3,8% rente uw geld direct kunnen opnemen? allebei? SLIPS Verkeersveiligheid rond basisschool verbeteren Eerst plateaus, dan komremmers DE 4E SboQ GRATIS Stijging van aantal vuurwerkongevallen Rotonde Henri Dunantstraat geopend 3 SL0GGI PEEL EN MAAS BEZORGEN? Honderdjarige Zuster Iphygenia Maessen overleden Winkels extra open voor kerst Wat hebt u liever, of Waarom niet De Tele Direct Spaarrekening Programma Omroep Venray DAMES- EN HERENSLIPS Kerstmarkt DAC üjpEEL EN MAAS donderdag 10 december 1998 - Pagina 7 Het HALT-bureau Steunpunt Venray voert ook dit jaar een ampagne waarin wordt gewezen op de gevolgen die gevaarlijk omgaan met vuurwerk met zich mee kunnen brengen. Dit gebeurt onder andere door voorlichting in de groepen 7 en 8 van de basis scholen, het verspreiden van fol ders aan leerlingen van het basis- inderwijs en het voortgezet inderwijs. Verder hangt het lALT-bureau (Sire-)posters op en worden flyers uitgedeeld op ver- ichillende punten waar vuurwerk vordt verkocht. Jongeren die zich liet aan de regels houden en met Ie politie in aanraking komen, trijgen via het HALT-bureau een fdoening. Het afsteken van vuurwerk hoort 3 iij oud en nieuw, net zo goed als iliebollen, champagne en het lieuwjaarsfeest. Veel mensen vin- len het afsteken van vuurwerk leuk m spannend. Maar voor veel men- ien is de feestelijke periode rondom Ie kerstdagen en de jaarwisseling HALT-bureau Venray start opnieuw campagne een tijd van irritatie en ergernis. Vooral veel te vroeg afsteken van vuurwerk veroorzaakt overlast. Zodat al vanaf begin december op de meest onverwachte momenten geknal te horen is. Oudere mensen durven nauwelijks meer de straat op, huisdieren en kleine kinderen worden de stuipen op het lijf gejaagd. Bovendien veroorzaakt gevaarlijk vuurwerkgebruik, zoals het met rotjes naar voorbijgangers gooien, elk jaar weer slachtoffers. STIJGING Het aantal vuurwerkongevallen is gedurende de laatste jaarwisseling in vergelijking met de voorgaande licht gestegen van 1100 naar 1200 ongevallen. Bron voor deze gege vens is het Letsel Informatie Systeem (LIS) van Consument en Veiligheid. Dit systeem registreert letsels door ongevallen en geweld op spoedeisende hulpafdelingen van ziekenhuizen, waaronder ook de vuurwerkongevallen. Tot en met de jaarwisseling 1995/1996 was er sprake van een forse daling van het aantal vuurwerkongevallen. Tijdens de jaarwisseling 1996/1997 is het aantal ongevallen voor het eerst weer gestegen van 800 naar 1100. Deze stijging heeft zich voortgezet naar 1200 ongevallen tijdens de laatste jaarwisseling. Kijken we naar de ernst van het letsel dan valt op dat het percentage slachtoffers dat in het ziekenhuis wordt opgeno men drie procent is. Dit is gelukkig laag waar het gaat om ernstig letsel. Het meest voorkomend letsel is brandwond (47 procent) meestal aan arm, vingers en benen. Het aantal hoofdletsels en beschadigingen aan ogen is dit jaar afgenomen van 42 naar 32 procent. Verder vielen tij dens de jaarwisseling 1997/1998 twee doden waarbij vuurwerk was betrokken. Tijdens de voorgaande jaarwisseling zijn er drie dodelijke slachtoffers genoteerd. SLACHTOFFER De meeste vuurwerkongevallen (bijna 90 procent) zijn op 1 januari gebeurd. Daarvan 45 procent tijdens de oudejaarsnacht en 35 procent op nieuwjaarsdag tussen 09.00 en 18.00 uur. Het mooie weer heeft zeker een rol gespeeld bij de stijging van het aantal ongevallen tijdens de oudejaarsnacht. Het aantal ongeval len op nieuwjaarsdag, door