De belangrijkste gebeurtenissen van 1998 op een rijtj PEEL EN MAAS donderdag 31 december 1998 - Aan de vooravond van de jaarwisseling zet de redactie van Peel en Maas de belang rijkste nieuwsfeiten van het afgelopen jaar voor u op een rijtje. In tegenstelling tot voorgaande jaren vindt u nu per maand een beschrijving van de belangrijkste gebeur tenis. Twaalf slepende kwesties, die de gemoederen in de gemeente Venray in 1998 bezighielden en waar ook in het nieuwe jaar nog zeker het nodige woordje over gesproken zal worden. MAART De voorspelde overwinning voor de lokale partijen blijft uit bij de gemeenteraadsverkiezingen in Venray. De bestaande coalitie CDA- Partij van de Arbeid komt daarente gen sterker in het zadel te zitten. Het CDA behaalt 37.37% van de stem men en gaat van negen naar tien zetels, de PvdA is goed voor 16.4% en blijft daarmee op vier zetels ste ken. De VVD behaalt 11.27% van de stemmen en gaat van twee naar drie zetels in de raad. Fractie van de Vorle boekt een lichte winst maar behoudt zijn aantal van vier zetels. Samenwerking Venray (SV) en D66 zijn de verliezers van de gemeente raadsverkiezingen. SV heeft slechts 36 stemmen minder dan de VVD maar verliest wel een zetel. D66 daalt in procenten van 12.44 naar 8.1%, waardoor de partij één zetel prijs moet geven. In totaal brengt 61.3% van de kiesgerechtigden in de gemeente Venray zijn stem uit, 1% minder dan vier jaar geleden. Waar de verschuivingen in zetels niet echt opzienbarend zijn, heeft het binnen de partijen zelf echter flink gerommeld. Een recordaantal raadsleden zit met voorkeursstem men in de gemeenteraad. Het CDA is hierin koploper. De doelstelling van de Venrayse Vrouwenraad om het aantal vrouwen in de gemeente raad te verdubbelen van vijf naar tien mislukt. In de nieuwe raad nemen opnieuw vijf dames zitting. Twee van de vijf zijn nieuw: Mia Naast PvdA en CDA heeft nu ook de WD zitting in het college. van het Reve-Schothuis (nr. 2 van D66) en Ton Teeuwen-Peeters, vier de op de CDA-voorkeurslijst. De coalitie-onderhandelingen lei den ertoe dat Venray de komende vier jaar wordt bestuurd door een coalitie van CDA, Partij van de Arbeid en...VVD. Laatstgenoemde partij is nieuw in het college van B&W. Jan Houba krijgt als VVD- wethouder de portefeuille Financiën en economische zaken toebedeeld. Het zittende trio Jan Driessen (CDA). Frans Janssen (CDA) en Bert Kersten (VVD) blijft aan. MEI Burgemeester Waals van Venray laat weten dat het wat hem betreft absoluut geen probleem is als er ieder jaar een afvaardiging van de Duitse Kriegsgraberfürsorge op 4 mei de Nationale Dodenherdenking in Ysselsteyn bijwoont. Volgens de burgervader is het slechts een kwes tie van tijd dat ook de Duitsers tij dens deze plechtigheid het woord zullen voeren en een krans zullen leggen. Waals laat tijdens de her denking weten dat Venray naar wegen zoekt om de betekenis van 4 mei te verbreden om deze plechtig heid een blijvende plaats te geven. De aangekondigde aanwezigheid van de Duitse afvaardiging op 4 mei stuitte vooraf op felle protesten van de Bond van Wapenbroeders. De Bond, die jaarlijks een krans bij het oorlogsmonument legt, liet als reac tie hierop weten de plechtigheid niet te zullen bijwonen als vertegen woordigers van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen worden uitge nodigd om ook een krans te leggen. "Dit is een Nationale Dodenherdenking, waarvoor geen Duitsers mogen worden uitgeno digd", liet Nico van Hoek van de Bond van Wapenbroeders weten. Van Hoek verwees naar een uit spraak van premier Kok vorig jaar, die aangaf dat de tijd daar nog niet rijp voor is. Pas als de generatie die de oorlog bewust heeft meegemaakt is overleden, zal de aanwezigheid van Duitsers geen weerstand meer oproepen. Ook de Vereniging van Ex-politieke gevangenen (Expoge) raadde de gemeente met klem af om geen buitenlanders, dus ook geen Duitsers, bij de dodenherdenking toe te laten. De gemeente Venray nodigde hierop beide verenigingen uit voor een gesprek