Ik ben nu oud genoeg om na school alleen naar huis te gaan' Extra controle tijdens Venrayse evenementen NTACTLENZEN Informatie over 'bosbeheer in Veltum1 K y r s t j e n s Schoolwoningen en uitbreiding Focus stuiten op weerstand Eind 1999 nieuwe verlichting Grotestraat Inspraak termijn verlengd Ben Lucassen in het zonnetje gezet EEL EN MAAS 1EZORGEN? Opening Henri )unantstraat Nieuw ïbestuur FNV Netex steunt Cliniclowns Kerststukjes maken 95 ,55 ALLES op het gebied van contactlenzen Onderscheidingen voor koorleden na IEL EN MAAS donderdag 3 december 1998 - Pagina 7 In opdracht van de gemeente nray organiseert SOM onderwijs- milieuprojecten uit Nijmegen op isdag 8 december om 19.30 uur voorlichtingsavond in hotel teria. Het bosbeheer in enkele sgebiedjes in Veltum, waaronder het Hendrikkenbos staat deze avond centraal. De gemeente Venray en Stichting De Marke hebben het voornemen om in derze gebiedjes te dunnen ten behoeve van de kwaliteit en ontwikkeling van de bossen. De gebiedjes waar het hier over gaat, zijn het Hendrikkenbos, de bosjes aan de Athoslaan en Matter- hornlaan. de strook tussen de Kiekweg/Felberglaan en de strook tussen de Beek weg en de wijk Westeind. De direct aanwonenden, die per brief zijn uitgenodigd, krij gen deze avond uitleg over de maat regelen die de komende winterpe riode zullen worden uitgevierd. Voor meer informatie of aanmel den kan worden gebeld met Silvia Lipman van SOM onderwijs- en' milieuprojecten, tel: 024-3789206. Wil jij of andere bladen zoals ■ens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf seem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray ubilarissen van de Stichting rkeersbrigadiers Venray en een ital wijkvertegenwoordigers van l Brukske, Landweert en itoniusweld hebben donderdag- ddag de officiële openingshande- g verricht van de Henri inantstraat. Aansluitend aan de eningshandeling is de Henri inantstraat opengesteld voor het ':eer. - dedio november is de FNV indgenoten afdeling Venray e.o. gericht. Het is een fusie tussen de :r bonden, te weten de diensten-, lustrie-, vervoers- en voedings- nd. De afdeling met meer dan .00 leden gaat in meerdere werk- -Depen de activiteiten verrichten. !t nieuwe bestuur bestaat uit: P. irens (voorzitter), L. Arts-Assen icretaresse), J. Versteegen (pen- igmeester), S. de Boer, G. .lutappels, A. v.d. Boom-Zwamen, Hikspoor en W. Hendriks (allen len). Het adres van FNV ndgenoten afdeling Venray e.o. is inseniusplein 10 in Venray, tele- m 583978. *Jetex, de Nederlandse Vereniging n Textielreinigers, heeft het initia- f genomen om in samenwerking n de Stichting Cliniclowns (Ierland een actie te ontwikkelen, it streven is nog voor het einde n dit jaar 1500 nieuwe donateurs werven via ee pr-actie in de win- s van Netex-stomerijen, waarvan der andere City Stomerij Venray el uitmaakt. Stichting Cliniclowns een stichting die zich in eerste stantie inzet om ernstig en/of ronisch zieke kinderen in zieken- izen afleiding te bezorgen. De chting is op dit moment met zes- in clowns actief in negen academi- he ziekenhuizen in heel derland. De Bibliotheek Overloon houdt üensdag 9 december een bloem- hikdag rond het thema 'kerststuk- s'. Op deze dag kunt u kennis aken met de basistechnieken van t bloemschikken. Trees Goemans Mia Linders van de 'bieb' volgen geruime tijd cursussen bij 'Groei Bloei'. Zij kunnen u leuke en nvoudige tips geven om diverse aterialen te verwerken in kerst- ikjes. De bloemschikdag duurt n 16.00 tot 20.00 uur. Meedoen is atis. Aanhoudingen De politie Land van Cuijk denkt H de aanhouding van twee man- neen groot aantal vernielingen in ixmeer te hebben opgelost. De politie hield een 39-jarige woner van Boxmeer aan. Hij ordt ervan verdacht medio novem- r in Boxmeer van ruim 30 auto's banden vernield te hebben. Ook is een 18-jarige inwoner van inlo aangehouden. Hij wordt van verdacht uit een van de ver- elde auto's een radio gestolen te bben. De politie kwam de mannen het spoor na een ingesteld buurt- derzoek en dankzij verschillende tuigen. Beiden verdachten hebben kend en zijn