PEEL EN MAAS Financiële planning begint op jonge leeftijd Vrijwilligster Marjo Janssen: "Je bouwt een vertrouwensband op" Vlartin Gaus introduceert ondentraining nieuwe stijl Wismans pauselijk onder scheiden Gekanteld KUNSTSTOF - ALUMINIUM SERRES VOUWWANDEN VERANDADAKEN DAKKAPELLEN ROLLUIKEN HORREN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1998 - NR. 45 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Mishandeling in Venray Twee jongens van 25 jaar uit Vierlingsbeek zijn zaterdagnacht op het Henseniusplein mishandeld door vijf onbekend gebleven inzittenden van een personenauto. Beide slachtoffers liepen hierbij licht letsel op. Een getuige noteerde het kenteken van de auto, waarmee de politie de identiteit van de daders hoopt te achterhalen. Twee jongens liepen om even na drie uur ter hoogte van Albert Heijn toen een personenauto met hoge snelheid op hen inreed. Hierbij kon den beiden nog juist opzij springen om niet geraakt te worden. Een ander tweetal (uit Vierlingsbeek) liep wat verderop op het plein en gebaarde naar de auto om het wat rustiger aan te doen. Dit was het sig naal voor de inzittenden om te stop pen en uit de auto te springen. Vervolgens werd het ene slachtoffer hardhandig tegen de grond gegooid en met vier man sterk werd het tweede slachtoffer belaagd en gesla gen. Toen de jongen viel maakten de vijf zich snel uit de voeten. Ere wie ere toekomt.... Vorige week haalde per abuis de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia, die de heer Wismans uit Castenray in ont vangst mocht nemen, niet onze redactionele kolommen. Omdat deze onderscheiding niet elke dag wordt uitgereikt, zetten wij dit deze week alsnog recht. Op de foto krijgt een terecht trotse heer Wismans de 'Pro Ecclesia et Pontifice' opge speld door deken Coenen. Themaweek over vrijwilligerswerk in Venray (2) Happy Tail eerste geselecteerde hondenschool in regio Ie Rabobank geeft financieel advies aan haar klanten. Voor particulieren, en meer log voor ondernemers geldt: lange termijn planning is verstandig en wenselijk. Want ilanning geeft een stuk zekerheid. Piet Rutten, coördinator pr en communicatie bij labobank Venray-Oostrum: "Bedrijven met een visie hebben een grotere kans van slagen. ':n particulieren die vooruit kijken scheppen voor zichzelf meer zekerheid. Zeker nu de verheid zich steeds meer terug trekt en de voorzieningen afbrokkelen." tutten: "Een ondernemer die niet san zijn toekomst denkt, redt het lenvoudigweg niet. De continuïteit san het bedrijf is van groot belang. Het personeel moet steeds weer het rerdiende salaris ontvangen en de 'oplichtingen die de ondernemer i aangegaan, moet hij kunnen lakomen." ondernemer na een jaar zijn bedrijf op moet geven." Financieel plaatje rond Is het plan rond, dan is de financiële planning aan de beurt. "We bekij ken dan hoeveel geld de ondernemer zelf heeft en in hoeverre we daarin kunnen bijspringen. Verder wordt de benodigde bankfinanciering afge stemd op de afschrijvingstermijnen en de aflossingsmogelijkheden. Eigenlijk is het bij elke invulling een kwestie van toekomstgericht den ken. Dat denken bepaalt alles. Het gaat de bank er niet om een post binnen te halen. En dan vervolgens de ondernemer aan zijn lot over te laten. Het gaat met andere woorden niet om het korte-termijngewin maar wel om een goed en zorgvuldig advies waarmee de ondernemer en de bank in de toekomst samen ver der kunnen." Van 7 tot en met 12 december vindt in de Bibliotheek Venray een themaweek over vrijwilligers- werk plaats. Tijdens die week staan onder andere een actiedag van vrijwilligers in de wijk, een vrijwilligers werving, een informa tiemarkt en themabijeenkomsten op het programma. Voorafgaand aan deze themaweek in Peel en Maas een serie artikelen over vrij willigerswerk. In deel 2 de schijn werper op vrijwilligster Marjo Janssen. Janssen (37), geboren en getogen in Venray, verkaste op haar zeven tiende naar Venlo en ging als zie kenverzorgende in een geriatrisch verpleeghuis aan de slag. In 1986 verhuisde zij naar Rotterdam en werkte daar als teamleider in een verpleeghuis en als maatschappelijk werkster in het buurtwerk. Medio 1994 keerde zij, nadat zij als gevolg van bezuinigingen en een fusie haar job had verloren, terug naar Venray. Een ervaring rijker en de opleidin gen HBO maatschappelijk werk en MBO inrichtingswerk in haar baga ge. Het was verre van makkelijk om in Venray aan de slag te komen. Via uitzendbureaus werkte zij tijdelijk in het Vincent van Gogh Instituut en Spraeland (nu De Wendel, red.). Bij laatstgenoemde instelling kon zij een O-urencontract krijgen. "Waardeloos toch, dat is zo vaag en vrijblijvend. Het belemmert je bovendien om elders aan de slag te kunnen gaan." Eind 1997 meldde Marjo zich bij de pas ingestelde Vrijwilligerscentrale: "Je hebt ont zettend veel vrije tijd, die je nuttig in wilt vullen. Bovendien leg je nieuwe, sociale contacten. Dat vind ik heel belangrijk." Vertrouwen De eerste kennismaking met Karen Longstaff, die bij de Vrijwilligerscentrale de vrijwilligers begeleidt, gaf haar meteen een goed gevoel. "Een heel prettig contact. Karen probeert niks af te dwingen, niet te pushen. Daar voel ik me lek- Kredietwaardigheid klant Tegenwoordig moet een startende mdememer een ondernemingsplan naken. Dat is niet altijd zo geweest. Rutten herinnert zich nog dat hij en zijn collega's de kredietwaardigheid van een starter op andere criteria dan nu beoordeelden. "Een jonge widernemer die om startkapitaal kwam, vroegen wij om een onder pand. Bijvoorbeeld een hypotheek op zijn huis of een borgstelling door zijn vader. Mocht hij zijn lening niet afkunnen lossen, dan kwam de bank niet met lege handen te staan. Wij hebben immers de verantwoor delijkheid om zorgvuldig met het geld van onze klanten om te gaan." De Rabobank beoordeelde de kredietwaardigheid ook op persoon lijke factoren. "De Rabobank is lokaal gericht. Dat betekent dat wij de klanten goed kennen. We wisten dus ook of een starter een harde werker was of dat hij een goede naam had opgebouwd. Allemaal redenen om aan te nemen dat een onderneming kans van slagen heeft. En dat we met een gerust hart een lening kunnen geven. We maakten - en maken - dan ook regelmatig successtories van Venrayse bedrijven mee." Ondernemersplan Ondernemers die nu geld willen lenen, moeten daarvoor dus een ondernemingsplan maken. Daarin komen onder andere zaken aan de orde als doelstelling van de onder- Piet Rutten met zijn kleindochter Nikki: "Financiële planning begint al op jonge leeftijd." neming, bedrijfsfilosofie, verwachte omzetten en te behalen marges, vérgunningen, marktverkenning, personele bezetting, verzekeringen, pensioenvoorzieningen en nog veel meer. "Als het ondernemingsplan niet duidelijk is, geven we advies om het nog eens door te nemen en waar nodig bij te stellen. Bijvoorbeeld als een ondernemer erg ambitieus is en verwacht dat hij over een paar jaar uit de kosten zal zijn, terwijl wij denken dat dat niet haalbaar is. We zullen hem dan het advies geven om nog eens kritisch naar het plan te kijken." De bankiers moeten ook vertrouwen hebben in de haalbaar heid van het plan. "Een ondernemer moet natuurlijk karakter hebben, anders redt 'ie het niet. Wij houden ook daar rekening mee. Want nie mand schiet er iets mee op, als een Spaarvarkens Veel particulieren maken geen finan ciële planning. "Als ze volgende week een auto kopen, halen ze gewoon geld van de bank. Indien mogelijk van een eigen tegoed en anders maar van een lening of een krediet. Toch is het ook voor hen verstandig om te plannen. Daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen. Mensen die bijvoorbeeld op hun zestigste willen stoppen - en pas op hun vijfenzestigste een