halve prijzen shop Ze komen de rotzooi gewoon niet opruimen "Henseniusstraat mag geen Las Vegas worden" WINTERFINALE /«BBSS LENSSEN Actieve werving in regio Venray Speel-o- Theek Venray bestaat vijftien jaar Debuut met 270.000 kabouterboekj es 95 *9 PEEL EN MAAS BEZORGEN? Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese VAN OORSCHOT MODE 'n Fiets voor goede keus NIEUWJAARSKNALLER 2 HALEN, 1 BETALEN PULLOVERS, PANTALONS NU 3 DAGEN Aanrijding in Oirlo <L0 SISOP, Het Zilveren Bömke voor Gerda Nabuurs Venraynaar waagt vluchtpoging UW Motorrijder gewond PEEL EN MAAS donderdag 14 januari 1999 - Pagina 9 Bewoners Hoge Beek hebben buik vol van afvalberg in kelder Voor de bewoners van de flats aan de Hoge Beek in Venray is de maat vol. Als zij hun afval naar de kelder van het complex brengen, treffen ze maar al te vaak vier uit puilende afvalcontainers en twee overvolle gft-bakken aan. Ervoor ligt het afval opgestapeld. De stank is ondraaglijk. Buiten staan nog eens drie propvolle glasbak ken. "De afspraak is dat Cotrans de rommel twee keer per week komt ophalen maar in de praktijk komt daar niets van terecht", zegt Petra Ars, die al dertig jaar aan de Hoge Beek woont. Vorig jaar rond de kerst werd het tien verdiepingen tellende complex, waar hoofdzakelijk ouderen wonen, grondig verbouwd. Tijdens deze werkzaamheden werden op iedere etage de stortkokers. waar bewoners hun afval in konden deponeren, dichtgetimmerd. Vanaf die tijd moe ten de bewoners van de in totaal honderd flatwoningen hun afval zelf naar de containers brengen die in de kelder staan opgesteld. Volgens Petra Ars en Rien Werson, twee oudere bewoonsters van de Hoge Beek is dat voor henzelf nog wel te doen maar niet voor veel mensen die de tachtig zijn gepasseerd. "Maar dat is nog niet het ergste", vervolgt mevrouw Werson. "Waar de afvalbakken in de tijd van de stortkokers steevast werden leegge maakt als ze vol zaten, blijven de bakken nu vaak meerdere weken achter elkaar propvol staan. Er is geen peil op te trekken wanneer ze de rommel komen opruimen. Met alle gevolgen van dien. De stank in de kelder is niet meer te harden en de bewoners beginnen zich steeds meer te irriteren aan de rotzooi, die nu uit pure noodzaak voor de con tainers wordt opgestapeld. Ik woon zelf op de tweede etage. Als ik bovenaan de trap sta, komt de stank uit de kelder me al tegemoet. Dat geeft toch wel aan hoe ernstig de situatie is." WILLEKEUR De schuld van het probleem ligt volgens de bewoners niet bij de woningstichting maar bij de gemeente. Mevrouw Ars geeft aan dat alle bewoners na de verbouwing een brief van de gemeente hebben gekregen waarin staat dat de afval bakken in de kelder iedere dinsdag en vrijdag zullen worden opgehaald. "Volgens mij zijn ze de kluts daar helemaal kwijt. De ene week komen ze drie keer, een week later één week en weer een week later hele maal niet. Ze komen op willekeuri ge dagen. Als er niets verandert, sta ik er niet van te kijken als we in de zomer ratten in de kelder krijgen." Waar beide bewoonsters zich oprecht kwaad maken over het feit dat de Hoge Beek door de gemeente wordt verwaarloosd en als gevolg door Cotrans lijkt te worden gene geerd, vinden Ars en Werson een uitzondering voor de man die het oud papier in de kelder komt opha len, op zijn plaats. "Het oud papier wordt keurig op tijd opgeruimd. Het zou niet eerlijk zijn als we de man die dat wekelijks doet over een kam zouden scheren met Cotrans." HEIMWEE NAAR STORTKOKERS Ook het diftarverhaal, waarin de Venrayse burger wordt aangespoord om zijn afval zo goed mogelijk te scheiden, kan bij de twee bewoon sters van de Hoge Beek niet op veel sympathie rekenen. Het hoogbouw- complex, staat -in tegenstelling tot ondermeer de Bachstraat, Mozartstraat en Veltumse Kleffen - niet op de nominatie voor de plaat sing van ondergrondse containers, wat volgens de dames nog maar eens bevestigt dat de Hoge Beek wordt achtergesteld. Mevrouw Werson heeft zo haar bedenkingen over diftar. "Ik heb eens gekeken hoe Cotrans met ons afval omgaat. Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik zag dat ze alles alles - dus gft- en restafval - op één grote hoop laad den. Tja, dan is het natuurlijk niet zo gek dat de mensen in deze flat zelf ook hun afval niet meer gaan schei den. Maar los van dit alles, ik denk dat diftar niet zal werken omdat het voor veel mensen te duur zal zijn." De bewoners van de Hoge Beek zien twee mogelijkheden om het huidige probleem op te lossen. Mevrouw Arts: "Of we krijgen de stortkokers terug, zodat we niet meer naar die stink kelder hoeven en ons dus ook niet hoeven ergeren aan de rommel, of ze komen die containers gewoon eens op vaste dagen en tijden leegmaken. Dat laat ste lijkt me de beste en meest een voudige oplossing." AFSPRAKEN Gemeentevoorlichtster Ingrid Molenaar beaamt dat Cotrans de afspraken die omtrent het ledigen van de afvalcontainers zijn gemaakt, niet altijd is nagekomen. "Cotrans is hier reeds op geattendeerd. Als blijkt dat de klachten in de toekomst toch blijven aanhouden, zullen we moeten bekijken welke maatregelen genomen moeten worden. Vooralsnog gaan we er niet vanuit dat dit nodig is." Molenaar laat ver der weten dat de gemeente in juli van het vorig jaar met de wonings tichting de afspraak heeft gemaakt om De Hoge Beek in de reguliere ophaalroute van Cotrans op te nemen. Voor die tijd maakte Cotrans die afspraak zelf met de wonings tichting. "Als gemeente hebben we bij de woningstichting meteen dui delijk gemaakt dat onze voorkeur bij de Hoge Beek uitgaat naar de aanleg van ondergrondse containers. De woningstichting bleek echter een jaar geleden nieuwe inzamelcontai ners te hebben aangeschaft voor dit hoogbouwcomplex en die kun je nu natuurlijk niet meteen gaan vervan gen. Volgend jaar zullen we de plaatsing van ondergrondse contai ners opnieuw onder de aandacht brengen." Wil jij of andere bladen zoals Grens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activi teiten. In Peel en Maas zal regelma tig een oproep hiervoor geplaatst worden. VROUW/MAN Synthese zoekt voor de vrijwilli gerscentrale Venray een vrouw/man voor het invoeren van de koelvers maaltijden in de computer of het bezorgen van koelversmaaltijden. Vanuit Venray worden in Noord- Limburg koelversmaaltijden thuis bezorgd. De bestellingen van de koelversmaaltijden invoeren in de computer gebeurt in De Clockert te Venray. Voor het bezorgen van koel versmaaltijden dient de vrijwilliger te beschikken over een rijbewijs. De werktijden zijn voor het bezor gen vaan maaltijden minimaal één dagdeel per twee weken; voor het invoeren van bestellingen woensdagmiddag en donderdagmid dag. Voor meer informatie over deze vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray, Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). Bezwaren tegen bouwvergunning Fair Play Center ingetrokken De Wereldwinkel Venray aan de Henseniusstraat, R. van de Leur van de gelijknamige foto-video- zaak aan de Patersstraat en H. van der Donk, woonachtig aan de Henseniusstraat hebben maan dagmorgen hun bezwaren tegen de bouw van het amusmentscen- ter Fair Play Center in het pand aan de Henseniusstraat 1 inge trokken. Na alle argumenten te hebben gehoord kwam de gemeentelijke klachtencommissie tot de conclusie dat de bezwaren niet tegen de bouwvergunning maar tegen andere - nog te verle nen - vergunningen zijn gericht. De bezwaarmakers trokken daar op hun bezwaren in. In een later stadium, als de exploitatie-, aan wezigheids- en reclamevergun ning, die aan Fair Play Center nog verstrekt moeten worden, vol doende aanleiding vormen om opnieuw bezwaar aan te tekenen. Het college van