FRANSOL •T3 'JiHÜI C' NTACTLENZEN Ysselsteyn bezorgd over agrarische toekomst Venray wil 30 km-zone binnen singels Tweede editie debat Venrayse ruimte VOOR DE RAAM BOMEN, PLANTEN, EN STRUIKEN, OF TOCH FRANSOL ROLLUIKEN? Agrariërs hebben belangstelling voor agro-toerisme Bewoners Sambastraat willen geen moskee in 'achtertuin'. Noodplan huisvesting basis scholen verlengd ZONWERINGEN UW Jan Koopmans ROLLUIKEN Vandalen actief in Well KORSTJE NS ALLES op het gebied van Jp contactlenzen wy PEEL EN MAAS donderdag 7 januari 1999 - Pagina Vervolg van de voorpagina Het speelveld dat vermoedelijk plaats moet maken voor een moskee. Op donderdag 28 januari orga niseert de gemeente Venray in de foyer van de Venrayse schouw burg voor de tweede maal een debat over de Venrayse Ruimte. De eerste editie vond plaats op 18 juni 1998 in het Theehuis. Met het debat wil de gemeente met haar burgers ideeën over het gebruik en de vormgeving van de openba re ruimte in Venray uitwisselen. Het is een ontmoetingsplaats voor mensen die geïnteresseerd zijn in architectuur en stedenbouw. OH STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Schoolwoningen op zijn vroegst in april gereed Omdat de schoolwoningen deze maand niet klaar zijn, moet het noodplan voor de huisvesting van leerlingen van basisscholen die met ruimtegebrek kampen, nood gedwongen worden verlengd en bijgesteld. Inmiddels is de bouw eindelijk van start gegaan en als koning Winter geen roet in het eten gooit, kunnen de basisschool kinderen medio april hun intrek nemen in de schoolwoningen. De bezwaren die bewoners van de Sleutelbloem indienden tegen de bouwvergunning, leidden ertoe dat de schoolwoningen bij aanvang van het schooljaar 1998/1999 niet gereed kwamen, zoals aanvankelijk wel was gepland. Nog voor de zomervakantie, in juni, werd daar om een noodplan opgesteld om het ruimtegebrek van een aantal basis scholen op te lossen. Dit noodscena rio, dat tot en met december 1998 werd uitgestippeld, moet nu worden verlengd en bijgesteld omdat de schoolwoningen nog steeds niet beschikbaar zijn. Het college van burgemeester en wethouders besloot onlangs dat de vier groepen van basisschool De Landweert en één groep van de Kruudwis in de leeg staande lokalen bij de Foekepot mogen blijven totdat de schoolwo ningen klaar zijn. Ook de twee groe pen van De Hommel die momenteel noodgedwongen in de vleugel van het gemeentehuis - het voormalige Jerusalem - les krijgen, kunnen uiterlijk tot het einde van het schooljaar in dit gebouw blijven. Verder zal de gemeente voor één groep van De Flierefluit ruimte huren in wijkgebouw De Kiosk in Brukske. Om het ruimtegebrek van één groep leerlingen van De Kruudwis op te lossen, zal in een lokaal van deze school een tussen wand worden geplaatst. Voor het dagelijks vervoer van leerlingen van De Hommel naar de tijdelijke dependance in de vleugel van het gemeentehuis en weer terug, zal een bus worden ingezet. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Nieuwjaarsbrandjes in Venray De jaarwisseling in Noord- Limburg is dit jaar relatief rustig verlopen. Toch moesten de politie en brandweer enkele keren hande lend optreden. Aan 't Liene in Venray werden een paar vuilniszak ken in brand gestoken. Het vuur werd door omstanders geblust. Op de Kruidenlaan in Venray werd een container met oud textiel in brand gestoken. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te doven. Op de Verdistraat in Venray brandde een schuurtje hele maal uit. Ook hier werd het vuur door de brandweer geblust. De oor zaak van de brand is niet bekend. Het debat begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 22.30 uur. Tijdens het debat zal een aantal sprekers een inleiding houden over de Venrayse Ruimte. Tijdens de eer ste editie hield een aantal architec ten van buiten Venray een inleiding. De gemeente heeft er deze editie bewust voor gekozen om mensen met Venrayse visies op de architec tuur en openbare ruimte in Venray aan het woord te laten. Deze visies worden o.a. gegeven door Jan Worst, directeur van Verhoeven "In april hopen we concreet twee projecten te hebben opge start, waarmee ondernemers zelf verder aan de slag kunnen. Dat is ook ons doel. Dat ondernemers projectgroepen gaan vormen en daarna zelfstandig aan de slag gaan." Venlonaar Jeroen Hovens is met twee medestudenten van de Hogere Agrarische School (HAS) in Den Bosch, Dennis Joosten (Mierlo) en Anne Marie van Rijsewijk (Udenhout), bezig om in opdracht van de Stichting Innovatief Platteland Venray e.o. uit de eind 1998 gepresenteerde land- en tuinbouwvisie Venray en Meerlo-Wanssum concrete pro jecten uit te werken. Voor de drie HAS-studenten, die inmiddels al acht weken bezig zijn met hun afstudeeropdracht, is het op dit moment nog aftasten. Concrete projecten worden nog niet uitge werkt, plannen en ideeën afkomstig van de ondernemers zijn er wel degelijk. Zo heeft een aantal agra riërs in de land- en tuinbouwvisie De dorpsraad in Ysselsteyn heeft in een brief aan het college van B&W zijn bezorgdheid geuit over de ontwikkelingen in de agrarische sector. 'De gemeente Venray heeft in het verleden geprofiteerd van de economische groei en ontwikkeling van deze sector en de daarmee ver wante bedrijven. Hierdoor is Ysselsteyn een welvarend dorp geworden met vele voorzieningen en een gunstige ontwikkeling van de leefbaarheid', zo staat in de brief te lezen. Volgens de dorpsraad kunnen negatieve ontwikkelingen door de wettelijke regelgeving van de over- De gemeente Venray vindt dat het invoeren van een maximum snel heid van 30 km per uur binnen de buitensingels van Venray de beste manier is om de bestaande geluids hinder aan en nabij woningen langs de hoofdwegen terug te dringen. Het instellen van zo'n snelheidsver plichting is tevens een maatregel die kan rekenen op de sympathie van de burger omdat de verkeersveiligheid en daardoor de leefbaarheid in de buurt wordt verbeterd. De beoogde verkeersmaatregel is het uitvloeisel van het Beleidsplan Verkeer en Vervoer, dat in 1996 is vastgesteld. Als de Venrayse politiek akkoord gaat met het voorstel kan de gemeente in het jaar 2000 rekenen op een subsidie van ruim 2.5 mil joen gulden van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). Volgens Cees Moison. verkeerskun dige bij de gemeente Venray, bestaat echtpr ook de mogelijkheid dat de Bouwgroep; Harrie Vriens en Gérard Lucassen van de Geschied en Oudheidkundige Kring Venray e.o. en Frits Ruyten als adviseur namens de Stichting Stadspark. Rein Geurtsen zal opnieuw als ste denbouwkundige zijn visie geven op de Venrayse openbare ruimte. Geurtsen ontvouwde tijdens de eer ste editie een verrassende visie op Venray. Met name zijn opmerking dat je bij stedenbouwkundige plannen de liefde voor een stad moet betrekken, Venray en Meerlo-Wanssum aange geven belangstelling te hebben voor agro-toerisme. Hovens: "De Provincie Limburg heeft zeven gebieden in Limburg gedefinieerd waarvoor een subsidiepot beschik baar is. De Oostrumse Beek is een van die gebieden. Enkele onderne mers in dit gebied, onder andere een kaasboerderij en een nertsfarm, heb ben de wens geuit hun bedrijf open te stellen voor toerisme. Door een fietsroute langs deze bedrijven te ontwikkelen, kun je recreatie koppe len aan een bezoek aan bedrijven in de agrarische sector. Voor dit project willen bij de provincie gelden bin nenhalen." PROJECTEN In de land- en tuinbouwvisie wordt gesteld