PEEL EN MAAS VOOR ALLE SOORTEN EN BUITEN- Charon Smits in Limburgse finale Kindersongfestival Venraynaar moet natuurbad (her)ontdekken Levensverhaal met een gouden randje Rïffi;: ïi Verband radarstraling en kanker niet bewezen 112- nummer veelvuldig misbruikt ZONWERINGEN Met het 'Tietenlied' naar Valkenburg HH In het openluchttheater in 'alkenburg vindt op zondag 16 lugustus de Limburgse finale ilaats van het VARA iindersongfestival. Onder leiding an presentator Henk Westbroek lemen vijftien kinderen in de leef- ijd van 10 tot en met 13 jaar deel tan dit zangspektakel. De win- laar gaat door naar de landelijke inale op 25 oktober in loogeveen. De 10-jarige Charon imits uit Venray is met het Tietenlied' een van de Limburgse inalisten. De finale begint om 15.00 uur. Moeder Annemie is de grote steun :n toeverlaat van de tienjarige ipruit. Dansen, zingen en toneelspe en zit moederlief in het bloed. In egenstelling tot vader Johan die rolgens zijn ega a-muzikaal is. Samen met haar moeder bezoekt Charon dan ook graag musicals. Oefenen, zingen en dansen, veel. zo liet alles doen ze samen. "Zo klein lis ze was. zong en danste Charon il. Ze kan ontzettend genieten als we samen naar een musical, bijvoor- jeeld naar The Phantom of the Opera in Schevcningen, gaan. Volwassenen begrijpen dat vaak liet. Maar zij vindt musicals lewoon prachtig. Oh. The Spice iirls ook wel hoor. Maar als ze loet kiezen tussen een cd van die meidengroep of een musical kiest ze beslist het laatste." Charon gaat naar groep 7 van de Petrus Bandenschool. Met "Ik hou van hard' uit het 'Kinderen voor (inderen'-repertoire stond zij vorig aar al in de Limburgse finale, ionder succes overigens. Voor haar wordt hel de tweede keer dat zij zich manifesteert op hel Kinderfestival- podium. "Vorig jaar was ik heel zenuwachtig", verontschuldigt zij zich min of meer, "ik moest ook nog als eerste de bühne op. Nu weet ik wat er gaat gebeuren." "En vergeel niet dat het een hele ervaring voor die kinderen is", voegt mam Annemie toe. "Ze zingen voor de eerste keer met een muziekband, daar staan van die grote muziek- boxen naast hen waaruit ze hun eigen stem horen, het contact met het publiek, een jury die de optre dens beoordeelt. Voor die kinderen is dat heel wat." CAPACITEITEN Op 21 juni was Charon Smits al te gast in het openluchttheater in Valkenburg. In een van de vier voor rondes waaraan in totaal 80 kinde ren deelnamen, wist ze de jury te overtuigen van haar niet geringe capaciteiten. Maar vreemd is dat niet. Charon zingt bij kinderkoor De Bandelieren, zit op jazzballet bij Dizzy Jazzdance en sluit in novem ber een driejarige opleiding aan de Muziekschool voor het A-examen saxofoon in twee jaar af. Tussendoor schildert en tekent ze ook nog. Annemie Smits: "Ze ver veelt zich nooit. Tussen de middag, als ze van school thuiskomt, eet ze een boterham en daarna is ze weer bezig met allerlei andere dingen. Zingen, dansen, ze is altijd in de weer. En elke dag opnieuw een half uurtje per dag saxofoon spelen." Het ligt dan ook voor de hand dat ze in die richting toekomstplannen heeft. Al is ze pas tien jaar. ze weet verdraaid goed wat ze later wil. "Naar de toneel- of balletschool", oppert ze. "Iets wat met musicals, dansen of zingen heeft te maken." TIETEN Charon Smits schreef al eerder een brief naar Peter-Jan Rens om in het tv-programma 'Geef nooit op' met Candy Duller saxofoon te mogen spelen. Ook Irene Moors en Carlo Boszhardt van Telekids kre gen een schrijven om in dit pro gramma met Dizzy Jazzdance te mogen optreden. In het programma Kinjerkraom van TV8 was Charon te zien in een special rond Winlerwonderiand in de Kasteeltuinen Arcen. Zondag verge zellen vader en moeder Smits, broertje Quincy en familieleden haar