na verhoor woens- gmiddag in vrijheid gesteld, gen hen wordt proces-verbaal gemaakt. Lowieke doorliep gehele opvangtraject Duimelot De 12-jarige Lowieke Kateman uit Heide vormde dinsdagmiddag in Venray het stralend middel punt van een niet alledaags feest je. Lowieke heeft bij kindercen trum Duimelot namelijk het gehele kinderopvangtraject van nul tot twaalf jaar doorlopen. "En dat is zeker binnen de gemeente Venray een unicum", weet coördi nator Twan Baeten van Kinderopvang Venray te vertel len. Inmiddels zit Lowieke in de brugklas van het Raayland College en moet hij de buiten schoolse opvang van Duimelot gezien zijn leeftijd gedag zeggen. "Of ik dat erg vind? Ik heb hier een hartstikke leuke tijd gehad maar ik ben nu oud genoeg om na school alleen naar huis te gaan. Bovendien heb ik ook geen tijd meer. Ik moet na schooltijd huis werk maken." Lowieke Kateman werd op 8 juni 1986 geboren. Zijn ouders. Toon en Maya Kateman, hadden 'baby Kateman' al op 24 oktober 1985 bij Kinderopvang Venray ingeschreven, het centrum dat sinds januari van dit jaar deel uitmaakt van de Samenwerkende Stichtingen voor Kinderopvang. A!s tien maanden oude baby werd Lowieke door zijn werkende ouders voor het eerst naar Duimelot gebracht, waar hij werd opgenomen in de babygroep (0-2 jarigen). Volgens zijn moeder Maya was dit toendertijd zeker geen gemakkelijke keuze. "Het is nooit eenvoudig als je je eerste kind weg brengt. Omdat mijn man en ik alle bei werken - Toon heeft een schil dersbedrijf, Maya is mede-eigenaresse van reisbureau Vice Versa, red. - wilden we er gewoon van overtuigd zijn dat we onze Lowieke drie dagen per week met een gerust hart konden achterla ten. Kindercentrum Duimelot vol deed in dit kader volledig aan onze verwachtigen. Het persoonlijk con tact tussen de leiding en de ouders is van een zeer hoog niveau en ver loopt bovendien zeer relaxt, er wordt ontzettend goed voor de kin deren gezorgd en er worden een heleboel verschillende activiteiten voor hen georganiseerd. Dit alles sprak ons vanaf het eerste moment enorm aan. Het is gewoon erg belangrijk dat een klein kind met leeftijdgenootjes kan spelen. Als je een kinderoppas in huis neemt, wordt dat veel moeilijker." VRIJBLIJVEND Lowieke vertelt wat hij zich her.- innert van zijn kleutertijd op de kin deropvang: "Van mijn eerste jaren hier weet ik niks meer, maar dat is natuurlijk logisch. Wat ik me vooral herinner zijn de zomervakanties waarin we altijd leuke dingen deden, zoals uitstapjes maken of gekke verkleedpartijen tijdens een indianendag. Hier buiten op de stoep stonden een zwembad, een zandbak en speeltoestellen. Verder was er ieder jaar een Duimelotdag, dat was ook altijd heel gezellig. Toen ik wat ouder was, ging ik wat minder spelen en meer lezen." Coördinator Twan Baeten van Duimelot benadrukt dat veiligheid en vertrouwen binnen het kinder centrum een centrale plaats inne men. "De groepsleidsters zijn er om dit te bewaken te bewaken. Bovendien hebben zij de taak om de kinderen te prikkelen en te stimule ren. Er heerst hier absoluut geen schoolse sfeer. Alles is vrijblijvend, niets moet. We proberen de kinde ren gewoon op een leuke, ontspan nen en creatieve manier bezig te houden." Dat deze formule aanslaat, bewijst de explosieve groei die Duimelot sinds de komst van Lowieke heeft doorgemaakt. Werden er in 1986 nog circa 40 kin deren bij Duimelot opgevangen, inmiddels zijn dat er 240. Volgens Twan Baeten OOMS EN TANTES Als. Lowieke twee jaar oud is, komt hij in de peutergroep terecht. Baeten: "Hij is een vrolijk en spon taan kereltje, in het begin van de dag een beetje verlegen maar dat is later snel over. Lowieke speelt graag politie of 'Batman' en zingt graag liedjes, waarbij hij veel mimiek vertoont. Op zijn vierde gaat hij naar de Buiten Schoolse Opvang (BSO). Iedere maandag en vrijdag komt hij na schooltijd - hij zit op basisschool De Hommel, red - om te spelen, als hij ouder wordt om te lezen en te praten. Ook in de vakanties, als er bij Duimelot aller lei activiteiten worden georgani seerd, is Lowieke steevast