Volop keuzevrijheid in verzekerd sparen. met diftar! Gooi er alles uit, maar houd je kleren aan" Een vechtsportcentrum stap dichterbij UW Autodiefstal EL EN MAAS donderdag 12 november 1998 - Pagina 11 De Piëlhaas duikt de muziekstudio in I V De Piëlhaas in Venray heeft lag 15 november dè jaarlijkse epaeper op de vastelaoveska- p er staan. In partycentrum De ie Hoeve zijn vanaf 15.30 uur jl, «dens van EI Magico, 3vi erjach en Frans Theunisz. Op ipi programma staan -verder de eiking van de Wakkere e- haas aan Harrie Beerkens, de sn liging van joekskapel De rv irzek en de uitreiking van de ie cd seizoen 98-99 aan Theo a jkers, de Venraynaar die voor Ifde keer de omslag van de cd I ontworpen. Op de nieuwe E staan de nummers een tot l vier van de liedjesfinale en igental echte gouwe ouwe. -Jen Maas woonde de cd-opna- bij. Een sfeerverslag Christine Liebrand. voorzil- ran de Remissie Liedje van De aas, manoeuvreert haar klein sten Renaultje met een wonder lijke binnenruimte handig door innenwegen van het Noord- en Jenlimburgse land. Veulen, [en. Roggel, Baexem en huysen, een hele rits dorpjes en jn passeren we alvorens we een T e anderhalf uur na het vertrek J ut Venray voor de eerste keer iordje Munstergeleen zien. Het doel, de muziekstudio van Jan ilen, bereiken we die middag irecies vijf minuutjes over vijf. ;n smal straatje ligt een grote, boerderij, Karelhoeve, het :in van Jan en zoon Emmanuel len. In het knusse café in lollandse stijl van de muziek- o wordt koffie en frisdrank rveerd. De koekjes, wafels en ^es worden tevoorschijn is rustigmeer dan een ;geleden is de muziek voor de ue cd opgenomen, deze keer is e beurt aan de zangers en zan- ssen om hun stemmen op de [te zetten. Voor ieder van de iedjes is één opname-uur uitge- en. Ramon Barents, tijdens de 1 esfinale nummer vier met de se Rasta, bijt de spits af. Nog een plasje plegen en dan de 0 in. De verslaggever blijft in afé, bij iedere opname mag er Is één persoon mee de studio ken. Even de beurt overslaan. DUIGEN ge Koenen van Now Weej ver- t dan opeens de stilte. Hij 1 plaats achter een piano, speelt igt een deuntje van The Doors, ding is vals", klinkt het uit zijn I. Het loopt dan al tegen half Ramon is nog steeds in de nestudio, als HIJ zij opwach- 7? maakt. Hij, Jan Theelen, ed in een lichtgrijs joggingpak, nadrukkelijk binnen. 'Hallo de laovestrejn', zijn entree is luid lidelijk, verwijzend naar het ïer van Nöw Weej. Ik krijg |n een domper te verwerken. ;Jan staat al bijna dertig jaar kwaliteit en wenst geen indrin- in de opnamestudio. "Niemand lij de opnamen. Als mevrouw Hojje wor, zingen v.l.n.r. Ad van Zwol, Miriam Aarts en Otto Kooien. Janssen in Venray over enkele weken de cd koopt, wil ze een goed product. En dat kan alleen als ik professioneel werk. Het spijt me. Nee, ook geen foto's." Het oordeel is hard, onverbiddelijk. Ik zie de avond al in duigen vallen, rondhan gen in het café. Anders rest me niks. .Zoon Emmanuel, die de opnamen verzorgt, is milder gestemd. Als vader Jan weer weg is, Ramon na anderhalf uur met een rood, bezweet hoofd uit het opnamehokje komt, is het de beurt aan Mirjam Aarts. Nummer een op de liedjesavond met Hojje Wor. Ad van Zwol, die tekent voor de tekst van de vastelao- veskraker, loodst me met zachte hand richting muziekstudio. Bescheiden neem ik plaats op een trapje naast de studio, ik kan alles zien, echt sfeer proeven is er niet bij. Dan krijg ik het verlossende seintje, kom maar binnen. Als ik maar rustig blijf, is er niets aan de hand. LIEFHEBBER Emmanuel kijkt vanachter een levensgroot mengpaneel in de opna meruimte door een raam naar Mirjam Aarts. Ondanks het feit dat zij geen groentje is, staat ze ietwat onwennig te wachten op een seintje om te beginnen. Handen in de zij, spijkerjack, spijkerbroek, witte trui. Naast haar staat inmiddels Otto Kooien, die tekent voor de muziek van Hojje Wor. Op verzoek van Emmanuel fungeert hij als tweede stem. "t Was al laat, 't wier al lich', Mirjam heft Hojje Wor aan, Ad van Zwol glundert van oor tot oor en steekt bemoedigend de duim omhoog. 