naar Valkenburg. Met het 'Tietenlied', haar favoriete nummer uit de oneindige reeks 'Kinderen voor Kinderen'-liedjes. dingt ze mee naar de hoofdprijs. Op de vraag waarover het lied gaat, giechelt ze. "Over lieten. Een meisje dat in bad met schuim zit te spelen. Ze voelt twee kleine hobbels. En is boos omdat ze die niet wil hebben. Ze wil dal ze plat is." Haar zesjarig broertje kent de tekst van buiten.De kleine jongeman heeft alleen niet het zangtalent van zijn oudere zusje. Maar dat geeft ook niet want hij is gek van basket ballen. "Zoals mijn neef", zegt hij trots. Als hij de Kinderen voor Kinderen-cd wil opzetten, wordt hij door zuslief Charon tot de orde geroepen. Die hoopt stiekem zondag hoge ogen te gooien. Al blijft mee doen voor haar net zo belangrijk als winnen. "Het liefste zou ik natuur lijk winnen. Winnen is altijd leuk. maar ik wil niet opschepperig doen. Ik vind het al hartstikke leuk dat ik weer mag meedoen." Moeder Annemie ziet de finale wel zitten: "In haar voorronde maakte ze een prima indruk. In vergelijking met vorig jaar in de finale is ze nu een stuk rustiger, zelfverzekerder." Maar winst of verlies maakt ook haar niet veel uit, ze is al trots genoeg dat ze zo'n bijzondere doch ter heeft. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v,ou Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn V Uit onderzoek van de politie Limburg-Noord is gebleken dat 6% van de mensen die het alrmnummer 112 bellen, mis bruik maken van het nummer en dus de alarmlijn onnodig belasten. Het oneigenlijke gebruik van het nummer, hier mee worden mensen bedoeld die bellen terwijl het niet om levensbedreigende situaties gaat, is niet in deze 68% opge nomen. De meldkamer heeft onlangs in een landelijke afspraak met alle regionale meldkamers afgesproken dat misbruikers van het alarmnum mer door de politie worden teruggebeld en dat ze worden gewezen op de strafbaarheid. De afspraak is vanaf juli in werking gesteld. Sinds juni 1997 is het moge lijk om de nummers van de misbruikers te registreren. Onlangs is men gestart met het terugbellen van de misbruikers. De rechter kan hen een boete opleggen, die tol maximaal iOOÓ gulden kan oplopen. Snel Betrouwbaar ST^j^ER^U REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Pare De Witte Vennen: parel in Oostrum Sinds 1 januari van dit jaar heeft het echtpaar Henk en Lidy Verberk de exploitatie van het recreatieve gedeelte van Pare De Witte Vennen in Oostrum in han den. Het recreatiepark heeft alles in zich om uit te groeien tot een gemeentelijke toeristische trek pleister van formaat. Peel en Maas nam een kijkje aan de Sparrend reef 12. Pare De Witte Vennen is in bewe ging. Er is 47 hectare voor recreatief gebruik beschikbaar, waarvan ruim de helft. 24 hectare, inmiddels een bestemming heeft gekregen. "We hebben dus nog ruimte genoeg. Meer dan genoeg", zegt Henk Verberk als hij een blik werpt op de kilometers lange waterlijn. De toe komst ziel er rooskleurig uit voor het dynamische echtpaar Verberk. Wonen en werken in een zo fraaie omgeving, waar natuur en recreatie elkaar treffen in een oase van rust. Wat wil je nog meer. Massatoerisme is spreekwoordelijk taboe als de toe komstplannen van De Witte Vennen ter sprake komen. Verberk: "We zijn niet op zoek naar 'Centerparcs-gas- ten'. We hebben ook niet de beschikking over een subtropisch zwemparadijs. Dat past niet in deze omgeving. Ook jongeren zullen hier tevergeefs aankloppen voor een ver blijf op ons park. Dan krijg je van die toestanden dat het park 's nachts op z'n kop staat door jongeren die voor overlast zorgen. Mensen die de rust opzoeken, natuurliefhebbers, dat is onze doelgroep." Onder leiding van een ervaren gids staat er voor de parkgasten wekelijks een