Steun NOC*NSF aan Westa verbaast Red Stars Het bridgespel van de maand Rooyse VK Laten werknemers hun spaargeld verdampen? REGIOKALENDER Bridgeclub Harten Drie Bridgeclub Common Sense Bridgeclub Venray Bridgesoos De Kemphaan Bridgeclub Klavertje Vier Loopgroep de Barrier Rooyse Dames winnen met 3-0 van Aspargos Heren Rooyse VK vinciat Vinciat! E-mail adres Peel Maas Peelwerk krijgt assistentie van Bakelse IVN Cursus vrij uit spreken Bijdrage voor Stichting Jeugd Ontspannings Clubs te Vierlingsbeek Köpkesmert in Maashees Preventie van werkstress PEEL EN MAAS donderdag 14 januari 1999 - Pagina 17 Bc doublet heeft in een enerverende strijd, vooral met Boxmeer en Cuijk, haar plaats in de hoofdklasse weer heroverd. Deze titanenstrijd is gestreden op Venrays terrein, in de prachtige bridge-accommodatie "de Kiosk". Met vier teams was Doublet daar vertegenwoordigd in de play offs. De Bok uit Boxmeer startte met 20 en Cuijk met 10 punten voorsprong op Doublet. Terwijl de Bok werd gesloopt door het 2e team van Doublet en Cuyk door het le en het 4e team van Doublet wist het 3e team, bestaande uit de heren Schulz en van Genugten en van Gaal en de Schrijver te zorgen voor de promotie naar de Hoofdklasse. Onderstaand spel, dat bepalend bleek te zijn voor de promotie, willen wij hier presenteren als het spel van de maand. Noord S: H,B,10,9,x,x,x H: A,x,x R: B KI: A,x West S: V,x H: 5 R: V,10,9,x KI: B,x,x,x,x,x, Zuid S: x H: H,B,x R: A,H,x,x,x,x, KI: H,V,10 S: A,x,x H: V,x,x,x,x R: x,x KI: X.X Zuid gever, allen kwetsbaar. z W N O 14 2 2# pas 3 SA pas 4* pas 44 pas 4 SA pas 54 pas 6 pas 6 SA pas pas pas Wat de bieding betreft: Na de jump van Zuid naar 3SA ziet Noord slemmogelijk heden en geeft dat aan met een controlebod in Klaveren. Zuid laat zijn sterkte nog eens zien in Ruiten en dan is voor noord de tijd rijp om azen te vragen. Zuid geeft één aas aan en dan durft Noord naar 6 te springen. Maar zuid ziet dat niet zitten en redeneert als volgt: Mijn maat vraagt azen, hoort van mij dat ik er slechts één heb en durft toch 6 te bieden dan moet hij zelf dus minstens twee azen en een loeisterke schoppenkaart hebben en dat verplicht mij met mijn kaarten om naar 6 SA te gaan. Dat is veel veiliger. En zo was het ook. Het Noord-Zuid team van deze bieding waren Ron van Gaal en Wim de Schrijver. De tegenpartij kwam uit met H 5. Onze leider haalde dit contract met gemak dank zij een goed zitsel én een loepzuiver afspel. Terwijl het team van de Bok kwam tot het schamele bod van 6 A. dat (uiteraard) met de uitkomst van H 5 door van Axel Schulz geen kans van slagen had: één down! Dit spel bracht het team van Doublet 1540 mp's op die maar liefst 17 IMP's in het laadje brachten. Goed voor de uiteindelijke overwinning. Proficiat! Afgelopen maandag werd de laatste I sessie gespeeld van de tweede competi tieronde. De uitslag is: Geel: 1. mw. Reintjes-V.d. Munckhof 62.40%; 2. hr. Simons-mw. Valckx 57.49%; 3. hr. Janssen-v.d. Ven 54.08%. Rood: 1. hr. Den Brok-mw. Jeurissen 63.33%: 2. ep. Vierhout 55.42%; 3. hr. Vercauteren-Nollen 54.17%. Groen: 1. mw. Coppelmans-hr. Cunnen 58.33%; 2. mw. Borssen-hr. Verhoeven 54.17%; 3. ds. jansen-Verschuren 52.97%. Deze uitslag houdt in dat uit de groep rood promoveren naar groep geel: 1. ds. I Nollen-Poels; 2. mw. Jeurissen-hr. Den Brok; 3. ep. Vierhout en degraderen naar groep groen: 1. mw. Arts-hr. Poels; 2. ds. Órosz-Philipsen; 3. ds. Schrooten- V.d. Sterren. j Uit groep groen promoveren naar groep rood: 1ds. Coppelmans-Cunnen; 2. mw. Baak-hr. Merkx; 3. ds. j Darmstadt-Wikkers. Uit groep geel degraderen naar groep rood: 1. hr. Manders-Visscher; 2. ds. 1 Jonkers-Volleberg; 3. mw. V.d. Beele-hr. Teunissen. Maandag 18 jan. komt dhr. Bollen om I tijdens de clubavond ons wat 'bij te spij keren' op bridgegebied. