Stichting Synthese start kamerbemiddelingsbureau X 'Kunst maakt school' valt in de smaak Vervanging trekkenwand 1,2 miljoen gulden kost VOOR ALLE SOORTEN EN RUITEN- "Ouderen dienen voortaan als een soort zaalvulling" Informatie-avond woningbouwplannen Fluitekruid Harold LENSSEN iN iE de ether in Radio Wonderland mag 'De Janny Bar" reuze gezellig Verder ontwikkelen OP ZONWERINGEN Informatie Synthese Ouderenwerk Venray PEEL EN MAAS donderdag 9 juli 1998 - Pagina 5 In september vanuit Jongereninfotheek in Venray Vera Hendrix (I.) en Monique Vos zijn ervan overtuigd dat er werk genoeg is voor een kamerbemiddelingsbureau. Stationsweg 16 Venray X'^Jfe. Fikse tegenvaller voor schouwburg De Beejekurf Stichting Synthese in Venray start met ingang van 1 september een kamerbemiddelingsbureau vanuit de Jongereninfotheek aan de Schoolstraat. "Er is behoefte aan een kamerbemiddelingsbu reau", zegt Monique Vos, maat schappelijk werkster van Syn these. "Öp dit moment kunnen jongeren die op zoek zijn naar een kamer nergens terecht. Vanuit de Jongereninfotheek blijkt boven dien dat de vraag naar een kamer onder jongeren groot is." Vos: "De jongeren maken nu veel al gebruik van het 'via-via'-circuit om aan een kamer te komen. Advertenties in een supermarkt of kranten, veel rondvertellen in café's en andere gelegenheden. Maar feite lijk kunnen ze concreet nergens terecht om aan een kamer te komen." Vera Hendrix, sociaal cul tureel jongerenwerksier van Synthese, onderstreept de noodzaak van een kamerbemiddelingsbureau: "De Jongereninfotheek heeft de afgelopen tijd tientallen vragen gekregen van jongeren die op zoek zijn naar een kamer. We zijn nu in een opstartfase en benaderen ver huurders van kamers om zich bij ons te schrijven. Als we in septem ber starten met het kamerbemidde lingsbureau willen we zo'n 20 te verhuren kamers hebben. Dan zijn we er klaar voor om daadwerkelijk naar buiten te treden en jongeren de kans te bieden via de Jongeren infotheek aan een kamer te komen. Doelstelling van ons is om de vraag en het aanbod van kamers op elkaar af te stemmen. Jongeren - studenten en stagiaires of werken den die het huis uit willen - moeten hier informatie kunnen inwinnen over het aanbod van kamers. Want daar ontbreekt het op dit moment in Venray aan." Mensen die in Venray een kamer te verhuren hebben, kun nen contact opnemen met de Jongereninfotheek. telefoon 588147. Vervolg pagina 1 ii Verplaatsing leidt er volgens de VZO uiteindelijk toe dat de consu ment van het centrum wordt afge leid. De afstand lussen De Hulst 2 en het centrum is te groot waardoor De Hulst 2 geen toegevoegde waar de heeft voor het functioneren van het centrumgebied. Verder wijst de VZO op het feit dat ook op Keizersveld vormen van PDV zijn gevestigd (o.a. van Erp. Verhaag). Zolang de mogelijkheid voor dergelijke bedrijven open blijft om zich te kunnen vestigen op Keizersveld of Smakterheide dan zorgt De Hulst 2 alleen maar voor verdere versnippering. Voor bedrij ven als Praxis en Leenbakker ziel de VZO. indien op de Gouden Leeuw geen oplossing gevonden kan wor den. Keizersveld een prima alterna tief. De VZO blijft voorstander van verdere ontwikkeling van De Gouden Leeuw tol concentratieloca tie voor perifere detailhandel. Wel zal onderzocht moeten worden op welke wijze met name de distribu tieve mogelijkheden van deze loca tie verbeterd kunnen worden. BESPROKEN Volgens Thea Koot van de gemeente Venray moet het rapport als een eindoordeel van het onder zoeksbureau worden gezien. Het rapport gaat onderdeel uitmaken van de nota Detailhandel die de gemeente gaal maken en wordt betrokken bij het bestemmingsplan De Hulst 2. Volgens Thea Koot is de reactie van de VZO besproken in de begeleidingscommissie van het rap port (waarin ook de VZO zitting heeft. red.). "Toen is kenbaar gemaakt dat de commissie het niet eens was met alle reacties van de VZO." De VZO zal hier nog schrif telijk van op de hoogte worden