg meer vragen over opvoeding - betekent volgens haar niet dat het werk als consulta tiebureau-arts minder leuk is dan vroeger. De verschuivingen in de samenleving hebben haar met nieu we uitdagingen geconfronteerd. De 64-jarige Venrayse doorstond deze uitdagingen met glans. DRIE MAAL AFSCHEID Addy den Brok, die in 1959 in Amsterdam haar studie medicijnen voltooide, begon haar carrière een jaar later in het Land van Cuijk. Van daaruit werd ze zes jaar geleden overgeplaatst naar de regio Zeeland- Boekel-Volkel-Odiliapeel. Na in 1971 bij het Groene Kruis in Wanssum te zijn aangesteld, werd ze in 1976 door dr. Baal, de kinder arts van het St. Elisabethziekenhuis, naar Venray gehaald. Addy werd in het Brukske benoemd tot vaste con sultatiebureau-arts van het Groene Kruis. Sinds 1993 werkt ze in dezelfde functie ook nog in Grubbenvorst. Binnenkort gaat de Venrayse met pensioen, wat in haar geval betekent dat ze op drie plaat sen afscheid moet nemen. "Je zult het niet geloven maar ik heb vanaf het eerste moment dat ik dit werk doe altijd met geweldige mensen samengewerkt. Ik kijk terug op een heerlijke tijd. Als ik nu opnieuw een beroepskeuze mocht maken, zou ik weer hetzelfde gaan doen" Den Brok legt uit wat de taak van een consultatiebureau is. "Om een eerste misverstand uit de wereld te helpen: een consultatiebureau van het Groene Kruis is geen concurrent van de huisarts. Bij mij komen jonge ouders met hun gezonde baby of peuter voor advies. Als een kind ziek is, gaat hij natuurlijk naar een huisarts. Het consultatiebureau sig naleert wel gezondheidsklachten en verwijst de ouders van het kind ver volgens door naar de huisarts. We hebben dus een preventieve taak. We signaleren ontwikkelingsstoor nissen in een vroegtijdig stadium en voorkomen ziektes door middel van inentingen." VASTE SCHEMA'S Naast een bureau-arts zijn bij het consultatiebureau, dat in De Kiosk in het Brukske is gevestigd, een assistente en een wijkverpleegkun dige werkzaam. Als er ergens in Oostrum, Oirlo, Landweert, Antoniusveld of Brukske een baby wordt geboren, neemt de wijkver pleegkundige contact op met de ouders. Er wordt ondermeer gespro ken over hoe de bevalling is verlo pen en hoe het met het kind gaat en gevraagd of de ouders er behoefte aan hebben dat het consultatiebu reau de ontwikkeling van hun kind nauwlettend in de gaten houdt. Volgens Den Brok is die behoefte vrijwel altijd aanwezig omdat iedere ouder nu eenmaal het beste voor zijn kind wil. "De afspraken op het consultatiebureau verlopen volgens een vast schema", gaat de Venrayse verder. "Baby's komen gemiddeld vijf keer per 14 maanden, peuters één keer per jaar. Als baby's binnen komen, worden ze door de assisten te eerst gewogen en gemeten. De resultaten hiervan gaan naar de wijkverpleegkundige, die de ouders vervolgens voorlichting geeft over ondermeer voeding, verzorging en veiligheid. De bureau-arts krijgt het volledige dossier in handen en doet op basis daarvan een uitgebreid lichamelijk onderzoek. Daarnaast komen ook problemen in de opvoe ding uitgebreid aan bod. Ouders willen namelijk altijd weten of ze het wel goed doen. Als de peutertijd erop zit, en het kind naar school gaat, neemt de schoolarts de taak van het consultatiebureau over." TUD VOOR HOBBY'S Omdat Den Brok al sinds 1976 in Venray werkzaam is, komt het regelmatig voor dat zij de baby's van weleer, tegenwoordig terugziet als volwassen vaders en moeders, die met hun eigen kind bij haar op controle komen. "Dat is natuurlijk ontzettend leuk. Wat me de meeste voldoening heeft gegeven in mijn werk is dat ik als bureau-arts de hele ontwikkeling van een kind vanaf de geboorte tot en met de peutertijd perfect heb kunnen volgen. Je krijgt een band met het kind en de ouders en dat is hartstikke leuk." Op vrijdag 29 januari van 14.30 tot 16.00 uur neemt Addy den Brok in wijkcentrum De Kiosk afscheid van 'haar' kinderen. "Ik ben blij dat ik dit werk zoveel jaren heb kunnen en mogen doen. Nu heb ik de tijd om me meer op mijn gezin te gaan richten en meer aandacht aan mijn hobby's te gaan besteden. Praten met vrienden en bekenden, legpuz- zelen, aan het archief van de Petrus Banden Kerk werken, boeken inbin