I ÏM, Samen werken aan een veilige school' "Activiteiten voor en vooral door de jeugd" Familie Holtackers wint kinderscooter Voor miljoenen dieren is het aftellen begonnen ROLLUIKEN T7ÏT?1 Nieuwe modezaak in Wilhelminastraat PEEL EN MAAS BEZORGEN? (UPP Opbrengst collecte Amnesty- ;roep Venray Ledenservice FNV Bondgenoten Peelwerk Peeltocht Platform Lage Inkomens Venray Schoenen- en textielactie voor Sulawesi Zittingsavonden Karklingels Zonnebloem loterij EN MAAS donderdag 17 december 1998 - Pagina 9 Zes partijen sluiten convenant Wil jij of andere bladen zoals Grens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. S82877 Noorderhof 6 Venray De familie Holtackers uit Oostrum ontving begin december uit handen van Spaarbeleg franchisenemers Stephan Diederen en Szymon van Vegchel een elektronische kinderscooter. De heer Holtackers had de prijs gewonnen doordat hij tijdens de huishoudbeurs Hiltho'98 het juiste gewicht van de reuzen pluchen olifant 'Snurfïe' raadde. De olifant is het 'gezicht' van Baby KoersPlanéén van de spaarproducten van Aegon dochter Spaarbeleg. Van links naar recht: Szymon v. Veghel en Stephan Diederen van de Spaarbelegger en de heer Holtackers. Dierenbescherming Venray e.o. voert actie Vertegenwoordigers van het layland College, Gilde Weidingen, de politie en het 4LT-bureau in Venray, het Ministerie in en de gemeente Venray woensdagmiddag hun jndtekening gezet onder het jnvenant 'Veilige School'. De gaan de handen ineens- om criminaliteit binnen het onderwijs een halt toe roepen. Door deze gezamenlijke npak moet de veiligheid voor sriingen en het personeel op vo-scholen in Venray weer nzelfsprekend worden. De titel van het convenant feilige School' impliceert al dat iligheid op school geen vanzelf- irekendheid is. 'Ouders en leerlin- n zijn veel mondiger geworden en ben minder ontzag voor school bben, waardoor het schoolregle- :nt en de daarbij behorende sanc- s niet meer afdoende zijn om de )blemen het hoofd te bieden. De iligheid van leerlingen en onder- jzend personeel kan als gevolg It meer worden gewaarborgd', zo at in de overeenkomst te lezen. Er tstaat zo langzamerhand een situ- e. waarin de school moet toege- De Amnesty-groep Venray dankt dereen hartelijk die afgelopen terdag een bijdrage heeft geleverd n onze jaarlijkse collecte. De ibrengst is dit jaar ƒ1.148,-. Mocht I dit jaar onze collectebus gemist bber en toch met uw gift onze oep financieel willen steunen, dan in dat door te storten op het giro- mmer van Amnesty-groep inray: 3875939. Helaas kregen wij de bemensing >or een gelijktijdige stand niet nd zodat u afgelopen zaterdag ellicht vergeefs hebt uitgezien ar de mogelijkheid om kerstkaar- n en kaarsen van Amnesty aan te J haffen. Wij maken u daarom op de mogelijkheid om in de èreldwinkel Venray deze artikelen n te schaffen. Vandaar kunt u ook atis kaarten meenemen die u kunt 1 iren naar mensenrechtenactivisten n hen op die manier een hart onder riem te steken. Tenslotte willen wij iedereen van rte danken die ons dit jaar heeft segeholpen met ons werk. Hopelijk wordt in 1999, na de 50e I rjaardag van de Universele rklaring van de Rechten van de ens, die belofte voor een betere ereld voor iedereen een beetje aar gemaakt. Meer informatie? Bel: Carola oedemaekers, tel. 0478-550230 Sluiting Kerst en Eindejaar. Het Ledenservicesteunpunt van FNV-Bondgenoten dat gevestigd aan het Henseniusplein 10a te rnray helpt leden die met een pro- - eem over inkomen en werk. 1 Zo kan een lid zich. laten bijstaan )or een van onze experts als ze een proep krijgen voor een keuring of erkeuring voor de WAO. Een van nze experts gaan dan met het lid lee naar