VOOR ALLE SOORTEN EN BUITEN- Internet en telebankieren hoe werkt dat? Regen spelbreker bij opening nieuwe atletiekbaan Museum 't Zonnelied verhuisd naar Wanssum Zl ROPA Venrayse 'Monica' op de knieën voor 'Bill Clinton' Nieuw riool Bontekoestraat en Hogeweg Kunstenaars moeten artistieke vrijheid krijgen Remko Boland 'Mosselman van het Zuiden'? Maak het in de techniek ZONWERINGEN Rabobank PEEL EN MAAS donderdag 24 september 1998 - Pagina 11 Masterplan Beeldende Kunst komt eraan Wie bepaalt waar nieuwe kunst werken in de openbare ruimte in Venray komen? En worden ook ervaren kunstenaars van buiten Venray betrokken bij het vervaar digen van kunstwerken? Die vra gen stelde PvdA-commissieiid M. Emonts vorige week in de com missievergadering Cultuur, Onderwijs en Sport. "Hoe er met kunst in de openbare ruimte dient te worden omgegaan, wordt neergelegd in het Masterplan Beeldende Kunst. Deze nota komt er op niet al te lange termijn", liet wethouder Bert Kersten weten. Volgens Kersten wordt het een duidelijke nota waarin de plaats van kunst helder wordt gedefinieerd. Kersten: "Op de eerste plaats moet duidelijk zijn wie waar voor verantwoordelijk is. De poli tiek buigt zich over de locaties van de kunstwerken, hoe vandalismebe- stendig ze dienen te zijn. Het artis tieke deel zullen we moeten overla ten aan kunstenaars die hun sporen hebben verdiend. Gerenommeerde mensen die. als we hun een opdracht geven, de artistieke vrijheid moeten krijgen om er iets moois van te maken." De cultuurwethouder had er dan ook geen enkele moeite mee om hier kunstenaars van buiten Venray voor te benaderen. Vooruitlopend op het Masterplan Beeldende Kunst wordt er voor de verfraaiing van de Venrayse rotondes al gewerkt met een 'overall plan*. De kunstwerken die op de rotondes worden gereali seerd. moeten op de een of andere manier met elkaar in relatie staan. Kok Restaurant Buitenlust in zuidelij ke voorronde Kok Remko Boland van Restaurant Buitenlust is maandag 28 september een van de drie deel nemers aan een voorronde van de landelijke verkiezing 'Mosselman van hel Jaar 1998'. Tijdens de voor ronde in restaurant De Remise in Drunen strijdt Boland met twee andere koks uit de drie Zuid- Nederlandse provincies Limburg, Brabant en Zeeland om een plaats in de landelijke finale. Samen met Ferdy Dolk (restaurant In den Walcherschen Dolfijn. Domburg) en Johan Busio (restaurant Busio, iDrunen) maakt Boland uit wie zich 'Mosselman van het Zuiden' mag noemen. De kookwedstrijd bestaat uit twee onderdelen. De chefkoks moeten eerst mosselen koken. Deze gekook te mosselen vormen de basis voor een warm voorgerecht. Zij krijgen voor het maken van dit gerecht tien ingrediënten die zij vantevoren niet gezien hebben. Het komt dus aan op improvisatie. De koks krijgen 30 minuten de tijd om tot hun creatie te komen. Een deskundige jury beoor deelt de mosselgerechten op smaak, originaliteit en presentatie. De ver kiezing Mosselman van het Jaar bestaat uit drie regionale voorrondes en een finale. Twee finalisten zijn al bekend: Martijn Kajuiters van res taurant Les Qualtre Canetons in Amsterdam en Fred Huisman van restaurant Het Voorhuys in Emmeloord. De finale vindt plaats op vrijdag 16 oktober in de kombuis van het amfibisch transportschip H.M. Rotterdam. Vorige week heeft Provinciaal Gedeputeerde Tindemans de nieuwe stichting Maak het in de Techniek aan het publiek gepresenteerd. De stichting heeft tot doel de werkge legenheid en hel personeelsaanbod binnen de Limburgse Industrie in balans te brengen. Het probleem van de industrie om goede gekwalifi ceerde mensen te vinden, wordt steeds groter. De stichting gaat ervan uit dat vooral samenwerkings verbanden tussen bijvoorbeeld het bedrijfsleven en het onderwijs effec tief zullen zijn. De gedeputeerde van Economische Zaken onthulde tijdens de themabijeenkomst 'Is er na 2000 nog industrie in Limburg?' in Venray het logo van dc stichting Maak het in de Techniek. Dit logo zal in de toekomst ook het gezicht - zijn van vele initiatieven om het l probleem op de technische arbeids markt aan te pakken. De stichting zelf