De beelden van de Grote Kerk vertellen... Zangers van St. Frans gaan jubileumjaar in Dierenopvang Op de Smakterheide heeft open huis Harold Of LENSSEN Hiltho '98 Horst Help een stickie! Wat nu...? Synchroon- zwemmen Omroep Venray PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Jubilerend Start trakteert uitzendkrachten Start Cursus Ontspanning en meditatie Wereldwinkel Venray h PEEL EN MAAS donderdag 1 oktober 1998 - Pagina 7 Bi| een rondgang door de Grote Kerk en een aandaehtige hcschou- isj van de vele oude beelden val len je steeds nieuwe details op die lol de verbeelding spreken en je nieuwsgierig maken. Eén zo'n beeld is de H. Roehus. volgens het houten naambordje eronder. Het is een klein beeld, nog „een meter hoog. voorzien v an attri buten die duidelijk verwijzen naar een reis. Hij heelt een slat" met bedelnap in de hand. een tas aan een riem over de schouder, reislaarzen ann en hij draagt een lange mantel piet hoofddoek. Aan de voel ligt een hondje met een stuk brood in de hek. Met zijn rechterhand lilt Roehus de mantel op. zodat een grote wond op het bovenbeen zicht baar wordt. Een korte maar boeien- tic speurtocht in de boeken leverde 3e volgende gegevens op over de H. Roehus: Roehus werd in 1295 geboren te MontpelIier (Fr.), een stad die bij vakantiegangers thans de zoete geur van nougal oproept. De 13e eeuw luidde reeds hel einde van de Middeleeuwen in. Het was een samenleving met grote machts ongelijkheid, rijkdom en armoede. Zijn vermogende ouders stierven toen Roehus nog jong was. Roehus verdeelde de erfenis onder de armen en besloot een pelgrimstocht naar Rome te maken Na rampspoed, zoals oorlogen, heerste ook de pest als een zwarte dood over Europa. Onderweg hielp hij pestlijders waar hij kon en genas hij hen met het teken van het kruis. Na zijn bezoek aan Rome. het graf van Petrus, begaf hij zich op de terugweg. In de buurt van Piacenza Week hij zelf ook aan pest te lijden. Hij vond in een hut een schuilplaats. Een engel des Heren stond hem bij en een hond kwam hem dagelijks eten brengen. Na zijn wonderlijke genezing reisde hij verder naar zijn geboortestad Monlpellier. Daar pakte men de v reemde zwerver, die jit bescheidenheid niet wilde zeg gen wie hij was. op en wierp hem in de kerker. Hij werd beschuldigd van ipionage. In de gevangenis stierf hij na 5 jaar ontberingen en veel gebeden op 32-jarige leeftijd in het jaar I327. Op de muur trof men na zijn dood geheimzinnige lettertekens aan. "Roehus helpt tegen de pest", zo ontcijferde men. De mensen w isten zijn graf te vinden en een grote volksdevotie ontstond. Steden kozen hem als patroonhei lige (Parma. Venetië. Monlpellier) evenals diverse beroepsgroepen, zoals artsen, apothekers, tuinders, stratenmakers, verplegers en dood gravers. Zijn voorspraak werd aangeroe pen bij veeziekten en bij de pest. Er ontstond een veelheid aan bedevaartplaatsen die zich beriepen op relikwieën van St. Roehus (Antwerpen. Lissabon. Venetië). En zo vallen de attributen van het Rochusbeeldje in de Grote Kerk en de betekenis ervan op hun plaats. Het beeldje werd rond 1520 door een beeldensnijder uit de omgeving van Venray gesneden uit één stuk hout. De kunstkenners vinden de afwerking wat primitief en de hou ding te houterig. Maar is de wee moedige blik in zijn ogen. na het lezen van dit levensverhaal, niet •veelzeggend Is niet ieders leven een pelgrimstocht? De stichting "Beelden van de Grote Kerk" wil ook door publica ties en voorlichting meer bekend heid geven aan de kunstschatten van de Sl.Petrus'Bandenkerk te Venray. Giften, groot en klein bestemd voor conservering en restauraties van de beelden blijven welkom op bankre kening: 42.11.66.177 (ABN/AMRO) t.n.v. Beelden Grote Kerk. Voor familiereünies, bedrijfsfees ten en voorlichting aan schoolklas sen verzorgen we graag deskundige rondleidingen. Steeds krijgen we hierop enthousiaste reacties. Heeft u interesse in n van deze aspecten, neemt u dan contact op met Toon den Brok, 58! 