"Je moet gewoon goed met elkaar om kunnen gaan" PEEL EN MAAS OVERTUIG U corridor föO.= "Nachten hebben we wakker gelegen van de bouw" COI\l>f4hYï HEEFT u, BENT u, KUNT u, ZIET u, WILT u, WIJ BIEDEN U, Zwarte Piet heeft zij'n muts terug Krasactie Winkelcentrum van de super laag geprijsde kwaliteitskleding bij KOSTUUMS op de gehele collectie op de gehele collectie WINTERJASSEN REGENJASSEN o wr r i d o Hub en Truus Vaessen-Jacobs vieren gouden huwelijksfeest 20 september is het p zondag 20 september is het :ies 50 jaar geleden dat Hub Truus Vaessen-Jacobs uit ray in het huwelijksbootje iten. Peel en Maas ging bij het den bruidspaar op bezoek en eg hen om hun levensloop in notendop samen te vatten. En bleek gemakkelijker gezegd igedaan. ub Vaessen (72) werd in 1926 in |o geboren als laatste uit een n van tien kinderen. Zijn vader kte bij de gemeente en stortte idaarnaast vol overgave op het siewerk. Hub was in zijn vrije actief als groepsleider bij jeugd- iniging De Kajotters. Toen de og uitbrak in 1940 - Hub had iddels de lagere school afgerond n hij als lederbewerker aan de bij het Venlose Moted Smidt. lad het geluk dat ik daar terecht- anders hadden ze me vast en ir in Duitsland tewerkgesteld", likt hij terug. De vijf bittere oor jaren maakte Hub van dichtbij "Een rottijd was het. Twee gers van mij zijn tijdens een raz- bij ons thuis opgepakt. Ik kon elf tijdig in veiligheid brengen me in een muurkast te verstop- Mijn zwagers zijn later weer ig thuis gekomen. Onze buur- i hebben ze echter gefusilleerd lat hij weigerde om joden te ver en." a de oorlog begon de wederop- w. wat voor Hub betekende dal noest meehelpen met puin rui- "Een harde tijd was dat. Er helemaal niets meer. Iedere rdag werden we het bos inge- ird om hout te sprokkelen voor ;achel." Na een paar jaar in een erij in Tegelen te hebben erkt, werd Hub afgekeurd. Hij de moed echter niet zakken en !g vrij snel daarna een baan bij harderij in Venlo. "Loodzwaar merig werk was dat maar ik was met geen hout weg te krijgen, eb er tot mijn 47e gewerkt. Toen de pijp helemaal leeg en werd vederom afgekeurd., dit keer rgoed." VROEG ZELFSTANDIG mus Jacobs (68) zag op 26 maart 0 het levenslicht. Geboren in ekhuizen als oudste dochter uit gezin van vijf kinderen, verhuis- ze op tweejarige leeftijd naar riek. Haar vader was boer en kte daarnaast in de fabriek en in derskassen. Omdat haar moeder Is op vrij jonge leeftijd bedlege- werd, moest Truus na de basis ooi in haar eentje het huishouden n runnen. In de oogstmaanden p ze bovendien mee op het land haar vader. "Ik ben op zeer ;e leeftijd zelfstandig geworden, n jongste zus, die in 1942 werd oren, heb ik in mijn eentje opge- J Ze noemde mij ook mmaV'Ook Truus maakte de log van dichtbij mee. "Ik zag de vliegtuigen met hun felle schijnwer pers overkomen. Ik was veertien en keek naar het adembenemende tafe reel hoog in de lucht. Toen de bom menwerpers overvlogen zat ik met mijn familie in de schuilkelder bij een boer in de buurt. Het klinkt mis schien vreemd maar echt bang was ik niet." 'SLOME' In 1947 leerde Truus de man ken nen met wie ze nu 50 jaar is getrouwd. Ze vertelt over de eerste ontmoeting in Venlo. "Mijn vriendin en ik waren vanuit Blerick naar Venlo gelopen om naar de bioscoop te gaan. Toen de film was afgelopen en we buitenkwamen, zagen we aan de overkant van de straat een groep jongens staan. Mijn vriendin, een echte kletstante. ging erheen om een praatje te maken maar ik had daar eigenlijk helemaal geen zin in. Toen zag ik hem tegen de muur van de sigarenwinkel staan. Hij had een korf met duiven bij zich. Ik dacht 'wat een slome vent'. Hij vertelde dat hij met zijn duiven de eerste prijs in een tentoonstelling had gewonnen. Ik wilde niets van hem weten en vroeg aan mijn vriendin of ze mee naar huis ging. De jongen met de