'Profiteren van een aantrekkelijk netto rendement? Wie wil dat nu niet! FRANSOL "Bulldozers staan al in de struiken te grommen' VOOR ALLE SOORTEN EN RUITEN- ZONWERING Sugar Mama in café De Bonte Koe Eerste expositie van het nieuwe seizoen Expositie Rommelmarkt Cursus Venrayse dansen Mongoolse band in De Evenaar ZONWERINGEN Orgelconcert PEEL EN MAAS donderdag 17 september 1998 - Pagina 3 In het st. Elisabeth Ziekenhuis is jn september een tentoonstelling jvan José van Loonsbroek. Zij werkt ;met acryl en olieverf. In haar schil derijen wil zij het gevoel van de ^afgebeelde kinderen en vrienden ^weergeven. Zij gebruikt daarbij jbnder meer zelfgemaakte foto's. j'Door te spelen met (on)scherpte ;kun je de aandacht verleggen en ;jopeisen. Zo ontslaan vreemde situ aties tussen mensen en dingen onderling', aldus José. De geportret- ieerden stralen vrolijk uit die aanste kelijk werkt. José schreef er de vol- jgende tekst bij. De lach geneest de deken en zwaarmoedigen. Samen ergens om lachen is een graadmeter voor wederzijds begrip. Een in het lichaam onstuitbaar zwellende en opborrelde lach verfrist de geest. Lachen is heilzaam. De lach behoort de lacher niet toe, maar die overvalt en overmeestert hem. 'n abonnement waard Op zaterdag 31 oktober is er van ».09.OO lot 14.00 uur een rommel- •markt in wijkcentrum De Kiosk, j Samen met de grote rommelmarkt wordt ook de kinder-rommel markt gehouden. Voor inlichtingen kunl u bellen naar P. Rodenburg, tel. 586872. Hier Jkunt u ook terecht voor het huren ïvan tafels. Als de zomer ten einde raakt en de avonden weer langer worden gaat in café De Bonte Koe aan de Hoenderstraat nr. 4 het live muziek gebeuren weer van start. Als eerste band in het nieuwe sei zoen zal zondag 20 september de Arnhemse band Sugar Mama optre den. Sugar Mama, reeds lang bekend bij het Venrayse publiek speelt sinds 1986 haar eigen stijl boogie en blues. Muziekanten met ieder hun verleden in Rootsmuziek bundelen hun krachten in een band met als motto 'We play rock roll music with a Bo Diddley beat'. Men zou hierbij denken aan Howlin Wolf, George Thorogood of John Lee Hooker. De band bewerkt ook graag akoe stische nummers, zonder hierbij het origineel uit het oog te verliezen. Het repertoire biedt dan nog meer ruimte voor verschillende stijlen, ook country en folk kunnen aan bod komen. Dat deze in volume, maar niet in energie, bescheiden variant van Sugar Mama goed aanslaat wordt regelmatig duidelijk in vele kroe gen, festivals en op radio en tv. De band laat ook bij shows de grenzen vaak vervagen. De eigenzinnige interpretatie van nummers laat menig origineel verbleken. a.s. zondag. Sugar Mama, aan vang 20.00 uur, entree ƒ5,-. Gewond bij botsing Bij een aanrijding met een perso nenauto is een 16-jarige bromfietser uit Meerlo vorige week woensdag gewond geraakt. De jongeman reed rond kwart over vier \s middags over de Henri Dunantstraat in de richting Oostrum. Een 26-jarige automobilist uit Venray reed over dezelfde weg en wilde rechts afslaan., waarbij hij de bromfietser over het hoofd zag. Een botsing was hel gevolg. Dejongen uit Meerlo kwam ten val en liep diverse schaaf wonden en kneuzingen op, die in hel ziekenhuis moesten worden behandeld. Schoolstraat 31, 5801 BN Venray, tel.: 0478 - 582215, fax: 0478 - 582215 Waar gastronomie en creativiteit samenkomen. Dagelijks geopend: lunch: van 12.00 tot 15.00 uur diner: vanaf 17.00 - 22.00 uur brunch: uitsluitend op reservering op zaterdag en zondag van 11.30 - 14.00 uur woensdag: rustdag Wij heten u graag van harte welkom. Marion en Harold Michiels Telefoon: 582215 Schoolstraat 31 - 5801 BN Venray Harry Vriens voor behoud gebouwen St. Servaas en St. Anna Kunsthistoricus Harry Vriens ait Well verzorgt op maandag 28 September een avondvullende dia presentatie in zaal Den Kerkdijk op het terrein van het voormalige - St. Servatius in Venray. De diale zing 'Honderd jaar architectuur op St. Servaas en St. Anna' begint om 19.30 uur en is gratis toegan kelijk. In opdracht van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. maakte Vriens een studie van de architectonische vormgeving van enkele originele paviljoens die zich ■nog bevinden