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Opgave bij het secretariaat: Anneke Schoonbeek, tel. 550375 of de voorzit ter: Wim Manders, tel. 585308. Uitslag vierde avond van de eerste competitie: Geel; 1. ds. Van Goinga-Tiggeloven 61.98%; 2. ds. Bistervels-Lagarde 60.42%; 3. mw. Spekhorst-hr. Koopman 51.04%. Rood: 1. ds. V.d. Heuvel-Vermeulen 55.21%; 2. mw. Schaminee-hr. Oudenhoven 53.13%; 3. ds. Creemers- Verhaegh en ds. Arts-v.d. Heuvel 152.08%. Groen: 1. ds. Hordijk-Tacken 60.04%; I 2, ds. Lamers-Wiegman 56.25%; 3. mw. Tummers-hr. Claessens 55.21%. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De zesde jaargang nummer een van deze rubriek alweer. De komende maan den zult u wekelijks weer de informatie van BC Venray in dit blad aantreffen. Met maar liefst 46 paren startten we afgelopen donderdag de tweede compe titieronde. Een volle bak dus. Er werd gestart in de normale drie lijnen. De degradanten uit de gele en de rode groep deden gelijk flink van zich spreken, belust op revanche. De komende weken zullen uitwijzen of men ook echt snel het verloren gegane terrein weer kan goedmaken. Er zijn in elk geval vele kapers op de kust. Voor het Ruitenboertoemooi zijn ruim voldoende deelnemers en voor de Piëlhaasdrive op dinsdag 9 febr. hebben zich reeds 15 paren opgegeven. De komende weken staat de inschrijving hiervoor nog open. De uitslagen van vorige week: Geel: 1. hr. Hendriks-ter Horst; 2. hr. Van Gaal-Schulz; ep. Van Genugten. Rood: 1. hr. Colling-Vervuurt; 2. ds. Verbove-d. Weert; 3. ds. Van Gils- Kousemaker. Groen: 1. ds. Keizers-Martens; 2. ds. Peynenborgh-Schaeffers; 3. ds. Borssen-Voss. Programma: Vanavond: Tweede zitting van de com petitie. 21 jan.: Derde avond competitie. Uitslag le ladderwedstrijd 5 jan.: Oranje: 1. ds. Buyssen-Tummers 59.58%; 2. ds. Koopman-Spekhorst 57.08%; 2. ep. Eibers 58.88%; 3. ds. Van Klink-Overbeek 54.17%. Rood: 1. ds. Bistervels-Lagarde 60.42%; 2. mw. V.d. Voorn-hr. Mertens 59.38%; 3. ds. Janssen-Schrooten 53.65%. Groen: 1. ep. Selders 68.23%; 2. ep. Stiphout 58.33%; 3. ds. Van Bindsbergen-v.d. Sterren 52.08%. Onze bridgeclub is een soos die bridged op elke dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur in verenigingsge bouw De Opmaat aan de Oostsingel 37a te Venray. Op onze soos zijn nog enkele nieuwe paren welkom. Voor meer infor matie kunt u terecht bij Frans Oudenhoven, tel. 584053 of Piet Linders, tel. 588884. BRIDGECURSUS Op maandagavond 25 januari 1999 begint Leon Bollen in de Witte Hoeve EEN VERVOLGCURSUS De cursus is geschikt voor ciubbridgers die het spelpeil via een gedegen herhaling wil len verbeteren. Hij gebruikt hiervoor de methode van de wereldkampioen Berry Westra met zijn leerboekje "Leer bridge met Berry Westra" deel 2 Voor inlichtingen en aanmeldingen kunt u 541858 bellen. Leon Bollen, bridgedocent v.d. NBB In het nieuwe jaar zijn wij weer met goede moed gestart. Eerste clubcompe titie: Geel: 1. ds. Van Goinga-Tiggeloven 62.50%; 2. hr. Canli-Cornelissen 58.75%; 3. ds. Cuppen-Jenniskens 58.33%. Groen: 1. ds. V.d. Boom-v. Glabbeek 60.42%; 2. mw. Menger-hr. Janssen 58.75%; 3. ep. Kalkman 58.33%. Blauw: 1. ep. Haegens 61.46%; 2. ds. Janssen-Wijn 55.73%; 3. mw. Frederix- hr. Vogels 54.69%. Een kleine en gezellige