4 Discussie over kermissen in kerkdorpen Cultuur en natuur in perfecte harmonie "Intocht Sinterklaas wordt nooit meer hetzelfde" Oude traditie wordt nieuw leven ingeblazen Je enthousiasme werkt vaak aanstekelijk ƒ39.75 EN MAAS I Meer kwaliteit en minder lang Naar schatting 60.000 tot 90.000 ;nsen hebben de kermis in nray bezocht. Die schatting ed wethouder Jan Driessen rige week op de slotdag van de snrayse kermis. Daarmee zet nray de trend van de laatste ren, waarin het zich nadrukke- k profileert als de grootste en zelligste kermis van Noord- mburg, voort. Volgens Driessen >bben dagelijks tussen 10.000 en .000 mensen over de kermis- einen gewandeld. "Eens temeer :t bewijs welke promotionele aarde de kermis voor Venray ieft", aldus Driessen. De Venrayse wethouder spreekt rder over een unieke samenwer- ng tussen horeca, kermisexploi- jlten, gemeente, politie en media: (ermis in Venray is bij uitstek hel ilksfeest waar mensen van alle ngen en standen elkaar treffen, jrheugend was het te zien dat ook iel allochtonen aan dit feest heb- :n deelgenomen." Hij noemde het jerrassingselement'. diverse attrac ts waren dit jaar bewust naar een idere locatie op een van de vier einen verhuisd, bijzonder islaagd. "We hebben louter goede acties gekregen. Zowel van ker- isexploitanten als van de bezoe- irs aan de kermis. Het verplaatsen in attracties heeft absoluut een isitieve uitwerking gehad op de jrmis van 1998." Driessen roemde tevens de inzet in de Venrayse horeca die met de kermis de nieuwe horecamunt intro duceerde: "De horecamunt is abso luut een toegevoegde waarde. Een ijzersterke formule. Daarnaast waren de terrassen van de diverse horecaondernemers van een hoge kwaliteit. De horeca Venray heeft zich op een voortreffelijke wijze gepresenteerd. Op deze wijze kan Venray meedingen met andere gro tere kermissteden, zelfs met Tilburg." KERKDORPEN De toekomst van de kermis op de kerkdorpen is dinsdag 8 september onderwerp van gesprek tussen wet houder Jan Driessen en afgevaardig den van de dorpsraden van de kerk dorpen. "We moeten voorkomen dat er in de toekomst, in met name op de kleinere kerkdorpen, kermisat tracties staan, maar dat er geen bezoekers zijn. De kermis, ook op de kerkdorpen, moet een meerwaar de hebben", aldus wethouder Jan Driessen. Hij streeft naar kermissen die minder lang duren, maar kwali tatief van een hoog niveau zijn. Over de toekomst van de kermissen in bijvoorbeeld kerkdorpen als Leunen, Oostrum en Ysselsteyn maakt Driessen zich niet al teveel zorgen. In de kleinere kerkdorpen met zo'n 1000 inwoners, bijvoor beeld Veulen en Heide, wordt het volgens hem echter steeds moeilij ker om een evenwicht te vinden lus sen kwaliteit en bezoekersaantallen. Pasar Malam in café-zaal De Evenaar De organisatie wil de sfeer van een echte Indonesische avond- markt creëren om samen een Pasar Malam te orga niseren", zegt Jan Fleurkens. "Niet in het minst omdat De Evenaar al een exotische uitstraling en inrich ting heeft. Bovendien houdt Jan zich al langer bezig met het organiseren van exotische feesten en avonden. Het lag dus voor de hand om hier een Pasar Malam te organiseren", vult Tom Berhitu aan. Het programma voor het weekein de van 13 tot en met 15 november is nog niet helemaal rond. Het raam werk staat inmiddels. Drie dagen lang staan er zo'n kleine tien stands en zitgelegenheden in het café en de zaal van De Evenaar. Op vrijdag avond is er een optreden van een dansgroep, zaterdag staat in het teken van live-muziek en zondag komen de kleinsten aan hun trekken met het optreden van een kinder theater. In de stands worden typisch Indonesische artikelen zoals kle ding, houtsnijwerk, poppen en deco ratiematerialen aangeprezen, terwijl een reisbureau de bezoekers van de Pasar Malam voorziet van alle mogelijke informatie over Indonesië. Uiteraard zijn er ook eet tentjes waar de bezoeker kan genie ten van vele exotische hapjes en drankjes. "Het land Indonesië staat drie dagen centraal. We proberen die typische sfeer van een echte Indonesische avondmarkt te creë ren". aldus Fleurkens. "De cultuur, de eetgewoonten, het geloof, alle daagse zaken die met Indonesië te maken hebben, worden uitgedragen. Het is een feest voor jong en oud en staat open voor iedereen", besluit Berhitu. