Een druk op de rode knop... Ml FRANSOL Belgische francs of Duitse Marken nodig? Kinderkopjes verdwijnen Spoed achter detailhandelnota Kuijpers neemt Clephas over OOK ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? FRANSOL IN HUIS HALEN! Boncura introduceert nieuw zorgconcept Wijkfeest Landweert Gemeente betaalt achterstallige pensioen kosten Pagina PEEL EN MAAS donderdag 23 juli 1998 - Pagina 5 Brisantgranaat in Leunen tot ontploffing gebracht Aan een bosrand van de Oosterbosweg in Leunen werd afgelopen vrijdag door een team van het Explosieven Opruimings Commando (EOC) een brisant granaat tot ontploffing gebracht. Op zich geen schokkende gebeur tenis, omdat het EOC regelmatig in Venray en haar kerkdorpen actief is. Voor Jaeco de Graaf was het wel een bijzondere dag. Die deed examen voor de opleiding tot assistent ruimploeg van het EOC. Peel en Maas mocht over de schouder van de examenkandi daat meekijken. 'Heelt u een wc?', vraagt Jaeco de Graaf in een van de wachtruimten van het Venrayse politiebureau. "Gelukkig wel', lacht brigadier Noy van hel politiekorps en wijst hem de weg. Voor De Graaf betekent het nog even stoom afblazen. De uren die komen gaan. bepalen voor een groot deel zijn verdere maatschap pelijke carrière. Het praktijkexamen voor de opleiding tot assistent ruim ploeg van het Explosieven Opruimings Commando omvat twee delen: tijdens hel eerste examen moet de kandidaat twee conventio nele explosieven onschadelijk maken, in het tweede traject dient De Graaf aan de slag te gaan met geïmproviseerde explosieven. een voudiger gezegd 'bompakketjes* van terroristen. Vandaag staat deel I op het programma, onderverdeeld in twee klussen in Venray en Horst. De opleiding tol assistent ruim ploeg is zwaar. En lang. Alles bij elkaar is een kandidaat tien jaar bezig om hel 'papiertje' te halen. Na de gewone militaire opleiding wachten hem een eenjarige oplei ding munitietechniek en zes jaar ervaring in de praktijk, bijvoorbeeld in een munitie-werkplaats. Dan pas mag hij deelnemen aan de opleiding tot assistent ruimploeg die acht maanden duurt. Jacco dè Graaf wordt vandaag beoordeeld door de examinatoren John van Blokvoort en Karei Zwiggelaar. "Alles wat Jacco de komende uren doet en zegt. weegt mee in onze beoordeling", verklaart Zwiggelaar de criteria waarop de kandidaat wordt beoor deeld. "Zijn theoretische kennis, praktische uitvoering, gedrag, per soonlijkheid. is hij netjes, zenuw achtig. We gaan uit van een totale indruk." FOUTE BOEI. De opdracht voor deze morgen betreft een op een stuk akkerland aan de Seheiweg in Leunen aange troffen projectiel. De melding wordt volgens het protocol door brigadier Noy overgebracht aan het EOC- team. Na een laatste slok koffie gaat het gehele gezelschap richting het Venrayse kerkdorp. Eigenaar Claessens heeft aan de achterzijde van zijn perceel, op nummer 7. het projectiel tijdens het ploegen van een stuk akkerland aangetroffen. Hij heeft de blindganger tussen de scherpe messen van de ploegmachi- ne gehaald en midden op een open plek neergelegd. "Foute boel", aldus Karei Zwiggelaar, "ons advies is altijd om een projectiel te laten lig gen waar ie wordt aangetroffen. En dit te melden bij de politie. In over- De voorbereiding is zeer belangrijk en moet nauwkeurig gebeuren. leg met ons wordt dan beslist wat er met het projectiel gebeurt. Ligt ie in een afgelegen gebied, dan wordt het projectiel zo lang veilig gesteld in afwachting van de ruiming. Als hij in het centrum van een dorp of stad wordt aangetroffen, dan gaan we meteen tot ruiming over." De Graaf. Zwiggelaar en Van Blokvoort lopen richting de 'plek des onheils'. wij kijken vanaf een afstandje toe. Jacco kijkt. meet. maakt aantekeningen op een klein papiertje. "Hij heeft nu globaal de herkomst