dat de agrarische sec tor in de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum de eigen sector specifieke mogelijkheden moet benutten. Om zo het hoofd boven water te kunnen houden. Het vizier richten op de toekomstkansen in heid en dramatisch slechte prijzen in met name de varkenshouderij niet uitblijven. "Ons bereiken geluiden dat een flink percentage van de var kensbedrijven zal moeten verdwij nen. Als dit werkelijk gaat gebeuren - Ysselsteyn heeft minstens 70 var kensbedrijven - zal dit dramatische gevolgen hebben en zullen veel gezinnen in sociale en maatschappe lijke problemen geraken." De dorps raad vraagt in zijn brief aan het col lege antwoord op een aantal vragen. "Kunt u ons aangeven wat volgens uw visie de gevolgen zijn voor Ysselsteyn." Kunt u deze nadelige effecten enigszins verzachten door politiek de voorkeur geeft aan een 'adviessnelheid' van 30 km per uur boven een wettelijk vastgestelde snelheid. "Als dit gebeurt, krijgt Venray echter aanzienlijk minder subsidie van VROM. Het ministerie baseert de hoogte van de subsidie namelijk op de aard van de inspan ningen die een gemeente verricht om het verkeerslawaai door middel van verkeersmaatregelen terug te dringen. Het instellen van een wet telijk verplichte snelheid van 30 km, die bij overtreding sancties tot gevolg heeft, zal nu eenmaal meer effect hebben dan het invoeren van een adviessnelheid, die voor de weggebruiker veel minder dwin gend is." Moison erkent dat het invoeren van een wettelijk vastgestelde snel heid niet automatisch betekent dat alle problemen met betrekking tot geluidsoverlast automatisch zullen verdwijnen. "Hoewel veel minder zullen er toch altijd klachten over kreeg positieve reacties. Na deze inleidingen is er onder leiding van Aart Oxenaar, directeur van de Academie voor Bouwkunst in Amsterdam/Maastricht, voldoende gelegenheid voor een discussie. De gemeente wil graag dat Venrayse burgers aan het debat deelnemen. Belangstellenden kun nen zich tot uiterlijk vrijdag 15 januari inschrijven bij VoPR com municatie, Melchiorhof 14, 5801 KM Venray. plaats van kijken naar wat er alle maal niet (meer) kan. De drie stu denten willen met hun opdracht de ondernemers concrete handvatten aanreiken om in groepsverband pro jecten op te starten. De Stichting Innovatief Platteland Venray e.o. is in deze de bindende factor. Zo is die stichting benaderd door een boom kweker met de vraag of er mogelijk heden zijn om organische mest toe te dienen in de boomteelt. Een ande re akkerbouwer uit de regio, die Sint Janskruid en Valeriaanteelt teelt, heeft de stichting gewezen op de mogelijkheden van akkerbouwmati- ge kruidenteelt. Hovens: "Deze ideeën en wensen worden op dit moment nader door ons onderzocht. Nu begint voor ons de fase van actie ondernemen en het concreet opstar ten van projecten. In april, wanneer we onze afstudeeropdracht afron den, willen we zover zijn dat we twee groepen van ondernemers geformeerd hebben. Agrariërs die het nut van een project inzien. En dat ook een kans van slagen heeft." op korte termijn de volgende maat regelen te nemen: het realiseren van het Agrarisch Bedrijventerrein Ysselsteyn om werkgelegenheid te creëren, het herbestemmen van mogelijk vrijkomende bedrijfsge bouwen en het zoeken naar een snelle tijdelijke oplossing voor de noodsituatie van de mestopslag bij varkens- en pluimveebedrijven." Tot slot dringt de dorpsraad er in haar brief aan de gemeente op aan om de problematiek provinciaal en mogelijk ook landelijk onder de aandacht te brengen. Het college van B&W heeft tot op heden nog niet gereageerd. verkeerslawaai blijven binnenko men. Als blijkt dat de verplichte 30- km regeling toch niet het gewenste resultaat oplevert, moet