PEEL EN MAAS Gratis op de foto met de kerstman!! "Bieb kan uitgroeien tot hét infocentrum van Venray" 'Doodzonde dat mensen zoveel weggooien" Atelier Kruisen en Kapellen geopend 50.- Tijdnood sleutelt lan de tijd Spreekuur CDA Geslaagd UW Bijdrage voor W OA/AAW-vereniging Nieuwjaars receptie eniorservice, ANBO en KBO Nu Mensen die bidprentjes, foto 's en andere spullen uit het Venrays verle den in het bezit hebben, kunnen dan ook contact opnemen met Frans Vermeulen, telefoon 515396, of het gemeentearchief in Venray, telefoon 523508. Eindstraat 12, tel. 5&1553 gratis paé&eren voor de cTéur Op maandag 21 dec. is uw tele foontje weer welkom over gemeen telijke aangelegenheden. Het CDA- Venray houdt dan weer haar maandelijks telefonisch spreekuur. Iedere maand zullen afwisselend twee leden van de CDA-fractie tele fonisch spreekuur houden. Heeft u een vraag of een onderwerp die u aan de politiek kwijt wilt, schroom dan niet en bel ons. U kunt maandag 21 dec. tusren 19.00 en 21.00 uur bellen naar de volgende CDA- raadsleden: Wiske Koster-Mans, tel. 583399 of Wiel Michiels. tel. 510313. Deze politieke dienstverle ning is er voor alle Venrayse bur gers. Maak er gebruik van. Het regende weer prijzen in december! Alle winnaars van harte gefeliciteerd! Wij hebben nog volop oudejaarsloten. In het bijzijn van bestuurs- en directieleden en werknemers nam Martin Kuijpers afgelopen maan dag afscheid als bestuursvoorzit ter van de Bibliotheek Venray. Op informele wijze, zonder poespas, geheel in de stijl zoals Kuijpers twaalf jaar lang de voorzittersha mer hanteerde. Met ingang van 1 januari 1999 wordt hij opgevolgd door Mieke Schmeetz-Lamers. Marlies de Loo, de huidige burge meester van Gennep, polste twaalf jaar geleden Martin Kuijpers om haar functie als voorzitter van het 'biebbestuur' over te nemen. Kuijpers werd letterlijk en figuurlijk voor de leeuwen gegooid: "Het bestuur van de bibliotheek'moest enkele cruciale beslissingen nemen. Aan de ene kant de locatiekeuze, aan de andere kant de automatise ring. De bibliotheek wgs gehuisvest in twde panden aan de Julianasingel en dé Schoolstraat. Het was duide lijk dat er iets moest gebeuren. Niet gehinderd door enige kennis ben ik toen met B&W van Venray aan tafel gaan zitten. Defesche, destijds bur gemeester van Venray, deed het voorstel om de bibliotheek onder te brengen in ons huidige pand, toen nog supermarkt Torro, dat was aan gekocht door de gemeente. Alleen het aanpassen van 'de winkel' vond ik echter te weinig. Een verhuizing van de bibliotheek en geen automa tisering was voor mij niet bespreek baar." De eis van het bibliotheekbestuur vond weerklank in het college van B&W. Het betekende wel dat op de oorspronkelijke verbouwingsplan nen en -kosten aardig beknibbeld moest worden. Een complete ver bouwing en automatisering in een keer was teveel van het goede. Kuijpers: "Met het nodige reken werk, extra gelden en bezuinigingen zijn we er toch uitgekomen. En kon den we twee zaken in een keer afwerken." ENERGIE Na zijn aanstelling veranderde het bibliotheekbestuur vrij snel van samenstelling. Eindjaren 80, begin jaren 90 was Kuijpers drukdoende om in zijn ogen capabele bestuur ders aan te trekken. Ieder lid kreeg een duidelijke taak binnen een van de vijf commissies: financiën, per soneel en organisatie, automatise ring, evenementen en promotie en beheer van het gebouw. In die tijd groeide het team van medewerkers uit naar 22 medewerkers inclusief vrijwilligers en een totale begroting van 1,5 miljoen gulden op jaarbasis nu. Kuijpers, in het dagelijks leven lid van de centrale directie van het Raayland College, gaf de bieb een 'professionele impuls'. De automa tisering was daarbij zijn stokpaard je. "Ik was ervan overtuigd dat een tussenfase niet ,.de oplossing was.. Als er al