FRANSOL "Een happening van de eerste orde VOOR ALLE SOORTEN ionweringen Geen valutadagen met de Rabobank Rekening-Courant Bewoners tevreden over proef met hondenpoepzuiger ^VGI start pilotproject Actie tegen kinderarbeid geslaagd! 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND 5? tv Lentefeest Senioren een succes Drie keer 40 jaar Avond vierdaagse Nationale collecte epilepsiebestr ij ding Venraynaar verdacht van ontucht - Pa, EEL EN MAAS donderdag 4 juni 1998 - Pagina 5 Gonnie van Ham over 40 jaar Avondvierdaagse Venray a Grote evenementen bestaan bij P t gratie van vrijwilligers, l i lensen die zich met hun hele ziel n zaligheid inzetten voor dat ene oei. Zij kijken niet op een uurtje ieer of minder, ze vergaderen, rganiseren, delegeren, begelei- en en als alles achter de rug is, ordt het evenement ook nog een eer geëvalueerd, zodat een jaar iter alles nog vlotter verloopt. J en van die mensen is Gonnie van lam, die zich al 27 jaar inzet om e Avondvierdaagse in Venray der jaar opnieuw tot een goed inde te brengen. Zij kijkt al voor- it naar de 40e editie die van don- erdag II tot en met zondag 14 jni in Venray plaatsvindt. In 1959 werd onder de vlag van et Kindervakantiewerk de eerste ierdaagse georganiseerd. Met 600 relnemers en onder leiding van iet Clephas werd hel meteen een oorslaand succes. De basis voor :n evenement, dat inmiddels niet jeer valt weg te denken in Venray. as gelegd. Het aantal deelnemers eeg gestaag, met in de jaren 70 een ïusse. Venray kende in die tijd laar liefst dertien wandelverenigin- :n, verspreid over Venray en haar trkdorpen. Wandelen was 'in' en de vondvicrdaagse profiteerde gretig ee. In 1970 werd de vondvierdaagse voor de eerste :er georganiseerd door de geza- lenlijke wandelverenigingen. Op itiatief van broeder Malurus werd e organisatie overgenomen van hel kindervakantiewerk. Maar liefst 200 deelnemers stonden aan de art. Voor de eerste keer was onnie van Ham erbij als vrijwilli- t. Nu. 27 jaar later geniet ze als Dorzitter van de Stichting vondvierdaagse Venray nog iedere :er als de wandelaars van start ;gaan voor de vier dagen in en '•i ind Venray: "och. het is ieder jaar eer opnieuw een happening. De ierdaagse is gewoon niet meer weg Sdenken uit Venray. Het is een eve- ment dat in al die jaren haar spo- i meer dan verdiend heeft." [ATI0NSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 0p het Vincent van Gogh Instituut iVenray is deze week het pilotpro- ct 'allrounder' van de afdeling echnisch Onderhoud van het acilitair Bedrijf gestart. De afde- ng gaat zich richten op storingen n klein onderhoud en gaat werken anuit een allrounderschap in plaats in een bepaald vakgebied. Dit om continuïteit van de krimpende 'deling'te waarborgen. De mede erkers worden daartoe gekoppeld 3000 DEELNEMERS De tijdgeest veranderde. En daar mee ook de Avondvierdaagse Venray. Van 13 wandelverenigingen uit de beginjaren is nu nog slechts een, weliswaar bloeiende, wandel vereniging over. Dat betekende ove rigens niet dat het aantal deelnemers terugliep. Integendeel, de groei bleef doorzetten en de laatste jaren schommelt het aantal kinderen tot 12 jaar dat deelneemt rond de 3000. De 'gouden tip' om in 1988 een wandeling over 3 kilometer aan het programma toe te voegen, was mede debet aan de gestage groei van het deelnemersveld. Gonnie van Ham: "De deelnemers komen bijna alle maal voort uit de jeugdverenigingen in Venray. Met name de scouting, de gymnastiekvereniging, SV Venray en de dansschool leveren elk jaar vele wandelaars. En natuurlijk de basisscholen. De belangstelling op de scholen is massaal. Zonder hun medewerking en enthousiasme was de Avondvierdaagse nooit geworden wat ie nu is." SCHOUWBURG Van 1976 tot 1993 was sporthal De Wetteling vertrek- en aankomst locatie van de Avondvierdaagse. In 1973 switchte de organisatie en ver huisde het startpunt naar hartje Venray, de schouwburg. "In alle opzichten een uitstekende keuze", licht Gonnie van Ham de move toe. "Het is ten eerste