239), vz.. of Charles de Vilder, secr. (582352). Het zuiderportaal is onlangs in gebruik genomen als schatkamer.Hier zijn o.a. gouden en zilveren voorwerpen (vaatwerk) en diverse paramenten (kerkelijke gewaden) te zien. De grondslag van onze Christelijke cultuur ligt in ons verleden. In de Grote Kerk van Venray is veel van onze wortels te ontdekken. Tijdens de openstelling zijn hulp vaardige suppoosten aanwezig. lig gen naslagwerken en een rondlei ding op papier voor u klaar. De openstelling is op alle werkdagen van 14.00 tot 16.00 uur. U bent wel kom Henk Roling, p.r. Op 4 oktober 1959 richtte de uit Den Haag afkomstige dirigent en sthoolmeester Wim Buys de Zangertjes van St. Frans op. Het ngenskoor, inmiddels Zangers in St. Frans, ontwikkelde zich in de afgelopen veertig jaar als een van de ambassadeurs van Venray met vele verre reizen. Op 11 okto ber a.s. presenteert het koor, dat niet alleen meer kerkelijke muziek brengt, maar ook profaan waaronder zelfs musicals, in de schouwburg van het Vincent van Sogh Instituut aan de Noordsingel. Daarmee wordt een start gegeven aan het jubileumsei- /oen. De Zangers van Sl. Frans was het erste Nederlandse koor dal zich ansloot bij de Pueri Cantores. een nicmationale organisatie van jeugd- oren. Dat resulteerde in 1967 in de eerste grote internationale reis naar een korencongres in Rome. Later volgden vele andere reizen en nmiddels is Wim Buys, nog steeds dirigent maar inmiddels bijgestaan Itóoor Sjraar Klaassens. voorzitter I van deze internationale organisatie. II Naast hel eigenlijke koor. is er Ipinnen de Zangers ook een promo tor gevormd dal met een eigen epertoire de Zangers in de regio jtjmoot. Naast het concert op 11 oktober, laat er in het jubileumjaar een lationaal congres van de Pueri aniores op het programma. Dal ongres zal op 13 en 14 maart in Venray worden gehouden met naast te Zangers koren uit Breda. Almere. folendam. Haarlem. Nootdorp. ;er r Delft. Goes. Hilversum en Poeldijk. Verder slaat er voor juli 1999 een concertreis gepland door Frankrijk en Spanje. Als afsluiting, weliswaar na het veertigjarig bestaan, zullen de Zangers met Iandere zan gers op oudjaarsavond 1999 en op 2 januari 2000 een optreden verzor gen in de St. Pieter te Rome. Toch heeft het koor zo haar eigen problemen Hel aantal jongens dat zich bij hel koor aanmeldt, is dalen de. De huidige leden blijven het koor goed trouw maar de aanwas is vrij gering. Hel koor kan daarom nog jongens vanaf zeven jaar gebruiken, die zich bij hel koor wil len aansluiten. Telefonische aanmel- dinc kan onder nr. 581091 of 588735. De problemen rond de huisvesting is inmiddels ook opgelost. De Galmhut. het clubhuis en repetitie lokaal van het koor. is nu nog geves tigd in het Intervencollege. De nieu we Galmhut zal in de leegstaande Dr. Poelsschool worden gereali seerd. In november hoopt hel koor een open dag te houden. Tenslotte zal er in oktober 1999 een reünie gehouden worden voor oud-leden van hel koor. Het bestuur van de Zangers roept daarom alle oud-leden op om hun huidig adres bij het koor door te szeven. Dat kan bij Wim Buys. Mastbos 6. 5801 SW Venray. tel. 581091. Voor het concert op 11 oktober zijn kaartjes verkrijgbaar bij het VVV kantoor en bij de leden van het koor. De kaartjes kosten ƒ12,50. Het concert begint om 16.00 uur. I 0p zondag 4 oktober. ferclddierendag. heelt dicrenop- iing Op de Smakterheide. Sl Keflaan 2. Smakt-Venray. tel. 478-639062 een open dag van "1-00 lot 17.00 uur. Hel is tijdens deze open dag "ogelijk om allerlei vragen te steL touan zowel de beheerder, de vaste ïdewerkers en de vrijwilligers Vcr de aanwezige dieren en hel jerk op een dierenopvang. Hel 'gelopen jaar hebben honderden »nden en katten een nieuw tehuis evonden. Jammer genoeg blijven e dierenasiels overvol zitten met allen. Daarom wordt het publiek "opgeroepen om naar het asiel te "nien tijdens deze landelijke