Archeologische Werkgroep zoekt toenadering tot museum FRANSOL Addicura: behulpzaam in comfort "Een zoektocht om drastische herstructurering draaglijk te maken" ƒ30.000,- Voor Venrayse stichting CONTACTLENZEN Gemeente deelt bezorgdheid dorpsraad Ysselsteyn SAMEN METEEN ZONNEBRIL OP DE BANK IS OOK NIET ALLES... Proeverij ZONWERINGEN NIEUWJAARSKNALLER 2 HALEN, 1 BETALEN PULLOVERS, PANTALONS NU 3 DAGEN KU RSTJEMS ALLES op het gebied van contactlenzen Gedeputeerde Tindemans te gast bij PvdA Elke Zondagmiddag JryPx M- 582215 Nationale wedstrijden typen PEEL EN MAAS donderdag 21 januari 1999 - Pagina 5 De Archeologische Werkgroep Venray gaat binnenkort overleg voeren met het bestuur van Museum 't Freulekeshuus. De Werkgroep is al jaren zelfstandig actief binnen de gemeente Venray als vrijwilligersgroep bij archeo logische opgravingen. "Wij willen binnenkort onze relatie vernieu wen". Die relatie werd begin 1997 ver stoord doordat de expositie rondom de Fibula, de gouden mantelspeld die op Antoniusveld was gevonden, niet als eerste in Venray startte maar in Venlo. Rutten organiseerde toen een eigen expositie in Hotel De Zwaan, waardoor de verhoudingen aardig afkoelden. "Wij zijn echter van mening dat we elkaar alleen maar kunnen aan vullen. We hebben als Archeologische Werkgroep aange toond een rol te kunnen spelen bij het achterhalen van de Venrayse geschiedenis. Dat blijkt o.a. de vele archeologische vondsten die in het museum liggen." Rutten is van mening dat de werk groep zelfstandig haar draai niet kan vinden. "We hebben zelfstandigheid overwogen maar zijn bang dat we dan in een bureaucratische molen terecht komen. Dat willen we niet, we willen als werkgroep actief zijn. We willen net zoals in het verleden, ook in de toekomst aandrager blij ven van datgene wat in het museum ligt". Aansluiting met het museum zou bovendien de mogelijkheden van de Werkgroep kunnen vergroten. "Wij zijn al zolang bezig zonder dat ooit met een cent is gewerkt. Dat hoefde ook niet want wij waren zuinig en hadden zelf een schop om de grond in te gaan" aldus Rutten. Rutten heeft hoge verwachtingen van het gesprek met het museum maar spreekt ook een wens uit rich ting gemeente. "Het museum heeft hoognodig een conservator nodig. Alles wat nu aangedragen wordt blijft ongesorteerd en ongenummerd in het depot liggen. Dat is zonde." Volgens Rutten hoeft een conserva tor niet duur te zijn. "Vaak wordt gedacht aan mensen met een univer sitaire opleiding maar er lopen, ook in Venray, mensen rond die niet zo'n opleiding hebben, maar wel vakkun dig zijn en, wat nog belangrijker is, hart hebben voor dit werk". OH STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Naar aanleiding van het artikel in Peel en Maas van 14-1-1999 'Zes ton is teveel' wil ik graag hierop reageren. In de democratie is de mogelijk heid altijd gegeven voor of tegen te zijn. De fractie Van de Vorle vindt het bedrag van 6 ton voor een kunst werk en 3 ton voor infrastructuur te hoog. Daarbij komen de kosten van ambtelijk overleg, werving,, selectie, adviezen en reiskosten van kunste naars. Bij de gemeente Venray (sinds kort geen artikel-12 gemeente meer) kan het klaarblijkelijk niet op. De burger is opgezadeld met forse stijgingen van de belastingen. Keerpunt heeft hierna een forse bezuiniging op het sportgebeuren toegepast. De verenigingen zijn flink gekort voor wat betreft subsi dies. De groenvoorziening is door de privatisering in gedrang geko men. De gemeente is de laatste jaren goed bedacht geworden op kunst zinnig gebied, zoals verbouwing van de schouwburg en het Theehuisje, de centralisatie van kunstvormen in het Kunstencentrum, enz. Als fractie stellen wij een kunst werk van maximaal 2 ton voor met inzet