Dakloze introduceert straatkrant in Venray 15% C NTACTLENZEN WEEKEND "Wij worden in de maling genomen MODE-BRADERIE Nieuwe impuls jongerenwerk in dorpen en wijken Onzekere toekomst Paschalis MANNEN AVOND GEZELLIG IN BOURGONDISCHE SFEER Fusie NLW- bedrijven/ Werk Op Maat Samenwerking pakt goed uit Land- en tuinbouwvisie verkrijgbaar .5 DAGEN VAN OORSCHOT MODE JK U R S T J N S ALLES op het gebied van Jfi contactlenzen 9" PEEL EN MAAS donderdag 26 november 1998 - Pagina 5 Bestuur 't Freulekeshuus boos op gemeente Venray Het bestuur van de Stichting Beheer Geschied- en Oudheidkundig museum 't Freulekeshuus in Venray is boos op de gemeente Venray en wil ein delijk duidelijkheid over de toe komst van het museum. De gemeente had het bestuur eerder dit jaar de toezegging gedaan om in oktober een nota, die duidelijk heid moet verschaffen over de toe komst van het museum aan de Eindstraat, samen te bespreken. De nota zou dan nog dit jaar in de commissie Cultuur en de gemeen teraadsvergadering op de agenda komen. Inmiddels is het eind november en heeft het bestuur van 't Freulekeshuus nog steeds geen nota onder ogen gehad. "Wij voelen ons in de maling en niet serieus geno men", zegt voorzitter Piet Kienhuis die van zijn hart geen moordkuil maakt. "Het gaat ons niet om datge ne wat er uiteindelijk door de poli tiek wordt beslist, maar meer om het feit dat wij nu duidelijkheid willen." Kienhuis verwijst naar een gemeen telijk beleidsplan uit 1995 waarin staat dat 't Freulekeshuus vanaf 1998 structureel een bijdrage van 100.000 gulden per jaar zou krijgen. Geld dat bestemd is voor de profes sionalisering van het museum via het aanstellen van een conservator/beheerder. "In 1998 hebben we die bijdrage niet gekregen en ook in de begroting van 1999 is die 100.000 gulden niet opgenomen. We zien de bui voor de naaste toekomst al hangen." NIEUWE LOCATIE 't Freulekeshuus wordt nu draai ende gehouden door het bestuur en 40 vrijwilligers. Op jaarbasis krijgt het museum 55.000 gulden van de gemeente (48 mille voor de exploi tatie en 7000 gulden voor aankoop van voorwerpen). Verder huurt 't Freulekeshuus van de gemeente voor één gulden het monumentale pand aan de Eindstraat. Ontwikkelingen in 'museumland' dwingen het bestuur echter om 't Freulekeshuus verder te professio naliseren. "Ieder museum in Nederland heeft vijfjaar tijd om het museumkeurmerk te verkrijgen om ook zodanig als museum erkend te worden, Die eisen zijn niet gering. Je dient te beschikken over een vol ledige registratie van voorwerpen, een beleidsplan, te voldoen aan de Arbo-wet en te beschikken over een depot waarin het culturele erfgoed op professionele wijze bewaard wordt." Aan de meeste eisen kan het bestuur niet voldoen. Zo is het hui dige onderkomen van het-museum aan de Eindstraat niet meer van deze tijd. Aanpassingen in het kader van de Arbowet (toiletten en het toeganke lijk maken voor mindervaliden) zijn niet of nauwelijks te realiseren. Het .depot is ondergebracht in kelder ruimten van het gemeentehuis. Kienhuis noemt een verhuizing naar de Jerusalemvleugel of het pavil joen Vincent en Paolo op het St. Annaterrein als mogelijke nieuwe locaties: "Die sluiten perfect aan bij de doelstelling van 't Freulekeshuus, het verzamelen, bewaren en tentoonstellen van het cultureel erfgoed van Venray." TOEKOMST Het bestuur en de vrijwilligers worden volgens Kienhuis al jaren op de proef gesteld door de houding van de gemeente Venray. "We heb ben er de handen aan vol om die mensen gemotiveerd te houden. Desondanks heeft Sjef Verlinden, bijna 20 jaar geleden toch een van de pioniers van 't Freulekeshuus. te kennen gegeven zijn bestuursfunctie per 1 januari neer te leggen. Gewoon omdat hij 'niet meer kan samenwerken met de gemeente'." Over de toekomst krijgt het muse umbestuur niet eerder dan medio 1999 duidelijkheid. Op basis van een door Symbiose opgestelde nota - volgens Kienhuis een mix van de cultuurnota van de gemeente en het eigen beleidsplan van het museum - wordt nu een politiek voorstel gemaakt dat begin volgend jaar in commissie en raad komt. De gemeente heeft het bestuur van 't Freulekeshuus uitgenodigd om op donderdag 3 december met haar van gedachten te wisselen. 