Wonen en parkeren staan centraal in plangebieden "Stevige discussie komt ongetwijfeld later" Harold ISL LENSSEN Nul is Genoeg staakt strijd «sis Twee ewapende overvallen opgelost OPRUIMING Aanpak notoire criminelen Nieuw Kunstencentrum gereed in 1999 Grondverkoop blijft via gemeente lopen op Woningstichting wil 14 hectare in plan Brabander reuze gezellig Bij Van Oorschot Mode is de opruiming in volle gang! VAN OORSCHOT MODE Dronken bestuurder aangehouden ;EL EN MAAS donderdag 25 juni 1998 Gemeente Venray presenteert ambitieuze plannen )e gemeente Venray gaat bij de inrichting van het Gouden euwterrein inzetten op een ogvvaardig plan waarbij het •ent ligt op wonen en parkeren, nbtenaren van de gemeente ven dinsdagavond in het neentehuis een toelichting op plannen. Het gebied wordt rensd door de Kempweg, ngeweg, Henseniusstraat en ngstraat. Ruim 100 bewoners belanghebbenden woonden de »nd bij. )m de plannen te kunnen realise- is het noodzakelijk dat groot- nkelbedrijven als Praxis en •nbakker verhuizen, bij voorkeur jr het nog aan te leggen bedrij- ïterrein Hulst 2. Nieuwe detail- idel wordt in de plannen uitgeslo- Alleen de verhuizing van Jan iders, de supermarkt wil het hui- e pand aan de Bongerdstraat ver in, naar het Gouden Leeuwterrein hoort tot de mogelijkheden. Het itaande fitnesscentrum en de nstgalerie denkt de gemeente in plan in te kunnen passen. Het is bedoeling dal er 135 nieuwe apwoningen komen, de bouw van flats en/of appartementen wordt daarbij niet wenselijk geacht. Een deel van de woningen wordt geschikt voor ouderen. De gemeente zet in op 500 par keerplaatsen in een ondergrondse parkeergarage. Venray stelt samen met Ruyters Vastgoed Ontwik kelingen een onderzoek in naar de kosten van een dergelijke parkeer garage. De gemeente heeft bewust gekozen voor Ruyters waarvan Q- park, dat in. Venray het parkeerbe heer voor haar rekening neemt, onderdeel uitmaakt. Veel aandacht is er voor de ontsluiting van het gebied. Hennie Oudenhoven, ste denbouwkundige van de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente Venray, wees met klem op de noodzaak hiervan: "het parkeer terrein is nu alleen via allerlei kron kels en omwegen bereikbaar. In de toekomst moet de parkeergarage via een ontsluiting van de Langeweg beter bereikbaar zijn. Hetzelfde geldf voor de bevoorrading van de winkels. Het gebied zelf wordt auto- luw. Dat wil zeggen dat er zo min mogelijk autoverkeer is toegestaan. Kempweg, Langstraat en Hense niusstraat worden wegen met drem pels en een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur." EINDSTRAAT Woensdagavond werden in het gemeentehuis de plannen gepresen teerd voor het gebied Eindstraat en Mgr. Goumansplein. De gemeente wil dit gebied grondig aanpakken omdat het behoort tot de verwaar loosde gebieden in het centrum. In de plannen is er ruimte voor een stadspark in het groengebied tussen kerk en gemeentehuis, een aanpak van de bebouwing aan de Marktstraat en de kop van de 'Eindstraat en er staan enkele panden op de nominatie om gesloopt te worden. Daartoe behoort ook de woning van deken. Coenen aan de Eindstraat. Er word verder uitge gaan van de bouw van 40 nieuwe woningen en een ontmoetingsruimte van 200 vierkante meter. Het bestuur van de Petrus Bandenkerk heeft om een dergelijke voorziening gevraagd. Het aantal parkeerplaat sen moet op minimaal 75 gehand haafd blijven met voor de kerk plaatsen voor kort parkeren. Bij de woningen komen ondergrondse par- keervoorzien i ngen PANKLARE PLANNEN De gemeente Venray presenteert met de onderzoeken naar de herin richting van het Gouden Leeuwterrein en de Eindstraat/Mgr. Goumansplein een nieuwe wijze van planvoorbereiding. Hennie Oudenhoven: "het was eerst gebruikelijk om een plan te presenteren en daarna in overleg te treden met belanghebbenden en omwonenden. Nu draaièn we de zaak om. Via deze informatie-avon den peilen we in een heel vroeg sta dium'de gedachten, ideeën en wen sen van de belanghebbenden om ze vervolgens in onze plannen mee te nemen. We presenteren nu dan ook nog geen panklare plannen. In