berden 'Tuinkamer is noodzakelijk9 En alles was goed.... Massale opkomst ondanks weinig vertrouwen Veldeke viert feest met woordenboek en film Partijprogramma's in een oogopslag Tel pen ray 's fijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VENRAY Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.of. Asteria AUTOLEASE KLEUREN FOTO'S ini v.d. Leur .service Onze uitdaging: met u de juiste koers te vinden hNDERDAG 26 FEBRUARI 1998 Nr. 9 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG <8.95 Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS lestraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 lil adres: peelenm@tref.nl - internet site: http//www.tref.nl/peel&maas/tpkrant I PATERSSTRAAT 19a VENRAY TEL. 0478 58595^ Advertentieprijs: ƒ0,40 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 33,00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ47,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Uitkomst enquête onder 300 Venrayse kiezers: Hoewel het vertrouwen in de plaatselijke politiek niet groot is, mogen de stemlokalen woensdag rekenen op een massale opkomst: meer dan 80% van de 300 onder vraagde Venraynaren zegt te gaan stemmen. Slechts ongeveer tien procent zegt niet te gaan en een Aid Venroj ien beeld', de video- n vai) Veldeke Venray, waaraan :l en Maas' al weken aandacht |«enkt, gaat zondag in première. film over Venray en de tien ■kdorpen is gemaakt naar aan- ■ing van het 25-jarig bestaan li Veldeke. Dat wordt zondag 1 ■art gevierd met een feestelijk "gramma. Vandaag is de film de pers vertoond. ie videofilm van ongeveer twee 1 is gemaakt door de Venrayse Coproducent Sinvid Video en lat beelden uit de jaren twintig tot laren zestig. Voor de samenstel- is gebruik gemaakt van filmma- van particulieren en uit Ihieven. Eigenaren waren heel Eidwillig om hun materiaal tijde- af te staan. Het team dat aan de werkte snuffelde zelfs tussen leen verhuiscontainer opgesla gen spulletjes om de amateurfilm pjes op te speuren. Mede daarom bevat de film volgens bestuurslid J. Peters-Thomassen van Veldeke "heel veel unieke beelden van Venray en de kerkdorpen". Enig minpuntje is dat Smakt in de film ontbreekt. "We hebben echt alles afgezocht, maar niets gevonden dat voldoende kwaliteit had", zegt Peters. Een band kost 60,- gulden en is te koop bij de Venrayse boek handels Van den Munckhof en Martin Cuijpers. FRAGMENTEN Veldeke Venray viert het jubileum behalve met de video ook met de tweede uitgave van het succesvolle Venrays Woordenboek. De samen stellers Frits Linssen en Willy Schols hebben de afgelopen jaren gewerkt aan uitbreiding en verbete ring van de uil 1991 stammende eer ste uitgave. Zondag worden ze alle bei gepresenteerd tijdens een feeste lijke zitting in de burgerzaal van het gemeentehuis. Het programma duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Omdat de gemeente er toch in is geslaagd de burgerzaal voldoende te verduisteren, zijn tij dens het programma ook korte frag menten uit de Film te zien. Het mid dagprogramma bevat verder muziek en poëzie door de groep Mallemoer. Gerrit Janssen en zangeres Mirjam Aarts. Vooraf wordt van 11.00 tot 12.30 in de Grote Kerk een dialectmis gehouden. Tijdens de mis overhan digt Veldeke aan deken Coenen een geschenk voor de hele Venrayse gemeenschap. Wat dat cadeau pre cies is wil Peters niet kwijt. Wel dat "iedereen heel blij verrast zal zijn. Het is een leuk geschenk voor heel Venray". Ouderen teleurgesteld over besluit Kemphaan ouderenverenigingen die h inzetten voor De Kemphaan zich door de politiek IHoorlijk in de kou gezet. Na de jnmissicvergadcring gingen de pieren er van uit dat de gemeen- de helft de bouwkosten i 85.000 gulden zou betalen, irige week wilde wethouder Inssen niet verder gaan dan IOOO gulden. De ouderen vinden ■ontmoetingsruimte, in de stuk- In'tuinkamer' genoemd, nood- Tkelijk voor een goed