c Jeugdmemoires Jan Denen in boekvorm 'Wat een mooi knipperlicht, groen en rood' S Harold 8Ü LENSSEN Atleten AV Venray Regio klaar voor de start Schiphol veraf?! Laarbruch dichtbij Eerste hoofdprijs krasloterij voor mevrouw Janssen 3 4» Winnaars tekenwedstrijd Fietsvierdaagse Yenray Mannenavond in Buitenlust Opening Kleinestraat Dieren bescherming zoekt vrijwilligers Ruzie in discotheek UW Winkels in Sinterklaas sfeer PEEL EN MAAS donderdag 26 november 1998 - Pagina 7 Bijna twee jaar geleden ging Jan Denen (1938), geboren en opge groeid in Groeningen en reeds lang woonachtig te Vierlingsbeek, met vervroegd pensioen. Hij werkte meer dan veertig jaar bij Hendrix in Boxmeer. Heeft zich nog geen tien minuten verveeld, zegt hij. Slaapt zo mogelijk lang uit, steekt de helpen de hand toe in zijn familie, gooit een hengeltje uit in de Maas. Leest een boek en loopt en fietst een beetje om zijn conditie op peil te houden. Toch nog tijd gevonden om een boek te schrijven. Je hebt het de titel 'Mijnenvelden' gegeven... Toen wij in 1945 terugkwamen van de evacuatie waren bepaalde stuk ken land omrasterd door staaldraad of touw waaraan rode driehoekjes hingen. Streng verboden gebied. Op de bewuste percelen lagen nog land mijnen die nog niet tot ontploffing waren gebracht. Levensgevaarlijk. Je beschrijft verderop in het boek een ander soort mijnenvel den. Degenen die de moeit nemen mijn boek te lezen, zullen er al spoedig achter komen wat hiermee precies bedoeld wordt. Laat ik ermee volstaan dat de pastoor en onze opvoeders dit gebied tot streng verboden terrein verklaarden. Er mochten niet eens vragen over gesteld worden. Wij (de oudsten bij ons thuis) moesten het antwoord maar op straat zien te vinden. Moesten onze ogen en oren maar goed open houden. Dat deden we dan ook wel. Maar goed, ik heb natuurlijk niet alleen daarover geschreven. Je voert een aantal indrukwek kende figuren ten tonele. Van je zeer geliefde, reusachtig grote ome Gabi, voor wie een Duitse officier nog salueerde - althans voor zijn doodskist - via enkele boeiende buurtgenoten, de mar kante dokter Reyers en de bijzon der kordate en 'scherpzinnige' veldwachter De Vries naar de pas toor van Vierlingsbeek met al zijn zorgen en benauwenissen. Je hebt er hele hoofdstukken aan gewijd. Stuk voor stuk echte mensen..Met hun eigen voortreffelijkheden en tekortkomingen. Zij hebben een onuitwisbare indruk op mij gemaakt. De meesten zijn dood. Daarom heb ik juist over hen geschreven. Zij mogen niet vergeten worden. Het boek speelt zich geheel af hal verwege deze eeuw. De schrijver maakt bewust het einde van WO II mee: de noodgedwongen verblijven in een gammele schuilkelder, de evacuatie die via Maashees. Wanssum, Venray - waar de zeer jonge Jan Denen in penibele omstandigheden te verkeren - en Oploo uiteindelijk voert naar Haps en de terugkeer naar de vertrouwde maar kapotgeschoten eigen omge ving. Het boek schetst ook een raak, zij het wat bitter beeld van het sobere na-oorlogse leven in een dro merig Oost-Brabants boerendorpje. De schrijver zelf, uitgedost in een bloes van de HARK en een uitge- stukte korte broek met galgen, ver kent Oost-Brabant en Noord- Limburg op de zeer solide, bloemrijk beschreven bedrijfsmelk- fiets. Het niet-alledaagse voertuig brengt hem naar een druk bezochte Sportdag in Venray waar hij kenni smaakt met een stel zich wat merk waardig gedragende figuren en naar een in alle opzichten zeer opwindende motorcross in Overloon. 