Bezorgd over uw pensioen? Uw huis verkopen? NIEUW! Nu ook via Internet en de Woningcourant. Bouw TBS-kliniek mogelijk vertraagd "Bezorgdheid over drugsoverlast ongegrond Wachtlijst en lange wachttijden onacceptabel Kolonel van Dam verlaat GGW De Peel Debat over de Venrayse ruimte Lj peel en maas Duidelijke taal 'T VENROJS LAEVE GETAEKEINTD "Venrayse vondsten" pronken in Venlo Senioren willen serieus genomen worden donderdag 18 juni 1998 - Pagina 7 Bezwaar tegen milieuvergunning zorgt voor oponthoud De kans is groot dat de TBS-kli- niek aan de Wanssumseweg in Oostrum in het jaar 2000 niet gereed is. De gemeente mag namelijk pas een bouwvergunning afgeven als de Raad van State zich heeft gebo gen over een schorsingsverzoek dat door de maatschap Loonen uit Oostrum is ingediend tegen de milieuvergunning die de gemeente aan de TBS-kliniek heeft ver leend. De gemeente heeft de Raad van State inmiddels in een brief dringend verzocht het schorsings verzoek zo snel mogelijk te behan delen, zodat de bouw geen vertra ging zal oplopen. Om voor versnelde behandeling in aanmerking te komen, moet de gemeente bij de Raad van State kun nen aantonen dat urgentie is gebo den en dat het om een groot maat schappelijk belang handelt. Normaliter worden dergelijke ver zoeken zelden gehonoreerd. De gemeente vindt het echter toch zin vol om een poging te wagen omdat de realisatie van de TBS-kliniek voor Venray van groot maatschap pelijk belang is. Op het gebied van zorgvoorzieningen vervult Venray al jarenlang een (boven)regionale functie. Op de locatie aan de Wanssumseweg hebben zowel het Vincent van Gogh-Instituut als de stichting De Wendel een parame disch cluster gevestigd. De TBS-kliniek zal aan dit cluster worden toegevoegd. Voor het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) vormt de komst van een TBS-kliniek de oplossing voor het dreigende verlies aan arbeidsplaatsen. Banen die op de tocht zijn komen te staan doordat de hoofdvestiging in Venray zal wor den opgesplitst in een aantal kleine re nevenvestigingen. Het Ministerie van Justitie, dat het aantal TBS-kli- nieken van zes naar acht uitbreidde, vond het daarom noodzakelijk om de achtste kliniek in Venray te bou wen. De gemeente koos voor de locatie aan de Wanssumseweg omdat daar drie klinieken bij elkaar liggen. Het streven is om een zoge heten Master- en Inrichtingsplan te ontwikkelen, zodat de drie locaties goed op elkaar kunnen worden afge stemd. Zowel de maatschap Loonen uit Oostrum als diens advocaat, de heer Goorts uit Roermond, waren woens dag niet bereid om een nadere toe lichting te geven op het schorsings verzoek aan de Raad van State. Vervolg van pagina 1 Wethouder Driessen liet woens dag met klem weten dat dergelijke taferelen niet meer zullen worden getolereerd. "Als de ondernemers niet meewerken, zie ik maar twee mogelijkheden: of we onteigenen de hele handel of we sluiten de Grotestraat buiten bevoorradings uren helemaal af voor verkeer. Ik hoop dat het zover niet hoeft te komen en dat de ondernemers zo verstandig zijn om de dialoog met ons aan te gaan. Op basis van gelui den die we uit het winkeliersfront hebben vernomen gaan we hier ook vanuit. We zijn van mening dat een bedrijvenstraatje voor zowel de winkeliers als de gemeente een groot gewin is. Onze bedoeling is om begin oktober met het straat werk te beginnen, zodat Sinterklaas 1 het straatje op 5 december kan ope nen." Volgens Driessen zorgen dergelij ke projecten ervoor dat de kwaliteit van het winkelcentrum wordt ver hoogd. "Voor een kwalitatief goed en klantvriendelijk centrum moetje ervoor zorgen dat er geen vrachtver keer meer in het hartje van Venray kan komen. Een veilig en voor het winkelend publiek goed bereikbaar centrum heeft absolute