B&W verleende op 22 oktober vorig jaar aan Fair Play Center - momenteel nog geves tigd aan de Poststraat - een vergun ning om het pand aan de Henseniusstraat 1 tot amusements hal te verbouwen. Dit besluit vorm de voor de Wereldwinkel Venray, R. van de Leur en H. van der Donck de aanleiding om bij de gemeentelijke klachtencommissie aan de bel te trekken. "Wij waren er stellig van overtuigd dat het tegen het beleid van de gemeente is om in Venray meer gokautomaten toe te staan", laat H. van der Donk weten. "Bovendien vonden we dat de gemeente duidelijke grenzen aan reclameuitingen moest stellen. De Henseniusstraat mag geen Las Vegas worden." De bewoner van de Henseniusstraat werd maandagmor gen, evenals de twee andere bezwaarmakers, verrast door het bericht dat deze bezwaren geen betrekking hebben op de bouwver gunning. Voor het plaatsen van speelautomaten en reclameborden zijn namelijk twee afzonderlijke vergunningen nodig. Vergunningen die nog moeten worden verleend. Een woordvoerder van Fair Play Center stelde de bezwaarmakers maandagmorgen alvast gerust door te vertellen dat er in de nieuwe ves tiging van de amusementshal aan de Henseniusstraat niet meer dan het wettelijk toegestane aantal van der tig gokautomaten zullen worden geplaatst. "In de huidige vestiging aan dè Poststraat staan ook dertig automaten opgesteld, dus wat dat Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. betreft verandert er niets", zo liet hij weten. Ook voor reclameoverlast hoeven de bewoners van de Henseniusstraat niet te vrezen. De uithangborden aan de gevel van Fair Play Center zijn sober. Voor knippe rende Las Vegas-toestanden hoeft dus niemand bang te zijn. Bovendien zegde de woordvoerder toe dat Fair Play conform haar eigen beleidsopvatting alles in het werk zal stellen om overlast voor de buurt te voorkomen en eventuele onge rustheid weg wil nemen door het overleg met de bezorgde bewoners niet uit de weg te gaan. Voor de drie bezwaarmakers rest te niets anders dan hun bezwaren in te trekken. Van der Donk plaatst wel een kanttekening bij de hele gang van zaken: "Ik vind het wel vreemd dat de gemeente ons deze informatie niet eerder heeft verstrekt. Voordat wij officieel bezwaar hebben aange tekend, hebben ze ons niet verteld dat reclamevoorschriften in een aparte reclamevergunning worden vastgelegd. Bovendien waren wij ervan overtuigd dat Fair Play Center haar aantal gokautomaten zou uit breiden. Ze gaan immers verhuizen naar een pand met drie verdiepin gen. Nu blijkt dat er een wettelijke norm van dertig speelautomaten geldt en dat het amusementscenter dit aantal straks over een grotere ruimte zal verspreiden. Onze argu menten hebben hierdoor onmisken baar aan kracht ingeboet." De bezwaarmakers zullen in een later stadium, als de overige vergun ningen worden verleend, bekijken of er nog voldoende redenen zijn om de kwestie opnieuw bij de klachtencommissie aan te kaarten. Van der Donk laat welen dat dit laat ste zeker nog niet uitgesloten is maar beaamt dat er weinig steek houdende argumenten overblijven, als blijkt dat Fair Play Center haar zaakjes goed heeft geregeld. "Een te verwachten probleem waar tot op heden nog niet over is gesproken, is het gebrek aan parkeerruimte. Fair Play Center laat alleen mensen toe die ouder dan 18 jaar zijn en die komen echt niet allemaal op de fiets om te gokken. Het is de vraag hoe ze dit denken op te gaan lossen." Slechts zeven inzenders van de Prinsentoto, georganiseerd door De Piëlhaas, afgelopen zaterdag tijdens de prinseproklamasie, hadden het goed: Paul Hulsman is de nieuwe prins. Dinsdagavond kreeg Marije Kateman, als gelukkige uitgeloot, bij rijwielhandel van Raay een nieuwe fiets overhan digd. Prins Paul deed dat uiteraard zelf. O D A M O D E Schoutenstraatje 16 - Venray - tel. 583422 Het is nu precies vijftien