schrapt 9000 banen FRANSOL Minister op bezoek EasyStart helpt starters op weg! De regels van de markt Splusie Nachtwake op Duits en Engels kerkhof Klantvriendelijke ambtenaar 'T VENROJS LARVE GRTARKRND DOK ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? u imm FRANSOL IN HUIS HALEN! ZONWERINGEN Kritiek op houding lid stembureau "Best Men" finale in Venray Paalzitten komt terug r m C Sö -o r Rode Kruis en supermarkten: nu kleurwedstrijd Lekkerbek zoekt lamsoor Pag EEL EN MAAS donderdag 9 april 1998 - Pagina 5 Xerox Corporation heeft dins- jji een wereldwijde reorganisatie het bedri jf aangekondigd. In „al verdwijnen er bij Xerox l'flö banen. Wat de gevolgen zijn or de Xerox vestiging in Venray r nog onduidelijk. De directie eeft vakbonden en onderne- lingsraad (OR) geïnformeerd ver het voornemen. Op 15 april zullen vakbonden en OR nader geïnformeerd worden. Vervolgens zullen alle medewerkers van het bedrijf verdere informatie krij gen. Met deze maatregelen wil Xerox haar marktpositie verdedigen en de kostenstructuur binnen het bedrijf verder terugdringen. De maatrege len zijn volgens Paul Allair van Xerox noodzakelijk om de leidende positie in de digitale wereld van kopieerapparatuur te kunnen vast houden. Ook zal de productiviteit verbeterd moeten gaan worden. De reorganisatie kost Xerox twee mil jard gulden. Wat de gevolgen voor de fabriek in Venray zullen zijn is nog niet dui delijk. Er zal vooral op het terrein van service en distributie worden bezuinigd. Venray is een productie bedrijf met een sterke positie binnen het concern. Sluiting is dan ook vol gens directeur Litjens niet aan de orde. Het zou zelfs zo kunnen zijn dat de voorgenomen maatregelen positie uitpakken voor de Venrayse vestiging. angJ nnisl and U WIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 n v.d. Vorle mocht niet binnen Het raadslid Joost v.d. Vorle is ijdens de verkiezingen op 4 maart in aanvaring gekomen met ten van de stembureauleden op het stembureau in de Focus ichool. ggpr Het incident gebeurde enige tijd adat v.d. Vorle zijn stem al had uit- ebracht. Een buurtbewoner van het aadslid kwam vervolgens vragen of lij hem wilde helpen. De man van iriekse afkomst was zijn stemkaart ;wijt en wist niet hoe hij nu moest temmen. v.d. Vorle ging vervolgens met de man naar het stembureau maar reeg daar meteen te horen dal hij niet binnen mocht komen. De man luid instructies gekregen dat er in lembureau's geen politieke propa- anda mocht worden gevoerd. Hij leschouwde de hulp van v.d. Vorle Is propaganda. "Ik heb de man alleen willen hel len" aldus v.d. Vorle in een reactie. 'Hij kan nauwelijks Nederlands Czen en schrijven en had een pro- Jeem". Uiteindelijk mocht v.d. Vorle de man toch wijzen hoe hij moest [temmen. Omdat de man nauwelijks 'ion lezen gaf hij wel aan welk mopje aan zijn eigen naam verbon- tien was. Burgemeester Waals gaf maan dagavond in de commissie algeme ne zaken aan dat het om een inci dent betrof en bood namens de gemeente excuses aan. "We hebben de stembureau's met IK) vrijwilli gers bemensd. In zijn algemeenheid is het goed verlopen al bestaat de kans op een uitglijder omdat men afspraken nauw interpreteert, Als U wilt helpen, dan mag dat" aldus de burgemeester. Woensdagmorgen bracht minister Voorhoeve van Defensie een bezoek aan GGW De Peel. Het is voor het eerst dat de minister de basis aandoet. Het eerder geplande bezoek, enkele maanden geleden, werd op het laatste moment wegens ziekte, uitgesteld. De minister werd door' commandant van Dam ontvangen die tekst en uitleg gaf over de taken en de werkwijze van de Groep Geleide Wapens. Vervolgens kreeg de minister een rondleiding over de basis en werden Patriots en Hawks bezichtigd, waarbij de minister uitvoerig werd ingelicht over het functioneren van deze geleide wapens. Vanavond (donderdag) vanaf 23.15 uur zullen ruim 100 Duitse en Engelse jongeren een nachtwa ke houden op zowel het Engels als Duits kerkhof. De nachtwake is een initiatief van de Duitse kape laan Nass uit Suchteln. De