om tot een compromis te komen. De partijen kwamen tot overeenstemming. De Duitsers mochten de herdenkings plechtigheid wel bijwonen maar zouden niet het woord voeren en ook geen krans leggen bij het oor logsmonument. Wel werd door de Duitsers op een aparte bijeenkomst een vredesbel voor het Carillon De Duitse vertegenwoordiging laat na afloop van de herdenking weten zeer onder de indruk te zijn geraakt van de wijze waarop in Venray de slachtoffers van oorlog en geweld worden herdacht. JUNI "Het is slecht gesteld met de ker missen in de Venrayse kerkdorpen. Veel te weinig bezoekers, onveilige attracties en een gebrek aan varia tie." Dat zegt D66-commissielid Marcel Toonen uit Merselo in een vergadering van de commissie Stedelijk Beheer. Volgens Toonen zal de dorpskermis doodbloeden als er niet snel iets gebeurt. De opvat ting van de Merselonaar wordt vol ledig gedeeld door de dorpsraden in de verschillende kerkdorpen. Volgens voorzitter Sieb Nijssen van de dorpsraad in Ysselsteyn moet de gemeente de kermissen in de kerk dorpen flink opwaarderen. Sommige attracties, zoals de rups, zijn hopeloos verouderd en daar door onveilig. Ook voorzitter Steph Lintzen van de dorpsraad in Castenray is van mening dat er veel valt te verbeteren aan de kwaliteit van de dorpskermis. Volgens hem is de gemeente teveel gefixeerd op Venray-centrum en krijgen de dor pen te weinig aandacht. Marcel Toonen laat tijdens de commissie vergadering verder weten dat het weinig zin heeft om de dorpskermis tot en met dinsdag open te houden. Veel scholen plannen immers de zomervakantie rond de kermisperio de, waardoor ouders met hun kinde ren vaak niet in hun eigen dorp zijn en de kermisattracties als gevolg leeg blijven staan. Gemeente-amb tenaar Ineke Lensen laat weten dat de gemeente na de vakantie met de dorpsraden rond de tafel gaat zitten om de kwestie te bespreken. Uit dit overleg wordt duidelijk dat de dorpsraden ondanks de eerder aan gekaarte problemen vertrouwen hebben in de toekomst van de dorpskermis. Wel spreken ze af dat ieder dorp afzonderlijk zal bekijken hoe haar kermis aantrekkelijker kan worden gemaakt. De kermissen worden in drie categorieën onder verdeeld; in Ysselsteyn, Leunen en Oostrum zijn de kermissen renda bel, in Oirlo en Castenray draaien ze redelijk tot goed, terwijl er in Veulen en Heide geld bij moet. Voorzitter Holtackers van het dorps- radenoverleg is van mening dat de kermissen aantrekkelijker moeten worden gemaakt voor kinderen door bijvoorbeeld een kleurwedstrijd uit te schrijven of andere activiteiten te ontplooien. Wethouder Driessen lanceert het idee om de basisschool kinderen tijdens de kermisperiode gewoon naar school te laten gaan. FEBRUARI De gemeente Venray en het bestuur van het Raaylandcollege bereiken begin februari na moeiza me onderhandelingen eindelijk een akkoord over de verkoop van twee sportvelden, die de school op dat moment nog in eigendom heeft. De aankoop past in het privatiserings proces van de gemeentelijke sport parken, waarmee de verenigingen het beheer van de sportparken in handen krijgen. Voordat de gemeen te zich terugtrekt, zorgt ze ervoor dat de accommodaties in goede staat verkeren. Het bestuur van SV Venray had eerder te kennen gege ven dat dit laatste voor haar pas het geval is als de twee Raaylandvelden bij het sportpark horen. De vereni ging met 1100 leden en 70 teams de grootste van de gemeente Venray, wil op de twee velden twee trai ningsvelden, een wedstrijdveld plus een aantal kleedlokalen realiseren. De uitbreiding is voor de club pure noodzaak omdat de verwachting is dat het aantal leden van SV Venray de komende jaren gestaag door zal groeien. "Als er niets extra's bij komt, komen we voor enorme pro blemen te staan", liet voorzitter Wiel Michiels van SV Venray eind januari weten. Het bestuur van de club. had zo langzamerhand haar buik vol van de trage voortgang van de herinrichtingsoperatie van het gemeentelijk sportpark. Het Raayland College maakte in 1995 al duidelijk