die keuring en helpen daar Dor een luisterend oor te hebben Dor alles wat er gezegd word. Het lid krijgt daarbij dan advies ver hoe te handelen. Zijn wij het sbond dan niet eens met de beslis- ng die daarop volgt dan word Dor het lid in beroep gegaan. Ook mensen die geen lid zijn wor- en geholpen Ze krijgen advies ver hoe te handelen als ze een pro- leem hebben met werk of inkomen, oor niet-leden geld eigenlijk dat 'e ze voorzien van advies en indien odig worden ze doorverwezen naar betreffende instanties die hen dan - erder kunnen helpen. Dit werk wordt geheel gedaan )or vrijwilligers. Tijdens het hele ar staan deze voor de leden en et-leden elke maandag en donder- igavond van 19.00 uur tot 20.30 ir en op de eerste maandag van de aand ook nog van 14.00 uur tot 5.30 uur klaar. Tijdens de komende feestdagen ibben deze mensen dan ook een eine vakantie verdiend. Dit houdt >or de leden en niet-leden in dat J 'e niet aanwezig zullen zijn op toderdag 24 en 31 december. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard ven dat ze het zonder steun van bui tenaf niet meer kan bolwerken. Leerlingen die in en om de school in overtreding gaan of zelfs een ernstig misdrijf plegen, worden in het hui dige systeem veelal nog met het schoolreglement in de hand bestraft. Ze worden bijvoorbeeld door de conciërge aan het werk gezet. Een aanpak die volgens de verschillende partijen die het convenant hebben gesloten tot verdeeldheid leidt en willekeur alleen maar in de hand werkt. De ene school is immers meer overtuigd van het nut van 'werkstraf' dan de andere, waardoor de sancties per school sterk van elkaar afwijken. Rondom de afwik keling van strafbare feiten, bevindt de school zich bovendien in een uitermate lastige dubbelrol, die een voudig tot conflicten kan leiden. Enerzijds is zij de boeman voor de dader, anderzijds behoort ze zorg te dragen voor het slachtoffer. Maar ook richting dader is het voor de school moeilijk om helderheid te creëren. Iemand die een stafbaar feit pleegt moet natuurlijk worden gestraft maar aan de andere kant mag de school haar opvoedende taak niet uit het oog verliezen. Ze is te allen tijde verplicht de dader te De welkomstcocktail stond afge lopen vrijdag klaar in gemeen schapshuis De Brink in Leunen. De plaatselijke jeugd in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar werd welkom geheten tijdens een spet terende beachparty, de openings activiteit van het nieuwe driewe kelijkse jongerencafé. De activiteit komt voort uit het pro ject 'Leefbaarheid in de Peel'. In acht kleine kernen in de gemeen ten Venray, Horst, Sevenum, Helden en Meijel worden activi teiten ontplooid voor en vooral door de jeugd. "Met nadruk op door, want de eigen bijdrage van de jongeren vormt een wezenlijk onderdeel van het project", aldus Vera Hendrix van Synthese in Venray, de stichting die de uitvoering van de projecten in de Venrayse kerkdorpen Leunen, Ysselsteyn en Merselo ter hand neemt. "We gaan uit van de lokale infrastructuur", vult Pieter van der Velde. projectmanager van Symbiose, aan. Symbiose is de overkoepelende instantie in Limburg die het project in de deel nemende gemeenten begeleidt. Van der Velde: "We proberen zoveel mogelijk op de bestaande initiatie ven in de dorpen aan te sluiten. De tendens is dat tieners van een jaar of twaalf overal afgaan. Dat heeft te maken met hun interessewereld, maar het zegt zeker ook iets over het aanbod van (sport-)verenigingen en overige activiteiten in de dorpen. In het project gaan we uit van de bestaande situatie en kijken daar naast wat willen de jongeren en wat kunnen we ze bieden. Iedereen wil een disco, of een skatebaan, maar