"Laest - Baest" "Er zat lekker veel vaart in deze avond' fya&telaoiieetd iett t/em&f Jubileumreceptie CV De Karklingels Prins John I van de Piëlreuzen Roel I prins Schanse knuppels Reuzekluut voor Jan Houben "Parelkes Uut De Pieël": uitreiking eerste bundel Thema Kinderoptocht Venray 1999 Boerenbruidspaar 't Knölleke Jeugdzitting a.s. zaterdag Prinsenbal Karklingels Zittingsavond Boerenbruiloft De Piëlreus PEEL EN MAAS donderdag 14 januari 1999 Pagina 11 Paul Hulsman nieuwe prins bij De Piëlhaas Op zondag 17 januari zal een receptie gehouden worden ter gelegenheid van het 2xll-jarig jubileum van voorzitter Sjef Arts en het lxll-jarig jubileum van vorst Bert Linskens. Sjef heeft binnen de carnavalsver eniging alle bestuursfuncties door lopen. Hij begon het eerste jaar als lid van de Raad van Elf. Daarna volgden acht jaar als penningmees ter, twee jaar als secretaris en elf jaar voorzitter. Verder is hij al veer tien jaar verantwoordelijk voor het programma van de beide zittings avonden. Samen met Toon van Soest en Matieu Künen is hij" betrokken geweest bij de oprichting van de Alt Aostrumse Prinse (AAP). Ook heeft hij zich sterk gemaakt voor de spon soring van de camavalssteken van de vereniging en de realisatie van een eigen loods voor de wagen- bouw. Momenteel is Sjef buiten de algemene zaken welke tot de taak van voorzitter behoren verantwoor delijk voor de onderscheidingen, kleding (samen met Gien en Tonny Raedts), Kerk, Vastenactie en de Orde van Verdienste. Ook heeft Sjef zich ingezet voor de carnaval in het algemeen met een bestuursfunctie bij de Bond van Carnavalsverenigingen in Limburg. Vorst Bert is als prins begonnen bij onze vereniging. Na één rustjaar werd hij in 1989 de jongste vorst ooit in Oostrum. Op zijn eigen maar voortreffelijke manier heeft hij al deze jaren onze vereniging op gepaste wijze aan de buitenwereld en aan de Oostrumse mensen gepre senteerd. Bert was verantwoordelijk voor het opstarten van de lidjesmid- dag waar hij ook nu nog deel uit maakt van de commissie. Verder heeft hij negen jaar in de redactie van carnavalskrant 'De Karklingel' gezeten. Als regisseur van het Prinsenbal kneedt hij elk jaar het uitkomen van de prins tijdens het prinsenbal op professionele wijze tot een hoogtepunt. Momenteel is hij ook nog verantwoordelijk voor de schoolcamaval en de begeleiding en voorbereiding van de prins. De receptie zal gehouden worden in het gemeenschapshuis en begint om 16.11 uur. Hier heeft men de gelegenheid om Sjef en vorst Bert en hun echtgenotes Gien en Ingrid te feliciteren met hun jubileum bij CV De Karklingels. Eindelijk is het dan zover. Zondag 17 Januari a.s. zal de zang bundel "Parelkes Uut De Pieël" aan de Venrayse bevolking aangeboden worden. Het e.e.a. zal plaatsvinden in zaal Den Engel in de Poststraaten begint om 13.11 uur. Een muzikaal programma zal het geheel omlijsten. De eerste bundel zal dan symbo lisch uitgereikt worden aan de Venrayse bevolking. De kersverse nieuwe prins van Vastelaovesvereniging De Piëlhaas zal dan namens alle Piëlhaze en Piëlhazinne deze eerste bundel in ontvangst nemen. De zangbundel is ontstaan uit de organisatie van de Boerebrulluft 1999 door het Venray's Mannenkoor samen met zangver eniging Venrode. Daar dit de laatste Boerebrulluft van deze eeuw is wilde deze beide zangkoren er iets speciaals van maken. Zij wilde een cadeau aanbie den als herinnering of terugblik aan de vastelaovend van deze eeuw in het bijzonder de Vastelaovesliedjes. Bij de oprichting van vastelaoves vereniging De Piëlhaas in 1939 werd ook het eerste vastelaoveslied- je gepresenteerd namelijk 't Vastelaoveslied 1939. Daama zijn er nog zo'n 130 liedjes bekroond met een vermelding en vanaf de zestiger jaren verschenen op cassette - single of CD. Het mag duidelijk zijn dat de 4 winnende liedjes van de vastelao vend 1999 ook in deze zangbundel zijn opgenomen. Uiteindelijk 130 liedjes betreffende 60 jaar