10 december 0.fcST^ De sociale werkvoorzieningsin stantie NLW-bedrijven en de slichting Werk Op Maat (WOM) hebben besloten hun krachten te i bundelen. De fusie vloeit voort uit de komst van de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW). De uitvoering van deze wet is namelijk nauw gerelateerd aan de uitvoering van een andere wet, de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). De Venrayse stichting jj Overige Activiteiten Werkvoorziening (OAW) krijgt de taak de WIW uit te gaan voeren. De medewerkers van de stichting Werk op Maat zullen bij OAW worden ondergebracht. De fusie heeft tot doel om de maatregelen voor gesub sidieerde arbeid te stroomlijnen en de organisatie die de WIW uitvoert te verstevigen. Daarnaast levert de bundeling van krachten de bekende fusievoordelen op: een reductie van de kosten en een grotere bestuurlij ke efficiency. Medewerkers van Werken Op Maat zullen direct na de fusie worden ontslagen en krijgen vervolgens meteen een aanstelling voor onbepaalde tijd bij de stichting OAW. In september 1995 gingen de gemeente Venray, de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) en het arbeidsbureau in Venray over tot intensieve samenwerking met als doel om uitkeringsgerechtigden sneller en eenvoudiger aan een baan ie helpen. Door optimaal gebruik te maken van eikaars kennis en vaar digheden zou langdurige werkloos heid voorkomen moeien worden. Het samenwerkingsproject, dat voor een periode van drie jaar werd afge sloten, is nu geëvalueerd. Omdat de resultaten uiterst positief zijn. is besloten het project voort te zetten. Een andere reden om met het pro ject door te gaan, vormt.de ver anderde taak van de sociale dienst. Deze afdeling ziet zich niet uitslui tend meer voor de taak gesteld om inkomens te verstrekken; ze zet zich nu ook in om uitkeringsgerechtig den te integreren en activeren. Tot slot vormt de toekomstige samen werking tussen de noordelijke cen tra voor Werk en Inkomen in Noord- Limburg een voor de gemeente, GSD en het arbeidsbureau een reden om het samenwerkingsproject te continueren. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN I 0478-511094 ^Top Support dakwerken V.O.Fy Zuivelweg 2D Venray-Leunen Hans Evers breidt verkoopactiviteiten vanuit Venlo uit Hans Evers (39) is dakloos. Ter aanvulling op zijn sociale uitke ring, verkoopt hij hij sinds een jaar in zijn 'zwerfplaats' Venlo de Straatkrant Limburg, een maan delijkse uitgave die is bedoeld om dak- en thuislozen en druggebrui kers in onze provincie de kans te bieden een inkomen te verdienen. Door middel van de straatkrant kan de buitenwereld zich een beter beeld vormen van hun spe cifieke problemen. Sinds vorige week heeft Evers zijn vleugels ook naar Venray uitgeslagen, waar hij drie middagen in de week het blad op straat aan de man probeert te brengen. Een verbroken relatie in combina tie met alcohol- en drugsgebruik veroordeelden Hans Evers zo'n twaalf jaar geleden noodgedwongen tot het zwerversbestaan. Nadat zijn heroïneverslaving hem het zicht op een zinvolle toekomst vrijwel geheel had ontnomen, kwam hij vorig jaar in Maastricht voor het eerst in aanraking met de Straatkrant Limburg, een uitgave van de gelijknamige stichting uit Landgraaf. Hij vond het zo'n goed initiatief dat hij besloot om structu reel een gedeelte van de oplage van 10.000 exemplaren op te kopen en die maandelijks in zijn 'thuishaven' Venlo aan de man te gaan brengen. En met succes. Hans Evers is inmid dels een vertrouwd persoon in het Venlose straatbeeld geworden. Er zijn maanden bij dat hij zo'n 1300 exemplaren a 2,50 verkoopt. Als je bedenkt dat hij de