'Raayland College voor Pandi-Mwangaza Artschool' IFRMISOL Bouw ouderenwoningen Vlierstraat wellicht toch volgend jaar Harold BI LENSSEN C NTACTLENZEN "Een uitdaging om een voortrekkersrol te vervullen" Mevrouw Hendrix wint hoofdprijs krasloterij SERVICE EN KWALITEIT ZIJN BU ONS i SCHADUWZIJDE Japan erkent (nisdraging en keizerlijk leger ZONWERINGEN PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Gezamenlijke avondwake parochies JC U R STJ E NS ALLES op het gebied van Jfr contactlenzen ,u Dronken achter het stuur gil EEL EN MAAS donderdag 10 december 1998 - Pagina 5 Slotmanifestatie van Kerstactie 1998 Op locatie Zuid van het aaylandcollege in Venray wordt rijdag 18 december de Raayland College Kerstactie 998' afgesloten. Er zijn een aan- g,al manifestaties en de uitreiking an de gehouden loterij. De pbrengst gaat naar een Derde /ereldproject in West Kenia met Is thema 'Raayland College voor andi-Mwangaza Artschool'. Om zoveel mogelijk geld in te amelen zijn er diverse activiteiten pde school. Afgelopen dinsdag is gestart met een sweepstake, een loterij waarmee fantastische prijzen te winnen zijn. De loten kosten een gulden per stuk en de 'prijzenpof is onder andere gevuld met een kleu- rentv, draagbare telefoon, een sur round audioset, een discman en twee walkmans. Bij elk gekocht lot wordt gratis een Mwangaza-pen weggegeven. Verder is op de school een foto-expositie van het Pandipieri-project en de Mwangaza Artschool te zien. Op vrijdag 18 december zijn er diverse activitei ten. Zo is er een kraampje ingericht met Fair Trade-producten, verkoop van Afrikaanse instrumenten, workshops en Noud en Frank slaan op hun 'eigen wijze' op de trom mels. Oud-leerlinge Loes Verbiesen vertelt verder over haar ervaringen in Benin en Jan Laarakker en Jac Kersten hebben het over het project waarvoor geld wordt ingezameld. REGENBOOG Het Pandipieri-project in de slums van Kisumu, West Kenia, is een ver zamelnaam voor een groot aantal kleinere projecten van de Mill-Hill broeders in Kisumu. Zij werken voor de allerarmsten in de sloppenwijken van de stad. De kerstactie 1998 gaat over de Mwangaza Artschool. Mwangaza betekent regenboog en is de naam van een opleiding tot kunstenaar, grafisch ontwerper, pottenbakker of illustrator. De school wordt geleid door Jan Laarakker, een vriend van Henk Vissers, docent tekenen aan het Raaylandcollege. Het doel van de actie is geld in te zamelen voor dit project. OH STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Venraynaar Gerard Jungslager spreekt van succesje Hoewel de ingediende schade- ifl laim niet werd gehonoreerd, rf ireekt Venraynaar Gerard ungslager toch van een succesje, orige week maandag oordeelde tn Japanse rechtbank in Tokyo, at tijdens de Tweede Wereldoorlog door de keizerlijke Jidmacht mensenrechten zijn (schonden en (krijgs-)gevange- en (sexueel) mishandeld. Deze rkenning van schuld vormt een asis waarop de Stichting Japanse reschulden (JES), waarvan ungslager voorzitter is, verder aat procederen. Gerard Jungslager, zelf geboren in oekaboemi (West-Java) in 1927 en x-gedelineerde, spande in 1994 het ïnoemde proces aan met zeven idere ex-gevangenen. Ieder verte- inwoordigde één van de acht cate- orieën gevangenen, zoals bijvoor- celd militaire krijgsgevangenen, inderen en sexueel misbruikte evangenen. Met hulp van de 'enrayse psychiater Hermans wist ingslager de rechtbank te overtui- :n van de psychische schade, die in e Japanse kampen toegebracht erd aan de gevangenen, ingslager: "Ik vind het belangrijk, al dat nu juridisch erkend wordt, anvankelijk was ik bang dat het vellicht een politiek spelletje zou 'orden: je moet niet bij de recht- ank wezen, maar bij de overheid." Imdat de