loopgroep waar ook nog pittig gelopen wordt. Dat is een omschrijving van Loopgroep de Barrier. Ook in de winter lopen we gewoon door, twee keer per week op het asfalt en één keer in het bos. Vooral voor mensen die willen werken aan enkele kerstpondjes is dit een goede mogelijk heid. Het tempo ligt niet hoger dan wat je zelf aankunt. Loopgroep de Barrier is een groep fanatieke en minder fanatieke lopers die elkaar twee tot drie keer per week vinden in hun gezamenlijke pas sie. Het hardlopen. Als je maar één keer per week wilt of kunt is dat natuurlijk ook mogelijk. We vinden elkaar elke week weer om onder begeleiding van de trainer ons programma af te werken. De ene keer is het een interval met kort herhalingen en de andere keer zijn de herhalingen acht tot vijftien honderd meter lang. De afwisseling is groot en zo vliegt de tijd altijd om. Zelfs voor nieuwelingen gaat dit altijd gemakkelijk. Voor beginnende leden past de trainer het programma aan terwijl de snelleren hun eigen program ma kunnen lopen. Zo komt iedereen aan zijn trekken. De trainingen zijn op: Maandag van 19.15 tot 20.30 uur vanaf eetcafé "de Barrier" Donderdag van 19.15 tot 20.30 uur vanaf eetcafé "de Barrier" Zaterdag van 16.00 tot 17.00 uur vanaf Zwembad "de Sprank" Mocht je interesse hebben om een keer te komen meetrainen dan ben je van harte welkom. De eerste maand kun je gratis meetrainen en het verplicht je tot niets. Voor meer informatie kun je ook bellen met Piet Dupont, telefoon 589880. Eind december werd bekend dat twee Limburgse sportverenigingen de komende jaren financieel onder steund gaan worden door het NOC*NSF. Naast zwemclub MOSA- regio uit Venlo is dat tafeltennisver eniging ArbonedAVesta in Wessem. Westa heeft een ambitieus plan om de komende jaren een permanente uit stroom van jeugdige Limburgse talen ten te waarborgen. TTV Red Stars uit Venray fronste de wenkbrauwen bij het horen van dit bericht. Huub Thijssen, hoofdtrainer van Red Stars: "Op die manier zijn we bij Red Stars al jaren bezig. Trainers van Red Stars geven bijvoorbeeld al jaren de jeugd afdelingstrainingen, waar al veel goede Limburgse spelers/sters uit voortkwamen. Vijf ervan spelen momenteel zelfs bij Westa." Westa is uitgekozen na een onderzoek door Olympisch Steunpunt Limburg (OSL) van het NOC*NSF, welke clubs voor steun in aanmerking komen. Vreemd genoeg is Red Stars nooit in dit onderzoek betrokken. Sterker nog: voor dat bekend werd wie de ondersteuning krijgen, was het onderzoek volledig onbekend. Thijssen: "Het is vreemd, dat het steunpunt Limburg blijkbaar niet verder heeft gekeken dan Westa. Dat het jeugdsportbeleid ondersteund wordt is op zich goed, maar maak dan een rondje langs alle clubs in de provincie voordat je een dergelijke toezegging doet." Blijkbaar is het 't steunpunt Limburg ontgaan op welke wijze Red Stars zich al jaren inzet voor de ontwikkeling van de tafeltennissport in Noord-Limburg en zelfs daarbuiten. Als grootste club in de regio heeft Red Stars altijd opengestaan voor andere verenigingen. Thijssen: "Naast de afdelingstrainingen hebben spelers/sters van verschillende andere verenigingen bij ons getraind, omdat ze bij hun eigen club niet voldoende moge lijkheden hadden. Clubs als Blue Star, Armada, Helden en Maasbree hebben op die manier van onze kennis gebruik gemaakt, terwijl de spelers meestal gewoon bij hun eigen club competitie bleven spelen. Op die manier geef je het tafeltennis in de gehele regio een duwtje in de rug. Wij zijn er nooit op uit geweest om de sterke