van het projectiel geïden tificeerd". legt John van Blokvoort naderhand uil. "De maat. welk type ontsteker, het land van herkomst. Nu gaat hij in de boeken het projec tiel exact identificeren." Geen klei nigheid als je bedenkt dal er-meer dan 1 verschillende soorten munitie alleen al in de Tweede Wereldoorlog zijn gebruikt. Jacco bladert in de aanwezige standaard werken. wikt en weegt, om na een kleine tien minuten met het defini tieve oordeel te komen. "Een 7.5 centimeter brisantgranaat van Duitse makelij. Met een restant ont steker. dus een blindganger", ver duidelijkt hij de herkenning die hij in vakjargon aan de beide examina toren heeft overgebracht. SLEUTELTJE KAPOT Het eerste deel van de klus is geklaard. Nadat het EOC-team afscheid heeft genomen van de familie Claessens. is het zoeken naar een geschikte locatie om het projectiel tot ontploffing te brengen. Uiterst zorgvuldig wordt de brisant granaat door Jacco in een oude munitiekast gelegd en vervolgens in de truck van de EOC gezet. Brigadier Noy fungeert als gids als het gaat om het vinden van een loca tie. De stoet gaat binnendoor rich ting Castenray; Noy en De Graaf staan via een portofoon met elkaar in verbinding. De tijd dringt, want om half twee wordt het EOC-team in Horst verwacht voor de tweede klus van die dag. In overleg met beide examinatoren wordt besloten te kiezen voor een bosrand, gelegen aan een stuk weiland aan de Oosterbosweg. Dan slaat het noodlot toe. Chauffeur/helper Breijer van het EOC. die de noodzakelijke voorbe reidingen treft voor de ruiming, koifit met de onheilstijding. Bij het openen van de kastjes aan de buiten zijde van de truck, waarin zich de haspel en springstoffen bevinden, is het sleuteltje afgebroken. En wat erger is, een reservesleutel is niet voorhanden. Koortsachtig overleg met de thuisbasis van het EOC. De optie om de kastjes open te breken, brengt teveel schade toe aan het voertuig. Dan maar de reservesleu tel vanuit Culemborg naar Venray over laten komen. Brigadier Noy ontpopt zich als redder in de nood. In een rotsvaart rijdt hij richting winkelcentrum De Bleek om nog geen 20 minuten later glunderend met een nieuw vervaardigde sleutel terug te keren. CRUCIAAL De tegenslag heeft Jacco de Graaf niet uit zijn evenwicht gebracht. Integendeel, hij straalt rust en zelf verzekerdheid uit als de ultieme opdracht nakende is. Hij legt uit waarom juist voor deze locatie is gekozen en hoe hij de zaak gaat aan pakken. In het zand verduidelijkt hij zijn plan van aanpak. Hij heeft de hoofdrichting van de explosie bepaald. "De bedoeling is dat de explosie in de richting van het bos gaat. Zodat het grootste deel van het zand en de scherven van het projec tiel het bos ingaan. En niet richting het weiland. Alles is erop gericht om zo weinig mogelijk schade toe te brengen." Aan de bosrand heeft hij inmid dels een kuil van pakweg 80-90 cen timeter gegraven. Hij kneedt 125 springstof tot een ovaalvormig geheel. Dan komt hel cruciale moment, het electrisch slagpijpje in de kneedstof aanbrengen en vervol gens op de kop van de granaat plaat sen. Een lange draad verbindt hel projectiel met de exploder, zo'n 100 meter verderop langs de Oosterbosweg. Alles is in gereed heid gebracht om de brisantgranaat lot ontploffing te kunnen brengen. Als ware hij een ploegcommandant, eeri rang die beide examinatoren met trots dragen, dirigeert hij bri gadier Noy en zijn superieuren Van Blokvoort en Zwiggelaar richting strategische punten. Om toevallige passanten tegen te houden. Veiligheid staat al de hele operatie hoog in het vaandel. Zeker als het moment suprème nadert. Drie, twee. eeneen druk op de rode knop en de brisantgranaat is niet meer. De zand komt nauwelijks twee, drie meter omhoog. De operatie is gelukt. Met zijn drieën