natuurwandeltocht op hei programma naar de Geysterse bossen, de Rosmolen. of Bosschuizen. Ook kunnen de gasten elke week een huifkartocht maken en is er een kampvuur. "Een gemoe delijke sfeer en rust bepalen hier het beeld van het park. Nu en in de toe komst". zegt de gedreven onderne mer. CAMPINGPLAATSEN Pare De Witte Vennen is uniek in de regio. Als je de waterlijn denk beeldig volgt, zie je de contouren van een hand. In het eerste deel, zeg maar de duim. zijn inmiddels zeven exclusieve waterwoningen, met een prijskaartje van ruim 300.000 gul den. gerealiseerd. Langs de overige 'vier vingers' worden in de komen de jaren, afhankelijk van de vraag, nog eens 16 waterwoningen bijge bouwd. Nadat de waterlijn is afge- DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1998 - NR. 33 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG werkt, wordt ook het aantal huur- bungalows, nu nog 30 chalets, in de nabije toekomst aanzienlijk uitge breid. Pare De Witte Vennen heeft een vergunning om in totaal 200 gracht- en parkwoningen te realise ren. Afgelopen winter zijn boven dien de eerste voorbereidingen getroffen voor 70 campingplaatsen. Sanitair, nutsvoorzieningen, groen- aanleg en wegen werden in enkele maanden aangelegd. De eerste cam- pinggasten maken dit seizoen al gebruik van deze nieuwe faciliteiten op hel park. Als de zand- en grind- winning op het grondgebied over een jaar of vijf is beëindigd, beschikt De Witte Vennen over I50 tot 200 campingplaatsen. "Met de nadrukkelijke kanttekening dat er geen jaarplaatsen zullen komen", aldus Verbcrk. UITSTRALING Pare De Witte Vennen heeft onge kende toekomstmogelijkheden. "Niet in het minst dankzij de mede werking van de gemeente", gaat Verberk verder. "We krijgen alle steun om uit te groeien tot een park van hoog niveau met veel uitstra ling. Venray beseft dat het op toeris tisch gebied meer moet gaan bieden. Het ziet in dat deze sector nu en in de toekomst steeds belangrijker wordt." Ook het dugstrand moet in dit toekomstplaatje een wezenlijke rol gaan vervullen. Verberk: "Een bad met heel zuiver water. Metingen door het Zuiveringschap wijzen de laatste jaren steevast uit dat wij over een van de beste zwemwateren van Limburg beschikken." Door een modem circulatiesysteem, het water wordt via pompen uit de grindgaten onder een wal door naar het natuur bad geleid, is het heldere water een verademing om in te zwemmen. Waar de Venraynaar de weg richting Oostrum (nog) te vaak links laat lig" gen. komen dagrecreanten uit heel Noord-Limburg en Brabant naar het recreatiepark aan de Sparrendreef. De Witte Vennen beschikt naast het natuurbad over een fraaie speeltuin, een (verlichte) midgelgolfbaan, goede sanitaire voorzieningen en een frilure met terras. Het lijkt erop dat hel enige natuurbad in de gemeente Venray door haar eigen inwoners (her)ontdekt moet worden. "Dal heeft z'n tijd nodig. We tim meren nadrukkelijk aan de weg. Ik ben er vast van overtuigd dat ook de Venraynaar op den duur de weg naar De Witte Vennen gaal vinden", besluit Verberk. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Philip en Nelly Kortekaas zijn 50 jaar getrouwd Op zondag 23 augustus is het precies 50 jaar geleden dat Philip en Nelly Kortekaas-Dupont uit Venray in het huwelijksbootje stapten. Een mijlpaal die zal wor den gevierd met een H. Mis en een receptie in Smakt. Aan Peel en Maas vertellen zij hun levensver haal. Over hun eerste ontmoeting, over de oorlog die hun levens drastisch beïnvloedde en over de tijd erna waarin ze in Venray ein delijk hun rust vonden. "Als ik jullie alles moet vertellen wat er de afgelopen 50 jaar is gebeurd, kan ik beter een boek gaan schrij ven. Dat brengt tenminste nog wat op", zegt Philip lachend. Philip Kortekaas (78) werd gebo ren in Kaatsheuvel maar verhuisde vrijwel direct daarna naar Rotterdam, waar hij tot aan zijn diensttijd zijn jeugd doorbracht. "In het begin van de oorlog werkte hij als verpleger bij het Rode Kruis in ondermeer Nijmegen en Heusden. "Omdat ik daar veel werkervaring had opgedaan, kon ik in I94I als verpleger aan de slag in Noordwijkerhout. Ik had toen echt geluk want veel van onze mannen werden te werk gesteld in Duitsland. Toen het in Noordwijkerhout te gevaarlijk werd, heb ik negen maan den in Boekei gewerkt, waarna ik werd overgeplaatst naar Oostrum. Daar werkte ik als verpleger bij Pascalis, 200 psychiatrische patiën ten verzorgen in oorlogstijd. Met zijn allen in een stinkende kelder, dat was echt geen pretje", aldus Philip. Het was in die tijd dat hij zijn vrouw Nelly leerde kennen. "Ik zag haar staan bij de winkel; het was in de tijd dat alles op de bon was. Ik vroeg haar of ze een doosje scheer zeep voor me wilde meenemen. Nou. dat heeft ze gedaan en wat er daarna met ons is gebeurd, is bekend", aldus Philip. AAN DOOD ONTSNAPT Nelly (72) werd geboren aan de Stationsweg tegenover Servaas. ze is een geboren en getogen Venrayse. Haar ouders waren eigenaar van café-restaurant 't Anker. Ze zat drie jaar op de handelsavondschool en moest voor de rest veel thuis mee helpen in het café. "Mijn beste her inneringen uit de oorlog bewaar ik aan mijn kostschooltijd in Lent bij Nijmegen. Twee jaar lang heb ik daar een geweldige tijd gehad." Philip kijkt bedenkelijk. Hij denk't terug aan die keer dat hij samen met Nelly in Nijmegen op miraculeuze STATIONSWEG 13 VENRAY TEL, 0478-515010 wijze aan de dood ontsnapte. "Ik werkte in die tijd bij Pascalis en bracht haar stiekem naar kostschool In Nijmegen gingen we ergens een hapje eten toen pTotseling het lucht alarm klonk. We zaten midden in een bombardement. Drie minuten lang hebben we gedacht dat het einde nabij was. Overal in de omge ving lagen gebouwen in puin. Het was een wonder dat we het hebben overleefd. Toen we een beetje van de schrik waren bekomen, heb ik Nelly naar kostschool gebracht en ben ik zelf terug naar Limburg gegaan. Een tocht die ik niet snel zal vergeten. Omdat het treinverkeer helemaal lam was gelegd, ben ik met de stoomtram van Nijmegen naar Venlo gereisd. Vanuil Venlo ben ik vervolgens helemaal naar Venray gelopen om de ouders van Nelly gerust te stellen. Zij hadden over het bombardement gehoord op de radio en waren doodongerust." LIJDZAAM AFWACHTEN Op verzoek van de Engelsen moesten alle patiënten van Pascalis na de bevrijding van Oostrum naar het Belgische Zelzate, waar het een stuk veiliger was. "In die periode ben ik geregeld naar Venray gelift om Nelly te zien. Het is onvoorstel baar waar je allemaal toe in staat bent als je jong en verliefd bent." Na de oorlog ging Philip terug naar Noordwijkerhout en haalde hij op St. Bavo zijn verplegersdiploma. Niet lang daarna werd hij echter weer opgeroepen voor dienst. In een jaar tijd voer hij vanuit Engeland drie keer mee op een groot hospi taalschip naar Indonesië. "Een geweldige ervaring was dat", aldus Philip. Voor Nelly duurden de dagen in die tijd lang. "Zo ging dat nu een maal. Als meisje zal er niets anders op dan lijdzaam af te wachten." In 1948 gaven Philip en Nelly elkaar in de Paterskerk in Venray het ja-woord. Het paar ging hierna in Noordwijkerhout wonen waar Philip bij St. Bavo een vaste aan stelling kreeg. In 1951 namen ze hun intrek aan de Hoenderstraat in Venray. In het huis. dat ze toender- tijd voor 9000 gulden op de kop wisten te tikken, wonen ze nu nog steeds. Tot aan zijn pensioen werkte Philip als verpleegkundige bij Servaas. In zijn vrije tijd was hij een begenadigd keeper. Hij stond onder meer onder de lat