bladen voor /l ,50 per stuk inkoopt en hij dus aan ieder verkocht exemplaar l,- overhoudt kan met recht van een persoonlijk succes gesproken worden. Evers De Land- en tuinbouwvisie, zoals die eerder dit jaar door de LLTB Kring Venray en de Rabobanken Venray-Oostrum en Zevenrode werd gepresenteerd, is ook in een populaire versie verkrijgbaar. In een fraai boekwerkje staat een samen vatting van de visie met de conclu sies en aanbevelingen. Bovendien is de visie ook op internet te bekijken. Daarvoor moet men naar www.tref- punt/Peel&maas/Rabobank/visie/ visie.htm Het boekje is telefonisch te bestellen via 530300. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard heeft zijn leven weer behoorlijk op de rails. Hij is van zijn heroïnever slaving verlost, al is hij wel aan de methadon verslaafd geraakt. "Maar dat is vrij logisch aangezien ik methadon nodig heb gehad om van de heroïne af te komen. Ik zie de toekomst nu met vertrouwen tege moet; ik ga stapsgewijs van mijn methadonverslaving proberen af te komen. Dat gaat me gewoon luk ken. De belangrijkste stap is gezet; ik ben van die verrekte heroïne ver lost." DANKBAAR Wat de verkoop van de Straatkrant betreft, gaat Evers zijn activiteiten nu naar Venray uitbrei den. "Ik kom toch drie keer per week in Venray dus waarom zou ik dan niet meteen wat straatkranten proberen te verkopen. Ik ben voor lopig iedere maandag-, woensdag en vrijdagmiddag in de omgeving van de Albert Heijn te vinden. Als het goed aanslaat, zal ik ook bij andere supermarkten in het centrum, gaan staan. Je moet natuurlijk op die plaatsen actief zijn, waar de meeste mensen komen. Als ik hier iedere maand zo'n 400 exemplaren kan verkopen, ben ik een tevreden man." Op basis van het succes van de straatkrant in Venlo, verwacht Evers dat ook Venray het maandblad op de juiste waarde zal inschatten. "Ik heb in Venlo een groot aantal vaste klan-, ten. mensen die me ook persoonlijk laten weten het wat inhoud betreft een erg goed blad te vinden. Er wordt over van alles en nog wat geschreven, waarbij de nadruk ligt op de problemen van dak- en thuis lozen. Het is allemaal erg herken baar, mede door de vaste rubrieken, die de lezer iedere maand terug vindt, zoals 'Vermist', 'Schrijverscafé en spirituele krui mels' en 'Van de straat'. Natuurlijk krijg ik ook wel eens negatieve reacties van mensen. Ze roepen wel eens 'Ga toch werken. Dan ant woord ik altijd 'Wat dacht je dat ik aan het doen ben'. Dergelijke opmerkingen zullen altijd wel gemaakt blijven worden. Daar trek ik me niks van aan. Ik vind het hart stikke leuk en dankbaar werk en dat ik er ook nog van rond kan komen is toch mooi meegenomen. Voorlopig bevalt dit leventje me wel. Op dit moment wordt de straatkrant in Maastricht, Heerlen, Venlo en Venray verkocht. Ik ben echter van plan om in de toekomst ook Sittard. Roermond en Weert erbij te nemen. De straatkrant is bedoeld voor heel Limburg, dus dan moet het blad ook in de hele provincie te koop zijn." Geweldadige winkeldief De Venrayse politie heeft zaterdagmiddag een 19-jarige inwoner van Helmond ingesloten. De man had na te zijn betrapt bi] een winkeldiefstal aan de Grotestraat twee personen behoorlijk toegetakeld. Een medewerker van de winkel zag dat de man een bril wegnam en sprak hem daaVover bui ten de winkel aan. De verdachte sloeg het personeelslid meteen in zijn gezicht waardoor deze een lichte hersenschudding, een gebroken kaak en een hoofdwond opliep: De Helmondenaar vluchtte vervolgens maar werd daarbij achterna gezeten door een andere medewerker van de winkel, een 41-jarige Venraynaar. Bij een confrontatie tussen beiden op de Julianasingel stak de verdachte met een tang naar de Venraynaar die daar bij een snee bij zijn oog opliep. Met behulp van een andere omstander werd de verdachte man uit Helmond overmeesterd en vastgehouden totdat de politie kwam. Deze bracht de verdachte over naar het politiebureau waar hij