PEEL EN MAAS 'Iedere dag fluitend naar school" Zuster Iphygenia Maessen wordt 100 jaar De Foekepot viert 25-jarig jubileumfeest Relatiegeschenk met streekproducten Elma brengt iroomfantasieën tot leven 25 Mille voor De Kemphaan BEZORGER Inbraak in winkel Gesloten Peelgebied gaat open voor actievelingen vxaeYeis ST^j^ER^J REINIGING VAN: Voorlichtings avond Astma Fonds Ouderendag Directeur Ger Claessens van De Foekepot )irecteur Jan Tolboom en de rkrachten Ine Hendrix en Ger assens stonden 25 jaar geleden i de wieg van basisschool De jkepot in het Brukske. Op 1 «ustus 1973 gingen de deuren 5 de nieuwe basisschool in de jravse wijk voor het eerst open. de week van 28 september tot met 2 oktober wordt het 25- jg jubileum gevierd met een stweek op school (zie ook ers op deze pagina). Een bloei- |e school met ruim 300 kinde- i verdeeld over dertien groe- negentien leerkrachten en I conciërge. jer Claessens (50), een van de pionieren van De Foekepot. is directeur van de Venrayse basis- iooI Hij kan zich als geen ander siart herinneren: "De school was aanbouw, alles stond in de stei ls In de lokalen lag het zand nog de grond." In twee ruimtes werd ivankelijk aan 24 kinderen les leven. De ontwikkeling van De ïkepot liep vervolgens synchroon I de expansie van de nieuwe nrayse wijk Brukske. In een jaar 1 zat het leerlingenaantal op ruim I). De hausse hield de daaropvol- ide jaren aan. Het Brukske groei- explosief. straatsgewijs werden woningen in de wijk opgeleverd. 1981 bezochten maar liefst 650 ideren de basisschool. Claessens: at was de absolute piek. Als volg van de vergrijzing is het aan- kinderen in de jaren die volgden, jaald naar ongeveer 300. Een Hal waarop wc nu nog steeds zit- Een redelijk stabiel getal ook." BUREAUCRATIE Jer Claessens was van '73 tot 83' rkracht op De Foekepot. vervol- is leerlingbegeleider en sinds )0directeur. In die functies leerde alle facetten van het onderwijs men. Na de bestuurlijke fusie tus- i de 17 katholieke scholen in de neente Venray, hetgeen resulteer de in de Stichting Katholiek Primair Onderwijs Venray, leerde hij ook de andere kant van de medaille kennen. Met twee collega-directeuren vormt hij tot I januari een driemanschap dat de 'bovenschoolse zaken' voor de scholen regelt. Twee dagen per week houdt hij zich in dit overkoe pelend orgaan al drie jaar lang bezig met het schrijven van beleidsplan nen en het personeelsbeleid. Begin volgend jaar zet hij hier een punt achter. De bureaucratie maakt weer plaats voor zijn school. De Foekepot. "De fusie levert op ter mijn zeker veel voordelen op. Als eenheid van 17 scholen sta je sterker bij bijvoorbeeld de centrale inkoop van goederen en het onderhoud van scholen. Dat soort zaken heeft veel voordeel opgeleverd." RESPECT Claessens is blij dat hij zich over enkele weken weer vijf dagen met De Foekepot kan bezighouden. Iedere dag de geur van de leslokalen opsnuiven, het contact met de leer krachten. leerlingen en ouders. "Want dat blijft toch het fijnste. Het persoonlijk contact. Ik heb groot respect voor met name de leerkrach ten. Die werken kei- en keihard voor de school, dag in. dag uit. Daar gebeurt het echte werk en niet in allerlei fraaie beleidsplannen." Een ding vindt Ger Claessens jammer, de negatieve klank die de wijk Brukske bij de meeste Venraynaren oproept. "Ik woon al 26 jaar hier in de wijk. En met veel plezier. Dat meen ik oprecht. En hetzelfde geldt voor De Foekepot. Een goede school met prima leerkrachten, actieve ouder raad en een medezeggenschapsraad waarin de ouders van de kinderen nadrukkelijk hun stem laten horen. Ik vind het onterecht om alles en iedereen in een wijk over één kam te scheren. Helaas gebeurt dat wel. Geloof me maar. ik ga nog iedere dag fluitend naar school." Een week activiteiten in basisschool lasis,school De Foekepot opende op 1 augustus 1973 voor het eerst deuren voor 24 kinderen die in de wijk Brukske naar school gingen, ,1998 viert de school het vijfde