vastelao- vesviering in Venray. Daarnaast zijn er een 14-tal lied jes opgenomen die weliswaar niet deelgenomen hebben aan de liedjes finales maar wel een grote rol gespeeld hebben in de vastelaoves- viering in die 60 jaar. Denk hierbij o.a. aan Vrowke ut is vastelaovend - Mien Merie - Thej Spek Blues e.d. Alle 144 liedjes zijn geheel opnieuw gearrangeerd in de melo dielijn c.q. zangpartij. Tevens zijn alle liedjes voorzien van een nieuw geschreven Venrayse tekst d.w.z. allemaal een zelfde geschreven dia lect. Dit is gebeurd met heel veel hulp van de Veldeke leden Frits Linssen en Ad van Zwol. De bundel is een ingebonden boekwerk met linnen kaft. Een speels muzikaal aanzicht gevende wikkel completeert het geheel. Deze zangbundel mag dan ook niet ont breken in de boekenkast van ieder Venray's gezin. Zoals reeds vermeld is de bundel op 17 januari verkrijgbaar. Het programma voor deze middag brengt voor elk wat wils. Naast het aanbieden van de bundel zijn er optredens van zangers en wordt het geheel muzikaal omlijst door een groep muzikanten waarvan ook de bekende oud-Venraynaar Johan van Krey deel uit maakt. Naast dat er wellicht enkele ver rassingen zullen plaats vinden is er ook nog een verrassing optreden van een zeer bekende humoristische zangduo met pianobegeleiding. Het programma begint om 13.11 uur met een spontane receptie voor het kersverse Boerenbruidspaar 1999, dat daags tevoren in onder trouw is gegaan, en zal officieel tot 17.11 uur duren. Alle adoptanten en sponsoren van de zangbundel zullen deze middag een bundel uitgereikt krijgen. Iedereen die in de voorverkoop een waardebon heeft gekocht of geschonken heeft gekregen kan deze waardebon deze middag inle veren voor een zangbundel. Uiteraard is deze middag ook de bundel te koop. De kosten hiervan bedragen ƒ22,50 en is gezien het gebodene een bijzonder lage prijs. Gezien dit alles mag U deze mid dag niet missen. Dus tot dan, dan op Zondag 17 januari a.s. om 13.11 uur in zaal Den Engel in de Poststraat. Afgelopen zaterdag werd in Ysselsteyn bekendgemaakt wie de nieuwe prins is van de Pielreuzen. Met veel spektakel door Japans slagwerk in een ingericht Japans restaurant kwam John van Dijck, samen met zijn vriendin Anita, tevoorschijn uit een reuzentaart. John is in het dagelijks leven kok. In zijn vrije tijd sleutelt hij graag aan stockcars, voetballen in de zaal en veel met de jeugd van Ysselsteyn bezig zijn. Prins John I zal het komende jaar regeren onder het motto: 'Normaal mit de pollepel ien de hand, mar mit dees dag mit ollie dur ut Piëlreuzenland'. (Zwaan fotografie) Het thema van de kinderoptocht Venray 1999 is CARNAVAL IN RIO'. Voor de optocht op zondag 14 februari ben je echter niet gebon den aan dit thema, je kunt dus zelf bepalen hoe je meedoet. Doe mee! Verzin iels leuks, mafs, origineels, cool! Veel Succes en voorpret bij de voorbereidingen. In Leunen zijn Willeke van Frits van Frietje ziene Wim en van Rieky van Handry Cornelissen (Willeke Baltissen-Litjens( en Michel van Toontje Baltissen de fietsemaker uut Bèk en van Mia Martens va de café uut Ayen (Michel Baltissen) uitge roepen tot boerenbruidspaar 1999. Nadat eerst de overige leden van het nieuwe boerengezelschap bekend gemaakt waren, kreeg Voetbalclub SV Leunen dit jaar de eer om het Boerenbruidspaar 1999 op de liedjesmiddag van 't Knölleke op ludieke wijze aan de Leunse bevolking te presenteren. Binnen deze vereniging maakt Michel niet alleen deel uit van de selectie maar is hij tevens actief als trainer van de A-jeugd. Willeke en Michel, in het dage lijkse leven ook een paar, zullen op carnavalsdinsdag in Leunen in de onecht verbonden worden. Zij hopen dan even zovele KnöIIekes en Knöllinnekes te begroeten op hun boerenbruiloft als er van hun ont hulling getuigen mochten zijn. (foto Hoedemaekers) De Hazekeutel Zaterdagavond 16 januari is het weer zover!!!! Dan verzamelen zich weer alle Hazekeutels in de foyer