gesteld. Een extra onderzoek naar De Gouden Leeuw en de mogelijkhe den daar zal er waarschijnlijk niet komen. Naar aanleiding van de reactie van de VZO zijn in het definitieve rapport de voors en tegens van het Gouden Leeuw ter rein opgenomen. Politie zoekt getuigen Op de Langeweg ter hoogte van de Kruitweg werd vrijdagmorgen een 66-jarige vrouw uit Venray aan getroffen. De vrouw, die even buiten bewustzijn verkeerde, verklaarde tegenover de politie door een auto te zijn aangereden. De fiets vertoonde echter geen schade, terwijl de man die haar aantrof geen auto's had gezien die haar mogelijk hadden aangereden. De vrouw moest voor behandeling van twee fracturen aan pols en linkerarm naar het zieken huis worden vervoerd. De politie vermoedt dal de vrouw gewoon gevallen is. Om zekerheid te krijgen over de ware toedracht, verzoekt de politie eventuele getuigen met haar contact op te nemen, telefoon 531111 LAAGDREMPELIG De Jongereninfotheek heeft sinds de start in oktober 1997 niet te kla gen over gebrek aan belangstelling. Monique Vos: "Gemiddeld krijgen we per dag zo'n vier tot vijf vragen. Telefonisch of van mensen die de Jongereninfotheek bezoeken. Van jongeren, maar ook van ouders en leerkrachten. Landelijk gezien is dat een goed cijfer. In Tilburg bijvoor beeld. toch geen kleine stad waar de Jongereninfotheek al jaren draait, krijgen ze per dag zo'n zes vragen voorgelegd." De jongereninfotheek is een laagdrempelige voorziening, waar jongeren tussen de 13 en 25 jaar informatie kunnen halen over Het kunstmenuproject 'Kunst maakt school' aan de basisscholen in Venray en haar kerkdorpen kri jgt in het school jaar 98-99 een vervolg. In het afgelopen school jaar werd door 2100 kinderen van 14 basisscholen in de gemeente deelgenomen aan een éénjarig proefproject. Inmiddels hebben zich een kleine tien scholen ingeschreven om ook in het nieuwe schooljaar deel te nemen aan 'Kunst maakt school', een pro ject dat erop is gericht om kinderen van de basisscholen kennis te laten maken met andere vormen van kunst. De in de gemeente Venray geformeerde werkgroep 'Kunst maakt school' bood vorig schooljaar vier disciplines aan: beeldende vor ming (groepen I en 2), dans (groe pen 3 en 4), theater (groepen 5 en 6) en muziek(theater) (groepen 7 en 8). Op de agenda stonden activiteiten als een dansvoorstelling, een theater- en een muziektheatervoor stelling en het werken met zoge naamde "Kunstkisten". De activitei ten werden ondersteund met workshops en lesbrieven. Het Commissariaat van de Media heeft Radio Wonderland toestemming gegeven om te gaan uitzenden. De plannen voor dit nieuwe commerciële radiostation zijn afkomstig van drie Veulenaren: Hayke Hendrix, Bert Muysers en Hem Bouweriks. De initiatiefnemers van Radio Wonderland gaan nu onderhandelen met kabelnetbeheerder Palet Kabelcom. Afhankelijk daarvan beslissen de drie Veulcnarcn of Radio Wonderland de lucht in gaat. Onderwerp van gesprek is vanzelf- Verkeersborden vernield In het afgelopen weekeinde zijn enkele verkeersborden aan het Schoutenstraatje en de Schoolstraat vernield. De schade is niet bekend. Poging tot diefstal auto Aan de Immenhof werd in het afgelopen weekeinde tevergeefs geprobeerd de auto van een 42-jari- ge inwoner van Ysselsteyn te stelen. De dader had zich toegang tot de auto verschaft en de bedrading al doorverbonden. Desondanks kreeg hij het voertuig niet aan de 'praal' De schade bleef beperkt. uiteenlopende zaken waarmee zij in het dagelijks leven van doen heb ben. Een Jongereninfotheek is het ene loket waar jongeren, maar dus ook ouders en leerkrachten, met alle hulpvragen terecht kunnen. Nu, na bijna een jaar in Venray, blijkt dat de Jongereninfotheek in een behoefte voorziet. Duidelijk is ook dat naast het zoe ken naar een kamer bepaalde the ma's de meeste aandacht vragen. Vera Hendrix: "School, sexualiteit. verslaving, studiefinanciering, geweld, kindermishandeling, werk en werkloosheid scoren hoog. In