ZONWERING ROLLUIKEN Venrays ziekenhuis klaar voor de toekomst "We kunnen de rommel niet iedere dag zelf opruimen" Harold öf LENSSEN Onduidelijkheid over bouwvergunning Het Lagerhuis-debat 'Is er na 2000 nog industrie in Limburg?' 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Renovatie ziekenhuis in fasen Waals teleurgesteld UW Er komt weer leven in de Oostrumsebeek! PEEL EN MAAS donderdag 17 september 1998 - Pagina Het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray opent zaterdag 19 septem ber vol trots haar deuren voor het publiek. "Voor deze ene keer laten we onze bescheidenheid varen om flink op de trom te slaan", aldus adjunct-directeur Patiëntenzorg Goos Lomme. "Nu de renovatie is afgesloten beschikken we over een modern en goed uitgerust zieken huis. Dat laten we graag aan iedereen zien." De feestelijke her opening duurt van 10.00 tot 16.00 uur. i Aan hel einde van een rondje door het ziekenhuis, in gezelschap van Ton van Gestel, staffunctionaris Patiëntenzorg, blijkt Lomme niet helemaal de waarheid te spreken. De weg naar de toekomstige afde ling van de fysiotherapeuten wordt gemarkeerd door stof en arbeiders die druk in de weer zijn om het nieuwe onderkomen gestalte te geven. "Dat klopt, de medewerkers van die afdeling moeten nog even geduld hebben. Rond de feestdagen in december hopen we ook de nieu we afdeling fysiotherapie in gebruik In 1990 werd het startsein gege ven voor de renovatie van het St. Elisabeth Ziekenhuis. De renova tie, totale kosten 35 miljoen gul den. vond plaats in verschillende fasen. Een globaal overzicht: 1990 start le fase: aanpassing en uitbreiding poliklinieken en functieafdelingen begane grond. Verhuizing leslokalen en ver- pleegstersflat. 1992 start 2e fase: renovatie operatiekamer en eerste hulp,-de Vroegere wasserij-afdeling wordt ingericht als personeelsrestaurant. 1995 start 3e fase: aanpak souterrain en röntgenafdeling: het mortuarium dat zich bevindt onder de poliklinieken wordt geprivatiseerd en komt in een gebouw naast het ziekenhuis. In de kelder komt een logistieke "gang voor beddentransport, garde robe en kleedgelegenheid voor personeel en het archief van de röntgenafdeling. eind 1996 start laatste grote fase: aanpak alle veipleegafdelin- gen en realisatie nieuwe kinderaf deling op eerste etage. 18 september 1998: officiële ingebruikname gerenoveerd zie kenhuis. Ton van Gestel leidde afgelopen vrijdag een aantal oud-medewerkers van het ziekenhuis rond. te kunnen nemen. We hebben er echter bewust voor gekozen om meteen na de vakantie open huis te houden. Wanneer we tot december hadden gewacht, dan was het geren oveerde ziekenhuis voor de meeste mensen alweer een vanzelfspre kendheid", legt Van Gestel uit. Uit praktische overwegingen is gekozen om ook pas na het weekeinde de afdeling intensive care van het noodgebouw naar de vierde etage te verhuizen. Van Gestel: "De mensen hebben zaterdag volop de gelegen heid om de nieuwe afdeling intensi ve care te bewonderen met de nieuwste apparatuur en de bijzonde re bedden. Medewerkers van die afdeling geven die dag demonstra ties." LAAGDREMPELIG Sinds de start van de renovatie in 1990 heeft het St. Elisabeth Ziekenhuis zich ontwikkeld tot een laagdrempelig en goed uitgerust basisziekenhuis dat een belangrijke functie vervult in de regio Venray. Er is een uitgebreid scala van spe cialismen in huis en een eigentijdse polikliniek. Het beddenhuis is inge richt met aandacht voor comfort van patiënten en is gebruiksvriendelijk voor de verpleging. Van Gestel: "Iedere etage heeft een centrale balie en een teamkamer, een ruimte waar het personeel visites