sep tember komen we tijdens een twee de informatie-ronde nog een keer terug bij de burger. Dan krijgen ze de resultaten van dit eerste onder zoek voorgelegd. En een concrete visie voor de plangebieden. De uiteindelijke besluitvorming door B&W en de gemeenteraad vindt aan het einde van het jaar plaats. Met de daadwerkelijke herin richting beginnen we pas op z'n vroegst in 2000." KEUKENtNRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum i Stevige positie Woningstichting door aankoop grond ;De Woningstichting Noord- Limburg gaat 14 hectare bouwgrond kopen van de gemeente Venray in het uitbreidingsgebied Brabander. Met een oppervlakte van 125 hecta re is Brabander het belangrijkste uit breidingsgebied van de gemeente voor de komende twee decennia. Welk bedrag er met de aankoop gemoeid is, is nog niet bekend. Zeker is wel dat de woningcorpora tie een fors aandeel krijgt in de toe- 'I)e Janny Bar" Stationsweg 16 Venray Kraakpand Iet huis wat de familie Janssen kraakt had op Kempweg 53 was toegewezen maar hier wordt or niemand meer over gerept. Wat van het hart moet is net volgën- De Woningstichting heeft in goed erlèg "met ons besloten m de milie Janssen er niet uit te zetten iar te laten zitten en ons een ande woning aan te bieden. Dit is ook beurd naar volle tevredenheid van ze zijde, dus zijn wij de wonings- hting hiervoor ook dankbaar, wel is het nadeel dat wij via de pers lesten vernemen dat de woning kraakt was. Maar wij hopen dat kraken van deze woning geen :cedenten gaat scheppen voor Igende gelegenheden. Wij wensen de familie Janssen el succes in de toekomst, irrie en André Gooren. !3-Jarige Venraynaar aangehouden Met de aanhouding van twee annen, een 19-jarige inwoner van iemen en een 23-jarige inwoner n Venray, heeft de politie twee wapende overvallen in Leunen en "nray opgelost. Beide mannen bben bekend en zijn na hun voor leiding bij de Officier van Justitie Roermond door de rechiercom- issaris in bewaring gesteld. Het eetal stapte op 20 februari van dit ïr in de avonduren gemaskerd met vakmutsen en gewapend met een mes een cafetaria/lunch- om aan de Albionstraat in Leunen nnen. Daar maakten ze de lade n de kassa buit met daarin enkele inderden guldens. Op l maart eegde het tweetal op identieke jze een overval op een tankstation n de Deurneseweg/Langstraat. ök daar werd enkele honderden ildens buitgemaakt. Bij de over- illen raakte niemand gewond. De ilitie kwam het tweetal op het oor aan de hand van een geno- ':rd kenteken en intensief speur- rk. Zij konden beiden in hun oonplaatsen worden aangehouden, in de buit is niets meer terugge- mden. Diefstal stereo-installatie Ben sportvereniging aan 'de St. ntoniusstraat in Venray heeft bij 'politie aangifte gedaan van dief- al. Onbekenden sloegen een raam en drongen hel verenigingsge- iuw binnen. In het pand werden diverse ver dingen aangericht waarna de iders met een stero-installatie aan haal gingen ter waarde van 900 ilden. Eerste Debat over Venrayse ruimte verloopt stroef maar: Het fraaie Theehuis in het Venrayse Odapark vormde vorige week donderdag het decor voor de eerste editie van 'Het Debat over de Venrayse ruimte'. Meer dan 80 deelnemers, voor het merendeel ambtenaren, politici, aannemers en architecten, bleken met name te zijn gekomen om te luisteren en niet om de discussie aan te gaan. Volgens stedenbouwkundige en hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Venray Gijs Frencken is het vrij nor maal dat een eerste debat niet echt tot felle discussfes leidt. "Hef 'Structuurplan Venray, ruimte voor de toekomst1, dat het uitgangspunt vormde voor hef eerste Debat, is" nog zeer algemeen van aard en moet nog op heel veel punten worden ingevuld. Wat er nu ligt is een voor ontwerp. Het is dus niet zo vreemd dat het debat hoofdzakelijk een informatief karakter had. In de nabije toekomst zal dat zeer zeker gaan veranderen." Volgens wethouder Bert Kersten, die het eerste Venrayse Debat open de, ligt er voor de gemeente een zware maar prachtige uitdaging om tot een goed, realistisch plan te komen. Met betrekking