bij St. Servalius en SV Venray. Nelly stortte zich in het vrijwilig- gerswerk. Ze verleende ondermeer nazorg in het ziekenhuis en was mede-oprichtster van zwemvereni ging Spio. Haar iijzet voor de Venrayse gemeenschap werd in 1974 beloond, toen ze de felbegeer de 'Piëlhaas Rooy' in ontvangst mocht nemen. Verder speelde Nelly 20 jaar lang toneel bij toneelvereni ging De Kerkdijkers. "Dat was mijn grote passie", aldus Nelly. GOEDE EN SLECHTE TIJDEN Momenteel genieten Philip en Nelly met volle teugen van hun oude dag. Hun vitaliteit is, gezien hun leeftijd, verbazingwekkend. "We hebben vier kinderen en vier schatten van kleinkinderen. We gaan regelmatig op vakantie naar Oostenrijk, waar onze oudste doch ter woont. We genieten van het leven. Kortom, we hebben alles wat ons hartje begeert." Wat het geheim achter 50 jaar huwelijk is. weet het echtpaar niet. "Ieder goed huwelijk gaat gepaard met goede en slechte tijden. Lol hebben met elkaar is natuurlijk erg belangrijk maar dat wil niet zeggen dal je elkaar zo af en toe eens flink in de haren moet zitten Dat hoort er nu eenmaal bij." Geen gevallen van kanker bekend bij GGW De Peel door Hawk-straling De toenemende onrust onder de bevolking door recente berichten in de media over kankerverwek kende radarstraling door het Hawk-luchtafw eersysteem heeft Defensie doen besluiten de 'veilige afstandsnorm' voor militairen op de drie luchtmachtbasissen in Nederland, waaronder de Groep Geleide Wapens de Peel in Vredepeel, aan te scherpen. Dat liet ma joor Zijlstra van de lucht machtvoorlichting in Den Haag afgelopen maandag weten. Kolonel Meulman van de Groep Geleide Wapens de Peel kon maan dag zelf geen inhoudelijk commen taar op de kwestie geven, aangezien besloten is alle mediavoorlichting centraal via de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag te laten verlopen. "Voor zover wij weten, zijn er bij de Groep Geleide Wapens de Peel in Vredepeel. waar met Hawk-raket- systemen wordt gewerkt, geen gevallen van kanker bekend die zijn veroorzaakt door electromagneti- schc radarstraling", laat majoor Zijlstra vanuit Den Haag weten. "Het verband tussen blootstelling aan radarstraling en de ziekte kan ker is tot op heden nog niet weten schappelijk aangetoond. In Amerika wordt al jarenlang uitgebreid onder zoek gedaan, zonder dal een direct verband aannemelijk is gemaakt. De onrust ontstond begin juni. Een Belgische militair beweerde dat hij kanker had gekregen door bloot stelling aan de straling van het Hawk-raketsysteem. België drong bij de NAVO onmiddellijk aan op een onderzoek. In de periode hierna meldden zich 16 Nederlandse oud- militairen met kanker bij de militai re bond AFMP. Sindsdien zit de schrik er goed in. "Om de onrust weg te nemen heeft Defensie besloten om de vei ligheidszone van de radar van het Hawk-luchtafweersysteem van 43 naar 74 meter uit te breiden", gaat Zijlstra verder. "Voor 1980 gold een afstand van 18.3 meter als veilige norm. Na dat jaar is het systeem dusdanig veran derd en aangepast dat het vermogen van de radars is verdubbeld. Je zou misschien verwachten dat de veilig heidszone als gevolg ook werd ver dubbeld naar 36.6 meter maar Defensie besloot toendertijd om een extra veilige norm van 43 meter te hanteren. We zijn in Nederland dus eigenlijk al voorzichtiger dan strikt gezien noodzakelijk is. De uitbrei ding naar 74 meter moet dan ook beschouwd worden als een middel om de onrust weg te nemen. Het is geen maatregel die is gebaseerd op de angst voor een vergroot risico op kankerbesluit Zijlstra. Behalve op de luchtmachtbasis in Vredepeel staan in Nederland op vliegbasis Twente en op vliegbasis Leeuwarden Hawk-raketsystemen gestationeerd.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9