geen haast te hebben met de verkoop van de sportvelden. De twee velden zouden de school niets opleveren en bovendien zou een eventuele verkoop gekoppeld moe ten worden aan de realisatie van de unilocatie. De gemeente Venray erkende de problemen van de ver eniging maar werd in de onderhan delingen steeds geconfronteerd de starre houding van Raaylandbestuur. Nu beide het toch met elkaar eens zijn den over de verkoop. Venray haar wens eindelijk in vulling gaan. Eind maart zet het c11 lege van B&W het licht definitief groen voor de herinrichting sportpark. De totale operatie 2.3 miljoen gulden kosten; Venray en de Venray Regio dragen daar 155.000 gulden aan bij. De omvatten de aanleg van een uicup~ kunststof atletiekbaan, de bouw nieuwe kleedlokalen en de van de oude kleedlokalen Leunseweg. De gcnicciuciauu op 28 april akkoord met de herj h richting. Het aanhoudende weer zorgt er vervolgens voor nieuwe lokalen in 1998 niet zijn. Typerend voor de kermis op de dorpen: Heide moest het enkele dagen zonder draaimolen doen.... JANUARI Tijdens een informatie-avond over de TBS-kliniek op maandag 26 januari maakt directeur J.W. Buyser bekend dat er in aanvulling op de kliniek aan de Wanssumseweg in Oostrum ook een resocialisatie afdeling in Venray zal worden fevestigd. De voorkeur van de tichting TBS-kliniek Venray gaat hierbij uit naar het terrein van St. Anna aan de Noordsingel. De afde ling moet ruimte bieden aan twaalf atiënten die in de laatste fase van un TBS-behandeling zitten en eraan toe zijn om onder begeleiding te wonen. Het bericht blijkt - vreemdgenoeg ook bij de gemeente Venray - als een verrassing te komen. Het blijkt de eerste keer te zijn dat er in het openbaar over de komst van een dependance van de kliniek wordt gesproken. "De omvang en complexiteit van de hoofdvestiging in Oostrum heeft ervoor gezorgd dat de veel kleinere resocialisatie-afdeling is onderge sneeuwd", laat Buyser als reactie hierop weten. De directeur probeert iedereen gerust te stellen met de mededeling dat de omgeving abso luut niet hoeft te vrezen voor over last. Begin februari wordt echter dui delijk dat burgemeester en wethou ders al sinds november 1996 op de In oktober werd de eerste steen gelegd voor de TBS kliniek. De perikelen rondom de resocialisatiekliniek zijn echter nog niet voorb ij. hoogte waren van de komst van een resocialisatie-afdeling. Sterker nog, de gemeente Venray heeft zelfs meegewerkt aan een onderzoek om de meest geschikte locatie voor deze kliniek te bepalen. Hierbij kwam het terrein van het Vincent van Gogh Instituut, locatie Noordsingel als voorkeurslocatie uit de bus. Burgemeester Waals constateert dat het college van B&W toendertijd heeft verzuimd om de politiek te informeren maar geeft aan dat dit absoluut niet bewust is gebeurd. Volgens de burgervader wilde het college pas met de mededeling naar buiten treden op het moment dat er een exacte locatie en een definitief bouwplan zou zijn. Om de communicatiefout te her stellen komt onder druk van de buurtbewoners vanuit B&W de toe zegging dat de uitkomst van het eer der gehouden locatie-onderzoek ongeldig wordt verklaard. De Venrayse politiek mag gaan uitma ken op welke locatie de resocialisa tie-afdeling wordt gevestigd. Er zal dus een nieuw locatie-onderzoek worden gestart. Nog voordat dit onderzoek is afgerond, richten buurtbewoners van ondermeer de Dr. Kortmannweg de actiegroep 'TBS NEE' op, waar mee zij zich verzetten tegen de komst van een resocialisatie-afde ling in het centrum van Venray. Medio september maakt het college bekend dat het terrein van St. Servaas aan de Stationsweg - even eens in eigendom van het VvGI, als voorkeurslocatie uit het onderzoek naar voren is gekomen voor de ves tiging van de dependance van de TBS-kliniek. St. Anna, eerder nog nummer 1komt nu als tweede loca tie uit de bus. Het bericht leidt tot felle protesten uit de nieuwe woon wijk St. Antoniusveld, die aan aan het terrein van St. Servaas grenst. De bewoners vrezen ondermeer