van de schouwburg voor de jeugd zitting van 1999!!! Deze avond staat in het teken van het aftreden van prins Mark II en zijn adjudanten en wachten we vol spanning op het uit komen van de nieuwe jeugdprins 1999!!! Om de spanning er goed in te houden zijn er verschillende artie sten die voor jullie optreden. Daarnaast wordt ook ons nieuwe boerenbruidspaartje bekend gemaakt!!! KLEURWEDSTRUD Om jullie al een beetje in de sfeer te brengen is er wederom een kleur- wedstrijd. De kleurplaten worden verspreid met de weekbladen. Wij vragen jullie deze kleurplaat zo mooi, gek en origineel mogelijk in te kleuren en deze voor zaterdag 16 januari in te leveren bij Hoedemaekers Fotohandel, Henseniusplein 6 te Venray. Bij inlevering van de kleurplaat krijgen jullie dan ook nog een kleine trakta tie. De jeugdprins zal de mooiste kleurplaten belonen met spetterende prijzen!!! Zou jij de winnaar zijn indien je niet aanwezig bent dan gaat de prijs naar de volgende.... Dustot zaterdag 16 januari om 18.33 in de foyer van de schouwburg. De zitting begint om 19.11 uur en de entree bedraagt ƒ3,- De garderobe is voor de kinderen gratis. Natuurlijk zijn papa's, mama's, opa's, oma's ook van harte welkom. Afgelopen zaterdag werd tij dens het Prinsenbal in de Schanseschop in Castenray als heerser over het knuppelrijk in 1999 uitgeroepen prins Roel I (Hoeymakers). De hele levensloop van de nieuwe prins werd door middel van een ludieke diapresen tatie getoond, waarna hij uitein delijk via het projectiescherm tevoorschijn kwam als prins Roel I. Hij zal De Schanseknuppels aanvoeren met de leus: 'Laot dur gén gras övver groei-jen en mak dizze latste vasteaovend van de eeuw tot enne kei goei-je'. Op zaterdag 23 januari wordt prins Roel I vanaf 20.11 uur in de Schanseschop een receptie aangebo den. (foto (links) Hoedemaekers) Het bestuur van carnavalsvereni ging De Piëlreus in Ysselsteyn heeft besloten de hoogste onderscheiding van de vereniging. De Reuzekluut, toe te kennen aan Jan Houben. Het bestuur is van mening dat Houben zich gedurende een reeks van jaren verdienstelijk heeft gemaakt voor de Ysselsteynse gemeenschap en daar mee recht heeft op de onderschei ding van De Piëlreus. Jan Houben neemt op zondag 17 januari de onderscheiding in ontvangst. (foto Hoedemaekers) Op zaterdag 16 januari wordt in het gemeenschapshuis t Oostrum het Prinsenbal van de Karklingels gehouden. Om 21.44 uur treedt prins Marcel I af en wordt daarna opgenomen in de AAP (Aostrumse Aid Prinse). Rond 22.33 uur volgt de bekendma king van de nieuwe prins. Net als voorgaande jaren belooft dit weer een enorm spektakelstuk te worden. Tot ziens op 16 januari. De Klutetrappers Vredepeel De zittingsavond van de Klutetrappers wordt gehouden op vrijdag 29 januari om 19.45 uur in De Kleine Loef. Er is een heel gevarieerd pro gramma met o.a. een buutreedner en de dansgarde. Carnavalsvereniging De Piëlreus uit Ysselsteyn organiseert op zon dag 17 januari in samenwerking met de plaatselijke LVB de Boerenbruiloft. Vanaf 13.30 uur staat er een uitgebreide Boerenkoffietafel klaar in de Smelehof. Om 15.00 uur wordt het boerenbruidspaar in de onecht ver bonden. Dit wordt door de Burgerlijke Stand op kolderrijke wijze gebracht! Als alle partijen het er mee eens zijn, dat deze twee men sen mogen trouwen, zal er aanslui tend een knalreceptie zijn. Na alle officiële rituelen en de receptie zal er een daverend trouw feest los barsten in de zaal onder begeleiding van Schabberjoeks en de Smeleblaozers. Het bruidspaar: Diny van Sanders Thei uut Berge en Kleuskens Miena uut Aostrum (Lull) (beheerster van het gemeenschapshuis Smelehof) en Jan van Niese Jan van Niese Boer uut Bruukske en An van Boems Wullem van de Melderse (hoofd product management van Franke BV). De 41-jarige Paul Hulsman is zaterdagavond gepresenteerd als nieuwe prins van vastelaovesver eniging De Piëlhaas. Deze geboren en getogen "Venrodse jong" is de laatste