meren deels zwerfvuurwerk dat op straat is blijven liggen, is nagenoeg gelijk gebleven. Vastgesteld is dat bij 60 procent van de ongevallen het zelf afgestoken vuurwerk oorzaak is geweest van het ongeval. Vooral vanwege het in de hand afsteken van vuurwerk. Bij 28 procent is het slachtoffer getroffen door vuurwerk dat door een ander werd afgestoken. Bij 57 procent van de ongevallen is knalvuurwerk betrokken (rotje, strij ker en meervoudige knallers). Verder gaat het om vuurpijlen die delen van het lichaam raken en schampen en vuurwerk dat explo deert of waarvan de lont te snel afgaat. Het afsteken van vuurwerk hoort bij oud en nieuw. Maar vuur werk is een gevaarlijk stukje speel goed en het is dus van belang om je hoofd erbij te houden als je het gaat afsteken. Wil jij of andere bladen zoals ïrens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Ze werd op 2 oktober 1898 aan de 'lakwaterweg in Venray geboren en (verleed woensdagmorgen op 100- arige leeftijd in Huize St. Elisabeth n het Middenlimburgse Haelen, het ehuis waar ze de laatste dertig jaar 'an haar leven doorbracht. Zuster phygenia Maessen. Een vitale touw die op haar 21e haar ouder ijk huis verliet om het klooster in te ;aan. Jarenlang werkte ze vol toe wijding en naastenliefde in diverse .imburgse tehuizen. Ze was iemand lie zichzelf wegcijferde, haar hart iet spreken. Ze was ervan overtuigd lat je moet geven in plaats van lemen. Een pure en oprechte eloofsovertuiging. Vlak voor haar inderdste verjaardag sprak Peel en laas nog met haar in Haelen. Ze iet toen weten dat het na honderd ir wat haar betreft wel welletjes is :weest. "Ik kan niets meer zien en ik mijn gehoor is de laatste jaren terk achteruit gegaan. Er zijn iveel mensen die veel te vroeg (odgaan. Ik mag niet klagen, dacht k zo." Zuster Iphygenia verkeerde ot aan haar dood in een prima gees- elijke conditie. Verloren en gevonden I voorwerpen Bij de politie werd in de periode n 17 november tot 8 december ingifte gedaan van aangetroffen of ermissing van de volgende goede- GEVONDEN Halsketting, geel- en witgoud; 'ulsar dameshorloge met zwart ren bandje; Labrador; plastic tas an Scapino met kleding; kinderkle- ing in plastictas; strippenkaart; ril, rood/bruin/goudkleurig. VERLOREN Schakelarmband met 4 witte eentjes; halsketting met ovalen gyptische hanger met naam asmina; Camel horloge met 1.bruin ren bandje, metalen kast en witte ijzerplaat; gouden trouwring, iscr. 8-1-71 Nelly; diverse uropese identiteitskaarten; diverse reemdelingenpasjes; taxi-vergun- ing; diverse,OV-jaarkaarten; diver- rijbewijzen; NS-kortingskaart; iverse bankpassen; diverse video- leekpassen; diverse kortingspas- n; creditcard; bibliotheekpassen; esbril; medicijnen, merk Óscorel, roen-witte capsules in doosje; verse portemonnees en portefeuil- s; sleutels; Siemens GSM-toestel. DIEREN Zwat-witte kater met zwarte hals- ind; zwart/wit/grijze kater met ilte 'sokjes' en halsband met naam imba. Inlichtingen omtrent de verloren gevonden goederen tijdens kan- •oruren op het politiebureau aan de .unseweg. Plan van aanpak voor De Landweert Wethouder Jan Driessen en direc trice Ans Biestervels-de Deckere van basisschool De Landweert ondertekenden afgelopen maandag een convenant in het kader van het Veboproject (Verbeteren van ver- keerseducatie in het basisonder wijs). Het project is erop gericht de verkeersveiligheid rondom de school en de educatie daaromtrent te verbeteren. Het convenant voorziet in de