duiven, Hub dus, vroeg waar ik woonde en liep vervolgens met ons mee naar Blerick. Hij bleef me gewoon achtervolgen. Toen we bijna thuis waren, sprak ik met hem af dat we elkaar 's zondags bij de brug in Venlo zouden treffen, een afspraak die ik met tegenzin maakte. Ja...en wat er daarna is gebeurd, is k kleine Zwarte Piet, die tijdens de overtocht van Spanje naar Nederland muts kwijtraakte, heeft inmiddels een nieuwe muts uitgezocht bij het V-kantoor. \et hoofddeksel is gemaakt door Marijn Jans-Beken uit de Foxtrotstraat, rijn is 4 jaar. Hij maakte de muts van een jutezak met daarop allemaal liijke pepernoten en andere Sinterklaassnoepjes. Zaterdagmiddag kreeg rijn een leuk kado als dank voor de nieuwe muts. )e krasactie van Winkelcentrum Venray heeft inmiddels drie hoofd- jzen van ƒ999,- opgeleverd. In de krasactie die vrijdag 20 november tart. wordt in totaal voor maar liefst ƒ15.000.- aan prijzen weggeven; Ér i zes geldprijzen van ƒ999,- te winnen en liefst vierhonderd prijzen van 5.-. Meer dan 50 winkeliers doen aan deze krasactie mee. U kunt nog tot met donderdag 24 december meedoen met de krasactie van nkelCentrum Venray. )e deelnemende winkels zijn: A&S lntersport Venray. Berden Mode, aemenhuis Angèle. Brood- en Banketbakkerij Pierre Pijpers, Chris I uur to's. City Stomerij Venray, De Venrayse Postzegelhandel. Drukshop nray. Echte Bakker Gommans, Electro Martens detail bv, Electronica am. Enorm Leo Hendriks, Etos Van den Heuvel, Foto Hoedemaekers, to Video Rini v.d Leur, Holland International reisburo, Iris Mode, Jac oyen Mannenmode, Jamin Venray, John's Jeans .Shop, Jos Arts igdmode, Juwelier Frencken, Juwelier Henri Camps, Lifestyle, Livera undations, Marius, Martin Cuypers bv boekhandel. Martin Cuypers bv ntoorboekhandel, Mijling Speciaal Optiek bv, Music World - CD Herie, My Way, New Look, Old Charm. Olympic Spori, Optiek rhoeven, Parfumerie Cocon, Pascli luxe geschenken, Pearle Opticiens els tweewielers. Reisbureau Vice Versa. Ricor, Rozemarijn Thijm, lols Sigaren, Secondo, September. Bloemsierkunst, Thomassen Mode Vakfotografie Frido Smeets, Van de Munckhof bv, Van Meurs iticiens, Van Mil herenmode, Van Oorschot Mode bv. van Opbergen amesmode en Verlinden Ju welier. y bekend. We zijn vanaf die tijd niet meer van eikaars zijde geweken. Eén ding is duidelijk, het was voor mij in ieder geval geen liefde op het eerste gezicht." "Voor mij was het dat wel", voegt Hub er lachend aan toe. "Ik ben niet voor niets dat hele eind mee naar Blerick gelopen." GENIETEN In 1948 gaven Hub en Truus elkaar in Venlo het jawoord, waarna het tweetal haar intrek nam in Blerick. In 1985 verhuisde het echt paar naar Venray omdat hun huis in Blerick moest worden gerenoveerd. Truus: "Via een makelaar kregen we een woning aan de Ouverturelaan in het Brukske. Daar hebben we vier jaar lang met erg veel plezier gewoond. Door mijn ziekte, ik heb al achttien jaar reuma, moesten we noodgedwongen op zoek naar een ander huis. Inmiddels wonen we al negen jaar in deze bejaardenwoning aan de Koningskaars in Landweert. Het is een geweldige buurt, waarin iedereen bereid is om elkaar te hel pen." Hub is het roerend met haar eens. "Ik zou voor geen goud meer terug naar Venlo willen. Dan moet ik weer opnieuw Duits leren en dat zie ik echt niet zitten. Nee, ik vind het heerlijk hier." Hub en Truus genieten zichtbaar van het leven en proberen beiden zoveel mogelijk tijd te besteden aan hun hobby's. Waar Hub uren aan een stuk bezig kan zijn met zijn grootste hobby 'wandelen' is Truus helemaal verk nocht aan haar tuin. "Als ik niet teveel last heb van mijn reuma, vind ik niets zo lekker als in mijn eigen tuin bezig te zijn", laat Truus weten. GEEN RUZIE Het echtpaar Vaessen-Jacobs heeft zes kinderen, waarvan er slechts een in Venray woont. "Met onze dochter hebben we erg