Dit is een echt exemplaar i EN RUITEN- M u FRARI! SOL PEEL EN MAAS BOZE BIJ VOOR ALLE SOORTEN Indrukwekkende nachtwake Informatie-avond Nederlandse Vereniging voor Geestelijke- en Natuurgeneeswijzen. MsaéVeis Koop de nieuwe Ouderenpostzegels Ikofra ^f^35 hema-avond ver insuline- therapie ZONWERINGEN Oud papier Telefonische melddagen M Inschrijftijden peuterspeelzalen VERENIGING TBS-NEE JUV Tijdelijk verhuisd Nederrijnse kerkelijkolaatgotische architectuur r zijn al veel boeken verschenen rde Grote Kerk. De kunstschat- en beelden mogen genoegzaam end zijn. Zo ook de historie van kerk. die in diverse boekwerken iig te vinden is. Het verbaasde isthistoricus Harry Vriens uit dan ook dat er nooit iets ver enen is over de architectuur van Grote Kerk. "Want die is wel bijzonder". Vie met Harry Vriens door de ale Kerk wandelt krijgt meteen 1 spoedcursus middeleeuwse iwkunde. Wat voor. een leek als maal wordt aangenomen, blijkt imeer als normaal te zijn. !k heb voor de Volksuniversiteit keer een cursusavond verzorgd rde architectuur van deze kerk. ile voorbereiding bleek over die iitectuur echter niets beschreven ijn waarna ik mij er in verdiept "aldus Vriens. ólgens Vriens kent de Grote k (waarvan de bouw gestart is d 1460 en die vermoedelijk rond 2 gereed is gekomen) twee ken- ken. De kerk is gebouwd in laat gotische Nederrijnse kerkarchitec tuur. Verder is de hand van een vooraanstaand architect uit die tijd. Gisbert Schairt, duidelijk in de kerk aanwezig. Toch is deze Schairt niet betrokken geweest bij de bouw want hij stierf in 1852, dus nog voor de aanvang van de bouw. PSEUDO BASILIEK Vriens geeft aan dat de Grote Kerk past in een rijtje van gotische bouwwerken met naam zoals de kathedraal van Armiens, de dom in Keulen en de basiliek in Xanten. Bij die laatste basiliek worden de hoge gotische gewelven al gedrukt, min der bol. wat kenmerkend is voor de laatgotiek. Na Xanten werd de kerk in Cranenburg gerealiseerd. Die kerk is van de hand van Gisbert Schaert, maar is al geen basiliek meer. "Bij een basiliek wordt het' middenschip direct verlicht door ramen bovenin. Bij de kerk in Cranenburg zijn die ramen geblin deerd. Datzelfde zie je ook terug in de Grote Kerk", wat volgens Vriens van de Grote Kerk een pseudo basi liek maakt. POGING In zijn zoektocht naar architecto nische gegevens van de Grote Kerk ontdekte Vriens dat er ooit nog eens gepoogd is om van de Grote Kerk een echte basiliek te maken. "In de periode tussen 1862 en 1897 hield architect Cuijpers zich bezig met de restauratie van de kerk. Deze wilde iets heel ingrijpends doen. Cuijpers wilde de daken van de kerk afvlakken. Bovendien wilde hij boven het dak van de zuidbeuk nisjes maken. Hierdoor zou direct licht bovenin de kerk het midden schip verlichten en zou de Grote Kerk opgewaardeerd worden tot een echte basiliek. Cuijpers had echter pech. De nisjes zouden veel te hoog zitten ten opzichte van de geblin deerde ramen aan de binnenzijde en het verhaal ging dus niet door". Cuijpers realiseerde wel de karak teristieke torentjes rondom de spits van de toren, waarmee hij volgens Vriens de verhouding tussen toren en kerkgebouw tot normale propor ties terugbracht. KNAP Vriens is vooral te spreken over de verbouwing na de Tweede Wereldoorlog. "De kerk is toen zeer knap hersteld. Er werd gebruik gemaakt van materialen die uit de puinhopen werden gehaald. Aan de hand van foto's is de kerk zo goed mogelijk in de oude architectuur herbouwd. De kenmerken van archi tect Schairt zijn dan ook nu nog terug te vinden in de kerk. Vriens vermoedt dat een leerling van Schairt uiteindelijk belast is geweest met de bouw van de kerk. Aan diverse aspecten kan hij boven dien afleiden dat die architect ook wel gespeeld heeft met de technie ken van Schairt. Zo vormen de rib ben in de gewelven een netwerk, wat het werk van Schairt typeert. Bij de bouw zijn de ribben, die een belangrijk