van de partij. Hij is een denkertje, kijkt eerst de kat uit de boom, wil graag de baas spelen en heeft een goed en open contact met de leiding. Soms kan hij een beetje driftig zijn. Het Lowieke heeft als eerste alle afdelingen binnen Duimelot doorlopen. laatste jaar gaat hij in overleg met zijn ouders en de groepsleiding de BSO afbouwen. Hij komt even wat drinken en praten en gaat dan naar huis." Moeder Maya knikt. "Het klopt allemaal. Ze kennen Lowieke hier door en door. De begeleiders zijn in die elf jaar tijd een soort ooms en tantes voor hem geworden. Hetzelfde zie ik nu terug bij mijn twee andere kinderen. Petran (10) en Bieneke (7) zitten ook in de BSO-groep en hebben het eveneens prima naar hun zin." Sinds september van dit jaar zit Lowieke Kateman op de havo/v wo- brugklas van het Raayland College. Hij wil archeoloog of soldaat wor den. Dinsdagmiddag nam hij na elf jaar kinderopvang afscheid van het kinderopvangcentrum. Noodge dwongen, hij is immers twaalf jaar en heeft het hele traject, inclusief de BSO, doorlopen. "Ik heb nu zelf een sleutel van ons huis. Mijn moeder vindt dat ik nu wel oud genoeg ben om na school een paar uurtjes alleen thuis te blijven. Ik heb die tijd ook hard nodig om huiswerk te maken. Maar ik zal zeker nog eens binnen lopen bij Duimelot. Ik heb er name lijk een geweldige tijd gehad en dat vergeet je niet zomaar." Ondernemers: armaturen eerder vervangen Uiterlijk 1 oktober 1999 kunnen het winkelend publiek en de ondernemers van de Grotestraat in Venray genieten van een nieu we verlichting. In een brief aan de ondernemers van de winkelstraat heeft de gemeente Venray toege zegd zorg te dragen voor "een nieuwe verlichting die qua func tionaliteit en sfeer binnen het cen trumgebied past." De gezamenlijke ondernemers in de Grotestraat hadden enige tijd geleden in een aan het college van B W gerichte brief gevraagd of de verlichting in hun winkelstraat zo spoedig mogelijk gerepareerd of vervangen kon wordën. De onderne mers beklaagden zich erover dat de armaturen van de huidige verlich ting vies en bekrast zijn en de witte lichtbollen smerig of kapot zijn en een gevaar vormen voor het winke lend publiek. Met de toezegging dat uiterlijk oktober 1999 de nieuwe verlichting er is, zijn de onderne mers niet echt tevreden. "Het enige dat we nu weten is dat er nu einde lijk iets gaat gebeuren. Maar daar zijn we niet tevreden mee. We wil len dat de verlichting er eerder komt. Hoe sneller, hoe beter", aldus woordvoerder Martijn van den Boom van de ondernemers in de Grotestraat. In het meest ongunstige scenario zouden de ondernemers nog enkele jaren hebben moeten wachten op de nieuwe verlichting. Van den Boom: "De oorspronkelijke bedoeling was de verlichting pas na de totale renovatie van het Kleinestraatje te vervangen. We wil len echter dat het zo snel mogelijk gebeurt. De huidige armaturen zijn in 1976 geplaatst en dus dringend aan vervanging toe." HENSENIUSSTRAAT De verlichting in het Venrayse winkelcentrum houdt de gemoede ren bezig. Zo is de verlichting aan de Henseniusstraat vervangen door de oude armaturen die eerder op de Grote Markt stonden. Ook die zijn vies en een deel van de verlichting functioneert niet. "Omdat er nog geen beleidsplan openbare verlich- Fing is. is er bewust voor gekozen om in de Henseniusstraat nog geen nieuwe verlichting aan te schaffen", aldus gemeentelijk woordvoerster Thea Koot. "Met de aanschaf ervan is ontzettend veel geld gemoeid, daarom is besloten de armaturen van de Grote Markt te hergebruiken. Wanneer het beleidsplan openbare verlichting klaar is, worden de .plan nen definitief ingevuld." Het aantal lichtbollen in de Henseniusstraat is volgens Koot enorm toegenomen. Stonden er eerst twee bollen, nu staan er inmiddels 24. Dat een deel daarvan niet werkt, heeft zijn oorzaken. "De Mega heeft zijn werk pas kunnen doen, nadat de herbestratingswerkzaamheden waren afgerond. Maar als het goed is, functioneert de verlichting nu wel en zijn de bollen schoonge maakt." Een kijkje in de Henseniusstraat leert dat dit inder daad het