open teldag. Wie tijdens de open dag ren dier reserveert kan rekenen op n speciaal verrassingspakket. "P het schitterende terrein van de jferenopvang zijn allerlei activi- "en gepland, o.a. KC Venray met tnendigheid. fly bal Igedrags- en [noorzaamhcidsiraining en een Issenparade. Verder zijn er voor de kinderen ook leuke activiteiten zoals schmin ken. een clown, ponyrijden, huifkar en er is een fanatieke Jack Russel- race. Er zijn diverse stand aanwezig, de Dierenbescherming afdeling Venray c.o.. dierenarts, hondentrimster etc. Tijdens deze dag kunt u uw hond laten registreren door middel van een chip laten inbrengen of laten tatoeëren, van 12.00 tol 14.00 uur Tevens krijgt u dan een dierenpas- poort. Onze accommodatie is dankzij hel IFWA uitgebreid met mooie bui tenverblijven voor de honden en de katten. Wij hopen er met zijn allen weer net zo n fijne dag van te maken als vorig jaar. t/i KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum i Naarmate de leeftijd van uw kin deren vordert, worden zij zelfstandi ger en gaan hun eigen weg. Daarbij maken zij keuzes. Een van deze keuzes kan zijn dat zij gaan experi menteren met zogenaamde 'genot middelen'. Hoe ga je als ouder hiermee dan om'? Hoe gevaarlijk is het gebruik van deze middelen en hoe wijs je je kind(eren) hierop? Vragen waarmee ouders van opgroeiende jongeren geconfronteerd kunnen worden. Het Groene Kruis Noord-Limburg organiseert, samen met het Instituut voor verslavingszorg CAD Noord- Limburg voor de cursus 'Help een stickie! Wat nu... De cursus heeft als doel ouders van opgroeiende jongeren in de leeftijd van 10 tot 18 jaar te onder steunen bij de begeleiding van hun kinderen om op een verantwoorde manier om te gaan met alcohol en andere genotmiddelen. Tijdens de cursus wordt informa tie gegeven over het gebruik van deze middelen en over de effecten ervan. Er wordt achtergrondinfor matie gegeven over wat jongeren aanzet om dergelijke genotmiddelen te gaan gebruiken en hoe je als ouder dit een plaats in de opvoeding kunt geven. Ook bestaat er gelegenheid 0111 diverse vragen aan de orde te stellen en onderling ervaringen uit te wisse len. De cursus bestaat uit vier bijeen komsten van twee en een half uur en wordt éénmaal per twee weken gepland. De cursusleiding is in han den van een preventiemedewerker van het CAD. De kosten, inclusief leesmap, bedragen voor de leden van hel Pluspakket van het Groene Kruis f50.- en voor niet-plusleden f KM).-. wilt u weten waar en wanneer deze cursus wordt gegeven of wilt u zich aanmelden voor deze cursus'? Dan kunt u contact opnemen met het Bureau Klantenservice van hel Groene Kruis Noord-Limburg, bereikbaar tijdens kantooruren via telefoonnummer 077-3209595 WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peet en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Voedingsbond FNV De Voedingsbond FNV geeft vanaf maandag 5 tot en met donder dag 8 oktober de mogelijkheid voor hel inleveren van vakantiebonnen voor de landbouw en/of GUO (BV TAB)-cheques. Inleveren kan op de volgende plaatsen: maandag 5 oktober bij J. Deenen, Klaphekken 5 in Vierlingsbeek van 18.00 tol 20.00 uur dinsdag 6 en woensdag 7 oktober in het leden steunpunt van de Industriebond FNV op het Henseniusplein 10 in Venray van 19 (H) lot 21.00 uur donderdag 8 oktober in gemeen schapshuis De Zandhoek. Sl. Leonardusweg I in Wanssum van 19.00 lot 21.30 uur. Voor eventuele vragen/meer informatie kunt u contact opnemen met Peter Smits, telefoon (0478)587933. Een sport proberen Zwemvereniging SPIO uit Venray organiseert een kennismakingspro- jeet syiichroonzwemmen. Iedereen (ook jongens zijn van harte wel kom) die eens wil kijken wat het synchroonzwemmen eigenlijk inhoudt, kan meedoen. Je kunt gra tis vier lessen meedoen, waarbij we wol van je verwachten dat je ook actief deelneemt aan de lessen. Het is geen speeluur. Aanstaande zaterdag 3 oktober is de eerste les. De volgende data zijn 10. 