onderdeel van de con structie vormen, op twee verschil lende manieren met elkaar verbon den. "Vermoedelijk is bij de bouw een alweer iets modernere techniek toegepast" aldus Vriens. Wat nu ook nog terug te vinden is in de Grote Kerk zijn de Colonettes, de kleine zuilbundels tegen de grote zuilen van de Grote Kerk. "Ook dat was een typisch kenmerk van Schairt" aldus Vriens BOEK Vriens heeft al zijn bevindingen vastgelegd in een 68 pagina's tel lend boekwerk, dat rijk geïllustreerd is. Hij is van mening dat met dit boekwerk op een heel andere wijze tegen Venray's monument nummer 1 wordt aangekeken. "Het is een uniek gebouw. Er is in deze regio geen enkel gebouw waar zo'n een heid tussen gebouw en beelden te vinden is. Veel van de beelden zijn speciaal voor deze kerk in die tijd gemaakt. Omdat beelden en gebouw dezelfde periode uitstralen maakt het zo uniek". Vriens zal het eerste exemplaar van het boek op 2 mei overhandigen aan deken Coenen. Dat gebeurF in De Witte Hoeve. Het boek is verkrijgbaar voor een intekenprijs van fl. 19,90. te storten op bankrek. 229643876 o.v.v. "boek architectuur". Na 2 mei ligt het boek in de boekhandel voor fl. 24,50. een nieuwe kijk op deuren, serres, kozijnen en dakkapellen Steeds meer mensen kiezen voor aluminium of nüslof als het gaat om deuren, kozijnen, een dak- ptlof een serre. Kunststof en aluminium hebben dan ook sterke troeve'n: ram, onderhoudsarm, gemakkelijk schoon te maken en inbraak vertragend, a biedt U de keuze uit vele kleuren en profielen. :!uvrlijk: altijd van de beste kwaliteit en voor een Vraag eens vrijblijvende informatie bij: ^801 VLVenroy Tel.: 0478 -5509Ó7 Venray mobiel: 06 - 51419976 pdinsdag 21 april wordt in het ioneelsrestaurant van het St. abethziekenhuis te Venray een ma-avond gehouden door de Kiesvereniging afdeling Venray. onique Dohmen van het betes Health Team is hiervoor lenodigd. Het thema van de ndis: 'F.I.T.' (Flexibele Insuline rapie) een kwestie van een juiste tiling'. e intensieve diabetestherapie 'steeds meer in de belangstel- Dr. M. Werter zal op deze ld nader ingaan op de verschil de therapievormen met daarbij oor- en nadelen. °or de pauze is ere een diapre- atie over de geschiedenis van de jinetherapievormen deze eeuw, is type 1 en 2; het verschil tus- 2en 4x daags, voor- en nadelen; nieuwe therapie vorm: F.I.T.; 'lalog: wal is het, hoe werkt het, de, Hypo's adolescenten ^ervaringen; pennen, meters, ode pauze is er een paneldiscus- bestaande uit ervaringsdeskun- •n, dr. Werter, Mieke Loonen, Tonen en Gina Verwey en int er de gelegenheid tot het en van vragen. aanvang van de avond is 20.00 Doorgereden en betonnen blok, als bescher- 'g van een lantaarnpaal, aan de (genster was door een motor- Wuig geramd. De bestuurder is "gereden maar gezien de schade 'e blok moet de bestuurder een 'oorlijke schade aan zijn auto Ifn opgelopen. De Nederlandse Vereniging voor Geestelijke- en Natuurgeneeswijzen houdt op maandag 20 april in Venray een bijeenkomst waarin informatie gegeven wordt en een bloemenseance wordt verzorgd. De NVGN organiseert deze infor matie-avonden om geïnteresseerden enige duidelijkheid'te verschaffen in een tak van alternatieve dienstverle ning: het 'magnetiseren/paranor maal genezen'. De genezer kan geen genezing beloven. Hij is afhankelijk van de medewerking van de cliënt en van de Kracht, de genezende energie, welke via hem/haar mag worden doorgegeven. De genezer wijst reguliere medi sche hulp niet af en zal er. indien nodig, een cliënt zelfs naar door ver wijzen. De helende krachten begeleiden de cliënt tijdens de periode van her stel. De informatie-avond wordt, gesplitst in twee delen: Voor de pauze informatie/uitleg, met gelegenheid tot het stellen van vragen. Enkele magnetiseurs zullen gratis behandelingen geven aan belangstellenden. Na de pauze zal een bloemensean ce plaatsvinden onder leiding van mevr. V.d. Velden-Bonants. Iedere