op het terrein van ;voormalig St. Servatius en St. Anna. •Daarbij is vooral gekeken naar de icultuur-historische waarde van •beide locaties. Het idee van de dia- jlezing komt voort uit de ;Heemkundecursus die Harry Vriens jsamen met Jan Gootzen verzorgt, 'in de lessen kwam onder andere de ■psychiatrie in Venray aan bod. De [cursisten hebben me aangespoord om dit thema te verdiepen en in een [grotere kring te presenteren." Het 'Debat over de Venrayse .ruimte', dat in juni van dit jaar Slaatsvond, vormde voor Vriens en e Geschied- en Oudheidkundige jKring Venray e.o. aanleiding het jlhema in een actuele vorm te gieten. jVriens: "In het debat is de Venrayse jburger nadrukkelijk gevraagd om veen steentje bij te dragen aan de 1 invulling van de ruimte in Venray. Thema's aandragen, inhoudelijke bijdragen leveren en met ideeën en iplannen komen, zo luidde de aan sporing. De kring wil met deze dia- Ijezing een bijdrage leveren aan en Harry Vriens onderstreept met behulp van dia 's de kunsthistorische waarde van de gebouwen op "St. Anna en "St. Servatius betrokkenheid tonen bij het 'Venrays debat'. Bovendien willen we meehelpen de discussie rond dit thema te verdiepen en te verbreden. Ik hoop dat andere organisaties, ik denk dan aan bijvoorbeeld het IVN, ook een bijdrage gaan leveren aan het debat." HISTORISCHE OPNAMEN Harry Vriens opent de dialezing met het belichten van drie elemen ten die een rol hebben gespeeld bij het totstandkomen van St. Servatius en St. Anna. Die elementen - religi euze inspiratie, visie behandeling geesteszieken en paviljoensysteem en architectuur - geven al een eerste indruk over de cultuurhistorische waarde van beide gebouwen die rond 1900 door de Broeders en Zusters van Liefde uit Gent in Venray werden neergezet. De mar kante paviljoens werden gebouwd in de architectuur van de toen gebruikelijke Neo-stijlen uit de 19e eeuw. In de dialezing wordt aan dacht besteed aan die bouwstijlen. Daarna wordt in een beknopt over zicht met historische opnamen de bouwgeschiedenis van St. Servatius en St. Anna beschreven. Opvallende details aan de nog bestaande gebou wen krijgen aandacht en een plaats in de architectuurgeschiedenis. Als afsluiting van de avond wordt de cultuurhistorische waarde van de gebouwen besproken. BULLDOZERS Vriens vindt dat zijn studie pre cies past in het straatje van de gemeente. Meedenken om de ruimte in Venray zo verantwoord mogelijk in te vullen. "Want beide locaties staan in het 'Debat over de Venrayse Ruimte' ook ter discussie." Vriens (67), gepensioneerd kunsthistoricus, breekt een lans om die gebouwen niet zomaar verloren te laten gaan. "We moeten niet meemaken dat mensen later zeggen 'wat jammer nou dat met die gebouwen niets is gedaan'. Ik wil geen politiek state ment afgeven. Wel wil ik de cultuur historische waarde van bijna 100 jaar aangeven. Die is ongrijpbaar, niet in getallen uit te drukken, maar toch. We willen met name de poli tiek laten zien en horen wat er verlo ren kan gaan." Of een enkele dialezing, waarvoor onder andere ook wethouder Bert Kersten en Gijs Frencken van de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente Venray zijn uitgenodigd, resultaat heeft op de uiteindelijke beslissing van politiek Venray laat Vriens in het midden: "Ik denk dat het wel werkt, ondanks dat de bull dozers al in de struiken grommen om hun vernietigende werk te kun nen doen. Woningbouw is op die locatie de makkelijkste optie voor de gemeen te. Maar het zou wel zinvol zijn om te bestuderen of de gebouwen bin nen het geldende bestemmingsplan een andere bestemming kunnen krij gen." Ook op zaterdag bent u van harte op onze kantoren in De Robeco Groep biedt u een interessante beleggingsmogelijkheid: RG Hypotheek fonds. Dit fonds, uniek in Nederland, belegt voornamelijk in Nederlandse hypo theken. Naast mogelijke koerswinst, heeft u bij RG Hypotheekfonds de keuze uit een dividenduitkering in contanten of in aan delen uit de agioreserve, de agiostock. welkom tussen 10.00-13.00 uur Leunen en Venray. En voor de in Nederland woonachtige par ticulier is een dividenduitkering in agio stock onbelast. Een prettig vooruitzicht.