rinsol OOK OP AFBETALING Grond loonbedrijf schoon Harold Of LENSSEN i Besturen in het winterbed van de Maas Diftar leidt (voorlopig) niet tot stijging afvalstoffenheffing Op 1 "O Afscheid voor zes raadsleden ile Hypotheek Adviseur Gemeente gaat bomen op Jerusalemterrein verplaatsen De ideale hypotheek 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ZONWERINGEN ,bl v> Boek over architectuur Grote Kerk igin PEEL EN MAAS donderdag 2 april 1998 - Pagina 5 au Marlies de Loo zeven maanden eerste burger van Gennep Het is alweer meer dan een half jaar geleden dat Marlies de Loo je ambtsketen van de gemeente Gennep kreeg omgehangen. Na bijna twaalf jaar wethouderschap Venray werd ze in het stadje aan de Niers enthousiast ontvan- ,en. Mede daarom is ze snel tevvend en zijn de banden met Venray al wat losser. Zo gauw ze jn haar nieuwe gemeente een huis „aar haar zin heeft gevonden, snijdt ze de trossen definitief door. Een terugblik op de eerste maan den burgemeesterschap. (door Bert Albers) Met Marlies de Loo kreeg Gennep vaarom het stadje had gevraagd. Een bestuurder met ervaring en rela- jes in de regio. Iemand die de -emeente wat nadrukkelijker op de ïjverse landkaarten kan zetten en iok intern een fris windje kan laten waaien. Van haar nieuwe gemeente wist ze niet genoeg om er een kwis mee te winnen. Maar na een half jaar is dat veranderd. "Ik was zelf eerlijk gezegd verbaasd dat ik zo snel vertrouwd ben geraakt met m'n lieuwe omgeving. Twaalf jaar Venray loslaten, dat doet pijn. maar iet is sneller gegaan dan ik ver wachtte". De ontvangst die haar in Gennep ten deel viel zal daar ook toe hebben bijgedragen. "Heel open. heb van begin af alle krediet lekregen", zegt de 50-jarige in haar zonnige werkkamer in het opvallen de Gennepse stadskantoor. "Petje af voor het vertrouwen dat ik hier heb gekregen. Dat heeft m'n start een stuk gemakkelijker gemaakt". Zelf leeft ze daar uiteraard ook aan bij gedragen. Ze hield kennismakings- ivonden voor de diverse groeperin- >en in het Gennepse. "Het leuke vas dat die avonden uitmondden in overleg-vergaderingen tussen de /erenigingen onderling". I VOORTZETTING Kan Gennep na een half jaar De too al merken dat er iets veranderd IS? De Loo: "Dat zou je eigenlijk tan de mensen hier moeten vragen". Ik ben hier niet naar toe gekomen met de gedachte om er eens flink de bezem door te halen. Van de andere kant neem je je kennis en ervaring ubel bi natuurlijk wel mee en ben je wie je bent. Ik heb in feite de werkwijze die ik in Venray gewend was hier voortgezet, maar wat je in de ene plaats al jaren doet is nieuw voor een andere", zegt ze. De nieuwe burgemeester heet in Gennep 'ver nieuwend' en 'doortastend' te zijn. "De raadsvergaderingen gaan wat vlotter", zegt ze zelf met gevoel voor understatement. MEER NATUUR Toen ze kwam kende ze Gennep alleen van afstand. Snel genoeg werd duidelijk dat water, grenzen en natuur het karakter van de gemeente bepalen. En daarmee mede het beleid van het gemeentebestuur. De Maas aan de voorkant, Duitsland in de rug, Nijmegen aan de bovenkant, de natuur er tussenin. In tegenstel ling tot Venray beschikt Gennep wel over een paar duidelijke 'unique sel ling points', zoals ze in de marketing zeggen. Kenmerken waarmee de gemeente zich van alle andere onderscheidt. "Gennep heeft heel veel potentie", zegt ze met overtui ging, 'maar telt nog te weinig haar zegeningen. De ingrediënten zijn er allemaal en er wordt ook goed gewerkt, maar de buitenwacht weet er nog te weinig van". Ook de zaken die ze afgelopen maanden in gang heeft gezet of heeft overgenomen hebben iets met water, grenzen en natuur. De opwaardering van de haven in de zuidelijke kern Heijen is er een voorbeeld