aanwezige neemt een bloem of bos bloemen naar keuze mee. Deze wor den in een emmer bijeen gezet. De bloemen worden op symbolische wijze gebruikt. Via deze bloemen kan mevr. V.d. Velden iets vertellen STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 (en zo mogelijk adviseren), zonder dat zij tevoren weet welke bloemen van wie zijn. Zo kan op neutrale wijze en met respect voor privacy een boodschap doorgegeven wor den. Dit is een heel persoonlijke manier van werken, waarbij ieder iets aangereikt krijgt. Genezingsdienst. Hiervoor bestaat de mogelijkheid om een foto van iemand die ziek is op een daar voor bestemde tafel te leggen. Als afsluiting zullen wij voor deze men sen om genezing vragen. De avond wordt gehouden op maandag 20 april in wijkcentrum De Kiosk. Brukske 1. Venray. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot mevr. V.d. Velden- Bonants, tel. 0411-6758878. Zaterdag 18 april is het weer de derde zaterdag van de maand en wordt er weer papier opgehaald door basketbal vereniging Jumpers'76 in de wijk begrensd door: Prins Bernhardstraat. Julianasingel, Raadhuisstraat, dr. Kortmanweg, Industrieweg, Nieuwe Maashese weg en de Oostsingel. Wij verzoeken u vriendelijk het papier gebundeld of in dozen, voor 10.00 uur buiten te zetten. Op donderdag 23 en vrijdag 24 april organiseert het Arbeids ongeschikten Platform Limburg samen met Komitees Vrouwen in de Bijstand telefonische melddagen over de Wel Boeten en Maatregelen. Mensen die te maken hebben gehad met boeten en kortingen op hun uit kering kunnen hun ervaringen (ano niem) telefonisch doorgeven van 10.00 tot 15.00 uur. Mensen niet een uitkering (ABW. IOAW. IOAZ. WW, Wulbz, WAO. ANW, AOW) worden geconfron teerd met een boete of maatregel op hun uitkering, omdat zij niet aan alle afschriften en regels voldaan heb ben. Vaak gebeurt dit volkomen onverwacht, omdat niet altijd alle voorschriften en regels bekend zijn of begrepen worden. De ervaringen die telefonisch gemeld worden op 23 en 24 april worden anoniem gebundeld en voorgelegd aan de uitvoeringsorga nisatie van de sociale zekerheid en de leden van de Tweede Kamer, Op 23 en 24 april zijn wij hier voor bereikbaar van 10.00 tot 15.00 uur in Venlo, tel. 077-3514128. .e,#* Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur De een na laatste week van april is er op de peuterspeelzalen gelegen heid uw peuter in te schrijven. U kunt uw peuter inschrijven vanaf de leeftijd van 2 jaar. De inschrijfkos ten bedragen ƒ15,-, s.v.p. gepast. Vanaf 2,5 jaar worden de peuters geplaatst. Plaatsing gebeurt op volg orde van inschrijving. Voor sommi ge groepen beslaat een wachtlijst. Bewoners van het Anthoniusveld worden geadviseerd hun peuter aan te melden bij peuterspeelzaal de Hummeltjeshoek of de Paddestoel. Iedere dinsdagmorgen is van 09.00 tot 10.00 uur telefonisch informatie te verkrijgen op tel. 586498. Telefonisch spreekuur over plaat sing op de Hummeltjeshoek: woens dagavond 22 april van 20.00 tot 21.00 uur, tel. 510713. Telefonisch spreekuur over plaatsing op de Blokkendoos: iedere dinsdag van de maand, tel. 513479. Donderdag 23 april kunt u van 15.30 tot 16.30 uur inschrijven op peuterspeelzaal De Paddestoel, Beukenlaan 6a. tel. 586498; van 16.00 tot 17.00 uur op peuterspeel zaal De Mierenhoop. Hubenhof 67. tel. 586446 en peuterspeelzaal De Hummeltjeshoek, Bachstraat 14a, tel. 583077 en van 19.00 tot 20.00 uur op peuterspeelzaal De Blokkendoos, Kruidenlaan 161, tel. 510585. Snelheidscontroles Dinsdag werden tussen 15.30 en 16.30 uur snelheidscontroles gehou den op de Noordsingel. Er passeer den 618 voertuigen. Daarvan reden er 106 sneller dan de toegestane 50 km per uur. De hoogste snelheid bedroeg 92 km per uur. Van 16.45 tot 18.00 uur werden op de Horsterweg onder Castenray 302 voertuigen gecontroleerd. Hier reden er 62 te snel en de hoogste snelheid bedroeg 82 km per uur. DONDERDAG 16 APRIL 1998 - NR. 16 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING "Als ik deze demonstratie voor de vrede zou hebben gemist, dan zou mijn kennis over de Tweede Wereldoorlog veel tekort zijn gekomen". Dat was de reactie van een van de 140 jongeren die vori ge week donderdag deelnamen aan de nachtwake op het Engels en Duits kerkhof. Kapelaan Nass uit Süchteln had niet voor niets veel werk gestoken in de organisa tie van de nachtwake. Vijf keer had hij van tevoren een bezoek gebracht aan het Duits kerkhof en ook had hij het nationaal oorlogs- en verzetsmuseum te Overloon bezocht. Tijdens de rondgang op het kerk hof werd een bijzondere sfeer ont wikkeld dooi de vele waxine licht jes die over het immense kerkhof verspreid stonden te branden. Zelfs de maan liet zich deze nacht zien zodat de namen op de kruisen goed te lezen waren. Als de groep het kerkhof betreedt, somt een monotone stem de namen van aldaar begraven soldaten op. Diep onder de indruk lopen de jon geren langs de kruisen. "Dat moet er een uit ons dorp zijn geweest" is een reactie tijdens die rondgang. Bij iedere statie werden door kapelaan Nass ingrijpende teksten gesproken. Nass ging de geschiede nis niet uit te weg en vertelt over de opkomst van de Nazi's, de jodenver volging, de concentratiekampen en mijdt het woord Holocaust niet. Alle deelnemers dragen een num mer, als vergelijking met de Jodenster. Als versterking kregen ze vooraf een kop soep, zonder vlees erin, het was immers Goede Vrijdag. Nass wilde met zijn nacht wake ook een vergelijk trekken met de kruisiging van Christus. "Het kruis van Christus is in de vergetel heid geraakt, net als de kruisen van de gevallenen op dit kerkhof. Ik hoop. dat die echter niet vergeten worden en dat hun offers niet tever geefs waren" aldus de kapelaan. Met succes heeft de kapelaan daarmee een sfeer tot overweging en bewustwording geschapen. Een sfeer die op alle aanwezigen diepe indruk had. Een wake met als hoog tepunten de zegening bij hel centra le kruis en het plaatsen van een Ginko boom, die de vrede symboli seert, op het Duitse kerkhof. Hel is overigens niet uitgesloten dat in de toekomst meerdere nacht- wakes op het Duits kerkhof gehou den worden. Binnenkort zal de bij eenkomst van vorige week worden geëvalueerd. VOOR: een veilig Venray TEGEN: TBS bij u WORDT LID: secr.: Dr. Kortmannweg 4 5804 BA Venray ÓF STEUN: 15.39.26.767 21 april 1998: de verkoop van de zesde serie Ouderenpostzegels gaat van start. Het gaat om speciale post zegels, want het zijn zegels met een bijslag. Deze bijslag wordt gebruikt om projecten voor ouderen op te zetten die hen in staat stellen aan de samenleving te blijven deelnemen. En wel zo aangenaam en zo zelf standig mogelijk. Om de Ouderenpostzegels nog meer onder de nodige aandacht te brengen, wordt ieder jaar een bepaald thema gekozen. Het thema van de Ouderenpostzegels 1998 is: Ouderen en Zorg. Zorg kent veel verschillende aspecten. Zo zijn er 'simpele' vor men, zoals regelmatig een bezoek brengen aan uw oudere buurman of eens een boodschap voor hem doen. En dan, iets minder eenvoudig te realiseren, initiatieven als bood- schappen-begeleidingsdiensten of een knoppenwinkel. Dergelijke voorzieningen zorgen er voor dat mensen met alle nodige steun oud kunnen worden in hun eigen leef omgeving. Vooral het opzetten van dit soort diensten kost geld. Geld dat niet voor het oprapen ligt. Veel organisa ties die zich inzetten voor hel Ouderenwerk kunnen een financieel steuntje in de rug dan ook heel goed gebruiken. De opbrengst van de bij slag op de Ouderenpostzegels zorgt voor dat steuntje. Voor grote en voor kleine initiatieven. Voor de ouderen in Nederland. Ouderenpostzegels zijn postze gels die gewoon te gebruiken zijn. Van de bijslag die u boven op de frankeerwaarde betaalt, worden pro jecten voor ouderen gefinancierd die zo hard nodie zijn. tk:EIGEN GEMEENTE De verkoop van de Ouderenpostzegels