kapelaan wil met deze nacht wake bijdrage aan de vredesbewust- wording van de jongeren, waarover U enkele weken geleden al in dit blad kon lezen. De deelnemers verzamelen zich rond 23.15 uur in Ysselsteyn. Rond 0.15 uur begeeft het gezelschap zich naar het Engelse kerkhof waar een korte plechtigheid zal worden gehouden. Rond 0.15 uur begint de nachtwa ke op het Duitse kerkhof. In een processie trekken de jongeren over het gehele kerkhof waarbij op een aantal punten halt wordt gehouden en men zich bezint over de waanzin van oorlog. Zo zal halt gehouden worden bij het graf van Josef Siegel, de eerste Duitser die in Ysselsteyn begraven werd. bij de Ginko boom op het kerkhof, bij de graven van gedetineerden uit het internerings kamp in Vught maar ook bij de aldaar begraven Russen, Polen en Georgiers. Bij het centrale kruis zul vervol gens over de vraag "waarom?" wor den gepraat en wordt een gebeds dienst gehouden. Rond half drie kunnen de jonge ren zich in kleine groepen opsplit sen en bestaat er tot vijf uur de gele genheid om even te rusten. Rond vijf uur wordt de nachtwake hervat met een bezinning over de waanzin van de oorlog waarna een ontbijt genuttigd zal worden. Rond 8.00 uur zal op het kerkhof een vre- desboom geplant worden. Het is nog onbekend of ook Venrayse jongeren mee willen doen aan de nachtwake. Geïnteresseerden kunnen zich om 23.15 uur aanslui ten bij het gezelschap door zich bij de organisatie op het Duits kerkhof aan de Timmermannsweg te mel den. Dat kan ook telefonisch bij dhr. Voght, beheerder van het kerkhof. Inbraken in auto's Een 19-jarige Venraynaar deed aangifte van inbraak in zijn aan de Kogeldistel geparkeerde personen auto. Uit de auto werd de radio-cd- speler gestolen. Een 45-jarige Venrayse deed aan gifte van net feit dat in haar aan de Kogeldistel geparkeerde personen auto was ingebroken. Ontvreemd werd de radiocassettespeler. Beide inbraken vonden plaats in de nacht van zondag op maandag. Spreekuur voor starters Het softwarepakket EasyStart helpt u op weg! Door middel van informatie en vra gen laat EasyStart u stap voor stap uw ideeën uitwerken. En natuurlijk krijgt u alléén vragen die van belang zijn voor uw eigen situatie. Aan de hand van de door u beantwoorde vragen maakt EasyStart voor u automatisch een compleet onderne mingsplan. Dus u hoeft zelf geen lastige lups analyses en ingewikkelde berekeningen te maken. Verder stelt EasyStart u in staat om de overlevingskansen van uw bedrijf beter in te schatten en de markt alvast grondig te verkennen. Zo kunt u goed voorbereid beginnen aan een nieuwe uitdaging! Wilt u meer weten, kom dan vrijdag naar ons spreekuur voor starters van 16.00-17.00 uur. U kunt ook bellen voor een afspraak. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode »e tel. (0478) 530 216 tel.(0478)530340 8.00 peelmaas@tref.nl rabol281@tref.nl "Best Men" een landelijke wed strijd voor leerlingen installatie techniek van het voorbereidend beroepsonderwijs (VBO) wordt dit jaar in Venray gehouden. Het Raayland College is op woensdag 22 april gastheer van veertien leerlingen en hun aanhang. Aan de hand van een werkteke ning moeten die leerlingen een werkstuk vervaardigen wat ver volgens beoordeeld zal worden. De opdracht en de werktekening zijn ontworpen door enkele vak docenten onder leiding van Toon Willems van het Raayland College. De wedstrijd is een initiatief van het VSI, de vereniging van Scholen met een afdeling voor installatietechniek. De Best Men wedstrijd is volgens het VSI een aantrekkelijke manier om de installatietechniek te promoten onder leerlingen. Scholen worden immers vanuit het bedrijfsleven steeds meer geconfronteerd met de vraag naar goede gediplomeer de leerlingen. Reden voor het bedrijfsleven dat deze wedstrijd financieel ondersteund wordt. De finale wordt gehouden op woensdag 22 april vanaf 16.30 uur op de locatie Noord van het Raayland College. Een van de finalisten is Jeroen Wouters uit Deurne, leerling aan het Raayland College. De Stichting Het Venrays Evenement gaat