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met beide orga nisatoren: Jan Fleurkens. telefoon 510036. of Tom Berhitu. telefoon 514270. Venray krijgt een lang vervlo- Mi traditie terug. Van vrijdag 13 it en met zondag 15 november indt in café-zaal De Evenaar in aal. 'enray weer een heuse Pasar der felam plaats. Eigenaar Jan :urkens en de Venrayse lolukker Tom Berhitu hebben aarvoor de handen ineen gesla- en. De Pasar Malam: een stokje saté. ëflankeerd door enkele korrels ftte rijst, genietend van een alinese dans in een tent van inferi- ire kwaliteit. Allang achterhaalde ferelen die zich jaren geleden speelden en die eigenlijk niets met en Pasar Malam van doen hadden, nmers, een Pasar Malam is een eiuwenoude Indonesische traditie in e vorm van een avondmarkt. die je lint vergelijken met de oer- lollandse kermis. Dorpelingen kon- én genieten van alle heerlijkheden it de Indonesische keuken, ze kon en de laatste nieuwtjes uitwisselen n zaken die men een jaar lang had erzameld had, te koop aanbieden, iëzelligheid troef derhalve. Toen iren na dato de eerste Indonesiërs Nederland belandden, kwam bij en de behoefte om een stukje eigen Jèntiteit in een toen vreemd land te reëren dan ook als vanzelf boven lijven. Dertig jaar geleden werd an n Den Haag de eerste Pasar ralam op poten gezet en in navol- ng daarvan ziet op 13. 14 en 15 Svember de eerste 'Indonesische emus' in café-zaai De Evenaar in 'enray het levenslicht. EXOTISCH -ï .'"Het idee speelde al langer om en Pasar Malam op poten te zetten, li de regio Venray woont een groot antal mensen van Indonesische en dolukse afkomst. Tom en ik hebben |arop de handen ineen geslagen donderdag 13 augustus 1998 - Pagina 3 bent alert op elke mogelijkheid om iets extra's te betekenen. En legt snel en prettig contact. Adviseren en ver kopen, als dat je goed ligt, kun je bij ons aan de slag. Nu verwachten we niet dat je direct alle benodigde ken nis in huis hebt. We verwachten wel dat je je snel ontwikkelt tot een all round commercieel medewerker. Om te beginnen door gerichte studies te gaan volgen. Bij Rabobank Zevenrode bieden we uitstekende faciliteiten daarvoor. Uiteraard zijn er ook altijd nog je collega's waar je op terug kan vallen. In onze bank is de cultuur gericht op samenwerken, met de klanten en met elkaar. Ben |e zelf ook van nature een teamplayer, dan zul je bij Rabobank Zevenrode een stimulerende werkomgeving vin den met een prettige dynamische sfeer. De functie van commercieel medewerker kan een prima basis zijn voor verdere ontwikkeling. Onze organisatie verandert en groeit voortdurend, en biedt zo steeds diverse loopbaanmogelijkheden. Vanzelfsprekend zijn onze arbeids voorwaarden uitstekend. Als basis voor deze functie denken we aan een Hbo-opleiding. Meer informatie kun je krijgen van Leo Driessen, manager Bedrijven of Wim Visschers, directeur Vestigingen en Hypotheken, te bereiken op resp. 0478-530 411 en 0478-530 361 of stuur je sollicitatie met c.v. binnen 14 dagen naar Rabobank Zevenrode, t.a.v. directiesecretari aat, Postbus 5006, 5800 GA re Ven ra v. Rabobank Zevenrode Als je zélf een winkel binnenloopt, wil je ook goed geholpen worden. Omgekeerd doe je dat dus ook naar je eigen klanten. Met die instelling heb je een prima basis om commer cieel medewerker bij Rabobank Zevenrode te worden. Tijdens de inwerkperiode leer je alles over de producten die je terrein bestrijken, zodat je op elke vraag van klanten het juiste financiële antwoord weet te geven. Je verplaatst je gemakkelijk in hun situatie, kunt goed luisteren, Commerciële medewerkers m/v Harry en Mariet van der Locht zien galerie als culturele verrijking Êe+eafé "De Barrier" Maasheseweg 93, 5817 AA Venray Tel. 0478-580001 Ov\s week menw Stokbrood met kruidenboter vooraf - Vispallet of Vleespallet - Vis Frito Mistoy Calamaris, aepaneerde mosselen met sausjes of lamskoteletten met kruidenbi - Vanilleijs met sinaasappelsaus a\ jir r_i boter of witte ckocolademousse met advocaatsaus Omkeuken tl<w) ,>vj.vivl vuivi) ILMX' uur. Wij wwrqri, mv |.vsl ,s-k Ui lly.is, J.vls of «vmpU-t. V.m L,ff«-t, .Inruk M muzifk Deken Koos van Haren van St. Nicolaasgilde is niet meer Aan de Laagheidseweg in het buitengebied van Venray wonen Harry en Mariet van der Locht. Hun grote, verbouwde boerderij ligt op een schitterende locatie, een plek die een serene, landelijke rust uitademt en waar je helemaal tot jezelf kunt komen. Een plek