dat is niet realistisch. Dus moeten we komen met andere activiteiten die de jeugd wil. En haalbaar zijn." Van der Velde benadrukt de samen werking met Synthese in het pro ject: "Die ondersteuning is essen tieel voor het welslagen. De medewerkers van Synthese zijn pre cies op de hoogte van de lokale situ atie. Weten wat er in een gemeen schap speelt. En dat kan van dorp tot dorp aanzienlijk verschillen." helpen. BOEMAN Het convenant biedt scholen een alternatief. Alle strafbare feiten die nen bij de politie te worden aan gegeven, die op haar beurt bekijkt of en in welke vorm strafvervolging plaatsvindt. Als het om een misdrijf gaat, dat te ernstig is om door HALT te worden afgehandeld, zal de poli tie de zaak overdragen aan justitie. Als blijkt dat de leerling voor het eerst met de politie in aanraking komt, wordt HALT wel ingescha keld en krijgt de dader de kans om zijn fout goed te maken. Hij dient in dit kader het slachtoffer schadeloos te stellen en een aantal uren te wer ken om aan te tonen dat hij spijt heeft van zijn daad. In deze nieuwe opzet speelt HALT - en dus niet lan ger de school - de rol van boeman. De school kan zich wel aanbieden om als begeleider op te treden bij de uitvoering van de werkstraf. Als de HALT-procedure negatief uitpakt, wordt de zaak alsnog aan justitie overgedragen. De straf wordt dus onafhankelijk van de school bepaald en onpartijdig gecontroleerd. Er treedt dus geen belangenverstrenge ling meer op. Als scholen bovendien 'LEONTIEN' Het jongerenproject in de kleine kernen is in augustus van dit jaar in gang gezet. Eind februari 1999 is de afronding en moet er in de drie Venrayse kerkdorpen iets 'zijn neer gezet'. Een enquête onder de jeugd in Leunen wees uit dat de 16-plus- sers in het 'zaterdagavondcafé' aan hun trekken komen, maar dat voor de jeugd tot en met 15 jaar iets der gelijks ontbreekt. In samenwerking met de stichting Leunse Evenementen Organisatie (LEO) zijn daarop de jongeren in de leef tijd van 12 tot en met 15 jaar uitge nodigd voor een informatiebijeen komst. Dat resulteerde uiteindelijk weer in 'Leontien', een drieweke lijkse activiteit op vrijdagavond in gemeenschapshuis De Brink. "En die avond wordt ingevuld met de ideeën en wensen van de jongeren", legt Vera Hendrix uit. "Hun eigen inbreng is minstens zo belangrijk als datgene wij aandragen. We geven de jongeren medeverantwoordelijkheid over de invulling." WEKELIJKS Ook in Merselo voelde de jongere jeugd zich tekort gedaan. De soos- avonden in JUM werden steevast bezocht door oudere tieners. De jeugd tot 15 jaar voelde zich niet echt welkom op de soosavonden, mede ook uit angst voor de voorna melijk door allochtone jongeren veroorzaakte overlast. Hendrix: "Dit probleem is aangepakt en sinds de zomervakantie hebben we geen overlast meer gehad." In JUM start dan ook op vrijdag 15 januari een wekelijkse bijeenkomst voor de jeugd van II tot en met 14 jaar. "Een werkgroep van vier tieners en twee volwassenen zet zich in om die avonden in te gaan vullen. In tegen stelling tot Leunen, waar elke drie weken een activiteit is, hebben de jongeren in Merselo duidelijk geko zen voor een wekelijkse soosavond. In JUM starten we met een spekta kel waar het thema sport centraal staat. Daar vliegen de spetters vanaf." STRUCTUUR Problemen van geheel andere aard had Jongerencentrum Jera in Ysselsteyn. Er was wel een weke lijkse vrijdagavond voor de 12- tot en met 15-jarigen maar de organisa tie had moeite om structuur in de programmering aan te brengen. Vera Hendrix: "De ene week zitten er 15 jongeren, de andere week 35. Daar hebben ze moeite om vernieuwende activiteiten te ontplooien. In