Themaweek wordt afgesloten met vrijwilligersmarkten PEEL EN MAAS Y De appel valt niet ver van de boom Gratis op de foto met de kerstman!! Vernieuwd Theehuis wordt kloppend hart van Odapark arc Commissie wil betere motivatie grondprijsbeleid Structuurplan Venray ter inzage MsaeVeis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING eren Gewonden bij botsing Wethouder Jan Driessen van 'elzijn gaf maandag het start- hot van de themaweek rijwilligerswerk. Tijdens zijn irte inleiding onderstreepte de ethouder het belang van het ijwilligerswerk, "de smeerolie in de Venrayse maatschappij", ij gaf ook aan dat mede daarom de gemeentelijke begroting »or 1999 niet bezuinigd is op de Igaven ten behoeve van de verse vrijwilligersorganisaties i -projecten. Deze week staan verse aspecten van het vrijwilli- rswerk centraal in de bliotheek van Venray. Ook het aspect leeftijd, waarnaar •thouder Driessen refereerde. Vrijwilligerswerk is voor jong en ld. Ouderen die nog vitaal genoeg jn moeten niet uitgesloten worden in vrijwilligerswerk, omdat er paalde criteria zijn waar zij in eer- instantie buiten vallen. Daar oet enige vrijheid van interpretatie jn." Naast de ouderen moeten ook ngeren de kans krijgen vrijwilli- irswerk te doen. Driessen: loewel de jongere generatie nog eer aan zichzelf denkt, zullen zij een gegeven moment de openge- illen plaatsen moeten innemen." Verder hoopte de wethouder dat nationale overheid meer geld jor vrijwilligerswerk direct zal iorsluizen naar de regionale over- idem De themaweek rijwilligerswerk wordt vrijdag 11 zaterdag 12 december afgesloten :t twee vrijwilligersmarkten. rijdag staat de zorgsector centraal, terdag de vrijetijdssector. Karin Longstaff van Synthese informeert enkele jongeren over vrijwilligerswerk in Venray. Organisaties en instellingen die bij de Vrijwilligerscentrale staan inge schreven presenteren zich op beide dagen van 14.00 tot 20.00 uur aan een groter publiek. De Vrijwilligerscentrale Venray heeft overigens het boekje 'Het Wiel...' gekocht als presentje voor de orga nisaties, die ingeschreven staan bij de Vrijwilligerscentrale. Het betreft een creatieve gids voor organisaties met vrijwilligers, uitgegeven door de Nederlandse Organisatie van Vrijwilligerswerk (NOV) in samen werking met Rabo Nederland. Organisaties kunnen het boekje nog steeds gratis verkrijgen tijdens de Vrijwilligersweek in de bibliotheek. Hoofdlijnen toekomstige ruimteverdeling vastgelegd Het Structuurplan van de imeente Venray is gereed, onderdag 10 december wordt officieel gepubliceerd, aarmee start een periode van zes eken waarin het plan nog ter ligt. Overigens is het ructuurplan eind oktober reeds tor de gemeente vastgesteld. Dat ■beurde unaniem, hetgeen wijst een breed draagvlak voor het an. Met het Structuurplan is het ïimtelijk toekomstperspectief lor de komende tien a vijftien ar in beeld gebracht. Het Structuurplan is een toe- imstvisie. Het geeft antwoord op vraag hoe het ruimtelijk beleid er komende tien jaar uitziet. Vooral ilangrijk is dat er nu een samen hangende, weloverwogen visie op papier staat. Op die manier wordt niet alleen duidelijk hoe de gemeen te Venray zich verder zal gaan ont wikkelen, maar ook wat er gaat gebeuren met het centrum, de nieu we woonwijken, de bedrijventerrei nen, de dorpen en het buitengebied. De totstandkoming van het Structuurplan heeft een aantal jaren in beslag genomen, dat heeft vooral te maken met de complexiteit: aller lei, vaak tegengestelde belangen moesten goed worden afgewogen. De beschikbare ruimte is immers schaars en ruimteclaims