Ruimte krijgt sfeer Melkveehouder bang voor geluidsoverlast TBS-ktiniek Venray FRANSOL Tijdelijke wijziging openingstijden Thuiszorgwinkel Groene Kruis Informatiebij eenkomst Tempo-Team Ruim vijftien mille voor maaltij d voorziening Bewaar geneesmiddelen op de juiste manier Argentijnse scholiere komt schooljaar naar Limburg Amerikaans straatfeest Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese UW Fietsroute langs 66 monumentjes van devotie Niet blij met ieder ei Oud papier Synthes, what's in a name?? Gezocht: vrijwilligers!! PEEL EN MAAS donderdag 23 juli 1998 - Pagina 11 Vraag bij ons de VELUX raamdecoratiebrochure en prijslijst ZONWERINGEN] STATIONSWEG 13 VENRAV TEL. 0478-515010 FAX 0478-514940 In verband met de vakantiepe riode. van 17 augustus tot en met 11 september a.s.. veranderen de openingstijden van de Thuisz.org- winkels van hel Groene Kruis Noord Limburg. Wij willen u graag attenderen op deze tijdelijke verandering van De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activiteiten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst worden. VROUW/MAN Synthese zoekt voor de vrijwilli- i gerscentrale Venray een vrouw/man voor huiswerkbegelei- i ding aan minderjarige asielzoekers in Venray. Vereist wordt een goede inzet en een open houding naar andere culturen. De werktijden j zijn twee keer per week. Voor meer informatie over deze j vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray. Bergweg 4. j 5801 EG Venray. tel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). de openingstijden. Daarom hiel de openstelling van de Thuiszorg winkel Venray. tel. 0478-581269: op maandag, woensdag en vrijdag van 09.30 tot 12.00 uur en op dinsdag en donderdag van 13.30 tot 17.30 uur. PEEL EN MAAS WEEKBLAD De uil 1982 daterende fietsroute is aangepast aan de huidige situatie. De route is gedetailleerd beschreven en voert langs mooie wegen. De totale lengte van de route is 93 km. maar men kan de route op diverse punjen onderbreken en verkorten tot 35. 43. 47. 50 of 65 km. Het start punt van de route is op de Grote Markt, maar u kunt op elk gewenst punt beginnen. Het bijgevoegde kaartje geeft vol doende herkenningspunten. De rou tebeschrijving is verkrijgbaar bij het VVV-kantoor te Venray. genoodzaakt een tweede koelwagen aan te schaffen. Ook de aanschaf van magnetrons staat op de rol. Mensen die gebruik willen maken van koelversmaaltijden kunnen bij Synthese voor de duur van twee maanden een magnetron lenen. Na die periode dienen de gebruikers van de maaltijden zelf een magne tron aan te schaffen. VELUX raamdecoratiepro ducfen maken wonen met VELUX nog prettiger. Speciaal voor haar dakvensters heeft VELUX een ruim assortiment in raamdecoratie, waarbij u kunt kiezen uit jaloezieën, rolgordijnen, verduiste ringsgordijnen, geplisseer- de gordijnen, buitenzon wering, rolluiken en insec- tenhörren. Alle producten zijn perfect passend op VELUX dakvensters en een voudig zelf te monteren. De bouw van de TBS-kliniek aan de Wanssumseweg in Venray loopt een paar maanden vertraging op. Melkveehouder Looncn, wiens bedrijf'en woning tegenover de geplande kliniek liggen, is namelijk naar de Raad van State gestapt. Hij protes teert tegen de milieuvergunning die ge kliniek kreeg van de gemeente Venray. Loonen is bang voor geluidsoverlast. Ook vreest het bedrijf' dat het in de toekomst niet verder zal kunnen uitbreiden. De kwestie kwam vorige week donderdag aan de orde in Den Haag. TBS-kliniek Venray wordt de achtste TBS-kliniek-in Nederland en de derde zorg kliniek aan de Wanssumseweg. Eind 1999 moet de bouw. waarvoor hel ministerie van Justitie opdracht gaf. klaar zijn. Dan biedt de kliniek plaats aan 114 patiënten die een zwaar misdrijf pleegden en daarvoor niet geheel toerekeningsvatbaar zijn. De belan gen rond de bouw van de kliniek zijn groot. Niet alleen is er in Nederland een groot tekort aan TBS-plaatsen. ook is de bouw van de kliniek belangrijk voor de werk gelegenheid in de zorgsector in Venray. Door een reorganisatie hij het Vincent van Gogh Instituut ver dwijnen er banen in de zorgsector. De gemeente Venray is er dus veel aan gelegen de bouw door te laten gaan. 