spelers van andere clubs naar Red Stars te lokken, wat Westa duidelijk wel als beleid heeft. Uiteindelijk breekt je dat als vereniging op. Aan de ene kant jaag je de andere clubs tegen je in het harnas, anderzijds jaag je dan je eigen spelers weg." Voor de beoogde steun van het NOC*NSF heeft Westa een ambitieus plan op tafel gelegd, wat voornamelijk steunt op de jeugdopleiding. Het steun punt Limburg was "aangenaam verrast door de presentatie en de ambities van het plan". De Wessemse club geeft daar in de eerste aanzet om tot een professio neel tafeltenniscentrum te worden. Heeft Red Stars dan zulke ambities niet? Ying-Fu Li, trainer en bestuurslid bij Programma vrijdag 15 jan.: DV1 -Unisign WC 1 Essel a. 19.30 Programma zaterdag 16 jan.: Dl-Velden a. 16.30 tellen: D3, M. v. Bracht en J. v. Maris. D2-Sportivo3 a.16.30 fluiten: RVK, S. v.d. Bekerom; tellen: MCI, F. Arts en K. Janssen. D3-Velden 2 a. 18.30 fluiten: RVK, Auke Gielens; tellen: D2, M. Spruit en L. Penris. D4 geen wedstrijd. Hl-Thor 70 a.16.30 tellen: H2, L. Kleven en R. Schoeber. H2-Peelpush 4 a. 18.30 fluiten: RVK, C. Vervoort; tellen: JB1, M. Janssen en M. de Wit. MCl-Sportivo 2 a. 18.30 fluiten: Dl, Sanne v. Mullekom; tellen: MC3, D. Roffers en A. Emonts. JB1 geen wedstrijd. Maashees-MCl a. 10.00 o.d.r.: i.o.o, inhaalwedstrijd 6-2-99. Zaalwacht: Dames Recreanten: 16.00- 20.30 uur: Diny Claessens en Adrie v. Dorrestein. Programma zondag 17 jan.: Jeugdwedstrijden De Weert, open 09.30 uur, zaalwacht F. Jenniskens. Fluiten/tellen: D2, Mara Martens, Lotte Penris, Marly Spruit. Jeanine Wethly en Evelien Lommen. MD2 4 wedstr. zaal 1 JC1 3 wedstr. zaal 2 JC2 3 wedstr. zaal 3 Meerlo-MC2 v. 11.45 o.d.r.: L. Ottenheim, S. de Jonge en M. Manders. Hegelsom-MC3 v. 13.30 o.d.r.: L. Arts en N. v.d. Hoogen. Hegelsom-MDl v. 11.45 o.d.r.: J. v. Veghel. Meterik-MD3 v.14.15 o.d.r.: I. v. Aerts en C. Fakkeldij. Meterik-MD4 v. 1115 o.d.r.: A. Laarakkers en L. Achten. Grubbenvorst-JD 1 v. 11.30 o.d.r.: J. Smits. HV wedstr. De Essel, zaal open 08.30 uur HV2-VC Y sselsteyn 1 a.09.00 HV1-BVC Holyoke a. 11.00 Programma maandag 18 jan.: Ysselsteyn-DV2 In een bij vlagen prima gespeelde wedstrijd hebben de Rooyse dames tegen de bijna onderaan slaande dames van Aspargos gewonnen. Deze wedstrijd was zeer belangrijk om uit de onderste regionen weg te komen. In het begin van de eerste set wisten de tegenstandsters tot 6-7 een voorsprong te houden. Twee goede servicebeurten van Andrea en een goed spelende Wilma zorgden voor de 15-7 winst. De tweede set werd regelmatig en duidelijk gewonnen, met een goed pas sende Jeanine en een scorende Lonneke. De derde set werd het onnodig spannend. Er sloop wat onrust in en de set ging gelijk op, 12-12. De tegenstandsters kwamen zelfs op setpoint, maar enigszins gelukkig won de Rooyse toch met 16-14. Nu de dames uit de degradatiezone weg zijn kunnen ze hopelijk de blik naar boven werpen. Ze hebben nu aanslui ting bij een groot middenveld. Zaterdag spelen ze tegen koploper Velden in de Wetteling. Heren 1 - Vinciat 3-0 Deze cryptische titel (Latijns) geeft toch een zuiver beeld van het wedstrijd- verloop zoals Heren 1 van de Rooyse VK dit afgelopen zaterdag liet zien tegen Vinciat. De Venrayse heren hadden er afgelo pen zaterdag weinig moeite mee om de laaggeplaatste gasten met 3-0 naar huis terug te sturen. Enigszins gehandicapt door de blessure van middenman Robert Oostveen, begon Rooyse VK voortva rend. Er werd goed geserveerd (Leon Langenhuizen) en ontspannen, maar toch voortvarend