lustrum met een feestprogramma in week van 28 september tot en met 2 oktober. Het feestprogramma start op maandag 28 september in de morgenuren el een sponsorloop. *s Middags voeren de leerkrachten een muzikaal neelstukje op voor de leerlingen. De voorstelling bevat de première van n aantal teamdansjes. De choreografie is in handen van een deskundig van de Ouderraad. De dinsdag staat helemaal in het teken van 'danst- ater'. Gedurende de hele dag zijn alle leerlingen onder professionele Ici ng van docenten van een dansschool bezig met het maken van decors, het (werpen en maken van kleding en in het oefenen van een heleboel ver- hillende dansen. Na schooltijd worden alle onderdelen in één grote voor- Iphg bij elkaar gebracht. Iedere groep presenteert een eigen aandeel in ze voorstelling die door alle kinderen en hun ouders bewonderd kan irden. GEZAMENLIJK ONTBIJT Woensdag kunnen de kinderen hun creatieve talenten uitleven tijdens n morgen op de Vrije Academie. Daar gaan ze aan de slag met onder- teer mergel, jute, klei en takken. Donderdag staat een buitendag in de bos- n bij het Vlakwater helemaal in het teken van Piraten 's Avonds is er tor de hogere groepen een disco-avond. Vrijdagmorgen wordt het feest- ogramma afgesloten met een gezamenlijk ontbijt in de gangen van de fiool en een bal Ion wedstrijd. De winnaar van die wedstrijd mag mee in a echte heteluchtballon, 's Middags is er een optreden van clown obbel. Vrijdagavond vanaf 20.00 uur is er een reünie voor alle mensen e tijdens het beslaan van De Foekepot op school werkzaam zijiv geweest. Ile oud-collega's hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen. Zij die n wat voo reden dan ook geen uitnodiging hebben gekregen, kunnen zich snog aanmelden bij Tmv Janssen of Julienne Hutgens, telefoon 0478)550224 of fax, (0478)550228. Bloemenatelier Elnia viert op nsdag 29 september in Dans irtycentrum Janssen in Venray lar 12,5-jarig cursusjubileum 'reatief Bloemschikken'. Aan de ind van drie thema's - zomers mperament, aardse vruchten en itte dromen' - wordt u vanaf ,00 uur meegenomen naar een ereld vol 'natuurlijke' droom- ntasieën. Al 12,5 jaar lang geeft Elma van hijndel (38) in haar prachtig legen bloemenatelier aan de lagheidseweg de cursus 'Creatief oemschikken'. In totaal zo'n 350 rsisten, naar niveau onderver- eld in beginners, gevorderden en bbyisten krijgen van haar alle leepjes van hel vak bijgebracht, lel zijn hoofdzakelijk vrouwen, riërend in dc leeftijd van 17 tot 73 )r. die zich voor een cursus schrijven maar er zitten ook een ar crealieve mannen lussen", gint Elma. Gaf ze 12,5 jaar geleden dc cursus 'g in.haar eentje, gezien het huidi- aantal deelnemers is dat eigenlijk M meer mogelijk Elma "wordt lenwoordig geholpen door twee nge meiden die ieder een aantal Rusgrocpen voor hun rekening men. "De beginners en gevorder- 'n. gemiddeld zo'n 12. cursisten r groep, krijgen eens in dc twee 'ken les. In totaal volgen ze 10 tot lessen. De hobbyisten zijn weer n stuk verder, zij komen verspreid cr het jaar vijl avonden bij mij op kus. Als je bedenkt dat we cur- ssen geven op maandag-, dinsdag- woensdag- en donderdagavonden, het wel duidelijk hoe je aan 350 mensen komt. De cursisten komen niet alleen uit de gemeente Venray. Ook mensen uit Bladel, Boxmeer en zelfs Duitsland weten de weg naar mijn bloemenatelier te vinden." Elma, die haar opleiding volgde aan de middelbare tuinbouwschool, benadert haar vak op een uiterst serieuze en professionele manier. Ze is een vrouw die van haar hobby haar beroep heeft gemaakt. "Ik hou van bloemen en ik hou van mensen. Door middel van deze cursus kan ik met beide creatief bezig zijn. Het is leuk om mensen die geïnteresseerd zijn, iets te leren. In de 12,5 jaar dat ik deze cursus geef, krijg je toch een band met je cursisten. Sommigen zijn er al vanaf het begin bij. Ze vin den het gezellig en ze willen zich blijven ontwikkelen." Het interessante aan bloemen vindt Elma dat