DE VROLIJKE LENTETUIN De tuin. Je tweede thuis Vraegbloeiende klimmers Kleine bomen voor klei ne tuinen Een groei gazon Haal de hovenier erbij nC Voorjaars- uitdagingen in de tuin PEEL EN MAAS donderdag 26 maart 1998 - Pag pEE Zowel in de tuin als op het balkon is een aan tal belangrijke trends te bespeuren. Opvallend is dat de techniek in de tuin steeds belangrijker wordt. Verder wordt tuindecora- tie meer echte tuinkunst en krijgt uw eigen levensgevoel steeds meer invloed op de tuin. De emotie rukt op en het gevoel voor kwali teit wordt steeds sterker. Evenals een rustpunt vinden in het hectische bestaan. De tuin, je tweede thuis! Er zijn tal van tuinkarweien die u beter aan de hovenier, de tuinvakman/vrouw bij uitstek, kunt overlaten. Dan weet u zeker dat het goed gebeurt. Maar ook als u alleen advies nodig heeft, kunt u gerust bij een hovenier aankloppen. Dit kan in alle seizoenen! Een telefoontje is al genoeg. Wat doet een hove nier zoal? Tuinen ontwerpen, een beplan tingsplan maken, vijvers aanleggen, muren metselen, schuttingen en pergola's zetten, alle soorten bestrating maken, complete beplantingen realiseren, snoeien, vergun ningen verzorgen, sproei-installaties, tuinver- lichting aanbrengen enz. enz. Een hovenier is echt van alle (tuin)markten thuis. Kunt u zich nog meer wensen als het om deskundig tuin werk gaat? Trouwens, niet alleen van tuinen weet een hovenier alles. U kunt hem of haar ook gerust voor de inrichting van uw balkon inschakelen. I Geen geld om nu een fraaie tuin aan te leggen? I Maak er dan een meerjarenproject van! Steeds als het kan een stukje. Zorg voor een goed tuinontwerp en wijk daar niet van af. De hovenier helpt u graag aan een goed uitgewerkt plan. De Alpenbosrank (Clematis alpina) is een van de vroegst bloeiende klimplanten in het voorjaar. Al in april-mei bloeit de plant met knikkende klokvormige bloemetjes in een tere violetblauwe tint. De alpenbosrank doet het uitstekend op plaatsen die weinig zon krijgen. Ook is de plant geschikt om door en over heesters te laten groeien, of tegen een tuinmuur of hek. Mooie andere Clematis- soorten zijn: Clematis alpina 'Frances Rivis' met grotere, donkerder bloemen, of de Clematis alpina 'Ruby' met rozerode klokjes. Clematis montana is met haar overdadige bloei een spectaculaire klimmer in het voor jaar. De bloemen zijn wit tot roze. De dunne bladstelen hechten zich aan takjes en uit steeksels door zich eromheen te winden. Lente Tuin Krijgt u ook de lentekriebels als u de knoppen in de struiken dik ziet wordenDe natuur is er hele maal klaar voor... het gaat weer gebeuren. Moeder Natuur wil ook in uw tuin alles geven Geschikte beplanting Als boompje is een kleine esdoorn (Acer) ideaal. Er zijn soorten en cultivars met prachtig gekleurd blad, vlammend diep rood of groen in allerlei tinten. Het moet wel een langzaam groeiend, kleinblijvend exemplaar zijn! Mooi zijn ook de struik- kamperfoelies (Lonicera) met als tegen een woeste warwin kel. Er zijn meer dan genoeg boomsoorten die niet hoger worden dan zo'n zes meter. Ideaal voor de kleine tot middelgrote tuin. Vooral bomen met zo'n mooie bolle wat ze heeft. Ongeremd, hartstochtelijk, sterk, weelderig en beeldschoon! Dat belooft weer wat dit voorjaar! Het is nu tijd om uw tuin klaar te (laten) maken voor een heel jaar genieten. Het is nu de beste tijd om te verticuten Met een verticuteerapparaat haalt u mos en andere ongewenste zaken uit het gazon en de wortels krij gen weer lucht, waar door het gras veel beter groeit. Geef ook gazonmest voor een goede groei en zaai slechte plek ken bij. Het maaien begint ook weer. Is uw maaimachine helemaal in orde? Stel de messen af op een maaihoogte van 2 cm (siergras) tot 4 cm (speelgras). Geen zin in (of tijd voor) al dat werk?