17 en 24 oktober. Voor de aspi rant-zwemmers wordt verwacht dat ze minstens het A- en B-diploma hebben. Tijdens de vier lessen worden de beginselen van het synchroonzwem men aangeleerd. Tevens zullen de deelnemers tezamen een uitvoering instuderen op muziek en krijgen ze demonstraties van andere synch- rcHinzwemsters te zien. De lessen worden gegeven in zwembad De Sprank te Venray op zaterdag van 17.(H) lot l8.(M)uur. Belangstellende zwemmers wor den op zaterdag 3 oktober om 16.45 uur verwacht in de hal van hel zwembad. Zij kunnen zich dan inschrijven en meteen mee zwem men. Mocht je meer informatie over synchroonzwemmen willen hebben, dan kun je hel volgende telefoon nummer bellen: 0478-581149 (alleen in het weekend). Bijna iedere dag loop ik door het Odapark en zie daar hel bord staan 'wordt lid van de vrienden van het Odapark'. Ik was er enkele dagen niet geweest en zag daarna de geweldsexplosie van de vrienden van het Odapark en de overheid tegen het park. Wordt er straks ook niet weer een gedeelte gelijk geschoven, een nieuwe weg aange legd e.d. om het gebouw zichtbaar te maken vanuil de Merseloseweg. Komt er niet weer een huis bij voor een directeur. Ook zal men een horecavergunning nodig hebben om niet strafbaar te zijn. De ene vergun ning volgt uit de andere ondanks of dankzij gemeentelijke toezeggin gen. Om het geheel zal nog een hoog duur herwerk moeten komen om vernielers en buitenstaanders weg te houden. Ik vraag me af of de in het gebouw te plegen activiteiten niet in de schouwburg konden plaatsvin den. ja ook dat als er een visje wordt uitgegooid, de gemeente als een begerige snoek moet happen. Waar bleef de gemeente met het plant goed uit de gemeentelijke kwekerij? Het had daar zo mooi uitgeplant kunnen worden. Th. Droesen 'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag I oktober beginnen Liesbeth Lucassen en Huub Geurts aan een nieuwe wandeling. Afgelopen zomer is in het Freulekeshuus in Venray, de Oudheidkamer in Horst en het Streekmuseum de Locht in Melderslo een tentoonstel ling gehouden over molens. Naar aanleiding hiervan zijn we met Sjef Verlinden op zoek geweest naar molens. Donderdag vertelt Sjef Verlinden in de eerste aflevering over de molens die hier in Venray waren. Donderdag 19.00 - 20.00 uur, herhaling maandag 18.00 - I9.(M) uur Waar Zijn De Troubadours Gebleven Ton Quadvlieg van Eurode Music komt I oktober met enkele personen meer naar de studio's van Omroep Venray. "Big band muziek uit Limburg deel I" is de CD waarover gepraat zal worden en waar u natuurlijk ver schillende nummers van gaat horen. Misschien dat ook Ruud van Didden. de uitgever van 'Ruuds Music Magazine' aanwezig zal zijn. Een week later muziek uit Wanssum bij Oscar Hovens. Diep Shit heeft namelijk een nieuwe CD uit, getiteld 'fVan Vleis en Bloed". In oktober komt er een CD uit van Ad Peter Haansüü De titel is "Brabant van de Zonnige Kant". En dal is natuurlijke een heel goeie reden voor Oscar om daar weer iets speciaals van te maken. Dat gaat gebeuren op donderdag 22 oktober. Zijn programma's komen rechtst reeks vanuit Café De Evenaar in Venray! CD van BZN winnen? De nieuwe van deze palingpop groep heet "A symphonic night II" met in totaal 16 nummers. BZN's nieuwste is CD van de week bij Omroep Venray. U kunt'm winnen door de volgende vragen goed te beantwoor den: I. Waar staal de afkorting BZN voor? En 2. Hoe heette ook alweer de vorige zangeres van BZN? De antwoorden zet u op een briefkaart die u stuurt naar Omroep Venray. o.v.v. CD van de week. Postbus 91. 5800 AB Venray. Vergeel niet uw naam. adres en telefoonnummer erbij te zetten! Omroep Venray is via de kabel te ontvangen op 102.4 en in de ether op 90.2 Postadres: Postbus 91. 