prioriteit. Bij de projecten die we gaan uitvoeren, proberen we er dan ook voor te zor gen dat deze bereikbaarheid niet in het gedrang komt." Wateroverlast Tijdens een hoosbui vorige week donderdagmiddag ontstond enige paniek bij leerlingen van Basisschool de Hei toen het riool water door de afvoeren van de fon teintjes in de klassen naar binnen spoot. In allerijl opgetrommelde handdoeken en emmers om te dwei len en te hozen hadden weinig resul taat. Met enorme kracht spoot het water uit de afvoeren omhoog. Nadat de gealarmeerde brandweer was gearriveerd stopte de watertoe voer en kon men verder met dweilen en soppen. Waarschijnlijk kan de vloerbedek king en ondervloer van het vorig jaar gerenoveerde schoolgebouw (gedeeltelijk) als verloren worden beschouwd. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Politiechef Mart Manders van basiseenheid Venray ft Politiechef Mart Manders van de basiseenheid Venray vindt dat de politiek in Venray zich zou uit moeten spreken over een duidelijk koffieshopbeleid. Manders is van mening dat de bezorgdheid van de Venrayse politiek over toegeno men drugsoverlast niet geheel terecht is. "De drugsoverlast in Venray is niet verontrustend. Integendeel, de overlast in ons omringende gemeenten is aan zienlijk groter. Met als beste voor beeld natuurlijk Venlo waar de handel in en het gebruik van drugs voor grote problemen zorgt." Vorige week zeiden CDA-er L. Heidens en burgemeester Waals in de commissie Algemene Zaken de indruk te hebben dat de drugsover last in Venray steeds groter wordt. Zij konden die mening niet staven met feiten. Voor Mart Manders eens temeer een reden om te benadruk ken dat de drugsoverlast in Venray niet verontrustend is. "En die mening is gestoeld op gegevens, op geluiden die we vanuit de bevolking horen en zaken die we zelf oppak ken." Manders staaft zijn woorden met enkele cijfers. In de periode januari tot en met 12 juni 1998 kreeg de basiseenheid in Venray zes meldingen van overlast die te maken hebben met drugs. Daarnaast constateerde de politie in dezelfde periode nog eens twaalf overtredin gen die in verband staan met drugs. "Dat zijn toch geen verontrustende getallen, zou ik zeggen. Geloof me maar, met de drugsoverlast in Venray valt het reuze mee." Manders lijkt het gelijk aan zijn zijde te hebben, zeker als de drugs infolijn van de basiseenheid Venray ter sprake komt. In de laatste drie maanden van 1997 kwam via dit medio 1996 speciaal ingesteld tele foonnummer nog maar één melding binnen. Eind vorig jaar werd de drugsinfolijn dan ook opgeheven. "Deze lijn heeft met name in de eer ste periode wel degelijk zijn nut bewezen. In de beginmaanden kre gen we frequent telefoontjes van burgers aan de hand waarvan we ook zaken hebben opgelost. Een melding in drie maanden tijd is voor ons echter niet rendabel. We luister den de infolijn een tot twee keer per dag af, zonder resultaat. Het had weinig zin om de drugsinfolijn te handhaven." VOORLICHTING De vaste veronderstelling dat het met de drugsoverlast in Venray wel meevalt, is voor de basiseenheid Venray geen reden om op haar lau weren te rusten. "Beslist niet", zegt Manders stellig. "We mogen ons niet in slaap laten sussen. De drugs overlast behoudt bij ons prioriteit. In 1998 zijn bijvoorbeeld alleen al 1070 uren gereserveerd voor de Kolonel van Dam, de Commandant van de Groep Geleide Wapens De Peel zal op korte termijn worden overgeplaatst naar het hoofd kwartier van de Allied Forces Central Europe (AFCENT) in Brunssum. Hij wordt aangesteld als Assistend Chief of Staff CIS. Kolonel van Dam wordt tegelijkertijd bevorderd tot commodore. Op 9 juni j.l. is besloten dat Kolonel F.H. Meulman, thans Controller bij de Commandant Tactische Luchtmacht in