ook waar je na een lange wande ling of fietstocht ongestoord van prachtige kunst kunt genieten. Want Galerie De Lochting is het bewijs dat cultuur en natuur de perfecte combinatie vormen. Volgend voorjaar vieren Harry en Mariet van der Locht hun eerste lustrum. Het is dan vijfjaar gele den dat zij hun galerie openden. Het echtpaar, dat tevens een mini- camping runt, beschouwt het ver zamelen en tentoonstellen van kunst als een verrijking van het leven. Mariet: "Ik doel hierbij niet op een verrijking in financiële zin, het gaat ons erom dat het cultureel gezien iets toevoegt aan ons leven. We komen in contact met kunste naars, bezoeken tentoonstellingen en proberen onze expositieruimte zoveel mogelijk naar eigen smaak in te richten. Harry volgt aan de Volksuniversiteit bovendien de opleiding kunstgeschiedenis." Dat het het echtpaar niet om het geld te doen is, blijkt wel uit het feit dat beiden een vaste baan heb ben. Harry (56) werkt in Helden als leidinggevend maatschappelijk werker. Hij zit in de VUT-rege- ling, wat voor hem inhoudt dat hij iedere woensdag vrij heeft. Mariet is lerares huishoudkunde in het voortgezet speciaal onderwijs in Venray. een baan van tien uur in de week. "Zo houden we allebei genoeg tijd over voor onze pas sie", aldus Mariet. "En als mijn man straks met pensioen gaat. wil hij zich helemaal gaan richten op de galerie." De landelijke omgeving waarin De Lochting zich bevindt, blijkt veel mensen aan te spreken. Een kijkje in deze galerie levert dan ook een heel ander beeld op dan een bezoekje aan een doorsnee galerie. Kouwe kak is aan het echtpaar Van der Locht niet besteed. Het gaat er allemaal heel ongedwongen aan toe, op zijn boerefluitjes, zonder enig uiterlijk vertoon. Een opzet die tot succes heeft geleid want per weekend ontvangt het echtpaar gemiddeld zo'n 30 bezoekers. "Mensen van verschillend pluimage", aldus Mariet. "Of je nu geld hebt of niet, verstand van kunst hebt of een echte leek bent, kijken naar kunst kan iedereen." Het informele sfeertje spreekt bovendien veel kunstenaars aan. In de loop der jaren heeft het echt paar de basis gelegd voor een aan tal goede contacten. Mensen die op een uiterst professionele manier met hun vak bezig zijn. Trix Rijpkema (acryl op doek). Marleen van de Steeg (keramische beelden), Geert Vullings (etsen), Sia Fanoembi, Petra Verhees, Mia Vullinghs zijn enkele voorbeelden hiervan. "Met name aan Trix heb ben we veel te danken. Zij was de eerste kunstenaar die bij ons expo seerde en heeft in de loop der tijd een vaste plek binnen onze galerie veroverd. We streven ernaar om continu werken van drie verschil lende kunstenaars aan het publiek te laten zien. Als we een nieuwe expositie inrichten, gaat de ruimte er ineens heel anders uitzien. Persoonlijk geeft me dat iedere keer opnieuw een kick. Wat ons echter de meeste voldoening geeft in ons werk is het ontdekken van de persoon achter een kunstwerk. Onlangs was bij De Lochting een prachtige expositie te zien van schilderijen en objecten in colla getechniek van de Braziliaanse kunstenaar Joao Colagem en gedichten van Wim Keursten uit Rotterdam. Deze gecombineerde tentoonstelling is tot en met 15 september te bewonderen in de Rabobank in Venray ter gelegen heid van hel 100-jarig bestaan van deze bank. Tol en met 23 augustus kunt u bij De Lochting nog terecht voor de ZomerexpoSitie met ondermeer werken in olieverf, acryl op doek en keramische beelden en objec ten. Waar de galerie normaliter alleen in weekenden van 10.00 tot 17.00 uur (en op afspraak) is geo pend, zal De Lochting van 17 tot en met 23 augustus de gehele week voor bezoekers toegankelijk zijn. Op 1 augustus jongstleden overleed op 62-jarige leeftijd Koos van Haren uit Venray. Als deken van het St. Nicolaasgilde was hij 20 jaar lang de grote ini tiator achter de intocht van de goedheiligman in november. Een man om nooit meer te vergeten. Attent, gedreven en humoris tisch. Een levensgenieter met een luisterend oor voor iedereen. De St. Nicolaasintocht zal nooit meer hetzelfde zijn. "Koos van Haren hield van men sen en de mensen hielden van hem." Hel zijn de woorden van Theo Schaeffers, die 20 jaar lid is van het St. Nicolaasgilde en Koos dus erg goed heeft gekend. In april van dit jaar werd Koos ziek, eind mei werd hij in het ziekenhuis in Venlo opgenomen. Het was de dag waarop