'Otto, ik kan je niet horen, pak dat refreintje nog even', 'laat maar lek ker lopen, het is niet erg als het nu misgaat. Er hoort feest bij'. Emmanuel schuift met de panelen, draait aan de knopjes, geeft aanwij zingen. Hij is net als zijn vader een perfectionist. Een liefhebber ook, 'Ze heeft een mooie stem', fluistert hij naar Ad. Die knikt instemmend. Mirjam nipt aan een glaasje water voordat zij voor de zoveelste keer het eerste couplet inzet. 'Zorg datje op die mars blijft zitten', zegt Emmanuel. Ad zwaait intussen drif tig met zijn handen. 'Hij wil feest, dan ga je maar bier drinken.' De sfeer is ontspannen. 'Je staat nu voor een zaal. Gooi er alles maar uit, maar hou je kleren aan', spoort Emmanuel nogmaals Mirjam aan om meer leven in de brouwerij te brengen. Tijdens het derde couplet komt Mirjam los, ze waant zich voor het eerst op de bühne. Daar waar ze zich thuisvoelt. Na een klein uurtje staat Hojje Wor op de band. Miijam is tevreden. Ad ook, al is hij nog altijd niet gelukkig met de tweede stem. Hij ziet Mirjam liever alleen zingen, ik ook. TREIN Het is de beurt aan de vrienden groep Nöw Weej met de Vastelaovestrejn. De opname gaat inderdaad als een trein. Het is te merken dat de groep, van oorsprong afkomstig uit de Zangers van St. Frans, een aantal geschoolde zan gers in de gelederen heeft. Na 30 minuutjes komen de eerste solisten al naar buiten. "Hij staat erop, alleen de 'bel' nog", grapt een van hen. In het café wordt het rustiger. Het is al over negenen, de vermoeidheid begint links en rechts toe te slaan. De potten bier vergoeden veel, maar niet alles. Een cd-opname is vooral een kwestie van geduld, veel geduld hebben. Jos Koenen schuift bij me aan. "Het viel inderdaad mee, twee, drie keer zingen en het stond erop. Nu alleen nog de toeters en bellen." Waar het Ramon Barents bloed, zweet en tranen heeft gekost, lijkt de opname voor ide mannen van Nöw Weej een gekookt eitje. Koenen: "De meesten van ons zijn vroeger als koorzanger gedrild. We hebben geleerd naar elkaar te luisteren, gelijktijdig in te zetten. We hebben vooraf een keer de zaakjes doorge nomen. Blijkbaar is dat genoeg geweest." Het slotakkoord van de avond komt van het duo Marcel Barents en Paul Raedts. Tijdens de liedjes avond verrasten zij vriend en vijand met hun 'Rio ien Rooj'. Paul ziet al enige tijd bleek, de spanning voor het optreden? "Nee, ik voel me niet zo goed", laat hij zijn bezorgde omstanders weten. De schade valt achteraf mee. 'Rio' staat er binnen een uurtje op. De wijzers van de antieke klok in het café wijzen ruim elf uur aan. Hè, hè, zie je iedereen denken. Esther Verbeek van de Remissie Liedje leunt tegen een tafel. "Ja, ik ben moe", bevestigt ze mijn vermoeden. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Zeker als Emmanuel voor de verzamelde artiesten en leden van de Remissie Liedje nog een verrassing in petto heeft. Zij vormen samen het achter grondkoor bij Hojje Wor en Roojse Rasta. De stemming zit er meteen weer in. Spontaan wordt 'We are the world, we are the children' van USA for Africa ingezet. Ruim een half uur later is de klus definitief geklaard en wordt rond middernacht de terugreis aanvaard. Het resultaat? Dat staat op de cd die vanaf komende zondag voor de luttele prijs van 19,98 gulden te koop is. ronisch ziek; arm of Nk, je hebt een diftar- probleem invoering van diftar in Venray de gemoederen bezit houden, ter zijn dan ook nog steeds din- lie gezegd moeten worden, je doorziekte of handicap afval hebt dan normaal, dan g je daar niet om. Dat je dan jrmoet gaan betalen, los je niet s op door naar de bijzondere ind te grijpen, zoals Fractie Van Drie dat wil. Want of je nu arm of rijk in beide gevallen heb je - et om gevraagd. Zo wordt er gescheiden dan afval alleen, svan het diftar-probleem lijkt rop alsof de gemeente Venray waar ze bestuurlijk geen raad weet weggooit in het vuilnisvat daarop de sticker: Bijzondere ind. ar terug naar diftar. Wat is iver eigenlijk de mening van Gehandicaptenplatform? ens de krant voeren zij overleg de gemeente over het diftar- leem. Maar vertegenwoordigen el de mening van de gehandi- en en zieken in Venray? Wordt zieken en gehandicapten wel igd wat zij hiervan vinden? weten het niet!!! Het platform [tin de media in alle talen, t wordt tijd dat de betrokkenen un mening wordt gevraagd en heel misschien dat er dan nog lippy end aan dit verhaal zit. hten af! F.A. v. Gelder, Venray ief aan de gemeente de heer F. Janssen, wethouder «woordelijk voor milieu en sgezondheid en dus ook afval- d te Venray. 1 verbazing heb ik gelezen hoe toieente Venray de 'vervuiler' betalen. Natuurlijk ben ik het met de slogan 'de vervuiler tlt' maar de manier waarop de eente dit denkt te verwezenlij- verontrust mij zozeer, dat ik te moeten reageren, de eerste plaats wordt er in het ven geen onderscheid gemaakt nGFT en restafval. Al enkele is de Venrayse bevolking zorg- ig groenafval aan het scheiden testaval. Het nut hiervan is ïen duidelijk: groenafval is eenvoudig te composteren en als groenmest her te gebruiken - geen afvalberg, geen dure verbrandings ovens. Wie kiest voor een gezonde voe ding met veel verse groenten en fruit heeft meer GFT-afval dan degenen die conserven, diepvries producten of voorverpakte gesneden groenten gebruikt. Wie kiest voor een groen tuin met gazon en bomen heeft meer GFT dan wie zijn tuin betegelt en ommuurt. Toch is voor milieu en volksge zondheid de groene tuin te verkie zen: zuurstofproductie, luchtzuive ring en natuurlijke afwatering via het grondwater. Kortom, meer GFT wil niet zeggen ongezond en is ook niet slecht voor het milieu. GFT- afvoer is goedkoper en niet milieu belastend. Waarom betalen we dan voor GFT evenveel als voor restafval? Is het misschien de bedoeling dat we het afval weer mengen of doet dat de onderneming die het afval ophaalt? En dan de grote grijze bak ken! Al enige jaren heb ik meege daan met ecoteams. Elke 14 dagen is mijn vuilniszak halfvol bij 2-per- soonshuishouden. Moet ik de grijze container dan eens in de 2 a 3 maan den aan de straat zetten? Wat een stank en vervuiling! (met ziekte risi co!) Had de gemeente niet verstandig gedaan net als bij de GFT-bakken de burgers eerst zelf te laten kiezen wat voor bak zij wensen. Vooral voor éénpersoonshuishoudens en klein- behuisden zijn de twee grote afval containers een sta in de weg. Ook de prijs die de oplettende burger moet betalen is erg hoog (vergelijking met onze buurgemeen tes). Ik ben dan ook bang. dat de geïrriteerde burgers in plaats van medewerkers wel eens tegenwer- kers kunnen worden van een gezond milieu, waar we toch allen naar stre