'De kliniek biedt straks werk voor 250 mensen*, aldus gemeente woordvoerder J. Zanders. De geluidsoverlast, waar de tegenover de kliniek gelegen melk veehouder voor vrees!, valt volgens de gemeente reuze mee. 'We hebben een onderzoek laten doen en de ver gunning voldoet op dit punt aan de normen', aldus Zanders. Bovendien ligt tussen het bedrijf en de kliniek de drukke Wanssumseweg. de N270. 'Het lawaai dal de kliniek veroorzaakt valt in het niet bij de verkeersdrukte van de Wanssumse weg*. aldus de gemeente. F. Perquin. die op de zitting het woord voerde namens de kliniek, bena drukte eveneens dat het belangrijk is dat de kliniek op tijd klaar is. 'Sinds een recente uitspraak van de Hoge Raad moet de staat een schadever goeding betalen als zij TBS-patiën- len te lang in politiecellen vast houdt". aldus Perquin. De Raad van State doen vandaag, donderdag. uitspraak. Mocht Loonen ongelijk krijgen, dan kan de kliniek een bouwvergunning aan vragen. Het duurt dan nog een aan tal maanden voordat met daadwer kelijk met de bouw kan beginnen. De dierenbescherming afdeling Venray en omstreken zal de don derdagen 30 juli, 6 en 20 augus tus in Horst op de Brocante- markt in Horst aanwezig zijn met de informatiestand. De Dieren bescherming zal onder het motto van 'niet blij met ieder ei', het publiek informeren over de ont wikkelingen in de pluimveehou derij in het algemeen en over de legbatterij in het bijzonder. Hoewel de sector hard werkt aan imagoverbetering zijn de nieuwste ontwikkelingen met betrekking tot de uitbreiding van diverse houderij- en voor de Dierenbescherming een doom in het oog. Het milieu krijgt ook in de pluimveehouderij veel aandacht, de bouw van ultra moderne stallen gaat gepaard met enorme investeringen die de boer dwingen nog meer kippen te hou den. Mammoetstallen met 28().()()() koppen in tien verdiepingen hoog is volgens de Dierenbescherming een waanzinnig gevolg, en zal het imago van de sector zelf Hink scha den. De legbatterij is voor de Dierenbescherming überhaupt een onacceptabel systeem om dieren in te houden omdat het volledig voor bij gaat aan de natuurlijke behoef ten van de kip. In een ruimte zo groot als een kopieervelletje moet de kop leven. De vloer bestaat uit draadmat. de kip kan niet fladderen, eieren leg gen in nesten en niet scharrelen. De kip heeft geen zitstok. Met kunst licht wordt de kip in verwarring gebracht om het hele jaar door eieren te leggen (ca. 300 stuks per kip). De kip ziel haar hele leven lang geen daglicht. Het is een taak van de Dierenbescherming om de consu ment te informeren over de dieren- welzijnsproblemen in deze sector. Autogordelcontrole De politie hield dinsdag een con trole op het dragen van autogordels. Vijf bestuurders droegen geen gor del en kregen een transactie aange boden. Een bestuurder kreeg een proces verbaal omdat de kenteken plaat van zijn aanhangwagen onleesbaar was. Een andere bestuur der werd verbal iseerd omdat een remlicht van zijn auto defect was. Op zaterdag 25 juli houdt Tempo-Team Boxmeer. Venray en Gennep aan de Koorstraat 67 in Boxmeer een informatiebijeen komst van 11.00 tot 15.00 uur onder het thema: Werken als inter cedent. iets voor jou? Tempo-Team uitzendbureau is op zoek naar intercedenten die op korte termijn regionale vestigin gen komen versterken. WAT HOUDT DE FUNCTIE INTERCEDENT IN? Een intercedent brengt werkge- ven en werknemen tot elkaar. Het klinkt zo simpel, maar er komt toch heel wat bij kijken. Je ope reert als verlengstuk van de afde ling personeelszaken. Je denkt actief mee en signaleert proble men. Daarbij is het noodzakelijk dat je regelmatig een bezoek brengt aan (potentiële) opdracht gevers. Ook