:*Grote Lions-veiling op 21 maart 1998 Wat gebeurt er achter de veilingschermen Waarom de Lions zich inzet voor het goede doel zaterdag 21 maart Raaylandcollege Venray ur. UW VEILING KUNST CURIOSA' eel en maas donderdag 19 maart 1998 - Pagina 13 Veilingkratfi Voor elk wat wils Op zaterdag 21 maart a.s. is ;t weer zover en vindt de iimddels bijna traditionele ions-veiling plaats. Op deze :iling worden honderden lyëls ter verkoop aangeboden, e artikelen bestaan o.a. uit: itiek, kunst, sieraden, compu- rs en ga zo maar door. Ook al :nt U niet van plan iets te ipen, dan is het al de moeite aard om te komen kijken van- ege de gezelligheid en ont- lanning. Waar is het te doen? De veiling wordt gehouden als op het Raayland ollege, locatie zuid in Venray inde Zuidsingel. Er is volop irkeergelegenheid aanwezig bij sporthal en de sportvelden de overkant van de school, et parkeren is gratis. Wanneer zijn de kijkuren? Vanaf zaterdagmiddag om 6.00 uur bestaat er gelegenheid m de kavels (de te verkopen rtikelen) vooraf te bekijken, lit is dan ook de gelegenheid m iets goed te bekijken, want jdens de veiling krijgt U de avel slechts even te zien. locht U tijdens de kijkuren langstelling hebben voor een epaald artikel, schrijf dan het ïjbehorende nummer op. De jvels worden namelijk op num- ler geveild, zodat U de veiling an het betreffende artikel tij- :ns de veiling dan ook niet zult lissen. In deze Veilingkrant is verderop tevens een lijst opgeno men met daarop vermeld alle te veilen kavels. Wie mee wil doen met de vei ling, kan bij de ingang van het Raayland College gratis een kaart met een kopersnummer krijgen. Het verplicht verder tot niets en mocht U tijdens de veiling dan ook iets zien, wat U wilt hebben, dan kunt U ook gelijk meebieden, want je weet tenslot te maar nooit. Boeken en platen Tijdens de kijkuren kunt U al gelijk eens kijken bij een aparte hoek in het Raayland College waar gebruikte en nieuwe boe ken, platen en CD's worden ver kocht. Deze artikelen worden direct tijdens de kijkuren al ver kocht, dus op op. Hoe Iaat begint de veiling? Vanaf 18.00 uur begint de vei ling van de kavels. Dit vindt plaats in de aula (grote zaal) van het Raayland College. In deze aula zitten of staan alle kopers en belangstellenden bij elkaar. Op een verhoging staat de veiling meester, die de veiling als zoda nig leidt. Tevens zitten achter een tafel enkele schrijvers, die ervoor zorgen dat van elk geveild arti kel wordt genoteerd welk kopersnummer het heeft gekocht en voor welke prijs. Tenslotte is er nog een notaris aanwezig die er op toeziet dat de veiling op correcte wijze ver loopt. Hoe verloopt zo'n veiling? Voordat een bepaald artikel geveild wordt, wordt het aller eerst door de veilingmeester met het betreffende kavelnummer genoemd en omschreven. Gelijktijdig wordt het door enke le helpers getoond, dan wel aan gewezen, zodat iedereen kan zien waarom het gaat. De veilingmeester noemt ver volgens een beginbedrag, bij voorbeeld f 10,00, of f25,00 of hoger en vraagt vervolgens wie er meer biedt. Als iemand inte resse heeft en zijn kopersnum mer opsteekt, dan wil dit zeggen dat hij een hoger bod uitbrengt. Wil iemand nog meer bieden, dan steekt ook hij of zij haar kopersnummer omhoog en wordt de prijs weer verhoogd. Dit noemt men: verkoop bij opbod. De veilingmeester gaat net zo lang door totdat niemand meer een kopersnummer opsteekt. Degene die dan het laatst geboden heeft, is de koper en de veilingmeester zal dit bevestigen door te zeggen: "Eenmaal, andermaal, verkocht" Gelijktijdig zal hij met zijn vei linghamer op de tafel slaan, waarna ook niemand meer kan bieden. Bovenop het geboden bedrag zal de betreffende koper nog een opslag moeten betalen als vei- lingkosten. Deze kosten komen ten goede aan het goede doel. Soms komt het voor dat een bepaald artikel niet verkocht wordt, omdat een inbrenger van het betreffende artikel een bepaald bedrag genoemd heeft, waarvoor het minimaal verkocht dient te worden. Voor degenen, die het niet helemaal begrijpen, is het ver standig om eerst eens even te kij ken hoe het werkt en na de ver koop van drie artikelen zal het een ieder waarschijnlijk duide lijk zijn. Happening Ook al bent U helemaal niet van plan iets te kopen, kan het bijwonen van een veiling toch bijzonder