Wat is Kiwanis? 1MLV73! ITT TÊW KIWANIS JAZZ 98: De Bands Hulp voor blinden en slechtzienden Verlichting van het uurwerk grote kerk ■fcEL EN MAAS donderdag 25 juni 1998 De kern van de Internationale üwanisorganisatie is de in club erband georganiseerde dienst erlening aan de maatschappelij- e omgeving. Kiwanis deelt aarmee in een stroom van bur- ir-initiatieven die, aan het begin an deze eeuw, in de Verenigde laten op gang kwam om de laatschappij een meer menselij - vorm te geven. Zo werd in 1905 Rotary isticht, in 1915 Kiwanis, in 1917 Lions, de drie in Nederland ekendste service-organisaties. Wereldwijd kent Kiwanis 350.000 iden verspreid over 85 landen, ie verenigd zijn in plaatselijke lubs. Nederland, waar de [iwanis Organisatie begon in 965, kent nu zo'n 100 clubs met totaal meer dan 2000 leden, iiwanis clubs werven hun leden, jen kan zich niet als lid melden, leuzecriterium is o.a. daarbij de ereidheid om actief te zijn in de ienst aan de club en aan de ingeving conform het wereldwijd eldende Kiwanis motto: "We uild". Naam De naam Kiwanis wordt als volgt erklaard. In de omgeving van ïctroit hanteerden Indianen een :gs wijze "nun keewanis" ic zoveel betekent als iaat zien wie je :ni" of "zelfex- ressie". Bij de prichting van i eerste .iwanisclub, Detroit op januari- 915," werd zegswijze vergenomen m te bena- mkken dat :der op eigen ijze kan bijdra :n aan de verwezen - jking van een gemeen happelijk doel. Onafhankelijk Binnen de Kiwanis Organisatie een gedachte centraal: lehandel een ander zoals je zelf ehandeld wilt worden. Op deze zo Seheten Gulden Regel steunt het lid- naatschap van een club. Kiwanis robeert gelijkgestemde mensen bij en te brengen in clubs waarin ze ei) ontmoetingsplaats vinden en ïen vertrekpunt voor gemeenschap- lelijke actie in de omgeving. Kiwanis is niet politiek of confes- iioneel gebonden. Het is geen religi es geïnspireerde organisatie; Kiwanis probeert bij te dragen aan de verbetering van de kwaliteit van iiet leven. Op clubniveau beperkt toen zich veelal tot projecten in de onmiddellijke omgeving. Daarnaast «staan nationale en internationale irojecten waaraan elke club ver- 'licht is een bijdrage te leveren. Fondswerving Om een volwaardige club te wor den die erkend wordt door de Internationale Kiwanis Organisatie, moet een club voldoen aan een aan tal voorwaarden waarvan de belang rijkste is een groot sponsorproject te verwezenlijken. Dat geldt dan als bewijs voor de capaciteit van een club om door samenwerking dien sten te verlenen aan de samenleving. De geldelijke middelen waarmee doelen van sociale, culturele of artistieke aard worden gefinancierd, dienen te worden geworven doori actie. Het is niet toegestaan dat' leden uit eigen middelen projecten financieren. Kiwanis Club Venray e.o. organiseert dan ook een inmid dels jaarlijks terugkerend Jazz-feest dat de gelden moet opleveren om de projecten te financieren. Goede doelen Kiwanis Clubs proberen vooral daar met raad en daad te ondersteu nen waar overheid en hulporganisa ties geen bijdrage kunnen of willen leveren. Die hulp kan worden gevraagd of ongevraagd worden aangeboden; dat wil zeggen dat leden van Kiwanis Club Venray e.o. ook zelf actief betrokken wensen te zijn bij de nabije samenleving en ogen en oren open houden voor signalen vanuit de omgeving die wijzen op reële behoeften. We Build Kiwanis Club Venray e.o. heeft zijn proeve van bekwaamheid afge legd in 1989: er kon toen in het Oorlogs- en Verzetsmuseum van Overloon een invalidenlift worden geïnstalleerd. Met de realisatie van dat project had Kiwanis Club Venray e.o. aan het Bestuur van Kiwanis Nederland laten zien in staat te zijn om in gezamenlijkheid een dienst te bewijzen aan de samenleving. Daarop heeft de club zijn handvest ontvangen. Sindsdien heeft Kiwanis Club Venray e.o. elk jaar een of meerdere projecten financieel ondersteund: in 1991 ondersteunde de club finan cieel de werkgroep Kruisen en Kapellen van de regio Venray als mede een landelijk project waarbij een verblijfsgelegenheid voor ouders werd gebouwd in het Brandwondencentrum te Beverwijk. Kiwanis Club Venray e.o. maakte het in 1992 mogelijk ten behoeve van minder valide kinderen die: in Ysselsteijn wilden paard rijden, een pony te kopen. Het Regionaal Instituut voor Maatschappelijk werk werd in 