Ysselsteyn gaan we nu een enquête houden waarin we de jongeren vra gen wat ze willen en hun informeren over de nieuwe opzet. Ook hier is ieder strafbaar feit aangeven, zullen leerlingen minder snel de fout ingaan. Met de politie in aanraking komen wil namelijk niemand, zo is de gedachte. GEZAMENLIJKE AANPAK Om het convenant in de praktijk tot uitvoer te brengen, moeten vo- scholen hun reglement aanpassen en ouders en leerlingen daarvan in ken nisstellen. De politie dient goede richtlijnen en procedures op te zet ten om alle aangiften van scholen goed te kunnen verwerken, en er tevens voor zorgen dat er een opti maal contact met de scholen ont staat. Dit laatste geldt ook voor HALT, dat leerlingen tevens gaat voorlichten over criminaliteit en de manier waarop strafbare feiten zul len worden afgehandeld. De gemeente Venray heeft de taak om te kijken of alle afspraken worden nageleefd en zal daar waar nodig voorzieningen treffen die de veilig heid verbeteren. Kortom, de partijen gaan gezamenlijk overlast, vandalis me en strafbare feiten voorkomen en bestrijden en zorgdragen voor een veilig klimaat in en om de school. het de bedoeling om elke vrijdag avond te draaien. Twee keer per maand een vrije avond, een keer een 'playstation-avond' op een groot scherm en een keer een grote activi teit. Op vrijdag 8 januari staat hier de eerste grote activiteit op het pro gramma, een dropping. Jongeren die de enquête inleveren, kunnen hier gratis aan deelnemen." In februari moet het project op de rails staan. De vrijwilligers en jon geren in de drie kerkdorpen dienen dan zover te zijn dat de 'nieuwe' activiteiten een continu karakter krijgen. Zij worden echter niet aan hun lot overgelaten: "Nee, beslist niet. Wij houden regelmatig contact over het verloop van het opgestarte project. En, indien nodig, zullen we beslist bijspringen. De afsluiting van het project wil niet zeggen dat we ons als Synthese helemaal terug trekken. Ook wij hebben er belang bij dat de jeugd op de kerkdorpen aan haar trekken komt." Het ijverige vrijwilligersploegje van Behoud de Peel heeft het niet gemakkelijk met de nattigheid. Veel van haar werkplekken zijn onbe reikbaar geworden, maar na lang zoeken is toch nog een plek gevon den die nog redelijk goed te berei ken is. Het is het verste eind van de zg. vlakte van Minke, een heel eind je lopen naar een plek zo afgelegen en zo stil dat zelfs kraanvogels en de rietganzen het altijd speciaal uitzoe ken om de jachtige mensenmaat schappij te vermijden. Daarom is het er ook zeer aan te bevelen voor al dan niet gestresste Homo Sapiens, die hier in groepsverband en met de zaag in de hand het Peellandschap komen verfraaien. Door er een paar rijen flinke berkenbomen weg te zagen, wordt de voor ganzen en kraanvogels o zo gastvrije ruimte nog een stuk groter. Laarzen en ver rekijkers zijn onmisbaar! Verzamelen zaterdag 19 december om 09.00 uur bij de kerk van Liessel. Gewerkt wordt tot 14.00 uur. Voor nadere informatie: 0492- 515683 of 0493-319610. Vrouw breekt arm Een 70-jarige vrouw uit Venray heeft bij een ongeval op de Zuidsingel op 13 december haar arm gebroken. De vrouw fietste over het fietspad langs de Zuidsingel toen haar een 24-jarige Horster bromfietser tege moet kwam. De twee kwamen met elkaar in botsing en de vrouw kwam ten val. Ze brak hierbij haar arm. In de kerstvakantie organiseert Staatsbosbeheer weer de bekende Peeltocht. Onder leiding van een deskundige gids maakt u een drie uur durende wandeling dwars door de uitgestrekte Peel. Elke deelnemer krijgt een Peelneut onderweg. Voor kinderen is er een verrassing. Na de wande ling is er een gezellig samenzijn