- Tot en met 25 september 1998 kunt u aan delen RG Hypotheekfonds via het girale systeem kosteloos aankopen. Ga naar de adviseur van de Rabobank of kijk op internet: www.rabobank.nl. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530216 tel.(0478)530 456 peelmaas@tref.nl rabol281@tref.nl Galerie De Lochting rtyewCz Van 20 september tot 25 oktober is er weer een nieuwe expositie te bekijken in galerie De Lochting van vier Limburgse kunstenaars te weten Frans Klerkx uit Middelaar, Erik Kierkels uit Panningen, Karei Kurstjens en Teng van Deursen uit Weert. De eerste twee exposeren schilderijen en de twee laatst genoemden keramiek. FRANS KLERKX Autodiadact, is van dit viertal het langst met kunst en schilderen bezig. Hoewel hij honderduit en enthousiast over zijn werk en kunst in het algemeen kan vertellen is zijn belangrijkste stelregel: laat het kunstwerk voor zichzelf spreken. Neem de tijd om het kunstwerk te beschouwen en op je te laten inwer ken; sta niet meteen klaar met een oordeel of een verzoek om verant woording of verklaring. Hij zoekt Naar een subtiel even wicht tussen het statische (vlak) en dynamische (lijn). Tussen chaos en orde moet een verzoening tot stand gebracht worden, evenzo tussen geest en materie, en vorm en kleur. Mede door het ingehouden, sobe re kleurgebruik krijgen zijn werken een meditatief karakter. Hijzelf beschouwt ze als visuele mantra's, hulpmiddelen tot verstilling en bezinning. Voor hem is op zoek gaan naar de bron van het leven, 'in je zelf keren', en schilderen is een weergave wat je daar ervaart. ERIK KIERKELS Erik Kierkels woont en werkt al jarenlang in Panningen. Aanvankelijk heeft hij veel stijlen en technieken uitgeprobeerd en is hij met talloze experimenten en the ma's bezig geweest. De laatste jaren heeft dat geresulteerd in veel land schappelijke schilderijen, die vooral imponeren door heldere en primaire kleuren. Vaak is de invloed van de mensen in het landschap te ontdekken door een verdwaald gebouw/boerderij of Op maandag 12 oktober organi seert De Hakkespits een introductie avond Venrayse dansen, een gevolg van de cursus van vorig jaar. Deze wordt gehouden in De Kiosk in het Brukske van 19.30 tot 20.30 uur op maandagavond. Het programma bevat dansen die rond 1900 in Venray en omgeving werden gedanst. Ook worden de slreekdansen niet vergeten. De cur sus wordt gegeven door gediplo meerde dansleiding. Op de inlroductieavond kunt u zich in laten schrijven voor de cur sus die tien lessen omvat en gestart wordt op maandag 26 oktolTer om 19.30 uur. Heeft u zin om te dansen en ken nis te maken met een stukje Venrayse cultuur uit een oud verle den en een stukje geschiedenis van onze ouders/voorouders wilt bewa ren dat dreigt verloren te gaan, bel voor inlichtingen/opgave het secre tariaat van De Hakkespits, Otto Pijpker. tel. 0478-586260. Tot ziens op maandag 12 oktober in De Kiosk. dorpsgezicht. Maar belangrijker dan het beeld is de impressie"van kleu ren. In een aantal schilderijen voor deze expositie staat de mens cen traal waarbij hij op eenzelfde manier zoekt naar ruimte, even wicht, licht en vrijheid. KAREL KURSTJENS Karei Kurstjens besloot zijn loop baan in het bedrijfsleven met het voornemen 'pottenbakker' te wor den. Hij was toen 58 jaar en had geen ervaring op het gebied van keramiek. Hij schafte de benodigde materialen aan en binnen enkele Een van de werken van Karei Kurstjens jaren was zijn werk op diverse exposities in het land te zien. Karei is afkomstig uit Tegelen. waar eer dere generaties van zijn familie als pottenbakkers werkten. Vanaf het begin was zijn vormge ving traditioneel: zowel stoere scha len en kommen als elegante vaas- vormen met slanke halzen. De draaitechniek heeft zich in de loop der jaren uiteraard verfijnd en de glazuren werden steeds interes santer. Zijn kristal-glazuren zijn ver reweg favoriet en zeer bijzonder van kleur en tekening. TENG VAN DEURSEN Teng van Deursen is een leerling van Karei en heeft zich inmiddels een draaitechniek aangeleerd die vergelijkbaar is met die van zijn 'leraar'. Ook Teng is op latere leef tijd begonnen nadat hij vele jaren als amauensis verbonden was aan een Weerter scholengemeenschap. Ook zijn stook- en glazuurtechniek is vergelijkbaar met die van Karei Kurstjens. Voldoende redenen dus om gezamenlijk te exposeren. Tijdens de openingsmiddag op 20 september zijn de kunstenaars aan wezig en iedereen is welkom. De opening wordt verder muzikaal omlijst door Leon en Paul Martens (klassieke gitaar). Galerie De Lochting ligt aan de Laagheidseweg in Venray en is geo pend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.30 uur en op telefoni sche afspraak, tel. 0478-585173. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant In de herfst en winter heeft de Evenaar weer verschillende activi teiten op haar programma staan. Kindertheater, Pasar Malam. jazz muziek en de Thaise avond (reeds uitverkocht) zijn voorbeelden van wat komen gaat. Zondag 20 september speelt een groep uit Mongolië. De groep Endene Zuu is genoemd naar het eerste grote boeddhistische tempel complex dat gebouwd werd in Chinggis Khan. Komende uit het centrum van Mongolië, brengt de groep een grote keuze uit traditione le Mongoolse muziek, begeleid door de traditionele instrumenten die zelf gebouwd zijn. Nadruk ligt op de boventoon zang. De liederen gaan over de paarden, landschappen, kampioen worstelaars, etc. etc. Laat u meenemen naar het land van de nomaden en geniet van de wonder baarlijke klanken uit Mongolië. Aanvang is 16.00 uur en de entree is ƒ7,50. De Evenaar, Merselosewég 96. 5801 CE Venray. tel. 0478- 510036. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL 0478-515010 Zondag 20 september is er in de St. Petrus Bandenkerk een orgelcon cert van Jean Pierre Steyvers. Jean Pierre zoon van Pierre Steyvers (dirigent geweest van har monie Euterpe uit Venray) heeft zijn opleiding genoten in de conservato ria Maastricht en Amsterdam. Hij volgde cursussen in Frankrijk en Duitsland. Een van zijn leermeesters was Toon Koopman. Hij heeft diverse cd's gemaakt. Jean Pierre Steyvers won diverse prijzen in bin nen- en buitenland. De laatste prijs die hij won was de eerste prijs op het orgelconcert in Chartras (Fr.) een week geleden. Hij is organist en dirigent van diverse koren.Het pro gramma bestaat uit acht delen: I. Buxthude. preludium en fuga in 9 kl. Bux WV 146: 2. J.S. Bach, con certo in G dur van Vivaldi; 3. Brahms. Hertzlich tut mich verlan gen: 4. T L. Salomé. 3 stukken uit '10 pieces pourOrgue'; 5. P. Vierne. Inpromtu: 6. J. Alain; 2e Fantasie; 7. M. Duruflé. Siciliënne suitta voor orgel: 8. Lefébure. Wely Offertaire. Het concert begint om 16.00 uur en de toegang is vrij. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins. B. van Casteren-van Gils. R.E. Gabeler. H. Schraven, F. Schmeetz. M. van Tiel en J. Wittgen: za: F. SCHMEETZ Aronskelk 76, tel. 585900 zo: R. GABELER Allegrostraat 43, tel. 582824 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen. P. Corver, P. Henkes. R. Keijzer. L. Keijzer-Bors. G. van Loon, E. de Muinck Keizer. M. Van Straaten. J. de Vocht: E. de MUINCK KEIZER Pr. Hendrikstraat 26, tel. 588800 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF Stationsweg 5, tel. 5848 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: G. VALLEN, tel. 586605 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure. V. Geurts, R. Eelderink. G. Gelling en mevr. H. Loonen W. de VOCHT en E. RUYMBEEK DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum lel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren R. v.d. REIS Kuluutsheuvel 16, Overloon tel. 06-54630234 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door: T. TIGGELOVEN Blauw ververstraat 30, tel. 582411 Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 0478-513727 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP, ADVIES EN INFORMATIE Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd, tijdens feest dagen en weekend is het Meldpunt bereikbaar via het antwoordapparaat. Aangesloten instellingen/organisaties: Algemene Hulpdienst, Gehandicapten Platform Venray. Synthese - Instituut voor Zorg en Welzijn PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tfel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Henk Lammen Christ van den Munckhof Bas Poell Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 3