eerste instantie is hel onze taak om signalen van jongeren op te vangen. Coördinator Kees Simpelaar van de werkgroep "Kunst maakt school' over de opzet van het project, dat landelijk al enkele jaren draait: "Hel gaat erom de kinderen van de basis scholen andere dingen voor te scho telen dan ze gewend zijn. Daarmee wordt ook meteen een bepaald span ningsveld gecreëerd. Het is een afweging tussen wat kinderen leuk vinden en ze iets nieuws bieden." TOEKOMSTPERSPECTIEF Als het aan de werkgroep 'Kunst maakt school' - die bestaat uit verte genwoordigers van de basisscholen, de Muziekschool Venray. schouw burg De Beejekurf en een consulent van het project - ligt. krijgt hel kunstmenuproject een blijvend karakter. De opzet is om de kinderen van de basisscholen in acht jaar tijd kennis te laten maken met de vier eerder genoemde disciplines beel dende vorming, dans, theater en muziek. Na het succes van afgelo pen schooljaar heeft Kees Simpelaar er vertrouwen in dat 'Kunst maakt school" een blijvertje wordt. "Aan de hand van een enquête hebben we sprekend de prijs die het radiosta tion moet gaan betalen voor de ver binding lussen de zender en het ver deelstation en voor het kanaal op hel kabelnet. Radio Wonderland was vroeger een piratenzender die ook aan de wieg heeft gestaan van de lokale omroep in Venray. Omdat de piraten van weleer niet door een deur konden met het toenmalig bestuur en de medewerkers van de ziekenomroep, die ook deel uit maakten van de lokale omroep, stapten Hayke Hendriks, Hem Bouweriks en Bert Muysers uit de Hun vragen te beantwoorden. Maar als er meer achter zit. kunnen we ze ook meteen doorverwijzen naar hulpverlenende instanties." "Al is het beslist niet de bedoeling om als zodanig te fungeren", stelt Monique Vos nadrukkelijk. "De Jongeren infotheek is en blijft een laagdrem pelige voorziening voor het beant woorden van vragen. En als het nodig en wenselijk is. verwijzen we de jongeren door." In de zomermaanden, vanaf maandag 20 juli. is de Jongeren infotheek aan de Schoolstraat 16 in Venray beperkt open en wel op: maandag van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 17.00 tot 21.00 uur. de reacties van de deelnemende scholen gepeild. Die waren in grote lijnen positief tot zeer positief. Natuurlijk zijn er kanttekeningen geplaatst, is de ene voorstelling beter in de smaak gevallen dan de andere, maar over het algemeen hebben we aan de proef een goed gevoel overgehouden. Dat blijkt ook wel uil het feit dat zich inmiddels alweer bijna tien scholen hebben aangemeld voor het nieuwe school jaar." Dat 'Kunst maakt school' toe komstperspectief heeft, blijkt wel uit een toegekende gemeentelijke startsubsidie van 2500 gulden. Met dit gegeven kan de werkgroep ook bij andere instanties zoals provincie en LOKV. een landelijk instituut dat voor dergelijke initiatieven stimule- ringssubsidies verstrekt, voor een subsidie aankloppen. In het proef jaar droegen de basisscholen vijf gulden per deelnemend kind bij. Ook in het schooljaar 98-99 blijft deze bijdrage gehandhaafd. Basisscholen van Venray en de kerkdorpen kunnen nog tot 13 juli inschrijven voor het project "Kunst maakt school' omroep. De initiatiefnemers zijn van mening dat Radio Wonderland zichzelf moet bedruipen. Een subsi die of lokale opslag van de omroep bijdrage is dan ook niet aan de orde. Radio Wonderland richt zich in eer ste instantie op Venray en Horst. Wonderland wil daarom ook klein beginnen met een beperkt program ma. Om toch 24 uur in de lucht te zijn, zal mogelijk een muziek/cd computer gebruikt gaan worden. De organisatoren hebben nog voldoen de apparatuur uit de 'piratentijd' om meteen aan de slag te kunnen. Schouwburg De Beejekurf in Venray heeft te maken met een fikse tegenvaller. Op zo kort mogelijke termijn moet de trek kenwand van de schouwburg ver vangen worden. Kosten 1,2 mil joen gulden. Samen met het uitvoeren van andere theatertech nische voorzieningen zoals