veel sfeervoller, bovendien aantrekkelijker voor sponsoren en wat heel belangrijk is, veel veiliger. Bij De Wetteling kwa men de ouders de kinderen haien en brengen. De verantwoording kwam in die tussentijd volledig bij ons te liggen. De ouders zochten tussen het halen en brengen elders vertier. Nu blijven" ze in het centrum hangen. Pakken een terrasje of moedigen de deelnemers aan. De sfeer, de bele ving is ook heel anders. De ouders zijn nu, in vergelijking met pakweg tien jaar geleden, meer betrokken bij het evenement." Over de komende jubileumeditie maakt Gonnie van Ham zich geen zorgen. "Het is aan een of meerdere afdelingen, waarvoor zij dan aanspreekpunt zijn. Een en ander staat aangegeven in de goedgekeurde adviesaanvraag 'reorganisatie facilitair bedrijf. Het pilotproject. dat in principe eindigt op I december van dit jaar, zal in deze periode zodanig gestalte moe ten krijgen, dal de daaruit voorvloei ende afspraken geleidelijk aan insti- luutsbreed kunnen worden ingevoerd. Gonnie van Ham: "je doel hel loch voor een stukje waardering. alleen nog de puntjes op de i zetten. De pakweg 60 vrijwilligers hebben zoals ieder jaar de afgelopen maan den keihard gewerkt om het raam werk neer te zetten. Feitelijk kan er niets meer misgaan. Wat dat betreft kan de organisatie op zoveel erva ring terugvallen." Dal betekent niet dat ze tijdens de vier dagen op haar lauweren rust. "Ben je gek. Tijdens die vier dagen mis je eigenlijk de sfeer van het evenement. Je bent meer bezig met het sturen van men sen, vrijwilligers te helpen, vragen te beantwoorden. Het genieten komt pas later. Als je na afloop de waar dering krijgt van die kleine deelne mers. En hun ouders. Want daar doe je het toch ook een beetje voor." En ze wijst naar de Wakkere Piëlhaas Ruim 600 Venrayse 55-plussers waren dit jaar present op het Lentefeest 1998 in de feesttent van de Stichting Muziekfeesten Merselo. Het evenement, dat voor het tweede achtereenvolgende jaar in deze opzet werd georganiseerd, trok daarmee 100 belangstellenden meer dan in 1997. "En dat bewijst dat een dergelijk feest voor de Venrayse ouderen in een behoefte voorziet", aldus algeheel coördina tor Ad Hoogeveen opgetogen. Tijdens de middag, die werd geo pend door de Venrayse wethouder Jan Driessen, zat de stemming er vanaf het begin goed in. Op het pro gramma stonden optredens van het Seniorenorkest, het Peeltrio met zanggroep De Smelebrothers en de Volksdansgroep Venray. Het geheel werd op een voortreffelijke manier aan elkaar gepraat door 'speaker' Geert Mulders. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur 'e Rabobank rekening-courant biedt u als dsee ndernemer de meeste voordelen. U krijgt !(j|iet te maken met valutadagen en u kunt 'entueel beschikken over goede krediet- iciliteiten. Verder regelt u snel buiten- indse betalingen en kunt u gebruik aken van de voordelen van producten telebankieren, automatische incasso en machtigingen, afstorten en betaalautomaten. xYleer informatie? Bel eens met de Rabobank. U zult zien dat een kort gesprek u winst kan opleveren. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530247 tel. (0478) 530460 peelmaas@tref.nl rabol28l@tref.nl die ze twee jaar geleden kreeg uitge reikt en een prominente plaats inneemt in de woonkamer. Als blijk van waardering voor haar vele ver diensten voor de Avondvierdaagse Venray VOORINSCHRIJVING Bij een verjaardag behoort een tractatie. De Stichting Avondvierdaagse kreeg voor het uil- zoeken van een verjaardagscadeau tje de welwillende medewerking van de Rabobank. Dankzij een ruime gift van deze sponsor krijgt iedereen die deelneemt aan de Avondvierdaagse een fraai schoole- tui. De jubileumeditie biedt wande laars ook dit jaar de gelegenheid om vier dagen afstanden van 3, 5. 