zijn er vele. Het Structuurplan brengt nu duide lijkheid. Daarvoor heeft een uitge breide afstemming plaatsgevonden met inwoners, organisaties en ande re overheden. In overeenstemming met de verschillende inhoudelijke fases van het plan zijn steeds inspraakprocedures gehouden. Ook is er regelmatig terüggekoppeld met een zogeheten Klankbordgroep. Alle reacties zijn in de definitieve versie van het plan zoveel mogelijk verwerkt. Het Structuurplan legt de hoofd lijnen vast voor het toekomstig ruimtelijk beleid. Er zal steeds een doorvertaling plaatsvinden naar de verschillende bestemmingsplannen, zoals bijvoorbeeld het Bestemmingsplan Buitengebied. De bestemmingsplannen blijven het wettelijk kader vormen voor wat er mag en niet mag qua grondgebruik in de gemeente. Het Structuurplan verschijnt in februari/maart in z'n definitieve en gedrukte versie. Dan zal er tevens een samenvatting verschijnen in de vorm van een brochure. Plan en bro chure zijn dan te verkrijgen via de afdeling Publieksdiensten van de gemeente. Bij dezelfde afdeling ligt het volledige Structuurplan vanaf maandag 14 december ter inzage voor belangstellenden. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur DONDERDAG 10 DECEMBER 1998 - NR. 50 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Binnen nieuwe opzet krijgt hedendaagse kunst permanente plaats De gemeente Venray zette in september van dit jaar het licht op groen voor de verbouwing en uitbreiding van het Theehuis in het Venrayse Odapark. Het ver nieuwde centrum moet het klop pend hart worden van een prach tig stuk bos waarbinnen hedendaagse kunst een perma nente plaats krijgt. Joop Wismans van de Stichting Odapark, bedacht in dit kader een cultureel concept voor een reeks tentoon stellingen voor de komende drie jaar. De voorbereidingen voor de bouw zijn inmiddels getroffen. Het is nu wachten todat de vorst uit de grond is verdwenen alvorens echt een begin kan worden gemaakt met de verbouwing en uitbreiding van het Theehuis. In het voorjaar van 1999 hoopt de Stichting Odapark het resultaat te kunnen presenteren: een prachtig park waarbinnen beeldende kunst zich permanent en in haar volle omvang kan manifesteren. Volgens Joop Wismans, die binnen de Stichting Odapark verantwoorde lijk is voor de organisatie van de ten toonstellingen, komt binnen dit nieuwe concept het museale aspect centraal te staan en wordt minder het accent gelegd op het commerciële belang. Of de kunstwerken aan bezoekers verkocht kunnen worden, is binnen de gewijzigde opzet dus niet belangrijk meer. PERMANENT Wismans legt uit hoe het Odapark er uit komt te zien. "Het hart van het park zal worden gevormd door een tot mini-theater omgebouwd Theehuis, dat door middel van een transparante foyer wordt verbonden met een .gloednieuwe expositieruim te. De foyer verbindt niet alleen de twee vleugels van het complex met elkaar maar ook de binnenruimte van het complex met de ruimte daar buiten: het Odapark. In het theater wordt kinderen een zeer gevarieerd programma aangeboden en is er voor volwassenen volop muziek, theater, kunst en literatuur. Achter het Theehuis, waar een rolschaats- baan ligt, wordt een besloten tuin aangelegd waarin halfjaarlijkse wis- Geert Volleberg, in het dagelijks leven manager bij Boncura, is sinds oktober van dit jaar lid van de Raad van Toezicht van de Rabobank Venray-Oostrum. Hij treedt daarmee in de voetsporen van zijn vader Wim Volleberg, die 29 jaar bestuurslid was bij dezelfde bank. Maar van 'treden in voetsporen'wil Geert niet horen. Ik ben altijd mijn eigen weg gegaan, heb