de trends steeds blij ven veranderen. "Je werkt steeds met andere soorten, verschillende kleuren en afwisselende decoratie materialen. Ieder seizoen vraagt een andere aanpak. Momenteel maak ik ondermeer gebruik van lood. kip pengaas of berkenhout om bloem stukken te decoreren. En natuurlijk is hel nu weer de tijd van de pom poenen." Volgens Elma is bloemschikken iets. wat iedereen in principe kan leren. "Dal het ene bloemstuk mooi er is dan het andere heeft te maken met een stukje 'natuurlijk talent' dat de een wat meer heeft dan de ander." Kaarten voor de thema avond op 29 september kosten 12.50 en zijn te verkrijgen hij bloemenatelier Elma: telefoon 580669. Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Slichting Gelderkoel in Heide een bijdrage toegekend van 30.000 gulden in de kosten van de renovatie van het gemeenschapshuis. Verder heeft het fonds 25.000 gulden beschikbaar gesteld in de kosten van de verbouw en inrichting van De Kemphaan, centrum voor ouderen. Hel Juliana Welzijn Fonds onder steunt projecten die mensen betrek ken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden zijn buurtvereniging, sociëteiten van ouderen, dorpshui zen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders en buurt- projecten. Het fonds verstrekt jaar lijks voor in totaal zo'n 20 miljoen gulden. GEZOCHT: voor het buitengebied in VENRAY voor Peel en Maas op donderdag. Het betreft o.a. de Overloonseweg, Broekweg, Buitenweg, Laagheidseweg, Ambachtstraat, Spurkt. Voor meer informatie 0478-582727 Toppers bij Capretto! Dames: Mart 0'Polo, Nouchka, Esprit, Ena Fashion, Mexx, Vanita, Revival, Burley, Arche, Loints, Bonx. En tassencol- lectie. Heren: van Bommel, Clarks, Mexx, Roland Brothers, Pertini, Hugo Boss, Base. Grotestraat 11, Venray, Tel 516050 WEEKENDAANBIEDING HERENSCHOENEN GALLUS (BY v. LIER) zwarte broqueschoen en zwarte effensthoen van 209.95 voor 1 59.95 maten 39-47 Onbekenden hebben bij een inbraak in een winkel aan dc Kamp in Well in de nacht van vorige week donderdag op vrijdag voor een nog onbekend bedrag aan levensmidde len en andere artikelen zoals foto rolletjes. batterijen^n sigaretten buit gemaakt. Toegang tot het pand werd verkregen door het forceren van een toegangsdeur. Gra&zoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON *o.f. Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn Wie kent niet de griezelverhalen over zompige stukken Peel waarin je tot je nek wegzakt als je niet goed uitkijkt? Iedereen! Maar wie is daar de laatste lijd nog geweest? Haast niemand! De mooiste van dit soort gebieden (de zogenaamde boeren- kuilen) zijn voor onervaren peelgan- gers niet ongevaarlijk en dus niet opengesteld voor publiek. Toch is er voor belangstellenden op zaterdag 26 september een unieke gelegen heid om toch zo'n gebied eens in te gaan en zelf te leren kennen. In de beroemde 'Liesselse ronde kuilen', het best bewaarden boerenkuilen- complex van de Peel. wordt dan voor belangstellenden deskundige uitleg gegeven over de geschiedenis en over de hoogveenflora waar dit 'cultuurmonument binnen een natuurmoment' beroemd om is. Een en ander past in het kader van de opening van het 19e Peelwerk- seizoen van Werkgroep Behoud de Peel. Zoals wij met het bovenstaan de hopen duidelijk te maken, biedt deelname aan dit praktisch natuur beheer grote mogelijkheden voor een gezellig stukje eco-toerisme. vrijwilligers zijn bij het beheer van de Peel onmisbaar en we zouden een paar nieuwe mensen goed kun nen gebruiken. Werkgroep Behoud de Peel nodigt dus alle natuurlief hebbers uit om het aangename met het nuttige te verenigen en vrijblij vend een keer mee te doen. Deze keer moeten de opgroeiende berken tussen de kuilen verwijderd worden voordat ze te groot worden. Door de slappe grond die anders omwaaien en de kuilen beschadi gen. In hel verdere seizoen wordt met Staatsbosbeheer als opdrachtge ver tot begin maart elke tweede zaterdag een werkdag gehouden, die telkens in de plaatselijke pers wordt aangekondigd. Verzamelen: zaterdag 26septem- ber om 09.00 uur voor de kerk van Liessel. In principe wordt doorge werkt lot 14.00 uur. Ervaring of handigheid zijn niet nodig, maar laarzen zijn onmisbaar. Meenemen van koffie, brood en verrekijker wordt aangeraden. Voor meer infor matie of meerijden, bel 0492- 5156s83 of 0493-319610. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1998 - NR. 39 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Geboren en getogen Venrayse al 30 jaar in Middenlimburgs klooster Op woensdag 2 oktober is het precies 100 jaar geleden dat Nel Maessen in Venray werd geboren. Opgegroeid aan de Vlakwaterweg verliet ze op haar 21e haar ouder lijk huis om het klooster in te gaan. Als Zuster Iphygenia werk te ze jarenlang vol toewijding en naastenliefde in diverse Limburgse tehuizen. Haar 100e verjaardag viert ze volgende week in Huize St. Elisabeth in het Middenlimburgse Haelen, waar ze inmiddels 30 jaar woont. Peel en Maas zocht haar op. "Ik sta er zelf ook versteld van dat ik 100 jaar oud word. Mijn broers en zussen zijn allang dood maar ik blijf maar doorgaan. Ik snap er niks van. Het geheim? Goed eten en drinken, dan kom je een heel eind." De toon van het gesprek is gezet. Uit niets blijkt dat hier een vrouw aan het woord is die binnenkort haar 100e verjaardag viert. Zuster Iphygenia zit er prach tig bij. Gekleed in een strak, zwart zustergewaad met bijbehorend kapje, de handen keurig over elkaar Gewapend tegen iedere vraag. Geestelijk in prima conditie. ROZENKRANS "Peel en Maas: dat ken ik nog wel. Volgens mij is dat blad nog ouder dan ikzelf ben." Zuster Iphygenia vertelt over haar jeugd in Venray. over het gezin waarin ze opgroeide. "Mijn vader Gerard was een geweldige vent. Hij kon echt alles. De mensen hoefden hem maar te vragen om een karwei op te knap pen en hij deed het. Hij stond altijd voor iedereen klaar. Mijn moeder. Willemien. bleef thuis om voor de kinderen te zorgen. Negen stuks, dat is natuurlijk niet niks. Ik had zes zussen en twee broers." Zuster Iphygenia kent ze nog allemaal bij naam. "Johanna. Catharine. Marien. Antonia, Carolien, Wieske, Piet en Lei. Mijn eigen meisjesnaam was Petronella, wat natuurlijk Nel werd. Ik heb een prettige tijd in Venray gehad en ook aan de tijd op de Ursulaschool heb ik goede herinne ringen." Samen met twee zussen verliet Nel op haar 21e Venray om het klooster in te gaan. In het moeder huis in Heerlen diende ze 18 jaar als ziekenzuster. Ze werkte vervolgens tien jaar als wijkverpleegster, waar na ze in verschillende huizen in ondermeer Roermond en St. Michielsgestel haar verzorgende taak volbracht. Uiteindelijk kwam ze in Haelen terecht. Haar verblijf in Huize St. Elisabeth duurt nu al 30 jaar en het bevalt haar naar eigen zeggen nog steeds prima. "Tot mijn 90e ben ik pedicure geweest. Ik heb in al die jaren heel wat voeten van bewoners behandeld. Toen ik blind werd. ben ik daar mee moeten stop pen. Dat gold ook voor een andere grote hobby van mij: tekenen en schilderen. Het is jammer dat ik die dingen niet meer kan. Ik ben nu afhankelijk van anderen." In het leven van Iphygenia heeft het geloof altijd centraal gestaan. En dat is nog steeds zo. "Drie keer per dag word ik naar de kapel gereden waar ik de rozenkrans bid. Ik sla geen dag over." 'WELLETJES' De honderdste verjaardag van Zuster Iphygenia wordt woensdag op feestelijke wijze gevierd. Burgemeester Heijmans van Haelen komt de eeuwlinge persoonlijk feli citeren. Daarnaast zullen ook fami lie en kennissen, personeel en zus ters haar "s middags de hand komen drukken. Na 100 jaar vindt de zuster het naar eigen zeggen wel welletjes. "Er hoeven wat mij betreft niet zoveel jaren meer bij te komen. Ik kan niets meer zien en ook mijn gehoor is de laatste jaren sterk ach teruit gegaan. Er zijn zoveel mensen die veel te vroeg doodgaan. Ik mag toch niet klagen, dacht ik zo." Het gesprek loopt ten einde. "Zo. ik