10 of 15 kilometer te lopen. Op de slotdag kan zelfs een route van 30 kilometer worden afgelegd. Voorinschrijven is mogelijk op dinsdag 9 en woensdag 10 juni van 18.30 tot 19.30 uur in zaal In den Engel. Deelname kost 7,50 gulden voor vier dagen en 3,50 gulden voor een dag. Voor meer informatie kunt u terecht bij mevr. G. v.d. Ham, Kerkpad I, telefoon 583765, of mevr. P. Munsters, Prins Hendrikstraat 21telefoon 580648. Naast het feit dat dit jaar de 40e editie van de Avondvierdaagse op het programma staat, heeft de organisatie nog een feestje te vie ren. Drie vrijwilligers zijn name lijk vanaf het eerste uur betrokken bij de organisatie van het evene ment: Cor Thijssen. Toon Janssen en Jan Wester. Cor Thijssen was als leider van wandelsportvereni ging 't Desselke in de beginjaren nauw betrokken bïj de Avondvierdaagse Venray. Daarnaast was hij vele jaren bestuurslid en als omroeper jaren lang het visitekaartje van de AvondvierdaagseToon Janssen, die eigenlijk in een adem genoemd moet worden met zijn vrouw Doortje, komt ook voort uit 't Desselke en geniet bekendheid als leider/verzorger tijdens het jaarlijks terugkerend evenement. Voor velen bestaat een Avondvierdaagse^zonder Toon en Truus niet. Veertig jaar vrijwilli ger, maar daarnaast ook nog eens veertig jaar bestuurslid. Die eer is weggelegd voor Jan Wester. Ook hij komt net als de andere twee jubilarissen voort uit 't Desselke. Dit unieke jubileum gaat dan ook niet ongemerkt voorbij. Tijdens de jubileumviering op zaterdag 20 juni in zaal In den Engel worden Cor, Toon en Jan dan'ook in het zonnetje gezet. Van 15.30 tot 9.30 uur is er een reünie van lei ders/leidsters en al die anderen die iets hebben betekend voor het rijke Venrayse wandel Ie ven. Verder is er een fototentoonstel ling, worden oude en nieuwe videobeelden vertoond en zijn er 'wandelattributen' te zien van 40 jaar Avondvierdaagse Venray. Vanaf 19.30 uur is de zaal open voor iedereen en bestaat ook de gelegenheid om de Stichting Avondvierdaagse en de drie jubi- larissen te feliciteren. Anti-rimpel behandelingen Plaatselijk afslanken Voetreflexzonetherapie Oorreflexzonetherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) Schouienslroalje 16 VENRAY TEl 0478589295 Meer dan 1000 duimafdrukken gezet door Venray Op vrijdag 8 en zaterdag 9 mei in de Hema en bij de Wereldwinkel, en op de woensdagen 13 en 20 mei in de bibliotheek is een actie gehouden tegen kinderarbeid in de wereld. 1998 is het jaar van de Wereldmars tegen kinderarbeid. Over de hele wereld lopen mensen een afstand waarbij ze duimafdrukken ophalen en verzamelen als protest tegen de uitbuiting van kinderen in de Derde Wereld. Op 2 juni zal deze Wereldmars eindigen in Genève voor het gebouw van de Internationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties. Daar zullen alle duimafdrukken uit de hele wereld aangeboden worden aan vertegen woordigers van de verschillende regeringen. Voor Nederland worden alle 'duimen' verzameld door FNV- Mondiaal, dus ook de ruim duizend uit Venray. De Venrayse actie is een initiatief van de Werkgroep Mondiale Vorming. Unicef Venray en de Wereldwinkel. Deze actie is een groot succes.. Eind juni loopt het tweejarig proefproject met de hondenpoep zuiger in de wijk Brukske ten einde. De bewoners van de wijk, die zeer tevreden zijn over het project, maken zich zorgen dat na het einde van de proefperiode de hondenpoepzuiger stilzwijgend uit de wijk verdwijnt. En de hon- denpoepoverlast groter dan ooit zal worden. Of dat zo is, hangt af van het financiële plaatje om de hondenpoepzuiger te behouden voor de wijk Brukske. En moge lijk zelfs in meerdere Venrayse wijken. B&W stelden twee jaar geleden een bedrag van 60.000 gulden beschikbaar voor de proef met de hondenpoepzuiger in de wijk Brukske. Twee jaar lang werd een maal per week op een aantal plaat sen in de wijk de hondenpoep met deze machine opgezuigd. Dit tot volle tevredenheid van de bewoners. En de gemeente zelf. Eind juni wordt een evaluatie van het proef project gepresenteerd die volgens voorlichtster Thea Koot van de gemeente Venray positief uitvalt: "Binnen het ambtelijk apparaat is men zeer teveden over de proef. In de evaluatie wordt dan ook een aan beveling