prins van deze eeuw en heeft zijn motto: "Vastelaovend dees ieëuw vur 't laest, mar mit enne kastelein wel 't baest" daar ook geheel op afgestemd. Tot zijn adjudanten koos Paul zijn vrien den Harm van Bergen en Jens Janssen. Paul Hulsman is in het dagelijks leven kastelein van café Hulsman aan het Henseniusplein, waar hij ook geboren en getogen is. Drie jaar geleden namen hij en echtgenote Mion het café van zijn ouders over. Voor Paul betekent vastelaovend dan ook hard werken in het café waar iedere vastelaovesvierder toch minstens een keer moet zijn geweest. Maar op de vraag op 21 oktober jl. of hij prins van de Piëlhaas wilde worden hoefde hij niet lang na te denken. Het toeval was die dag dat hij gebeld werd op het moment dat hij en Jens bij Harm waren. Of hij meteen thuis wilde komen. Hij ging ook meteen want meestal wil Paul dan nog wel even blijven hangen. Paul en Mion hebben twee kinde ren. Naast een pilsje tappen heeft Paul oude auto's (Fiat, Lancia) als hobby. Als ondernemer is hij erg actief met het organiseren van acti viteiten op het Henseniusplein, met name tijdens de zomeravonden. Zo is hij onder meer betrokken bij de organisatie van Venray Muzikaal Totaal. Adjudant Harm is getrouwd met Rachel en samen hebben ze een zoontje. Harm heeft de bijnaam Willy Wortel en houdt van "leuke Prins Paul met links adjudant Harm en rechts adjudant Jens. dingen" maken. Verder houdt Harm van vissen. Jens Janssen is sinds het liedjes festival in september al een beetje een bekende Venraynaar. Samen met een aantal andere oud-zangers van De Zangers van St. Frans, behoort hij tot de groep "Now Weej" die met het nummer De Vastelaovestrein op de Venrayse carnavals-cd staat. Dit nummer is inmiddels doorgedrongen tot de halve finale van het Limburgs Vastelaoves Leedjesconcours. Jens is getrouwd met Maria en zij hebben ook een zoon. Zingen is, maar dat moge duidelijk zijn, een van de hob by's van Jens. Verder houdt hij van wintersport, vakantie en de tuin. SPANNEND De periode tussen 21 oktober en 9 januari was voor het drietal span nend en als zeer leuk ervaren. "Drie maanden moeten liegen, is niet gemakkelijk". Zo ging het trio op 2 januari naar Keulen om de prinsen mutsen te halen. Paul had daarvoor een vertegenwoordiger van de brou werij in vertrouwen genomen. Zo gebeurde het dat Paul en Mion die dag werden uitgenodigd voor een nieuwjaarsreceptie bij Heineken. "Die zien nie wies" had Paul z'n vader gezegd. "Dat hebbe ze nog noeits gedaon". Maar de uitnodi ging was op officieel Heineken- briefpapier waarmee de meeste arg waan werd weggenomen. "Daags voor het uitkomen viel ik nog bijna door de mand" vervolgt Paul. Na de generale repetitie voor de Prinseproklamasie waren een aantal artiesten en raad van elfleden in het café van Paul waar flink gezongen werd. "Opeens kreeg ik de micro foon in de hand geduwd. Piëlhaze en Piëlhazinne, hier is de neeje prins van Venray, prins Paul". "Ik schrok mij lazarus, maar gelukkig stond Joris v.d. Velde langs mij en presen teerde ik vervolgens direct Joris als nieuwe prins. Benauwd had ik het wel". ONTLADING Na zaterdagavond was het voor het trio een ontlading. "Nu kunnen we het tegen iedereen zeggen. Daarvoor moesten wij het voor ons houden". Sinds zaterdag weet het drietal ook wat het is om prins en adjudant te zijn. "We leven vanaf het moment dat we letterlijk het podium op werden geduwd, in een soort roes: de receptie in de schouw burg, het feest zondagmiddag thuis en vanaf nu bijna iedere avond iets te doen. Gewoon prachtig". De laat ste uren voor het uitkomen, was voor het drietal het meest moeilijke. "Vanaf half zeven zaten we in een klein kamertje boven in de schouw burg. Als je nog niet zenuwachtig bent, dan wordt je het daar wel" aldus Paul. "De enige afleiding was het kennismaken van het oude trio met ons. En verder is het wachten, wachten en nog eens wachten." TREIN Het wachten is voor het trio nu voorbij. De vastelaovestrein is in gang gezet en dendert door tot aswoensdag. Tot die tijd zullen Paul, Harm en Jens er samen met vorst Tenny en de raad van elf voor zor gen dat zoveel mogelijk Piëlhaze op deze trein zullen stappen om er een mooi feest van te maken. 