ook dit jaar weer het Venrays kampioenschap paal zitten organiseren. Dat laat Raymond Scholten van de stich ting desgevraagd weten. Het paal zitten zal dit jaar op de Grote Markt plaatsvinden van 21 t.m. 26 juli. Inzet dit jaar is een aanval op hel Venrays record van 121 uur. geves tigd in 1979 tijdens het toen gehou den kampioenschap. Winnaar werd toen dhr. Filon, die hel record nog steeds in handen heeft. Volgens Scholten wil de stichting het dit jaar grootser, spannender en attractiever aanpakken. "We hebben het evenement dan ook bewust los gemaakt van de kermis" aldus Scholten. "We willen dit jaar ook verder groeien met meer deelnemers en natuurlijk de aanval op het Venrayse record" aldus Scholten die ook de horeca op het plein bij het evenement wil betrekken. Auto gestolen Een 36-jarige inwoner van Broekhuizenvorst parkeerde, om een bezoek te brengen aan de schouwburg, woensdagavond omst reeks 19.50 uur zijn rode Mazda 626 op de parkeerplaats aan 't Liene, Toen de man om ongeveer 22.30 uur op de parkeerplaats terugkeerde was zijn auto, voorzien van het kente kennummer GG-PS-35, verdwenen. Nanm Adres Woonplaats H Mag een ambtenaar op verzoek van een gemeenteraadslid taken uitvoeren om zo burgers op een klantvriendelijke wijze te helpen? Die vraag stond maandagavond centraal tijdens de commissiever gadering algemene zaken. Het raadslid v.d. Vorle zwengelde deze discussie aan. Hij was door enkele kennissen gevraagd om iden titeitspapieren te regelen op hel gemeentehuis. Het ging om personen die fysiek niet in staat zijn om naar het gemeentehuis toe te komen. Het raadslid wist een van de amb tenaren over te halen de toezegging te doen dat hij bij wijze van uitzon dering, wel naar deze mensen toe wilde gaan. Burgemeester Waals floot v.d. Vorle echter terug. Niet vanwege de actie zelf. "Ik snap uw bedoelingen goed" aldus Waals. "Het gaat om een stukje klantvriendelijkheid. Een ambtenaar mag echter niet direct dergelijke afspraken maken met een raadslid. Hij moet daarvoor naar het management of het college" aldus Waals. Die opmerking viel bij v.d. Vorle niet in goede aarde. "Die mensen hebben een probleem. Ik vind dit antwoord niet op z'n plaats" aldus v,d. Vorle die ook nog sprak over een zaak van leven een dood. "Als ik dit zo gespeeld had. dan had dit enkele maanden geduurd". Waals probeerde v.d. Vorle er van te overtuigen dat hij de actie van het raadslid niet afkeurde. "We zijn best bereid om onze klantvriendelijkheid te optimaliseren. Maar als je iets voor mijnheer A doet dan moet je dat ook voor mijnheer B doen." Gemeentesecretaris De Bever onderstreepte bovendien dat de ambtenaar klantvriendelijk gehan deld had. "Het is aan ons om na te denken overeen structurele regeling zodat we zoiets voor iedereen kdn- nen doen", aldus de secretaris. Ook het raadslid van Hooft van de VVD was die mening toegedaan. "Van de Vorle kan met een initiatief voorstel komen om het functioneren van het ambtelijk apparaat te verbe teren" aldus van Hooft. Van de Vorle was echter teleurge steld over de reacties. "Ik had beter niets kunnen zeggen. Het lijkt wel alsof ik die mensen niet had mogen helpen". Tienjarig geschil om standplaats Venrayse weekmarkt Je staat er niet bij stil als je op de markt in Venray een bloem kool, een brood of een binnen band voor je fiets koopt. Die kraam staat er gewoon of hij staat er niet. Een kwestie van vraag en aanbod. De markt is het symbool van het vrije ondernemerschap. Maar het fenomeen markt is in werkelijkheid streng gereglemen teerd. Door de brancheorganisatie zelf en door de gemeenten die de standplaatsen verpacht. Eén van de regels in Venray is bijvoor beeld dat een vergunning aan één persoon wordt afgegeven. Om te voorkomen dat binnen de kortste keren de markt wordt gedomi neerd door grootwinkelbedrijven. Over dat voorschrift in de regel geving heeft de Brabantse markt koopman Frans Jaspers al jaren one nigheid met de gemeente. De textielhandelaar uit Handel claimt al sinds 1988 een plaats op de markt, die wordt ingenomen