rond de kerstboom in het bezoekers centrum met een kop soep en brood. De Peeltocht is op dinsdag 22 woensdag 23 en zondag 27 decem ber om 13.00 uur. De start is vanaf Bezoekerscentrum Mijl op Zeven. De kosten bedragen ƒ12,50 per deelnemer. Inlichtingen en opgave voor 20 december bij het Bezoekerscentru, tel. 0495-641497. In verband met de kerst is ons kantoor aan de Mozartstraat 20b gesloten van maandag 21 december 1998 tot en met zondag 3 januari 1999. Gedurende deze periode wordt er geen spreekuur gehouden. Met ingang van maandag 4 januari 1999 zijn wij weer voor u aanwezig. Zoals elk jaar houdt carnavalsver eniging De Vöskes in Meerlo, ook dit jaar weer in december een grote tweedehands textiel- en schoenen actie. Doel hiervan is er voor te zor gen dat deze tweedehands produc ten niet bij de toch al grote afvalberg terecht komen. De ophaal actie van textiel en schoenen heeft nog een bijkomend voordeel: de opbrengst hiervan gaat voor 50% naar Stichting Ontwikkelings Samenwerking Meerlo-Wanssum ten bate van het nieuwe project in Sulawesi (Indonesië). De andere 50% is bestemd voor de carnavals vereniging. Zaterdag 19 december komen, vanaf 12.00 uur, de leden van carna valsverenigingen De Vöskes in Meerlo textiel en schoenen ophalen. Zet deze spullen gescheiden in plas tic zakken aan de straat. Sympathisanten In voorgaande jaren deden öok sympathisanten mee uit omliggende gemeenten. Iedereen kan oude. nog te repareren schoenen zaterdag 19 december inleveren tussen 12.00 en 14.00 uur bij Jan Poels aan de Julianastraat 21 in Meerlo. Kijk de komende dagen even in de kledingkast en op het schoenen- rek. Het gaat hier namelijk om een actie met meerdere betekenissen. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 januari 1999 worden weer de zittingsavon den gehouden in het gemeenschaps huis te Oostrum. Een keur van artie sten zullen op deze avonden voor het voetlicht treden. Het muzikale gedeelte van deze avonden is in ver trouwde handen van de Eikenhofkapel. Het programma begint om 19.55 uur maar" vanaf 19.30 uur is er muziek van de Eikenhofkapel. Hoe komt men aan kaartje? Leden van CV De Karklingels kunnen op zondag 20 december van 11.00 tot 13.00 uur hun entreebewijs voor de zitting op komen halen in 't Allemans Café. Is dit niet mogelijk dan is dit tot 26 december mogelijk op Randenrade 50. De vrije verkoop is op zondag 27 december van 11.00 tot 13.00 uur. ook in het Allemans Café. Indien er dan nog kaarten zijn: op het adres Randenrade 50. Aanmelding leden Nieuwe leden zijn van harte wel kom en kunnen zich aanmelden bij het secretariaat Geeststraat 4. tel. 512949. Aanmelden kan ook op zondag 20 december tijdens het afhalen van de entreekaarten voor de zittingen. De Dierenbescherming voert in de maand december campagne om de consument bewust te maken van het leed binnen de kleine veehouderij-takken. Miljoenen konijnen, eenden, kal koenen, struisvogels, maar ook fazanten, patrijzen en vissen wor den zoals kippen en varkens op zeer grote schaal onder erbarme lijke omstandigheden gefokt voor de vleesproductie. De meeste con sumenten zijn hier niet van op de hoogte. De Dierenbescherming noemt deze sector dan ook de 'verborgen bio-industrie'. De kleine veehouderij-takken zijn de laatste jaren sterk gegroeid als antwoord op de toenemende vraag van consumenten naar een alterna tief stukje vlees. De veehouders hebben hier direct op ingehaakt en begonnen - vaak met weinig kennis van zaken - met het mesten van deze dieren. Dit heeft verstrekkende gevolgen voor de wijze van huisves ting en verzorging. Konijnen, een den en kalkoenen zitten dicht opeengepakt in te kleine ruimtes, veelal