gespeeld. Geen moment maakte Vinciat haar naam waar, want het team leek zich al snel bij de suprematie van de thuisploeg neer te leggen. Met 15-4 en 15-5 speelde Rooyse zich moeiteloos naar een 2-0 voorsprong. In de derde set kende de thuisploeg een aantal omzettingen, waardoor het ritme even stokte. Na 0-5 achter werd er teruggevochten naar 5-5. Vinciat meen de een kansje te ruiken en werkte zich naar een 11-13 voorsprong. Maar Rooyse liet het niet zover komen. Met een aantal goede services pakte de thuis ploeg het initiatief terug en na een laat ste aanval door spelverdeler Peter Jeuken kon ook de derde set met 16-14 binnengehaald worden. Deze tegenstander had onvoldoende niveau om te constateren of Rooyse goed uit de winterstop is gekomen. A.s. dinsdag al zal Linne een tegenstander van een heel ander formaat zijn. peelenm@tref.nl Red Stars: "Natuurlijk wil Red Stars dat ook, maar we moeten daarbij wel de mogelijkheden in acht houden. Bij Red Stars bestaat zo'n topsportmodel al sinds de jaren tachtig, waarin geschetst wordt hoe zo'n tafeltenniscentrum eruit zou zien. Destijds is dat echter gestrand op onbegrip bij andere verenigingen en de financiële invulling ervan. Tafeltennis is nog steeds geen professionele sport in Nederland, al is er een handjevol men sen dat er net van kan leven. De clubs zijn dat zeker nog niet, laat staan dat ze destijds open zouden staan voor een der gelijk professioneel initiatief." Daarnaast zouden de plannen veel geld kosten. Als je het over toptafelten- nis hebt praatje over fulltime tafelten nissen. "Onze trainers geven training in de avonduren, omdat ze overdags alle maal hun brood moeten verdienen. Wil je dergelijke technische mensen overdag inzetten, dan heb je dus een behoorlijke inkomstenbron nodig. We zijn erg blij met onze huidige sponsors en we heb ben ze hard nodig, maar in zo'n opzet heb je als club nog veel meer nodig", aldus Li. Red Stars heeft de plannen daardoor bij moeten stellen, maar is met de beperkte middelen wel doorgegaan. In de afdelingstrainingen, met het onderbrengen van spelers uit de regio en zelfs met trainers die behalve bij Red Stars ook bij andere clubs hun vrije uren opofferen. Daarmee heeft de vereniging een sterke basis gelegd om op verder te bouwen. Bovendien nog grotendeels met mensen uit de eigen opleiding. Dat de successen van Red Stars nooit iemand van het NOC*NSF zijn opge vallen is dan ook vreemd. Li: "Als je in Limburg gaat kijken naar een tafelten nisclub die in jou ogen ambitieus is, dan zou je toch op z'n minst eens moeten komen kijken en praten met onze men sen. Wij beschikken denk ik over een basis waarop je een dergelijk topsport centrum zou kunnen realiseren. En met die steun van het NOC*NSF, hoewel nog onbekend is hoe groot die is, kun je een eind komen. Ze gaan bijvoorbeeld voor Westa op zoek naar bedrijven in Limburg om als sponsor op te treden. Kijk, als je dit soort mensen en organi saties voor je karretje kunt spannen zijn ambitieuze plannen te verwezenlijken." Het meest ergert Red Stars zich echter aan de manier waarop de ene club wel en de andere niet gekozen is. "Hoe het onderzoek is gegaan (ik wist er niets vanaf) en welke criteria ze hanteren is mij ook volledig onbekend. Wellicht hangt het af van de juiste mensen op de juiste plaatsen kennen, ik weet het niet", aldus Ying-Fu Li. In het beleidsplan van Red Stars, dat elke drie jaar wordt aan gepast en verbeterd, staat al geruime tijd aangegeven hoe je de jeugdopleiding professioneel op kunt zetten. Het is