rechtszaak is gebaseerd p het zogenaamde 4e Haagse erdrag van 1907, werden de scha- Eclaims niet gehonoreerd. "Via dat erdrag kun je niet individueel een laim indienen", aldus Jungslager. lp basis van de huidige uitspraak aal de stichting JES in hoger eroep. Daarbij wil ze aantonen dat ök individuen recht hebben op ihadevergoeding. Jungslager schat et aantal overlevenden van de ipanse kampen op ongeveer 5.000 mensen. "Maar in totaal zijn [zo'n 80.000 schadeclaims inge- iend, door de mensen zelf of hun ibestaanden. Dat de misdragingen an het keizerlijke leger nu erkend orden, verhoogt de kans dat Japan ok op het gebied van schadever- oedingen haar verantwoordelijk- eid neemt." Oproep Boncura overtuigt politiek De gemeente Venray moet opnieuw gaan bekijken of er voor het jaar 2000 toch een begin kan worden gemaakt met de bouw van 60 appartmenten voor ouderen aan de Vlierstraat op de locatie Beukenrode. Deze opdracht gaven de leden van de commissie Stedelijke Ontwikkeling vorige week woensdagavond mee aan wethouder Kersten. Het college van B&W besloot onlangs nog om de uitvoering van de plannen uit te stellen nadat ze de resultaten onder ogen had gekregen van een woningmarktonderzoek door het bureau Akro-Consult. Dit onderzoek wees uit dat het project van Boncura en woningstichting Noord-Limburg aan de Vlierstraat in Venray pas na 2002 hoeft te worden ontwikkeld. De commissieleden waren echter unaniem van mening dat de woningbouwplannen op Beukenrode dermate belangrijk zijn dat nog voor het nieuwe millennium een begin moet worden gemaakt met de uitvoering ervan. Directeur A. van der Heijden van Boncura, de stichting die Beukenrode beheert, wist de commissieleden voorafgaan de aan de vergadering in een vurig betoog te overtuigen van het belang van dit voor Venray unieke project. "Er worden aan de Vlierstraat 60 appartementen gebouwd waar oude ren en jongeren met een handicap zelfstandig kunnen wonen. Hel unieke daarbij is dat Boncura de garantie biedt dat deze mensen thuis zorg op maat krijgen geleverd indien ze aangeven daar behoefte aan te hebben. We zijn in staat om alle soorten zorg te bieden, die nor maliter door verschillende instan ties, waaronder Kruiswerk, thuis zorg, verpleeg- en verzorgingshuizen. gescheiden wordt aangeboden. Boncura heeft sinds eind 1996 een officiële thuis zorgerkenning, wat vrij uniek is. Als de appartementen straks klaar zijn. hoeven ouderen niet meer de deur uit om verpleegd te worden. Ze kun nen dan iedere vorm van zorg op aanvraag thuis ontvangen en boven dien gebruikmaken van alle diensten en faciliteiten van Beukenrode, zoals de wasserij en het restaurant Venray krijgt op korte termijn een uniek, landelijk project in de schoot geworpen. Ik wil dat de politiek heel goed doordrongen is van dit feit en een verstandig besluit neemt." Alle fracties in de commissie Stedelijke Ontwikkeling werden, voor zover ze dat al niet op voor hand waren, overtuigd door de woorden van Van der Heijden. Wethouder Kersten liet daarop weten dat hij dit zeer duidelijke sig naal zou terugkoppelen naar het col lege van B&W. We zullen de zaak in heroverweging nemen en dan een weloverwogen besluit nemen." Van der Heijden liet deze week weten verheugd te zijn over het feit dat het college het door haar geno men besluit in heroverweging neemt. Hij wees in dit kader nog maals op het belang van het project voor Venray. "Er ontstaat in Venray vlakbij het centrum een terrein waar ouderen en jongeren met een handi cap helemaal zelfstandig kunnen wonen en toch alle zorg kunnen ont vangen die ze nodig hebben. Het is gewoon een feit dat mensen zolang mogelijk zelfstandig willen zijn en Van der Heijden wist de politiek te overtuigen van de noodzaak voor de ouderenwoningen nabij Beukenrode. niet afhankelijk willen worden van allerlei instellingen. Dit project maakt dit perfect mogelijk. Voor de mensen die straks in de appartemen ten aan de Vlierstraat komen te wonen, wordt het allemaal veel overzichtelijker. Zij hebben slechts met één persoon van Boncura te maken, die kan inspringen op al hun zorgbehoeften." 