van. De Heijense haven is één van de vier Limburgse die wor den opgewaardeerd tot regionaal overslag centrum. Dat betekent natuurlijk meer werk in de haven, maar ook een directe aansluiting bij de haven op de N271de rijksweg Venlo-Nijmegen. Het vrachtverkeer hoeft daardoor niet meer door de dorpskern te rijden. Waarschijnlijk verhuist de jachthaven naar het noordelijker gelegen Milsbeek, hoe wel daarover nog geen duidelijkheid Een ander leuk project is de opknapbeurt voor het riviertje de Niers, die bij Gennep in de Maas uitmondt. In het kader van een Euregionaal project wordt de rivier, die vooral een functie voor recreatie en natuur heeft, aantrekkelijker gemaakt. Recent zijn in de gemeente gesprekken gestart over een nieuw leven voor de oude stadskern. Dat gedeelte van Gennep telt nog een aantal mooie oude panden, maar het oorspronkelijke hart van het stadje wordt bedreigd door leegstand en verloedering. Met een leefmilieu verordening in de hand en geld om desnoods zelf panden aan te kopen, wil de gemeente verder afglijden voorkomen en werken aan herstel. Over een paar jaar moet het centrum in oude luister zijn hersteld. "We praten trouwens ook met een beken de uit Venray", zegt De Loo. "Theo van Esch, de architect die ook de beeldkwaliteit in Landweert heeft bewaakt". stationsweg 13 venray tel. 0478-515010 Hond sloeg aan Vrijdagmiddag was een 29-jarige inwoner" van Ysselsteyn aan het werken in de varkensstal bij zijn bedrijf aan de Peel weg toen zijn hond begon te blaffen. Hij ging kij ken en zag nog net een personen auto, met daaraan een auto-ambu lance gekoppeld, wegrijden. Vervolgens bleek dat er gereedschap Ier waarde van ƒ1.500,- was gesto len. De man heeft het kentekennum- mer van de auto niet kunnen opne men. De auto verdween richting Ysselsteyn. De diefstal vond plaats tussen 14.45 en 15.15 uur. Inbraken in auto's In de nacht van zondag op maan dag werd door forcering toegang verkregen tot een aan de Veltumse Kleffen geparkeerde personenauto van een 32-jarige Venraynaar. Uit de auto werd de radiocassettespeler ler waarde van ƒ700,- ontvreemd. Zondagavond werd een op de par keerplaats bij een restaurant aan de Maasheseweg geparkeerde auto van een 40-jarige Venraynaar openge broken. Uit de auto werd de autote lefoon ontvreemd. le Nellissen hoeft dwangsom niet te betalen Loonwerker Cor Nellissen hoeft de door de gemeente opgelegde dwangsom van ƒ30.000,- niet te betalen. Ondanks het feit dat het bezwaar van Nellissen tegen die dwangsom door de commissie Bezwaar en Beroep ongegrond was verklaard wordt het bedrag door de gemeente kwijtgeschol den. De grond van Nellissen aan de Stationsweg blijkt bij de laatste metingen nagenoeg geheel schoon te zijn. Nellissen kreeg op 15 juli van het vorig jaar een dwangsom opgelegd. Op basis van rapporten had de gemeente geconstateerd dat op het terrein van Nellissen sterk veront reinigde grond zou liggen. Nellissen had volgens de gemeente geen voor zieningen getroffen m.b.t. opslag en afvoer van deze grond. Nellissen had op zijn terrein vervuilde grond opgeslagen om die zelf te reinigen. In augustus diende Nellissen een rapport in, opgesteld door hel adviesbureau Tauw Milieu. Daarin werd aangegeven dat de verontreini ging minder zou zijn dan door de gemeente werd verondersteld. Nellissen had echter een fout gemaakt. Hij had zelfde grondmon sters genomen. Daaruit trok de gemeente de conclusie dat het onderzoek niet objectief was. In oktober wees de gemeente Nellissen erop, dat wanneer hij een onafhankelijk onderzoek liet doen de gemeente afhankelijk van het resultaat het dwangbevel wilde her overwegen. De gemeente toonde zich zelfs bereid om de kosten te dragen. Nellissen liet op dat