de eerste nieuwe haring van dit jaar in Venray werd geïntro duceerd, iels waar Koos normaliter voor zorgde. Hij reisde jaarlijks naar Scheveningen om voor zijn Rover-klanten van de Venrayse Automobiel, en Garagebedrijven de eerste 'Hollandse nieuwe' mee te brengen." Hoe geliefd Koos van Haren was. bleek tijdens zijn crematie in Blerick, waar naast zijn familie honderden vrienden, kennissen en collega's hem de laatste eer bewe zen. Aansluitend was er in zijn stamkroeg. De Kooy in Wanssum. een 'laatste rondje', waarmee gehoor werd gegeven aan zijn laat ste wens. Een definitief afscheid in De Kooy. het clublokaal van c.v. De Nachtraven, waarvan hij presi dent was. Zijn liefde en inzet voor de carnaval bleef echter niet beperkt tot deze vereniging. In 1963 was Koos de grote prins van Venray een jaar later trad hij toe tot de 'Aid Prinse Kompenej Rooi'. "Koos van Haren was een brug genbouwer", gaat Schaeffers ver der. "Het was onvoorstelbaar hoe gemakkelijk hij contacten legde en andere mensen wist te inspireren. In februari 1978 volgde hij Constant Pijls op als deken van hel St. Nicolaasgilde, daterend uit 1640 en daarmee het oudste gilde van Venray. Nu. 20 jaar later, kijk ik met ontzettend veel genoegen en weemoed terug op de lijd die ik met hem heb mogen samenwerken. Niets was hem teveel. Zo zorgde hij er in november 1997 hoogstper soonlijk voor dat Piet Muis. die 50 jaar lang de man achter Sinterklaas is geweest. i\ls "Venrays Gouden Sinterklaas' werd opgenomen in het Guiness Book of Records. Koos heeft daarna ook bereikt dat de staf werd overgedragen aan Paul Janssen, het petekind van Piet Muis. St. Nicolaas bleef daarmee in de 'Muizenfamilie'. Door de prima contacten die Koos met de plaatselijke onderne mers had, kunnen wc bij de organi satie van de St. Nicolaasintocht steevast rekenen op de financiële steun van de VZO, de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers in Venray. Hij was uitermate geliefd bij iedereen die de St. Nicolaasintocht jaarlijks mogelijk maakt: de Koninklijke Harmonie Euterpe, gymnastiekvereniging St. Christoffel. Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan en M.M.S.K St. Petrus Banden." "We zullen Koos verschrikkelijk gaan missen. Ik zie hem zo voor me staan op het bordes van de muziekschool, hij verwelkomt de Sint met een warme handdruk. Kinderhartjes die steeds sneller gaan kloppen. St. Nicolaas leeft voort bij de gedachte aan Koos. Een troost maar ook niet meer dan dat." s4<pe*td<i ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins. B. van Casteren-van Gils. R.E. Gabeler. H. Schraven. F. Schmeetz. M. van Tiel en J. Wittgen: J. WITTGEN Langstraat 106, tel. 586082 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen. P. Corver. P. Henkes, R. Keijzer. L. Keijzer-Bors. G. van Loon, E. de Muinck Keizer. M. Van Straaten. J. de Vocht: E. de MUINCK KEIZER Pr. Hendrikstraat 26, tel. 588800 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 lot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 580140 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 580140 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTUK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek. J.M. van Winden, W.H. de Vocht. R.C. Goedegebuure. V. Geurts, R. Eelderink. G. Gelling en mevr. H. Loonen R. EELDERINK en V. GEURTS DIERENARTSENPRAKTUK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42. Oostrum tel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren H. v. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 0478-513727 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door: H. v. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 0478-513727 Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur. tel. 0478-582411 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP, ADVIES EN INFORMATIE Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd. tijdens feest dagen en weekend is het Meldpunt bereikbaar via het antwoordapparaat. Aangesloten instellingen/organisaties: Algemene Hulpdienst, Gehandicapten Platform Venray. Synthese - Instituut voor Zorg en Welzijn PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Henk Lammen Christ van den Munckhof Bas Poell Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigmgsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur

Peel en Maas | 1998 | | pagina 3