1993 gesteund bij het project voorschool se opvang van allochtone kinderen; het Elisabeth Ziekenhuis kreeg geld om speciale kinderstoelen aan te schaffen. Tenslotte werd steun ver leend aan het initiatief van een aan tal Limburgse en Brabantse Kiwanis Clubs om veteranen uit de Tweede Wereldoorlog uit Engeland naar Nederland te halen in het kader van bevrijdingsherdenkingen. In 1994 leverde Kiwanis Club Venray e.o. een bijdrage aan de bouw van een verwarmde planten kas in Nieuw Spraeland waarmee een speciale zorg mogelijk wordt voor patiënten aldaar. Kiwanis Club Venray e.o. heeft geld gefourneerd voor de financie ring van de verlichting van de hoofdpaden in het Venrayse St. Odapark. Daarmede is de toegankelijkheid ook in de donkere maanden van het jaar van het Theehuis aldaar gegaran deerd. Recenter is geld bijeen gebracht voor de regionale Alzheimer- stichting, de Rheuma Vereniging, de Wereldwinkel te Horst en het medisch kinderdag verblijf 'De Kleuterhof' te Venray. Al met al gaat het dan om vele tienduizenden guldens die met het jaarlijkse Jazzfeest worden bijeen gebracht en ter beschikking worden gesteld aan voornamelijk regionale doelen. Voor 1998 staan twee projecten op de agenda: aanvullende middelen verschaffen aan Theofaan te Grave, een instelling voor professionele hulpverlening aan blinden en anderszins visueel gehandicapten en het Kerkbestuur van de Petrus Banden Kerk te Venray te helpen bij de financiering van het herstelwerk van het uurwerk op de toren (zie elders op deze pagina). Wat Kiwanis Club Venray e.o. voor ogen staat, is in concrete vorm bijdragen aan de bouw van een menselijker maatschappij, leefbaar voor iedereen. Zo krijgt het interna tionale devies "We Build" gestalte, ook in Venray en omgeving. Op twee podia in De Witte Hoeve zal de muziek te horen zijn op zater dag 27 juni a.s. Öp de overdekte binnenplaats van de oude boerderij in Limburgse stijl is een groot podium gebouwd waar afwisselend The Big Parade en The West Coast Jazz Band te zullen spe len. In de lounge is een wat intieme re sfeer gecreëerd waar dan ook kleinere formaties spelen. In elk geval is ervoor gezorgd dat er heel uiteenlopende soorten muziek te beluisteren zullen zijn die varieren van Dixieland tot en met moderne zeer internationale genres. Lounge De muziekcriticus van De Telegraaf René Steenhorst noemde Het James' Trio een zeer talentvol drieluik. Dit trio bestaat uit musici die een merkwaardige combinatie vormen van instrumenten. Niet het gebruikelijke werk van sax-bas- drums maar twee gitaren en een djembé, een Afrikaans trommeltje dat onwillekeurig aanspoort tot meetikken of meetrommelen. De liefhebber van intens, mooi ver zorgd en vooral aanstekelijk gitaar spel mag aan het James' Trio niet voorbijlopen, is de mening van Bart van Ratingen in Jazz Nieuws die de loftrompet steekt van de recente CD van het trio. De musici die alledrie een conservatoriumopleiding heb ben afgerond, improviseren en varieren op thema's uit de jazz en ondersteunen die met afrikaanse en zuid-amerikaanse ritmes. Het James' Trio zal worden afge wisseld met een trio dat achtereen- Het James Trio, zaterdag ook van de partij (foto Mieke Dijt volgens een drietal zangeressen begeleidt. De drie dames treden ech ter ook gezamenlijk op onder de naam Ladies First. De lead-zangeres is de in Venray woonachtige zang pedagoge Lynn Steverink. Dit gezelschap brengt oude in close har mony gezongen songs. Binnenplaats The Big Parade is een formatie die op het grote podium een prettig moderne mengeling zal spelen van heel uiteenlopende thema's uit heel uiteenlopende muzieksoorten. Tenslotte heeft de organisatie de West Coast Jazz Band weten te con tracteren. Deze band heeft vele malen van zich laten horen op festi vals als in Breda, Gouda en het Heineken Jazz in Rotterdam. Bekende en minder bekende Dixieland en New Orleans composi ties zullen te horen zijn waarbij soms de zang via de megafoon tot het publiek komt. Het uurwerk in de toren dateert van 1962 en, ofschoon steeds nor maal onderhouden, is nu, na 36 jaar, algehele revisie dringend noodzakelijk. Een tijdlang is de klok buiten werking geweest, voor duizenden mensen een groot gemis. De klok van de hoge toren van deze Peelkathedraal is reeds van verre te zien, mits de cijfers goed verguld zijn en 's-avonds