moment echter niets van zich horen. RECHTER In december liet de rechtbank Nellissen weten dat hij een onafhan kelijk bodemonderzoek moest laten verrichten. Nellissen had nl. de grond verkocht aan projectontwik kelaar BBOM. Omdat Nellissen verontreinigde grond op zijn terrein had opgeslagen wenste de koper een schoongrondverklaring. Nellissen liet uiteindelijk in janu ari door TauwMilieu opnieuw onderzoeken. Uit dat onderzoek blijkt dat de gehele locatie nagenoeg vrij is van verontreinigingen. Enkele licht ver hoogde concentraties van stoffen werden wel aangetroffen. Het adviesbureau verwacht echter niet dat die verhoging schadelijke gevol gen voor volksgezondheid en milieu zal hebben. Het koopcontract tussen BBOM en Nellissen kan daardoor afgerond worden en er kan met de woning bouw gestart worden. Nellissen had ondertussen de opgelegde dwangsom aangevochten bij de commissie bezwaar en beroep van de gemeente Venray. Die ver klaarde het bezwaar ongegrond. Nellissen zou met die uitspraak ƒ30.000,- aan de gemeente moeten betalen. Omdat de grond nu inmiddels schoon blijkt te zijn hebben b. en w. dinsdag besloten dat Nellissen het bedrag niet hoeft te betalen. Garantie aan gemeenteraad: Na de invoering van diftar, het gedifferentieerde afvalstoffenta- rief, gaan de kosten voor afvalver werking voor de Venraynaren niet omhoog. Tenminste voor zover het gaat om kosten die de gemeente zelf kan beïnvloeden. Met die garantie van het college ging de gemeenteraad dinsdag akkoord met de invoering van diftar. De raad zei ja tegen een krediet van 1,8 miljoen gulden. Die garantie is vooral van belang voor de eenpersoonshuishoudens in Venray. Die dreigen er namelijk door de invoering van diftar op ach- Vl KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum teruit te gaan. Volgens PvdA- milieuwoordvoerder Harry van der Borg vallen alleen al de vaste kosten voor de kleinbehuisden hoger uit dan de afvalstoffenheffing oude stijl. Een eenpersoonshuishouden zou volgens het huidige systeem, inclusief de inflatiecorrectie, vol gendjaar 310 gulden gaan betalen. Bij invoering van diftar bedraagt het tarief al 305 gulden aan vaste kos ten, voordat er ook maar één kilo afval is ingeleverd. De meerper- soonshuishoudens daarentegen kun nen wel besparen vergeleken met de bestaande situatie, omdat zij meer afval hebben en dus een relatief gro ter deel van de afvalstoffenheffing zelf kunnen beïnvloeden. NIVEAU De fractie Samenwerking vroeg aan het college een concrete garan tie dat na invoering van diftar de kosten voor de burger, inclusief de kosten voor het milieustation, per saldo niet toenemen. Voor het aan bieden van bepaalde soorten afval moeten de Venraynaren na de ope ning van het nieuwe milieustation voortaan gaan betalen. Hoewel wet houder Janssen (milieu) de entree voor het milieustation in principe los wil zien van diftar, wilde hij die garantie wel geven. De tarieven na diftar komen niet boven het niveau van I mei 1998. Althans voor zover de gemeente de kosten kan beïn vloeden. Voor dit jaar ligt het tarief voor eenpersoonshuishoudens op 283 gulden, voor meerpersoonshuis- houdens op 405 gulden. De kosten vormden het voor naamste obstakel voor het jawoord van de raad. Maar er waren nog andere vragen, de meeste daarvan waren trouwens al eerder gesteld in de commissies. De verhouding tus sen het vaste tarief en het variabele deel bijvoorbeeld. Hoeveel kan de burger zelf 'verdienen' door weinig vuil aan te bieden? Wat kost een bezoek aan het milieustation in de toekomst en welke investering vraagt de invoering van diftar bij de hoogbouwwoningen? Hoewel ook in de raad op de meeste vragen geen concreet ant woord kwam, kan de gemeente Venray op 1 