gedaan om de proef in de wijk Brukske een permanent karak ter te geven. En eventueel uit te breiden naar andere wijken en mogelijk zelfs geheel Venray. Die beslissing is aan het college van B&W en hangt voor een groot deel af van het financiële plaatje dat er aan hangt." FINANCIËN "De voortgang van het project met de hondenpoepzuiger is boven dien afhankelijk van hel nieuwe hondenbeleid dat de gemeente Venray aan het ontwikkelen is", aldus Wim Crooijmans van de afde ling OOV. Daarover is aan het einde van dit jaar meer duidelijkheid. In de tweede helft van dit jaar vindt er een proef plaats waarbij een aantal ruimtes in de gemeente worden aan gewezen als uillaatroule. Aan de hand van de resultaten komt er meer inzicht hetgeen wenselijk en betaal baar is. Crooijmans: "De hele voort gang van hel hondenbeleid valt of staat bij de financiën. Bij het geld dat structureel door de gemeente wordt aangewend. Dan wordt ook duidelijk hoe frequent de honden- poepzuiger ingezet gaal worden. En waar in dc gemeente Venray. Van 7 t/m 13 juni 1998 zal weder om de jaarlijkse nationale collecte voor de epilepsiebestrijding worden gehouden. Meer dan 40.000 vrijwilligers zul len met de collectebus langs de deur gaan om iedereen in de gelegenheid te stellen een bijdrage aan dit belangrijke werk te geven. Ook in onze regio zal men bij u aanbellen. Jaarlijks worden vele duizenden mensen getroffen door epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds zet zich in voor mensen met epilepsie en probeert daar waar nodig daad werkelijke hulp te verlenen. Epilepsie-aanvallen worden ver oorzaakt door een plotselinge over- activiteit van zenuwcellen in de her senen. Epilepsie kan het leven ingrijpend veranderen. De onzeker heid wanneer een aanval optreedt, kan veel onrust veroorzaken. Het Nationaal Epilepsie Fonds geeft voorlichting voor een beter begrip en omgaan met epilepsie. Zij stimuleert wetenschappelijk onder zoek o.a. naar de oorzaak van epi lepsie. Het Fonds ontvangt geen financiële steun van de overheid. Zij ondersteunt het werk van de patiën tenorganisatie en verleent daadwer kelijke financiële steun aan mensen die de meerkosten veroorzaakt door de epilepsie niet kunnen bekostigen. Zoals aanpassingen in de woonsitu atie. aangepaste vervoermiddelen en beschermde en beveiligde apparaten voor in huis. Ook wordt financiële steun gegeven aan speciaal onder wijs. de gespecialiseerde epilepsie klinieken in Breda. Heemstede en Heeze en projecten in ontwikke lingslanden. Om deze activiteiten blijvend te kunnen uitvoeren zijn wij volledig afhankelijk van giften. Daarom dur ven wij een dringend beroep op u te doen voor een gulle bijdrage aan dc epilepsiebestrijding in Nederland. Als volkomen onverwacht het noodlot toeslaat en iemand gecon fronteerd wordt met epilepsie, dan is het goed te welen dat men zo op z'n medemens kan rekenen. Voor meer informatie over de col lecte in onze regio kunt u contact opnemen met II.G.B. Brauer. Peter Zuidstraal 10. 5825 EA Overloon. tel. 0478-641476. De 24-jarige Venraynaur. die op 15 mei een vierjarig meisje enkele uren in zijn woning heeft vastge houden. wordt zowel verdacht van onttrekking van een minderjarige aan de ouderlijke macht als het ple gen van ontucht. Hangende het ver dere onderzoek heeft de rechtbank in Roermond de man voor een ter mijn van 30 dagen in verzekerde bewaring gesteld. Deze termijn kan. indien nodig, twee maal worden verlengd. De man had hel meisje op de bewuste vrijdagavond van een speelveldje meegenomen naar zijn woning. Na inschakeling van de politic trof deze de kleuter aan op dc bank in de woning van dc verdachte. Aanvankelijk was nog onduidelijk, wat zich in de tussenliggende uren had afgespeeld. Onderzoek heeft tot nu toe uitgewezen, dal dc man het meisje heeft gewassen. Vandaar dat hei plegen van ontucht officieel in dc verdenking is opgenomen. Tevredenheid alom over de poepzuiger maar de toekomst is nog onduidelijk.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5