is ook een samenwerkingsverband. Partners zijn de Provincie Limburg, Arbeidsvoorziening Limburg, OAB (Adviesbureau voor opleiding en Beroep) Limburg, de LWV en zeven egionale werkgroepen. Nieuwsbrief Eén van de eerste acties van de stichting is het uitbrengen van een nieuwsbrief, waarin ontwikkelingen op de markt, samenwerkingsverban den en initiatieven van overheid, inderwijs, bedrijfsleven en arbeids- irganisaties worden belicht. Om ^amen te kunnen werken moet je «Ikaar kennen, moet je weten wal er allemaal gebeurt, meende de stichting. Het eerste exemplaar van ie nieuwsbrief is vandaag aan de bezoekers van de bijeenkomst in Venray overhandigd. De extreme regenval van de voorbije weken fungeert voor Atletiekvereniging Venray Regio letterlijk als spelbreker. Het slech te weer heeft ervoor gezorgd dat de aanleg van de nieuwe, kunst stof atletiekbaan op sportpark De Wieën vertraging heeft opgelo pen. De geplande openingswed strijden in het weekend van 3 en 4 oktober kunnen hierdoorgeen doorgang vinden. Voorzitter Gé Pelerink van de Venrayse atletiekvereniging spreekt van een regelrechte domper. "We hebben de laatste tijd bijna niets kunnen uitrichten. Momenteel zijn we bezig om de toplaag aan te bren gen en dan moeten er nog van lij nen op de baan worden aangebracht. We hebben in ieder geval twee dagen droog weer nodig en daarna nog eens tien tot twaalf werkdagen om de laatste puntjes op de 'i* te zet ten. Aangezien het atletiekseizoen van begin april tot begin oktober duurt, zullen er dit jaar helaas geen openingswedstrijden op de nieuwe baan kunnen plaatsvinden. We zul len dus tot volgend voorjaar moeten wachten om atleten in wedstrijdver band op hel kunststof aan het werk te zien." AV Venray draagt in het kader van de naderende privatisering zelf de volledige verantwoordelijkheid voor de aanleg van de nieuwe baan, die in totaal I miljoen gulden kost. Op afspraak te bezoeken Afgelopen zondag werd hel muse um 't Zonnelied van Din ie Franssen heropend aan de Beemd weg in Wanssum. Na jaren in Venray gevestigd te zijn met hun unieke verzameling voorwerpen uil kerken, kloosters en huishoudens, vonden Dinie en haar man Martien een ruim pand in Wanssum. Dinie: "Wc zijn lang in Venray op zoek geweest naar een ruimer onderkomen, maar dat lukte niet. In Wanssum hebben we nu de bschikking over 200 vierkante meter." Het museum was in Venray gevestigd in onder meer de Bonte Koestraat en dc Aubadestraat, waar Dinie en Martien vier kelders tol hun beschikking hadden. Op een gegeven moment was dit niet meer toereikend. Dinie Franssen: "Mensen weten ons te vinden als ze spullen over hebben of er geen ruimte meer voor hebben. Ook ker ken en kloosters die sluiten komen naar ons toe met de inboedel." Over een jaar wijden Dinie en Martien alle tijd aan het museum. Dan gaat Martien met pensioen. "Hij gaat dan onder meer schilderijtjes maken van vrome beelden om te verkopen. In principe vragen we geen entree voor hel museum, maar mensen willen toch graag iets kopen. Dat kan dan óp deze manier." Het museum kan Geslaagde fietstocht Muziekschool Ondereen stralende zon deden afgelopen zondag ongeveer400 personen mee aan een puzzelfietstocht van zo'n 25 km. Deze tocht werd georgani seerd door de Leerlingen-Ouderraad van de Muziekschool. Na de start op de Grote Markt voerde de tocht via Geysteren naar de 'Bolle Buik' in Maashees. Daar creëerden diverse ensembles van de Muziekschool op het terras een gezellige sfeer. Vanuit Maashees werd verder gefietst via Holthees naar het Schaartven en de speeltuin bij de Vers in Overloon, waar verschillende muzikale opdrachten uitgevoerd moesten worden. Terug in Venray kon iedereen z'n opdrachtenformulier inleveren. Een zeer geslaagde zondag was ieders commentaar. De winnaars zijn: gedeeld 1: farn. Runge, Randenrade. Oostrum; fam. Manders. Kaltestaart, Venray; gedeeld 2: fam. Claassen, Pavanestraat.; fam. Valks, Zandbleek en fam. Hodzelmans. Nieuweind (allen uit Venray). De prijzen worden thuisbezorgd. vy bezocht worden op afspraak: tel. 531911. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 Zaterdag 10 oktober infodag Telebankieren en Internet U wilt profiteren van alle gemakken van Internet en Telebankieren maar u weet niet wat er allemaal bij komt kijken? Kom dan zaterdag 10 oktober tussen 10.00 en 13.00 uur naar de infodag bij de Rabobank, kantoor Venray, en maak zelf kennis met de mogelijkheden van de computer. ComputerWORK zal demonstraties verzorgen over Internet en Telebankieren. Deze beginnen om 10.30, 11.00, 11.30, 12.00 en 12.30 uur. Informatie over de benodige computer apparatuur wordt verzorgd door ROPA Computersystemen. U bent van harte welkom! Venmy-Oostrum Zevenrode COMPUTER Debby Mulder boekt persoonlijke overwinning op zichzelf Haar leven zat op een dood spoor. Ze was ervan overtuigd dat er iets radicaals moest gebeuren om haar bestaan weer kleur te geven. Dat ze tot zoiets extreems in staat zou zijn, had ze zelf nooit gedacht. Haar omgeving al hele maal niet. De 18-jarige Debby Mulder, die momenteel in Venray woont, hakte, mede op aandrin gen van haar beste vriend Jeroen Tijssen, de knoop door. Afgelopen maandagavond was ze te zien in het Veronica-programma Sex voor de Buch, waar ze in de huid van Monica Lewinsky kroop en de 'Amerikaanse president' tot een hoogtepunt liet komen. De sex-escapades van Debby Mulder als persiflage op het Bill Clinton-schandaal werden vorige week donderdag opgenomen in een kantoor van Meubelhal Eindhoven. De vijf minuten durende scène, waar heel Nederland maandagavond getuige van mocht zijn. was het uit eindelijke resultaat van een lange, zenuwslopende opnamedag. "Ik kan niet beschrijven hoe ner veus ik vantevoren was, begint Debby. "Voordat de camera's gin gen draaien, wist ik niet meer hoe ik het had. 'Als het nog lang duurt, ga ik weg', dacht ik. Toen we eenmaal bezig waren, viel het enorm mee. al heb ik nu wel het gevoel dat ik die dag in een soort waas heb geleefd. Ik heb erg moeten lachen met Menno Buch. Ik weet dat hij een enorme gladjanus is maar hij weet als geen ander hoe hij mensen met zijn enthousiasme moet overtuigen. De sfeer werd na verloop van tijd steeds losser en we kregen regelma tig de slappe lach." Debby lacht. Niemand, ook zijzelf niet. had ooit voor mogelijk gehouden, dat zij zichzelf in een dergelijk extreem programma als Sex voor de Buch. aan de kijker bloot zou durven geven. Alle sexuele handelingen - inclusief het beruchte 'sigaarinci dent', de orale sex en het bevlekte jurkje - werden door haar zonder venigeschroom uitgevoerd. Terugkijkend heeft Debby naar eigen zeggen een gigantische foto Rini v.d. Leur sprong in het diepe gemaakt maar bovenal een overwinning op zich zelf behaald. "Het hele verhaal begon eigenlijk als een geintje." Mijn steun en toe verlaat Jeroen is bezig om een bureau op te zetten, dat is gespecia liseerd in strip- en vampire-dancing. Hij kent dus veel mensen in dal cir cuit. Een tijdje geleden werd hij door de redactie van Sex voor de Buch gebeld met de vraag of hij niet een speciale wens had om in vervul ling te laten gaan." Jeroen Tijssen maakt het verhaal af: "Ik heb meteen aan Debby gedacht. Het is een schat van een meid. die ontzet tend veel problemen achter de rug heeft. Ze was een kasplantje gewor den. kwam het huis niet meer uit. wilde niet meer leven. Het was dui delijk dat ze een nieuwe weg moest inslaan. Zelf leven en niet langer geleefd worden. Daarnaast is het zo dat Debby mij al vaker heeft verteld dat ze een carrière als (strip)danse- res voor mijn bureau Newface/Newface Models best ziet zitten. Haar bijdrage aan het Clinton-verhaal, naar een idee van Menno Buch. was voor mij persoon lijk het bewijs dat ze in staat is om over een bepaalde drempel heen te stappen. Dat ze niet dichtklapt als ze iets extreems moet doen maar alle remmen los durft te gooien. Wat ik echter duidelijk wil benadrukken, is dal dat ik haar op geen enkele manier heb gedwongen om de Bill Clinton-scène te spelen. Ik heb haar bovendien gewaarschuwd voor de reacties die haar optreden zou kun nen oproepen." Debby beaamt dit. "Uiteindelijk heb ik zelf hel besluit genomen. Er moest gewoon iets gebeuren. Ik heb een ontzettende