'Prinseproklemasie' in schouwburg: flitsend en afwisselend Het was even voorbij tienen toen ceremoniemeester Edgar Leenen aan alle speculaties een einde maak te. De nieuwe prins van vastelaoves vereniging De Piëlhaas heet Paul Hulsman. De in Venray alombeken- de eigenaar van café 'Truus' Hulsman wordt bijgestaan door zijn adjudanten Jens Janssen en Harm van Bergen. 'Vastelaovend, dees ï'eëw vur 't laest, mar mit enne kas telein wel 't baest', zo luidt het toe passelijke motto van Prins Paul d'n Vierde. De 'prinsenproklemasie' in de Venrayse schouwburg groeide uil tot een uitermate gezellige happe ning, niet in de laatste plaats door de 'sjwung' die het gehele programma kenmerkte. Waar de nieuwe heerser over de Piëlhazen zich in voorgaande jaren pas tegen half twaalf aan het publiek presenteerde, stond Paul Hulsman voor kwart over tien al in de schijn werpers. Degenen die een kaartje voor de proclamatie hadden weten te bemachtigen, kregen vanaf kwart over acht een flitsend en gevarieerd programma voorgeschoteld, waarin de kunst centraal stond en alle acts die daarop betrekking hadden naad loos op elkaar aansloten. Het gezel schap Rare Kwaste maakte haar faam meer dan waar als vleesgewor den schilderijen van Vincent van Gogh. Hun speculaties over 'wie toch de nieuwe prins van Venray zou worden' deed de schouwburg op haar grondvesten trillen. Maar ook de optredens van MMSK, de Chinese slagwerkgroep Fou Yung Lai Pieëlturf Hay, de Dans Dizzy Kids en Koninklijke Harmonie Euterpe werden door het dankbare publiek met veel enthousiasme ont vangen. Ontroerend was de wijze waarop Theo van Els, alias Thei I, afscheid nam als prins. Een overtui gend 'heerser', een begenadigd spreker en een geboren artiest, deze Venrayse jongen had alle eigen schappen in zich die iemand als prins compleet maken. "Ut was un hieële ieër urn ollie prins te zien", waren zijn laatste woorden, nadat hij was ontdaan van zijn mantel en kieps. Oprechte emotie, recht uit het hart, die door de mensen in de zaal werd beantwoord door een hartver warmend applaus. Het afscheid van prins Thei luidde de proclamatie van de nieuwe prins in. Een Zuid-Limburgs theatergezel schap beeldde op schitterende wijze Rembrandt's 'Nachtwacht' uit, waarna ceremoniemeester Edgar Leenen het nieuwe trio van 1999 bekendmaakte. Achtereenvolgens kwamen Jens Janssen, Harm van Bergen en....Paul Hulsman vanach ter het levende schilderij vandaan om zich voor de eerste keer aan het Venrayse publiek te presenteren. De nieuwe prins werd onmiddellijk in de armen gesloten. Op hem rust de taak om zijn voorganger te doen vergeten. Geen eenvoudige opgave. Waar het programma in de theaterzaal zaterdagavond vlekke loos verliep, viel de ontvangst voor aanvang van het programma in de foyer van de schouwburg ietwat tegen. Deze ontvangst voor aan vang, een nieuw element in het pro gramma, bleek bij velen nog niet bekend te zijn. De sfeer rondom de presentatie van de Raad van Elf en de Jeugdgarde was rommelig en het publiek stond er dan ook een beetje verloren bij. Ook de muzikanten, die her en der in de foyer stonden opgesteld om een straatmuzieksfeer te creëren, kwamen niet geheel uit de verf. Hun muzikale inspanningen werden steevast overstemd door de decibellen van drukpratende Venraynaren. Al met al mag vastelaovesvereni ging De Piëlhaas met trots terugkij ken op een geslaagde avond. De veelgehoorde opmerking 'Er zat lekker veel vaart in vanavond" mag de vereniging dan ook als een compliment opvatten. Een teken dat de gewijzigde opzet geslaagd is. De nachtwacht waaruil even later Prins Paul IVtevoorschijn komt.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 11