'Mijnenvelden' is zonder schroom en met grote vaart geschreven. De spottende, som bijtende toon over heerst. Toch weet de schrijver af en tóe de gevoelige snaar te raken. Diegenen die een verzameling zoet sappige verhaaltjes verwachten geven wij de raad het boek niet te lezen. De ombouw van de oude sintel- baan van Atletiekvereniging Venray-Regio tot een prachtige, gloednieuwe kunststofbaan is na een periode waarin het weer een vervelende spelbreker was, nu ein delijk voltooid. De eindkeuring door NOC/NSF heeft plaatsgevonden en de aannemer heeft groen livht gege ven om de baan te mogen gebrui ken. een moment waarop alle atleten lang hebben gewacht. Vooruitlopend op de officiële ope ning in het voorjaar wordt op dins dag 8 december om 19.00 uur op sportpark De Wieën in Venray de nieuwe baan in gebruik genomen met een gezamenlijke training en een testwedstrijd. Aansluitend wordt er in de kantine een toast uitge bracht op dit heuglijke moment. Op donderdag 10 december organiseert restaurant Buitenlust weer de jaarlijkse mannenavond. Tijdens deze avond staat het gezellig informeel met elkaar omgaan centraal. 1 Onder het genot van een zeer japart Bourgondisch buffet kunnen de aanwezige heren gezellig met elkaar praten en eikaars interesses uitwisselen. Verder staat er een proeverij van wijnen en sigaren op het programma waarbij uitgebreid wordt verteld :over deze producten. 1 Ook kent de avond weer een ver rassingselement. Vorig jaar nog gin gen de aanwezige heren o.l.v. Piet Hermans "gezellig boetseren". Welke verrassing Piet en Marwil Jacobs dit jaar in petto hebben wil den ze niet kwijt. "Het wordt wel leuk en gezellig", aldus Piet Jacobs. Voor meer informatie en opgave, bel 581181. Op vrijdag 27 november om 15.30 uur wordt de Kleinestraat, beter bekend als hét bedrijfsstraatje (ingang Wilhelminastraat), officieel geopend. De officiële opening wordt verricht door wethouder Jan Driessen van Stedelijk Beheer. Daarna verricht de echte Sinterklaas met enkele zwarte Pieten de openingshan deling. Sint Nicolaas assisteert politie bij verlichtingscontrole 'Piet, twee mensen met licht, hij doet het. U heeft de eerste prijs mevrouw'. Sint Nicolaas kan dins dagavond zijn enthousiasme nau welijks temperen. De Goedheiligman is door het lokale verkeersorgaan Netwerk 2000 en de basiseenheid van de Politie Limburg Noord ingeschakeld tij dens een verlichtingscontrole op het kruispunt Sportlaan- Zuidsingel bij sportpark De Wieën. In het kader van de landelijke campagne 'Geen verlichting MIJ NIET GEZIEN' houdt Netwerk 2000 en het Venrayse politiekorps aan het begin van de avond een ludieke verlichtingscontrole. De Sint, geassisteerd door twee 'Verkeerspieten', mag tijdens de controle 20 VVV-bonnen van 15 gulden uitdelen aan fietsers die deugdelijke verlichting voeren. "Op deze wijze willen we aan een preventieve actie een positieve invulling geven. Normaal gesproken worden alleen mensen bekeurd, nu wordt correct verkeersgedrag van fietsers ook beloond", verklaart Martin Wijnhoven van Netwerk 2000 de achterliggende gedachte van de actie. Aukje en Elke zijn de eerste fietsters die worden getrak teerd op een VVV-bon. Verbaasd over zoveel aandacht nemen ze de bonnen in ontvangst. 'Dankjewel', klinkt het beleefd uit de monden van de twee meiden. "Dankjewel Sint Nicolaas', wel met twee woorden spreken, reageert de Sint adrem. "En denk eraan, controleer het licht goed. Het is veel en veel te gevaar lijk om in deze tijd van hét jaar zon der verlichting te fietsen." MOOIE VERLICHTING Een jonge knaap fietst over het fietspad in de richting van het gezel schap. De Sint heeft hem al in het vizier. 