pensioen krij gen - zullen dat gat van vijf jaar op moeten vullen. Ze zullen dan op tijd moeten beginnen met sparen." De sociale voorzieningen brokkelen Rabobank Venray-Oostrum 100 jaar langzaam af, waardoor mensen hun zaakjes zelf moeten gaan regelen. "En mensen wisselen vaker van baan dan vroeger. Dat betekent dat zij goed moeten kijken naar de verschillende vormen van pensioen opbouw bij de verschillende werk gevers." Eigenlijk moet je al op jonge leeftijd met sparen beginnen; het zou min of meer tot de regel maat van het leven moeten gaan behoren. Ouders kunnen bijvoor beeld een spaarplan starten voor hun kinderen en het gespaarde kapi taaltje laten vrijkomen in het acht tiende levensjaar, een periode waarin flinke kosten gemaakt moeten wor den. Onder andere in verband met studiekosten". Vroeger hield de Rabobank spaarmiddagen voor kinderen. "De kinderen hadden een spaarkaart waarop spaarzegeltjes konden worden geplakt; was de kaart vol dan werd op de bank de waarde bijgeschreven op het eigen boekje. En nog steeds krijgen kinde ren bij hun geboorte een spaar- varkentje waar familieleden met verjaardagen iets in kunnen stoppen. Want we willen kinderen op jonge leeftijd al stimuleren om te sparen. Zodat ze aan hun toekomst denken. Daar begint de financiële planning al mee." Dit artikel is het vierde in een reeks van 12 over ontwikkelingen binnen 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum. Ze verschijnen maandelijks tussen juli 1998 en september 1999. tekst: VoPR communicatie ontwerp, opmaak en lubileumlogo: Ricky ran der Putten - Leo Creemers ker bij. Samen hebben we gekeken naar wat ik kan, wat ik zoek en wat ik wil. Waarom wil ik vrijwilligers werk doen? Hoeveel uren kan ik eraan besteden? Karen laat je daar volledig vrij in. Zij kijkt in eerste instantie wat de vrijwilliger wil, niet waar dringend vrijwilligers nodig zijn." Marjo weet wat ze wil, in ieder geval niet betutteld worden. Dat is het laatste waar ze behoefte aan heeft: "Karen stelt veel vertrou wen in mensen. Dat vind ik prettig. We hebben ook nu nog regelmatig contact over hoe het gaat. Eigenlijk is ze voortdurend bezig met evalu eren. Dat persoonlijk contact stel ik bijzonder op prijs." Schooldagproject Marjo Janssen is als vrijwilligster actief in het verlengde schooldag project op basisschool De Flierefluit. Kinderen van die open bare basisschool kunnen na school tijd 1,5 uur extra les krijgen. Elke dinsdag werkt ze met tien kinderen in de leeftijd van 7 tot 9 jaar. Het doel van het project is tweeledig: "Veel ouders vinden het een prettig, vaak ook veilig idee als hun kinde ren niet de hele dag op straat rond hangen. Maar het belangrijkste is om de kinderen, voor het grootste deel van allochtone afkomst, te hel pen hun taalachterstand weg te wer ken. We zijn op een speelse manier met taal bezig." Marjo kan haar eigen invulling aan het project geven. Ze wordt niet van hogerhand gedicteerd, zelfstandigheid die ze op prijst stelt: "Ik bereid alles zelf voor, werk samen met de bibliotheek voor ondersteunend materiaal en advie zen. En ook aan de lessen geef ik zelf een invulling." Waardering Naast haar bijdrage aan het ver lengde schooldagproject geeft Marjo twee avonden per week Nederlandse les aan alleenstaande minderjarige asielzoekers. De jon geren verblijven met z'n vieren in wooneenheden en krijgen in hun eigen omgeving twee uur les. Samen met vrijwilliger Jim Clarke begeleidt ze de jongeren, die in spe ciale klassen op het Raaylandcollege studeren, ook met hun huiswerk. Het kleinschalige van het project spreekt haar enorm aan, net als de waardering die ze ervoor terugkrijgt: "Het is ontzettend leuk om met de jongeren te werken, ze zijn ontzettend gemotiveerd en leer gierig. We wisselen culturele achter gronden uit, werken aan de taal, in feite zijn we bezig met hun integra tie in dit 'dorp'. Het