onder andere het beloopbaar maken van de portaalbruggen en de beveili ging van de orkestbak komt het kostenplaatje zelfs uit op een totaalbedrag van 2 miljoen gul den. De aanpassingen zijn noodzake lijk in het kader van de aanscher ping van de arbeidsomstandighe- den(Arbo)-wet voor schouwburgen. Zo voldoet de trekkenwand, de tou wen aan de zijkant van het toneel waaraan de decorstukken worden neergelaten of weggetrokken, niet meer aan de huidige Arbo-eisen. Sterker nog. in de toekomst mag de bediening van de trekkenwand niet meer handmatig gebeuren, maar alleen nog gemotoriseerd. De nood zakelijke vervangingen en aanpass ingen worden niet meer voor het nieuwe theaterseizoen, dat begin oktober in een 'nieuwe Beejekurf' van start gaat. uitgevoerd. Directeur Peter de Neef van De Beejekurf is niet echt blij met de uitkomst van het door ARBO Ned vervaardigde risico inventarisatie plan voor de schouwburg. Het heeft echter geen (financiële) consequenties voor de renovatie van de Venrayse cultuur tempel. "Een enorme tegenvaller. Dat kun je je wel voorstellen. Maar Venraynaar J. Feith is niet gelukkig met het feit dat de Venrayse schouwburg De Beejekurf een nieuwe regeling heeft getroffen voor houders van een 65+ Pas. Volgens Feith krijgen die pashouders nu alleen nog een korting van 50 procent op de entreeprijs voor voorstellingen die op de dag van de uitvoering niet uitverkocht zijn. "Ik ervaar dit toch als een vorm van discriminatie. Je krijgt korting op het moment dal blijkt dat een voorstelling niet loopt. De houders van een 65+ Pas dienen dan als een soort zaalvulling. Je moet de mond dicht houden en gaan zitten op een plaats die je wordt aangewezen", aldus Feith. Als frequent bezoeker van De Beejekurf zegt hij dat het hem niet te doen is om het geld. "Het is niet zo dat ik het schouwburgbezoek zonder korting niet meer kan beta len. Dat niet. Maar ik ervaar het als oneerlijk. De 65+ Pas is er voor ouderen om met een korting bio scoop, museum of theater te kunnen bezoeken. De Beejekurf is een door de gemeente Venray gesubsidieerde instelling. Ik vraag me dan ook af of de schouwburg de kortingsregeling op een dergelijke wijze mag aanpas sen." 'JOOP VAN DE ENDE- PRODUCTIES' Schouwburgdirecteur Peter de Neef kan zich wel iets voorstellen bij de kritiek van Venraynaar Feith. Maar volgens hem was er in de afgelopen jaren voor met name de duurdere voorstellingen al geen kor tingsregeling meer voor houders van een 65+ Pas of een CJP (Cultureel Jongeren Paspoort). "Alleen in abonnement was de 65+ Pas en CJP bij een aantal goedkope re producties van toepassing. Relatief kleine kortingen van 2,50 gulden op de normale verkoopprijs, fn abonnement betekende dit voor een pashouder in de praktijk dus weinig tot geen korting. Tijdens het seizoen gold er geen korting, behou dens incidentele, promotionele acties." De Neef voert een tweede reden aan waarom kortingen in veel geval len uit den boze zijn. "En dal heeft enkel en alleen te maken met de hoge inkoopprijs van deze dure. zoals wij ze noemen "Joop van de Ende-producties'. Om deze produc ties. die over hel algemeen zeer gewild en dus snel uitverkocht zijn. kostendekkend te houden, zijn we gedwongen een basis entreeprijs te De gemeente Venray organiseert op dinsdag 14 juli een informatie avond over de woningbouwplannen voor het gebied tussen Fluitekruid en Pinksterbloem. De gemeente is van plan in dit gebied 15 woningen daarmee hebben nagenoeg alle schouwburgen in Nederland te maken." De lasten van de vervanging van de trekkenwand en de overige nood zakelijke aanpassingen worden meegenomen in het onderhoudsplan van de schouwburg. Voor het opstel len van dit plan heeft De Beejekurf het bouw- en adviesbureau Oranjewoud in de arm genomen. Voor het onderhoud en de inventaris van De Beejekurf wordt jaarlijks het Sproeiers gestolen Vanaf een perceel aan de Wiedeweg-Baggerweg in Leunen zijn in het afgelopen weekeinde 30 sproeiers met