'Kijk. wat een mooie verlich ting. Knipperlichtjes, groen en rood. Piet zie je dat.' De verlichting van de fiets wordt aan een controle onderworpen door een van de vijf agenten in opleiding die voor deze controle zijn ingezet. 'In orde Sint'. Martin Wijnhoven reikt de Goedheiligman de derde VVV-bon aan. Cuneyt Akca neemt die vervol gens dankbaar in ontvangst en ver volgt in het donker zijn weg. Dan krijgen de Sint en de dienstdoende agenten het druk. Vanaf sporthal De Wetteling komt een stoet fietsers aanzetten. Meiden van het mini- team van basketbalclub Jumpers '76. 'Hallo Sinterklaas', klinkt het oprecht uit de mond van een van de sportieve dames. Ze heeft reden tot opgewektheid, want haar voor- en achterlicht zijn prima in orde. Dat kan niet van iedereen gezegd wor den. De Sint deel driftig cadeaubon nen uit: 'Koop er iets leuks voor'. 'Echt wel', zegt een van de meiden. Een teamgenote heeft een beetje de pé in. 'Ik krijg niks, mijn achterlicht doet het niet'. Ze mag overigens nog van geluk spreken, want evenals enkele andere speelsters uit haar team krijgt ze alleen een repriman de. 'Meiden, meiden, denk eraan, een goede verlichting is ontzettend belangrijk. Met al die auto's is het heel gevaarlijk zonder licht.' Ook de agenten knijpen een oogje dicht en het hele team mag zonder een 'prent' de weg vervolgen. HALVEREN Moniek en haar vriendin Pouvek kunnen niet rekenen op clementie. Ook zij hebben geen goede verlich ting en worden door agent in oplei ding John genadeloos op de bon geslingerd. Niet veel later komt het tweetal nog even verhaal halen. 'Ik heb een bekeuring van 30 gulden en zij maar van 15 gulden. Hoe kan dat', vraagt de oudste, Moniek (16). 'Hoe oud ben jij?', vraagt agent Theo aan haar vriendin. 'Veertien', antwoordt het meisje. 'Dat klopt dan. jongeren tot zestien betalen de helft van de boete. Dat is nu een maal zo geregeld'. Moniek waagt nog een poging om de bekeuring te halveren, tevergeefs. Oom agent is in deze onverbiddelijk. De Sint staat aan de overzijde van de weg te pra ten met drie kleine kinderen. Zij zijn te voet en krijgen dus geen cadeau bon. Na het zingen vaif 'Sinterklaas kapoentje' worden zij door een van de Pieten beloond met pepernoten. Na ruim een half uur zijn de cadeau bonnen op; de 14-jarige Paul krijgt om vijf over zeven de laatste. Naast de 20 cadeaubonnen zijn er vijf bekeuringen uitgedeeld/.'Geen slechte score....', zegt de Sint en stapt in het politiebusje. Zijn missie is volbracht. Maandag 30 november organi seert het CDA Boxmeer een open bare informatiebijeenkomst over vliegveld Laarbruch. De bijeen komst begint om 20.30 uur en zal plaatsvinden in de Weijer te Boxmeer. Iedereen is van harte uit genodigd, dus ook mensen die geen lid zijn van het CDA. Het motto van de avond is: 'Schiphol veraf?! Laarbruch dicht bij!!!' Zoals u weet, is er op dit moment veel te doen over Schiphol en dan met name over de geluids overlast die het vliegverkeer veroor zaakt. Het lijkt ver van ons bed en Schiphol is dat natuurlijk ook. Wanneer Laarbruch ontwikkeld wordt tot een burger- en vracht- vliegveld krijgen wij er in de gemeente Boxmeer (Laarbruch) ook mee te maken. De overlast zal zich dus niet alleen tot de gemeente Bergen beperken. Laarbruch is op dit moment een militair vliegveld, dat voornamelijk gebruikt