uil kan werken, werkoverleg kan voeren en patiëntenbesprekingen kan houden. De clustermanagers hebben daar naast een eigen werkruimte. Ook aan de veiligheid wat betreft medi cijnen is gedacht. Iedere afdeling heeft de beschikking over een medi cijndepot, waartoe het personeel alleen met een magneetsleutel en een persoonlijke code toegang heeft." BEDDENREDUCTIE De meest in het oog springende verandering op de verpleegafdelin- gen is de indeling van de patiënten kamers. Alle kamers zijn uitgerust met sanitaire voorzieningen zoals wc, douche en wastafel. "Dat was ook het grootste punt van kritiek van de patiënten. Toiletten en dou cheruimten bevonden zich op de gangen. Nu heeft elke kamer zijn eigen voorzieningen", aldus Van Gestel. Om die voorzieningen mogelijk te maken zijn de 6- en 4- persoonskamers nu omgevormd tot respectievelijk 3- en 2-persoonska- mers. Het St. Elisabeth Ziekenhuis voldeed daarmee meteen aan de door overheidswege opgelegde bed denreductie. Het ziekenhuis heeft nu een capaciteit van 181 bedden. Als 'toetje' werd afgelopen juni de geheel vernieuwde kinderafdeling op de eerste etage in gebruik geno men. "Binnen de gestelde tijdslimiet en het budget", stelt Van Gestel niet zonder trots vast. OORTJES KIJKEN Tijdens de open dag kunnen bezoekers een route door het zie kenhuis met 39 haltes afleggen. Die voert langs het laboratorium, de röntgenkamers. de eerste hulp, een van de operatiekamers en de nieuwe intensive care-afdeling. Medewerkers presenteren hun afde lingen op aansprekende wijze. Zo laten de gipsverbandmeesters de materialen zien waarmee ze werken en kunnen bezoekers zelf aan de slag met gips en spalken. Bij de polikliniek kindergeneeskunde mogen kinderen assisteren bij onderzoekjes zoals oortjes kijken, luisteren met een stethoscoop en baby's meten en wegen. Op de afde ling dagbehandeling kunnen bezoe kers een kijkje nemen in de ver nieuwde patiëntenkamers. TOEKOMST Met de voltooiing van de renova tie is het St. Elisabeth Ziekenhuis klaar voor de toekomst. Vreemd genoeg wordt nu alweer gekeken naar het nieuwe plaatje richting 2000. Ton van Gestel: "We gaan nu kij ken wat we tekort komen, wat we met de overtollige gebouwen gaan doen. Alle plannen worden voortdu rend bijgesteld aan de hand van de laatste ontwikkelingen in de medi sche wereld. Uiteraard afhankelijk van de budgetten die we van over heidswege ter beschikking krijgen. In die context moeten we priori teiten stellen. Feitelijk zijn we dan ook nooit klaar voor de toekomst." gegarandeerd goed! Industrieterrein de Hulst Tel. 0478-581486 Zonwering-Rolluiken-Roldeuren-Garagedeuren-Hordeuren-Rolhekken ONDERHOUD - REPARATIE - RENOVATIE Dit is de titel van de themabijeen komst die de Industriële Club ;Venray/ICV organiseert op vrijdag j 18 september 1998 om 16.00 uur in 'Hotel Asteria te Venray. I Hel ICV-bestuur heeft voor deze '•nogal verontrustende themabij- jschrij ving gekozen, omdat de •instroom in de techniek zodanig jterugloopt. dat de industriële basis van Noord-Limburg in gevaar dreigt ;te komen. Het perspectief voor de jkomende jaren geeft reden lot zorg, ;omdat de beschikbaarheid van {schoolverlaters in Limburg bijna de 'helft kleiner zal zijn dan gemiddeld (in Nederland. Is er dan niets te doen aan deze ontwikkeling? Jawel, er zijn oplossingen beschikbaar, maar daarvoor is commitment van de par itijen nodig. Tijdens de themabijeenkomst wordt opnieuw benadrukt dat samenwerking tussen de betrokke nen van groot belang is om de arbeidsmarkt van de techniek in balans te brengen. De heer drs. J.J.M. Tindemans, Provinciaal Gedeputeerde van Economische Zaken, onthult tijdens een "korte pre sentatie concrete middelen die ter ondersteuning van deze samenwer king zijn ontwikkeld. Doel van de bijeenkomst is niet alleen om kennis te nemen van de problematiek en conclusies te trek ken. maar ook concreet aan te geven waar er oplossingen liggen en wat het betekent deze te realiseren. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Heeft de gemeente Venray een bouwvergunning nodig voor de aan leg van ondergrondse containers? Dal vroeg VVD-commissielid John "Pas aan het einde van dit jaar komt er meer duidelijkheid over de nieuwe functiewaardering van de ambtenaren. Er is een eerste aanzet gegeven door een waarde- ringscommissie bestaande uit afgevaardigden yah werkgevers, werknemers en een onafhankelij ke deskundige. Die hebben una niem een advies uitgebracht." Burgemeester Waals reageerde vorige week woensdag in de com missie Algemene Zaken op vragen rond dc nieuwe functiewaardering van de Venrayse gemeenteambte naren. De Ondernemingsraad (OR) was eind juli uitermate teleurgesteld over de nieuwe func tiewaardering. De OR stuurde zelfs een brief naar alle medewer kers van de gemeente, waarin het zijn teleurstelling uitsprak over de gang van zaken. De gemeente stelt steeds hogere eisen, maar daar staat financieel steeds minder tegenover, zo luidde de strekking van de brief. Waals zei het te betreuren dat de actie van de OR in de publiciteit is gekomen. Waals nuanceerde tevens de actie van de OR: "Ik kan me voor stellen dat mensen teleurgesteld zijn over hun functiewaardering. Het is voor niemand prettig om te horen dat hij bijvoorbeeld in schaal negen komt als hij nu nog in tien zit. Dat kan ik me goed voorstellen. Maar dat heeft in ieder geval geen consequenties voor zijn of haar salaris. Een amb tenaar die nu in tien zit, behoudt ook bij een inschaling op functie niveau negen zijn huidige sala- Niessen vorige week aan wethouder Janssen tijdens de commissie Agrarische Economie en Milieu. Namens de voorzitter van de com missie antwoordde gemeente-amb tenaar Han Hoogma dat er op dit gebied totaal geen jurispudentie bestaat. Rechters doen steeds andere uitspraken, waardoor gemeenten worden gedwongen hun richtlijnen steeds maar weer aan te passen. "Hel is nu vaak hopen dat niemand bezwaar aantekent zodat er geen vertraging optreedt. Ik wijs in het kader van het DIFTAR-verhaal op de ondergrondse containers die we nu zo snel mogelijk willen reali seren. Volgens wethouder Janssen moet de gemeente in toekomstige bestemmingsplannen duidelijk aan geven waar ze ondergrondse contai ners wil plaatsen. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Gemeente pakt overlast hazelnootvruchten aan na klachten van burgers Het echtpaar Jac en Mia van de Sterren-Hesen is de trossen hazel nootvruchten voor hun woning aan de Helfrichstraat zo langza merhand beu. Door de harde wind blijven de vruchten van de bomen vallen en het echtpaar als gevolg opruimen. Gezien hun leef tijd -Jac is 71, Mia 68 - kunnen ze dat niet dagelijks zelf doen. "Het is ook niet onze taak maar die van de gemeente", aldus Jac. "Daar komt nog bij dat we na 1 januari, als het diftar-systeem wordt inge voerd, de rotzooi zeker niet meer in onze eigen afvalcontainer zul len gooien. Vanaf die tijd moet je immers gaan betalen voor het aantal keren dat je je bak aan de straat zet." De hazelnootbomen in de Helfrichstraat staan er volgens het echtpaar ruim 15 jaar. Voor die tijd zorgden bomen met rode vruchten in de herfst ook voor veel overlast en klachten van bewoners. De gemeente besloot daarop hazelnoot boompjes te planten, al had het echt paar toendertijd liever