tot de ruim telijke ontwikkeling van Venray moeten we proberen om kwaliteit en gevoel zo goed mogelijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Dat betekent automatisch dat er soms moeilijke afwegingen moeten wor den gemaakt. Als we een definitief plan op tafel hebben liggen, moeten we ook het lef hebben om er met zijn allen pal achter te gaan staan. Ik zie hier een belangrijke taak voor de gemeenteraad weggelegd." DRIE-EENHEID Frencken legde de aanwezigen tij dens het Debat uit hoe het Structuurplan is opgebouwd. "Een centrale plaats in het plan heeft de drie-eenheid dorpen-stad-buitenge- bied, ieder met een eigen functione le, ruimtelijke en maatschappelijke dynamiek. De eigen identiteit en de leefbaar heid van de dorpen en de buitenge bieden moeten we behouden en ver sterken. Voor de kern Venray geldt dat we bestaande kwaliteiten in ere willen houden en daarnaast nieuwe woon- en werkgebieden willen ont wikkelen. Venray moet van een dorp tot een echte stad uitgroeien." Met name het laatste aspect hield de aanwezigen tijdens het Debat bezig. Is Venray nu een dorp of een stad? Over een ding was iedereen Ruim 80 aanwezigen luisterden voornamelijk naar wat de inleiders te vertellen hadden. het wel eens: de gemeente is zicht baar in ontwikkeling en vervult in de regio nadrukkelijk een centrum functie. Venray is duidelijk bezig om een echte stad te worden. Open plekken worden volgebouwd en het centrum begint steeds meer stadse allures te krijgen. Uiteindelijk zagen de deelnemers in dat het in feite niet relevant is of Venray een dorp of een stad is. Frencken: "Het is veel belangrijker om samen naar handvaten te zoe ken, die invulling kunnen geven aan het Structuurplan. Dat de basis van het plan goed is, daar zijn we het wel over eens. Het is het eerste ruimtelijke plan dat een samenhan gend perspectief voor Venray schetst, dus we mogen met recht een beetje trots zijn." INFORMELE RUIMTEN Voor de ontwikkeling van het Structuurplan kan de gemeente Venray rekenen op de kennis en expertise van architecten en steden bouwkundigen uit andere steden. Een aantal van hen was vorige week ook bij het eerste Debat aanwezig om een visie te geven op de ontwik keling van de openbare ruimte in Venray. De opruiming van onze zomercollectie is van start gegaan. Wij nodigen u uit om uw zomergarderobe extra voordelig aan te vullen. Er is nog volop keuze op alle afdelingen! Graag tot ziens in onze zaak. ÜÜMÉfeta^- 4Ast» s Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Helmond, Roo Zij waren het er over eens dat Venray vooral het stadje van de informele ruimten is; voortuinen, kloostertuinen, plantsoentjes en stukjes groen, daterend uit de tijd dat er nog geen stedenbouwkundige plannen werden gemaakt, en die de gemeente een landelijke aanblik geven. Volgens de experts moet Venray bij de inrichting van haar dorp of stad gebruik maken van deze informele ruimten, zonder dat dit tot kneuterigheid leidt. Het lan delijke karakter kan dus best samen gaan met moderne architectuur. Wethouder Kersten benadrukte in zijn openingstoespraak hoe belang rijk het is dat zoveel mogelijk inwo ners van Venray zich bij de ruimte lijke plannen betrokken voelen. "Om de grote veranderingen waar we voor staan te verwezenlijken, is het noodzakelijk dat er een open kli maat heerst, waarbinnen we is zorg vuldig en geïnspireerd aan onze omgeving kunnen werken. Het Debat moet daar een belangrijke bij drage aan leveren." Het comité Nul is Genoeg en de directie van Het Schuttersveld zijn tot een akkoord gekomen over de huurcontracten van het zorgcen trum. Het comité heeft de bewoners van de 96 flats en 24 aanleunwonin gen middels een brief geadviseerd de huurovereenkomsten te onderte kenen. Daarmee is een einde geko men aan een conflict tussen de directie van Het Schuttersveld en het comité Nul is Genoeg, dat ver bonden is aan de Socialistische Partij. Het comité had eind 1997 haar ongenoegen geuit over de nieu we huurovereenkomsten die de bewoners van Het Schuttersveld voorgelegd hadden gekregen. Daarin stonden volgens het comité