Den Haag, de opvolger wordt van de huidige commandant GGW De Peel. Kolonel van Dam is aan de ene kant erg blij met de voorziene bevorde ring, maar vindt het moment van zijn vertrek erg vroeg. Hij was comman dant van december 1996 tot 29 juli 1998. OP 29 juli zal ook de commando- overdracht plaatsvinden. Als Kolonel van Dam terugblikt op zijn periode als commandant GGW De Peel dan stelt hij vast dat dit een hele fijne periode is geweest in zijn loopbaan tot nu toe. Een periode waarin veel is gebeurd, veel werk is ver zet. goede resultaten zijn behaald en de relatie met de regio verder is uitge bouwd. y Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00 - 13.00 uur op ons kantoor in Venray. U wilt uw woning verkopen, maar hoe pakt u dat aan? Schakelt u de makelaar in, of juist niet? Gaat u de krant in, al of niet met een foto van uw huis? Welke prijs gaat u vragen? Waar moet u verder nog aan denken? Allemaal vragen, waarbij deskundig advies en hulp belangrijk zijn. Kom daarom naar de Rabobank en profiteer van onze nieuwe service, de WOONWIJZER. Wij publiceren een foto en beschrijving van uw te koop staande woning in onze bank. Een plek waar elke week ruim 2000 mensen komen. Uw woning wordt tevens aangeboden via Internet (www.tref.nl/peel&maas/rabobank) en de regionale Woningcourant. Dat betekent dat uw aan bieding door velen gezien wordt. En wij brengen u in contact met serieuze gegadigden. Geheel kostenloos. De Rabobank WOONWIJZER, een terechte keus! verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530216 peelmaas@tref.nl bestrijding ervan." Een aantal uren daarvan wordt ingezet voor voor lichting. Het lopende voorlichtings project Joint It is daarvan het beste voorbeeld. Schooljeugd in de leef tijd van 11 tot en met 16 jaar krijgt in het kader van dit project voorlich ting over alles wat met drugs te maken heeft. "Maar niet alleen voor de schoolgaande jeugd is dit van wezenlijk belang. Met name ook ouders en leerkrachten willen we bereiken. Af en toe een stickie of joint roken, is heus niet verslavend of dodelijk. Dat idee moeten we wegnemen. In alle eerlijkheid moe ten we aangeven wat de gevolgen zijn van het gebruik van drugs. Zodat de mensen een reëel beeld krijgen." @TK: HARDDRUGS Harddrugs is voor politiechef Mart Manders niet bespreekbaar. Tegen de handel in en het gebruik ervan wordt te allen tijde opgetre den. Voor softdrugs liggen de zaken minder duidelijk. De basiseenheid Venray conformeert zich vooralsnog aan de richtlijnen in het kader van het landelijk gedoogbeleid. Mede daarom is Manders een groot voor stander van een duidelijke politieke stelling. "Kijk. het maakt niet uit waarvoor de politiek in Venray kiest. Of ze nu geen, een, twee of vijf koffieshops in de gemeente toe staat, is niet aan de orde. Het gaat erom dat er een duidelijke keuze wordt gemaakt. De politie is er om het gekozen beleid te handhaven. Controle en naleving zijn onze taken." Door een gebrek aan duide lijkheid wordt het aantal bekende verkooppunten van softdrugs in Venray nu nog oogluikend toege staan. De landelijke regels van het gedoogbeleid zijn voor de basiseen heid de uitgangspunten van het gevoerde beleid. Mart Manders: "Concreet betekent dit dat afficher ing niet is toegestaan, geen hard drugs, geen overlast, geen grote hoeveelheden en geen verkoop aan jeugd onder 18 jaar. Binnen dat kader wordt op dit moment gewerkt." Vanavond. 