functione- Jn van De Kemphaan. Het llege noemt de tuinkamer een ■door Bert Albers) Pe Venrayse politiek heeft het pgoed begrepen, vindt Carles de er, voorzitter van de Venrayse Seniorenraad en de Centrale van Ouderverenigingen. Hij krijgt bijval van Joep Brueren. beoogd voorzitter van dc stichting die het ouderencen- trum na de verbouwing en de priva tisering moet gaan beheren, en van Piet Vosbeek, die de portefeuille public relations beheert. Om te beginnen is de naam 'tuinkamer' misleidend. Die duidt op luxe en dat is zeker niet het geval. "Een ont moetingsruimte heeft een duidelijke functie; ouderen die niet bezig zijn met een activiteit kunnen er binnen lopen en rustig een praatje maken, een kop koffie of een borreltje drin ken". zegt Brueren. Ook voor de exploitatie zijn dc inkomsten van zo'n ontmoetings ruimte meer dan welkom. De zaak draaiende houden zal volgens Brueren en Vosbeek toch al geen makkie worden. "Dc beheersslich- Üouwkuilenweg 115813 BH Ysseisteyn Tel. 0478-54 50 26 - Fox 0478-54 50 30 - Topkwaliteit graszoden. - Direct leverbaar vanaf de graszodenkwekerij. - Meteen een mooi groen gazon. - Afgehaald of bij u aan huis geleverd. - Vraag vrijblijvend naar advies en prijzen. ting begint met niks in kas. We heb ben helemaal geen geld", zegt Brueren. Desondanks waren de ouderen verenigingen bereid om de helft van de kosten van een ontmoetingsruim te te dragen. Dat zou neerkomen op zo'n 40.000 tot 45.000 gulden, op een totaalbudget van acht ton. Na de vergadering van de commissie voor maatschappelijke zaken en wat lob bywerk van de ouderen zag het er naar uit dat een meerderheid van de fracties voor die fifty-fifly-optie was. Hel college hield echter vast aan een ouderencentrum zonder tuinkamer. Wethouder Janssen wilde wel 20.000 gulden bijdragen, maar niet meer. De gemeenteraad ging daarmee akkoord. Een amen dement van D66 om toch 40.000 gulden extra uit te trekken voor de tuinkamer haalde het niet. Hoewel de belangenorganisaties van Venrayse ouderen vinden dat de politiek de ouderen met hel besluit te kort doen, blijven ze ijveren voor een Kemphaan mét ontmoetings ruimte. Aan de ene kant door te pro beren in het budget van acht ton te schrappen en geld bij fondsen en sponsors te werven, aan de andere kant blijven ze de politiek bewer ken. De Vilder: "Voorde verhoging die de wethouder heeft aangeboden is toch extra besluitvorming nodig. Tot die tijd zullen we politiek met onze argumenten nogmaals probe ren te overtuigen". even groot percentage twijfelt nog. In de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen hebben 'Peel en Maas' en 'Kabelkrant V?nray geza menlijk een onderzoek falen doen naar het stemgedrag "'•van de Venraynaren. Ruim 650 inwoners van de gemeente, verdeeld over Venray en de kerkdorpen, kregen telefonisch een achttal vragen voor gelegd. Driehonderd Venraynaren werkten aan de enquête mee. Honderdzestig inwoners waren niet thuis en honderdzesennegentig mensen gaven aan geen interesse te hebben. VEEL TWIJFELAARS Venray telde in de week voor Carnaval nog een behoorlijk groot In Venray is de keuze met slechts zes partijen relatief beperkt. Toch hebben volgens de enquete vee! kie zers hun keuze nog niet gemaakt. aantal zwevende kiezers: op dc kerkdorpen had 22% nog niet de keuze bepaald, in Venray-kom lag het aantal twijfelaars nog hoger, ongeveer 30%. Van degenen die het wel weten, wilde ongeveer 13% niet vertellen op wie hij of zij gaat stem men. Het slemgedrag van de over blijvende ondervraagden loopt sterk uiteen op de kerkdorpen en in Venray-kom. Het CDA is goed voor 20% van de stemmen. De christen democraten scoren 35% op de dor pen, maar moeten het in Venray doen met 14,5 De VVD haalt Hotel Restaurant nodigt u uit voor... y Ppl BRUNCJI '~y_j jGA^m.^''F°°uur f29-ïo I HOTEL ASTERIA VENRAY" MAASHESEWEG 80A. 