me nooit gerealiseerd dat er 'zoveel overeenkomsten tussen mijn vader en mij zijn. Pas toen ik mij voorbereidde op dit gesprek zag ik dat we ons inzetten voor dezelfde maatschappelijke doelen. Maar dat ik nu ook bij dë Rabobank actief ben, zie ik zelf niet als een opvolging. Wel als een logisch gevolg van mijn plaats in de maatschappij en de op voeding en de waarden die ik van thuis heb meegekregen." Wim Volleberg was boer en vader Van acht kinderen. Hij was mede oprichter en vele jaren bestuurslid van het Werkcomité Oostrum (de huidige Dorpsraad), mede-oprichter en bestuurslid van her Parochie- huis/Gemeenschapshuis, meer dan 25 jaar voorzitter van de LLTB, afdeling Oostrum-Smakt-Venray, meer dan 20 jaar president van de Oostrumse Harmonie, mede-oprich ter en bestuurslid van de ruiterclub 'Nobel', bestuurslid en ondervoor zitter van het Waterschap Noord- Limburg en speelde een actieve rol bij de vrijwillige ruilverkaveling in de jaren zestig. Op hem deed men nooit tevergeefs een beroep; hij maakte altijd tijd om de ander van dienst te kunnen zijn. Geert is de jongste zoon en net als al zijn broers en zussen actief in het verenigingsleven. "Dat hebben we thuis meegekregen. Dat als je de mogelijkheden hebt gekregen, je die inzet ten behoeve van de gemeen schap. Ik denk dat mijn vader het luisteren en zocht altijd naar oplos singen voor conflicten. Conflicten zijn niet altijd te vermijden, maar door het zoeken naar consensus en thuis, maar lis hij er was, werd er volop gesproken over de zaken waar hij mee bezig was: Mijn moeder was een zeer wijze vróuw, en ik denk dat zij zijn belangrijkste adviseur was." Maatschappelijk actief Net zoals zijn vader neemt Geert actief deel in het gemeenscha ps- en verenigingsleven. Naast zijn drukke baan bij Boncura verzorgingshuizen, verpleeghuizenen thuiszorg, waar hij verantwoordelijk is Voor het facilitair bedrijf en de finan ciën, is hij klarinet tist bij de Harmonie en bestuurder van het Gemeenschaps huis. Hij zit in de Commissie Stedelijk Beheer van de Gemeente Venray en is van daaruit betrokken bij de Dorpsraad. En sinds kort dus lid Van de Raad van Toezicht van de Rabobank. Geert Volleberg V.l.n.r. staand: Jan Raedts sr., Toon Thielen, V.l.n.r. zittend: Sjang Joosten,Jan Loonen, leuk en interessant vond om zo actief te zijn, maar hij beschikte ook over de kwaliteiten om maatschap pelijk actief te zijn. Vader had een eigen mening, was kritisch en stellig, maar niet betweterig. Hij kon goed Ser Kessels. Wim Volleberg, Jan Janssen. compromissen wel op te lossen. Vooral bij de ruilverkaveling waren er veel tegengestelde belangen en mijn vader heeft een belangrijke rol gespeeld in het vinden van oplossingen die voor alle partijen bevredigend waren. Ik herinner me dat daar veel over gesproken werd thuis aan tafel." Open sfeer Bij de Vollebergs heerste een open sfeer. Problemen werden aan tafel besproken en de inbreng van de kin deren werd gestimuleerd en gewaar deerd. "Zo werd een belangrijke waarde in de opvoeding uitgedra gen: wees kritisch, denk mee," zegt Geert Volleberg. "Door de vele functies was vader niet veel Rabobank Venray-Oostrum 100Jaar "Klaarblijkelijk lijk ik meer op mijn vader dan ik me tot nog toe reali seerde en beschikken we beiden over persoons- en karaktereigenschappen die maken dat je gevraagd wordt om zining te nemen in besturen en raden. Natuurlijk zijn er ook ver schillen. Mijn vader was zelfstandi ge, ik werk in loondienst. Hij wist veel van het boerenbedrijf en beoor deelde binnen de opdracht van het bestuur bijvoorbeeld kredietaan