nemen ze 'n kijkje waar de granaat tol ont ploffing is gebracht. Zand is 50, 60 meter bosinwaarts geblazen, op het weiland wordt nauwelijks zand en een enkele scherf aangetroffen. Precies zoals Jacco zich had voorge nomen. De missie is volbracht. Hij is zelf niet ontevreden. "Ik heb er geen slecht gevoel over. Maar ja, je bent toch afhankelijk van het oor deel van de examinatoren." Een van hen stelt mij gerust. "Jacco slaagt, neem dat maar van mij aan", ver klapt Zwiggelaar. "Hij is een hele goeie. Rustig, beheerst, met kennis van zaken." Ik zou het hem graag hebben overgebriefd, maar voor Jacco wacht nog eerst diezelfde middag de tweede opdracht. Vernielingen in A Merselo opgelost Vier jongens uit Merselo heb ben bekend de vernielingen op en rond de basisschool te hebben gepleegd. De politie kon de jon gens aanhouden dankzij de mede werking van de plaatselijke bevol king. Zij zullen voor de schade, groot 300 gulden, opkomen. Hel onderzoek in deze zaak is nog niet afgesloten.J Vernielingen opgelost Vier jongeren uit Well hebben bekend in de kom van Oostrum bloembakken te hebben vernield en twee auto's te hebben beschadigd. De aanhouding gebeurde in samen werking met het soosbestuur. De knapen komen voor de schade van 200 gulden op. Eerder ging men ervan uil dat acht jongeren, die betrokken waren bij de vernielingen rond de basisschool in Oostrum. ook met deze zaak te maken hadden. Dat bleek dus niet het geval te zijn Traditioneel in het eerste weekend van de (basis)schoolvakantie staat de wijk Landweert in het teken van het Wijkfeest. Het hoogtepunt van dit feest vindt plaats op zaterdag 25 juli. Om 11.00 uur start de Zeskamp waarvoor zich ditmaal maar liefst 21 ploegen hebben opgegeven. De wijkvereniging heelt echter moeten besluiten om een drietal ploegen af te moeten wijzen om de simpele, maar ook trieste reden da 'het gewoon vol zit'. Een Zeskamp op de manier zoals deze nu plaatsvindt is echter niet uit te voeren voor meer dan 18 ploegen. Daarnaast zou dit betekenen dat er op de feestavond ploegen de toe gang geweigerd moeten worden omdat het onmogelijk is. gezien de huidige situatie en opzet, een grote re tent te plaatsen zo dicht bij het wijkcentrum. Hiermee hebben we meteen het tweede hoogtepunt van het Wijkfeest genoemd. De feest avond in de tent bij het wijkcen trum. Het orkest van dienst is Design. Dit orkest staat garant voor een geweldig stuk muziek en sfeer. Gezien de grootte van de tent en de daarbij horende beperkingen (van wege brandgevaar enz.) is er. buiten de zcskampploegen. slechts een beperkt aantal kaarten in de vrije verkoop. Kaarten verkrijgbaar aan de kassa op de avond zelf vanaf 20.00 uur. Bromfietscontrole in Venray Een 16-jarige jongen uit Venray heeft zondagmorgen om 11.00 uur een proces-verbaal gekregen omdat hij zonder helm op zijn vervoermid del reed, dat tevens ten onrechte een oranje plaat in plaats van een gele voerde. Bij de controle bleek dat het vervoermiddel gemaakt was voor een snelheid van meer dan 25 km/u. CURSUS ONTSPANNINGSMASSAGE TE HOLTHEES In de praktijk voor LICHAAMSGERICHTE PSYCHOTHERAPIE werkt Leo Oome als BIODYNAMISCH THERAPEUT en verzorgt hij 'n cursus ontspanningsmassage/anti-stressbehandeling. Begin september 1998 starten er nieuwe groepen. In f2 bijeenkomsten leer je hoe je jezelf, je huis genoten en je vrienden op biodynamische wijze door massage kunt helpen diep te ontspannen. Ook leer je hoe je meer ontspannen in het leven kunt staan en je je onafhankelijk welzijn kunt bevorderen. Voor informatie bel je 0478-636287 Leo Oome, Biodynamisch Therapeut Cliënten wonen in kleine woongroepen Prinses Margriet opent op donder dag I oktober in Panningen de nieuwbouw van zorgcentrum De Wietel. Samen met verpleeghuis Beukenrode in Venray en verpleeg