ven. Hoe denkt de gemeente klandes- tiene afval lozing op de afvalcontai ners van buren of bedrijven en in de openbare ruimte tegen te gaan Een te hoge prijs vraagt om onrechtmati ge afvallozing. Ik hoop en vertrouw erop dat u nog eens nadenkt of deze maatrege len wel zo gunstig zijn voor de volksgezondheid, het milieu en de goedwil van de Venrayse gemeen schap. (naam en afzender bij de redactie bekend) Verwaarlozing Burgerbelangen door de gemeente Venray Het is het gemeentebestuur van Venray wederom gelukt om de belangen van de burgers te negeren en weer het belastinggeld te ver kwanselen aan een schoonheidspro ject. De gemeente gaat geld uittrek ken om het zicht vanaf de A73 op het recyclingbedrijf Maessen af te schermen, zodat de passanten op de A73 zich hier niet meer aan storen. Dat de bewoners van het Brukske die dicht aan de Deumeseweg wonen zich reeds lang storen en hin der ondervinden van de geluids overlast van de Deumeseweg dat deert dit gemeentebestuur niet. Want, stellen zij, dit ligt binnen de door de gemeente aangevraagde verhoogde norm die zij verkregen heeft met list en bedrog, zodat de burgers volop in hun nachtrust en wooncomfort gestoord worden. Deze gemeente is wederom groots in het verspillen van belastinggeld van de burgers aan projecten die de meeste burgers niet willen zoals de Sprank; AVL stortplaats; TBS-kli- niek; pleinenbeleid en nu weer een zichtscherm langs de A73. Maar de taak waarvoor zij zijn aangesteld, het verzorgen van een goed woon klimaat voor de burgers verwaarlo zen en negeren zij volkomen. De burgers blijven weer met de gebak ken peren en de financiële gevolgen zitten. Hier raken de mensen toch van over de "rooye" zoals in hel Dagblad de Limburger van zaterdag werd aangetipt. Dit gemeente bestuur wordt weer bedankt!!! C.J. Koopman Vredeskerk Aan datgene wat reeds over de sluiting van het oorlogsmonument De Vredeskerk Nederland is gezegd zou ik nogmaals het volgende toe willen voegen! Vanaf juli 1997 heb ik alle bis dommen in Nederland aangeschre ven voor steun en om ook financiële bijdragen te verkrijgen daar heel Nederland eraan meegewerkt heeft samen met de geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog! Ook de ambassades, de Nederlandse Kerkprovincie en het Omroep Pastoraat van de KRO heb ik aange schreven! Na een jaar blijkt nie mand geld te hebben en het als een probleem van het Bisdom Roermond te beschouwen, waarbij Rotterdam op ongeveer de zelfde wijze tot een soort 'Vredeskerk' is gekomen, die men zojuist wel opge knapt heeft. Bovendien zegt men in het Bisdom Rotterdam in de afgelo pen 40 jaar door bevolkingsmigra tie, al reeds leger wordende kerken in binnensteden kent, en het geld nodig heeft voor de aanpassing van oude kerken en ook voor nieuwe kerken en kerkgelegenheden in de nieuwbouwwijken Het is het enige Bisdom dat mij succes toewenst, en van Haarlem en Groningen heb ik nooit antwoord gekregen. Het Omroep Pastoraat had op de televisie geld bijeen willen brengen, maar mocht dit niet zonder toestem ming van de KRO en de bisschop van Utrecht, mgr. Simonis. Toen ik daarom vorig jaar een aanzienlijk geldbedrag overhandig de aan een lid van het kerkbestuur, kreeg is al meteen te horen dat de Venrayse 'Vredeskerk' nog voor het jaar 2000 zou verdwijnen en dat er alleen geld uitgetrokken zou worden voor het 'Vredesmonument' bij deze kerk. waarbij de carilloncomputer in een te realiseren gebouwtje onder gebracht zou worden zodat het caril lon tenminste nog zou klinken. Er zou als het zover was een aparte rekening geopend worden