vragen waarschijnlijk voor een deel intuïtief. Hoewel ik als-boerenzoon nog steeds affiniteit heb met het boerenbedrijf, doe ik dat veel meer vanuit een bedrijfsmatige achter grond, want daarin ben ik geschoold. Toen mijn vader betrokken was bij de Rabobank, was het land in opbouw, er was sprake van grote groei en schaalvergroting. Dergelijke dingen spelen nu ook wel, maar op een andere manier. En mijn vader opereerde in een 'gezagsgetrouwe periode', terwijl je nu ziet dat men sen veel kritischer en zelfstandig denkend zijn. Dat vertaalt zich ook in hoe de bank met zijn klanten omgaat. Ik ben altijd lid gebleven van de Rabobank, omdat ze dicht bij de klanten staat. De bank is sterk in het vertalen van signalen uit het maatschappelijk veld en staat mid den in de samenleving. Het logo stelt de mens centraal en die per soonlijke band met de klant is een goede vertaling van de coöperatieve gedachte. Dat zie ik terug in mijn werk voor de bank." Dit artikel is het vijfde in een reeks van 12 over ontwikkelingen binnen 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum. Ze verschijnen maandelijks tussen juiri-998 en september 1999. seltoonstellingep zijn te zien. Verder komen op markante plekken in het park expositie-eilanden met beel den, die in ieder geval vijfjaar blij ven staan. Het zijn beelden die je normaal ook in openbare ruimtes kunt tegenkomen en die goed bestand zijn tegen de invloeden van het weer. Door het aanbod aan kunst uit te breiden en het bovendien een permanente plaats te geven, probe ren we te bewerkstelligen dat men sen een halve dag in het park kun nen vertoeven om alles op hun gemak te bekijken. Binnen de oude structuur was dat niet mogelijk omdat er slechts incidenteel ten toonstellingen werden georgani seerd." VERBEELDING Waar in het gerestaureerde Theehuis een theater- en gehoor- ruimle voor ondermeer lezingen, concerten en cabaret wordt onderge bracht, komt in de nieuwe vleugel een museale expositieruimte. Hier is vanaf juni 1999 onder het motto 'De wereld volgens...' een serie van zes tentoonstellingen te zien van heden daagse kunstenaars uit zes Europese landen, te weten België, Duitsland, Engeland, Spanje, Frankrijk en een Scandinavisch land. De exposities, die om de zes weken worden gewis seld, geven een indringend beeld van de tijdsgeest in het betreffende Europese land. Wismans, die reeds een groot aantal gerenommeerde buitenlandse kunstenaars heeft weten te contracteren zegt hierover het volgende: "Het zijn kennisma- kingstentoonsteilingen die een indringend beeld geven van waar mensen in de betreffende landen zich rond de eeuwwisseling mee bezighouden. De exposities belich ten allerlei opvattingen over beel dende kunst in Europa. Er zijn kunstwerken te zien over universele thema's, zoals dood, geboorte, lief de, haat, die op een bijzondere manier tot stand zijn gekomen Mensen die zo'n werk zien, hebben de taak om uit te vinden waarom iets eruit ziet zoals het eruit ziet. Er moet hier binnen maar éen taal wor den gesproken: de taal van de ver beelding. Er komt hier dus absoluut geen rommel te staan." De Stichting Odapark kan bij de exploitatie van het park nu al reke nen op de inzet van rond de zestig vrijwilligers, waarmee overduidelijk is hoezeer het Odapark binnen de gemeente Venray leeft. De bedoeling is dat alle vrij willigers binnen het vernieuwde concept een taak krijgen, die kan variëren van het onderhoud aan het park, begeleiding bij tentoonstellin gen en kinderthea ter, huishoudelijke taken, sup poosten enzovoort. De vrijwillige krachten zullen worden ingedeeld