een goede relatie met de uitzendkracht is heel belang rijk. Het belangrijkste aspect is dus de commerciële verantwoor delijkheid die je als intercedent DE WIEËN e.o. Iedere laatste woensdag van de maand haalt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in buurt schap De Wicën. De bewoners van de straten Zandukker. Schutsboom. Vendel. Groenewoltsepad. Kruisstraat. St. Franciscuslaan. Sl. Antoniusstraat. Paterslaan, worden verzocht om op woensdag 29 juli om uiterlijk 18.30 uur oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. MOLENKLEF Iedere laatste woensdag van de maand haalt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in buurt schappen de Molenklel'. Aan den Dril en de straten in de omgeving van de Werckerslaan. De bewoners worden verzocht om op woensdag 29 juli om uiterlijk 18.30 uur oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 08.30 lol 17.30 uur de gelegenheid om oud papier te deponeren in de papiercontainer van AV Venray- Regio die is geplaatst aan de Weg in den Berg. hoek Veltumse Kleffen/Kulutwec. Nadere informa tie. tel. 583529 of 582842. BRUKSKE Zaterdag 25 juli wordt tussen 11.00 en 13.00 uur oud papier opge haald door het Wijkplatform. Zorgt li er a.u.b. voor hel papier tijdig, gebundeld op straat te zetten. draagt. Je bent eigenlijk zelf een ondernemer; je hebt een eigen werkterrein en er wordt van je ver wacht dat je daar zoveel mogelijk rendement uit weet te halen. WELKE EISEN STELT TEMPO-TEAM? De regionale vestigingen van Tempo-Team zijn op zoek naar afgestudeerde HBO'ers en/of MBO'ers met relevante werkerva ring. Verder is het noodzakelijk dat je met de meest uiteenlopende mensen kunt omgaan en gemakke lijk contacten legt. Bovendien is goed teamwork een must. maar ook solo moet je stevig in de schoenen staan. Kortom iemand die erg ondernemend is, niet afwacht, maar recht op zijn/haar doel afgaat. Om dat duidelijk te maken is de afgelopen 18 maanden een serie verhalen verschenen over verschil lende activiteiten en diensten waar voor iedereen bij Synthese terecht kan. Deze artikelen gingen onder andere over: de Jongereninfothcek. en Centraal Informatie Punt voor ouderen, hulp hij rouwverwerking, een training sociale vaardigheden, hulp bij eenzaamheidsproblemen, het busprojeel voor jongeren, woningaanpassing voor ouderen. Meer Bewegen voor Ouderen. Asielhulpverlening en onze afdeling Dienstverlening met het maaltijden- project en de sociale alarmering. Het is slechts een kleine greep uit het werk van Synthese. Verder kun je nog denken aan: hulp hij allerlei persoonlijke ol' gezinsproblemen, het aanvragen van subsidies en fondsen, het ondersteunen en orga niseren van allerlei activiteiten, liet begeleiden bij hel opzetten van besturen van organisaties. Kortom, voor vele. zeer uiteenlopende zaken op hel gebied van welzijn is Synthese het aangewezen adres. Je kunt ervan verzekerd zijn datje wel kom bent met je vraag en geen vraag is ons te gek. Het devies van Synthese luidt niet voor niet Synthese, uw welzijn onze zorg:: De maandelijkse verhalenreeks wordt nu gestopt in de hoop dat dui delijk is geworden waarvooi Synthese zich inzet. Bovendien ver schijnen er regelmatig artikelen in de krant die gaan over activiteiten, die door Synthese uitgevoerd dan wel ondersteund worden. Synthese is gevestigd aan de Bergweg 4 te Venray. tel. 0478- 583 KM). Hel Fonds Zomerpostzegels heeft vorige week een bedrag van I gulden overhandigd aan Stichting Synthese in Venray. Het bedrag is bestemd voor de aanschaf van mag netrons en computer-a, pparatuur voor het koelverssysteem van de maaltijdvoorziening. Ook hel Juliana Welzijn Fonds deed een duit in hel zakje door de maaltijdvoor ziening een bedrag vuil 5300 gulden in hel vooruitzicht te stellen. Het fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken hij hun eigen omgeving. Voorbeelden zijn buurt vereniging. sociëteiten van