PEEL EN MAAS Erekruis voor L. Nelissen Juffrouw Nelly gaat genieten. Carillon nu beter bereikbaar Vakantiewerk gevonden Behoefte aan ontspanning Geslaagd Nieuwe prijs voor beste mindervalide sporter M Msaeleis Receptie koningspaars St. Antonius Abt Gilde OPRUIMING Bij Van Oorschot Mode is de opruiming in volle gang! VAN OORSCHOT MODE Na veertig jaar in het kleuteronderwijs Na veertig jaar kleuteronder wijs houdt Nelly Janssen-Pijpers uit Bergen het voor gezien. Op 59- jarige leeftijd maakt de kleuter onderwijzeres aan basisschool De Meent in Leunen gebruik van de Flexibele Pensioen Uittreding (FPU). Nelly Janssen-Pijpers werd op 13 februari 1939 in Wanssum geboren en groeide op in Blitterswijck. In juli 1957 slaagde zij aan de Katholieke Opleidingsschool voor Kleuterleidsters (KLOS) in Venlo voor akte A, twee jaar later werd de akte B (hoofdleidster) ook piet suc ces afgesloten. Op negentienjarige leeftijd werd zij benoemd tot hoofd leidster op de kleuterschool in Blitterswijck. Daar hield zij het na tien jaar voor gezien. Op voorspraak van de inspectrice van het kleuter onderwijs werd zij hoofdleidster op de twee-klassige kleuterschool in Leunen, Pimpeloentje. De beginjaren in het kleuteronder wijs verschilden hemelsbreed van de huidige groepen I en 2. "Je had destijds heel weinig middelen ter beschikking. Een bouwdoos, een priklapje en een prikpen, daarmee hield het wel zo'n beetje op. Je moest ontzettend inventief en cre atief zijn om de kleuters bezig te houden. Later, in Leunen, ging je al veel meer met groepjes, individueel en projectmatig werken. Ging je meer kijken naar hetgeen de kinde ren aankonden, je inleven in hun belevingswereld." Juffrouw Nelly ontpopte zich vanaf het begin tot een geboren vak bondsvrouw. Zij klopte als hoofd leidster van de kleuterschool in Leunen bij alle mogelijke instanties aan om meer middelen voor 'haar school' tot beschikking te krijgen. Vanaf 1972 maakte zij deel uit van allerlei belangenorganisaties. Zo was zij onder andere lid van de Kring Kleuteronderwijs Limburg, landelijk bestuurder in de sectie Kleuteronderwijs, bestuurslid van de Districtsraad Limburg en voor zitter van de kring Venray-Horst Basisonderwijs. Nu nog is zij bestuurslid van de Katholieke Vrouwen Organisatie (KOV). Met name voor het KOV heeft zij nog steeds ontzettend veel verdiensten, zowel regionaal als landelijk. Juffrouw Nelly temidden van "haar" kinderen. MONDIGER De ambitie om 'hogerop te wil len', heeft zij al die jaren niet gehad. Ze omschrijft zichzelf als een gebo ren kleuterleidster. "Ik heb destijds bewust gekozen voor de opleiding tot kleuterleidster. Kleine kinderen hebben me altijd het meest aange trokken. Ze zijn spontaan, lief, ze hebben me in al die jaren jong gehouden. Nee, ik heb nooit de behoefte gevoeld om oudere kinde ren les te geven. Dat is niet bij me opgekomen." In wezen zijn de kin deren in al die jaren niet veranderd, er zijn volgens juffrouw Nelly wel verschillen. "Vroeger keken de kin deren, maar ook de ouders, meer tegen je op. Als de juffrouw iets zei, was het goed. En als de kinderen al iets fout deden, dan was de eerste reactie van de ouders 'dat zullen ze wel verdiend hebben'. Nu ligt dat heel anders. Kinderen en ouders zijn veel mondiger. Dat heeft met name bij de kleuters ook z'n leuke kanten. Ze zijn veel spontaner, vrijer, meer open. Je kunt met hen een echt gesprek voeren, afspraken maken. Vroeger was het meer een eenrich tingsverkeer. Alles kwam vanuit de leerkrachten. Nu