\' dan de hovenier, die uw tuin in een hai omdraai helemaal klaar maakt voor een nieuw rijk groeiseizoen. Natuurlijk moeten de oude dode plantenresten die de lage planten tijdens de winter heb ben beschermd, nu worden verwijderd en weggesnoeid. Pas bij het wegknippen u de jonge groeineuzen in de vaste pla niet beschadigt (zorg voor goed gereedsd Haal ook alle andere winterbedekking Vaste planten die aan het verouderen kunnen nu worden gedeeld (gescheurd), dat bij zware wortelkluiten met een j scherpe schop. Plant krachtige jonge i opnieuw in en gooi de oude harten Snoei ingevroren takken bij de sierhee weg en snoei de struikrozen kort terug. M uw snoeischaar nog een goede, sch snede? Dat is voor de planten namelijk levensbelang. Als dit niet het geval is ku de snoeischaar beter laten slijpen of een we aanschaffen. Maak de vijver schoon e de pomp weer in het water. Verwijder de terse alglaag van uw paden en terras. Dat ideaal met een hogedrukspuit. kroon zijn erg in trek, de trompetboon) voorbeeld (Catalpa bignonioides 'Nana' groot, groen, fraai hartvormig blad. Een> juweel in de tuin. Op een strategy plek in uw tuin is zo'n boom een aanwinst. Meer zuilvormig groeit de fijnde schijnbeuk (Nothofi antarctica) met zijn mooie, kk blad. Een werkelijk schitter boompje met grijsgroen blad aan sif overhangende takken is het sierpee (Pyrus salicifolia). Heel mooi, maar wat breder is ook het ki tenboompje (Amelanchier) met witte M men in de lente, heerlijk zoete vruchtje de zomer en een prachtige herfstkleur. U kunt ze nu planten. Patio, balkon of binnenplaats?! Heeft u een balkon, patio of binnenplaats? Doe er meer mee! Maak er e?n gezellige, groene buitenkamer van. Mogelijkheden genoeg! Neem nu de vloer. Zorg voor een warme uitstraling. Met houten vlonders bijvoorbeeld of, nieuw en trendy, met ijzersterke bamboetegels! Exotisch en mooi. Kunstgras kan natuurlijk ook. Zo'n groen bui tentapijt is bijna onverwoestbaar en past prachtig bij een rijke beplanting. Planten in prachtige potten Als de vloer bedekt is, ziet het er heel anders uit. En wat de verdere aankleding met mooie meubeltjes en prachtige plan ten betreft, bestaat er maar één beperking: het gewicht dat uw balkon kan hebben. Gelukkig zijn er prachtige plantenbakken in alle maten die het balkon niet zwaar belasten. Er is speciale potgrond die minder snel uitdroogt en er zijn allerlei handige watergeefsystemen, ook voor op het balkon. Met de keuze voor potten kunt u uw eigen smaak dui delijk naar voren laten komen. Overigens zijn steeds meer potten vorstbestendig! hanger een klimmende soort uit hetzelfde geslacht. De bloemen geuren verrukkelijk! Zeker in het voorjaar is een uitbundig bloeiende sierkers (Prunus) fantastisch. Voor een balkon is een zuil- of stamvorm het meest geschikt. De kleine struikvormige stermagnolia (Magnolia stellata) met zijn wolken witte bloemen bloeit ook al in maart-april. Met deze planten heeft u al een complete voorjaarstuin op het balkon. En dat geldt niet alleen voor het balkon, maar ook voor het terras of de patio. Speciale balkonmeubelen Houd de meubelen op een balkon zo licht en ruimtesparend mogelijk. Een open structuur en een slanke vorm geven een sterk ruimtelijk effect. Het balkon staat dan ook gevoelsmatig minder snel vol. Het zit comfort hoeft er niet minder om te zijn. Kies een kwaliteit waar weer en wind geen invloed op hebben. Er zijn handige tafeltjes die u zo aan de reling hangt. Ook dat spaart ruimte. Klimplanten Een heel lekker sfeertje krijgt u - zowel in de tuin als op het balkon - met klimplanten. Laat ze op het balkon bijvoorbeeld tegen een met klimrek bevestigd tussenschot met de buren groeien en leid ze langs draden aan het plafond als dat er is. Dat geeft een zeer zuidelijk vakan tiegevoel. U kunt natuurlijk ook een pergola (laten) plaatsen. Omdat Clematis graag kunt u, als hij wel in de een lage groenblij- vende heester voor zetten. Een andere klimmer is bijvoor beeld de Akebia quinata. De jonge stengels zijn fraai lichtgroen, net als het sierlijke blad, de vijf deelblaadjes zitten aan dunne koele voet heeft staat, er het beste steeltjes. De bloempjes die door hun purper- bruine kleur niet zo opvallen, hebben een sterke honinggeur. Het is verstandig de jonge stengels van de Akebia goed te lei den, anders winden ze zich om elkaar heen en vormen zo

Peel en Maas | 1998 | | pagina 21