huis Elzenhorst in Horst maakt De Wietel deel uit van de Stichting Boncura. een zorgorganisatie voor ouderen in Noord- en Midden- Limburg. Met de nieuwbouw heeft De Wietel. een combinatie van ver pleeghuis en verzorgingshuis, een nieuw zorgconcept geïntroduceerd. De woonfunctie van het verpleeg huis en de huiselijke bezigheden staan hierin centraal. De cliënten wonen in kleine woongroepen met een herkenbare en huiselijke inrich ting. De woongroepen zijn zoveel mogelijk zell'verzorgend. zo kunnen de bewoners bijvoorbeeld zelf koken, wassen en strijken. Boncura wil samen met de Universiteit van Maastricht en de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuiszorg een wetenschap pelijk onderzoek starten naar de effecten van deze nieuwe benade ring. Drie jaar lang zal onderzoek verrricht worden naar de tevreden heid van bewoners, medewerkers en familie, de effecten op het ziekte verloop en het medicijngebruik en de financiële en organisatorische aspecten. Boncura zoekt ook naar andere vormen van zorg- en dienstverle ning die beter aansluiten op de zorg vraag. Samen met Zorgverzekeraar VGZ is Boncura het project Verpleging en Verzorging op Maat gestart. Hierdoor kunnen dagelijks 120 cliënten verpleeghuiszorg thuis krijgen aangeboden. Daarnaast heeft Boncura als enige verpleeghuisorga nisatie in Nederland een erkenning als thuiszorgorganisatie, waardoor zij alle vormen van zorg aan oude ren kan leveren. De gemeente Venray draagt 105.026 gulden bij in de achterstal lige pensioenkosten van voormalige medewerkers van het gemeentelijk zwembad. Dit is een voortvloeisel van toenderlijd gemaakte afspraken met de nieuwe eigenaar van zwem bad De Sprank. In het toen opgestel de sociaal statuut werd opgenomen, dat de pensioenvoorziening voor de medewerkers in principe hetzelfde bleven als waren zij bi j de gemeente in dienst siebleven. Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Nog even Belgische francs of Duitse Marken Heel gemakkelijk en lekker snel. halen? Dat kan 24 uur per dag bij onze geld automaat aan de Wilhelminastraat te Venray. Prettige vakantie! verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel. (0478) 530 300 peelmaas@tref.nl rabol28l@tref.nl De LOZO afdeling Venray heeft de gemeente Venray gevraagd spoed te zetten achter de detail handelnota. In deze nota moet voor de gemeente Venray vastge legd worden waar wel en geen detailhandel mogelijk moet zijn. Aanleiding tot dit verzoek is onder andere de huidige ontwikke ling binnen Venray waarbij buiten het centrum detailhandel wordt toe gestaan. "Thans worden er allerlei deeldiscussies gevoerd: De Hulst. Gouden Leeuwterrein. Keizersveld. De Brier etc. Er dient spoedig een detailhandelnota te worden opge steld waarin de gewenste structuur wordt vastgelegd", zo stelt Theo van Waaijenburg. voorzitter van de Venrayse afdeling, in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De LOZO-voorzitter plaatst ook enkele kanttekeningen bij het rap port 'Detailhandel op industrieter reinen'. Volgens Van Waaijenburg wordt in de nota het provinciaal beleid niet juist geïnterpreteerd. In de nota wordt gesteld dat een com binatie van groothandel met beperk te detailhandel is toegestaan en dat er enige verruiming te verwachten is. Volgens Van Waaijenburg staat de provincie detailhandel als onder geschikte nevenactiviteit toe als dal gekoppeld is aan het ter plaatse ambachtelijk en/of industrieel be en verwerken van producten. "Bij de herijking van haar beleid staat de provincie slechts iets meer toe bij de verkoop van agrarische, streekeigen producten", aldus van Waaijenburg. Bontekoestraat wordt herbestraat Kuijpers Installaties in Helmond neemt het failliete bedrijf Clephas in Venray over. Kuijpers bereikte vorige week met curator Van