werken ook de ouders en onderwijzers meer samen. Is het een proces van samen kinde ren opvoeden." AFSCHEID Nu het afscheid nabij is, is ook de tijd gekomen om aan andere dingen te denken. De komende anderhalf jaar ziet juffrouw Nelly als een 'afbouwperiode'. Tijd die ze nodig heeft om meer rust in haar leven te krijgen, alles op een rijtje te zetten. Plannen heeft ze genoeg. "Weet je wat ik leuk zou vinden", vraagt ze om meteen zelf het antwoord te geven. "Taxichauffeur worden. Kinderen naar school brengen, of mensen naar ziekenhuizen." Andere opties zijn er voldoende. Veel op vakantie gaan met haar partner. wandelen, van de natuur genieten, in de tuin bezig zijn. "Ik hou van alles wat met de natuur te maken heeft. Ik woon vlakbij natuurgebied De Hamert, dus wat dat betreft kan ik m'n hart ophalen." De laatste weken voor haar afscheid is ze 'er niet goed van aan'. Het moment om vaarwel te zeggen tegen het kleuter onderwijs nadert echter met rasse schreden. Het moet dan ook een dag worden om nooit te vergeten. Haar laatste werkdag op vrijdag 17 juli staat geheel in het teken van haar afscheid. Om 09.00 uur is er een eucharistieviering in de kerk in Leunen. Van 16.30 tot 18.00 uur hebben de kinderen en ouders de gelegenheid om afscheid te nemen. Genodigden en andere belangstel lenden kunnen juffrouw Nelly van 18.00 tot 20.00 uur een handje schudden. De afscheidsrecepties vinden plaats in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.o.f. Rouwkuilenweg 11. 5813 BH Ysselsteyn Tel. 0478-54 50 28 - Fax 0478-54 50 30 email: directgazon@wxs.nl - Topkwaliteit graszoden. - Direct leverbaar vanaf de graszodenkwekerij. - Meteen een mooi groen gazon. - Afgehaald of bij u aan huis geleverd. - Vraag vrijblijvend naar advies en prijzen. Kindervakantiewerk Waarschijnlijk ben je eindelijk geslaagd voor je eindexamen en heb je vakantiewerk gevonden. Immers die wil werken kan werken. Natuurlijk is dit voor je van belang, want je verdient daarmee een aardig bedrag voor vakantie, kermis etc. Toch is ontspanning door inspan ning ook erg belangrijk voor je. Indien je jezelf opgeeft als leiding voor kindervakantiewerk, dan staat hier geen geldelijke beloning tegen over. Je zult het moeten doen met de dankbaarheid van de kinderen die je in je groep krijgt. Misschien kun je je herinneren hoe het kindervakantiewerk was, toen je zelf meedeed. Heb je toen genoten? Geef dan de kinderen van nu ook de gelegenheid om te genie ten en geef je op als leiding. Bent u een van de ouders en beschikt u over voldoende vrije tijd en wilt u een week plezier beleven met een groep van ongeveer tien kinderen, geef u dan op als leiding voor het Kindervakantiewerk 1998. Wij ken nen alleen een minimale leeftijd van 15 jaar om als leiding te fungeren. Een bovengrens stellen wij niet, dus u bent nooit te oud om mee te doen. We hebben uw hulp nodig in de week van 27 tot en met 31 juli 1998 (de week voor de Venrayse kermis). Aan het regionaal opleidingscen trum (ROC) te Nijmegen is Hanneke Rutten uit Oostrum geslaagd voor sociaal pedagogisch werker. Aan de Hogeschool Heerlen is Yvonne Mortien van Hulst geslaagd voor ergotherapeut. Indien je alleen op woensdag of donderdag beschikbaar bent, meld je dan ook aan. Op deze dagen heb ben we ook nog ongeveer 20 men sen extra nodig, om als post bij een spel te functioneren. Voor meer informatie of aanmel ding is ons secretariaat te bereiken tussen 18.00 en 19.00 uur via tel. 587560. Tijdens Venray Muzikaal Totaal lopen mensen van onze organisatie van 19.00 tot 20.30 uur in het cen trum rond. Bij deze mensen kun je jezelf opgeven of nadere informatie krijgen. Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 22 t/m 27 juni kwamen bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de vol gende goederen: VERLOREN Diverse bankpasje; beschermkap je BMW; leesbril; shagbuidel en ƒ45,-; handtas; Euro identiteitskaart Europa; identiteitskaart Nederland; gouden oorknopje met diamant; Nederlands paspoort; herenporte monnee met div. pasjes; Brunotti portemonnee met div. pasjes en ƒ12,-; Sesamstraat portemonnee met pasjes; Hema damesportemonnee met pasjes, OV-jaarkaart, ID- bewijs, verzekeringsbewijs en bieb- pas; Nederlands rijbewijs; dames- ring met kabeltjes in het midden en kleine diamant; herentrouwring, inscr. 4-9-54. GEVONDEN Schakelarmband; bebakenings- paal zg. Amsterdammertje; Amerikaans chequeboek; dasspeld met ketting en 4 briljantjes; Actua dameshorloge, analoog met metalen bandje; rugzak met inhoud; Ray Ban zonnebril; damesfietsen. Gazelle. Sport, Union Safari, Romein; herenfiets, kleur grijs en een Batavus; hond, Berner Senner. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Derde Sportgala Venray Regio op 19 december De voorbereidingen voor het derde Sportgala Venray Regio zijn in volle gang. Het evenement vindt dit jaar plaats op zaterdag 19 december in schouwburg De Beejekurf in Venray. Dan staat opnieuw de verkiezing van de sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar centraal. Daarnaast worden een aanmoedi gingsprijs, een waarderingsprijs en jeugdprijzen uitgereikt. Nieuw is dat ook een prijs voor de beste minder valide sportman, -vrouw of -team beschikbaar wordt gesteld. In de tweede week van augustus krijgen alle sportverenigingen in de regio Venray een brief van de Stichting Sportgala Venray Regio met het ver zoek een lid of team voor te dragen voor de uitverkiezing van sportman, sportvrouw of sportteam en voor de andere prijzen. De voordrachten dienen uiterlijk 26 oktober bij de stichting binnen te zijn. Vervolgens maakt de jury een keuze en nomi neert drie kandidaten in elke catego rie. Uit deze kandidaten komt dan de winnaar voor het jaar 1998. De jury is samengesteld uit vertegen woordigers van Venray kern en alle kerkdorpen, met als voorzitter John Raadschelders. In totaal bestaat de jury uit 12 personen. Voor deze opzet is gekozen om een zo breed mogelijk draagvlak te creëren. NIEUWSBRIEF Na afloop van hel Sportgala 1997 heeft de Stichting Sportgala Venray Regio naar alle sportverenigingen een enquête laten uitgaan met het verzoek om ervaringen, wensen, knelpunten en verwachtingen aan te geven. Er werden in totaal 110 for mulieren verstuurd, waarvan de stichting er 28 terug mocht ontvan gen. Uit de mini-enquête blijkt dat de sportverenigingen het sportgala belangrijk vinden en dat men over het algemeen tevreden is over het geboden programma op de gala avond. De verenigingen vinden het wel wenselijk dat de prijsuitreiking kort en bondig wordt gehouden. Het uitbrengen van een nieuwsbrief met betrekking tot het sportgala werd zinvol geacht. Het eerste informatie bulletin is inmiddels gepresenteerd. In de aanloop naar het Sportgala is het de bedoeling dat twee tot drie keer per jaar een nieuwsbrief ver schijnt. Ruit gesneuveld Bij relatieproblemen tussen een 39-jarige vrouw en haar 20-jarige vriend is zondagmorgen rond half vijf de ruit van de voordeur van een woning aan de Ravelstraat gesneu