wordt door de Engelsen. Medio 1999 zul len deze hier echter vertrekken. De industrie en de politiek in Laarbruch en omstreken hebben nu dus het plan opgevat van dit vliegveld een burger- en vrachtvliegveld te maken. Alhoewel vanuit economi sche invalshoek bekeken de komst van een dergelijk vliegveld aantrek kelijk kan zijn voor bijvoorbeeld de werkgelegenheid, brengt de komst van een dergelijk vliegveld ook veel overlast met zich mee. Om u hierover goed te informeren heeft het CDA de heer Buffart uitge nodigd van Stichting Platform Vliegveld Laarbruch. Hij zal ons vanaf 20.30 uur informeren over de plannen, wat de gevolgen hiervan kunnen zijn en wat het platform hiervan vindt. Tevens zal hij ingaan op een aantal alternatieven voor de ontwikkeling van vliegveld Laarbruch. Aansluitend hebben wij o.a. de heer Beeftink (milieuvereniging Vierlingsbeek) uitgenodigd om kort hun standpunt met betrekking lot Laarbruch te geven. Vervolgens is iedereen in de gelegenheid vragen te stellen. BIODYNAMISCHE THERAPIE TE HOLTHEES In de praktijk voor LICHAAMSGERICHTE PSYCHOTHERAPIE te Holthees werkt Leo Oome als BIODYNAMISCH THERAPEUT. BIODYNAMISCHE THERAPIE is een lichaamsgerichte psycho therapie die door middel van massage en expressieoefeningen de uitwisseling tussen lichaam en geest (psyche) verbetert Door de MASSAGE wordt het zelfherstellend vermogen van je lichaam en psyche geoptimaliseerd onder andere door verbetering van de werking van het maag-darmkanaal en de ademhaling. Door de therapeutische benadering wordt je levensenergie uitgenodigd je gehele lichaam te doorstromen door het loslaten van energie blokkades en spanningen in spieren, weefsel en darmkanaal. Energie-blokkades door spierspanning wordt grotendeels veroor zaakt doordat jij je aanpast aan je omgeving. Hierdoor verlies jij het contact met hetgeen eigenlijk het beste voor je is. Wanneer ]ij je langdurig (bijv. door opvoeding, werkdruk, weinig sociale ruimte) of plotseling intensief (bij. door geweld, ongeval, schokkende gebeur tenis) moet aanpassen ontstaat er een (chronische) spierspanning die vaak leidt tot lichamelijke klachten zoals migraine, spierpijn, buikpijn, gewrichts pijn of psychische klachten zoals zwaarmoedigheid, lusteloosheid, stress, onevenwichtigheid. Geblokkeerde energie veroorzaakt pijn. Stromende energie doet leven. Leven is jezelf kunnen uitdrukken en genieten. De weldadige BIODYNAMISCHE THE RAPIE laat je aan den lijve en/aren wat het betekent als jij je weer thuis voelt in je lijf, jij je weer kunt uitdrukken, jij je weer voelt leven- In deze individuele therapie hervind je jezelf. Voor informatie bel je 0478-636287 Leo Oome, Biodynamisch Therapeut De eerste hoofdprijs van 999 gulden in de krasloterij van WinkelCentrum Venray is gevallen. Voor mevrouw Janssen uit Oirlo kunnen de feestdagen niet meer stuk. De hoofdprijs is gevallen bij bakkerij Gommans. De Dierenbescherming afd. Venray e.o. is op zoek naar een nieuwe voorzitter en secretaris. De huidige voorzitter zal echter wel als algemeen bestuurslid in de organisatie actief blijven. De afde ling heeft al langere tijd geert secretaris en is daarom ook naar stig op zoek naar een geschikte secretaris. De Vereniging tot Bescherming van Dieren komt op voor de belan gen van alle dieren. De afd. Venray e.o. is een van de vele afdelingen in Nederland die regionaal het beleid van de landelijke vereniging onder steunt. Daarnaast heeft de afdeling een klachten- en informatielijn, ondersteunt