18 juni, organiseert de gemeente Venray een eerste bijeen komst in het kader van Het Debat over de Venrayse Ruimte. Aan het debat nemen ongeveer tachtig verte genwoordigers van politieke partij en, Venrayse belangengroeperingen en bij de architectuur en bouw betrokken ondernemingen, gemeen te-ambtenaren en Venrayse burgers deel. De gemeente Venray wil graag dat Het Debat over de Venrayse Ruimte zich ontwikkelt tot een ontmoe tingsplaats waar de gemeente Venray, Venrayse burgers, onderne mers en organisaties elkaar inspire ren tot oorspronkelijke ideeën voor de ruimtelijke inrichting van Venray. Venray staat immers aan de vooravond van allerlei ontwikkelin gen rond stad en platteland. Tijdens het eerste debat staat cen traal: het ontwerp van het structuur plan van Venray met de titel 'Ruimte voor de Toekomst'. Dat is een ver kenning naar de mogelijke ruimte lijke inrichting van Venray. Sprekers zijn Gijs Frencken, stedenbouwkun dige en hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Venray, Rein Geurtsen, architect en stedenbouwkundig ont werper, Berdie Olthof, landschaps architect en Bert Dirrix, architect en hoogleraar aan de faculteit Bouwkunde van de TU Eindhoven. Brommobiel op snelweg In de nacht van zondag op maan dag werd na een melding op de A73 in de rijrichting Boxmeer een brom mobiel aangehouden, die bestuurd werd door een 50-jarige inwoner van Arnhem. Omdat die auto's een maximale snelheid hebben van 45 km, mogen deze niet op de auto (snel) wegen komen. Onder escorte van de politie werd de brommobiel begeleid naar een afrit om zijn weg langs andere wegen te vervolgen naar Arnhem. Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Denk dan eens na over een koopsom. Die levert straks een mooi kapitaal op, goed voor een welkome periodieke uitkering gedurende een reeks van jaren. Zo vult u uw pensioentekort op een slimme manier aan. Of creëert u uw eigen VUT-voorziening. Een koopsom is verzekeringen - financiële planning extra aantrekkelijk omdat u de storting fiscaal mag aftrekken. Dat kan wel 60 pro cent schelen! Uw Rabobank informeert u graag over het hoge rendement en de vele voordelen van een koopsom. Vraag gerust om een persoonlijke offerte. beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530215 tel. (0478) 530460 peelmaas@tref.nl rabol28l@tref.nl Jaarverslag 1997 Budgetproject De wachtlijst van het Budget project in Venray is nog steeds nijpend en onacceptabel. Aan het eind van 1997 stonden er 37 per sonen op de wachtlijst van het Budgetproject. Die moesten reke ning houden met een wachttijd van zes maanden. Dat staat in het jaarverslag 1997 van het Budgetproject, de instantie waar burgers met financiële problemen terecht kunnen. Na de eerste zes maanden van het verslagjaar was de situatie nog zor gelijker. Op 1 juni stonden er 49 personen op de wachtlijst die kon den rekenen op een wachttijd van acht maanden. Dat was het directe gevolg van de inkrimping van het personeel met een formatieplaats in het kader van de bezuinigingsopera tie KEERpunt. In de tweede helft van 1997 werd daarop teruggeko men naar aanleiding van de tot standkoming van de Venrayse Armoedenota. Door een extra inzet van financiële middelen (30.000 gulden) en het inzetten van een tij delijke medewerker kon de wacht lijst nog enigszins worden wegge werkt. In de meest ideale situatie staan 10 tot 16 personen op de wachtlijst die binnen zes tot acht weken aan de beurt zijn. In het jaarverslag wordt dan ook gepleit om nog dit jaar een definitief besluit te nemen omtrent de privati sering van de Schuldhulpverlening in Venray. Dat leidt tot een stabieler fundament voor de hulpaanvragers en verder kan een lange wachtlijst structureel worden weggewerkt. Uitstel maakt de bestaande situatie meer en meer onwerkbaar. Op dit moment loopt een onderzoek naar de privatisering van het Budgetproject. De gemeente Venray hoopt daarover binnen enkele maan den een besluit te kunnen nemen. BIJZONDERE BIJSTAND Er is een duidelijke trend dat steeds vaker mensen meer schulden maken. In 1997 hebben 137 mensen met financiële