waar men in Venray geld naar kon overmaken ten behoeve van het 'Vredesmonument' dat dan als 'Vredesmonument Venray' door het leven zou gaan (het kerkgebouw verdwijnt). Ook het dekenaat maakte in een antwoord op een brief van mij al melding van de sluiting van onze kerk vorig jaar. Men kan zien dat ik er al lang mee bezig ben en zelfs als protest tot 1- december wekelijks een wervingsadvertentie voor de 'Vredeskerk' in de Peel en Maas laat plaatsen, met als titel: Behoud het oorlogmonument De Vredeskerk Nederland voor Venray zodat het niet gesloopt wordt!' (met foto). Meer kan ik niet doen. Tenslotte: De gemeente Venray liet mij in een brief weten ook geen geld te hebben. P.H. Thijssen PEEL EN MAAS WEEKBLAD Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Welke reden je ook hebt om te sparen, je wilt in ieder geval maximaal rendement én maximale vrijheid. Dat kan met de Cumulent Spaarproducten. Je kunt deze altijd aanpassen aan jouw levens situatie. Zo spaar je voor een flink kapi taal zonder met handen en voeten gebon den te zijn. Gemakkelijk geregeld bij de Rabobank. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel.(0478)530300 peelmaas@tref.nl rabo128l@tref.nl SP in een brandbrief aan college van B&W andbner aan college van ts&w Met de bak in de hand protesteerden de SP-ers tegen het Diftar systeem dat ingevoerd gaat worden. De Socialistiese Partij afdeling Venray in oprichting wil dat de gemeente Venray stopt met Diftar, het nieuwe systeem van gediffe rentieerde afvaltarieven. In een brandbrief aan B&W van Venray wijst de SP op de nadelen van dif tar. De SP concludeert in de brief dat het geen enkele bijdrage levert aan een schoner milieu en dat de burger opdraait voor een maatschappelijk probleem. De SP-afvaardiging hanteerde dinsdagmorgen de 'Breekijzer'- methode van Pieter Storms. Onaangekondigd stond zij om 10.00 uur in de hal van het gemeentehuis om persoonlijk de brandbrief en symbolisch hun afvalcontainer aan te bieden aan wethouder F. Janssen. Die zat echter in het wekelijkse overleg met burgemeester en colle ga-wethouders en wilde aanvanke lijk de SP-ers niet te woord staan. Nadat het viertal plaats nam in de hal en besloot te wachten totdat Janssen uit de vergadering zou komen, kregen zij een half uur later alsnog de kans hun missie te vol tooien. De wethouder nodigde de afvaardiging daarbij uit om op een later tijdstip met hem over diftar van gedachten te wisselen. DUMPEN De SP verwacht gezien de erva ringen in andere gemeenten een forse toename van het zwerfvuil. Zo dumpt 15% van de huishoudens in Barendrecht/Oostzaan het huisvuil op plaatsen waar het niet hoort. Bovendien krijgen buurtgemeenten te maken met het fenomeen afval- toerisme. zo heeft een onderzoek van SP-Tweede Kamerlid en milieu deskundige Remi Poppe uitgewe zen. Daarnaast zal het zwerfafval rondom hoogwoningen, wat nu aldus de SP beheersbaar is, toene men door bijvoorbeeld het dumpen van afval over het balkon. Volgens de SP een ideaal milieu voor ratten en muizen, hetgeen de leefbaarheid niet ten goede komt. Het opruimen van dit afval brengt bovendien veel extra werk mee voor huismeesters of de gemeente. Het traceren van de vervuiler brengt op haar beurt weer extra werk mee voor stadswachten en politie. De SP vraagt zich af of dit verantwoord is. ONTWUKGEDRAG De SP vreest ook dat bewoners van laagbouw overgaan tot zoge noemd 'ontwijkgedrag', dat wil zeg gen dat zij allesbranders aanschaf fen om zo de hoeveelheid afval dat ze aan de straat dienen te zetten, te beperken. Dit veroorzaakt luchtver vuiling