goed verlicht. Het kerkbestuur heeft daar onvoldoende fondsen voor subsidie van de overheid is niet te verwachten. Dat is dan ook voor Kiwanis Venray aanleiding een bijdrage te leveren. all-mag-inspr:De bestaande cijfer- ringen moeten worden schoonge maakt en de cijfertekens moeten opnieuw worden verguld. Ook de wijzers krijgen, na revisie, een nieu we laag bladgoud. Na al die jaren is er speling ontstaan in het mechaniek van het uurwerk en die moet opge heven worden. Voor de nieuwe ver lichtingselementen moet nieuwe bedrading worden gemonteerd in de assen en is ontroesting en aanbren gen van nieuwe conserveringsmid delen op de mantelbuizen van het uurwerk noodzakelijk. Het beste zou zijn als gelijktijdig de verlich tingselementen op de cijfers en wij zers vervangen worden en de sleep- contacten op de wijzers zouden worden vernieuwd. Bladgoud Bij monde van kerkbestuurslid André van Goch heeft het Kerkbestuur laten weten dat blad goud de enige stof is die ervoor zorgt dat cijfers en wijzers ook op afstand zichtbaar blijven. Andere materialen gebruiken om geld te besparen zou dus het doel voorbij schieten. De werkzaamheden zullen worden verricht door de Koninklijke Eijsbouts fabrieken uit Asten. De kosten die ermee gemoeid zijn worden 15.000,- geraamd op ruim fl. Uitnodiging Kiwanis Venray kan dit niet alleen financieren maar hoopt een flinke bijdrage aan het herstel te kunnen leveren. En dat kan alleen maar als er veel mensen naar JAZZ98 komen kijken en luisteren. De club heeft er alles aan gedaan om op de prettige locatie die De Witte Hoeve is een evenement te organiseren met een goede en ontspannen sfeer en aan gename muziek waar ieder een gezellige avond kan beleven. Vanaf 1991, het eerste jaar van de organisatie van het Jazzfestival door Kiwanis Venray, is de opbrengst steeds bestemd geweest voor een goed doel. Een gedeelte van de opbrengst van Jazz98 is bestemd voor Theofaan, een stichting voor hulp verlening aan blinden en slechtzien den. Met de gelden kan Theofaan een boekje publiceren over taalver werving en -ontwikkeling bij blinde kinderen en wat ouders daarin kun nen doen. Een ander gedeelte is bestemd voor het R.K. Kerkbestuur van de Parochie St.Petrus Banden of Grote Kerk te Venray, als bijdrage in de totale revisie van de gehele tijdaan wijzing van de torëriuurwerkinstal- latie in de kerktoren. Theofaan In Nederland wonen ongeveer 300.000 mensen die blind of slecht ziend zijn. Bij opvoeding en onder wijs, bij wonen en werken, huishou ding en ontspanning hebben zij soms hulp en advies nodig. Maar ook de mensen rondom slechtziende en blinde mensen, familie, buren, vrienden en kennissen kunnen voor problemen of vragen komen te staan. Vanuit Grave verzorgt en coördi neert Theofaan de hulpverlening aan blinden en slechtzienden en hun omgeving in Zuid Nederland. Deze hulpverlening kan bestaan uit onderzoek, advies, begeleiding en behandeling. Daarnaast biedt Theofaan advies en scholing aan organisaties die te maken hebben met slechtzienden of blinden. Met zijn regionale centra in Breda, Eindhoven, Nijmegen en Sittard biedt Theofaan deze verschillende diensten aan. Informatie en voorlichting Welke zijn de mogelijkheden die mensen met een gezichtsbeperking hebben om toch optimaal in de samenleving te functioneren? Op afspraak en op een inloopmiddag kan men over deze vraag informatie krijgen. Kinder- en jeugdzorg tot 18 jaar Theofaan richt zich met zijn kin- derzorg op kinderen tot zes jaar met Een deel van de opbrengst van KI WANISJAZZ98 zal gaan naar Theofaan dat een boekje publiceert over hulp die ouders kunnen geven bij de taalontwikkeling van hun blinde kind. Ouders van blinde kinderen vragen zich vaak af hoe zij het beste met hun kind kunnen communiceren. Omdat het oogcontact ontbreekt, is het met name in het eerste levensjaar niet duidelijk of het kind je wel hoort. Kinderen praten dan immers nog niet. En weet een kind dat er naar hem geluisterd wordt als het niet ziet datje het aankijkt? Waar moetje over pra ten als je niet weet wat er in je kind omgaat? Hoe kun je hem de dingen in zijn omgeving duidelijk maken als hij ze niet ziet? Taalontwikkeling Taal is voor alle kinderen een belangrijk middel om contact te leggen. Maar voor blinde kinderen is taal extra belangrijk om de wereld te leren kennen. Zij