ouderen, dorpshuizen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders en buurtprojecten. Het fonds vers trekt jaarlijks voor in totaal zo"n 20 miljoen gulden. Door de grotere vraag naar warme en koelversmaaltijden is de maal tijdvoorziening van Synthese Apotheker adviseert Medicijnen hebben niet het eeu wige leven. Maar als u genees middelen op de juiste manier bewaart, gaan ze langer mee en zijn ze ook veilig voor grijpgrage kinderhandjes. Beperkte houdbaarheid Hoe lang u een geneesmiddel kunt bewaren, hangt onder andere af van dc samenstelling. Geneesmiddelen die water bevat ten. bederven hel snelst. Dat komt doordat bacteriën en schimmels goed groeien in een vochtige omge ving. Maar ook geneesmiddelen die geen water bevatten (tabletten, cap sules, poeders, zalven) kunnen bederven als u ze te lang bewaart. Op elke gencesmiddelverpakking hoort de uiterste houdbaarheidsda tum te staan vermeld. Soms vindt u die op het etiket ol in de bijsluiter. Op strips van tabletten of capsules staat deze datum achter dc afkorting 'exp.*. Exp. is de afkorting van het Engelse woord 'expired*, ofwel ver lopen. Vaste plek Hel is verstandig om uw medicij nen op een vaste plek in huis te bewaren. Zo weet u altijd wat u in huis hebt en is er minder kans dat er medicijnen liggen te slingeren. De gebruikelijke opbergplek is voor de meeste mensen nog altijd het medi cijnkastje. Vaak hangt het medicijn kastje in de badkamer. Dit is echter niet aan te bevelen. Sommige middelen zijn dan korter houdbaar dan op de verpakking staat vermeld omdat het daar voch tig is en de temperatuur er nogal kan schommelen. U kunt uw medicijnen het best in een donkere en droge ruimte op kamertemperatuur bewa ren. De slaapkamer of kelderkast voldoen doorgaans goed aan deze criteria. Sommige geneesmiddelen (onder andere injectievloeistoffen en oog druppels) kunnen beter koud bewaard worden. Hiervoor is de koelkast heel geschikt. Achterin de koelkast is het meestal kouder, dit is de beste plaats om zo'n geneesmid del te bewaren. Overigens vermeldt de apotheek op liet etiket wanneer men een middel in de koelkast moet bewaren. Veilig bewaren Rondslingerende geneesmiddelen kunnen door kinderen voor snoepjes worden aangezien, kijk daar goed mee uit! Als u geneesmiddelen opbergt, zorg er dan voor dal kinde ren er niet bij kunnen. Stop ze bij voorbeeld in een goed afsluitbaar doosje. Mocht het kind er ondanks al deze maatregelen toch van 'snoe pen'. dan kan het hier ernstig ziek van worden. Neem in dat geval direct contact op met de huisarts en geef door wat en hoeveel het kind binnen heeft gekregen. In noodge vallen kunt u ook dc Gifwijzer raad plegen. Deze is in de meeste apothe ken verkrijgbaar. Oude geneesmiddelen De apotheek adviseert minstens eens per halfjaar te controleren of u geneesmiddelen in uw bezit heeft waarvan de houdbaarheidsdatum is overschreden. Omdat geneesmidde len gevaarlijk kunnen zijn voor per sonen waar ze niet voor zijn bestemd, mag u ze nooit in de vuil nisbak gooien. U kunt oude genees middelen het beste terugbrengen naar de apotheek. Daar wordt ervoor gezorgd dal ze milieuvriendelijk worden vernietigd. U kunt uw oude geneesmiddelen ook inleveren bij de chemokar. Het kan zijn dat u twijfelt over de kwaliteit of de houdbaarheid van een geneesmiddel. Vraag in zo'n geval gerust om advies in uw apo theek. In de apotheek zijn ook de folders 'Wanneer zijn medicijnen te oud?