in verschillende groe pen, zoals een pr-commissie, een groengroep en een huishoudelijke groep. DRAAGVLAK Het vernieuwde Odapark zal vanaf volgend voorjaar iedere dins dag tot en met zondag geopend zijn. Er wordt hard gewerkt om een pro gramma samen te stellen om de ope ning van het nieuwe Theehuis met muziek, beeldende kunst, literaire bijeenkomsten en theater luister bij te zetten. Een samenwerkingsver band, bestaande uit de volgende stichtingen houdt zich hiermee bezig: Odapark, CultuRooy, Literair Café Venray-Regio, Venrayse Kunstkring, Fred Renirie Concertorganisatie, Schouwburg Venray en Bedrijf Cultuur. Ook deze intensieve samenwerking geeft eens temeer aan dat het Venrayse Odapark een breed draagvlak heeft Woensdag 23 december tussen 13.00 en 16.00 uur kun nen kinderen onder de 12 jaar gratis een leuke foto laten maken met de kerstman. Op het Schouwburgplein is een heus kerstlandschap met een arreslee en rendieren opgesteld. Voor warme chocolademelk wordt gezorgd! Rabobank Venray-Oostrum wenst u prettige feestdagen! Secretaris T. Ewals van het Dorpsradenoverleg Venray liet er vorige week woensdagavond voor afgaande aan de commissie Stedelijke Ontwikkeling geen mis verstand over bestaan: de aangekon digde stijging van de bouwgrond prijzen in de gemeente Venray is buiten alle proporties. Het dorpsra denoverleg, waarin alle kerkdorpen van de gemeente zijn vertegenwoor- Bij een aanrijding tussen twee personenauto's raakten vorige week donderdagmiddag twee bestuurders gewond. Zij moesten met een ver brijzelde knie, gebroken ribben en een hersenschudding worden opge nomen in het ziekenhuis. De aanrij ding ontstond doordat op de krui sing van de Rijksweg 271 en het Knikkerdorp in Well de 61-jarige automobilist uit Well bij het linksaf- slaan geen doorgang vrijliet voor de hem tegemoetkomende 47-jarige man uit Velden. Een frontale botsing was het gevolg. Autodiefstal Op de Silvesterweg in Venray is dinsdagmorgen een zwarte Rover 220D gestolen. Het voertuig is eigendom van een bewoner van die straat. De waarde van de auto bedraagt circa 32.000 gulden. digd, vindt dat de gemeente Venray bij haar argumentatie van de prijs verhoging geen vergelijking kan en mag trekken met de grondprijzen in stedelijke gemeenten, zoals Venlo, Helmond en Cuijck. "Een vergelij king met de ons omringende gemeenten zoals Boxmeer, Deurne en Horst lijkt ons meer op zijn plaats. Het voorstel van de gemeen te roept bij velen van ons de vraag op: willen we nog woningen blijven bouwen in de dorpen? Als dit het geval is. moet de gemeente dit ook mogelijk maken", aldus Ewalts. Burgmeester en wethouders willen in de hele gemeente, met uitzonde ring van bepaalde delen van het cen trum, een vierkante meterprijs van 295 gulden gaan instellen. Voor de kerkdorpen betekent dit een verho ging van 134 gulden ten opzichte van vorig jaar, in Venray gaat de grondprijs met 93 gulden omhoog. Alle fracties in de commissie Stedelijke Ontwikkeling lieten weten de stijging op zijn zachtst gezegd aan de forse kant te vinden. Zij gaven te kennen dat de gemeente eerst met een uitgebreider en beter onderbouwd voorstel op de proppen moet komen, alvorens een goed advies kan worden uitgebracht. Door de noodzakelijke tijd die dit in beslag neemt, zal de gemeenteraad in december nog geen besluit kun nen nemen over de grondprijzen. Deze zullen nu pas op zijn vroegst in januari definitief worden vastge steld, nadat de commissie Stedelijke Ontwikkeling zich over het aange paste voorstel heeft gebogen.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9