geval is. - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Basiseenheid Politie Venray in werkplan 1999 Er worden tijdens carnaval 1999 in de gemeente Venray toe zichthouders ingesteld die carna valsvierders op de meest drukke plaatsen in het centrum extra in de gaten gaan houden. De toezichthouders worden inge zet bij de tenten op het Schouwburg- en Henseniusplein en bij zaal In den Engel. Op deze pun ten concentreert zich het carnavals feest in Venray en komen de meeste mensen bij elkaar. Op elk punt wor den twee toezichthouders neergezet die de camavalvierende menigte in het oog houden. Zij hebben geen bevoegdheden maar waarschuwen bij ongeregeldheden meteen de poli tie. In het project gaan politie, gemeente Venray, de horeca-exploi- tanten en carnavalsvereniging De Piëlhaas samenwerken. Het uitgaan- stoezicht tijdens carnaval is een van de doelstellingen van de basiseen heid Venray van de regiopolitie Limburg Noord zoals die zijn weer gegeven in het concept-werkplan 1999. Voor extra toezicht komen nog tal van andere evenementen in de gemeente Venray in aanmerking, zo staat in het werkplan. De politie denkt daarbij aan de kermissen in Venray en de kerkdorpen, de Run- Bike-Run, de Avondvierdaagse, de Kennedymars, Volkstrauertag, de jaarlijkse megafuif in Leunen, de Muziekfeesten Merselo en festivi teiten tijdens oud en nieuw. JEUGDCRIMINALITEIT De politie gaat ook strenger optre den tegen criminaliteit (onder ande re vandalisme en baldadigheid maar ook geweld) gepleegd door jonge ren. Jeugdcriminaliteit is dan ook een fenomeen dat de laatste jaren een toenemende aandacht van de politie vraagt. Zo behoorde van alle van een misdrijf verdachte personen in 1996 in de regio Limburg Noord ongeveer, 41 procent tot de groep jongeren: 13 procent bleek minder jarig, 28 procent meerderjarig. De politie stelt zich ten taak om aantal geregistreerde geweldsmisdrijven gepleegd door jongeren te doen afnemen. Een eerste aanzet daartoe is krachtig optreden tegen baldadig heid, volgens de politie de oor sprong van vele vormen van geweld. Daders worden voortaan meteen doorverwezen naar het Halt bureau voor het ondergaan van een alternatieve straf of krijgen een pro ces verbaal via de lopende projecten 'Lik op stuk', 'Tobias' en 'Wet Mulder'. Jongeren beneden de twaalf jaar die zich ernstig misdra gen worden op vrijwillige basis, met toestemming van de ouders, onder houden door de politie in samen werking met het Bureau Halt, dat daarvoor speciaal het strafklasje Japie Krekel in het leven heeft geroepen. PRIORITEIT Hoge prioriteit verdient ook het voorkomen en de bestrijding van woninginbraken, zo staat in het werkplan van de politie. Dit ondanks het in verhouding lage niveau van woninginbraken in de gemeente Venray, respectievelijk 175, 153, 198 en 172 in de jaren 94, 95, 96 en 97. De politie stelt zich ten taak om bij woninginbraken in 50 procent van alle gevallen een buurt onderzoek in te stellen en middels vrijwilligers (met name bij het pro ject vakantietoezicht) en politiesur veillanten gedurende het hele jaar inspanningen te verrichten. Andere inbraken zoals in schuren en kelder boxen en auto's krijgen geen priori- teit. Voor autodiefstallen, die de afgélopen jaren regionaal en lande lijk een hoge vlucht hebben geno men, is een regionaal plan van aan pak ontwikkeld. In dit project is voor Venray met name 150 werku ren gereserveerd voor Venray-cen- trum met als belangrijkste concen traties het NS-station en het ziekenhuis. voor al uw drukwerk: trouwkaarten geboorte- kaarten ketting formulieren folders of drukkerij van den munckhof grotestraat 68 venray tel. 0478-582727 De gemeente Venray heeft beslo ten om de termijn waarin schriftelijk bezwaar gemaakt kan worden tegen het plan om op het terrein van St. Servaas een resocialisatieafdeling van de TBS-kliniek Venray te reali seren met een week te verlengen. Het college van B&W heeft dit besloten aangezien de inspraakreac ties van dien aard zijn dat de gemeente meer tijd nodig heeft om ze allemaal te verwerken. Een van de bezwaarmakers is de