geautomatiseerd moest worden, dan meteen -volledig. Afstappen van het kaartsysteem en het boekenbestand en het uitleen systeem in een keer automatiseren." Die overgang, door Kuijpers stee vast aangeduid als 'van stoomschip naar een chip', typeerde de daden drang en het vooruitstrevende, pro fessionele karakter van het biblio theekbestuur. Kuijpers laat anderen graag meedelen in de lof die de bieb nu geregeld krijgt toegezwaaid: "Het is een samenwerking tussen directie, medewerkers en bestuur. Wij vormen een prima team dat uit eindelijk heeft geleid tot een bieb waar Venray trots op kan zijn. Voor mezelf was het dan ook beslist geen erebaantje, wel zwaar vrijwilligers werk waar ik met alle plezier veel tijd en energie in heb gestoken." INFORMATIECENTRUM De ontwikkelingen op het gebied van de moderne communicatiemid delen volgt de Bibliotheek Venray nauwgezet. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat jaarlijks zo'n 240.000 bezoekers de weg naar de Merseloseweg vinden. En niet alleen voor een van die 360.000 boeken die op jaarbasis worden uit geleend. Op termijn ziet de scheidende voorzitter een zonnige toekomst weggelegd voor de Bibliotheek Venray. Een veel grotere rol dan nu; "Ik denk dat de bieb kan uitgroeien tol hét informatiecentrum van de gemeente Venray. Een centrale plaats waar iedere burger over aller lei onderwerpen van uiteenlopende aard informatie kan vinden. Van een deskundig hypotheekadvies, de films die in de bioscoop te zien zijn tot en met gemeentelijke informatie en sportwedstrijden in het weekein de. Dus de bibliotheek in een andere rol en niet alleen meer als uitdrager van cultuur." Het bibliotheekbestuur voert inmiddels gesprekken met de "gemeente om die plannen vast te leggen in een intentieverklaring. Kuijpers: "Dat zou een eerste aanzet zijn. De plannen staan nog in de kinderschoenen, maar de functie van de bieb als informatievoorzie ner verandert continu. Een andere nieuwe ontwikkeling is bijvoor beeld dat vanaf januari 1999 in de bibliotheek de mogelijkheid bestaat om te internetten, tegen betaling de digitale snelweg op te gaan. Daarnaast wordt hard gewerkt aan een online-verbinding tussen het Raayland College en de bibliotheek zodat leerlingen vanuit de school banken informatie kunnen opvra gen. Binnen nu en een maand moet dat functioneel zijn." Kuijpers is niet bang dat in de toekomst de rol van 'het boek' raakt uitgespeeld: "Boven de beroemde bibliotheek Ephese in Turkije staat 'gasthuis van de ziel'. Boeken als geneesmid del, als rusthuis in een wereld waar in ons alles wordt voorgeschoteld. Boeken inspireren bovendien de creativiteit en de fantasie van men sen en gaan derhalve nooit verlo ren." Joyce Houba, oud-leerlinge van SG Jerusalem is vandaag, donder dag 17 dec. in Utrecht afgestudeerd als fysiotherapeute. PEEL EN MAAS WEEKBLAD guess? french connection thomas basics kookaï g«sus morgan sud express tark 1 Woensdag 23 december tussen 13.00 en 16.00 uur kun nen kinderen onder de 12 jaar gratis een leuke foto laten maken met de kerstman. Op het Schouwburgplein is een heus kerstlandschap met een arreslee en rendieren opgesteld. Voor warme chocolademelk wordt gezorgd! Rabobank Venray-Oostrum wenst u prettige feestdagen! Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Vereniging WAO-AWW- Belangenvereniging Venray, een bijdrage toegekend van ƒ4.000.