'GEEN VISITEKAARTJE' Ook de geplande nieuwbouw op de Eindstraat/Markstraat en het ach terliggende Mgr. Goumansplein die pas voor het jaar 2003 staat gepland, deed in de commissie Stedelijke Ontwikkeling behoorlijk wat stof opwaaien. De heer Ebberink, die aan de Marktstraat woont, maakte woensdagavond gebruik van het spreekrecht door te benadrukken dat de bouwvallige woningen op de hoek van de Eindstraat en de achter gevels van de woningen aan de Markstraat voor veel burgers al jaren een doorn in het oog zijn. "Deze plek is absoluut niet het visi tekaartje van Venray. We worden steeds met een kluitje in het 'riet gestuurd. De gemeente zegt steeds dat ze te weinig tijd heeft. Er moet nu echt wat gebeuren. Ik vrees dat de betreffende woningen vanzelf in elkaar zulen storten als de gemeente niet snel besluit om ze te slopen en begint met de bouw van 40 nieuwe woningen. KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum De commissieleden deelden de ongerustheid. De ontwikkeling van deze locatie is volgens hen al veel te vaak is uitgesteld. Daarbij verkeert de locatie in erbarmelijke staat, waardoor het onverantwoord is om de plannen weer uit te stellen. Wethouder Kersten liet weten dat er op dit moment een onderzoek wordt verricht naar de haalbaarheid van het project. "De resultaten hiervan zullen in januari bekend zijn. Het komt dus in ieder geval op de poli tieke agenda te staan. We zullen eerst moeten kijken wat de onder handelingen met de marktpartijen oplevert. We rekenen in dit kader wel op de medewerking van de ondernemers. Als zij niet meewer ken, wordt het natuurlijk een moei lijke zaak." B&W gaan nu bekijken of de plannen voor de twee woningbouw locaties toch naar voren kunnen worden gehaald. Kersten: "Als dit gebeurt, betekent dat dat twee ande re projecten naar achteren moeten worden geschoven. We zullen ons prioriteitenlijstje dan moeten aan passen." De parochies van Leunen, Veulen en Heide gaan gezamenlijk de avondwake verzorgen. Dat is besloten tijdens de tweede cluster bijeenkomst van de drie parochies. De avondwake is een onderdeel van een oude traditie waarin de parochiegemeenschap, waartoe een overledene behoort, zorgt voor een waardig afscheid. In Leunen is al een jaar een avondwake van zes personen werk zaam. Hierbij hebben zich nu ook drie mensen uit Veulen en twee uit Heide aangesloten. Voortaan wordt nu in alle drie de parochies bij het overlijden van een inwoner een avondwake worden gehouden. In de praktijk gaan twee leden van de werkgroep avondwake bij de familie van de overledene op bezoek om de invulling van de viering te bespre ken. VENRAY NOORDERHOF 2Q - TEL. Q478 - 550630 Wilma Manders, voorzitter Raad van Toezicht Rabobank Zevenrode "Voorzitter zijn is voor mij geen erebaantje. Ik wil een wezenlijke bijdrage leveren, kritisch zijn, meedenken, maar ook openstaan voor kritiek." Aan het woord is Wilma Manders (46), sinds medio november voorzitter van de Raad van Toezicht van Rabobank Zevenrode. Een unicum, want door de benoeming is zij de eerste vrouwelijke voorzitter van de Raad van Toezicht (RvT). Wilma Manders trad vorig jaar toe tot de RvT, een vertegenwoordiging van leden van Rabobank Zevenrode die erop toeziet of het bestuur van de bank een goed beleid voert. Waar de Rabobank in het verleden te boek stond als een kredietverleningscoö