miwm Zes 'zeikers' op de bon geslingerd VOOR ALLE SOORTEN EN RUITEN- "Sloop juiste keus" 'Goed voor het milieu en ook nog eens voor mijn portemonnee' Pastoor-deken Coenen vreest voor sluiting Vredeskerk 87 Mille voer Ronde van Nederland 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ZONWERINGEN Intervengebouw maakt plaats voor nieuwbouw PEEL EN MAAS donderdag 2 juli 1998 - Pagina 5 Controle bij Uitgaanscentrum De Steeg in Leunen De basiseenheid van de politie Venray hield in de nacht van zaterdag op zondag in het kader van het openbare orde-project De Steeg een controle bij het uit gaanscentrum in Leunen. De oogst die avond: zes transacties van 100 gulden wegens het urine ren in tuinen en tegen woningen en heggen, vijf bekeuringen van 30 gulden voor het onvoldoende voeren van verlichting op de (brom)fiets en de aanhouding van een jeugdige discobezoeker van wege openbare dronkenschap. Onze verslaggever had de slaap nog uit en 'surveilleerde' enkele uurtjes mee. Een chronologisch verslag. door Henk Lammen 23.55 uur:Vijf minuten voor de gemaakte afspraak parkeer ik mijn witte bolide op de parkeerplaats van het politiebureau aan de Leunseweg. Mart Pijnappels, gebiedsmentor van de kerkdorpen, wordt opgeroepen en arriveert een kleine tien minuten later. Samen met Richard Vervoort en vier andere collega's zal hij die nacht patrouilleren rond uitgaans centrum De Steeg in Leunen. Vooraf licht hij het project alvast toe. Pijnappels: "Het project rond De Steeg is begin 97 opgestart en krijgt ieder jaar een vervolg. De bedoeling is om de jeugd geregeld met de neus op de feiten te drukken. Met name wordt toegezien op het urineren in het openbaar. Een vorm van overlast die gewoon niet acceptabel is. Zeker niet voor de mensen die in de omge ving van de discotheek wonen. In het kader van het lik-op-stuk beleid van justitie krijgen 'zeikers' zonder pardon een transactie van 100 gul den die ze binnen 14 dagen dienen te betalen. Bij de actie vanavond worden zes mensen ingezet. Vier agenten in twee patrouillewagens en twee agenten in burger." 'ACTION TIME' 00.15 uurrPijnappels-benadrukt te zeggen dat eigenaar Van Dijck van De Steeg er alles aan doet om de overlast rondom de discotheek tot een minimum te beperken. "Van Dijck neemt daarbij veel verant woordelijkheid. Maar het feit blijft dat een discotheek voor overlast zorgt, zeker als die in een woon buurt is gelegen. Ons gezamenlijk streven is die overlast terug te bren gen naar een aanvaardbaar niveau. En daar slagen we heel aardig in." 00.35 uur:Twee kopjes koffie zijn opgeslurpt, hoogste tijd om op te stappen en richting Leunen te koer sen. 'Action time'. In het spoor van de patrouillewagen en via enkele binnenwegen arriveren we uiteinde lijk bij De Steeg. Het is rustig op straat. In het portiek van de disco theek staat eenzaam een vrijend paartje. De aanhoudende regen nodigt niet uit om op straat te ver toeven. Op advies van Pijnappels parkeer ik mijn auto op een strategi sche plaats van waaruit ik alles nauwgezet kan volgen. 00.50 uur:Mijn aanwezigheid blijft niet lang onopgemerkt. Twee bomen van kerels met een muts lopen onder een paraplu mijn rich ting uit. Met een voorzichtige druk op de knop open ik de electrische ramen. De trainingsjacks met daar op het logo en de naam van De Steeg stellen mij al enigszins gerust. Vervolgens maak ik kennis met Jacco en Ronny, twee van de door eigenaar Van Dijck aangestelde toe zichthouders. Aardige kerels, goed- gebekt en niet te beroerd om hun werk toe te lichten. "We lopen hier 's avonds buiten rond en houden een oogje in het zeil. Het heeft vooral een preventieve werking. De jeugd kijkt toch een beetje tegen ons op. Ze accepteren het als wij iets zeg gen, ze kennen langzaam maar zeker onze gezichten", legt Jacco Urineren rondom de Steeg, de politie uit, die qua gezichtslijnen wel wat weg heeft van voetballer John de Wolf. Alleen de lange manen van de oud-Feyenoorder ontbreken. Zo'n vijf maanden zijn Jacco en Ronny nu in dienst van De Steeg. "En sindsdien zijn de problemen aan zienlijk minder geworden. Misschien wel 90 procent", stelt Ronny niet zonder trots vast. "We schromen ook niet om mensen die problemen maken, de komende tijd te weigeren. Wie knokt, komt voor lopig De Steeg niet binnen. Daar