FRANSOL VOOR AL UW OOK OP AFBETALING Expositie op weg naar zelfstandigheid Muziekfeesten Merselo worden "twen" Molententoonstelling in drie streekmusea ffifflSIfl Mariaprocessie in Oostrum De Laatste Loodjes ZONWERINGEN i I Je probeert altijd iets extra's voor een klant te betekenen Rabobank Jules Kessels Pag >EEL EN MAAS donderdag 7 mei 1998 - Pagina 7 Kunstwerkplaats wil na zes jaar weg bij Van Gogh Instituut :C De Kunstwerkplaats Venray ;taat zes jaar. Niet direct een ijlpaal zou je zeggen. Voor de fjntig mensen die een keer of ie per week in een oude zieken- aal op het Vincent van Gogh istituut bij elkaar komen om te Jiilderen, te beeldhouwen of te sen, is het dat wel. De expositie, aarmee de zesde verjaardag jvierd wordt, is ook een eerste lap naar buiten toe. Want de lunstwerkplaats heeft grote lannen. Op eigen benen verder aan. Zes jaar geleden begon kunste- iar en creatief therapeut Guus van nckevort met de werkplaats. Een ek waar mensen met een psychia- ische achtergrond kunst kunnen laken. Niet als therapie, niet om de ag door te komen. De gedachte :hter de werkplaats had toen nog jet direct een naam, maar valt lenwoordig onder de termen •habilitatie' en resocialisatie'. De itste stap op weg terug naar een lormaal' leven. Van Enckevort had en soortgelijk project gezien in lostenrijk en was onder de indruk, lij wist z'n manager Activerende herapieën John Gieles warm te rijgen voor het idee en de '.unstwerkplaats kon beginnen. Guus van Enckevort legt nog eens il wat de Kunstwerkplaats is en rat het verschil is met bijvoorbeeld iet dagactiviteitencentrum of een reatieve therapie-afdeling op het istituut: "Het werk, kunst maken, het enige dat telt. Niet waar de lensen wonen of verpleegd wor en. Of ze opgenomen zijn, behan- eld worden of niet. Het is ook niet rijblijvend. Mensen die zich aan- nelden moeten ook komen. En ze unnen hier geen computercursus Niet iedereen wordt ook gelaten, je moet wat willen en kunnen." GALERIE EN UITLEEN i de afgelopen tijd heeft de Jomstwerkplaals. een beetje in de Ithaduw, en achter de beschermen- muren van het Van Gogh jitituut, succesvol gewerkt. Waar ooit de ziekenafdeling was, wordt al een aantal jaren kunst gemaakt. Daaraan moet nu maar eens een einde komen. Vindt Guus van Enckevort en vinden ook de deelne mers. Er zijn plannen om zich hele maal los te maken van het instituut en op een meer professionele manier zelfstandig verder te gaan. Sinds een halfjaar is er een voorlo pig bestuur, die de stap voorbereidt. Daarin zitten oud-Rabobank- directeur H. Cunnen, architect B. Lerou en de conservator van het museum Van Bommel Van Dam in Venlo, P. Mansvelders. Uit het insti tuut zelf zitten twee managers in het bestuur, plus vier leden uit de deel nemers. Er wordt achter de scher men druk overlegd over financie ring. huisvesting en aanpak. De Kunstwerkplaats wil graag naar een pand in of vlakbij het centrum. Want behalve met kunst maken, willen ze zich ook gaan bezighouden met kunst uitlenen en verkopen. En daarvoor is het beter dat je in het centrum zit. In beeld zijn panden als de huidige Vrije Academie en De Cirkel. Met de NLW Bedrijven wordt over een vorm van samen werking gesproken. De uitleen aan particulieren en bedrijven en de galerie moeten geld in het laatje brengen. Voor de rest wil de Kunstwerkplaats bij de zorgverze keraars voor geld aankloppen. "We hebben hier een project dat zich bewezen heeft in het kader van reso cialisatie en rehabilitatie, dus waar om niet", zegt Guus van Enckevort. Hij en z'n kunstwerkers willen lie ver gisteren dan vandaag van het Van Goghterrein vandaan. Het insti tuut zelf is enthousiast en wil mee werken, maar heeft belangrijker din gen te doen dan de Kunstwerkplaats privatiseren. Dat beseffen ook de deelnemers wen hun begeleider. En dus hebben ze extra hun best gedaan om van de expositie te gelegenheid van het zesjarig bestaan iets bijzon ders te maken. Hun werken hangen in de hal van het hoofdgebouw van het instituut. Bert de Rijk, lid van de Raad van Bestuur van het Van Gogh Instituut, opent de tentoonstelling om 16.00 uur. De meeste werken zijn te koop. De opbrengst gaat deels naar de kunstenaar zelf en wordt deels gebruikt voor de aan schaf van materialen voor de Kunstwerkplaats. Bij de balie van het instituut ligt een catalogus/prijs lijst. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 Snel er vandoor Donderdagmiddag werd op de Julianasingel omstreeks 17.00 uur een 19-jarige Venraynaar door een nog onbekende man hard omver gelopen.De man kwam ten val en liep verschillende verwondingen. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis worden vervoerd. De politie is op zoek naar de hardlo pen en roept de hulp in van getui gen. Die worden verzocht contact op te nemen met de politie. Mishandeling Een 22-jarige inwoonster van Well deed zondagmorgen aangifte van mishandeling door een nog onbekende man. Het signalement is bekend. De mishandeling vond in de nacht van zaterdag op zondag plaats in een cafetaria aan de Paterslaan. Oorzaak was het voordringen bij een bestelling en de woordenwisse ling die toen volgde. De dame uit Well moest enkele klappen incasse ren. Geen voorrang Woensdagmorgen omstreeks qen» 1.45 uur verleende een 27-jarige estuurder van een personenauto, omende vanaf de Overbroekseweg aar de Horsterweg geen voorrang, ktr.rara |jj kwam daardoor in botsing met en over de Horsterweg rijdende vergr ersonenauto, bestuurd door een 40- 19f irige Venrays. Bij de botsing scho- irbrekincen beide auto's door. Een daarvan Ajrco(Ul wam in botsing met een op de krui- AircoAJ ing Horsterweg-Hoogriebroekse- M/ete. leë stilstaande vrachtauto bestuurd /Trektó oor een 30-jarige inwoner van jtionl fienray. Bij de botsing werd de 27-jarige estuurder dusdanig gewond dat hij oor behandeling naar het zieken- uis moest worden vervoerd. De inderen liepen geen noemenswaar- 1 iige verwondingen op. Beide perso- ,R j enauto's waren behoorlijk bescha- ER Unieke formule houdt verenigingsleven overeind Twintig worden de Muziek feesten Merselo met Pinksteren. Voor de liefhebbers van muziek en gezelligheid een vaste marke ring in de agenda, voor de Merselose verenigingen een finan ciële injectie van de eerste orde. Na zoveel jaren zijn de Merselose verenigingen door de muziekfees ten met elkaar verbonden. Voor de buitenwacht lijkt er in al die jaren nauwelijks iels te zijn ver anderd. De Aid Merselse Dag, de country-avond, de drie kapellen- show. Schijn bedriegt echter. De drie programma-onderdelen hierbo ven zijn de enige die al vanaf het begin meedraaien. De Aid Merselse Dag nog niet eens. Alle andere pro gramma-onderdelen zijn in de loop der jaren gewijzigd. Steeds op tijd zette de organisatie de wissels om: BZN ging en Goud van Oud kwam. Rowwen Hèze werd toegevoegd, een avond voor ouderen, de hobby- markt versterkte de oude ambach tenformule van Aid Mersele. Geen sensationele changementen, maar geleidelijke aanpassingen. LOON NAAR WERKEN Hetzelfde mag je zeggen van de organisatie. Gestaag veranderen, verfijnen, uitbreiden en aanpassen. Twintig jaar geleden begon SV Merselo met een tentfeest. Het werd een daverend succes. Het jaar daar na parn de fanfare, de tweede grote vereniging in het duizend zielen tel lende dorpje, de fakkel over. Het derde jaar gingen ze het samen doen en nog een jaar later werd een slich ting in het leven geroepen. Anno 1998 vallen vijftien Merselose ver enigingen onder de paraplu van de stichting Muziekfeesten. Die ver deelt tegenwoordig de opbrengst, terwijl een organiserend comité zich met programma en uitvoering bezighoudt. Van de handboogschutterij tot de wandelclub en van de peuterspeel zaal tot de Bond van Ouderen. Allemaal profiteren ze van een inge