peratie voor agrariërs is het nu een brede financiële dienstverlener die ook particulieren en ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van dienst is. Een cultuuromslag die ook werd doorgetrokken in de bezetting van het bestuur en de RvT van de Rabobank Zevenrode en het bank wezen in zijn totaliteit. Manders is dan ook niet verrast over haar benoeming als voorzitter: "De ban kierswereld is van oudsher een man- nenbolwerk, vroeger waren er ook niet of nauwelijks vrouwelijke ondernemers. Dat beeld is langzaam maar zeker aan het veranderen. Schijnbaar is nu ook de tijd rijp dat vrouwen zitting hebben in een bestuur en de Raad van Toezicht van een bank." DRAAGVLAK Wilma Manders woont met haar man Louis en haar twee dochters Marian (17) en Annemiek (19) in Leunen. Een ambitieuze vrouw die weet van aanpakken. Vanaf het moment dat zij de school verliet, werkt zij in een technisch bedrijf. Sinds 1984 runt zij met haar man Manders Industries, een machinebe drijf met vier vestigingen in Nederland (Venray en Beringe) en België (Eupen en Brussel). De vijf de vestiging in de buurt van Chicago (Amerika) wordt nu opgestart. Het wordt een joint-venture met twee Amerikaanse medefirmanten. Als directielid van Manders Machines heeft Wilma Manders een duidelijke kijk op de zaken: "Wij opteren voor kleine bedrijven. Die zijn meer overzichtelijk, flexibeler en beter te besturen. Bovendien is de betrok kenheid van de werknemers groter." Een filosofie die ze ook voorstaat binnen de RvT van Rabobank Zevenrode. Als voorzitter heeft zij een broertje dood aan oeverloze dis cussies, "Maar ik wil wel iedereen Wilma Manders, eerste vrouwelijke voorzitter van de Raad van Toezicht van Zevenrode. fatsoenlijk aan het woord laten komen. Ik vind het belangrijk dat de overige leden volledig achter mijn benoeming staan. Dat betekent voor mij een draagvlak om goed te bestu ren. Ik zie het ook als mijn taak om de Raad van Toezicht samen met mijn collegaleden goed te laten functioneren. Als voorzitter wil ik daar graag een voortrekkersrol in vervullen." Dat is haar wel toever trouwd. Nagenoeg haar hele leven staat al in het teken van besturen. De peuterspeelzaal, de basisschool. Tennisvereniging Leunen, gemeen schapshuis Leunen en de jaarlijkse boerenbruiloft, organisaties en ver enigingen die mochten profiteren van haar bestuurlijke kunde als voorzitter, penningmeester of secre taris. Ze beseft terdege dat haar nu een veel zwaardere klus wacht. "Maar ook een uitdaging", vindt ze, "Het is een hele verantwoordelijk heid om toe te zien op het bestuur van een zo complexe organisatie als een bank. meer en meer een gespe cialiseerd bedrijf. Onze taak^is het dan ook om mensen binnen te halen die de ervaring en kennis in huis hebben om met een zo complexe organisatie om te gaan." Mevrouw Hendrix uit Leunen heeft de derde hoofdprijs in de krasloterij van Winkelcentrum Venray gewonnen. Ook voor haar kan de maand december niet meer stuk. De prijs is gevallen bij Berden Mode. Ger Sclilooz, bestuurslid van WinkelCentrum Venray, overhandigde de prijs. Een 33-jarige man uit Leunen werd op 5 december omstreeks 03.10 uur aangehouden op de Bosserheide in Well op verdenking van rijden onder invloed. Een ademanalyse wees uit dat de man inderdaad teveel had gedronken. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod voor vijf uur. vy Winkeldief betrapt Een 18-jarige man uit Venray werd op 5 december aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De man had bij een winkel aan de Grotestraat in Venray een portemon nee meegenomen zonder af te reke nen. Hij kreeg een transactie van 240 gulden aangeboden. Üi x

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5