leuke is de waardering die je ervoor krijgt. De jongeren nodigen me uit voor feest jes en verjaardagen. Het is meer dan twee uurtjes Nederlandse les per week. Je bouwt een vertrouwens band op." Doorrijden na botsing Een tot op heden onbekend geble ven automobiliste is vorige week vrijdagmiddag kort na vier uur door gereden, nadat ze een ongeval had veroorzaakt op de kruising Maasheseweg - afrit A73 in Venray. Het ongeval gebeurde toen de vrouw in haar rode Opel personen auto, vanaf de afrit A73 de Maasheseweg opreed en daarbij geen voorrang verleende aan een 28-jarige automobilist uit Blilterswijck. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. KOFRA Kempweg 35 kozijnen 5801 VL Venray Tel: 0478 - 550967 Venray mobiel: 06 - 51419976 min Gaus, temidden van Hetty Kosters en Petra Hendrix die met de "Gaus methode" in Ysselsteyn starten. Marjo Janssen: "De jongeren zijn ontzettend leergierig j hondencentrum Happy Tail sselsteyn worden vanaf maan- 16 november cursussen gege- volgens de. nieuwe methode de Martin Gaus denscholen. Happy Tail is een de 35 geselecteerde honden- ra in Nederland waar Gaus, ir andere bekend van de tv- ramma's Dierenmanieren en eNeuzenshow, zijn cursussen we stijl introduceert. Martin 5 komt op maandag 9 novem- naar zaal Roelanzia in Isteyn om zijn cursus te pre- eren. De introductieavond nt om 20.00 uur. dens de bijeenkomst gaat Gaus izijn nieuwe methode van hon- raining. Het belangrijkste ver niet de methode, zoals die ilang op tv en in boekvorm Igehanteerd, is het werken op ivan beloning. Bij de nieuwe 10de wordt de hond gestimu- I om oefeningen goed aan te imet als gevolg dat hij alleen beloond hoeft te worden voor juiste, gewenste gedrag. De gere methode waarbij de hond It gecorrigeerd door de slipket- is verouderd en wordt door i niet meer toegepast, chillende onderzoeken in Amerika, Engeland en Nederland hebben uitgewezen dat de nieuwe methode beter werkt. De hond gaat werken voor zijn baasje omdat hij het wil en niet omdat hij correcties gaat vermijden. De afgelopen twee jaar is bij Martin Gaus in Lelystad de nieuwe methode uitgebreid getest en is men bij de diverse Martin Gaus Hondenscholen ermee gestart. Gaus heeft contacten gelegd om ook bij hondencentrum Happy Tail met deze cursus te starten. LEERPROCESSEN Petra Hendrix en Hetty Kosters hebben in Lelystad, en bij diverse Martin Gaus Hondenscholen stage gelopen om de moderne methode volledig onder de knie te krijgen. De cursus bestaat uit een gedragstest, tien lessen en eventueel een eind toets. Naast de praktijklessen is er in elke les ruim aandacht voor de theo retische achtergrond. De cursisten leren om de leerprocessen bij hun honden perfect te begeleiden, maar ook het gedrag van hun honden te begrijpen. Wanneer er na de cursus problemen optreden kunnen ze zelf oplossingen bedenken en ervoor zorgen dat hun hond ook in de toe komst een gewaardeerd lid van het gezin blijft. De cursus is gericht op alle honden vanaf veertien weken tot tien jaar. In de cursus komt onder andere trekken aan de riem, het agressief reageren op andere honden en het niet komen naar de baas aan bod. Op de introductie-avond kunt u al uw vragen voorleggen aan Martin Gaus en eventueel inschrijven voor de cursus. Voor meer informatie kunt u al bellen met Happy Tail, telefoon (0478)541804. Op de afrit 9 van de A73 in de richting van de Deurneseweg is vorige week woensdagmiddag een trekker met oplegger gekanteld. Vermoedelijk nam de 40-jarige bestuurder uit Boskoop de bocht te snel. Hij liep kneuzingen en spier- letsel op. De hele combinatie ging op zijn kant en vernielde een gedeelte van de vangrail, terwijl ook de vrachtau to zwaar beschadigd raakte. De lading met een waarde van 150.000 gulden moest worden over geladen, voordat de vrachtwagen rechtgezet kon worden.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13