wikkelde maar unieke sleutel, geba seerd op het principe 'loon naar werken'. Stichtingsvoorzitter Huub Muijzers: "Het systeem komt er op neer dat iedereen intekent voor een aantal dagdelen werken. Aan het einde van de feesten wordt de exclusief bij Grotestraat 93 Venray balans opgemaakt: hoe meer dagde len hoe meer geld". Om aan vol doende werkers te komen is er bovendien een bonussysteem inge bouwd: als er van een vereniging meer dan 60% van de leden mee werkt. levert dat extra dagdelen op. Hetzelfde geldt voor het werken op dagen dat ook Merselonaren liever een pilsje pakken in de feesttent. EERSTE UUR Gerrit Hendriks is er, net als de countryavond en de kapellenshow, vanaf het eerste uur bij. "Dankzij ze de Muziekfeesten kunnen vereni gingen in vijf dagen tijd het grootste deel van hun begroting financieren", zegt hij. Dat beseffen ze allemaal, vandaar dat de organisatie tot op heden geen problemen heeft met medewerkers. Dit jaar zijn er onge veer 350 in touw, zo'n beetje één op de drie inwoners van het dorp. Volgens Hendriks rust het geheim van het succes op drie pijlers: "Een goede organisatie en medewerkers, een goede opvang van je artiesten en een kwaliteitsprogramma. Je moet af en toe risico durven nemen, niet bang zijn dat iets geld kost en je artiesten vooral goed begeleiden. Anders gaan ze volgend jaar ergens anders naar toe". Dit jaar doet Merselo wat extra's vanwege het jubileum. Frans Bauer en Marianne Weber, bijgestaan door de plaatselijke coryfee Geert Pelzer. Schoolverlaters m/v Als je zélf een winkel binnen loopt, wil je ook goed geholpen worden. Omgekeerd doe je dat dus ook naar je eigen klanten. Met die instelling heb je een prima basis om adviseur bij Rabobank Venray-Oostrum re worden. Tijdens een inwerkpe- riode leer je alles over de pro ducten die je gaat verkopen: voor betalen, sparen, lenen en verzekeren. Zodat je op elke vraag van klanten het juiste financiële antwoord weet te vinden. Je verplaatst je gemak- Venray-Oostrum kelijk in hun situatie, kunt goed luisteren, bent alert op elke mogelijkheid om iets extra's te betekenen. En legt snel en pret tig contact. Adviseren en verko pen, als dat je goed ligt, kun je bij ons aan de slag. Nu ver wachten we niet dat je direct alle benodigde kennis in huis hebt. Wé verwachten wel dat je je snel ontwikkelt rot allround adviseur, onder andere door actief re invesreren in je eigen professionaliteit en een gerichte studie te gaan volgen. Bij de Rabobank bieden we uitsteken de faciliteiten daarvoor. Uiter aard zijn er altijd nog je colle ga's waar je op terug kunt val len. In onze bank is de cultuur gericht op samenwerken, met klanten en met elkaar. Ben je zelf ook van nature een team- player, dan zul je de Rabobank een stimulerende werkomge ving vinden met een prettige dynamische sfeer. De functie van adviseur kan een prima basis zijn voor verdere ontwik keling. Onze organisatie veran dert en groeit voortdurend, en biedt zo steeds diverse loop baanmogelijkheden. Met door zettingsvermogen en de juiste instelling kun je ze optimaal benutten. Vanzelfsprekend zijn onze arbeidsvoorwaarden uit stekend. Als basis denken we aan een VWO- of HBO-oplei- ding. Meer informatie over een loopbaan binnen de Rabobank kun |e krijgen van Angelique Jansen, commercieel manager Cliënten Advies, te bereiken op (0478) 53 02 54. Stuur je sollici tatie met c.v. binnen 14 dagen naar Rabobank Venray-Oostrum, ter attentie van Anita Jacobs, directiesecretaresse. Postbus 64, 5800 AB Venrav. moeten de vrijdagavond weer nieu we glans geven. "We zaten een beet je op dood spoor met de vrijdag avond. De avond Goud van Oud trok na een paar jaar gewoon te wei nig mensen. Vandaar deze stap". Tot op heden krijgt de organisatie weer gelijk. "De voorverkoop loopt echt lekker. Er is nog geen avond uitver kocht, maar het ziet er gewoon goed uit." De Muziekfeesten