zien geen koe m de wei of hoge torens waar ze zich over zou den kunnen verbazen. Blinde kinderen dienen dan ook op een andere manier gestimuleerd te worden in hun taalontwikkeling. Het kan tamelijk lang duren voordat een blind zijn eerste woordjes zegt. Vaak raken ouders dan bezorgd overde taalontwikkeling: blinde kinderen herhalen vaak taal van anderen, stellen veel vragen en hebben moeite mét woorden als 'ik' en 'jij",'hij'en'wij'. Taalgids In de Verenigde Staten is 'Talk to Me' verschenen, een soort taalgids voor ouders van blinde) kinderen. Deze Engelstalige brochure bestaat uit twee delen. In het eerste deel worden handreikingen gegeven om op een leuke en effectieve manier met een blind kind te communiceren. Deel twee doet ouders een aantal suggesties aan de hand om zelf oplossingen te vin den voor taalproblemen. Een idee kan namelijk bij het ene kind best wer ken maar zonder effect blijven bij een ander. Ouders kunnen vaak het best schatten welk idee bij hun kind past. De vertaling en bewerking van de Engelstalige gids is van de hand van Mariëile Bastings, een ontwikkelingsbegeleidster van Theofaan. Deze vertaling is al eens gepubliceerd in het blad 'DE KIJK', een uitgave van Theofaan. Nu volgt publikatie in de vorm van een boekje dat gemakkelij- ker dan losse artikelen te bewaren is en te raadplegen. voornamelijk aangeboren visuele beperkingen. Na oogheelkundig, psychologisch en fysiotherapeutisch onderzoek worden deze kinderen in de thuisssituatie, peuterspeelzaal of kinderdagverblijf begeleid. Die begeleiding richt zich met name op de ontwikkeling van het kind: de ontwikkeling van de zintuigen, de motoriek, de sociale ontwikkeling en de zelfredzaamheid, spelen en speelgoed. De jeugdzorg richt zich op kinde ren tussen zes en achtti en jaar. Er zijn kinderen die aangewezen zijn op speciaal basisonderwijs of op voortgezet speciaal onderwijs. Deze kunnen terecht op een speciale 'schoÖl Convergo in Grave. De meeste kinderen echter wonen thuis en gaan naar een gewone school. Zij komen in aanmerking voor ambu lante onderwijskundige begeleiding vanuit de school in Grave. Een gespecialiseerde leerkracht vanuit Grave begeleidt de leerling en de school. Naast aangeboren visuele beperkingen is bij deze groep ook andere visuele problematiek aan de orde: zij hebben bijzondere hulp nodig bij het verwerven van zelf standigheid; ook moeten ze leren zelf te reizen. Voor deze en andere eventuele vragen is een team van orthopedagogen, psychologen en maatschappelijk werkers beschik baar. Volwassenenzorg Deze zorg wordt meestal gevraagd door mensen op latere leeftijd die problemen krijgen met hun ogen: ze kunnen de letters van de krant, een boek of van de onder titeling op TV niet meer lezen, of herkennen niet meer mensen op straat. Theofaan biedt hier hulp. Op de afdeling voorlichting is een breed aanbod van hulpmiddelen ten toongesteld: loepen, sprekende wek kers enz. Er wordt niets verkocht maar alles kan worden uitgepro beerd en men kan de adressen van leveranciers krijgen. De praktische trainingen zijn erop gericht zo lang mogelijk zelfstandig Te blijven in het huishouden, de per soonlijke verzorging, bij reizen en het omgaan met leesloepcn. Ook zijn er trainingen voor behoud van tast- en gehoorvermogen. In gespreksgroepen kunnen de ervaringen van toenemend slecht zien of blind zijn worden gedeeld met anderen waardoor de geestelij ke verwerking van de handicap wordt bevorderd. Maatschappelijk werk vanuit Theofaan kan mensen helpen bij de verwerking van hun handicap maar ook bij het aanvragen van voorzie ningen. Tenslotte is er, na verwijzing door een oogarts, een onderzoek moge lijk - het zgn. low-visiononderzoek - naar resterend gezichtsvermogen en de mogelijkheden van toepassing van hulpmiddelen, training en advies. Gratis De dienstverlening van het cen trum is kosteloos krachtens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. In een aantal gevallen worden de kosten van vervoer ver goed door het ziekenfonds. Bereikbaarheid Adres van het Regionaal Centrum Nijmegen is Javastraat 104, tel. 024 - 360 6066 (dagelijks) Adres van het Regionaal Centrum Eindhoven is Boschdijk 153, tel. 040 - 244 0088 (dagelijks) (vanaf 8 juli 1998: Castiliëlaan 8 5629 CH Eindhoven, tel. 040 - 290 2626).

Peel en Maas | 1998 | | pagina 23