van vrijwilligers. Ondergetekende opperde de moge lijkheid om vrijwilligers met collec tebussen langs de deur te laten gaan en dat de gemeente het opgehaalde bedrag zou verdubbelen. Dan ver wijt wethouder Kersten de fractie Van de Vorle, dat men ook niet voor riolering en uitkeringen met een bus langs de deur gaat. Kersten vergelijkt appels met peren. Kersten weet heel goed, dat de burger voor de riolering door middel van heffingen goed betaalt en dat uitkeringen ook duidelijk door de burger betaald worden. Voor het geld bestemd voor het kunstwerk zouden heel wat proble men opgelost kunnen worden zoals b.v. de financiering logopedie, schoolzwemmen, leerlingenvervoer, openbaar vervoer van/naar het NS- station, parkeerplaatsen voor het station en armoedebestrijding in het algemeen. Joost van de Vorle, Venray Melkert bezoekt Venray op oriëntatietocht rondom problemen varkenssector "Een drastische herstructure ring van de varkenshouderij is nodig omdat een minder ingrij pende aanpak de problemen die de varkenspest heeft veroorzaakt niet kan oplossen." Dat zei Ad Melkert - fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer - maandagmorgen tijdens een kort werkbezoek aan Venray. Tesamen met een veertiental bestuurders, waaronder GS-gedeputeerde Jan Tindemans, besprak hij de pro blemen in de varkenssector en intensieve veehouderij. Melkert wilde weten welke suggesties Venray - dat een kwart van de Limburgse varkensstapel her bergt- heeft om tot een verant woorde oplossing te komen. Wethouder Kersten benadrukte tijdens de bijeenkomst het belang van de varkenssector en intensieve veehouderij voor Venray en de noodzaak tot herstructurering. "We hebben in onze gemeente 275 varkensbedrijven en 75 pluim- veebedrijven. Krachtige onderne mingen die voor de gemeente en de regio zeer belangrijk zijn en die bovendien landelijke potentie heb ben." Dat de varkenspest een her structurering van de sector noodza kelijk maakt, leidt volgens Kersten geen twijfel. Wel pleitte hij ervoor dat de gemeente Venray van Den Haag de ruimte en de tijd krijgen om stappen te ondernemen. "In het geweld van de herstructurering mogen geen overhaaste beslissingen worden genomen. Voor de varkens houders die hun bedrijfsactiviteiten - in het kader van de inkrimping van de varkensstapel - naar andere ter reinen moeten verleggen, dienen goede regelingen te worden getrof fen. Daarnaast zullen maatregelen moeten worden genomen om natuur, milieu en landschap te ver- De Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld Landen in Venray, die eind vorig jaar actie voerde voor de bouw van een tehuis voor kinderen in India, heeft ƒ30.000,- bijeengekregen. De actie zelf leverde ƒ15.000,- op. Dit bedrag werd door Wilde Ganzen in Hilversum verdubbeld. Het tehuis wordt gerealiseerd op het terrein van Udavum Karangel in Chennai (voorheen Madras). Udavum Karangel staat voor Helpende Handen en is een instel ling die zich al vijftien jaar inzet voor hulpbehoevende kinderen. De organisatie is geheel aangewezen op financiële steun van de bevolking en wordt geleid door zo'n 40 vrijwilli gers. Die doen dat op basis van voe ding, kleding en onderdak en heb ben dikwijls hun beroep hiervoor opgegeven. Met de ƒ30.000,- kan een tehuis voor twintig kinderen worden gere aliseerd. Maar er is meer te doen. De tehuizen die in Udavum Karangel gerealiseerd worden moe ten ook worden ingericht. Bovendien kost het onderwijs het nodige geld. Daarom wordt de actie dit jaar voortgezet. Zo zal Tennisvereniging Venray dit voorjaar een benefiet- toernooi organiseren, waarvan de opbrengst naar dit doel gaat. Verder zal de opbrengst van de vastenactie van de Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. ook aan dit doel besteed worden. Indien U als particulier dit goede doel wilt ondersteunen, dan kunt U dat doen door een bijdrage over te maken op bankrekening nr. 50.21.53.342 (ABN/AMRO) t.n.v. Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld Landen. Voor meer informa tie kunt U zich wenden tot N. van Dee, Bergkwartier 29, tel. 585783. Ad Melkert, afgelopen maandag in de Venrayse raadszaal. beteren. De wethouder sprak ver der de hoop uit dat noodlijdende agrariërs worden geholpen om het hoofd boven water te houden. "Ik heb het dan niet alleen over geld - wat natuurlijk erg belangrijk is - maar ook over sociaal-maatschap pelijke steun. Het PvdA-thema 'Sterk en Sociaal' sluit prima aan op dit streven." Milieuwethouder Janssen liet weten somber gestemd te zijn over de gevolgen van de Wet Herstructurering Varkenshouderij (WHV). "De forse inkrimping van de varkensstapel zorgt ervoor dat bestaande bedrijven minder ruimte krijgen om te investeren en dat grote bedrijven hun activiteiten in de toe komst moeten beëindigen. Een en ander resulteert in minder bedrijvig heid, minder werkgelegenheid en een aantasting van de leefbaarheid in het landelijk gebied. Verder baart de aangekondigde sanering van de pluimveesector ons grote zorgen. Er zullen goede afspraken moeten wor den gemaakt met de ondernemers in deze sector. De manier waarop de WHV tot stand is gekomen - te wei nig overleg - vervult in dit kader geen voorbeeldfunctie." Voorzichtig optimistisch was de wethouder over de reconstructiewet, die over een tijdje zal wordt inge voerd, en die tot doel heeft om de kwaliteit van het landelijk gebied te verbeteren. "Venray kan door deze wet worden geholpen om de kwali teit van het agrarisch gebied op te krikken. Echter, door de complexi teit van de problemen, bestaat het gevaar dat de wet zijn doel voorbijs treeft. En dat zou erg jammer zijn." Janssen benadrukte tevens dat het zeer belangrijk is dat de gemeenten in het hele proces goed worden betrokken. Een goede communicatie tussen Rijk, provincie en lokale overheid is absoluut noodzakelijk en een flinke financiële injectie van uit Den Haag onvermijdelijk. Ook is het geen goede zaak als het Rijk ons te gedetailleerde regeltjes oplegt. Omdat de regionale verschillen erg groot zijn hebben gemeenten wette lijke en bestuurlijke ruimte nodig om maatwerk te kunnen leveren." Dit laatste werd nog eens onder streept door Servaas Huys van De Peelvenen. Volgens hem is de var kenssector niet betrokken bij de tot standkoming van de WHV en bestaat er bij de varkenshouders dus ook onvoldoende draagvlak voor deze wet. "Op nationaal, provinciaal en lokaal niveau moet veel beter worden geluisterd en ingespeeld op initiatieven die de varkenssector zelf onderneemt om de herstructure ring vorm te geven. Dat dit in som mige gevallen kan betekenen dat het economisch belang voorrang krijgt en het milieu-landschappelijke belang dus op de tweede plaats komt, is onvermijdelijk. Soms moet je gewoon duidelijke keuzes maken om tot een acceptabele oplossing te komen." 'Duidelijkheid' stond ook centraal bij GS-gedeputeerde Tindemans. Duidelijkheid over de manier waar op de veranderingen op het platte land gestalte moet krijgen, duide lijkheid over de gevolgen voor de werkgelegenheid en duidelijkheid over de vraag wie de herstructure ring financiert. Melkert benadrukte tot slot van zijn werkbezoek dat het van essen tieel belang is dat alle partijen met elkaar blijven praten om tot een hel dere oplossing te komen. Het denk proces op deze complexe zoektocht mag niet stilstaan." O D A M ODE Schoutenstraatje 16 - Venray - tel. 583422 - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Op vrijdag 22 januari organiseert de PvdA Venray e.o. een thema