veel contact. We ver heugen ons al op de geboorte van haar tweede kind. Onze vijf zonen zien we veel minder vaak, wat op zich wel logisch is omdat ze ver weg wonen." De vraag wal het geheim is achter vijftig jaar huwelijk is, is voor het gouden paar niet moeilijk te beantwoorden. "Je moet gewoon goed met elkaar om kunnen gaan. In 50 jaar tijd hebben we nog nooit ruzie gehad. Gekibbeld wordt er wel eens maar dat is normaal. We heb ben altijd alles met zijn tweeën gedaan." Hub en Truus vieren hun gouden huwelijksfeest thuis en niet in een zaal omdat ze naar eigen zeggen hun geld beter aan andere, belangrij kere dingen kunnen besteden. Een zaai afhuren kost duizenden gul dens. We hebben pas een nieuwe slaapkamer gekocht en alle muren opnieuw laten behangen. Dat was gewoon veel harder nodig." DONDERDAG 10 DECEMBER 1998 - NR. 50 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'Woningbouwers Houtzagerstraat' vieren feest Dertig jaar geleden was het een unicum. Tien leden van voetbal vereniging SV Venray bouwden in het toenmalige uitbreidingsplan Veltum in Venray evenzovele woningen aan de Houtzagerstraat. De bouw kostte bloed, zweet en tranen.... achteraf was er de angst en onzekerheid of de aflossing en rente elke maand wel voldaan kon worden. Want waar nu voor de koop van een woning met tonnen wordt gesme ten, was bouwen van een eigen huis in die tijd een hachelijke onderneming. Rond de huiskamertafel bij Wiel en Truus van Els, op nummer 3 in de Houtzagerstraat, komen de herinne ringen aan dertig jaar geleden weer bovendrijven. Ook Harrie Coppus en zijn vrouw Ella hebben aange schoven, evenals Math Zegers. "Zo uniek als het initiatief destijds werd omschreven, was het eigenlijk niet, trapt Wiel af. "SV Venray was namelijk niet alleen een sportvereni ging, het was ook een club vrienden die voor elkaar stond. In 1967 werd het plan om eigen woningen te bou wen gelanceerd. Nog geen jaar later, in ynaart 68 werd met de bouw gestart." De tien SVV-ers die gingen voor de bouw van een eigen woning, waren allen pasgetrouwde stelletjes of verliefde paartjes die trouwplannen hadden. De meesten woonden in een noodwoning of een eenvoudig flatje. De toenmalige Venray-voorzitter A. Rooyakkers was in die dagen de stuwende kracht achter het plan van zijn leden. "Zonder zijn steun en die van wet houder Schols was het nooit zover gekomen", weet Math. "Rooyakkers was een man van niet lang zeuren, maar gewoon doen. Onderhandelen en afhandelen die zaak." Het bleef een opmerkelijke transactie. "Vergeet niet", vult Harrie aan, "Dat Venray toen een dorpje was. Wij kwamen als het ware in het buiten land te zitten. Vanaf Strijbosch kon je via een binnenweg naar het huidi ge Veltum. Waar nu onze huizen staan, bevonden zich toen een asper- geveld en een boomgaard." "Het leek wel het einde van de wereld. De eerste wijk buiten het centrum", aldus zijn vrouw Ella. HUMOR Het 'project Houtzagerstraat' INI IVI ODE* Al meer dan 15 jaar 'n begrip! ƒ298 - ƒ349 - ƒ398 - ƒ449 ƒ129-ƒ149-ƒ198 229 - ƒ298 korting en Aktie van 9-12 t/m 24-12 1998 •HERE INI IVI O E» E - Modisch gekleed, minder besteed Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 Het 'richtenoftewel het bereiken van het hoogste punt van de bouw, werd ook toen al gevierd kwam niet zonder slag of stoot tot stand. De gemeente Venray toonde zich positief over het plan, maar accepteerde de eerste aanbieding voor de benodigde grond niet. Venray vond 365 m2 per kavel teveel, de tweede aanbieding van 215 m2 per kavel werd wel dank baar aanvaard. Ieder stel betaalde 6975 gulden aan grondkosten. Na het afhaken van twee koppels, kwam het hele project op losse schroeven te staan. Nadat twee andere 'voetbalstellen' er inspron gen, werd besloten twee blokken van vijf woningen te realiseren en kon de bouw beginnen. De