in verzekering werd gesteld én ingesloten in een politiecel ten behoeve van het verdere onderzoek. De politie is dringend op zoek naar getuigen. j De wintercollectie is binnen. Daarom ver kopen we restanten van de najaarscollectie voor prijzen waar y van staat te kijken. U kunt er niet snel genoeg bij zijn, want zoveel kwaliteit voor zulke prijzen is uniek en op op Grotestraat 73, Venray PERSOONLIJKE Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. VENRAY - NOORPERHOF 2Q - TEL. Q478 - 550630 Venrayse jeugd wil meer activiteiten voor jongeren Jongeren in de gemeente Venray willen dat er meer activi teiten voor hen op poten worden gezet. In Leunen en op de Zandbleek blijkt de jeugd grote behoefte te hebben aan hangplek ken, jongeren in Ysselsteyn, Leu nen en in de Venrayse wijk Land- weert willen graag een skatebaan en in Merselo staat een speelvoor- ziening bovenaan het verlanglijst je. Verder vindt de jeugd in de hele gemeente dat er een tiener disco en een scholierencafé moe ten komen en dat Dingus meer toegankelijk voor anderen moet worden gemaakt. Dit alles blijkt uit het behoefte-onderzoek onder jongeren dat door Synthese in opdracht van de gemeente Venray is uitgevoerd. Het college van B&W, dat het jeugdbeleid als een belangrijk speerpunt voor de ko mende jaren beschouwt, is volop bezig om gehoor te geven aan deze behoeften door tal van activiteiten voor jongeren op te zetten. De gemeente Venray zal op basis van het onderzoek van Synthese gaan inventariseren welke locaties in aanmerking komen voor een mobiele skatebaan en een hangplek, ook wel JOP (Jongeren Ontmoetings Plaats) genoemd. Het uitgangspunt hierbij is om jongeren zelf de verantwoordelijkheid te geven voor het beperken van even tuele negatieve randverschijnselen. De mobiele skatebaan zal rouleren over de wijken en diverse dorpen (Veltum, centrum, Leunen, Ysselsteyn, Oostrum, Merselo en Oirlo). Het is mogelijk dat er later meerdere dorpen aan zullen worden toegevoegd. In Veltum worden voorbreidingen getroffen om in overleg met de Wijkvereniging en vrijwiliigers vanaf december activi teiten voor jeugd en tieners op te zetten. De activiteiten zullen gaan plaatsvinden in Wijkcentrum 't Schöpke. In Oostrum en Oirlo wordt momenteel gewerkt aan de vorming van jongerenwerkgroepjes in deze dorpen die zich bezig gaan houden met het beleid voor deze groep. Daarnaast gaan jongeren van Gilde-opleidingen een lesprogram ma volgen dat moet leiden tot een methodiek om tot een jongerenplat form in Venray te komen. PEELPROJECT In de periode dat door Synthese het behoefte-onderzoek werd uitge voerd, gaven meerdere Noordlimburgse gemeenten te ken nen het jeugdwerk in de kleine ker nen te willen stimuleren met steun vanuit het Peelproject. De gemeente Venray neemt aan dit project deel met de dorpen Leunen. Ysselsteyn en Merselo. In dit kader is nu in Leunen een werkgroep van jongeren geformeerd, die op vrijdagavonden activiteiten voor de jeugd van 12 tot 15 jaar, zoals een tieneravond, gaat organiseren. In Ysselsteyn zijn gesprekken gevoerd met JERA, waaruit naar voren kwam dat er vooral behoefte bestaat aan 'onder steuning van vrijwilligers. In over leg met de Vereniging Jeugdclubs Limburg komt er in december een cursus voor vrijwilligers, die wor den opgeleid om de activiteiten op de vrijdagavond te ondersteunen. In Merselo is gebleken dat er veel pro blemen zijn met allochtone tieners, die niet in Merselo wonen. Daarnaast wordt de jeugd van 12 tot 15 jaar op de vrijdagavond door de oudere jeugd van buiten Merselo verdrongen. Wat de exacte oorzaak is van de problemen is nog niet dui delijk. De resultaten van een enquete zullen gebruikt worden om de activiteiten voor tienerjongeren opnieuw op te starten. Eern Marokkaanse jongerenwerk zal con tacten gaan leggen met de allochto ne jeugd, die regelmatig voor over last zorgt. De gemeente stelt 140.000 gulden beschikbaar om alle nieuwe