amusant en ontspan nend zijn. Af en toe is de span ning in de zaal te snijden, door dat er diverse 'kopers tegen elkaar opbieden. De bijzonder amusante wijze waarop de vei lingmeester de veiling leidt, de diverse reacties van het publiek zijn allemaal factoren die ertoe bijdragen dat U een heel leuke avond kunt verwachten. Bovendien heeft U altijd de mogelijkheid de zaal te verlaten. U hoeft dus echt niet van begin tot einde aanwezig te zijn. Aan alles is gedacht Gemiddeld worden er onge veer zo'n 75 kavels per uur gveild en al met al zal de veiling tussen de vijf a zes uur duren. Om deze lange periode te over bruggen wordt de interne mens Kopen of kijken, er valt zaterdag genoeg te beleven in het Raaylandcollege op de Lions Veiling niet vergeten. Er is namelijk van alles te eten en te drinken tegen redelijke prijzen. Mocht U van wege de spanning Uw stoel niet willen verlaten, dan is dit geen probleem, want er wordt in de zaal geserveerd. Mocht U echter het een en ander op een andere plek willen nuttigen, dan is dit ook geen probleem en op de ach tergrond kunt U dan toch de vei ling volgen. Tenslotte Als U er eenmaal geweest bent, dan zult U vast weer de volgende keer terugkomen, want er is voor elk wat wjls. Ook al beleeft je niet zelf de kick om iets te kopen bij opbod, dan beleef je toch de spanning van anderen als ze meebieden en sla gen, je ervaart de gezelligheid en je voelt de sfeer. Kortom kom eens kijken op de veiling op 21 maart a.s. en geniet. U mag het niet missen. deren en nemen deze goederen mee naar het magazijn. In de laatste weken voor de veiling wordt de reclamecam pagne opgevoerd door middel van publicaties in de Peel en Maas om zoveel mogelijk de aandacht te vestigen op spullen die in de aula binnenkomen. Om 18.00 uur begint het spek takel. De veilingmeester heet de mensen van harte welkom en bespreekt nog een keer in het kort de procedure voordat het werkelijke veilen begint. In een vrij hoog tempo worden de betreffende artikelen getoond, dan wel aangewezen en diverse lions-leden rennen op en neer om de juiste artikelen op tijd te laten zien, zodat ook alles als een trein loopt. Als alle nummers geveild zijn, is het nog niet voorbij. Iedere koper-bieder kan het gekochte direct na betaling in ontvangst nemen. Alles dient echter nauw keurig te worden gecontroleerd of ook de juiste koper het juiste artikel voor de juiste prijs mee neemt. Ook de volgende dag kunnen de mensen hun gekochte artike len nog ophalen en meenemen en dient de aula weer geheel schoon en opgeruimd opgele verd te worden en worden alweer de eerste nieuwe sugges ties en/of opmerkingen naar voren gebracht voor de volgende veiling. Naast al het regelwerk voor de veiling moet ook aan de (aspirant) kopers worden gedacht. Leden van de Lions Club staan a.s. zaterdag voor U klaar om U te voorzien van een natje en een droogje. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Van oudsher wordt tijdens de oprichtingsplechtigheid van een nieuwe Lionsclub de Lions-ere- code voorgelezen, een toch altijd weer plechtig moment. Deze erecode bevat acht inspanningsverplichtingen die, de Lions in spe, onderschrijven en beloven na te komen. Elke belofte op zich is van grote waarde. Twee ervan spreken mij persoonlijk erg aan. Het is hier niet de plaats deze beloften volledig te herhalen maar twee onderdelen ervan wil ik toch graag vermelden. In de zesde verplichting belooft het Lionslid... zich dien overeenkomstig in woord en daad loyaal te gedragen jegens zijn land en woongemeenschap en zich naar vermogen met tijd, energie en middelen voor die gemeenschap in te zetten "en vervolgens - overeenkomstig de zevende verplichtingzijn medemensen te helpen door mee te leven met hen die leed onder vinden, door hulp te verschaffen aan zwakken en door steun te geven aan behoeftigen. Dat betekent nogal wat, als je dit zo leest. En toch beloven steeds weer nieuwe Lions gestalte te geven aan deze woorden en gedachten, elke dag opnieuw, mensen die toetreden tot deze serviceorgani satie, de Lions Clubs International Association, die met zijn ruim 1.4 miljoen leden, verdeeld over 178 landen van de wereld de grootste en snelst groeiende genoemd mag wor den. Niet voor niets en met gepaste trots draagt de vereniging en haar leden het mondiaal bekende