avond met als onderwerp: De Provinciale Verkiezingen. Voor deze avond is Gedeputeerde Jan Tindemans (PvdA) uitgenodigd. Hij zal als lijsttrekker van de PvdA voor de Provinciale Statenverkiezingen een concretise ring van het partijprogramma 'Voor een sterk en sociaal Limburg' geven. Op deze avond zullen natuurlijk ook de kandidaten van onze afdeling voor de Provinciale Staten, Harry v.d. Borg en Dickie Minken aanwezig zijn. Leden en belangstellenden zijn van harte welkom op 22 januari om 20.00 uur in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. De gemeente Venray is zeer bezorgd over de negatieve ontwik kelingen in de agrarische sector. Dat schrijft het college van B&W als antwoord in een brief aan de dorpsraad in Ysselsteyn. Deze trok onlangs bij de gemeente aan de bel om haar bezorgdheid over de agrarische toekomst van het dorp onder de aandacht te bren gen.'De Wet Herstructurering Varkenshouderij, de extreem lage prijzen op dit moment en de toe komstige Reconstructiewet zullen niet alleen voor Ysselsteyn maar voor alle Peelgemeenten verstrek kende gevolgen hebben', aldus B&W. Het college laat de dorpsraad weten dat de problematiek in de var kenssector hoog op de politieke agenda staat en dat de gemeente volop overleg voert met diverse par tijen. Verder wordt intensief samen gewerkt aan een aantal projecten, die erop zijn gericht om de proble men helder in beeld te brengen, zodat de structuur en kwaliteit van de varkenssector kan worden verbe terd. De toekomst ziet er op dit moment voor de varkenshouders niet echt rooskleurig uit. Uit een onderzoek van het Proefststation Varkenshouderij blijkt dat het aantal varkensbedrijven in 2003 met bijna 30 procent zal zijn afgenomen ten opzichte van 1996. Voor 2010 is de verwachting dat het aantal bedrijven verder afneemt met 50 procent. De afname zal het groots zijn in de categorie kleine bedrijven, zo is de verwachting. Het aantal grote bedrijven zal daarentegen groeien als gevolg van een verdere schaal vergroting. Ook in Venray zullen door de her structurering bedrijven moeten ver dwijnen. De gemeente geeft aan alles in het werk te zullen stellen om dit aantal zo klein mogelijk te hou den. Het college van B&W verwacht, los van bovenstaande negatieve ont wikkelingen, dat de landbouw in zijn geheel op termijn een flinke verandering zal ondergaan. Een landbouw, enerzijds gericht op schaalvergroting en specialisatie, anderzijds op verbreding. In de var kenssector zal dit proces zich naar verwachting op korte termijn vol trekken, mede als gevolg van de herstructurering. In de andere agra rische sectoren zullen veranderin gen pas in een later stadium zicht baar worden. Om het onontkoombare verlies aan arbeidsplaatsen te compenseren, zijn B&W het met de dorpsraad eens dat de komt van een agrarisch bedrijventerrein in Ysselsteyn nood zakelijk is. De voorbereiding voor het plan en de daadwerkelijke reali satie zijn in gang gezet. Verder is het belangrijk dat op korte termijn dui delijk moet zijn of vrijkomende agrarische bedrijfsgebouwen een andere bestemming kunnen krijgen. De provincie is momenteel aan het bekijken welke voorwaarden hier voor moeten worden geschapen. Nieuw in Venray: 'Behulpzaam in comfort'. Dat is het credo van Addicura, de gloed nieuwe winkel aan de Bleek in het Venrayse winkelcentrum. Een detailhandel, die zoals de naam al zegt 'iets toevoegt (addi) aan de reguliere gezondheidszorg. Lichamelijk gehandicapten, seni oren en medewerkers uit de zorg sector kunnen hier terecht voor de aanschaf van allerlei comfortpro- ducten. "Een kleine maand gele den hebben we onze zaak al geo pend om de mensen alvast kennis te laten maken met ons uitgebrei de en gevarieerde aanbod. De belangstelling