jonge- renactiviteiten in de dorpen en wij ken te gaan realiseren. Met een medewerker van Synthese zal regel matig overleg worden gevoerd over de voortgang van de activiteiten. Wat de activiteiten met betrekking tot het Peelproject betreft, is er structureel overleg tussen de gemeente en het gewest. Sloop niet aan de orde maar waakzaamheid blijft geboden Het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) heeft anderhalf jaar gele den bij de gemeente Venray een verzoek ingediend om St. Paschalis in Oostrum van de gemeentelijke monumentenlijst te schrappen, zonder dat het een concrete toekomstvisie voor het gebouw voor ogen had. Dat heeft Ricky Boom, lid van de Raad van Bestuur van het VvGI, deze week bevestigd. Het verzoek werd toen- dertijd ingediend om de weg naar eventuele sloopplannen in de toe komst alvast vrij te maken. De gemeente wuifde de aanvraag weg omdat het veel te vaag was en onvoldoende door argumenten was onderbouwd. Zo werden de architectonische en cultuur-histo rische waarde van het gebouw dat dateert uit 1935 volledig gene geerd. Nu, anderhalf jaar later, blijkt het VvGI nog steeds geen toekomstvisie voor Paschalis te hebben ontwikkeld. Ricky Boom laat weten dat de bouwcoördinator van het VvGI anderhalf jaar geleden bij de gemeente een verzoek heeft inge diend om St. Paschalis van de gemeentelijke monumentenlijst te verwijderen. We wisten toen en weten nu nog steeds niet wat we in de toekomst precies met het gebouw willen doen. Onze gedachte was 'als het van de monumentenlijst wordt geschrapt zetten we reeds een eerste stap naar eventuele sloopplannen in de toekomst'. We wilden gewoon kijken hoe de gemeente daarop zou reageren." De gemeentelijke monumenten commissie hoefde niet lang over het verzoek na te denken. Gemeentevoorlichtster Tliea Koot: "Het was onvoldoende onderbouwd met argumenten waardoor het meteen is verworpen. De bal ligt nu bij het VvGI. Als zij een nieuw. grondig gemotiveerd verzoek indie nen. zullen we ons daar zeker over buigen. Dat wil echter niet zeggen dat in zo'n geval Paschalis van de monumentenlijst zal worden geschrapt en later gesloopt. Zo'n besluit wordt pas genomen, nadat alle voors en tegens zorgvuldig tegen eikaar zijn afgewogen." Mevrouw Boom laat echter weten dat er voor het VvGI momenteel geen aanleiding bestaat om een tweede verzoek in te dienen. "Er zijn vage plannen om in de toe komst iets met het gebouw van Paschalis te gaan doen. Wat dat is en wanneer er iets gaat gebeuren, is nog volstrekt onduidelijk. Er is van onze kant op dit moment dus abso luut geen sprake van een voornemen om het gebouw te willen slopen of er een andere bestemming aan te geven. Frits Ruyten, voorzitter van het comité Open Monumentendag, spreekt van een gevaarlijke situatie, ondanks het feit dat Paschalis nog steeds op de gemeentelijke monu mentenlijst staat. "We verkeren in een impasse, waarin we met zijn allen waakzaam moeten blijven dat het gebouw, dat in een puntgave staat verkeert, niet wordt verwaarloosd. Als dat name lijk gebeurt en het Vincent van Gogh Instituut komt straks vanuit bedrijfseconomisch oogpunt wel met steekhoudende argumenten op de proppen om het gebouw te slo pen. bestaat het gevaar dat Paschalis ons ongemerkt door de vingers glipt. En dat mag nooit gebeuren. Ik hoop echt dat het VvGI snel het PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Paschalis net nadat het gebouw was gerealiseerd. (Archieffoto Jan v.d. Putten overleg met ons zal zoeken als ze ook maar enigszings het gevoel krijgt dat ze geen andere bestem ming voor Paschalis kan vinden.We kunnen dan samen naar een oplos sing zoeken, die door heel Venray wordt gedragen." voor Thomassen Mode-card houders Op vertoon van uw THOMASSEN MODE-CARD ontvangt u op zaterdag 28 en zondag 29 november 1998 een korting van op de totale herfstcollectie Grotestraat 93, Venray zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5