voorwaarde voor De Landweert om met een plan van aanpak te komen. De gemeente draagt op haar beurt financieel bij. Met het project, dat aangestuurd wordt door de regio Zuid-Nederland van ROVL en Veilig Verkeer Nederland, gaat De Landweert zelf actief bezig zijn met de verkeersveiligheid rond de school. Zeker met het oog op de in aanbouw zijnde schoolwoningen. Bezwaren van omwonenden tegen die woningen richten zich met name op de te verwachten verkeersonvei ligheid voor leerlingen. De Landweert wil met dit project even tuele problemen op voorhand voor komen. CDA en PvdA wijzigen standpunt inzake verkeersmaatregelen Merselo De leden van de commissie Stedelijk Beheer waren maandag avond eenduidig in hun oordeel omtrent de maatregelen die nodig zijn om de verkeersveiligheid in de kom van Merselo te verbete ren. 'Eerst plateaus aanleggen en vervolgens komremmers en niet andersom'. Wethouder Driessen wordt door dit advies genood zaakt om de kwestie opnieuw in het college ter discussie te stellen aangezien B&W onlangs - na bezwaren van buurtbewoners - besloten om de aanleg van pla teaus op twee kruispunten in Merselo uit te stellen. Het politieke debat over de ver keersmaatregelen in Merselo werd maandagavond door ruim twintig dorpsbewoners, verdeeld in voor- en tegenstanders van het collegevoor stel - op de voet gevolgd. Een drietal woordvoerders maakte gebruik van het spreekrecht om de verschillende opvattingen die er in Merselo leven, nog eens kenbaar te maken, waarna het de beurt was aan de leden van de commissie Stedelijk Beheer om een advies aan het college van B&W uit te brengen. Het werd een zeer dui delijk advies. De fracties waren namelijk van mening dat de maatre gelen uit het Verkeersveiligheidsplan. dat vorig jaar door de raad is vastgesteld, onverkort moeten worden uitge voerd. Er mag dus niet van het plan worden afgeweken. KOERSWIJZIGING Dat ook het CDA en de PvdA maandagavond niet akkoord gingen met het voorstel van B&W was opmerkelijk aangezien deze partijen vorige maand nog lieten weten het collegevoorstel in grote lijnen te kunnen onderschrijven. De opvat ting van de dorpsraad in Merselo, zorgde er echter voor dat de fracties hun standpunt wijzigden. G. Volleberg (CDA): "We hebben informatie ingewonnen bij de dorps raad in Merselo en zijn tot de con clusie gekomen dat het beter is om eerst plateaus aan te leggen en ver volgens komremmers. Het zou nog beter zijn als we beide maatregelen in een keer uitvoeren maar dat is niet mogelijk. Het CDA pleit er wel voor voor dat de gemeente zich wel willend moet opstellen jegens som mige bezwaarmakers door waar mogelijk kleine technische aanpass ingen door te voeren, zodat de leef baarheid van mensen niet in gevaar komt." H. Linskens (PvdA) liet daarop weten dat ook zijn partij op haar standpunt terugkomt en de dorps raad steunt. "We hebben met zijn allen gekozen om de verkeersveilig- heidsmaatregelen in de hele gemeente uniform uit te voeren. Dat moeten we dan ook doen. De dorps raad heeft ons ervan overtuigd dat de bezwaren die tegen de aanleg van plateaus zijn ingediend, ongegrond zijn. Aangezien wij vinden dat de dorpsraad het belangrijkste advies orgaan van een dorp is en moet zijn, zijn we er voorstander van dat er zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met de aanleg van de pla teaus. Als later blijkt dat komrem mers in Merselo nog nodig zijn, horen we dat graag." D66-commis- sielid M. Toonen was blij met de koerswijziging van