ech ter niet nieuw, evenmin als dat van Westa. Trainer Huub Thijssen: "Het is wel enigszins vermakelijk dat ze in Wessem ineens het wiel denken uitge vonden te hebben, terwijl wij en ook andere verenigingen binnen onze en andere sporten daar al jaren mee wer ken. Maar ja, ze hebben blijkbaar wel het NOC*NSF daarvan kunnen overtui gen. Voor ons betekent dit, dat we gewoon op onze eigen wijze doorgaan zoals we dat al tijden doen. En stapje voor stapje proberen dichter bij ons stre ven te komen. En als we dit bereiken doen we dat wel met een sterke basis, dus een breed draagvlak binnen de ver eniging. Want dat blijven we: een ver eniging." Gehinderd door extreme nattigheid en een schaarste aan vrijwilligers hebben de vrijwillige natuurbeheerders in de Peel helaas een flinke achterstand in hun planning opgelopen. Daarom doet het de werkgroep erg veel genoegen dat enige groepen natuurvrienden uit de omge ving hebben besloten de Peel een werk- grage hand toe te steken. Deze zaterdag komt het Bakelse IVN op bezoek. Gewerkt wordt in een van de weinige nog bereikbare stukjes Deurnese Peel: de afgelegen ganzenrustplaats bij Helenaveen. Hier moeten met handza gen enige berkenbosjes worden verwij derd, zodat een voor ganzen zo gastvrije open ruimte ontstaat. We hopen de imposante V-vormige formaties ook deze keer te kunnen zien overvliegen. Verzamelen: zaterdag 16 januari om 09.00 uur bij de kerk van Liessel. Gewerkt wordt tot 14.00 uur. Anders dan anders vragen we van nu af aan 'losse' mensen (nog altijd bijzonder wel kom) om zich van tevoren telefonisch te melden, zodat we weten met hoeveel materiaal e.d. we rekening moeten hou den. Deze kunnen bellen naar: 0492- 515683 of 0493-319610. Iedereen kan zijn mondelinge uit drukkingsvaardigheid en persoonlijke presentatie verbeteren. Tijdens de cursus vrij-uit spreken van MPC besteden zij o.a. aandacht aan ver sterken van zelfvertrouwen, helder for muleren. voor jezelf opkomen, kritiek geven zonder anderen te kwetsen en actief aan gesprekken deelnemen. De cursus is kort (vijf lesavonden van ca. 2,5 uur) en praktijkgericht. Aan het eind van de cursus zijn de deelnemers in staat om hun gedachten vrij en onbevan gen te verwoorden De cursus start in Venray op dinsdag avond 23 februari van 19.30 tot ca. 22.00 uur. Voor een brochure: Moderne Praktijkopleidingen Communicatie, tel. 078-6127119. Binnenkort wordt een fors kapitaal aan werk nemersspaargeld uitgekeerd Sparen via de baas heeft, sinds de regeling in 1994 vernieuwd is, een hoge vlucht genomen. Werknemerssparen is een makkelijke en fiscaal zeer aantrek kelijke manier van sparen, waarmee werkend Nederland in de afgelopen vier jaar kapitalen vergaarde. Ongemerkt bijna, omdat de werkgever het spaarbe- drag automatisch op het salaris inhoudt en op een geblokkeerde rekening stort. Die geblokkeerde rekening is een voor waarde van de overheid. Een andere belangrijke voorwaarde is, dat het geld daar minimaal vier jaar moet blijven staan. Voor de meeste werknemers die in 1994 met werknemerssparen zijn begonnen, is die termijn van vier jaar nu om; een grote golf spaargeld wordt in januari 1999 gedéblokkeerd en op een rekening gestort, meestal de gewone betaalrekening van de werknemer. Hetzelfde gebeurt een jaar later met het bedrag dat dan vier jaar vast heeft gestaan, en zo elk jaar weer. Zo komen er ieder jaar enkele honder den tot meer dan duizend gulden op gewone betaalrekeningen terecht. Het gevaar bestaat echter dat dit geld zom aar 'verdampt', dat het opgaat aan de