de gemeen te opdraaien voor de kosten om woningen tegen geluidsoverlast te isoleren. Het grote voordeel van een verplichte snelheid van 30 km per uur is echter dat het aantal verkeers slachtoffers zal afnemen. We heb ben als gemeente in ieder geval bij het ministerie een subsidieaanvraag ingediend van ruim 2,5 miljoen gul den. Als uit de politieke discussie, die de komende maanden zal wor den gevoerd, blijkt dat de voorkeur toch uitgaat naar het instellen van een adviessnelheid, krijgen we min der subsidie." PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Om hun argumenten nog meer kracht bij te zetten, wijzen de bewo ners op taekwondo-vereniging Tong-Il, die in het verleden - lees maart vorig jaar, red. - bij de gemeente een verzoek indiende om op het trapveldje naast Red Stars een kleine sporthal te mogen bou wen. Van de Bekerom: "Ik kan me herinneren dat de gemeente dit ver zoek heeft afgewezen, omdat ze het veld voor de jeugd wilde behouden Nu de Marokkaanse gemeenschap met een verzoek komt om een mos kee te bouwen, is de jeugd blijkbaar ineens niet belangrijk meer. Er wordt dus duidelijk met twee maten gemeten." Rob Grevink van Tong-Il erkent dat het verzoek van zijn sportschool om een sporthalletje te mogen bouwen inderdaad is afge wezen. "Wij waren van mening dat het geen probleem moest zijn als er op het terrein twee sportverenigin gen naast elkaar zouden komen. De gemeente heeft ons verzoek echter afgewezen omdat ze vindt dat een sportschool op sportpark De Wieën thuishoort, een locatie die voor sport Bejaarde Venrayse gewond Een 81-jarige vrouw is op 30 december gewond geraakt bij een ongeval op de Andantestraat. Ze werd bij het afslaan over het hoofd gezien door een 29-jarige Venrayse automobiliste De vrouw kwam ten val en liep diverse verwondingen op waaronder een hoofdwond. In memoriam: Op 30 december 1998 is het gewaardeerd bestuurslid van VV Holthees-Smakt, Jan Koopmans, op 54-jarige leeftijd overleden. Jan streed al jaren tegen een zwakke gezondheid, maar zijn afscheid kwam toch onverwacht en veel te vroeg. Naast de zorg voor zijn gezin en de zaak, was voor Jan de voetbal club een belangrijk aandachtsge bied. Voor alle activiteiten, binnen en buiten het veld, had hij geduren de zijn hele leven grote belangstel ling en was hij bereid de handen uit de mouwen te steken. Na zijn jaren als actief voetballer, was Jan al snel de drijvende kracht binnen de jeugdsectie van VV Smakt- Holthees. Vijftien jaar heeft hij als hoofdleider de lokale jeugd op het sportieve vak begeleid. Iedere zater dag liet Jan het werk liggen en ging hij met de jeugd op stap. Door de week vond hij nog de tijd om een deel van de trainingen te verzorgen. Bovendien werd er een beroep gedaan op zijn bestuurlijke talenten. Van wedstrijdsecretaris van de jeugdsectie tot medeorganisator van jaarlijkse schoolvoetbaltoemooien en het regionale polio-toernooi. Jan deed het, met veel plezier en grote ijver. Van 1966 tot 1976 was Jan lei der van het eerste elftal en heeft daarmee een grote bijdrage geleverd aan de sportief meest succesvolle periode van de voetbalclub. Vanaf 1964 tot zijn overlijden, méér dan 35 jaar, heeft Jan zitting gehad in het bestuur van zijn geliefde voet balclub. Lange tijd gaf hij invulling aan de veeleisende portefeuille van beheerder van de accommodatie en de materialen. Veel is er in die jaren bereikt zowel binnen als buiten de lijnen. De waardering voor al dit werk bleek uit de onderscheidingen die hem in de loop der jaren ten deel zijn gevallen. Na in 1986 door de club te zijn geëerd, heeft Jan in 1991 de zilveren draagspeld van het NKS en in 1996 eenzelfde onder scheiding van de KNVB ontvangen. Toen de wil nog sterk