het CDA en de PVDA. "Als blijkt dat bezwaren van bewoners ongegrond zijn, moet je deze in de uitvoering ook niet mee nemen. Dat zou niet juist zijn. Het besluit van de gemeenteraad om het verkeersveiligheidsplan uit te voe ren, is bindend." BELOFTES NAKOMEN Wethouder Driessen moest toege ven dal het signaal van de fracties overduidelijk was al vond hij wel dat de partijen inhoudelijk eigenlijk niet van mening verschilden. "We willen allemaal dat er in Merselo maatregelen moeten worden geno men om de verkeersveiligheid te verbeteren. We verschillen alleen van mening over de volgorde waarin de maatregelen moeten worden uit gevoerd. De commissie zegt duide lijk 'eerst plateaus, dan komrem mers' dus ik zal dit zwaarwegende advies aan het college overbrengen." G. Verkoeijen (Samenwerking Venray) zei als reactie hierop sterk de indruk te hebben dat een aantal mensen in Merselo geen verkeers- remmende maatregelen wil. "Als je naar de aard van de bezwaren kijkt, zou je bijna tot deze conclusie komen. Ik vind dat de gemeente haar beloftes jegens de dorpsraad in Merselo om eerst plateaus en dan pas komremmers aan te leggen na moet komen. Als de gemeente dat niet doet en we met zijn allen op de loop gaan voor bezwaren, die bovendien nog niet eens gegrond zijn, word je als politiek wel erg ongeloofwaardig." Het college van B&W zal voor kerstmis een besluit nemen over de kwestie Merselo, waarna de bewo ners tijdens een voorlichtingsavond worden ingelicht over de uitvoering van de verkeersmaatregelen. Winkelcentrum Venray is rond de feestdagen extra geopend. Voor uw kerstinkopen in het centrum van Venray kunt u terecht op zondag 20 december van 12.00 tot 17.00 uur en maandag 21, dinsdag 22 en woens dag 23 december tot 21.00 uur. De Venrayse winkeliers zullen de etalages van hun winkels in kerst sfeer aankleden en sfeervolle muziek draaien, ook buiten zal er gezellige kerstmuziek uit de boxen klinken. Op het Henseniusplein staat als vanouds een kerstboom met verlichting. En verder si het hele centrum feestelijk verlicht. Remewiyigingcn voorbehouden Dat kan met de Tele Direct Spaarrekening. Met deze spaarrekening krijgt u een rente van 3,8% én kunt u direct en zonder kosten over uw spaargeld beschikken. Als u geld wilt overmaken van uw Tele Direct Spaarrekening naar uw ABN AMRO Betaalrekening (of omgekeerd), is één telefoontje voldoende. En als u kiest voor een Tele Direct Spaarrekening met Spaarpas, kunt u bij alle geld automaten van ABN AMRO het geld gewoon rechtstreeks van uw Spaarrekening halen. Meer weten over de Tele Direct Spaarrekening? Ga dan langs bij uw ABN AMRO kantoor. ABN AMR0 De bank Julianasingel 7a Venray Henseniusplein 8, Venray Raadhuisplein 13 Bergen LB Wandeling dur 't Rooise Land Elke donderdag tussen 19.00u- 20.00u. Herhaling elke maandag tussen 18.00u-19.00u. Donderdag 10 december gaan we in dit programma terug naar het St. Servaasterrein. Vanaf de werkplaat sen van de technische dienst lopen we naar de voorkant van het terrein. Voor het museum rond de kapel pra ten we met Lod Dirkx o.a. over het gangenstelsel boven en onder de grond en over het tot stand komen van het museum. Daarna gaan we naar het St. Annaterrein waar Mart Philipsen onze natuurgids is, en Harrie Vrienso.a. vertelt over het. verschil in architectuur tussen St. Anna en St. Servaas. Waar zijn de Troubadours gebleven? Elke donderdag tussen 20.00u- 21.00u. Herhalingelke zondag tussen 13.00u-14.00u. Donderdag 10 december