- voor de aanschaf van een zetbank en stofafzuiging. Het Juliana Welzijn Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden: buurtverenigingen, sociëteiten van ouderen, dorpshuizen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders, buurtprojecten. Het Fonds steunt ook projecten die willen voorkomen dat mensen geïso leerd raken. Voorbeelden: vrijwillige hulpdiensten, zorg voor de jeugd, ^ouderen, dak- en thuislozen en verslaafden. DONDERDAG 17 DECEMBER 1998 - NR. 51 HONDERD NEGEN IIENDE JAAHUANÜ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Scheidend voorzitter Martin Kuijpers voorziet zonnige toekomst Frans Vermeulen archiveerde 9600 bidprentjes Sijna anderhalf jaar lang, J iderden uren werk. Frans rmeulen van het gemeentear- I ef in Venray heeft er een niam- I etklus opzitten. In totaal zo'n F )0 bidprentjes heeft hij inge- I erd in een nieuw electronisch iteem. iigenlijk bij toeval ging •meuten aan het werk bij het neentelijk archief. Hij is ai jaren ;ig met het schrijven van een ■3 to-)boek dat in 1999 uitkomt J ;reen echte Venrayse familie die r, zo zegt hij niet zonder trots, "al er dan 600 jaren woont". Als ateurgenealoog maakte hij kennis tde tekortkomingen in de archi- ing van bidprentjes. "Het sys- in was niet zo geweldig. En voor d stamboomonderzoek zijn juist prentjes een prima handreiking verder te komen." Vermeulen 4 ld spontaan aan om orde in de aos' te scheppen. Via de ;hting Werk op Maat kon de rkloze Venraynaar in het gemeen- j chief aan de slag. Hij worstelde l voor een een ontelbaar aantal I en met bidprentjes door. Daarbij lakte hij een selectie van de itorvenen die op een ,of andere jze binding met Venray moesten iben. "Ze kunnen in Venray loren of overleden zijn, hier v voond hebben of begraven zijn. zijn mensen uit de buurt, uit rst of Sevenum bijvoorbeeld, die der niets van doen hebben met iray. maar hier wel begraven wil- worden. Gewoon omdat ze de raafplaats zo mooi vinden." SELECTIE )e bidprentjes zijn door meulen op naam geselecteerd en volgens in een computersysteem alfabet ingevoerd. Op iedere j tandje staan, in zoverre bekend, temaam, datum en plaats overlij- i, geboortedatum, geboorteplaats de naam van de partner. Ieder prentje heeft een eigen nummer, maakt zich oprecht boos als de lichting Mini-ondernemingen Ierland is een uniek initiatief het bedrijfsleven voor jonge- in het middelbaar en hoger oepsonderwijs in heel Ierland om de aansluiting tus- de theorie en de praktijk te orderen. De stichting,.biedt geren de kans in groepsver- ïj ld een onderneming op te zet- en te runnen voor een periode i bijna een schooljaar. u'm mini-onderneming stelt jon- j en op een uitdagende en realisti- e manier in de gelegenheid om nis te maken met het zelfstandig ernemerschap en belangrijke 4 rdigheden te ontwikkelen, zoals lenwerken, leidinggeven, pre- eren en organiseren. In de eigen lerneming kun je je een reëel ld vormen van het ondememers- ap en ervaring opdoen met tal t aspecten daarvan. Tijdnood is ■i mini-onderneming die is opge- door 15 MEAO-leerlingen van Gilde Opleidingen Venray. Er is managementteam aangesteld en 5 e heeft de touwtjes bij Tijdnood anden. Het product dat de mini- J erneming maakt en verkoopt is cd-klok. Dit product is gekozen jeen lange brainstormsessie. De gelijke ideeën werden legen aar afgewogen en het uiteindelij- product is hieruit gekozen. De m Tijdnood is gekozen, omdat ze ireen late productkeuze in tijd- id zaten en is die naam is hier dus fj op z'n plaats. Er zijn verschil de mogelijkheden voor het pro- t. Het kan gebruikt worden als st- of verjaardagscadeau, relatie- chenk of waar een klok normaal ir gebruikt wordt: om te kijken laat het is. De cd-klok biedt een Irukmogelijkheid. De cd kan bij- rbeeld bedrukt worden met een rijfslogo, hetgeen het klokje een lusief karakter geeft. Ook is de onbedrukt verkrijgbaar. De izijn in goud, blauw, zilver en en verkrijgbaar. De verkooppun- zijn verschillende winkels in ray en Horst. Op zondag 20 J ember presenteert de mini- ememing zich op de kerstmarkt if fenray. e Seniorservice organiseer op indag 4 januari 1999 van 14.00 18.00 uur een nieuwjaarsreceptie ir leden van de Seniorservice, BO en KBO. Deze receptie dt gehouden in het Hobby- en ativiteitencentrum, Pr. Bern- Istraat te Venray. 