donderdag 31 december 1998 - Pagina 7 AUGUSTUS De gemeente Venray laat weten dat alle burgers vanaf 1 januari op hun afvalkosten kunnen besparen. Waar eerdere berekeningen nog lie ten zien dat de invoering van diftar voor eenpersoonshuishoudens bete kende dat zij er circa 100 gulden per jaar op achteruit zouden gaan. blijkt uit de laatste gegevens dat ook deze huishoudens hun voordeel met dif tar kunnen doen, mits zij zorgvuldig met hun eigen afvalberg omgaan. Omdat de invoering van dit nieuwe afvalsysteem waarbij 'de vervuiler betaalt' voor de gemeente aanmer kelijk goedkoper uitpakt dan oor spronkelijk verwacht, hoeven inwo ners van Venray een lager basistarief voor de afvalstoffen heffing te betalen. Concreet bete kent dit dat burgers vanaf 1 januari 1999 geen 305 maar slechts 225 gulden vastrecht in rekening wordt gebracht. Waar de gemeente Venray er lus tig op losrekent, bezorgt de invoe ring van diftar veel burgers op voor hand al de nodige hoofdbrekens. Wat moeten we nu straks eigenlijk precies gaan betalen? Hoe krijgen we als huishouden van vier perso nen ons afval in één 140-liter con tainer gepropt als de bak maar een keer per twee weken wordt opge haald? Hoe werkt het diftarsysteem voor hoogbouwwoningen? Het zijn slechts enkele van de vele vragen die de gemeente krijgt voorgelegd. Eind augustus wordt besloten om de 'groene lijn' van Plastic Omnium - het bedrijf dat de nieuwe afvalbak ken huis-aan-huis plaatst - in het leven te roepen. Hier kunnen bellers terecht voor alle vragen over diftar. In de praktijk blijkt dat de medewer kers van Plastic Omnium het ant woord op veel vragen schuldig moe ten blijven en de beller weer doorverwijzen naar de gemeente. Vanaf november wordt het diftar systeem op proef ingevoerd. Alle burgers knjgen een brief van de gemeente waarin diftar wordt uitge legd, gevolgd door een schrijven van Plastic Omnium, waarin wordt aangekondigd wanneer de nieuwe afvalcontainers met ingebouwde chips worden geplaatst. De gemeen te Venray treft alle voorzieningen die nodig zijn om het nieuwe afval systeem van de grond te laten komen. De Venrayse gemeenteraad laat in november weten dat de gemeente er te gemakkelijk van uitgaat dat diftar zal werken en dat ze er op de een of andere manier niet in slaagt om de zorgen van burgers weg te nemen. De veronderstelling dat de inwoners van Venray vanaf 1 januari hun afval zo optimaal mogelijk zullen scheiden om hun eigen afvalkosten zo laag mogelijk te houden, is vol gens de raad té rooskleurig. Wethouder Janssen benadrukt dat alle knelpunten zorgvuldig zullen worden gerapporteerd. Daar waar nodig zal het diftarsysteem na een eerste evaluatie worden aangepast en verfijnd. bij het vrachtverkeer de mogelijk heid heeft om op het straatje te keren. De gemeente heeft het voor nemen om het straatje in de toe komst helemaal tot aan de Poststraat door te trekken (fase C). De kans bestaat dat er eerst een tussenvariant nodig is - het doortrekken van de weg tot aan de achterkant van de Kijkshop - om uiteindelijk tot reali satie van fase C te komen. De bedoeling is in ieder geval dat er in de toekomst een laad- en losstrook langs het straatje zal worden aange legd. De snelheid waarmee verdere plannen kunnen worden uitgevoerd, hangt af van de welwillendheid van de aanwonende ondernemers. De winkeliers krijgen binnenkort zelf het beheer over het bedrijfsstraatje en kunnen het in- en uitgaande ver keer met behulp van een slagboom regelen. NOVEMBER zondag 8 november wordt tij- is een feestelijke bijeenkomst de :uwe Venrayse schouwburg geo- id. In ruim een half jaar tijd staat ïn prachtig theatercomplex, uit- ist met alle moderne faciliteiten nodig zijn om topamusement t een breed publiek te garande- De komende jaren zal de iouwburg zich meer en meer als iderneming gaan presenteren. Dat jze meer zakelijke instelling ook !n keerzijde heeft, wordt enkele igen na de opening al duidelijk, ijdens een vergadering van de )mmissie Cultuur, Onderwijs en sevePort d°et P- van Velden een len dr'n£ende oproep aan de directie en ^heerder van horeca van de 'houwburg om zich ten opzichte an de Venrayse verenigingen toe gankelijker op te stellen. Het com missielid heeft verschillende