is Annelieke Merx uit Erp (N.Br.) te gast in dit programma. Op 11 okto ber jl. presenteerde ze haar eerste CD 'Nevel' met daarop zowel Nederlands- als Brabantstalige lied jes. U bent van harte welkom in de studio v.a. 20.00u voor het bijwonen van dit programma. CD van de Week winnen?! Zaterdag 12 december a.s. tussen 17.00u-18.00u wordt in het programma KloJo-Radio de nieu we CD van de Week verloot. Deze week 'Dire Straits Sultans of Swing'. Vraag 1) Hoe heet de zan ger van de Dire Straits? Vraag 2) Noem 2 hits van deze groep. SportGala LIVE bij Omroep Venray! Het sportprogramma StopWatch verzorgt voor de derde keer het SportGala live bij Omroep Venray op zaterdag 19 december a.s. vanaf 19.00u. Afgewisseld met interviews, impressies, het laatste sportnieuws en muziek. Wethouder pleit voor wijkplatform De Henri Dunantstraat in Venray is donderdagmiddag officieel open gesteld voor verkeer. In een Indonesische Betjak maakte wet houder Driessen met vertegenwoor digers van Landweert, Brukske en de jongste woonwijk St. Antoniusveld drie rondjes over de gloednieuwe rotonde, die begin vol gendjaar alleen nog van een toplaag moet worden voorzien. De voorzit ters Jody Curfs van het wijkplatform Landweert, Piet Hermans van het wijkplatform Brukske en Cor Bijl van het wijkradenoverleg mochten achtereenvolgens in de bakfiets plaatsnemen om door de wethouder over het nieuwe asfalt gereden te worden. In zijn korte toespraak loofde Driessen de inzet van de vele vrij willigers bij de totstandkoming van de vernieuwde Henri Dunantsraat, waarmee hij alvast vooruitblikte op de 'week van de vrijwilliger', die Geldig voor olie modellen en kleuren von 1 t/m 31 december 1998. Marktstraat 5 - Venray van 7 tot en met 12 december in Venray plaatsvindt. "De vrijwilli gers zijn de smeerolie van de gemeente. Mede door hun inspan ningen zijn de wijken Brukske en Antoniusveld nu op een duurzame en veilige manier met elkaar ver bonden. Het wijkgebeuren en de verkeersveiligheid zijn hier op voor treffelijke manier met elkaar gecom bineerd." De wethouder deed verder een oproep om in de nieuwe wijk Antoniusveld zo snel mogelijk een wijkplatform in te stellen, dat als volwaardige gesprekspartner met de gemeente kan dienen. Zo'n platform is tevens goed voor de samenhang in de wijk. Aansluitend mochten Curfs, Hermans en Bijl gezamenlijk een verkeersbord onthullen met daarop de bewegwijzering naar het Antoniusveld en Landweert. Onderaan prijkte de tekst 'DUUR ZAAM VEILIG', waarmee het belang van een duurzame veiligheid nogmaals werd onderstreept. Na afloop van de officiële ope ning, werden in het wijkgebouw van het Brukske drie verkeersbrigadiers gehuldigd voor hun jarenlange en vrijwillige inzet om de verkeersvei ligheid in Venray te waarborgen. Els Schraven is tien jaar verkeersbri- gadier, Antoinet Sneller en Mia Buddiger vervullen hun vrijwillige taak respectievelijk zeven en vijf jaar. Het Dag Activiteiten Centrum aan de Bevrijdingsweg 2a in Venray houdt op vrijdag 11 december van 14.00 tot 20.00 uur een overdekte kerstmarkt. Tijdens de markt in het kader van het eenjarig bestaan van de DAC Shop zijn er diverse kinder activiteiten, een arresledetocht, cre atieve doe-activiteiten, liveoptre dens van een eigen band. schminken, diverse demonstraties en vanzelfsprekend ontbreken de hapjes en drankjes niet.'De kerst markt is een ideale gelegenheid om de koopjes voor Kerstmis te doen.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7