Merselo wor den traditioneel gehouden rond Pinksteren, van donderdag 28 mei tot en met maandag 1 juni. Bij weekblad 'Peel en Maas' ver schijnt volgende week een speciale feestkrant. Daarin alle informatie over het evenement. In Memoriam ln de leeftijd van 64 jaar overleed afgelopen zaterdag vrij onverwacht Venraynaar Jules Kessels. Als verbandmeester bij Rank Xerox heeft hij zich vanaf het begin ingezet voor de opleiding van EHBO-ers op het bedrijf. Hij stond verder aan de wieg van de afdeling Venray van de EHBO-vereniging. Als cursusleider deed hij veel vaan de goede opleiding voor mensen van de Eerste Hulp en scholing van de leden die aan wedstrijden deelna men. Gedwongen door ziekte moest hij vervroegd afscheid nemen bij Rank Xerox maar hij bleef nauw betrok ken bij de EHBO van welke vereni ging hij jarenlang voorzitter was. Hij heeft zich de laatste jaren ook ingezet voor het behoud van het bil jarten in De Kemphaan. Vier jaar geleden kreeg hij de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Inbraken in bedrijven In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in vier bedrijven. Aan de LoIIebeekweg werd door forcering toegang verkregen. Een fax, eden computer met toebehoren en een kantinekoffiezetapparaat werden ontvreemd. Op dezelfde wijze werd toegang verkregen tot bedrijven aan de Horsterweg, de Hoogriebroekseweg en de Steegse Peelweg. Woensdagmiddag kon nog niet wor den medegedeeld wat er precies ont vreemd was omdat de gedupeerden nog een inventarisatie móesten opmaken. Komende maanden is in Horst, Melderslo en Venray een tentoon stelling te zien over molens. De expositie onder de titel 'Molens nader bekeken' is een coproductie tussen de Horster Oudheidkamer, streekboerderijmuseum De Locht in Melderslo en het Venrayse Freulekeshuus. Het is de tweede keer dat de musea samenwerken. Als het aan bestuurslid Sjef Verlinden van het Venrayse muse um ligt niet de laatste keer. bekijken. Het museum heeft verder kleinere molentjes, die onder meer in de oorlog gebruikt werden om clandestien graan te malen en olie te persen. De bezoeker vindt verder oude gereedschappen van de mole naar en infomatie over de restauratie van molens. Een verzamelaar toont een deel van z'n collectie, die bestaat uit allerlei voorwerpen waarop een molen staat afgebeeld. Bij de expositie hoort ook een fiets route, die uiteraard langs de molens De drie regionale musea hebben een inventarisatie gemaakt van wat er nog in de streek zichtbaar aan molens aanwezig is en wat ér in de geschiedenis nog voortleeft. Molens zijn honderden jaren erg belangrijk geweest. Voor het malen van graan en het persen van olie en het aan drijven van machines werden wind en watermolens gebruikt. De wind molens vormden lange tijd, samen met de kerktorens, bakens in het verder vlakke landschap. Van de zeventien molens die Venray en Horst ooit bezaten zijn er nu nog zes over: één windmolen in Meterik. de Eendracht maakt Macht, en twee in Venray; de St. Petrus aan de Sportlaan en de Nooit Gedacht in Merselo. De molens in Meterik en Merselo zijn gerestau reerd en voor het publiek toeganke lijk. De andere drie molens in Venray zijn (restanten van) water molens. De bekendste is natuurlijk de Rosmolen in Geijsteren, net op Venrays grondgebied. Deze molen heeft nog een waterrad. Van de twee overige molens zijn alleen de gebouwen nog intact. Ze staan in Oostrum en in Smakt. FIETSROUTE In het Freulekeshuus zijn foto's en bouwtekeningen van deze en de vijf verdwenen Venrayse molens te De molen in Merselo voert. De routes zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren in Venray en Horst. De expositie over molens in de streek is het tweede gezamenlijke project van de musea in Horst en Venray. In 1997 zetten ze samen een tentoonstelling over De Peel op. Dal beviel alle partijen goed. "Samenwerking biedt lal van voor