door een andere textielhandelaar, mevrouw Lenzen-Bronnenberg. Zij mag daar niet staan stelt Jaspers, want de vergunning is niet op haar naam uitgeschreven. Mevrouw Lenzen heeft tien jaar geleden de zaak van haar voorgangster overge nomen, inclusief de standplaats in Venray. Officieel mag dat dat dus niet en de gemeente heeft dat aan de vrouw ook wel laten weten, maar de situatie steeds gedoogd. Inmiddels Of het ooit de Dikke van Dale zal halen is niet duidelijk maar Venray heeft er een nieuw woord bij: splusie. Voor dat woord zouden diverse betekenissen weggelegd kunnen worden. Zo zou het een samentreksel kunnen zijn van "Spelen is een illusie". Immers, het speelplaatsenplan van de gemeente Venray Iaat al menig jaar op zich wachten. Dan hebben we het nog niet over een bovenregionale speeltuin gehad. Maar laten we daar geen herrie over maken want het woord heeft ook niets met inzie over spelen te maken. Wat zou het dan kunnen zijn. Nee het is ook geen nieuwe vorm van "slu- sie", u weet wel dat bandenplakmiddel wat elke fietser in zijn reparatied oosje heeft zitten. De volgende suggestie dan maar. Zou het iets te maken kunnen hebben met sport en muziek te maken hebben. Splusie zou een aardige titel voor een musical kunnen zijn. Nee hoor, van den Ende was hier nog niet op gekomen. Wie wel dan? Guus Spelbos, ambtenaar bij de gemeente Venray toonde zich een ware woordillusionist. Guus zat nl. met een probleem. In een nota moest hij aangeven wat er het beste kon gebeuren met de commissie milieu. Deze commissie is de afge lopen raadsperiode regelmatig niet bij elkaar gekomen vanwege te weinig agendapunten. Spelbos ziet een fusie met de commissie openbare werken wel zitten. Toch toverde "Guus Splusie" een alternatief uit zijn hoge hoed. De werkgebieden van de commissie zouden gesplitst kunnen worden. Een fusie van deel bij de commissie openbare werken en een deel bij de com missie ruimtelijke ordening zou dan het gevolg zijn. Simpel dus, een splu- sie. al zo lang dat het nu moeilijk wordt om mevrouw Lenzen weg te sturen. LANG GEWACHT Jaspers,heeft de kwestie uiteinde lijk toch maar aangekaart bij de commissie voor bezwaar, beroep en klachten van de gemeente, die de zaak maandag besprak. Daarbij werd duidelijk dat het niet in het voordeel van Jaspers spreekt dat hij zo lang heeft gewacht met een for meel protest. De eerste brief van de Handelnaar is pas twee jaar oud. Of mevrouw Lenzen er nu terecht staat of niet, ze staat er al tien jaar en daar moetje toch rekening mee houden' stelde commissievoorzitter mr. De Vries. Jaspers erkende dat hij pas erg laat in de pen is geklommen. "Ik ben daar niet zo in thuis", veront schuldigde de textielkoopman zich. Jaspers zegt wel talloze gesprekken te hebben gevoerd met ambtenaren en de wethouder en vond dat wel officieel genoeg. Plaats voor allebei de textielhan delaren is er niet op de markt. Niet volgens de regels en niet volgens de economische wetten. De weekmarkt telt nu drie handelaren en dat is genoeg. Jaspers is niet bang dat hij het niet zou redden -"Ik heb een breed assortiment"-, maar z'n colle ga's zouden minder omzet draaien "en ik wil het probleem van de gemeente niet op m'n collega's afwentelen". Het compromisvoor stel om Jaspers als vierde handelaar een plek aan te bieden, heeft dus ook geen kans. Het is aan de com missie om het college te adviseren overeen (Salomons)oordeel. Mr. De Vries waarschuwde er alvast voor dat dit misschien niet meteen lukt. Er komt waarschijnlijk dan ook een tweede zitting, waarvoor ook mevrouw Lenzen-Bronnenberg wordt uitgenodigd. "Ik houd van recepten uitproberen. In een kookboek stond iets over 'lamsoor' en dat vond ik uiteindelijk bij Gimsel. Net als trouwens honingwijn, geitenkwark, artisjokkenpesto, topinamboer en sesamzaad. De lekkerste dingen. Ik kom er nu voor al mijn feestdiners." Gimsel, het beste van het land is verhuisd naar: Poststraat 6 tel. 587217 Venray Palerstraat 4 0478-587217 NATUUR VOEDING

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5