en uitstoot van schadelijke gassen. De SP stelt dat de Nederlandse wetgeving geen enkele mogelijkheid biedt om overlast van allesbranders tegen te gaan. De Venrayse afdeling in oprichting vindt dat het diftarsysteem tweede ling veroorzaakt, burgers tegen elkaar uitspeelt en ontwijkgedrag aanmoedigt. Grotere huishoudens, gehandicapten en senioren die al moeite genoeg hebben om de eind jes aan elkaar vast te knopen, wor den extra belast. Omdat de gemeen te kwijtschelding van de afvalstoffenheffing niet kan garan deren, vraagt de SP zich af 'waar hier het armoedebeleid blijft?' SOMBER De SP is somber gestemd over de hygiëne en stankoverlast die met de invoering van het diftar-systeem met zich meebrengt. Het schoonhouden van de bakken is een lastig karwei en voor mensen in hoogbouw is het de vraag waar ze de bakken moeten schoonmaken. In de keuken? In de doucheruimte? Lekker fris!, aldus de SP in de brandbrief. Bovendien worden de bewoners van hoogbouw extra belast. Zij krijgen allemaal een klei ne bak. maar ook in hoogbouw wonen grote gezinnen. Die kunnen in aanmerking komen voor een grote bak, de vraag is echter waar ze deze moeten laten. Voor senioren en gehandicapten zijn deze bakken bovendien onhandelbaar groot en zwaar. MILIEU-MELKKOE In de brief verwerpt de SP tevens de stelling van de gemeente dat 'de vervuiler betaalt'. De SP is van mening dat de consumenten geen afval produceren, maar het slechts over houden. De productie van afval gebeurt door bedrijven, burgers kunnen dan ook nauwelijks iets doen aan afvalpreventie. Afval voorkomen doe je door het niet te produceren. Desondanks blijft een goede regelgeving die de verpak kingsindustrie aan banden legt nog steeds uit, aldus de SP. Het invoeren van diftar frustreert alleen maar het milieubewustzijn van de burger. Nu nog werken de Venrayse burgers massaal mee aan de gescheiden inzameling van oud papier, glas, klein chemisch afval en GFT-afval. De SP denkt dat de gemeente met diftar deze samenwerking op het spel zet. De partij denkt dat er een omslagpunt ontstaat waarop steeds meer burgers zullen zeggen 'ze bekijken het maar. wij dienen slechts als milieu-melkkoe'. Taekwondo- en judoverenigingen positief De realisatie van een vecht sportcentrum op sportpark De Wieën in Venray is een stap dich terbij. De twee gemeentelijke jud overenigingen Erised en Judovereniging Venray en taek wondovereniging Tong-Il hebben in gesprekken met de gemeente laten weten positief te staan tegen over de komst van een gezamen lijke accommodatie op De Wieën. Tong-Il, de taekwondovereniging die noodgedwongen uit het voorma lige Intervencollege moet verhui zen, had al eerder plannen om een eigen accommodatie op sportpark De Wieën te realiseren. Dat bleek geen haalbare kaart. De exploitatie van een gezamenlijke sportaccom modatie levert volgens de gemeente alleen maar voordelen op. De lasten zijn eenvoudiger op te hoesten en iedere vereniging heeft toch zijn eigen sportzaal. Over de concrete invulling valt op dit moment nog weinig te zeggen. Gemeentevoorlichtster Thea Koot: "Op korte termijn vindt er een gesprek plaats met de betrokken verenigingen waarin de wensen en de invulling van zo'n accommodatie aan de orde komt. Dat moet uitein delijk tot een concreet plan en een financieel plaatje leiden. Maar zover is het nog niet." Aan de Raadhuisstraat in Venray werd maandagavond een zwarte Volkswagen Passat gestolen die eigendom is van een inwoner van Ysselsteyn. De waarde van de auto is vooralsnog onbekend.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11