veld. De gewaarschuwde politie nam de man mee naar het bureau. Hij bleek illegaal in Nederland te verblijven en is overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Het nieuwe koningspaar van het St. Antonius Abt Gilde in Blitterswijck. Marco Wijnands en zijn koningin Carla Claessens, hou den zaterdag 4 juli van 20.00 tot 21.00 uur receptie in het gemeen schapshuis in Blitterswijck. Aansluitend is er het grote konings bal. Tijdens hel traditionele koningsschieten in juni wist Marco Wijnands met het 382e schot de vogel naar beneden te halen. Hond bijt kippen dood Voor de vierde maal heeft een hond huisgehouden in de aan de Vlakwaterweg gelegen kinderboer derij. In alle gevallen werden kippen doodgebeten, maar deze keer kon de eigenaar van de hond, die zes kippen had doodgebeten, worden achter haald. Die is aansprakelijk gesteld voor de schade en zal deze vergoe den. Omdat er in die buurt veel honden los lopen zonder én met toezicht van de eigenaar, heeft de politie beloofd extra toezicht te gaan houden en bij aantreffen geen pardon maar proces verbaal opmaken, want in de gemeente Venray moeten honden aangelijnd zijn. DONDERDAG 2 JULI 1998 - NR. 27 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Hoge onderscheiding 't Zandakker Gilde St. Jan Dhr. Loek Nelissen is afgelopen weekend onderscheiden met het exclusieve Erekruis van Schut terij 't Zandakker Gilde St. Jan. Keizer Joep Krijnen van het gilde speldde Nelissen de bij de onder scheiding behorende versierelen op. Dat gebeurde tijdens de schut- tersmis van St. Jan. Na mevrouw Paula Defesche- Derks is Nelissen de tweede drager van deze hoge onderscheiding, die aan mensen wordt uitgereikt die met V.l.n.r. Mevr. Defesche, dhr. Loek Nelissen en R. Rats. pr man van de Schutterij. hun uitmuntende verdiensten heb ben bijgedragen aan het behoud van de eeuwenoude cultuur van het schutters- en gildewezen in de beide Limburgen en zich daarnaast heb ben ingezet voor het voortbestaan en de uitbouw van Schutterij "t Zandakker Gilde St. Jan. Zo heeft L. Nelissen een niet weg te denken bij drage geleverd aan de aanschaf van de nieuwe geweren. Dit bleek een extra stimulans voor de schutters die daarna drie keer de Bondsfeesten wisten te winnen en tijdens het laat ste OLS wisten te eindigen bij de beste 17 schutterijen. Het Venrayse gilde heeft haar verwachtingen voor het komende OLS op zondag 5 juli in Kinrooi bijgesteld. Met de nieu we geweren heeft 't Zandakker Gilde St. Jan de potentie om het OLS te winnen. Grote Kerk in Venray heeft nieuwe toegangsdeur Beiaardier Rosemarie Seuntiëns van de St. Petrus Bandenkerk in Venray en bezoekers die haar op het carillon gade willen slaan kun nen voortaan via een nieuwe toe gangsdeur aan de linkerzijde van de kerk rechtstreeks de trap op richting klokkenspel. De hoofdin gang blijft gesloten, wat als voor deel heeft dat de alarminstallatie niet meer uitgeschakeld hoeft te worden. Met de onthulling van een plaquette werd de nieuwe deur naar de toren van de grote Kerk vrijdagmiddag officieel in gebruik genomen. De Stichting Carillon Venray is blij met de nieuwe toegangsdeur. Voorzitter Piet Kienhuis: "Je hoeft nu niet eerst de hele kerk meer door om bij de trap in de toren te komen, die naar het carillon leidt. Daarnaast moest bij de hoofdingang iedere keer de alarminstallatie worden uit geschakeld, voordat de beiaardier naar binnenging. Dat is nu niet meer nodig." EXTRA PRUS De nieuwe deur werd afgelopen vrijdagmiddag ingezegend