januari volgend jaar gedifferentieerde afvaltarieven gaan invoeren. Om te beginnen bij de laagbouwwoningen, later ook bij de flats. Het aantal keren dat huisvuil - gft en het restafval- wordt aangebo den wordt geteld en afhankelijk van het aanbod krijgt de Venrayse bur ger de rekening. POLITIEK Volgens H. Hoogma, belast met de gang van zaken rond de tariefs differentiatie, is het best mogelijk om het tarief voor de eenpersoons huishoudens te verlagen. Bijvoorbeeld door de verhouding vaste en variabele kosten te veran deren. Het ophalen van grof afval door de Cirkel -nu gratis en dus in het vaste kostenpakket- variabel maken zou de constante kosten met ongeveer tien gulden verlagen. "Er zijn nog andere mogelijkheden, maar welke keuze gemaakt wordt is uiteraard aan de politiek". Dinsdag was het voor zes gemeenteraadsleden (voorlopig) de laatste raadsvergadering. Na de verkiezingen keren Cees van de Ven en Rein Dupont (beiden CDA), Harry van der Borg (Partij van de Arbeid), Peter van der Velden (Samenwerking Venray), Ans van Oers en Marcel Tonen (allebei D66) niet terug. Drie van de zes hadden dat vooraf al aangegeven, voor de andere drie raadsleden was de verkiezingsuit slag een flinke teleurstelling. Aan het einde van de vergadering nam burgemeester Waals afscheid van het zestal met een zilveren bij en van de raadsperiode met een over zicht op hoofdlijnen. De jarige Cees van de Ven -hij werd 50- mocht In verband met de nieuwbouw- plannen op het Jerusalemterrein moeten 28 bomen verplaatst gaan worden. De gemeente Venray wil een aantal bomen nog voor half april verplaatst hebben. Het gaat daarbij om acht platanen aan de voorkant van het gemeentehuis en zeven kastanjes langs het sport veld. De gemeente streeft bij de bouw plannen op het Jerusalemterrein zo veel mogelijk naar behoud van bestaand groen. Daar waar bomen kunnen blijven staan zal dat ook gebeuren. Bomen die weg moeten zullen zo veel mogelijk elders op het terrein een nieuwe plek krijgen. Volgens groendeskundigen moe ten de bomen verplaats worden als ze nog in volledige rust zijn. Dat zou nog kunnen tot half april, ondanks het feit dat de bomen nu al uitslaan. De gemeente heeft bekeken of Door kunsthistoricus Harry Vriens uit Well is, in samenwer king met het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap kring Venray een boek samenge steld over de architectuur van de Grote Kerk. Het eerste exemplaar zal op 2 mei aan deken Coenen worden overhandigd. Het is voor het eerst dat er een studie wordt gepubliceerd die zich bezig houdt met de architectuur van de Grote Kerk. Het boekwerk telt 68 pagina's met 40 illustraties en is door de wijze van afwerking een verrassend boekwerk. Het boek is vanaf 2 mei verkrijg baar. Wie nu intekent kan het boek voor ƒ19,90 krijgen. Na die datum kost het boek ƒ24,50. Indien U het boek thuisbezorgd wilt hebben dan kost dat ƒ6,- extra. U kunt het boek bestellen door het bedrag over te maken op nr. 229643876 (Generale Bank) t.n.v. penningmeester J. Ewalds o.v.v. "Boek architectuur". Voor meer informatie kunt U contact opnemen met mevr. T. Raaijniakers, tel. 691446. e verplaats moeten wor den, al op hun definitieve plek kun nen worden neergezet. In verband met de komende bouwactiviteiten is dal echter onverstandig gevonden. De bomen zullen nu tijdelijk ver plaatst worden naar een terrein aan de Endepoel. Nadat de bouwactivi teiten beëindigd zijn, zullen de bomen worden overgeplaatst naar hun definitieve plek. Over de verplaatsing is overleg geweest met de Stichting Stadspark. namens de gemeenteraad de schei dende raadsleden de traditionele pen overhandigen. Z'n eigen exemplaar kreeg hij uit handen vaan Truus Kemmelings, voorzitter van cK