zijn we heel gemakkelijk in." COMMOTIE 1.15 uur: Het is inmiddels droog. Tijd om de benen te strekken. Naast me op het parkeerplaatsje staat een taxibusje. De chauffeur ligt met zijn hoofd voorovergebogen op het stuur. Binnen nu en een half uur wordt het topdrukte voor de taxibe drijven die dan af en aan rijden. Frans Coumans. een van de agenten in burger, heeft twee zeikers in spé op het oog. '5103 kom 'ns uit', fluistert hij in een microfoontje dat aan de binnenkant van zijn spijker- jasje is bevestigd. Enkele tellen later arriveert een van de twee patrouille wagens. Beet, twee jongens worden aangehouden; de patrouille rijdt een blokje om. Coumans over zijn rol die nacht: "Wij constateren alleen maar of jongeren urineren. Vervolgens geven we een seintje aan de patrouille. Die houden de jongeren aan en trakteren hen ver volgens op een transactie. Ze doen dat bewust een straat verder. Om niet al teveel commotie teweeg te brengen." 01.25 uur.Commotie komt er toch. In de Engesteeg, het zijstraatje van De Steeg, maakt een stomdron ken jongeman in een blauw, zomers bloesje amok. Toezichthouder Nico. een kleine kleerkast van het model Bud Spencer, probeert vergeefs de lange, smalle discobezoeker te bed aren. Als hij de provocaties genoeg is, verkoopt hij de jongen enkele flinke meppen. Tussenkomst van zijn maat wordt door de jongeman ook niet op prijs gesteld. Over en weer vallen enkele klappen tussen de vrienden. Tijd voor Mart Pijnappels, die even verderop twee 'zeikers' op de bon slingert, uit de patrouillewagen te slappen en in te grijpen. Hij krijgt assistentie van de tweede agent in burger, Maurice Janssen. Zonder pardon wordt de jongen geboeid, in de politie-auto geduwd en overge bracht naar het politiebureau. Hij treedt er regelmatig tegen op. krijgt een proces verbaal voor open bare dronkenschap. De zeikers verlaten inmiddels de patrouillewagen en zijn nog niet van de schrik bekomen. 'Honderd piek, dat begrijp ik niet. Ze moesten die wouten kapot slaan', schreeuwt hij over de straat. Voor hem en z'n maat is het een duur avondje uit. VRIENDEN 01.45 uur:De actie wordt voor even op een laag pitje gezet. Een patrouillewagen is opgeroepen om te assisteren bij een relatieprobleem in de Ravelstraat die uit de hand dreigt te lopen. Twee reservisten nemen de zaak over. Stilaan wordt het drukker voor De Steeg. Links en rechts zoeken paartjes hun weg naar stille straatjes, anderen schamen zich minder en vrijen open en bloot. De eerste discobezoekers zijn dan inmiddels met eigen busdiensten van het uitgaanscentrum huiswaarts gekeerd. Tegen de klok van tweeën is het pleintje voor De Steeg vol met lachende, jennende en lallende jon geren. De aanwezigheid van de politie drukt geen stempel op de sfeer. De af en aan rijdende patrouillewagens ontlokken bij de jongeren niet meer dan de kreet 'vrienden'. Hoewel zij de nodige alcoholhoudende drank jes achterover hebben geslagen, is er van een vijandige sfeer geen sprake. Integendeel, buiten het eerder geme moreerde opstootje komt het niet tot noemenswaardige uitspattingen. 01.53 uur:Reiswagen 83 staat klaar, richting Boxmeer. In snel tempo volgen bussen richting Horst, Velden, de Ven ray se kerkdorpen, zelfs naar Brabantse plaatsjes als St. Anthonis, Rijkevoort en Haps. De Steeg is dan ook wekelijks een ont moetingsplaats voor 2000 tot 3000 jongeren uit Noord-Limburg en Brabant. Een rode BMW van de 3- serie scheurt als een idioot de straat uit. Levensgevaarlijk. Maurice Janssen noteert het kenteken van de auto. "Dit krijgt wel een staartje, ja", zegt hij desgevraagd. "Ik zal de bestuurder zeker op zijn rijgedrag aanspreken. Voor hetzelfde geld heeft hij zo een of andere dronken- man op de motorkap zitten. Bij een volgende keer worden er beslist maatregelen genomen." KARWEI 02.05 uur:Tegen de voorgevel van een woning zit al ruim een half uur een jongen van een jaar of achttien. Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Wilt u ook milieuvriendelijk beleggen met een aantrekkelijk rendement? Dan zijn de Groencertificaten van het RG Groènrente Fund van Rabobank en Robeco een interes sante mogelijkheid. Dit beleggingsfonds keert jaarlijks rente uit, al naar gelang uw keuze vast of variabel, die volledig onbe last is. Aan het eindel van de (vaste) loop tijd krijgt u uw inleg terug. En door 'groen' te beleggen, werkt u ook nog eens aan een beter milieu! Wilt u meer weten? Bijvoorbeeld de looptijden en rentepercen tages? Neem dan contact op met de finan cieel adviseur van de Rabobank. U kunt tot uiterlijk 10 juli 1998 inschrijven. De waarde van uw beleggingen kan fluctu eren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530216 tel.(0478)530456 peelmaas@tref.nl rabol281@tref.nl Stomdronken, helemaal van de wereld. Zijn vrienden proberen hem zo goed als kan te helpen. Tevergeefs. Naast Maurice en mij gaat pontificaal een blonde jongen van gevorderde leeftijd tegen die zelfde gevel pissen. Maurice spreekt hem aan over zijn gedrag, maar laat de 'dader' vervolgens vrijuit gaan. Die knoopt zijn broekriem vast en wil de diender vriendelijk de hand schudden. Die weigert om begrijpe lijke redenen vriendelijk doch reso luut. 02.18 uur:De laatste discobus slaat, in tegenstelling tot alle andere bussen, rechtsaf. De discobezoekers die nu nog huiswaarts willen keren, rest niks anders dan de fiets, auto of taxi te nemen. Of te lopen. Het pleintje raakt stilaan verlaten. Sein voor de patrouillewagens om terug te keren naar het politiebureau. De toezichthouders van De Steeg zullen het karwei wel klaren. 02.40 uur:De discobezoekers zul len weinig last hebben gehad van het gure weer. Alcohol doet in dat opzicht wonderen. Met mijn dunne bloesje en zomers jasje heb ik het stilaan wel koud gekregen. Nog een kopje koffie op het politiebureau wordt dan ook niet afgeslagen. Mart Pijnappels schuift aan. Hij is tevre den over de actie. "Voor jouw ver haal heeft het weer niet meege werkt. In de zomermaanden, mits het droog en warm is, dan gebeurt er veel meer op straat. Nu was het betrekkelijk rustig. Desondanks zijn we niet ontevreden. Het gaat er ook om dat de jongeren zien dat er iets gebeurt. Dat er gecontroleerd wordt. De preventieve werking die van een controle uitgaat, is minstens zo belangrijk als het bekeurend optre den. In dat opzicht is elke controle geslaagd." 03.15 uur:We nemen afscheid van elkaar. De klus zit erop. De kachel in de auto maakt het meteen een stuk behaaglijker. Thuis wacht een warm bedje. Een geruststellende gedachte STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 Diefstal telefoon Een 45-jarige Venraynaar deed aangifte van diefstal van zijn GSM telefoon tijdens zijn bezoek aan een café aan het Henseniusplein. De diefstal vond zaterdag omstreeks 11.45 uur plaats. Vuilniszakken gedumpt In de bossen langs de Maasheseweg werden een zestal gevulde vuilniszakken met huishou delijk afval aangetroffen. Er werd proces-verbaal opgemaakt inzake de wet milieubeheer en bodembescher ming. Deskundigen zullen trachten de illegale storter te achterhalen om hem de rekening te kunnen presen teren. De vuilniszakken werden dinsdagmiddag aangetroffen en door Buitenbeheer naar het milieu station gebracht waar met het onder zoek is gestart. I^j :E3 El ÏEj s ES1 E m k^ill s El EI m\ m\ m\\ m\ SlË1 Eis Mm mm t M. Te weinig bezoekers, te weinig geld en te weinig priesters teren. Ik denk dat het te maken heeft met het feit dat er gewoon teveel kerken zijn. De Vredeskerk heeft te lijden onder de concurrentie van andere kerken, zoals de Grote Kerk en de Paterskerk, kerken met meer historie en wellicht een sfeervollere uitstraling. Dat trekt toch meer men sen aan." Daarnaast heeft de Vredeskerk volgens Coenen te maken met een tekort aan reserveringen op de post 'groot onderhoud', een positie waar je als kerkbestuur moeilijk uitkomt. Het geringe bedrag aan gezinsbij dragen als gevolg van het geringe aantal kerkgangers, maakt het voor een kerkbestuur tevens moeilijk om deze onderhoudspost sluitend te krijgen." Volgens Coenen is het geringe aantal kerkgangers echter niet het enige probleem waar de Vredeskerk momenteel mee te kampen heeft. "Er is een groot tekort aan priesters, iets wat voor de hele gemeente Venray geldt. Als ik alleen al naar mijn eigen situatie kijk; behalve deken ben ik pastoor van de Grote Kerk in Venray en de H. Matthiasparochie in Castenray. Door het vertrek van kapelaan Bouman en het naderende vertrek van rector Bennenbroek ben en word ik ook nog rector in respectie velijk Heide en Veulen. Het is erg veel allemaal, wat