van het winkelend publiek is enorm, de reacties zijn erg positief', aldus Marij Timmermans en Cees Smits, de twee eigenaren van Addicura. Vrijdag gaat de winkel officieel open. "De producten die bij Addicura te koop zijn, zijn stuk voor stuk com fortabel in het gebruik. Loopwagens, scooters, badliften, douchestoelen. handgrepen, relax fauteuils en kleding: we hebben het allemaal", begint Marij Timmermans. "Onze producten zijn niet alleen comfortbabel maar ook bedoeld om handicaps te voorko men", voegt Cees Smits eraan toe. "Een verkeerde houding leidt maar al te vaak tot rug- en heup klachten. Het is daarom erg belang rijk dat mensen weten dat er produc ten zijn die deze klachten kunnen verlichten en zelfs voorkomen. We voorzien dus niet uitsluitend in een behoefte bij mensen met een licha melijke handicap. Ook als je ner gens last van hebt, is het goed om preventief te werk te gaan. In dit kader hebben we ook een breed assortiment aan producten ter behandeling en voorkoming van sportblessures." "De klanten die we tot nog toe hebben ontvangen alsmede profes sionele medewerkers uit de zorgsec tor, reageren ontzettend enthousiast op ons initiatief', gaat Timmermans Marij Timmermans en Cees Smits in hun toch wel bijzondere winkel, Addicura, aan De Bleek in Venray verder. "Venray is toch een witte vlek op de kaart wat betreft com fort- en handig-in huisproducten. Cees en ik wilden daar graag veran dering in aanbrengen. De zorginstel lingen in Venray hebben laten weten de komst van Addicura van harte toe te juichen. We hebben de afgelopen weken bijvoorbeeld al gemerkt dat er klanten in onze winkel komen die door Beukenrode naar ons zijn doorverwezen. Dat is natuurlijk een hele gunstige ontwikkeling. De twintig jaar ervaring in de gezondheidszorg, die Timmermans met zich meebrengt, komen haar naar eigen zeggen nu prima van pas. "Ik weet goed wat het voor mensen betekent om pijn te hebben en welke wensen zij hebben om hun pijn te verzachten. Op basis van mijn erva ring kan ik dus goed advies geven over welke producten voor mensen het meest geschikt zijn. De achtergrond van Cees Smits is een heel andere. Hij weet alles van techniek en dat is in deze branche r/i u (nfijnseixerii));) Marion Harold Michiels natuurlijk onmisbaar. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we een prima koppel zullen vormen." Naast de verkoop aan particulie ren gaat Addicura zich ook richten op bedrijven. Timmermans en Smits zullen bedrijven gaan bezoeken om te polsen of er behoefte bestaat aan hun producten, die stuk voor stuk zijn gericht op het gebruiksgemak. Een optimale service staat bij dit alles centraal. "Addicura moet een laagdrempelige winkel zijn", besluit het tweetal. Wie vanaf de Bleek naar binnen kijkt, zal zien dat hier letter lijk uitdruking aan is gegeven. Om de doorgang voor met name rolstoe lers zo optimaal mogelijk te maken, is er bij de ingang van Addicura namelijk geen drempel aangelegd. Op zaterdag maart a.s. zullen in het gebouw van Gilde Opleidingen te Venray, aan de Westsingel, de nationale wedstrij den typen, tekstverwerken en steno worden gehouden. Het is voor de 19e keer dat de Interinfo Groep Nederland deze wedstrij den organiseert. Dit jaar gebeurt dal in samenwer king met o.a. Opleidingsinstituut Qwerty uit Castenray De wedstrijden worden gehouden in diverse categorieën, afhankelijk van leeftijd en opleiding. Er zijn tal van aantrekkelijke prijzen te win nen. Geklasseerde deelnemers krij gen bovendien een oorkonde, die vaak binnen het bedrijfsleven zeer gewaardeerd zijn. Indien u deel wilt nemen aan deze wedstrijden dan kunt U contact opnemen met Thea Saris-Driiggen, tel. 0478-579043.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5