gewone huishoudelijke uitgaven. Dat zou jammer zijn, want het kan ook de basis vormen voor een leuk extra spaar potje. De Rabobank, waar de werkne mersspaarrekeningen van vele werkne mers zijn ondergebracht, adviseert hen dan ook: denk nu even na over wat u met dit spaargeld doet. Het komt nu vaak gewoon op uw betaalrekening. Beter is het om uw spaargeld voortaan op een spaarrekening te laten boeken, dan 'verdwijnt' het niet zomaar. Bovendien krijgt u dan een hoge rente en u kunt toch gewoon over uw geld blijven beschikken. Daarnaast zijn er nog andere mogelijkheden. Zo noemt de bank beleggen in een beleggingsfonds en het zogenaamde 'verzekerd sparen', een aantrekkelijke aanvulling voor later. De boodschap van de bank aan ieder een met een werknemersspaarregeling is duidelijk: laat uw spaargeld niet zomaar verdampen. Of, zoals de Rabobank het formuleert: 'U hebt er tenslotte voor gewerkt; laat het nu maar eens voor u werken'. Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Jeugd Ontspannings Clubs Vierlingsbeek-Groeningen te Vierlingsbeek, een bijdrage toegekend van ƒ10.000,- in de kosten van aanschaf van een nieuwe disco-installatie. Het Juliana Welzijn Fonds onder steunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden: buurtverenigingen, sociëteiten van ouderen, dorpshuizen, buurt- en wijk centra, projecten met en voor buitenlan ders, buurtprojecten. Het Fonds steunt ook projecten die willen voorkomen dat mensen geïsoleerd raken. Voorbeelden: vrijwillige hulpdiensten, zorg voor de jeugd, ouderen, dak- en thuislozen en verslaafden. Het Fonds verstekt jaarlijks zo'n 1200 bijdragen; voor totaal ruim ƒ20 miljoen. Bijdragen voor bijvoorbeeld investerin gen in inventaris en gebouwen, voor lichtingsprojecten, deskundigheidsbe vordering, praktijkondersteunend onderzoek, werkvemieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ont vangt uit onder andere de BankGiroLoterij en De Lotto met onder meer Krasloten. Op de afdeling Welzijn van gemeen ten en in veel bibliotheken ligt de gratis folder 'Een beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'. Hierin staat waarvoor bijdragen worden toegekend en welke organisaties daarvoor in aanmerking komen. Traditiegetrouw wordt zondag 17 januari weer de Köpkesmert gehouden. Om 11.00 uur is in samenwerking met het St. Joris- en Antoniusgilde een plechtige H. Mis, waarin mgr. Hurkmans, bisschop van 's Hertogenbosch en pastoor Teunissen zullen voorgaan. Daarna gaan we naar het gemeenschapshuis. Na Piet, Rien en Pieter probeert nu René de Rüper de halve varkenskop en de worsten, bal- kenbrij en bloedworst weer aan de man te brengen. De vleeswaren worden met opbod ƒ5,- verkocht. Jaren gelden was het bieden op de Kökesmert. voor veel gezinnen de manier om hun gezinsbijdragen te vol doen. Onder het genot van 'unnen borrel of un pilske en ondertussen gezellig toe pen' was en is het nog altijd goed toeven in Maashees tijdens de koppenverkoop. Omdat de Köpkesmert van oudsher gehouden wordt, is deze traditie lang niet bij alle inwoners van Maashees bekend. We doen er op het moment veel aan om de Köpkesmert met verschillen de optredens meer bekendheid te geven in het dorp. Dit jaar zullen het gemengd zangkoor, de volksdansgroep en de joekskapel wederom optreden. Natuurlijk zijn ook de mini-chear- bliekskes weer van de partij. Degenen die honger hebben kunnen een kop eigen gemaakte soep kopen en tussen de verkoopronden en de optre dens gezellig buurten. Ook kan er bij het gilde gebarakt worden of het gewicht