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 6,7% en doet het in Venray beter dan op de dorpen, 8,5 tegen 3,4% van de stemmen. De Partij van de Arbeid, sinds 1990 een coalitie vor mend met het CDA, trekt 7,6% van de kiezers, redelijk gelijk verdeeld over kerkdorpen en Venray-kom; respectievelijk 9 en 7,5%. De fractie Van de Vorle moet de stemmen vooral in Venray zelf halen (7,5% tegen 3,4% op de kerkdorpen). In totaal blijft Van de Vorle in de poll onder het resultaat van de VVD. De Democraten krijgen inderdaad de tegenslag die zich in landelijke opi niepeilingen al aftekende. Ook in Venray blijft D66 steken op 3,5% van de stemmen. WOONOMGEVING Door het groot aantal zwevende kiezers en het percentage dat de kaarten nog in de mouw wenst te houden, is het speculatief om iets over de toekomstige zetelverdeling te zeggen. De duikeling van D66 wekt nauwelijks verbazing, even min als de opkomst van de VVD. De liberalen misten in 1994 maar ternauwernood hun derde zetel. De verschillen bij de overige partijen zijn onvoldoende groot om conclu sies aan te verbinden. Wat opkomst betreft lijken de ondervraagden erg optimistisch. Vergelijking met de gemeenteraads verkiezingen van vier jaar geleden leert dat de toen gehouden enquête er ongeveer 10% naast zat. Volgens de vragenlijst zou in 1994 72% gaan stemmen, de werkelijke opkomst lag op 62,2%). Wel duidelijk is dat de Venraynaren weinig fiducie hebben in de politiek. Rond 60% zegt des gevraagd weinig vertrouwen te heb ben en nog eens bijna 10% ver trouwt het helemaal niet. Ruim 27% van de ondervraagden heeft wel ver trouwen in de lokale democratie. Wil de politiek terrein terugwin nen dat staat hen hetzelfde te doen als de collegae in de rest van Nederland: zorgen voor de woon omgeving. Meer veiligheid op straat en in om het huis, meer politie en aandacht voor de criminaliteit, speelterreinen voor de kinderen, meer groen. Op de kerkdorpen speelt de zorg voor de leefbaarheid en het afkalven van de voorzienin gen een extra grote rol. Uiteraard samen met de problemen in de agra rische sector. VOORKEUR In verband met een wetswijziging kunnen bij de komende verkiezin gen voorkeursstemmen een grotere rol spelen dan voorheen. Zoals te verwachten brengen bewoners van de kerkdorpen wat meer voorkeur stemmen uit; 39 tegen 34%. Bij de stemmers op de lijsttrekkers zijn die getallen precies omgekee-v' 7c' 27% van de ondervraagden heen geen idee of geeft geen antwoord op de vraag. Vastelaovend 1998 is weer voorbij. Dat het een waar feest was bleek dinsdagavond op de Grote Markt waar het publiek afscheid nam van Prins Thei. Het publiek kreeg er niet genoeg van en het was dan ook pas elf over twaalf toen Eugene Eijdems en Twan van Els de tonen van II Silenzio speel den en de haas zich terugtrok in zijn schulp. Elders in dit blad een foto-impressie van het feest van dit jaar. op maat GEZELLENB \AN 8 58134 EA YSSELSTEYN TEL. 0478-541945 FAX 0478-541876 EMAtL-adres: GOMMANS@TREF.NL 13/18 nu 49 cent Alléén in februari Rfoto I video Patersstraat 10, Venray, tel. (0478) 58 44 85 Voor een Jeans. Natuurlijk J^f LQ> naar55/ Volgende week woensdag kiest Venray een nieuwe gemeen teraad. De Venrayse politieke partijen hebben eind vorig jaar. begin dit jaar hun verkiezingsprogramma's gepresenteerd en middels hun campaganes' al onder de aandacht proberen te brengen. Peel en Maas zet deze week nog eens een aantal items en de diverse standpunten op een rij. De pagina treft U elders in dit blad aan. Voor de goede orde geven wij aan dat de lijst niet volledig is en dat U voor meer informatie contact op kunt nemen met de partijen zelf. antwoord. T.A.S. Venray Postbus 363, 5800 AJ Venray Tel. (0478) 551600, Fax (0478) 588340 Ondersteuning in: - telefonische bereikbaarheid - storingsdiensten - boodschappendienst - ouderen alarmsysteem Rühl Haegens van Aar TtWoon (0478) $8 4) 33, tu (0478) S8 46 24

Peel en Maas | 1998 | | pagina 1