5800 AB Venray; Studio-adres: St. Antoniusstraat la, 5801 AR Venray. telefoon: (0478) 512362; fax: (0478) 513656: Internet: WWW.EASY.NL/LOV; E-mail: LOVENRAY@PLEX.NL Inbraak in woning Onbekenden hebben dinsdagmid dag ingebroken in een woning aan het Kennedyplein in Venray waarbij een geldbedrag van enkele duizen den guldens is ontvreemd. Hel is nog onbekend op welke wijze de toegang tot de woning werd verschaft, er waren geen braaksporen zichtbaar. In de woning werd veel schade aange richt. De politie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbin- dine te stellen. Snelheidscontrole De politie van Venray heeft maan dagmorgen de snelheid gecontro leerd van het verkeer op de Albionstraat in Leunen. Van de 471 passanten reden er 25 harder dan de maximale limiet van 50 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 74 km per uur. Van vrijdag 2 t/m woensdag 7 oktober a.s. vindt in hel Noord Limburgse Horst de negende editie van de Huishoud-. Industrie- en Landbouwtentoonstelling Hiltho plaats. Deze beurs wordt elke vier jaar gehouden en geniet grote bekendheid in Noord Limburg, grote delen van Noord-Brabant en van zuidelijk Gelderland. De Hiltho '98 wordt gehouden in een groot paviljoencomplex in de Kasteelse Bossen te Horst. De beurs heeft een totale oppervlakte van ruim 17.500 m2. 275 exposanten, een aparte hal voor de agrarische/industriële sector en een verwacht bezoekers aantal van ruim 60.000. De Hiltho is daarmee de grootste paviljoenbeurs van Nederland! Bezoekers vinden op Hiltho '98 bijna alles voor in en om het huis. tuin. mode. hobby, trouwen, beroep, vrije tijd. automatisering, transport, telecommunicatie, techniek en de agrarische sector. Daarnaast gaan professionele modeshows, muziek en entertainment er mede voor zorg dragen dat de duizenden bezoekers uit de wijde omgeving er een spran kelende en onvergetelijke beursdag kunnen beleven! Nieuw op de Hiltho is het kooktheater. Verschillende (chef)koks uit de regio gaan daar kookdemonstraties verzorgen. Ton Maryette Fagel, bekend van TV. verzorgen deze kookdemonstratie op dinsdag. Een MEGA publiekskwis test de kennis van de bezoekers op het gebied van verstandig energiegebruik en in de Veronicastand kan men zich op de cover van het Veronicablad laten vereeuwigen In het gezellige beursrestaurant wisselen gedurende alle beursdagen. zang. muziek, dans en andere vor men van entertainment elkaar af Op zaterdag wordt een speciale kinder middag gehouden met o.a. een optreden van de enige echte Ronald McDonald, clowns en een ballon nen-goochelaar. Ook op woensdag middag is er een speciaal kinderpro gramma. Daarnaast is er op alle dagen een leuke kinder-beurs-puz- zel met aantrekkelijke prijzen. Op maandag staal Hiltho '98 in het teken van Country Western, met muziek, zang en dans en een optre den van de wereldkampioen Line Dancing 1998. Tom Mickers. Dinsdag is het entertainment-pro- gramma speciaal gericht op de ouderen. De activiteiten worden gepresenteerd door zanger/entertai ner Walter Vermeer. De Echte Bakkers Limburg hebben op de Hiltho een bakkerij ingericht. De heerlijke geur van vers gebak en andere lekkernijen zullen menig beursbezoeker doen watertanden. Kortom, Hiltho '98 wordt één groot informatie-, recreatie- en schoppingfestijn! De openingstijden zijn van 13.30-22.00 uur. Zondag van 11.00-18.00 uur. Toegangsprijzen: volwassenen ƒ10.- 65+ ƒ7.50. Kinderen tol 14 jaar onder begeleiding van de ouders gratis. Op vrijdag-, maandag-, dins dag- en woensdagmiddag betalen 65-plussers slechts ƒ5.-. mmitUHIü' ;f Alle Start-uitzendkrachten die in de week van 20 september 20 jaar werden. kregen van Start Uitzendbureau een cd-walkman als verjaardagscadeau. Dit in hel kader van de jubileumactiviteiten rond het 20-jarig bestaan van Start. Ook aan alle andere uitzendkrach ten van Start werd gedacht. Zij ont vingen als jubileumpresentje een cd met discomuziek uit de jaren zeven tig en een speciale Start-uitgave waarin prominente Nederlanders uit de wereld van amusement, cultuur en bedrijfsleven hun mening geven over werken en ambities. Start is in de afgelopen 20 jaar uit gegroeid tot