voorschriften die strijdig waren met de Grondwet. Huurders werd bij- WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar voorbeeld het recht ontzegd om via affiches hun mening kenbaar te maken. Het comité kon zich tevens niet verenigen met de bepaling dat huurders zonder tussenkomst van de rechter uit hun huis gezet konden worden en dat zij vijftien gulden moesten betalen voor de nieuwe contracten. Nu de directie van Het Schuttersveld water bij de wijn heeft gedaan, gaat het comité Nul is Genoeg akkoord met de nieuwe huurovereenkomst. De bewoners krijgen in de toekomst één contract voor de kale huur, een voor de dienstverlening en een voor de zorg die ze via Het Schuttersveld ontvan gen. Automobiliste botst tegen boom Vorige week donderdagnacht kreeg de politie 's nachts een mel ding dat op de Veulenseweg een auto tegen een boom was gebotst. De besTuurder zou gewond in de berm liggen. Politie, brandweer en ambulance rukten uit naar de plek des onheils. De auto werd inderdaad aange troffen, de gewonde man bleek ech ter spoorloos. Het mysterie werd opgelost door het bericht dat een 27- jarige vrouw uit Broekhuizen na de aanrijding met lichte verwondingen naar het ziekenhuis was gegaan voor behandeling. komstige woonwijk. De aankoop van de grond is een strategische zet van de woningstichting in de tweede fase van Brabander, waar pas over zo'n tien jaar daadwerkelijk gebouwd gaat worden. Voor de corporatie is de aankoop echter een belangrijk middel om over de bouwplannen in de hele wijk mee te kunnen praten. Directeur De Jong: "De mogelijk heid bestaat zelfs dat we helemaal niet gaan bouwen op de grond die we nu aankopen. Bij een dergelijk, omvangrijk uitbreidingsplan is het gebruikelijk dat alle partijen om de tafel gaan zitten om te bepalen wat er moet gebeuren. Voor ons is het belangrijk dat we een van die partij en zijn." De woningcorporatie heeft met de gemeente Venray een voorlopige koopovereenkomst gesloten. Dit betekent dat de koop niet doorgaat als een van de partijen zich niet aan de gemaakte afspraken houdt. Het Openbaar Ministerie in Roermond gaat de overlast die zogeheten 'stelselmatige' daders (veelal junkies en alcoholisten die voor veel overlast zorgen) aanrich ten effectiever terugdringen. Met deze doelstelling loopt het OM vooruit op het landelijke beleid dat in 1999 zal worden gevoerd om cri minelen die in korte tijd meermaals worden opgepakt, beter aan te pak ken. Door deze aanpak blijven ver dachten na hun aanhouding vastzit ten tot het moment dat hun eigenlijke celstraf begint. Dit om te voorkomen dat ze in de tussenlig gende periode weer in de fout gaan. De politie van Venray heeft zater dag aan het begin van de middag proces-verbaal opgemaakt tegen een 49-jarige automobilist uit Venray. De man bleek bij controle teveel te hebben gedronken. De man was met zijn auto in de problemen geraakt, toen de aanhangwagen achter zijn auto aan het slingeren was geraakt en vervolgens omsloeg. De aan hangwagen was beladen met plan ken en palen. Bij het ongeval, dat op de A73 onder Venray gebeurde, raakte niemand gewond en ontstond ook geen andere schade. Toen van de man een blaasproef werd geno men, bleek dat hij teveel had gedronken. In het kader van snel recht werd hem een transactie van 390 gulden aangeboden, die hij direct betaalde. Ook kreeg hij een rijverbod voor een uur. Beheersstichting en gemeente eindelijk op een lijn De gemeente Venray en de Beheersstichting Gebouw Jerusalem zijn het na twee jaar eens geworden over de financie ring van het Kunstencentrum in het gebouw van de voormalige scholengemeenschap Jerusalem. Als de politiek akkoord gaat, kan het nieuwe centrum mis schien begin volgend jaar al gereed Zijn. Kósten: 3.1 miljoen gulden. De gemeente stelt 2,8 miljoen gulden beschikbaar om het Kunstencentrum te realiseren. Eerder wilde de gemeente niet meer dan 2.5 miljoen gulden spen deren. De resterende drie ton komt voor rekening van de beheersstich ting. die voor de financiering hier van weer deels op de gemeente terug kan vallen. De realisering van het