jaar geleden dat de Speel-o-Theek haar deuren opende voor de Venrayse jeugd. Het geld om van start te kunnen, werd destijds ingezameld door middel van het ophalen flessen en het innen van statiegeld. In 1983 ging de Speel- o-Theek van start met 250 speel tjes in de voormalige peuterspeel zaal Het Centrum. In 1988 verhuisde de instelling naar het huidige onderkomen in de biblio theek aan de Merseloseweg. In de Speel-o-Theek kan iedereen speelgoed lenen voor kinderen. Zeker nu het aanbod van de speel goedfabrikanten zo groot is dat u niet meer weet wat een goede aan koop kan zijn, biedt de Speel-o- Theek uitkomst. U kunt verschillen de speeltjes uitproberen voordat u overgaat tot aankoop. Ook kunt u tussentijds uw kind(eren) een keer iets extra's aanbieden. Speelgoed wat uitdaagt om er iets mee te doen: te bouwen, te leren, te bewegen of de fantasie prikkelen. De Speel-o- Theek heeft nog steeds haar eigen, weliswaar bescheiden hoekje in de Bibliotheek Venray. De instelling telt momenteel 259 leden en de col lectie bestaat uit 754 speeltjes. In vijftien jaar tijd is veel veranderd, behalve de abonnementsprijs. Voor een jaarabonnement betaalt u tien gulden en daarvoor kunt u het gehe le jaar door voor een gulden per speeltje een keuze maken uit de col lectie bestaande uit babyspeelgoed, bouwmateriaal, computerspellen, gezelschapsspellen etc. VRIJWILLIGERS Ook onveranderd: de Speel-o- Theek werkt al vijftien jaar uitslui tend met vrijwilligers. Een ploeg van ongeveer 24 mensen die belan geloos hun vrije tijd inzetten om de zaak draaiende te houden. Mensen die zich willen inzetten tijdens de uitleen, die speelgoed aankopen, registreren en repareren, mensen die helpen een goede keuze te maken en u eventueel een advies te geven. Op dit moment is de groep vrijwilligers net iets te klein om optimaal te kun nen werken. Zij zijn dan ook drin gend op zoek naar enkele mensen die plezier hebben in het omgaan met kinderen en hun ouders, die belangstelling hebben voor speel goed: van de bekende gezelschaps spellen tot en met computerspellen, van houten blokken tot precies con structiemateriaal. Heeft u belantstel- ling om op vrijdagmiddag/avond een handje te helpen, neem dan con tact op met Annemie, telefoon 510138, of met Paula, telefoon 510402. De openingstijden van de Speel-o-Theek zijn woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De aangekondigde sneeuwval heeft dinsdagavond in Noord- en Midden-Limburg tussen 20.00 en 22.00 uur toch nog vijftien verkeers ongevallen veroorzaakt. Daarbij raakte een automobilist in Oirlo licht gewond, toen zijn auto van de weg slipte en tegen een boom belandde. De man is ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis in Venray. Bij de overige veertien ongevallen bleef de schade beperkt tot materiële. I'l xA (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum KEUKENINRICHTING Het Zilveren Bömke is afgelopen vrijdag uitgereikt aan Gerda Nabuurs Gerda is al ruim 10 jaar actief met vooral de (kleinerejjeugd, en dan met name in de wekelijkse knutsel club waarvan zij de "voorzitter" is. Vroeger hielp ze ook mee met het organiseren van activiteiten zoals de viering van St. Maarten en drop pings. Het afgelopen jaar heeft de Wijkvereniging Landweert de Boerebrulleft georganiseerd en in die organisatie trok Gerda de kar voor de commissie Kleding. Verder is Gerda een zeer trouwe contributie-ophaalster voor de Wijkvereniging en daarnaast is zij overblijfmoeder op de Vlaswei. Kortom een zeer bezige bij die niet graag op de voorgrond staat maar er altijd is. Serie over Broodkabouter bij plaatselijke bakkers De hoofdrolspelers in zijn boek zijn klein, maar Jan de Lange denkt toch vooral in het groot. De schrijver/componist/uitgever uit Lelystad kan bogen op een opmerkelijk debuut, want welke auteur haalt bij zijn eerste gedrukte uitgave een oplage van liefst 270.000 exemplaren? De Lange ontwikkelde voor 1200 Nederlandse bakkers een sprook jesfiguur, Broodkabouter, die in drie (voor-)leesboekjes een hoofd- of bijrol vervult. De regionale bakkers Claessens en Pijpers in Venray, Van Gassel in Ysselsteyn en Degen in Overloon nemen deel aan deze actie. 