van schalen vlees geraden worden. De leden van het kerkbestuur proberen ondertussen bij te houden wie er alle maal een bod heeft uitgebracht.. De opbrengst van de Köpkesmert is samen met de gezinsbijdrage een belangrijke bron van inkomsten om de dienstbaarheid, om zo de dienstbaarheid van de kerk in stand te houden. Wij hopen dat wij veel mensen mogen begroeten, in het bijzonder de jeugd, die vorig jaar in groten getale aanwezig was. 1999 is zowel door werkgevers- als werknemersorganisaties uitgeroepen tot het jaar van 'preventie van werkstress'. Een recent onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek wees uit dat tien procent van de Nederlandse werk nemers last heeft van burn-out, van emotionele uitputting. De hoge werk druk en de voortdurende reorganisaties zijn daar in belangrijke mate de oorzaak van. De RIAGG in Venlo start in januari 1999 met een nieuwe cursus 'aanpakken van werkstress'. Iedereen die stressklachten heeft die samenhangen met werk of wil voor komen dat hij ze krijgt kan aan de cur sus deelnemen. Het is een open inschrij ving. Geïnteresseerden kunnen zich aan melden bij A. Burgmans van de afdeling preventie van de RIAGG, tel. 077- 3550300. Op aanvraag wordt een folder toegestuurd. McDonalds Venray ook even ontruimd Omstreeks 17.00 uur donder dagmiddag kwam er bij de McDonalds-vestiging aan de Maasheseweg een bommelding binnen. Een onbekende man meldde dat er om 17.30 uur een bom zou ontploffen. De filiaal houder belde de politie en zorg de ervoor dat de gasten naar bui ten gingen. Bomverkenners van de politie doorzochten het gebouw maar vonden niets en ook om 17.30 uur ging er geen bom af. Om 18.00 uur werd het gebouw weer vrijgegeven. De bommelding werd niet opgeëist. Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omgeving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kun nen schenken. Vrijdag 15 januari: In Stichting Oudheidkamer in Horst exposeren tot 7 maart twee jonge kunstena ressen hun werk. Er zijn schilderijen van José van Loosbroek en keramiek van Gert de Mulder te zien. Vrijdag 15 en zaterdag 16 januari: Ih dienstencentrum De Wenclel, Molenbossen 614 in Blerick, vindt twee dagen een vakantiemarkt plaats voor mensen die niet geheel zelfstandig op reis willen of kunnen. De markt is vrijdag van 19.00 tot 21.30 uur en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. Vrijdag 15 tot en met zondag 17 januari: Stichting Boeken Steunen Mensen hpudt de jaarlijkse boeken- en platenbeurs in het gebouw van Gilde Opleidingen aan de Groenveldsingei 40 in Venlo. De ope ningstijden zijn: vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Zondag 17 januari: ïn Galerie Pietura in Aijen staat het tweede zondagmiddagconcert gepland. Het programma wordt verzorgd door tenor Poul van Rooy, die wordt begeleid door pia nist Joop Kranen. Aanvang 12.30 uur. Zondag 17 januari: Jan Eibers verzorgt lussen 14.00 en 17.00 uur demonstraties stoelen matten in streekboerderij De Locht in Melderslo. Zondag 17 januari: ïn museum De Wieger in Deurne de tentoonstelling 'Naakt in rode gloed' geo pend. Er zijn schilderijen, tekeningen en grafieken te zien van de kunstenaars Jan Altink, Johan Dijkstra, George Martens en Jan Wiegers. De tentoonstelling duurt tot en met 14 maart. Donderdag 21 januari: Het Arbeidsongeschikten Platform Limburg houdt van 13.30 tot 16.00 uur in de Volksuniversiteit, Leutherweg 8 in Venlo, een informatiemiddag over ziekte en arbeidsongeschiktheid.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 17