Hooft overeen stemming over de overname van Clephas. Ook het personeel van Clephas komt bij Kuijpers in dienst. Het Venrayse bedrijf Clephas kwam drie jaar geleden financieel in de problemen. Grondlegger H. Clephas verkocht zijn aandelen aan participatiemaatschappij Bunel. Dit installatiebedrijf wist echter niet genoeg orders in de wacht te slepen om de zaak met toen nog 60 werk nemers draaiende te houden. Eind I997 verkocht Bunel het Venrayse bedrijf aan TCL in Duivendrecht. Dit installatiebedrijf wist echter het tij ook niet te keren en vroeg uitein delijk het faillissement aan van zijn jonge dochteronderneming. 54 MILJOEN OMZET Kuijpers BV is een onderneming die sinds I927 vanuit Helmond in de branche van werktuigkundige installaties actief is. Het diensten pakket omvat installaties en technie ken ten behoeve van utiliteitsgebou wen. gezondheidszorg en industrie: in projecten zowel als in nazorg en technisch beheer van de installaties. Tevens is het bedrijf sinds I983 via haar werkmaatschappij Kuijpers Piping en Procestechniek BV actief in hoogwaardige leidingsystemen in de procesindustrie. Naast nieuwbouwprojecten zijn bij Kuijpers vooral ook specialis men opgebouwd op hel gebied van renovaties, reductie van milieube lasting ten gevolge van industriële processen, bewust energieverbruik en in prefabricate. Naast Helmond heeft het bedrijf ook vestigingen in Zevenbergen en Utrecht. Door de transactie in Venray wórdt hel per soneelsbestand met circa 15 techni sche medewerkers uitgebreid en komt daardoor op ruim 200 perso nen. De omzet in I998 wordt nu geraamd op ongeveer 54 miljoen gulden. Diefstal trekker in Oostrum Op de Hulst in Oostrum werd in de nacht van zaterdag op zondag een trekker gestolen die eigendom is van een bedrijf uit Moerdijk. Het gaat om een voertuig van het merk Volvo en voorzien van de kleuren wit/rood/groen. De waarde is voor alsnog onbekend. De daders hebben een oplegger die gekoppeld was met de trekker, ontkoppeld en achterge laten. De Bontekoestraat wordt dit najaar herbestraat. De laatste 'kasseienstrook' verdwijnt daar mee uit het Venrayse straatbeeld. Er liggen nog weliswaar kinder kopjes op het oude Kerkpad aan het Mgr. Goumansplein maar daar is geen sprake meer van een openbare weg. Ook deze kinder kopjes verdwijnen als het gebied herbebouwd gaat worden. Volgens wethouder Driessen is gekozen voor ander materiaal van wege het comfort voor verkeer en woonomgeving. Niet iedereen blijkt blij te zijn met het verdwijnen van de kinderkopjes. In de onlangs gehouden commissievergadering Stedelijk Beheer drongen Samenwerking Venray en D66 de kinderkopjes te handhaven uit nos talgische overwegingen. De gemeente wil nu wel bekijken of de kinderkopjes op een andere specifieke locatie hergebruikt kun nen worden. KLEREHERRIE Bij de bewoners in de straat zijn de meningen verdeeld. "Ik ben blij dat ze eruit gaan", stelt dhr. Swinkels. "Je hebt altijd dat geram mel 's nachts en door het zware ver keer dat erover gaat, blijft het water altijd staan." Overbuurvrouw Arts is ook blij dat ze eruit gaan. "Die din gen zorgen voor een klereherrie. Als er een grote vrachtauto langs komt. staat de voorruit te schudden. Ook hebben we al scheuren in het huis. Nostalgische gezien is het inderdaad jammer maar daar geef ik in dit geval niets om." Een andere buurvrouw, mevr. Vogelzangs, heeft minder last van het geluid maar meer van de in de buurt gelegen horecabedrijven. "Ik vind het wel mooi en ze mogen er wel in blijven. Alleen als het sneeuwt dan gebeuren hier sneller ongelukken." Nostalgische gezien is het verdwijnen van de kinderkopjes uit de Bontekoestraat een verlies. Verkeers- en geluidstechnisch betekent het echter een grote verbetering.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5