de op een na grootste arbeidsintermediair van Nederland. Om die reden zijn in de afgelopen periode tal van feestelijke jubileum activiteiten gehouden. Daar zijn de uitzendkrachten uiteraard ook bij betrokken, onder meer door dege nen die tegelijk met Start jarig zijn extra in het zonnetje te zetten. Start vierde haar 20-jarig bestaan dus samen met uitzendkrachten De Start-vestiging Venray heeft onlangs de cd-walkman uitgereikt aan de uitzendkracht die 20 jaar is geworden. Overigens verrassen vele meerdere vestigingen van Start hun uitzendkrachten. Op woensdagavond 7 oktober om 20.00 uur gaat de verdiepingsgroep Ontspanning en Meditatie weer van start. In de cursus wordt gewerkt met losmaakoefeningen. ademoefe- ningen. meditatieve bewegingsoefe ningen en mantra zingen afkomstig uit westerse en Tibetaanse scholen. Het accent van de cursus ligt op het aspect stilte en meditatie Daarom zal er (naast oefeningen uit de biorelease) vooral gewerkt wor den met yoga en meditaite-oefenin- gen uit het Tibetaans boeddhisme. Deze oefeningen zijn zeer effectief en uitgebalanceerd om niet alleen te ontspannen, maar ook om vaste patronen in het eigen functioneren te doorbreken. Het doel van de oefeningen is het ontwikkelen van gewaarzijn door middel van ontspanning. Hel gewaar worden van gevoelens is de eerste stap. Je zou kunnen zeggen datje bezig bent met de innerlijke en uiterlijke massage van gevoelens. Door deze vorm van zelfmassage worden blokkades herkend en geo pend. De energie uit deze blokkades komt vrij en dit zorgt voor ontspan ning en evenwicht. Als lichaam en adem ontspannen zijn. wordt de geest vanzelf ook ontspannen en helder. De oefeningen helen lichaam en geest en brengt hun energieën samen zodat ze kalm en soepel kun nen functioneren. De cursus is bedoeld voor mensen die meer ervaring hebben met medi tatie en hei langere stil zitten wat hier een onderdeel van is/ De cursus wordt gegeven in Holthees op de Kapelstraat 32. Zij begint op 7 oktober en omvat elf woensdagavonden van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur. Inlichtingen/aanmelding Jan Houwen, tel 0478-587364. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Watersnood Bangladesh Voor wie het nog niet weel: de- werk wijze van de Wereldwinkel is het verkopen van producten uil ont wikkelingslanden waarbij het zeker is. dat de producenten er een eerlijke prijs voor hebben gekregen, waar door zij redelijk in hun onderhoud kunnen voorzien. Dit gebeurt onder de slogan: 'Geef geen aalmoes, maar koop (bv.) Max Ha velaar kof fie'. Ook in ontwikkelingslanden wil len mensen liever eerlijk werken voor hun kost. dan de hand ophou den. Daar spelen de Wereldwinkels op in. Toch willen we nu vooreen keer een uitzondering maken. Uit de media weet u al. dat Bangladesh voor tweederde onder water staal. Ook de handelspartners van Fair Trade, die voor de Wereldwinkels inkoopt, zijn door de overstromin gen getroffen. Zij hebben grote schade geleden. Als Nederlanders weten wij hoe rampzalig een overs troming kan zijn en in hoe zware financiële nood de getroffenen terecht kunnen komen. Voor de pro ducenten in Bangladesh geldt dit nog meer. Hel resultaat van jaren hard werken is vernietigd en ze kun nen nergens op terug vallen. Bij zo n noodsituatie past een noodoplossing. De Wereldwinkels willen in dit geval toch wat geld inzamelen om de gedupeerde han delspartners uit de ergste nood te helpen. Op de toonbank in de Wereldwinkel slaat een spaarpot, gemaakt van klei. uit dezelfde rivier die nu de overstromingen veroor zaakt. Wie wil. kan een bijdrage (b\. hel wisselgeld) in de spaarpot doen. Het geld wordt door alle Wereldwinkels gezonden naar Fair Trade, die het aan de gedupeerden overhandigen. Zij kunnen dan met uw geld. maar met eigen handen, hun zaak weer opbouwen. De actie duurt tot I november a.s. In de Wereldwinkel bent u altijd welkom.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7