tweede grootste fractie in de raad. Van de vertrekkende raadsleden willen Van der Borg, Van der Velden en Tonen als commissielid verder als de fracties daarom vragen. Het CDA heeft Lei Heidens gekozen om Cees van de Ven als fractievoorzit ter op te volgen. Heidens was secre taris van het fractiebestuur. Die functie wordt de komende vier jaar bekleed door het nieuwe raadslid Ton Teeuwen-Peeters. De Hypotheek Adviseur In deze rubriek besteden wij aandacht aan onderwerpen die te maken hebben met huis. hypotheek en financiële planning. We leggen belangrijke begrippen uit. komen met handige tips en haken in op actuele zaken zoals wetswijzigingen of schommelingen in de hypotheekrente. Wilt u zelf graag iets meer weten over een bepaald onderwerp? Stuur ons dan even een briefje. Uw vraag wordt des kundig beantwoord door de man die deze rubriek verzorgt: Fred Olfen. directeur van de Hypotheek Adviseur. Het komt nogal eens voor dat mensen een hypotheek krijgen voorgeschoteld die zo uit een la wordt getrokken. In ons vakjar gon noemen wij dit een 'standaardhypo theek'. Bij Fred Olfen hebben we dit begrip al tijdens de oprichting meteen uit onze woordenlijst geschrapt. Want men sen zijn verschillend en zijn nooit het beste uit met één bepaalde vorm. die zogenaamd voor iedereen geschikt lijkt. Het gaat juist om de combinaties van aflossingsvormen, fiscale constructies en looptijden die een hypotheek interessant maken voor een bepaalde klant. Nauw afgestemd op de persoonlijke situatie, de fiscale mogelijkheden en specifieke wen sen. Dat vraagt wat extra tijd en inspan ning. Maar je bent hypotheekadviseur of je bent het niet. Overigens is ook het fis cale voordeel niet altijd zaligmakend Het kan een koophuis bereikbaar maken voor mensen. Maar bij het selecteren en samenstellen van een ideale hypotheek moeten we ons daar niet alléén door laten leiden. Wat minder belastingvoordeel moet soms geaccepteerd worden als dat een hypotheek oplevert die in de toe komst veel meer vrijheid biedt. In dit opzicht is het belangrijk als er sprake is van enige flexibiliteit. Er kan worden gekozen uit allerlei rentevaste perioden en looptijden en ook voor rentebedenk- tijd. Dit betekent dat er voor de afloop van de rentevastperiode nog twee jaar beschikbaar is om de ontwikkeling van de rente te bekijken. Da's wel zo plezie rig. Ook de mogelijkheid om de hypo theek te laten 'meeverhuizen' en zaken als 'boetevrij aflossen' zijn essentieel. Voor mensen die al wat langer een hypo theek hebben, is het handig als de 'over waarde" kan worden benut voor bijvoor beeld een verbouwing. De huidige hypo theek verhogen om zo contant geld in handen te krijgen, kan soms ook een inte ressante optie zijn. In dit opzicht kunnen we het hebben over 'financiële planning', zoals de opbouw van een aanvullend pen sioen. Of dit allemaal kan met de hypo theek die u kiest, heeft u voor een groot deel zelf in de hand. Goed om u van tevo ren goed te laten inlichten over de vele mogelijkheden en onmogelijkheden. Eén ding is zeker: er is vandaag de dag veel meer mogelijk dan een aantal jaren gele den. Een ideale hypotheek is dus best samen te stellen. Als er dan maar sprake is van deskundig maatwerk. Neem rustig de tijd om u goed te laten informeren en let er vooral op dat uw financiële situatie eerst volledig in kaart moet worden gebracht voordat er knopen worden door gehakt. Een persoonlijk hypotheekadvies, daar gaat 't om. Want daar heeft u het meest plezier en profijt van. Nu en later! FRED OLFEN VragenStuur een briefje in een envelop met postzegel naar de Hypotheek Adviseur, postbus 5001. 5800 GA Venray. Bellen kan ook 0478-515980

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5