delen", zegt Sjef Verlinden van 't Freulekeshuus. "Je kan meer laten zien, een grotere expositie maken en het werk beter verdelen". Volgens Verlinden maakt de combinatie met een fietsroute de expositie ook inte ressant voor toeristen die op de recreatieparken verblijven. Zaterdag 9 mei, bij de start van de expositie, is het nationale molendag en zijn de molens in Merselo en Meterik open voor het publiek. De tentoonstelling wordt vrijdag geopend, zowel in Horst als Venray. In het Freulekeshuus gebeurt dat om 17.00 uur door mevrouw Gubbels-Michels, zuster van de laatste molenaar van de molen in Merselo. Voorafgaand aan de opening houdt Jo Meessen, bestuurslid van de vereniging De Hollandse Molen, een inleiding. Die is rechtstreeks te beluisteren via de beide lokale omroepen. De tentoonstelling is te zien tot en met 13 september. In Oostrum vindt zondag 10 mei de inmiddels traditionele Mariaprocessie plaats. Na de heilige mis van 10.00 uur trekt de Maria-processie vanaf de kerk, langs de Mgr. Hanssenstraat. Watermolenstraat, Randenrade, Vlasakker en Mgr. Hanssenstraat naar het dorpsplein waar de proces sie wordt afgesloten met een lied en het geven van de zegen met het "Allerheiligste'. Om de processieroute een feeste lijk aanzien te geven worden de inwoners van Oostrum verzocht de vlag uit te steken. Examenprogramma bij de lokale omroepen Onder de naam De Laatste Loodjes verzorgen SLOT (Tegelen), Reindonk (Horst), Omroep P&M (Helden) en Omroep Venray vanaf 14 mei a.s. samen een radiopro gramma over het centraal schrifte lijk eindexamen voor het voortgezet onderwijs. Explosieven Tijdens landbouwwerkzaamheden op een bedrijf aan de Haag in Merselo kwam een nog gevaarlijke brisantgranaat naar boven. Aan de Houtklef werd eveneens bij landbouwwerkzaamheden een brisant granaat aangetroffen. De EOC is van de vondsten in kennis gesteld en zijn in afwachting van de ruiming veilig gesteld. Vuurtje stoken Dinsdagavond kon de politie twee jongens van 13 en 14 jaar in de kraag grijpen die een vuurtje aan het stoken waren in de buurt van basis school De Foekepot. Zij moesten het vuurtje uitmaken en werden naar het politiebureau overgebracht waar ze na verhoor te horen kregen dat ze naar het Halt-bureau moeten voor het ondergaan van een alternatieve straf. De ouders zijn in kennis gesteld. Het geheel door vrijwilligers opgezette programma wordt op iedere examendag tussen 19.00 en 22.00 uur uitgezonden vanuit de stu dio van Radio Reindonk in Horst. De uitzendingen zijn op 14, 15, 18. 19. 20. 25.26. 27, 28 en 29 mei. Een redactioneel team van de vier omroepen maakt De Laatste Loodjes, in totaal ongeveer 25 medewerkers. In de programma's bespreken zo'n 50 docenten van voornamelijk middelbare scholen uit Noord- Limburg de examens van de dag. Onder voorbehoud worden alle ant woorden gegeven op zowel.de open vragen als ook de meerkeuzevragen van ieder examen. De redactie wil er voor zorgen dat na de uitzending iedere eindexamenkandidaat een beeld heeft van zijn of haar score op die examendag. Tijdens de uitzendingen kunnen de leerlingen de studio bellen om vragen voor te leggen aan de docen ten of om hun opmerkingen, reacties en aanvullingen kwijl te kunnen. De studio is bereikbaar onder telefoon nummer 077-3987742. PEET.EN MAAS 'n abonnement waard uw Theoriecursus KONfNKBUK DER NEDERLANDEN V Vul de nevenstaande bon In voor et inschrijfformulier voor de nieuwe theoriecursus. De Bruijn U ontvangt tevens een informatie en nuttige tips over alles wat met het halen van uw rijbewijs te maken heeft) Auto- en Motorrijschool Tel. 0478-583127. TeL 077-3547808; BON Theoriecursus Geb. Datum: Bon uitknippen en opsturen naar i Auto- en Motorrijschool De Bruijn Antwoordnummer 1511,5800 WB Venray j U ontvangt z.s.m een inschrijfformulier i PS, een postzegel is niet nodig

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7