door kapelaan Wouterink en vervolgens officieel in gebruik genomen door oud-deken Buschman. Als voorzit ter van de Stichting Wilhelmina Sangers, die jaarlijks prijzen uitreikt aan culturele en kerkelijke instellin gen. viel hem deze eer te beurt. In het kader van het lOOste geboorte jaar van wijlen Wilhelmina Sangers. die jarenlang in Venray woonde, kende de stichting dit jaar de toe gangsdeur en bijbehorende plaquet te als extra prijs toe aan de Stichting Carillon Venray. Een prijs met een waarde van 11100 gulden. Volgens voorzitter Kienhuis van de Stichting Carillon gaat het nadrukkelijk om een prijs en mag er niet gesproken worden over een subsidie. "Wilhelmina Sangers heeft in haar testament laten opmaken dat ze jaar lijks prijzen ter beschikking wil stel len. Voor de verenigingen die zo'n prijs ontvangen, kont het er natuur lijk wel op neer dat ze een financiële steun in de rug krijgen." De opruiming van onze zomercollectie is van start gegaan. Wij nodigen u uit om uw zomergarderobe extra voordelig aan te vullen. Er is nog volop keuze op alle afdelingen! Graag tot ziens in onze zaak. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. li m m i i liii KORTE GESCHIEDENIS Met de ingebruikname van de nieuwe toegangsdeur zijn alle acti viteiten rondom het Venrays carillon na een periode van acht jaar vol tooid. Kienhuis: "Het idee om een klokkenspel te installeren in de toren van de Grote Kerk werd toe valligerwijs geboren in I990, toen enkele inwoners van Venray op de Grote Markt de klokken vier uur hoorden slaan. 'Wat zou het mooi zijn, als daar boven in de toren een carillon zou hangen', was toender- tijd de reactie." Het idee werd opgepikt door Rank Xerox dat in het kader van haar 25- jarig beslaan op zoek was naar een passend geschenk aan de Venrayse gemeenschap. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van dit bedrijf, het kerkbestuur, de muziekschool en enkele enthousias te inwoners, ging vervolgens aan de slag om de plannen uit ie werken Het samenwerkingsverband mond de uit in de Stichting Carillon Venray. die op 3 april I99I werd opgericht. Deze stichting stelde zich tot doel om het carillon in de toren van de grote Kerk te financieren en te beheren, uitgerust met een klavier voor handmatige bespelingen. Daarnaast bestond het streven om een opleiding tot beiaardier te star ten onder verantwoordelijkheid van de Stichting Bevordering Muziek- Piet Kienhuis len oud-deken Buschman nemen de nieuwe deur o fficieel in gebruik. onderwijs Venray. Op 18 april I992, amper twee jaar nadat het oorspron- kelijke idee was geboren, werd de basismodule van het carillon, twaalf klokken en een automatische speel- inrichting, door Rank Xerox als geschenk aan de Venrayse gemeen schap aangeboden. De jaren erna werd het klokkenspel beetje bij beetje uitgebreid en verfijnd. Op mei 1996 introduceerde de Stichting Carillon het volledige carillon, beslaande uit vijftig klokken, inclu sief het handbespeelbare klavier. Kienhuis: "Een periode van bede len. sparen en fondswerving voor de aanschaf van het carillon werd toen- dertijd afgesloten De middelen we nu ontvangen, gebruiken we om enerzijds hel klokkenspel te exploi teren en te onderhouden en het anderzijds aan de inwoners van Venray en bezoekers te presenteren. Dc nieuwe deur draagt nadrukkelijk bij aan een betere presentatie. Het carillon is nu voor iedereen prima bereikbaar." PEEL EN MAAS 'n abonnement Haard -

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11