echter niet wil zeggen dat ik het niet met heel veel plezier en overgave doe." De toekomst van de Vredeskerk ziet er niet rooskleurig uit, iets wat Coenen betreurt. "Alleen als het aantal kerkgangers ineens fors gaat stijgen, wat ik natuurlijk tegen beter weten in hoop, kan de Vredeskerk open blijven. De kans is dan ook groot dat het bisdom de kerpoort over een tijdje op slot doet." Raadsfraktie Samenwerking steunt voorstel niet De Venrayse gemeenteraad ging dinsdagavond schoorvoetend akkoord met het B&W-voorstel om het Venrays comité Ronde van Nederland een bijdrage van 87.000 gulden beschikbaar te stel len. Samenwerking ging als enige fraktie niet met het voorstel akkoord, alle andere frakties wel al vonden de meesten de verho ging van het oorspronkelijke kre diet van 50.000 gulden met nog eens 37.000 gulden erg hoog uit vallen. De fraktie Samenwerking ging het verst in haar kritiek op het Venrays comité Ronde van Nederland, dat op vrijdag 27 en zaterdag 28 augustus de start en finish in Venray van Nederlands grootste wielerwedstrijd voor de derde en laatste keer organi seert. Raadslid G. Verkoeijen: "Wij willen niet verder gaan dan de drie jaar geleden afgesproken bijdrage van 50.000 gulden per jaar. Omdat de organisatie het evenement niet binnen het begroot bedrag rond weet te krijgen, moet de gemeente Venray nu bijna 40.000 gulden extra bijpassen. Om via dit evenement Venray beter op de kaart te zetten. Waar wij overigens niet in geloven. Het geld kan beter worden aange wend voor zaken als het school zwemmen en logopedie waarop in Diefstal uit achtertuin Een 27-jarige Venraynaar deed aangifte van diefstal van twee vogelbroedkastjes en vogelvoeder- kastjes die hij aan het hekwerk van zijn achtertuin aan de Koningskaars had bevestigd. Ergerlijk is ook dat in de kastjes al broedsel was die dit zeker niet zullen overleven. De waarde is te verwaarlozen maar de ergernis van de eigenaar is groot. het kader van KEERpunt is bezui nigd." "Onzin", zo meende VVD-raads- lid L. Janssen, "we moeten waarde ring opbrengen voor een dergelijk particulier initiatief. Het comité heeft drie jaar lang een evenement neergezet met een totale begroting van acht tot negen ton. De gemeente levert daarover een bijdrage over drie jaar van 187.000 gulden. Het bedrijfsleven heeft dus ruim zeven ton bij elkaar gebracht." ZELFDE MENING Wethouder J. Houba was diezelf de mening toegedaan, met name omdat de extra bijdrage van 37.000 gulden goed te verklaren is en waar bij volgens hem de organisatie geen schuld treft: "De organisatie van de Ronde van Nederland heeft de fee dit jaar met 15.000 gulden ver hoogd, de gemeentelijke kosten lig gen 12.000 gulden hoger, terwijl een grote sponsor die we zelf hebben aangedragen, NLW Bedrijven, is afgehaakt. Daarnaast hebben we de schuld van 14.000 gulden van 1997 meegenomen in de begroting. Het comité verdient waardering, want voor de leden ervan is het liefde werk oud papier. Ze bewijzen er Venray en de gemeenschap een goede dienst mee." De fraktie Van de Vorle ging in tweede termijn akkoord. Maar plaatste wel een voorwaarde. Raadslid R. de la Roy: "Dat als de sponsorbijdragen gunstig uitvallen de schuld van 14.000 gulden uit 1997 alsnog vereffend wordt." Wethouder Houba kon zich daar in vinden: "Zover bekend ziet het er goed uit en zullen de sponsorbijdra gen hoger uitvallen. We hebben goede hoop dat de uiteindelijke bij drage van de gemeente lager uitvalt dan 87.000 gulden." Het ziet er niet best uit met de toekomst van de Vredeskerk aan het Kennedyplein in Venray. Een bedroevend aantal kerkgangers, een nijpend tekort aan priesters en te weinig geld om het gebouw fatsoenlijk te onderhouden. Pastoor-deken Coenen vreest dat het bisdom de kerk in de Christus Koning-parochie zal sluiten als het tij niet keert. "Ik denk daarbij niet in termen van jaren maar van maanden." "Als de Vredeskerk helemaal gevuld is, zitten er wekelijks onge veer 700 mensen. Helaas wordt dat aantal bij lange na niet gehaald. Het is pijnlijk om dat te moeten consta- Anti-rimpel behandelingen Plaatselijk afslanken VoetreRexzonetherapie Oorrefiexzonelherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) Schobtenuroolie 16 VENRAY TEl 0478589295

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5