problemen zich gewend tot het gemeentelijk Budgetproject. In de meeste geval len (75) ging het om een aanvraag tot schuldbemiddeling in combina tie met budgetbegeleiding. Zeven personen hadden een schuld tussen 50.000 en 100.000 gulden, de groot ste groep (49 personen) had een schuldenlast tussen 10.000 en 25.000 gulden. Precies de helft van de mensen had een netto maandin komen tussen 1326 en 1893 gulden. Daarnaast hadden ook 22 mensen met een netto maandinkomen boven 3000 gulden een schuld. Het schuldenpakket werd groten deels veroorzaakt door persoonlijke leningen of een doorlopend krediet (18,6%), huurschuld (13,3%), rood staan bij bank of giro (12,8%), schulden bij het energiebedrijf (9,8%) en belastingschuld (9.0%). Het aantal alleenstaanden dat een beroep deed op hulpverlening nam de laatste drie jaar gestaag toe, in 1997 45,3% van het totaal. In de leeftijdscategorie 21 tot 30 jaar nam het aantal schuldenaars fors toe van 13,6% in 1996 naar 23.4% in het verslagjaar. In de leeftijdsgroep 31 tot en met 40 jaar werden de meeste schulden gemaakt (32,1%). De voornaamste oorzaken voor het ont staan van schulden zijn overbeste- ding (54%) en verslaving 10,2%). Er werden in 1997 14 hulpaanvra- gen voor schuldsanering ingediend. Het Budgetproject kon door het inzetten van ruim 60.000 gulden uit de pot Bijzondere Bijstand voor 223.000 gulden aan schulden sane ren. In 1997 bezochten in Venray 102 mensen voorlichtingsbijeen komsten die in het leken stonden van schuld en schuldhulpverlening. Daarnaast namen 25 mensen deel aan de cursussen 'Omgaan met geld'. Opvallend is dat in 1996 die cursussen nog werden bezocht door 85 mensen. Ook deze daling heeft te maken met de gemeentelijke taak stelling in het kader van KEERpunt. In eerste instantie werden de cursus sen voor 1997 geschrapt. Aan het einde van het jaar werden, ook als gevolg van de Armoedenota, alsnog twee cursussen verzorgd. Ouderen bundelen visie in beleidsplan 'Senioren niet visie en ambities', dat is de titel van het eerste beleidsplan van de Centrale van Ouderenverenigingen (CvO) in Venray. Het eerste exemplaar van het twaalf pagina's tellende plan werd maandag aangeboden aan CDA-wethouder Jan Driessen. "Wanneer je de belangen van ouderen goed wilt behartigen, is een beleidsplan noodzakelijk. Alleen dan kan de beeldvorming over ouderen veranderen." Dat zei CvO- voorzilter Charles de Vilder maan dag bij de officiële presentatie van het eerste beleidsplan. In het boek werkje staan het doel, de opzet en de activiteiten van de overkoepelende cetrale beschreven. De centrale wil ervoor zorgen dat ouderen weer serieus worden geno men. ze moeten kunnen meepraten en beslissingen kunnen nemen. Een voorwaarde hiervoor is dat senioren goed zijn vertegenwoordigd in besturen. Door constructief overleg met de gemeente Venray en wel- zijnsstichting Synthese en het orga niseren van sociale, educatieve en recreatieve activiteiten, moet deze doelstelling verwezenlijkt worden. In de overkoepelende ouderenver eniging zijn alle lokale afdelingen van de KBO, ANBC en wijkvereni- gingen in Landweer! en Smakttrheide vertegenwoordigd. Het centraal orgaan stelt de komende tijd een aantal prioriteiten. Zo moeten er extra activiteiten voor met name jongere ouderen worden opgezet en senioren worden gewor ven om de voortgang van het oude renwerk te waarborgen. Verder moet er vaart worden gezet achter de ver bouwing van ouderencentrum De Kemphaan tot centrale accommoda tie voor senioren en dienen er in dit ouderencentrum nieuwe activiteiten worden ontwikkeld. Tot slot wil de centrale zorgen voor een goede communicatie tussen ouderen onderling en met de gemeente en andere instellingen.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7