zij de regionale dieren opvangcentra en heeft een eigen afdeling 'Kids for Animals'. De afd. Venray e.o. bestrijkt de gemeenten Sevenum, Horst. Venray, Meerlo- Wanssum, Broekhuis, Bergen en Vierlingsbeek. De afdeling zoekt vrijwilligers die het als een uitdaging zien tijd en energie te steken in een regionale dierenbelangenorganisatie. Het spreekt voor zich dat de nieuwe bestuursleden van dieren houden, maar het goed kunnen omgaan met mensen is zeker zo belangrijk. Goed kunnen samenwerken en organise-»' ren zijn belangrijke eigenschappen die nodig zijn voor deze functies.' Uiteraard is er altijd ondersteuning vanuit het landelijk bureau en is er een kostenvergoedingsregeling. Mensen die geïnteresseerd zijn kunnen een brief schrijven naar De Dierenbescherming afd. Venray e.o., t.a.v. Het Bestuur, Postbus 223,' 5800 AE Venray. Voor inlichtingen kan gebeld worden met Ton van Vegchel, tel. 0478-546666. Zondagmorgen deed een 19-jarige inwoner van Nuland aangifte van mishandeling. De jongen was de nacht ervoor door enkele mannen op ruwe wijze uit de discotheek aan de Jan Poelsweg in Venray gezet. Hij liep hierbij verwondingen op in zijn gezicht. Rond sluitingstijd van de discotheek ontstond onenigheid tus sen de jongen uit Nuland en enkele onbekende bezoekers. Hierbij werd wat geduwd en geslagen, waarop de jongen uit Nuland naar eigen zeg gen een klap teruggaf. Hierop werd hij vanachteren beet gepakt en door een van de portiers van de zaak naar buiten gewerkt. Een tweede portier zou de jongen enkele gerichte vuist slagen hebben gegeven, waardoor hij in zijn gezicht gewond raakte. Bij de worsteling raakte het slacht offer enkele gouden kettingen kwijt. PEEL EN MAAS WEEKBLAD 'Intocht Sinterklaas' Mijn reactie is bedoeld voor de vrouw die, tijdens de intocht van Sint Nicolaas, in het bijzijn van veel kinderen beneden aan de trap van de Muziekschool de gezellige sfeer kwam verzieken en vermoedelijk ook de schrijfster van het hierboven vernoemde gedicht is. Haar wil ik het volgende zeggen Uw manier van reageren en de wijze waarop u het gedicht hebt geschreven, maakt mij duidelijk dat u zich moeilijk in de beleving van een kind kunt inleven. Want met uw amok-makerij en getier, bedierf u menig kinder-plezier. Een persoonlijk contact na het kinderfeest, was in mijn ogen beter geweest. Maar als het bederven van een hoop kinder-pret en het schrijven van een vlut-gedicht uw manier is van communiceren, dan zeg ik op mijn beurt: 'Mevrouw, krijg tot de De.Hoofd-Piet WinkelCentrum Venray extra geopend voor Sint WinkelCentrum Venray zal tij dens de Sinterklaasdagen extra lang open zijn. namelijk: zondag 29 november van 12.00 tot 17.00 uur en woensdag 2, donderdag 3 en vrij dag 4 december tot 21.00 uur. Tijdens deze dagen zijn de win kels in Sinterklaassfeer versierd. Er zal Sinterklaasmuziek gedraaid worden. En Piet en zullen in het centrum met strooigoed gooien. (6 KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Naomi Fleurkens (5 jaar) en Marijntje van Knippenberg (zie foto) zijn de winnaars van de doorZeef Safe Productions in Oost rum uitgeschreven kleur- tekeningwedstrijd tijdens de laatste Fietsvierdaagse Venray. Beide meisjes kregen uit handen van mevrouw Tromp van Zeef Safe prachtige cadeautjes te weten een rugzak, een trui en een t-shirt. alle voorzien van hun eigen naam. Uiteraard was ook gedacht aan een zak snoep, limonade en een 'gmte emmerchips

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7