was. maar de fysieke kracht hem ging ontbreken, heeft Jan langzaam aan een stapje terug moeten doen. Maar nog iedere week was Jan op het sportveld aan wezig om de scheidsrechter te bege leiden en de entree te heffen. Er ging ook geen vergadering voorbij of Jan nam zijn vaste plek in en behoedde het bestuur voor misvat tingen over historie of actuele pro blemen. Door zijn bezoek aan KNVB- en regiovergaderingen en zijn vele contacten met functionaris sen van andere verenigingen, was Jan altijd goed geïnformeerd over hoe het zou moeten of kunnen. Ook daar zal de club hem node missen. Jan heeft zijn wedstrijd gespeeld. "Zun shirt is nat en de boks is vuul". En zo hoort het ook was Jan zijn stellige mening. "Ge mot géve wah ge hèt. Meer kunde nie doen." "Ge het goed gespeuld Jan. Wej zün dur nog lang an dinke bestemd is. Een merkwaardige motivatie. Red Stars is toch ook een sportvereniging en die zit toch ook op een locatie die volgens de gemeente niet voor sport is bedoeld." Wegens afwezigheid van de ver antwoordelijke ambtenaar kon woensdag niemand op de gemeente een reactie geven. TELEURGESTELD Andere argumenten die door de bewoners van de Sambastraat wor den aangedragen om de komst van de Marokkaanse moskee tegen te houden, zijn overlast van geparkeer de auto's in hun straatje en geluids hinder door rituele aankondigingen vanaf de minaret, die mogelijk op de moskee wordt geplaatst. Tot slot kan de vestiging van een moskee tot gevolg hebben dat de huizen in waarde verminderen." De leerlingen van De Foekepot zijn op hun school een handtekenin genactie gestart om hun speelveldje te behouden. Tafeltennisvereniging Red Stars, dat straks een Marokkaanse moskee als buui krijgt, als de plannen tenminstt doorgaan, houdt zich voorlopig no| op de vlakte. Voorzitter Hen! Bisschops: "Ik vind het nog veel t€ vroeg om een reactie te geven. Wc weten niet eens hoe groot hei gebouw is, hoe het eruit komt te zien, waar parkeerplaatsen zijr gepland en ga zo maar door. We kunnen moeilijk ergens bezwaai tegen maken, als we niet precies weten waartegen die bezwaren gericht zijn." De bewoners van de Sambastraat zijn teleurgesteld over de afwach tende houding die Red Stars aan neemt. "We hadden toch op wat meer steun gerekend en op zijn minst verwacht dat de neuzen in Brukske dezelfde kant op zouden staan." Woensdagavond stond 'de Marokkaanse moskee' op de agenda van de commissie Stedelijk Beheer. Welk advies de commissieleden het college van B&W hebben meegege ven, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. geboortekaarten kettingformulieren folders ook: full-color drukwerk drukkerij van den munckhof grotestraat 68 - tel. 582727 ■PHHHHnnpBpMpaii VERA Venray B.V. PEEL EK MAAS 'n abonnement waard "Ar Winkelcentrum De Bleek nr 68 5801 MD Venray TelTfax 0478-584840 OPENINGSAANBIEDING: tot 24 januari 1999 - Shoprider Luxe compact incl. BTW nu ƒ5.900 - Warme aangepaste rolstoelkleding - Lumbipad rugsteuntjes voor op reis - Thermosokjes en spiersportbalsem VERSCHILLENDE KENNISMAKINGSAANBIEDINGEN Onbekenden hebben op 30 december vernielingen aangericht aan de Kasteellaan in Well. De ver nielingen zijn vermoedelijk het gevolg van vuurwerk. Twee ruiten, houtwerk, een deurslot en een muur werden beschadigd bij een sport complex. Ook een jeugdhuis aan dezelfde straat liep schade op. Hier raakten een lamp en enkele ruiten beschadigd. Ook werd een vuilni semmer vernield. Het is niet bekend hoe groot de schade precies is. FEEL EN MAAS 'n abonnement waard HAS-studenten gaan projecten uitwerken - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 55063O Minder verkeerslawaai zorgt voor veiligere omgeving

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5