klach ten binnengekregen over de klan tonvriendelijke opstelling van Wim Derksen, de nieuwe beheerder van het horecagedeelte. Verenigingen zouden alleen nog welkom zijn in de schouwburg als ze met voldoen de geld over de brug komen. Met name de zangverenigingen Euterpe, Venrode, het Venrays Mannenkoor en c.v. De Piëlhaas zouden van Derksen te horen hebben gekregen dat ze met hun activiteiten niet in de schouwburg terechtkunnen. Schouwburgdirecteur Peter de Neef kan enigszins begrip opbrengen voor de reacties van de verenigin gen maar voegt eraan toe dat de nieuwe structuur van de Venrayse schouwburg voor iedereen even wennen is."'Ik denk dat de vereni gingen met name moeite hebben met het feit dat ze volgens de nieu we horecawet tijdens hun activitei ten zelf niet meer de horeca mogen exploiteren. Het grote verschil met voorgaande jaren is dat de horeca binnen de schouwburg een zelfstan dige plaats inneemt. De horecabe- heerder pacht de horeca en voert een zelfstandig bedrijf." De Neef bena drukt dat de activiteiten van de ver enigingen in de schouwburg gewoon door kunnen gaan. Medio november meldt Wim Derksen zich ziek. De Neef licht het voltallige personeel in over de ziek melding, waarna de medewerkers een aantal zaken ventileren over Derksen waar De Neef ernstig van schrikt. De directie en het bestuur van de schouwburg en het horecage deelte stellen hierop een onderzoek in naar de interne gang van zaken binnen het horecabedrijf. "De aan- wijzigingen die we hebben gekre gen, wijzen erop dat de problemen diep en ernstig zijn", zo laat De Neef in een reactie weten. Eind december is Wim Derksen nog steeds ziek. Uit betrouwbare bronnen is vernomen dat hij binnen kort zijn functie als horecamanager zal neerleggen. Het schouwburgbe stuur zou samen met hem tot de conclusie zijn gekomen dat het ver trek van Derksen de enige manier is om uit de impasse te komen. Beide partijen zouden het erover eens zijn dat de manier van leiding geven van de horecamanager niet strookt met de filosofie die de Venrayse schouwburg nastreeft. DECEMBER: Sinterklaas verricht de officiële opening van de Kleinestraat, het bedrijfsstraatje parallel aan aan de Grotestraat in het centrum van Venray. Hiermee is een streep gezet onder de 38 jaar lange, bewogen geschiedenis van het straatje. De kleinestraat gaat dienst doen als bevoorradingsweg voor winkels; los- en laadverkeer hoeft nu niet langer meer door de Grotestraat te rijden. Loco-burgemeester Driessen memoreert in zijn toespraak aan een B&W-besluit van oktober 1960, waarin werd aangegeven dat in geval van verharding van het bedrijfsstraatje de kosten op de aan grenzende eigenaren moesten wor den verhaaldT Twee maanden later besloten burgemeester en wethou ders niet tot verharding over te gaan. Achtendertig jaar verstreken, waarin verwoede pogingen van de gemeen ten om het bedrijfsstraatje te verhar den, steeds mislukten omdat de ondernemers weigerden hun mede werking aan het plan te verlenen. Dit jaar gingen de ondernemers akkoord met de gemeentelijke variant 'A', een weg die vanaf de Wilhelminastraat tof aan een muur bij Van Oirschot Mode loopt, waar- ?%EL EN MAAS SEPTEMBER De Raad van Bestuur van hel incent van Gogh Instituut (VvGI) laakt bekend dat zwembad De leerpaal op de locatie Oostsingel p januari 1999 zal sluiten. Het isluit heeft tot gevolg dat de Uvemverenigingen Blub Blub en )io naar een andere locatie moeten itkijken. De sluiting van het zwem- d is het gevolg van de decentrali- lie van het VvGI, dat op dit >ment in volle gang is. Het aantal ^tiënten wordt daardoor zo klein een zelfstandige exploitatie van zwembad niet meer mogelijk is. tploitanten van buiten het instituut ijken geen interesse te hebben om :t bad over te nemen. Het zwem- dient verder, wil het aan de hui- je eisen van de gezondheidszorg )ldoen, drastisch gemoderniseerd worden. Hiermee is een investe- ig gemoeid van ongeveer ander- ilf miljoen gulden. De Raad van :stuur heeft mede op basis van ongunstige vooruitzichten :sloten het zwembad te sluiten, innen De Meerpaal zijn zes perso- ;elsleden, al dan niet fulltime tief. Daarnaast zijn diverse thera- ïten een aantal uren in de week in ;t zwembad werkzaam. Zij komen