heer van de Bas, woonachtig aan de Annie Romijnstraat in Venray. Hij heeft namens 115 mensen een bezwaar schrift ingediend. De diversiteit aan bezwaren heeft tot gevolg dat de gemeenteraad niet deze maand maar pas in januari vol gend jaar een besluit zal nemen over de locatie voor de resocialisatie afdeling. Harrie van Hoof van het Gemengd Zangkoor Merselo is onderscheiden met de gouden Gregorius-medaiile vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap van het koor. De medaille werd hem tijdens de jaarlijkse Caecilia-avond uitgereikt door pastoor F. Mertens en opgespeld door zijn echtgenote. Van Hoof is al meer dan acht jaar penningmeester van het koor. De tweede jubi laris van de avond was Frans Muijzers, erelid en inmiddels 60 jaar lid van het koor, Muijzers is ongeveer zeven jaar dirigent geweest èn schreef enke le heilige missen die nog regelmatig door het koor worden gezongen. Hij is momenteel druk doende om informatie te verzamelen Voor een historisch boek over de verenigingen in Merselo. Dit boek komt rond de eeuwwisse ling uit. Maandagmorgen heeft de com missie voor bezwaar-, beroep-, en klachtschriften van de gemeente Venray zich gebogen over twee bezwaarschriften. Namens vijf tien buurtbewoners van Sleutelbloem (Landweert) had dhr. Sevenheck bezwaar aangete kend tegen de bouwvergunning aan SRO NV in Amersfoort. Dit aannemersbedrijf gaat vier schoolwoningen bouwen aan de Sleutelbloem. De buurtbewoners vrezen verkeers- en geluidsoverlast, waardevermindering van hun hui zen en verlies van groen. De meeste zorgen maken zij zich echter over de verkeersveiligheid voor de kin deren van de school. 'Als de school woningen er komen, zal het aantal auto's en fietsers op de Sleutelbloem toenemen. Het is dus wachten op ongelukken', aldus de bewoners. De gemeente liet maan dagmorgen bij de behandeling van het bezwaar weten dat er voldoende rekening is gehouden met de veilig heid op straat. De gemeente heeft geen klachten van schoolbesturen en verkeerskundigen gekregen. De commissie voor bezwaar-, beroep en kllachtschriften brengt over enkele weken advies uit aan het col lege van B&W, die vervolgens een definitief besluit neemt. Als dit besluit voorde buurtbewoners nega tief uitvalt, kunnen zij nog bezwaar aantekenen bij de Raad van State. Feit is wel dat de schoolwoningen al een tijd in gebruik zullen zijn, als deze procedure is afgerond. SPELREGELS Het andere bezwaarschrift is afkomstig van dhr. A. Breeuwsma, wiens achtertuin grenst aan het per ceel van de dependance van Focus aan het Groenewoldsepad. De Venraynaar, die aan de Langstraat woont, maakt bezwaar tegen de recente uitbreiding van de school voor speciaal onderwijs met een noodlokaal. Dit lokaal is bedoeld voor de duur van twee jaar, daarna zal het niet meer nodig zijn omdat de verwachting is dat het aantal leerlingen flink zal dalen. Volgens Breeuwsma heeft de gemeente meerdere keren een bouwvergunning afgegeven, die echter geen van allen binnen hét bestemmingsplan pasten. "De gemeente moet zich gewoon aan de spelregels houden", aldus Breeuwsma, die maar al te graag ziet dat Focus door de gemeente wordt teruggefloten. Het noodlokaal is namelijk bijna tegen zijn tuin aan gebouwd. Belemmering van het uit zicht en waardevermindering van zijn tuin en huis, dat overigens op de gemeentelijke monumentenlijst staat, werden maandag door de Venraynaar als voornaamste argu menten aangedragen. Over drie tot vijf weken neemt het college van B&W een besluit op basis van het advies van de commis sie. Veertig jaar al zet Ben Lucassen zich met hart en ziel in voor zijn ver eniging: Koninklijke Harmonie Euterpe. Tijdens de jaarlijks caeci- liaviering van Euterpe stond hij voor een keer zelf volop in de schijnwerpers. Ben kreeg het insig ne opgespeld vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap bij Euterpe. Een erkenning voor een liefhebber en vrijwilliger van het zuiverste soort. Op de foto krijgt Ben Lucassen het insigne opgespeld door voorzitter Hans Thomassen.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7