rotjeugd gehad, op internaten gezeten. Een langdurige relatie, die op de klippen is gelo- pen.Traumatische ervaringen die hun weerslag op mijn leven hebben gehad. Ik moet altijd mensen op me heen hebben. Als ik alleen ben, word ik helemaal gek." Over de negatieve reacties die ze over haar optreden jn Sex voor de Buch heeft gekregen, maakt Debby zich niet druk. "Vroeger was ik alleen maar bezig met wat anderen van me vonden. Ik begin nu te leren dat ik alleen datgene moet doen wat ikzelf wil. Overigens heb ik ook veel leuke reacties gekregen. Mijn moeder, die in Vierlingsbeek woont, heeft me aangemoedigd om deze stap te zetten. Ze zag in hoe belang rijk het voor me was. Een andere positieve reactie kreeg ik tijdens de opnames van een jongen die me liet weten dat hij maar wat graag in de stoel van Clinton had gezeten." Zelf is Debby gematigd tevreden over het eindresultaat. Ze vindt dat ze op t.v. 'minstens tien kilo zwaar der' lijkt dan in werkelijkheid. Ook bij het gesprek dat Menno Buch met haar voerde, heeft ze zo haar beden kingen. "De indruk kan ontstaan dat ik met iedereen de kofferbak induik, wat absoluut niet waar is. Ik ga alleen maar met een jongen naar bed als ik zielsveel van hem hou. Dat wil echter niet zeggen dat ik met iemand die ik wel leuk vind wel 'platte sex' kan hebben. Alle andere handelingen dan de daad zelf, beschouw ik niet als sex." Wat dat laatste betreft, heeft Debby dus dezelfde definitie van 'sex' als Bill Clinton zelf. De gemeente Venray gaat bij de inrichting van de Bontekoestraat een nieuw riool aanleggen. De ver vanging van de huidige riolering is noodzakelijk omdat die in slechte staat verkeert en lekt. Gelijktijdig worden de kinderkopjes in de straat vervangen door betonslraatstenen. Dit is noodzakelijk omdat de kin derkopjes niet passen binnen het straatbeeld van het centrum. Omdat de Bontekoestraat wordt gebruikt als fietsroute zijn de kin derkopjes daarnaast vooral bij regen en vorst glad en gevaarlijk. Door het gebruik van straatklinkers wordt ook de geluidsoverlast aanzienlijk verminderd. De kinderkopjes wor den als sierbestrating hergebruikt bij bijzondere projecten in Venray. onder andere binnen de Jerusalemplannen Ook de openbare verlichting in de Bontekoestraat wordt aangepast, terwijl verder de kruising Eindstraat en Hoenderstraat wordt voorzien van een drempel. Met de totale werk zaamheden is een bedrag van 410.000 gulden gemoeid. Ook de in slechte staat verkerende riolering van de Hogeweg in Oirlo wordt vervangen, evenals het asfalt van de weg. Ook hier worden beton- straatstenen gebruikt. De kruising met de Pastoor Gerardsstraat en St. Machutusstraat wordt voorzien van een verkeersplateau. Ook op de Hoegweg wordt de openbare ver lichting aangepast. Het herinrich tingsplan kost 125.000 gulden. Beide herinrichtingsplannen zijn woensdagavond (gisteravond) tij dens een informatieavond voorge legd aan bewoners en andere belangstellenden. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Vrachtauto uitgebrand Op een bospad nabij de Toeristenweg in Well werd zondag morgen een uitgebrande trekker met oplegger aangetroffen die - zo later bleek - een week eerder was ont vreemd in dc Belgische plaats Meers (vlak over de grens bij Breda). De vrachtauto was geladen met enkele honderden dozen kle ding. De oplegger was in Well geheel leeg. De eigenaar van het voertuig is in kennis gesteld. Winkeldief overmeesterd Personeel van een winkel aan de Grotestraal in Venray wist zaterdag morgen een 53-jarige man uit Stevensbeek in zijn kraag te vatten nadat deze sokken en ondergoed had gestolen. Eenmaal buiten de winkel werd de man aangesproken waarop hij de buit ter waarde van enkele tientallen guldens teruggaf. Vervolgens probeerde de man te vluchten. Hij kon echter worden vastgehouden, waarna hij werd overgedragen aan een politie patrouille. Dc verdachte bleef de winkeldiefstal tegenover de politie ontkennen. Toen de agenten hem een boete van 240 gulden aanboden, betaalde hij deze echter meteen. De man werd hierna in vrijheid gesteld. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11