ider het sociaal plan van het insti- lut te vallen, wat inhoudt dat zij in der geval niet voor 1 januari 20" Ann Anfclinon -million xxir edwongen ontslagen zullen wor- en. Het instituut zal zich bovendien Het zwembad van het WGI is definitief dicht. inspannen om te zoeken naar ver vangende arbeid. Wat er in de toe komst met het gebouw gaat gebeu ren, is nog niet bekend. Zwemvereniging Spio treft een regeling met De Sprank om de zwemlessen daar onder te brengen. Blub Blub heeft nog geen vervan gende zwemlocatie gevonden. ng JULI Pastoor-deken Coenen spreekt in m interview met deze krant zijn :zorgdheid uit over de toekomst in de Vredeskerk aan het ennedyplein in Venray. Een bed- ,rlj levend aantal kerkgangers, een nij- evv :nd tekort aan priesters en te wei- lg geld om het gebouw fatsoenlijk onderhouden doen Coenen vrezen ,'t It het bisdom de kerk over een tijd- 'je| zal sluiten. "Ik denk daarbij niet termen van jaren maar van maan- n." De uitlatingen van de deken aakt bij een aantal parochianen in de Vredeskerk boze tongen los. nder leiding van D. van Stiphout ordt door een actiegroep een hand- ieu keningactie gestart om de dreigen- w sluiting van de kerk te voorko- sl< en. De parochianen zetten bij aagtekens bij de argumenten die ii g Dor Coenen worden genoemd. Zo hei het teruglopend aantal kerkgan- lec ers een landelijke trend en heeft dat et niet alleen betrekking op de kl redeskerk. Van Stiphout geeft ver- :r aan dat de Vredeskerk tot het :rtrek van pastoor Albers een :zonde en actieve parochie was. a zijn vertrek is het aantal vierin- en systematisch teruggebracht, zijn uwelijken en uitvaarten alleen nog p uitdrukkelijk verzoek mogelijk is de traditionele eucharistievie- ig op oudejaarsdag met de bis hop verdwenen. De actievoerders itten verder vraagtekens bij het iringe aantal priesters en vinden :t onzin dat de Vredeskerk door :nen als historisch minder waar- vol wordt betiteld. De deken laat een reactie weten dat een handte- :ningenactie, die door 600 rochianen wordt getekend, op zijn mpathie kan rekenen maar helaas iet veel kans van slagen heeft. Het ital kerkgangers zal volgens hem istisch moeten stijgen om het bis- im op andere gedachten te bren- In augustus maakt Van Stiphout lidelijk dat volgens hem niet het sdom maar het kerkbestuur op een eniepige wijze op sluiting van de redeskerk aankoerst. "Twee jaar ileden fuseerde de Vredeskerk met i Paterskerk, wat ondermeer ihield dat de parochieraad van de redeskerk in die van de Paterskerk jging. Als je de zaak nuchter ekijkt, is er nooit sprake geweest in een fusie maar van een ordinai- overname. Er is namelijk nooit De sluiting van de Vredeskerk lijkt onafwendbaar maar er is nog stille hoop. enig overleg geweest. De parochia nen van de Vredeskerk zijn vanaf de preekstoel overvallen met de mede deling dat hun kerk ging fuseren. Vervolgens is de kerk systematisch leeggehaald." Begin oktober wordt de vrees van de parochianen voor de sluiting van hun kerk bewaarheid. Het kerkbe stuur van de Vredes- en Paterskerk heeft bij het bisdom het verzoek neergelegd om de Vredeskerk 'aan de eredienst te onttrekken'.Vicaris- generaal Maessen van het bisdom stelt verontruste parochianen gerust met de mededeling dat niet zomaar van de ene op de andere dag een kerk wordt gesloten. Op 17 oktober lopen de emoties in de Vredeskerk echter hoog op als tijdens de kerkdienst in een officiële verklaring bekend wordt gemaakt dat het bisdom het principebesluit heeft genomen om de kerk te slui ten. Het kerkbestuur blijkt het bis dom bovendien al in het najaar van 1996 geadviseerd om de Vredeskerk te sluiten, een mededeling die als een donderslag bij heldere hemel komt. Het actiecomité reageert furi eus en zegt tot het bittere eind door te zullen gaan in haar strijd om de Vredeskerk te behouden. In november pleit kapelaan Hoedemaeckers, die zich tot die tijd nadrukkelijk aan de zijlijn heeft opgesteld, voor een adempauze van een aantal maanden. In deze periode kunnen de parochianen van de Paterskerk en Vredeskerk aan elkaar wennen en naar elkaar toegroeien. Zo kunnen zij er zelf achterkomen wat het beste is. Volgens de kape laan is het nog niet te laat en hebben de parochianen de toekomst