den voor wijkveipleegkundigen: ik zal de komende tijd echt niet stilzit ten. En misschien... als blijkt dat ik het werk als bureau-arts toch niet kan missen, ga ik straks wel op vrij willige basis verder. Wat dat betreft houd ik alle mogelijkheden open. Maar het eerste half jaar mogen ze me in ieder geval niet storen." De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt voor de Praktische Thuishulp mensen die enkele uren per week beschikbaar zijn t.b.v. hulpbehoevende ouderen om gezel schap te bieden en samen enkele activiteiten te ondernemen. Men moet affiniteit hebben met ouderen. De werktijden: enkele uren in de week, in overleg. Voor meer informatie over deze vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray, Bergweg 4, 5801 EG Venray, lel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). PI J LEN MAAS I 'n abonnement waard hoogbegaafde kinderen zoals Charles RESPECTEREN Dit laatste gebeurde met Charl Linssen, die in de havo-/vwo-brug- klas van het Raayland zit. Charl heeft een bijzonder talent voor wis kunde - hij krijgt leerstof op 3 vwo- niveau - en is daarnaast ook in de andere vakken een stuk verder dan andere kinderen van zijn leeftijd. In goed overleg met de ouders is beslo ten om hem tijdens de lessen extra leerstof aan te bieden om zijn kennis te verruimen. Janssen: "Juist dit contact met de ouders, die in dit geval perfect met de hoogbegaafd heid van hun zoon omgaan, is van essentieel belang. Er wordt samen naar een oplossing gezocht die de emotionele ontwikkeling van het kind niet schaadt." Nellie Linssen, de moeder van Charl, roemt de inspanningen van de school om hoogbegaafdheid onderdeel van beleid te maken. Ze is van mening dat je als ouder de ont wikkeling een hoogbegaafd kind daar waar mogelijk moet stimuleren maar datje zijn keuzes te allen tijde moet respecteren. Een voorbeeld: Charl mocht op zijn tiende de basis school al verlaten omdat hij een stuk verder was dan andere leerlingen. Hij wilde echter bij zijn klasgenoot jes blijven en dat hebben we natuur lijk geaccepteerd. Ik denk dat het voor de emotionele ontwikkeling van een kind van tien niet goed is als hij naar de middelbare school gaat." FUSIE Volgens Janssen is het in de bovenbouw iets makkelijker om hoogbegaafdheid te signaleren dan in de onderbouw. Leerlingen in de bovenbouw hun eigen vakkenpak ket gaan samenstellen. "Waar het normale pakket bestaat uit zeven vakken, kan een hoogbegaafde leer ling in tien of elf vakken eindexa men doen. Daarnaast bestaat er voor uitzonderlijk goede leerlingen tij dens de les ook de mogelijkheid om extra dingen te doen. Waar een zwakke scholier herhalingsstof krijgt voorgeschoteld, kan de hoog begaafde zich met extra leerstof ver rijken." Raayland-directeur Geert van Ewijk benadrukt dat het thema hoogbegaafdheid binnen de scho lengemeenschap over niet al te lange tijd een vaste plaats zal krij gen. Een structureel beleid kan vol gens hem echter pas echt zichtbaar worden als de fusie tot unilocatie achter de rug is. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Woning brandt geheel uit Door nog onbekende oorzaak ontstond er vrijdagnacht rond 01.15 uur brand in een woning aan de Veulenseweg in Veulen. De woning brandde geheel uit. De 37-jarige bewoner was tijdens de brand niet thuis, er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Toen politie en brandweer ter plaat se kwamen, sloegen de vlammen al uit het pand. Het vuur is vermoedelijk ontstaan op de slaapkamer. De brandweer kon alleen nog maar voorkomen dat het vuur oversloeg naar een nabijgelegen werkplaats c.q. schuur.De poli tie stelt een nader technisch onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Het Raayland College in Venray wil de begeleiding van hoogbe gaafde leerlingen een structurele plaats geven binnen haar school beleid. Een coördinator moet er als vast aanspreekpunt voor ouders voor gaan zorgen dat vooroordelen over hoogbegaafd heid worden weggenomen en dat de continuïteit van het nog uit te stippelen beleid blijft gewaar borgd. Volgens Rutger Janssen, afdelingsleider van de havo-/vwo- brugklas van de Venrayse scho lengemeenschap dient de emotio nele ontwikkeling van het