heb nu wel genoeg verteld, denk ik. De krant zal nu onderhand wel volstaan." Leuk initiatief Veulense kaasboer Jan en Jeanne Slangen uit Veulen van de St. Joseph hoeve, bekend van hun feta-achtige witte kaas, hebben een nieuw initiatief ontplooid: een relatiegeschenk met streekproducten. Het pakket, dat eind vorig jaar voor een spe ciale gelegenheid werd samenge steld. vindt inmiddels aardig aftrek in de regio. "Vorig jaar kreeg ik een groep gemeentesecretarissen op bezoek. Die waren uitgenodigd door de Venrayse gemeentesecretaris Ad de Bever. Het leek me wel een leuk idee om behalve mijn eigen product ook andere producten te laten zien uit deze regio", vertelt Jan Slangen. En zo presenteerde hij in een asper gekistje tal van producten uit de streek van Peel en Maas. Naast zijn eigen kaas bijvoorbeeld ook de gei tenkaas van collega De Bokkesprong uit Veulen Verder bevatte het pakket producten van graanbranderij De Ijsvogel en de Arcense bierbrouwerij, champig nons. asperges maar ook minder bekende producten zoals Het Zomerkoninkje, een eigen gemaakte Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur jam van sap uit aardbeien, bosbes senjam en zelfs wijn. die in Helden tussen de aspergevelden verbouwd wordt. Tot zijn verbazing kreeg Slangen niet lang daarna een opdracht van het gewest Noord-Limburg om 200 pakketjes te leveren. Jan Slangen kwam in contact met het Vincent van Gogh Instituut en daar bleek men bereid om kistjes te leveren, gemaakt door patiënten van het instituut. Het product sloeg aan en sindsdien is de vraag alleen maar gegroeid. Het pakket kan door de klanten geheel zelf samengesteld worden en ligt in prijs tussen de ƒ40.- en f125.-. Wie meer informa tie wil over de pakketten of een bestelling wil plaatsen kan terecht bij het VVV kantoor in Venray. tel. 510505 of bij Jan en Jeanne Slangen, tel. 541257. Snel Betrouwbaar KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Het Astma Fonds, afdeling Venray/Horst e.o. organiseert op dinsdag 20 oktober een voorlich tingsavond met als thema 'Carapatiënten hoeven niet alles te slikken'. De bijeenkomst vindt plaats in hotel-restaurant Asteria, Maasheseweg 80a te Venray. De avond begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis en er mag niet worden gerookt. Als carapatiënt krijg je vaak medicijnen voorgeschreven zonder te weten hoe u ze nu precies moet gebruiken of hoe lang de medicijnen houdbaar zijn Op deze voorlich tingsavond zal een apotheker dieper ingaan over medicijnen en hoe ze gebruikt moeten worden en over de houdbaarheid van medicijnen. Er bestaat ruimschoots de gelegenheid om vragen te stellen. Mocht u meer informatie wensen over de bijeenkomst of over de acti viteiten van hel Astma Fonds afde ling Venray/Horst e.o.. neem dan contact op met mevr. M. Donders, tel. 0478-584066 of met dhr. B. Jacobs, tel. 0478-691791. De Ouderendag. op donderdag I oktober, voor Venray-centrum geor ganiseerd door ANBO afd. Venray, KBO Venray-Kom in samenwer king met ouderenverenigingen vindt plaats in de raadszaal van het gemeentehuis. Deze locatie is ook voor rolstoelgebruikers en voor die genen die slecht ter been zijn goed toegankelijk. Leden en belangstellenden zijn van harte welkom. De toegang is gratis, evenals de koffie en een licht lunch. Zoals u in eerdere edities van Peel Maas heeft kunnen lezen is het thema: 'Mantelzorg'. Het programma ziet er als volgt uit: 10 I5u: Ontvangst met koffie. I().30u: Videopresentatie met toe lichting door mevr. Beerkens van de Zonnebloem, de heer Christians van de Stichting thuiszorg en de heer Moerkerk van Synthese. I2.!5u: Lunch. 13.15u: Onder leiding van enkele ervaren personen zullen in kleine groepen verschillende aspecten van 'Zorg', zoals die in hei ochtendpro gramma behandeld zijn. ter discus sie worden gesteld. I4.30u: Korte samenvatting en afsluiting. Laat u voorlichten en doe mee met de gesprekken!!!

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9