van hun kerk voor een gedeelte zelf in de hand. Diezelfde maand laat Louis Rutten, die in de zestiger jaren in het oprichtingscomité van de Vredeskerk zat, weten dat de oor spronkelijke vredesdoelstelling van de Vredeskerk nooit is gehaald. "We zullen dan ook nooit weten of de kerk open had kunnen blijven als dit wel was gebeurd. Het is bovendien maar de vraag of het ooit de bedoe ling is geweest om er een echte Vredeskerk, een kerk voor alle gezindten van te maken." De uitla- Tingen van Rutten plaatsen de slui ting van de Vredeskerk in een ander daglicht. Medio december krijgen de parochianen van de Vredeskerk voor het eerst een echte kans om hun hart bij het bisdom uit te storten. Tijdens een emotionele hoorzitting - notabe- ne in de pastorie van de Paterskerk - spuwen zeventien parochianen die officieel bezwaar hebben gemaakt tegen de sluiting hun gal over de hele gang van zaken. Ze geven aan zich bedonderd en verraden te voe len door het kerkbestuur en voeren argumenten aan om het bisdom ervan te overtuigen dat sluiting van hun kerk niet nodig is. Het bisdom besluit een adempauze van drie in te lassen om alle argumenten nog eens de revue te laten passeren om ver volgens tot een definitief besluit te komen. Tot die tijd blijft het princi pebesluit tot sluiting van de Vredeskerk gehandhaafd. OKTOBER Het college van B&W in Venray zegt haar vertrouwen op in het bestuur van de Stichting Open Jongerenwerk Venray (OJWV). De voorbereiding van de verbouwing van het jongerencentrum Dingus is door dit besluit opgeschort. De gemeente is verder van plan om Dingus met ingang van 1 april 1999 geen subsidie meer te verlenen. Volgens het college is er geen spra ke meer van wederzijds vertrouwen en is constructief overleg niet meer mogelijk. De gemeenteraad besloot in augustus van het vorig jaar nog een krediet van 750.000 gulden voor de renovatie van Dingus beschik baar te stellen. Een besluit waarmee een eerste aanzet moest worden gegeven tot een integraal jeugd- en jongerenbeleid in de gemeente Venray. Aan de kredietverlening werd door de gemeenteraad wel een aantal voorwaarden verbonden, waaronder een breder draagvlak van het bestuur en een activiteitenpro gramma dat zich op zoveel mogelijk jongeren richt. Volgens het college van B&W lapt het bestuur van Dingus deze voorwaarden aan haar laars. Zo wil het stichtingsbestuur haar organisatievorm pas wijzigen en haar zeggenschap over Dingus overdragen nadat de renovatie van het gebouw is voltooid. Bovendien vindt het college dat het conflict tus sen de stichting OJWV en Synthese een professionele ondersteuning van het open jongerenwerk na 1 januari 1999 niet goed mogelijk maakt. "Door de opstelling van de stichting loopt de realisatie van een multi functioneel bovenwijks jongeren centrum serieuze vertraging op", aldus B&W. Dingus krijgt twee weken de tijd om op het principebesluit van het college te reageren. Het stichtingsbestuur kondigt hierop aan naar de rechter te stappen om haar gelijk te krijgen. Volgens het bestuur is de gemeente als ver huurder van het gebouw verplicht om Dingus te onderhouden. Het pand aan de Hoenderstraat is al jaren aan een dringende verbouwing toe. Voorzitter Pieter Gijbers zegt voldoende bewijzen te hebben dat Dingus door de gemeente structu reel wordt tegengewerkt, met andere woorden: het jongerencentrum zou gewoon niet goed liggen bij de gemeente. Bovendien zou het besluit van B&W in strijd zijn met eerder gedane toezeggingen van de gemeente, waarbij gesproken werd van 'inspanningsverplichtingen' en geen 'voorwaarden'. Uit de reactie van Gijsbers blijkt verder dat OJWV het faillissement van 1995 nog niet heeft verwerkt en dat Synthese hiervoor de zwarte piet krijgt toegespeeld. "Synthese is ver antwoordelijk voor de teloorgang van het jongerenwerk in 1995, wat uiteindelijk tot het faillissement van Dingus heeft geleid. Bovendien heeft de afdeling Welzijn van de gemeente sommige zaken niet door gespeeld aan de gemeenteraad, waardoor deze natuurlijk geen eer lijk besluit heeft kunnen nemen." Eén ding maakt Gijsbers aan de pers heel duidelijk: OJWV is niet van plan om water bij de wijn te doen.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7