motto "We Serve" hoog in het vaandel. Niet voor niets spreekt de Internationale President van de Lions Clubs International Association van het trotse verle den van de Vereniging en vraagt hij de Lions over de gehele wereld zich in te zetten en mee te helpen aan een "Bright Future". Ook schitterend in de visuele betekenis van het woord, zoals schitterend licht zich letterlijk en figuurlijk manifesteerde in de ogen van de vele blinden over de gehele wereld die door de inzet van veel leden van de organisatie geholpen konden worden aan een soms gemakkelijk te gene zen handicap. Fight for Sight, vechten voor of beter gezegd, je inzetten voor om zicht te geven aan hen die dat missen, een geweldige uitdaging om aan te gaan en in de praktijk te brengen. Ook de L.C. Venray behoort tot deze wereldwijde organisatie. De club, bestaande uit 37 leden, afkomstig uit diverse dis ciplines van de samenleving, bestaat inmiddels 20 jaar en heeft zich sinds de oprichting, in november 1977, ingezet om de "We Serve" gedachte te realiseren. En net als de vele andere Lions in ande re clubs doen zij dat op hun eigen manier. AI ruim 20 jaar genereren de "Venrayse Lions" geld uit de verkoop van asperges, als zij in de dagen rond Moederdag met auto 's, volgeladen met het "kostbaarste goud van onze grond" naar hun vertrouwde standplaats in de uitverkoren stad - 6 in totaal - tuffen en daar op die zaterdag met man, vrouw en macht hun waar"slijten (lukt altijd, soms met enige moeite). Ook achteraf is deze dag altijd een happening van de eerste orde. Maar de actie van het jaar is natuurlijk de inmiddels traditio nele Halfvasten veiling die al jaren op rij gehouden wordt met optimale medewerking van de directie van het Raaylandcollege. Inderdaad, de actie van het jaar, die erg veel tijd, aandacht en energie vraagt van enkele clubleden maar ook een actie die door allen die het Draaiboek ver meldt ter plekke wordt ingevuld, ieder op zijn/haar eigen manier op de plaats waar hij/zij nodig is. De lionsvlag wappert zaterdag voor en in hel Raaylandcollege, locatie Zuid(singel). De actie van het jaar, de vei ling die op 21 maart zal plaats vinden. De opbrengst van genoemde acties zal opnieuw besteed wor den aan enkele "goede doelen" en één daarvan is vanouds de uit zending van een of meerder groepen jonge volwassenen, allen ernstig gehandicapt, allen spierdystrofiepatiëntjes, een ziekte die hen nu al of in de nabije toekomst in een rolstoel kluistert. Deze groepen mensen krijgen opnieuw een week durende vakantie aangeboden op het eiland Texel waar het bekende Tesselhuus hen met de begelei dende verplegenden/verzorgers gastvrij ontvangt. Een week "uitwaaien", een gebeuren dat voor velen van ons de gewoonste zaak van de wereld is. Voor hen misschien een Godswonder. Medeleden van de L.C. Venray en partner, ik wens iedereen weer een, in alle opzichten, geslaagde veilingdag, een dag waarop wij later met ons allen opnieuw met veel genoegen op kunnen terugkijken. Joop van der Meulen Lid L. C. Venray Districtsgouvemeur I 10 CO Mocht U soms denken dat de oorbereiding van de veiling loor de Lions in een paar dagen eregeld is, dan is dit absoluut iet zo. Na de veiling in enig jaar rardt allereerst een evaluatie ehouden van de veiling om een etere organisatie en een beter terloop van de veiling te krijgen, odat op deze wijze misschien een hogere opbrengst ten lehoeve van het goede doel erealiseerd kan worden. In de naand januari worden de verga- leringen uitgebreid en worden Je plannen geconcretiseerd. Elk id binnen de commissie heeft zo tijn eigen taak en schakelt even- ueel weer andere leden van de ions in voor hulp. Er wordt een taxatiedag voor- >ereid om het publiek enigszins ip te warmen voor de veiling, iodat een ieder weer eens op zol- lerof in de kelder zoekt naar bij- tondere dingen. Er worden lions-leden ingezet im mensen te benaderen voor O fMAYLANDCOUEGE iZUIDSiNGEl) ZATERDAG 2t MAART VANAF J6.00 UUR Voordat de veilingmeester met zijn hamer zwaait is er door de Lions leden zeer veel werk verricht. het plaatsen van advertenties in de veilingkrant. Een aantal Lions-leden zijn speciaal belast met de intake van de goederen en deze leden bezoeken eventu eel de inbrengers van deze goe-

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13