'De kaboutertjes hebben het gedaan', is nog steeds een gevleu geld gezegde. Bij de bakker wordt die uitspraak ook werkelijkheid: daar ligt de komende maanden een serie van drie boekjes in de winkel, ieder met een oplage van 90.000 exemplaren. 'Broodkabouter en het Hogebomendikkestammentwintigso ortennotenbos', 'Muziekkabouter mist een noot' en 'Bloemkabouter krijgt een naam' zijn fraai geillus- treerde (voorlees)boekjes voor kin deren vanaf zes jaar, waarin boven dien tal van liedjes (met muziek) te vinden zijn. Voor Jan de Lange (42) boden de boekjes de ideale gelegen heid om zich uit te leven in zijn cre ativiteit. Min of meer bij toeval, na een vraag van een jubilerende bak ker, bedacht hij het Broodkabouter- concept, dat vooral draait om sfeer en beleving. Of beter gezegd, het 'kaboutergevoel', zoals dat in een liedje in deel 2 wordt uitgelegd. Ook de warme illustraties van Felix Guérain zijn daarvoor essentiële ingrediënten. De drie sprookjesboe ken met de avonturen van Broodkabouter zijn alleen verkrijg baar bij de deelnemende bakkers. De actie, die vrijdag 8 januari offi cieel van start gaat. is een initiatief van BEKO Benelux, de overkoepe lende inkoopvereniging van warme bakkers. AZC Stevensbeek zoekt vrijwilligers Het asielzoekerscentrum (AZC) in Stevensbeek werft momenteel actief vrijwilligers in de regio Venray. Het centrum herbergt ongeveer 225 bewoners die gevlucht zijn uit hun eigen land en in afwachting zijn van een proce dure tot toelating in Nederland. Het asielzoekerscentrum ken merkt zich vooral door het feit dat er veel gezinnen wonen en dus ook nogal wat kinderen leven. Speciaal voor die kinderen is er elke dag een crèche en op woensdagmiddag jeugdwerk voor de schoolgaande jeugd. Samen met en voor de vrou wen en meisjes organiseert het AZC recreatieve en sportieve bezigheden, een meisjesgroep en een speciale 'vrouwensalon". De bewoners kun- Een 23-jarige arrestant uit Venray probeerde vrijdag omstreeks 10.25 uur te vluchten op weg naar het gerechtsgebouw in Roermond. Hij kon echter meteen weer ingerekend worden. De man. die niet geboeid in de politie-auto zat, wist op de Minderbroedersingel in een onbe waakt moment de deur van de auto te openen. Hij nam meteen de benen. Een agent greep hem enkele honderden meters verder in de kraag. De man werd vervolgens, geboeid, naar het gerechtsgebouw vervoerd. nen daarnaast dagelijks deelnemen aan taallessen en werkzaamheden in en rond het centrum. Om al deze activiteiten te begeleiden heeft het AZC dringend behoefte aan vrijwil ligers. Zo is er plaats voor vrijwilli gers in de kinderopvang, in de fiet- senwerkplaats, bij de vrouwen- en sportactiviteiten. Ook bij het geven van taallessen en het rijden van de centrumbus is er behoefte aan men sen die zich enkele uurtjes per week voor de asielzoekers in willen zet ten. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het AZC Stevensbeek, telefoon (0485)387387. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Bij een verkeersongeval op de kruising afrit A73-Maasheseweg is maandagavond kort voor zes uur een 24-jarige motorrijder uit Vierlingsbeek gewond geraakt. De man is opgenomen in het zieken huis. Het ongeval gebeurde toen een 21-jarige automobilist uit Horst- America vanaf de afrit A73 de Maasheseweg opreed en geen voor rang verleende aan de motorrijder. De automobilist bleef ongedeerd, Zowel de motor als de auto raakten zwaar beschadigd.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9