Kunstencentrum is door de nieu we ontwikkelingen een forse stap dichterbij gekomen. Het voornemen om de muziekschool, de Vrije Akademie en de balletschool te huisvesten in het hoofdgebouw van de voormalige scholengemeenschap stamt uit begin 1996. De beheersstichting had toender- tijd het plan voor ogen om het pand voor ongeveer vier miljoen gulden te verbouwen; de gemeente wilde slechts 2.5 miljoen gulden bijdra gen. Be^de partijen kwamen er na langdurig overleg niet uit. Dat dit nu toch lijkt te gaan lukken komt door het feil dat in het nieuwe plan de beschikbare ruimten beter worden ingedeeld, wat een besparing van een miljoen gulden tot gevolg heeft. Door de nieuwe indeling is er in het gebouw minder geluidsoverlast en wordt de dure dak- en vloerisolatie uit het oude plan deels overbodig. De gemeente is bereid om drie ton extra bij te dragen omdat ze ervan overtuigd is geraakt dat akoestische maatregelen absoluut noodzakelijk zijn. Gemeente Venray houdt projectontwikkelaars buiten de deur De gemeente Venray moet haar voorkeursrechten voor grond in de gebieden St. Anna, de Brabander, Smakterheide 2, De Hulst 2, Leunen, Oostrum en Merselo opnieuw vastleggen. Een formele verplichting, die het gevolg is van het feit dat het voor Venray ingrijpende gemeentelijke Structuurplan ter inzage ligt. De Wet Voorkeursrecht Gemeenten, die voor bovenstaande gebieden al langer geldt, houdt bij grondver koop in dat eigenaren hun perceel eerst aan de gemeente moeten aanbieden. Pas als die geen inte resse heeft, mag de grondeigenaar met andere geïnteresseerden onderhandelen. Volgens de heer R Hubers van de afdeling Economische Ontwik keling van de gemeente Venray is het opnieuw vaststellen van de voorkeursrechten slechts een forme le kwestie. "Voor belanghebbenden heeft het geen extra gevolgen, behalve het feit dat ze weer een sta pel papier in de bus krijgen en opnieuw bezwaar kunnen aanteke nen. Het voorstel dat het college van B&W in deze heeft gedaan geldt voor een termijn van vijf maanden. Binnen vijf maanden dient de gemeenteraad de voorkeursrechten opnieuw vast te stellen." De Wet Voorkeursrecht Gemeen ten heeft voor de gemeente als grote voordeel dat projectontwikkelaars op afstand worden gehouden. Hubers: "De gemeente krijgt veel meer grip op de onroerend goed- markt.^We krijgen de grond immers zelf in bezit en kunnen er in het kader van het Structuurplan een pas sende bestemming aan geven. Of dat woonhuizen of bedrijven zijn, hangt af van het betreffende bestem mingsplan." Hubers geeft toe dat er aan de wet ook nadelen kleven. "De gemeente is in veel gevallen verplicht om te wachten tot een ver koper zich meldt. Ze kan dus niet echt op een actieve manter aan grond komen. Verder is het zo dat renteverlies over de vroegtijdige aankoop en mogelijke juridische kosten voor rekening van de gemeente komen. De verkoper kan tevens ieder moment de onderhan delingen afbreken, zonder dat dat hem een cent kost." Dc gemeente Venray neemt bovenstaande nadelen voor lief. Rijke projectontwikkelaars, waar de gemeente in veel gevallen de con currentiestrijd van verliest, worden immers buiten de deur gehouden.En dat is wat telt. Auto-radio's gestolen Vorige week donderdag werd 's nachts aan de Kerk weg in Ysselsteyn de auto opengebroken van een 22-jarige man uit die plaats. De dader ging met een radio-casset terecorder aan de haal. Ook aan de Peter Janssenweg in Ysselsteyn werd een auto opengebroken van een 22-jarige inwoner. Ook hier werd de radio meegenomen. Het is niet bekend of beide misdrijven door dezelfde persoon zijn gepleegd. Gewonde bij verkeersongeval Een 48-jarige inwoner van Meerlo raakte vorige week woensdag gewond bij een aanrijding op de Stationsweg. Een 48-jarige automo biliste uit Venray verleende, komen de vanaf de Henri Dunantstrual. geen voorrang aan de man in zijn invalidenvoertuig. De invalide man werd zodanig gewond dat hij voor behandeling naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Na behan deling kon hij weer naar huis.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7