* en 'Kinderen en vergiftiging* af te halen. De 16-jarige Virginia Medina uit Argentinië komt in het kader van een AFS uitwisselingsprogramma in augustus naar Limburg. Samen met nog tien andere jongeren uil andere landen zal Virginia een jaar in Limburg blijven. De studenten kun nen op deze manier kennismaken met de Nederlandse taal en cultuur en met die van onze provincie in hel bijzonder. AFS is een internationale uitwis- selingsorganisalie. die zich zonder winstoogmerk inzet voor de bevor dering van begrip lussen verschil lende culturen. De organisatie bestaat al meer dan 50 jaar in bijna 60 landen over de hele wereld. Voor Virginia en andere deelne mers zoekt AFS gastvrije gezinnen die hun hart en huis een jaar willen openstellen voor een scholier uit een ander land. Virginia is een sportief en sociaal ingesteld meisje. Haar hobby's zijn lezen, veel van de wereld zien. vol leybal en theater. Met Virginia of een van de andere studenten in huis. krijgt uw kijk op Nederland, gezien door de ogen van een internationale student gegarandeerd een verrassen de wending. Bent u geïnteresseerd en wilt u meer weten over AFS en over gast gezinnen dan kunt u contact opne men met mw. C. v. Hcugten, tel.0475-451466. mw. M. v.d. Goor. tel. 0475-493843 of het hoofdkan toor AFS te Amsterdam, lel. 020- 6269481. U krijgt dan zo snel mogelijk een informatiebrochure thuisgestuurd. 100-jarig bestaan Rabobank Venray- Oostrum Rabobank Venray-Oostrum heelt aan de winkeliers en horeca ondernemers van Venray en Oostrum een bedrag van ƒ30.000,- aangeboden voor de organisatie van een feestelijk eve nement voor een groot publiek. Inmiddels zijn de voorbereidin gen voor een Amerikaans straat feest in volle gang. Het feest is onderdeel van het programma ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Rabobank. Ongeveer dertig winkeliers en horeca-ondememers uit Venray en Oostrum hebben gereageerd op de uitnodiging mee te denken over de besteding van de ƒ30.000.-. Daaruit werd hel idee van het Amerikaanse straatfeest geboren. Tijdens een overleg op 7 juli kwamen er wal eerste ideeën op tafel. Ook werd daar gepraat over de organisatie van het feest Die komt in handen van een dagelijks bestuur en een aantal afgevaardigden van delen van beide centra. Wilberl van Waayenburg is voorzitter van hel dagelijks bestuur dat geheel uit enthousiaste Venrayse Young Ones bestaat. Hel is de bedoeling dat het Amerikaanse straatfeest in hel voor- of najaar van 1999 gehouden wordt. Gewonden na slippartij Op de Beekweg geraakte woens dagmorgen een auto. bestuurd door een 19-jarige vrouw uit Venray. in een slip en kwam legen een boom tol stilstand. De bestuurster en een 45-jarige inzittende liepen verwon dingen op aan onder andere borst en hoold. Beiden werden voor behan deling naar het ziekenhuis vervoerd. Wie heeft er enkele uurtjes per week over om onze asielzoekers Nederlands te leren? Drie jaar geleden werd er in Maashees gestart met de opvang in peniosn Jager im Grunenwald. Dit centrum wordt ook wel een AVO genoemd, wat staat voor Aanvul lende Opvang van Asielzoekers. Voor de mensen is de taal van groot belang om zich in de Nederlandse samenleving te kunnen redden. Ze zijn erg gemotiveerd, leergierig en vriendelijk. Ze willen u ook graag met hun cultuur kennis laten maken. In de lesgroepen zitten mensen van verschillende nationali teiten. leeftijden en natuurlijk van verschillende niveaus. Dc vrijwillig(st)ers die nu bij ons werken zijn erg enthousiast. Hel werk is leuk en gezellig. Er is een leermethode aanwezig waar de meeste opvangcentra mee werken. Een vergoeding (behalve reiskosten) kunnen we u niet bieden, wel een voor de mensen en uzelf zinvolle bezigheid voor een paar uurtjes in de week. Wekt dit uw belangstelling, kom dan eens met ons praten en maak kennis met onze bewoners. Dit kunt u ook doen tijdens onze open dag op 19 september. Tijdens deze dag kunt u al kennis maken met de verschil lende culturen en gerechten. Ook kunt u bellen met Annie Korstjaans voor meer informatie, tel 0478- 636931 Diefstal van wortelen Drie jongens in de leeftijd van 12 en 13 jaar werden betrapt bij liet ste len van wortelen vanaf een perceel aan de Horslerweg. Toen de jongens met de wortelen aan het gooien waren, werden ze door de politie in de kraag gepakt. Ze worden door verwezen naar het HALT-bureau voor het ondergaan van een alterna tieve straf.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11