voor waardevermindering van hun huizen indien op '100 meter hemelsbreed geestelijk gestoorde criminelen moeten gaan resocialise ren'. Ook zijn ze bang voor een toe nemend aantal zedendelicten in de directe omgeving. De massale reac ties, die unaniem negatief zijn, lei den tot allerlei beroeps- en bezwaar procedures, die ertoe leiden dat de gemeente Venray de definitieve locatiekeuze moet uitstellen. De dis cussie wordt dus in het nieuwe jaar voortgezet. SV Venray kende naast sportieve perikelen ook problemen rondom de privatisering van het sportpark. APRIL Om aandacht te vragen voor hun woningprobleem houdt de Venrayse familie Janssen met bemiddeling van de SP-Hulpdienst op vrijdag 3 april open huis in haar bejaardenwo ning aan het Bingelkruid. Het colle ge van B&W en raadsleden zijn uit genodigd om te kijken hoe het gezin woont. De familie Janssen, bestaan de uit de gehandicapte Martin, zijn vrouw Feika, die reumapatiënte is, en hun 13-jarige zoon Danny, hoopt door middel van de actie dat te krij gen waar ze al zolang voor strijdt: een aangepaste woning, waarin vol doende ruimte is voor een normaal gezinsleven. De woningstichting heeft tot die tijd geen woning kun nen vinden, die aan de eisen van het gezin voldoet. Een aantal woningen in Venray, dat volgens het gezin in aanmerking komt voor aanpassing, gaat niet door omdat de familie een hogere huur niet kan opbrengen of omdat de beoogde woning door de woningstichting al vergeven blijkt te zijn. De gemeente Venray - als uitvoerder van de Wet Voo rzieningen Gehandicapten verant woordelijk voor het aanpassen van woningen - stelt daarnaast een eisenpakket op, waarmee de familie niet mee uit de voeten zegt te kun nen. Op de open dag in april aan het Bingelkruid verschijnt alleen Joost van de Vorle. Door een fout bij de interne post blijken de raadsleden de invitatie niet op tijd te hebben ont vangen. De echte reden waarom de fracties niet op komen dagen, is ech ter dat zij de actie als een 'stunt' van de SP beschouwen. De familie Janssen en de SP roepen het college van B&W vervolgens op om op korte termijn met een oplossing te komen. Om te beginnen moet er maar eens duidelijkheid komen over de mogelijkheid om een woning in de Hoge Beekflat aan te passen. Daarover is in half februari al gesproken met de gemeente en de woningstichting. Die zouden de kansen onderzoeken en het gezin binnen vier weken uitsluitsel geven. Bijna twee maanden later is dat nog steeds niet gebeurd. Begin juni kraakt het gezin - weer ondersteund door de SP - uit onvre- Nu nemen veel ouders namelijk een of meerdere dagen vrijaf om met hun kinderen bijvoorbeeld naar een pretpark te gaan. Uiteindelijk wordt besloten dat de kermissen in de kerkdorpen in ieder geval de komende driejaar behou den blijven. De gemeente stemt in met de verhuurvoorwaarden die gel den om de kermisexploitanten voor drie jaar te contracteren. In die de over de gang van zaken een leeg staande tussenwoning aan de Kempweg. Aan de kraakactie, die binnen Venray verdeelde reacties oproept, komt een einde als de gemeente Venray toezegt een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid om het huis geschikt te maken voor gehandicapten. Uit dit onder zoek, ingesteld door de gemeente en de stichting Boncura blijkt dat het veel te duur is om de tussenwoning aan te passen. Er komt een tijdelijke oplossing. Het gezin Janssen mag begin september een appartement periode zullen de acht dorpen bekijken hoe in de toekomst beste invulling kan worden aan de kermis. Voorlopig kermissen in de kerkdorpen tot met dinsdag openblijven. aan de Hoge Beek betrekken er er een definitieve tafel ligt. De?i enkele dagen Woningstichting Noord-Limb wijst de familie definitief een h woning toe aan de Kempweg. gezin Janssen moet nu wachten t dat de huidige bewoonster van betreffende pand een plaats kri toegewezen in ouderencentr Schuttersveld. Zodra dat het ge is, kan de woning worden aan past.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 6