hoogbegaafde kind centraal te staan in het contact tussen ouders en school. Daarnaast is het belangrijk dat kinderen met een meer dan gemiddeld IQ in goed overleg met de ouders worden geprikkeld met extra leerstof. Uit een onderzoek van de ouder vereniging Pharos in de regio Eindhoven/Venlo blijkt dat steeds meer scholen voor havo en vwo in Zuid-Oost Brabant en Noord- Limburg voor hoogbegaafde leerlin- gen een speciaal programma in petto hebben. Voor deze kinderen en hun ouders kan de aanwezigheid van speciale faciliteiten een rol spe len bij de keuze van een middelbare school. Met behulp van bijzondere vakkenpaketten, tweetalig onder wijs en een projectmatige aanpak kunnen hoogbegaafden hun talenten maximaal benutten. Vanavond worden de onderzoeks resultaten gepresenteerd in het Dr. I Knippenbergcollege in Helmond, j Omdat hoogbegaafdheid op het I Raayland College op dit moment nog geen vast onderdeel van het schoolwerkplan vormt, beschouwt Rutger Janssen deze avond dan ook als een nuttige handreiking om meer j over dit thema te weten te komen. "We zullen kijken of er aanbevelin gen worden gedaan die we straks j binnen onze eigen school een plaats j kunnen geven. Het zal zeer zeker niet zo zijn dat we klakkeloos een compleet programma zullen overne men. Waar ik erg veel waarde aan hecht zijn de sociaal-emotionele aspecten. Als een leerling namelijk goed in zijn vel zit, komen de pres taties vanzelf." Het Raayland College bekijkt of er apart beleid moet worden ontwikkeld vooi 'STUUDJE' Dat er nog geen beleid op tafel ligt, betekent volgens Janssen abso luut niet dat hoogbegaafde leerlin gen op het Raayland College aan hun lot worden overgelaten. Volgens de afdelingsleider is het echter moeilijk om hoogbegaafdheid te signaleren. "Momenteel is het IQ van een kind eigenlijk de enige graadmeter. Ik denk echter dat er meer kenmerken zijn. Een hoogbe gaafd kind heeft een goed geheugen, is creatief, kan hoofd- en bijzaken perfect van elkaar onderscheiden en komt met aparte oplossingen voor de dag. Er is eens een keer uitgere kend dat drie procent van alle brug klassers een IQ heeft dat op hoogbe gaafdheid duidt. Dit zou betekenen dat in een groep van 500 brugklas sers op onze school er vijftien hoog begaafd moeten zijn. Misschien zijn ze er wel, maar ik kan ze er niet uit halen. Ik denk dat er kinderen zijn die onder de maat presteren maar wel hoogbegaafd zijn.. Leerlingen die onvoldoende geprikkeld worden en als gevolg onverschillig worden. Daarbij willen ze hun uitzonderlijke kwaliteiten voor hun mede-scholie- ren liever stil houden omdat ze bang zijn om voor 'stuudje' uitgemaakt te worden. Zeker in de pubertijd is het voor kinderen ontzettend belangrijk om bij een groep te horen. Verder maakt de nog overwegend klassika le manier van lesgeven het voor een docent moeilijk om uitzonderlijk goede leerlingen eruit te pikken. Als de basisvorming straks helemaal is geïntegreerd - en iedere leerling meer individueel wordt benaderd - zal hoogbegaafdheid waarschijnlijk sneller worden gesignaleerd. Op dit moment komt hoogbegaafdheid in incidentele gevallen - als de ouders contact met de school opnemen - aan het licht." Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode (0478)530200 (0478)530300 peelmaas@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl En dat is niet het enige. U bepaalt zelf welke verze kering voor u de beste is. Bovendien is bij CZ een particu liere verzekering elk jaar tot honderden guldens goedkoper. Wel zo belangrijk als u zich particulier moet verzekeren. Wie dat goed aanpakt, hoeft zich geen zorgen te maken. Neem een zorgverzekering van CZ, net als maar liefst 1.650.000 particulier, ziekenfonds- en collectief verzekerden. Een verze kering waarop u altijd kunt rekenen. Omdat het uw zorgverze kering is. Omdat CZ luistert naar uw wensen en daar dan ook iets mee doet. CZ staat voor u klaar. Telefonisch, maar ook via onze adviseurs bij u in de buurt. En omdat u niet lang wilt wach ten worden nota's gewoon snel betaald, zonodig ook direct aan de dokter, het ziekenhuis, etc. Zo hoeft u niets voor te schieten. GROEP orgverzekeringen

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7