wordt jaarlijks georganiseerd door meer dan 60 plaatselijke afdelingen, waarbij ruim 6.000 vrijwilligers zijn aange sloten. Naast de zegels verkopen dc vrij willigers ook wenskaarten. Een deel van de netto-opbrengst van deze wenskaarten mag de plaatselijke afdeling zelf besteden aan een pro ject voor ouderen in de eigen woon omgeving. Zo worden gelden die bijeengebracht zijn door de eigen gemeenschap ook daar weer besteed. De plaatselijke afdeling Venray heeft dit jaar gekozen voor het Comité voor Ouderen van Venray en Omgeving. WAAR EN WANNEER Vindt u ook dat het Ouderenwerk onze aandacht nodig heeft en wilt u hieraan een bijdrage leveren, koop dan Ouderenpostzegels en wens kaarten van het Fonds Zomerpostzegels. Deze zijn vanaf 21 april te verkrijgen. De speciaal hiervoor ingerichte verkoopstands vindt u bij Albert Heijn, Henseniusplein van dinsdag 21 t/m maandag 27 april en bij Edah op donderdag 7 en vrijdag 8 mei. Uiteraard zijn de Ouderenpostzegels, net zoals regu liere postzegels ook verkrijgbaar aan de loketten van het postkantoor. ZOMERPOSTZEGELS Jaarlijks wordt meer dan 3 mil joen gulden aan ruim 250 projecten voor Ouderen besteed. Een van deze projecten was vorig jaar 'Stichting de Oever' (Het Schuttersveld) in Venray. die 15.000,- mocht ontvan gen voor de aanschaf van maaltijd- cassettes ten dienste van de vrijwil ligers van de maaltijdbezorgdienst in onze gemeente. Het Fonds Zomerpostzegels ont wikkelt deze projecten niet zelf. maar steunt initiatieven van derden. Het Fonds is o.a. verantwoordelijk voor de jaarlijkse verkoopactie en de promotie daarvan en verdeelt de opbrengst. Aanvragen voor subsidie kunnen worden ingediend bij het landelijk bureau van het Fonds Zomerpostzegels. Postbus 11. 3980 CA Bunnik. tel. 030-6567774 of via de plaatselijke contactpersoon: mevr. Dini Huybers-Bonants, Helfrichstraat 55. 5801 XL Venray, tel. 587232. A Voor 15 cent... Een U-jarige jongen werd dins dagmiddag omstreeks 13.15 uur betrapt bij diefstal van een tover bal ter waarde van... 15 cent in een snoepwinkel in de Grotestraat. De jongen werd aan de politie overge geven die de jongen later over droeg aan zijn moeder. Gezien de leeftijd kon de jongen niet naar het Halt-bureau worden doorverwezen maar hij beloofde het nooit meer te doen. V NIEUWE OF GEBRUIKTE AUTO'S LEASEN ROVER DEALER Wereldwinkel Venray Sinds 14 april is de Wereldwinkel tijdelijk verhuisd naar het Henseniusplein in het pand waar voorheen het Dagblad was geves tigd. De Wereldwinkel kan haar pand aan de Henseniusstraat uitbreiden, nadat Werk op Maat. met wie het pand gedeeld werd. is verhuisd. Door deze uitbreiding wordt de win kelruimte iets meer dan verdubbeld. Het biedt de Wereldwinkel de gele genheid haar assortiment uit te brei den en daarbij ook ruimte te maken voor grotere producten, en dat alles uiteraard onder de garantie van een eerlijke prijs voor de producenten. Daarnaast wordt de bewegings ruimte in de nieuwe winkel vcr-_ groot. Ook dat is geen overbodige luxe bij het steeds stijgend aantal bezoekers. In de loop van mei hopen we de uitgebreide winkel aan de Henseniusstraat te heropenen. De juiste datum zal tijdig bekend wor den gemaakt. Voorlopig is iedereen van harte welkom in het 'oude Dagbladpand'. Loop eens binnen en stel u op de hoogte van de Max Havelaar-pro- ducten en de mooie kunstnijverheid, de sieraden, het speelgoed, dc wie rook, enz. Dc vlag gaat even niet uit. maar de winkel blijft open: op het Henseniusplein. VW bus gestolen Namens een op het Keizersveid gevestigd bedrijf voor installatie techniek werd door een werknemer aangifte gedaan dat een door hem aan de Hoenderstraat geparkeerde Volkswagen bus van het type trans porter met dubbele cabine was gestolen. De werknemer had de bus daar vrijdagavond omstreeks 18.30 geparkeerd maar omstreeks 23.30 uur was die gestolen.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9