totaal verstoken van daglicht. Ze krijgen niet het juiste voer en kunnen zich nauwelijks bewegen. Dit alles heeft abnormaal en agres sief gedrag tot gevolg. Bovendien horen struisvogels niet thuis in het natte Nederlandse kli maat. Door het ontbreken van een Sinds afgelopen zondag heeft Venray er een nieuwe modezaak bij, "The Style Company". De zaak is gevestigd aan de Wilhelminastraat lc, waar voorheen de Hento Bar lag. The Style Company richt zich op de damesmode, waarbij gekozen voor aparte, trendy kleding die betaalbaar is. Annika Beekmans en Aukje Berben namen eind september het initiatief om deze zaak op te zetten. "Ik kon in Venray nergens terecht waar men de mode had die in mijn smaak viel. Ik ben toen eens gaan rondkijken en zo is het begonnen". In sneltreinvaart hebben beide jon- Drie verstekelingen aangetroffen in oplegger Bij een vrachttransportbedrijf aan de Witte Vennenweg zijn dinsdag middag rond 13.00 uur drie verste kelingen aangetroffen in een opleg ger die via Calais uit Engeland kwam. De drie mannen die geen papieren bij zich hadden zijn ver moedelijk afkomstig uit Afghanistan en hebben in Calais kans gezien zich in de oplegger te verschansen. Waarschijnlijk hebben zij gemeend dat de vrachtwagen op weg was naar Engeland. De drie mannen zijn door de politie aange houden en in vreemdelingenbewa ring gesteld. vetlaag wordt hun verendek kletsnat als het regent. Velen sterven als gevolg van een verkoudheid of longontsteking. Het verbod op het houden van deze dieren, waar de Dierenbescherming zich sterk voor heeft gemaakt, is helaas niet doorge voerd. Wel heeft de minister van landbouw toegezegd dat struisvo gels in Nederland nimmer op een intensieve wijze mogen worden gehouden. De Dierenbescherming wil dat er aan de wantoestanden in de verbor gen bio-industrie zo snel mogelijk een einde komt. Daarom wil zij dat er wettelijke regels voor diervrien delijke huisvesting en verzorging van deze kieren komen. Momenteel gelden er geheel geen regels voor het houden van deze dieren. Een stap in de goede richting is dat de consument zich bewust wordt van het leed dat deze dieren moeten doorstaan voordat ze op een bordje belanden.Ze worden letterlijk geproduceerd. De kerst is bij uitstek een tijd waarop mensen konijn, kal koen en dergelijke op tafel zetten. De Dierenbescherming roept deze maand - via een tv-commercial - op om dit jaar iets anders op het kerst menu te zetten. Een keertje geen vlees of vis. Of anders scharrel- of biologisch vlees. Een uitgebreid informatiepakket is op te vragen bij de Afdeling Venray e.o., tel. 0478-546666, gedames hun zaakjes in orde gemaakt om nog net voor de kerst te kunnen openen. "We hebben het haast letterlijk uit de grond gestampt" aldus Annika, "waarbij we bijvoorbeeld ook de inrichting van de zaak zelf ter hand hebben genomen". The Style Company wil zich in Venray onderscheiden van andere zaken. Daarom zijn er merken te koop die voorheen nog niet in Venray te krijgen waren zoals Guess?. French Connection, Thomas Basics. Kookaï. G.Sus, Morgan. Sud Express en Turk 1ter wijl aan de voorjaarscollectie ook Fiorucci wordt toegevoegd. The Style Company is overigens ook a.s. zondag, tijdens de koopzon dag open. Uitslag van de winnende num mers van de Zonnebloemloterij 1998. 014286, 015164,015310. 015856, 016174. 038206, 038453, 038841, 042500, 043111. 056077, 056405, 057271. 058113. 058897. 083209, 083653. 083657. 084397. 084580. 085848. Deze nummers krijgen het bedrag overgemaakt op hun rekening. VERA Venray B.V. de Huist Venray Jongerenproject in Leunen, Mërselo en Ysselsteyn

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9