gezien dat er helemaal geen bomen meer werden geplant. Jac: "De laatste paar weken is het iedere dag raak. Zelf opruimen heeft geen zin want een dag later ligt alles weer vol met van die groene stekeli ge ballen. Voor mensen op leeftijd is het bovendien levensgevaarlijk. Je ligt zo op de grond. Daarbij heb ik mijn auto zelfs aan de andere kant van de straat moeten zetten, want hij zat helemaal onder de rotzooi. Mia voegt eraan toe dat er in hun straat meer oudere mensen wonen, die last ondervinden van de hazel nootvruchten voor hun deur. "Die mensen kunnen de rommel ook zelf niet iedere dag opruimen." Volgens gemeentevoorlichtster Thea Koot zijn er bij de gemeente D/?/: en Mevr. v.d. Sterren met op de voorgrond de jaarlijkse overlast. meerdere klachten bekend. "In oktober zullen er verspreid over de wijken 140 zogeheten bladkorven worden geplaatst. Dat zijn bakken, waar mensen naast bladeren ook hazelnootvruch ten in kunnen deponeren. Daarnaast zal de reinigingsdienst een keer per week een route door Venray gaan maken, waarbij de bladeren en vruchten worden opgeruimd. Als straks het diftarsysteem van kracht wordt, kan het inderdaad nooit de bedoeling zijn dat burgers moeten betalen voor afval waar ze zelf niet verantwoordelijk voor zijn." 10 Mille voor Synthese Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting Synthese. Regionaal Instituut voor Zorg en Welzijn in Venray. een bijdrage toegekend van 10.000 gulden voor het pr- en mar- ketingproject. Het Juliana Welzijn Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden zijn buurt vereniging. sociëteiten van ouderen, dorpshuizen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders en buurtprojecten. Het fonds vers trekt jaarlijks voor in totaal zo'n 20 miljoen gulden. Op de afdeling Welzijn van gemeenten en in veel bibliotheken ligt de gratis folder 'Een beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'. Hierin staat waar voor bijdragen worden toegekend en welke organisaties daarvoor in aanmerking komen. e vrouw van nu koopt mode bij... VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum U hoeft er niet voor naar Hilversum te reizen, laat staan naar London, om een echt Lagerhuis-debat van nabij mee te maken! Vrijdagavond 18 september kunt u het live bijwonen, gratis en voor niets, in de burger zaal van het Venrayse gemeentehuis. Inloop vanaf 20.00 uur. Het debat start om 20.30 uur precies. Op initiatief van de Venrayse Vrouwenraad zal een twintigtal debators met elkaar in discussie gaan over zes stellingen die afwisselend zullen worden ingeleid door de gespreksleider de heer Ad dc Bever en/of een aantal ter zaken deskundigen. De onderwerpen hebben in meer of mindere mate betrekking op het dagelijks leven in Venray. De rode draad die ook deze keer door het programma loopt blijft 'Politiek is niet alles, maar alles is wél poli tiek'. Een deskundige jury. beslaande uit mevrouw Genie Driessen (teamlei der redactie Venray. Dagblad de Limburger) en mr. Gerard Thijssen. zullen de debators beoordelen op argumentatie en presentatie etc. zodat aan het slot van de avond rond 22.30 uur bekend kan worden gemaakt wie zich anno 1998. Venrays debator nummer I mag noemen. De winnaar van 1997. Roel Kusters. heeft zich in elk geval ook weer aangemeld om zijn titel te verdedi gen. De avond wordt muzikaal opgeluisterd door de heer Ad Haans en Omroep Venray zal aanwezig zijn om radio-opnamen te maken die dan op een later tijdstip worden uitgezonden. Ook u bent van harte welkom! Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur open huis

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7