'ij nodigen u uit voor deze bij- komst en hopen op een gezellig 1 enzijn. 'EELE2NMAAS 'n abonnement waard vroegere methode ter sprake komt. "Toen werd zelfs op de bidprentjes een nummer geschreven. Dat kan toch niet, dat noem ik godslaste ring." Na een eerste selectie bleven ruim 7000 bidprentjes over. Via schenkingen en ruilingen kwam Vermeulen uiteindelijk uit op 9600 bidprentjes. Het oudste prentje stamt uit 1819, van Petrus Berbers uit Broekhuizen. "Je komt daarbij heel opvallende dingen tegen. Hele families bijvoorbeeld die op vroege leeftijd sterven. Die erfelijk belast zijn. Maar ook van mensen waarvan ik niet eens wist dat ze dood waren." NIEUWE KLUS Vermeulen trekt in een van de kel ders van het gemeentehuis, waar het archief is ondergebracht, een van de zes laden van een kast open. Hij haalt een stapeltje kleine, bruine envelopjes tevoorschijn. Allemaal genummerd zodat ze via het electro- nische systeem makkelijk te achter halen zijn. "Iemand die de bidprent jes wil inzien of er een kopietje van wil maken, kan via dit nieuwe sys teem alles gemakkelijk vinden." Inmiddels is Vermeulen alweer met zijn volgende klus bezig. Duizenden foto's uit het heden en vooral het verleden van Venray wor den nu door hem gerubriceerd en ingevoerd in de computer. Opnieuw een klus om u tegen te zeggen. Maar de Venraynaar heeft het er graag voor over want "ik ben bijzonder geïnteresseerd in de geschiedenis Niet bisschop Wiertz, zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar loco-burgemeester Driessen heeft zaterdagmiddag de officiële opening verricht van het nieuwe atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen. Tientallen belangstellenden woon den de feestelijke bijeenkomst in de kelder onder de Desselke-gymzaal aan de Pastoor van de Gaetstraat bij. De Venrayse stichting, die haar Decembermaand Kortingsmaand alle leren dames heren jassen korting Jassen nu v.a. ƒ199.- zondag 20 december open van 12.00 - 17.00 uur werk in 1981 als kleine, particuliere restauratieclub begon om de bijna 70 veldkruisen en wegkapellen in de gemeente voor het nageslacht te behouden, heeft nu, na ruim 17 jaar. eindelijk een permanent onderko men gekregen. Een prachtig atelier dat uniek en toonaangevend is voor de hele provincie. Hoewel Wiertz zaterdagmiddag verhinderd en dus niet in levenden lijve aanwezig was bij de opening, konden de aanwezi gen toch luisteren naar zijn toe spraak. Hoe dat mogelijk was? De bisschop had zijn speech per fax naar deken Coenen gestuurd, die deze vervolgens zaterdagmiddag aan het publiek voorlas. Hiermee werd het onomstotelijke bewijs geleverd dat de moderne communi catiemiddelen van deze tijd ook het bisdom in Roermond niet vreemd zijn. Inbraken Vrijdagavond is er ingebroken in een drietal woningen in Venray. Uit een woning aan de Adelbertweg werd voor ongeveer 2000 gulden aan geld en sieraden ontvreemd. Toegang tot de woning werd ver schaft door het forceren van een deur. De aangerichte schade bedraagt ongeveer 1000 gulden. Bij een andere woning in dezelfde straat werd eveneens ingebroken nadat ook hier een deur geforceerd was. Bij deze inbraak werden sieraden ontvreemd. Uit een woning aan de Melchiorhof werden sieraden en foto- en filmapparatuur ontvreemd. De aangerichte schade wordt geschat op 200 gulden. van Venray. Het is ook doodzonde dat mensen zoveel weggooien. Voor veel anderen hebben die spullen emotionele waarde. Laat ze de spul len maar naar het gemeentearchief brengen. Desnoods geven ze maar een belletje, dan komen we de din gen wel ophalen. Voor ons werk zijn we afhankelijk van de mensen diè iets willen afstaan. Alleen dan kun nen we het gemeentearchief up-to- date houden."

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11