t- en koppelstukken ontvreemd. De totale waarde is 2000 gulden De benadeelde is een 31-jarige inwoner van Leunen. te bouwen: vijf koop- en tien huur woningen. Het streven is om in oktober met de bouw te starten. De informatie-bijeenkomst begint om 19.00 uur in het gemeentehuis. Alle belangstellenden zijn welkom door de gemeente vastgestelde onderhoudsbudget van 475.000 gul den uitgetrokken. In dit budget wor den de al eerder genoemde kosten van 2 miljoen gulden voor de tech nische voorzieningen meegenomen. Het enige probleem is de financie ring want de kosten ontstijgen fiks het beschikbare, jaarlijkse onder houdsbudget. De schouwburg en de gemeente gaan de komende tijd bespreken hoe zij de financiering rond kunnen krijgen In de nacht van maandag op dins dag is door forcering van de toe gangsdeuren toegang verkregen tot bedrijfsloodsen aan de Van Berlostraat. Veulenseweg en de Brienshoekweg. Bij de drie inbra ken werden de aanwezige gereed schappen met een w aarde van enke le duizenden guldens meegenomen. KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Kunstproject voor basisscholen krijgt een vervolg Nieuwe kortingsregeling schouwburg omstreden hanteren. Er zijn voor wat betreft die voorstellingen dan ook landelij ke afspraken lussen de grotere schouwburgen. Door gezamenlijk prijsafspraken te maken, proberen we juist dié grote producties voor iedereen betaalbaar te houden. Voorstellingen van 72.50 gulden zie je dan ook nauwelijks meer in de programmering. Het merendeel wil len we minimaliseren tot 50. 55 gul den. Waarmee we ook als schouw burg uit de kosten komen." Peter de Neef ziet het als een uit daging om met name meer ouderen en jongeren binnen de muren van de schouwburg te halen. "Dat zijn voor ons twee belangrijke doelgroepen. Door de nieuwe kortingsregeling kunnen ouderen en jongeren komend seizoen genieten van een relatief goedkoop avondje theater. Ervan uitgaande dat nog geen 25 procent van de voorstellingen in een theaterseizoen uitverkocht is, blij ven er nog heel wat mooie voorstel lingen over die de moeite waard zijn. En waaraan een interessant prijskaartje hangt. We zien ouderen dan ook beslist niet als zaalvulling." Dronken automobilist veroorzaakt ongeluk Een 26-jarige automobilist uit Leunen knalde zondagmiddag met zijn auto achterop een voor het ver keerslicht op de kruising Langstraat-Westsingel-Zuidsingel stilstaande auto. bestuurd door een 50-jarige Venraynaar. Er was alleen materiële schade. De 26-jarige man bleek te diep in het glaasje te heb ben gekeken. Hij kreeg een rijver bod van twaalf uur. z'n rijbewijs werd ingetrokken en in het kader van het snelrecht kreeg hij een dag vaarding wanneer hij voor de rech ter moet verschijnen. Diefstal portemonnee Uit de jaszak van een 25-jarige Venrayse vrouw is zondagavond haar portemonnee met daarin enkele pasjes, persoonlijke bescheiden en 15 gulden contant geld gestolen. De jas hing aan de kapstok van een café aan het Henseniusplein. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL 0476-515010 Gedurende de verbouwing van de Kemphaan vinden vanaf 13 juli tot eind december de spreekuren van hel ouderenwerk plaats in De Clockert. Bergweg 4 te Venray. Op het gebied van wonen, zorg en wel zijn kunnen wij u persoonlijk te woord staan tijdens de spreekuren. Deze vinden plaats op maandag, woensdag en vrijdag van 09.00 tot 10.30 uur. kamer 31 begane grond. Telefonisch zijn wij dagelijks bereikbaar onder nummer 0478- 586245. De zesde keer..... Een inwoner van Oostrum deed aangifte dat voor de zesde keer zijn bij de woning aan de Goelzenhof geparkeerde bestelauto is vernield. Ook deze keer waren diepe krassen in het plaatwerk aangebracht en moesten de spiegels en ruitenwis sers het ontgelden. Drie inbraken in Leunen Leden van de commissie Cultuur. Onderwijs en Sport namen vorige week donderdag een kijkje bij de verbouwing van de schouwburg.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5