tien bou wers werden zelfs contractueel ver plicht (in een notariële vastgelegd!) om 's avonds en op zaterdagen mee te helpen. Hij die verhinderd was, diende zelf voor een vervanger te zorgen. Lukte dit niet, dan was hij verplicht uurgeld te betalen. Zoals een goed SVV-er betaamt, liet hij zijn makkers niet in de steek. De nieuwe woningeigenaren waren zonder uitzondering dan ook arbei ders en wisten wat er voor nodig was om de bouw van de grond te krijgen. Wiel: "We hadden onder andere een timmerman, een electri- cien, een schilder en een metselaar in onze gelederen. De ruwbouw kwam voor rekening van een aanne mer, het grondwerk, de kelder en afwerking werden door ons gedaan." Ondanks dat het zware tij den waren met veel zorgen, bleef de humor op de bouw de boventoon voeren. De helaas veel te vroeg overleden Jan Hermans was een van de gangmakers. "Die hield er altijd de moed in", zegt Harrie. "We had den sowieso veel steun aan elkaar. En aan wethouder Schols. Als iemand het niet meer zag zitten, hielp de ander er hem wel doorheen. En ons humeur leed er niet onder. We hebben tijdens de bouw heel wat afgelachen." JAMBUURT Achter die ogenschijnlijk zorgelo ze lach ging toch onzekerheid schuil. Een woning bouwen was dertig jaar geleden dan ook eerder uitzondering dan regel. De prijs van de eigen woningen van alle 'Houtzagers' schommelde rond de 30.000 gulden. Voor die tijd een gigantisch kapitaal. Van het Rijk kregen de bouwers een subsidie van zo'n 8000 gulden, waardoor een hypotheekbedrag van ruim 20.000 gulden resteerde. "En geloof me maar, we warén er allemaal niet gerust op", benadrukt Wiel. "Nachten hebben we er wakker van gelegen", weet Harrie te melden. Aflossing en rente bedroegen jaar-.' lijks om en nabij de 1500 gulden; het gemiddelde weekloon bedroeg in die jaren rond de 125 gulden. En een hypotheek tegen een rente van 5,3 procent tien jaar vastzetten, was er niet bij. Math: "Het rentepercen tage schommelde tussen de 7 en 12 graden. Afhankelijk van rentestij gingen en -dalingen betaalde je meer of minder." Truus: "We wer den al snel afgeschilderd als 'jam- buurt'. Velen twijfelden er aan of we dit bedrag maandelijks zouden kun nen opbrengen." Wiel: "Een lening afsluiten om een huis te bouwen deed je toen bij de Boerenleenbank. Je inkomen, vakantiegeld, zelfs geld dat je met beunhazerij, al kreeg je daarvoor op je flikker, verdiende, moest je opgeven." Voor een eigen huis moest veel, zo niet alles, aan de kant worden gezet. "Zuinig leven, ja dat deden we", stelt Ella vast. BEDANKEN Op 23 december 1968 nam Math Zegers met zijn vrouw als eerste zijn intrek in de nieuwbouw aan de Houtzagerstraat. Binnen enkele maanden volgden de overige negen stellen. Dertig jaar na dato, in 1998. zijn de zorgen van toen vergeten. De tien bouwers van toen leven, op een na, nu nog allemaal in de Houtzagerstraat. Reden om weer eens bij elkaar te komen. En de grote animator van de bouw, A. Rooyakkers, in het zonnetje te zet ten. Dat gebeurt op zaterdag 30 januari 1999 tijdens een feestelijke bijeenkomst in wijkgebouw 't Schöpke in Veltum. Wiel van Els: "Het wordt een gezellige avond met een ludiek tin tje waar vooral oude herinneringen worden opgehaald. Bovendien wil len we de heer Rooyakkers nog maals bedanken voor zijn inzet des tijds. Ik weet dat de meesten van ons dat toen al op persoonlijke titel heb ben gedaan. Nu willen we hem nog een keer gezamenlijk bedanken." gevoel voor kleuren geïnteresseerd in woondecoratie originele ideeën aandragen wat in afwisselend werk graag met mensen omgaan voorlopig een part-time baan. Onze voorkeur gaat uit naar een dame/heer van 30 jaar. Voor informatie kunt u bellen en vragen naar Stan Reijnders de beste in verf....de beste in behang Paterslaan 7, Venray telefoon 0478-582810

Peel en Maas | 1998 | | pagina 15